تفسیر راهنما، مجموعه کتاب‌های گویا

print

تفسیر راهنما گویا

۳ عدد DVD، شامل جلد ۱-۸، مدت: ۲۱۷ ساعت

این کتاب با روش کاملاً ابتکاری توسط آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی و دستیاری چند تن از پژوهشگران مرکز فرهنگ و معارف قرآن تألیف و منتشر شده است. همان‌طور که از اسمش پیداست، کاربران را نسبت به معارف و اطلاعات هر آیه و سوره راهنمایی می‌کند. محتوای راهنمایی‌ها دو گونه است: برداشت‌های مؤلف؛ یافته‌های دیگر مفسران. از اینرو کلید فهم قرآن کریم و دریچه راهیابی به گنجینه معارف آسمانی است و چون نشانگر مطالب قرآنی است می‌توان آن را کشّاف نکته‌های مرتبط به آیات و دلیل موضوعات متناسب نامید. مؤلف تلاش کرده دیدگاه‌های مفسران و نظریات دانشمندان علوم قرآنی را درباره آیات و سوره‌ها جمع‌آوری و با طبقه‌بندی منطقی عرضه کند نیز کاربران را از مراجعه به کتاب‌های تفسیری و علوم قرآنی بی‌نیاز نماید. در این تفسیر سعى بر آن بوده است که موضوع و مفهومى که از آیات شریف قرآن استفاده مى‌شود، به صورت مستقل ذکر گردد، از این‌رو به تناسب هر آیه، چندین برداشت در ذیل آن قرار گرفته و در مواردى نیز توضیحاتى در تبیین نحوه استفاده برداشت از آیه آورده شده است. در پایان هر آیه، فهرستى از عنوان‌هاى موجود در آیه و برداشت‌ها به صورت عنوان‌هاى اصلى و فرعى طبقه‌بندى شده است و در پایان هر جلد نیز مجموعه نمایه‌هاى آن به شکل الفبایى موضوعى رده‌بندى شده است تا مراجعه کننده بتواند به راحتى موضوعات اصلى و فرعى مورد نیاز خود را بیابد. این تفسیر در سال ۱۳۷۲ کتاب سال جمهوری اسلامی انتخاب شده است و مشخصات مأخذشناسی آن این‌گونه است:
تفسیر راهنما: روشی نو در ارائه مفاهیم و موضوعات قرآن، اکبر هاشمی رفسنجانی و جمعی از محققان مرکز فرهنگ و معارف قرآن، قم، مؤسسه بوستان کتاب، ۱۳۸۶، ۲۰ جلد.

برای تهیه رایگان این دی وی دی ها میتوان به دفتر فرهنگ معلولین و کتابخانه‏ های روشندلان مراکز استان‏ها و مراکز فعال حوزه معلولین در سراسر کشور مراجعه نمود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *