علی اکبر جمالی: جمال جامعه روشندلان با نیم قرن تلاش

print

علی اکبر جمالی
جمال جامعه روشندلان با نیم قرن تلاش

مقدمه
شخصیت‌های فرهیخته و مؤثر مثل معادن نفت، طلا و نقره به عنوان سرمایه مادی، سرمایه معنوی محسوب می‌شوند. علامه حلی، مجلسی، ابن سینا، فارابی، مولانا جلال الدین رومی، فردوسی، سعدی، حافظ و صدها شخصیت دیگر سرمایه معنوی ملت ایران می‌باشند؛ همانطور که برای حفاظت و بهره‌وری از سرمایه‌های مادی باید تلاش کرد، سرمایه‌های معنوی و فرهنگی را نیز باید حفاظت کرد و از آنها به بهترین شیوه استفاده و بهره‌برداری نمود.
عدم توجه به شخصیت‌ها، عواقب زیان‌بار و خسارت‌های جبران ناپذیری در همه بخش‌های اجتماعی، فرهنگی، دینی و حتی اقتصادی در پی خواهد داشت. متأسفانه ارتباط نسل جدید با متفکران، رجال قدیمی یا شخصیت‌های مسلمان و ملی معاصر گسسته است و اطلاعات آنان در این زمینه اندک است.
جمالیدر حوزه معلولین وضع بدتر است. نابینایان، ناشنوایان و فاقدان قدرت حرکتی در قرون گذشته خدمات بزرگی داشته‌اند، اگر آنان نبودند، حداقل فرهنگ دینی و میراث مذهبی به این شکل به دست‌ ما نمی‌رسید. آنان همچون رایانه و ضبط صوت احادیث و گفته‌های معصومین(ع) را در سینه‌ها محفوظ نگاه می‌داشتند و در مواقع مقتضی نقل کرده یا به کتابت در می‌آوردند.
به اجماع مورخین و ادباء، رمزماندگاری زبان و ادبیات پارسی، فردوسی و رودکی می‌باشند؛ رودکی نابینای مادرزاد و فردوسی سالهایی از عمرش را نابینا بود.
عجب اینکه جزء تلاش‌های پراکنده،‌ اقدام جدی برای شناسایی شخصیت‌های مؤثر تاریخی و معلول و نیز معرفی آنان به نسل کنونی و نسل‌های بعد و به دیگر ملت‌ها وجود نداشته است.
البته نباید برخی تلاش‌ها مانند کوشش مهندس منصور برجیان در تألیف کتاب نوابغ و مشاهیر معلول جهان را نادیده انگاشت.
اما فعالیت‌های دفتر فرهنگ معلولین در این زمینه عبارت است از:
۱٫ شناسایی شخصیت‌های مهم و مؤثر و تدوین یک جلد کتاب کم حجم ولی پر اطلاعات برای هر شخصیت.
۲٫ تألیف فرهنگنامه شخصیت شناسی معلولین
۳٫ شناسایی معلولین در هر حوزه مثل قرآن، حدیث، فقه و غیره از سده نخست اسلامی تاکنون و معرفی در یک جلد
۴٫ اختصاص یک قسمت مجله توان‌نامه به شخصیت‌ها و معرفی شخصیت‌های قدیمی و جدید
اما این جلد از مجموعه آثار راهنما به یکی کارشناسان امور معلولین، آقای علی اکبر جمالی اختصاص دارد.
او حدود نیم سده گام به گام همراه جامعه روشندلان بوده و در سختی‌ها سنگ صبور آنان و در خوشی‌ها محرم اسرار آنان بوده است. در طول این دوران پر فراز و نشیب تجربه‌های سودمندی کسب کرده و به سان یک کارشناس پخته بر مسائل و موضوعات معلولیتی مسلط شده است.
در سه فصل زندگی‌نامه او را کاوش و گزارش کرده‌ایم؛ امید است تجربیات ایشان برای نسل جوان و برای آیندگان مؤثر و سودمند باشد …
—» دانلود متن کامل کتاب(pdf)  ؛  html

jamali

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *