روز موزه و معلولیت در موزه صلح تهران برگزار شد

photo_2016-05-26_21-44-54مراسم گرامیداشت روز موزه و معلولیت با حضور مسئولان ایکوم و مدیران انجمن های معلولان و تعدادی از جانبازان و معلولان در همزمان با سالروز آزاد سازی خرمشهر در موزه صلح تهران سوم خرداد ۱۳۹۵ برگزار شد.
IMG_2059به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل انجمن معلولان پارس؛ مراسم گرامیداشت روز موزه و معلولیت با حضور دکتر محیط طباطبایی رئیس کمیته ملی موزه های ایران (ایکوم )، مهندس بهشتی رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، محمّد حقانی عضو شورای اسلامی شهر تهران، دکتر نحوی نژاد معاون توانبخشی سازمان بهزیستی کشور، دکتر محمدرضا سروش، مدیرعامل انجمن حمایت از قربانیان سلاح‌های شیمیایی و گروهی از مدیران انجمن های فعال حوزه معلولیت و جانبازان و معلولان در موزه صلح تهران واقع در پارکشهر برگزار شد.
در این مراسم محمداسماعیل شیخ قرایی مدیر عامل انجمن فرهنگی،ورزشی و گردشگری معلولان پارس و مبدع طرح پاراتور در ایران با خوش آمد گویی به حاضران گفت: اختصاص یک روز از هفته میراث فرهنگی به عنوان “موزه و معلولیت” نشان از توجه مسئولان فرهنگی و اجتماعی کشور به حقوق شهروندی افراد دارای معلولیت است که این توجه و رویکرد فرهنگی در سطح مسئولان به مسائل بخشی از شهروندان را ارج می نهیم .
در ادامه دکتر محیط طباطبایی مدیر عامل ایکوم گفت: در این مدت شاهد رشد کمی موزه ها بوده ایم به نحوی که تعداد آنها از صد به پانصد موزه رسیده است .
وی با بیان اینکه از چند سال پیش سعی در ارتقای کیفی موزه ها داشته ایم تصریح کرد : در این مدت کیفیت رفتار انسانی در موزه مد نظر بوده به این معنی که موزه ها به عنوان مکانی عمومی و پژوهشی بتوانند تمامی سطوح جامعه را پذیرا باشند و آنها را دعوت به بازدید کند .
طباطبایی گفت: موزه صلح برای برگزاری این نشست پیشقدم شدتا یک نوع آشتی و صلح میان موزه و مخاطب معلول از این به بعد ایجاد شود زیرا که این موزه به نسبت توانش درچیدمان و نوع برخورد ،معلولین رو به عنوان یک جامعه هدف مخاطب خود قرار داده و تمامی شرایط را برای آن مهیا کرده است .
photo_2016-05-26_21-44-08سپس مهندس سید محمد بهشتی رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با تشبیه شهر تهران موجودی زنده که شریانهای عصبی آن در حال فعال شدن است، گفت: با توجه به اینکه موضوع مناسب سازی و توجه به مشکلات افراد دارای ناتوانی از نظر عقلی از سوی متولیان امر پذیرفته شده است و اقدامی برای رفع مشکلات انجام می شود ما باید به دل افراد مسئول نفوذ کنیم تا اگر عقل کمکی به حل مشکل نکرده است دل و احساس بتواند عامل حرکتی برای رفع مشکلات باشد. رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری در این نشست با بیان اینکه باید معلولان نیز از سفره زندگی سهم داشته باشند ، افزود: جامعه مدیریتی و تخصصی ما هنوز دلش برای پرداختن به موضوع فراهم کردن امکانات برای معلولان متقاعد نشده است .
همچنین محمد حقانی عضو چهارمین دوره شورای شهر تهران با استقبال از حرکت به سمت حل مشکلات شهری افراد معلول و حمایت شورای شهر از این موضوع گفت : در شورای شهر دو عضو دارای معلولیت داریم آقای مجتبی شاکری و دکتر علی صابری که مسائل و مشکلات افراد معلول را پیگیری می کنند.
در ادامه حسین نحوی نژاد معاون توانبخشی سازمان بهزیستی کشور در این روز نوید اضافه شدن رشته گردشگری معلولان به رشته‌های صنعت گردشگری، در مقطع کاردانی دانشگاه علمی و کاربردی را بیان داشتند.
منبع: سایت انجمن معلولان پارس، ۳ خرداد ۱۳۹۵

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.