ستادهای تسهیلات نوروزی مسافرین معلول و سالمند را فراموش نکنند

unnamedزمستان رفته رفته به پایان میرسد و همه به استقبال بهار می روند دراین بین سفرهای نوروزی هم دوباره پامی گیرد خانواده هاپس ازیک سال کاروفعالیت آماده می شوند تا سفری رامهیاکنند . پیش بینی شده درنوروز ۱۳۹۵ بیش از۸۰درصد خانواده های ایرانی عازم سفرشوند که نسبت به سال گذشته ازرشد قابل توجهی برخوردار خواهد بود. استان ها و شهرهای کشورآماده پذیرایی ازمیهمانان نوروزی شده اند. ستادهای استقبال ازمیهمانان نوروزی ازچندماه قبل فعالیت خودرادرتمامی استانهای کشور آغازنموده و بابسیج کلیه امکانات و خدمات, برنامه ریزیهای گسترده ای رابرای پذیرایی ازمسافران نوروزی با استفاده ازتوان کلیه نهادها و سازمانهای مسئول انجام داده اند . هتل ها, مراکز اقامتی, اماکن زیارتی وتاریخی , امکانات تفریحی, رستوران ها, بازارو مجتمع های تجاری , موسسات فرهنگی و تمام حوزه های خدماتی تلاش دارند شرایط وامکانات مناسب برای پذیرایی هرچه بهترازمسافرین نوروزی راتدارک ببینند. سامانه های حمل و نقل هوایی , زمینی , ریلی باافزایش ظرفیت های خودبدنبال سرویس دهی به مسافران بیشتری هستند و خلاصه همه بخش های مرتبط باسفر وتعطیلات تلاشهای خود رامضاعف نموده اند تا بتوانندرفاه و آسایش بیشتری برای مسافران نوروزی فراهم کنند. اماسالیان متمادی است که درایام تعطیلات نوروز و حتی سایرایام هیچیک ازدست اندرکاران این مجموعه های گسترده دولتی وغیردولتی دربرنامه ریزیهای هرساله خود توجهی به جمعیت انبوه معلولان و سالمندان گردشگرکشورمان ندارند.
■ازبین بیش از۱۵۰۰ هتل و مراکزاقامتی کشور, کمترازتعداد انگشتان دست هتل و واحد اقامتی دارای برخی امکانات محدود برای اقامت معلولان و سالمندان فعالیت دارند و مابقی کمترین تسهیلاتی رابرای این قبیل افراد درنظرنگرفته اند. البته آن تعداد محدود هم که برخی امکانات ابتدایی رادارند فقط قابل استفاده برای معلولان جسمی وحرکتی و برخی افراد دارای صندلی چرخداراست و برای سایرگروههای معلولان ازجمله نابینایان و ناشنوایان هیچگونه امکاناتی متصورنیست .
■درزمینه حمل ونقل بین شهری مشکلات عدیده ای گریبانگیرمعلولان و سالمندان است . تنها دوشرکت دولتی هواپیمایی درتاریخهای خاص و مسیرهای محدود به معلولان و جانبازان بلیط نیمه بهاء ارائه می دهند آنهم درصورتیکه امکان رزرو و ورود به سامانه های این دو شرکت میسرباشد, مابقی شرکتهای هواپیمایی هیچگونه تسهیلاتی رابرای استفاده معلولان و سالمندان درنظر ندارند .
■سفرهای ریلی همچنان یکی از معضلات عمده معلولان و سالمندان است . مشکلات دراین حوزه حمل ونقل ازابتدای ورود به ایستگاههای راه آهن به علت وجود موانع معماری وپله شروع و تاپای سکوی سوارشدن به قطاربه لحاظ اختلاف سطح سکو تادرب ورودی قطار, عدم وجود بالابرهای حمل صندلی چرخدار, عدم بهره گیری ازصندلیهای چرخدارباعرض کم موسوم به Air Chair برای گذرازسالنهای تنگ و باریک قطارها, عدم وجود سرویسهای بهداشتی متناسب باابعاد صندلی چرخدارو ویژه معلولان و سالمندان و دهها معضل دیگر, ادامه می یابد. تنها خدمتی که اخیرا”تعدادی ازشرکت های حمل ونقل ریلی برای معلولان تدارک دیده اند, دراختیارگذاردن سرویس بهداشتی متحرک درصورت تقاضا و سروغذای اینگونه مسافرین درصورت هماهنگی واطلاع قبلی درکوپه محل استقرارآنان بوده است !!
■درزمینه حمل ونقل جاده ای هم علیرغم تحولات بوجود آمده درطی سالهای اخیر و نوسازی نسبی ناوگان حمل ونقل جاده ای کشورو بهره گیری از تعدادحدود ۱۵۰ هزاردستگاه مینی بوس واتوبوس , به جرات می توان گفت حتی یک دستگاه ازآن ها مجهزبه بالابرصندلی چرخدارنبوده و قادربه سرویس دهی به این قبیل مسافرین نمی باشد!!
■وضعیت حدود ۵۰ هزارخودروهای ون و تاکسی های کرایه بین شهری کشورهم برای معلولان و سالمندان بهترازسایر وسایط نقلیه بین شهری نیست و این دسته ازگردشگران برای استفاده ازآنها بامشکلات عدیده ای مواجه اند, عدم گنجایش صندلی چرخداردرصندوق عقب خودروهای سواری بدلیل استفاده ازمنابع سوخت گازمایع , نداشتن بالابر برای انتقال صندلی چرخداربه روی سقف و باربند و عدم آموزش رانندگان این قبیل خودروهای عمومی به منظوربرخورد مناسب و مساعدت درپیاده وسوارشدن مسافرین معلول وسالمند ازجمله مشکلات این گروه گردشگران درسفرهای زمینی است .
■ آن دسته ازمعلولان وسالمندانی که باوسیله شخصی مسافرت می کنند هم بامشکلات مختلفی مواجه اند, عمربالای اکثرخودروهای شخصی مورداستفاده معلولان و نداشتن ایمنی و استانداردهای لازم , عدم وجود توقفگاه های مناسب و مجهزبه امکانات بهداشتی واستراحت معلولان درطول مسیرهای بین شهری , کمبود رستوران و غذاخوری های مناسب برای استفاده معلولان درشبکه جاده ای کشور و …. ازدیگرمعضلات معلولان وسالمندان درسفراست .
■ پس ازورود به شهریا شهرهای مقصد معضلات پیش روی معلولان و سالمندان همچنان افزایش یافته و موجب نگرانی این قبیل گردشگران است . عدم مناسب سازی خیابانها و پیاده روهای اغلب شهرهای کشور, درنظرنگرفتن محدودیت های حرکتی افراد معلول و سالمند دراکثرمراکز دیدنی , پارک ها, مراکز خرید و بازارها, اماکن مذهبی وفرهنگی و … موجب می شود آنان ازبسیاری برنامه های عمومی گردشگری بازبمانند. نبود ابزاروتجهیزات مناسب موجب گردیده که میراث کهن و تاریخی کشورمان که ازآن بعنوان دهمین کشوردارای جاذبه های فرهنگی وتاریخی یاد می شود برای معلولان و سالمندان غیرقابل دسترس باشد به جرات می توان گفت درصد ناچیزی ازمعلولان و سالمندان کشور تاکنون توانسته اند بلحاظ مشکلات دسترسی تعداد محدودی ازآثارتاریخی کشورمان رابازدیدکنند و این موضوع برای کشوری باپیشینه چندهزارساله نقص بزرگی است که اقلیت بزرگی ازجمعیت آن فقط ازطریق کتاب , عکس وتصاویرتلویزیون با تاریخ آن آشنا شده اند و هیچ گاه مجال بازدید ازنزدیک این بناهای عظیم تاریخی درشهرو کشورشان برای آن ها فراهم نشده است !!
تمامی این موارد که بلحاظ اجتناب ازتطویل کلام , بطورمختصربه آن پرداخته شد و دهها مورد دیگرموجب شده است که معلولان وسالمندان جزو آن ۸۰% خانواده هایی که درنوروز امسال و سایرایام تعطیلات به مسافرت می روند, نباشند و یا اگربالاجبار با تمام این مشقات دراین ایام عازم سفرشدند بار زیادی ازمشکلات را تاپایان سفربه دوش بکشند و ازناملایماتی که بدلیل عدم شناخت , درک و بی برنامگی همین ستادهای برنامه ریزی تسهبلات سفردرشهرها واستان های کشوربوجود آمده و هرسال نیزتکرار می شود رنج ببرند و فقط دلخوش به این باشند که همراه خانواده و فرزندان باتمام مشکلات و سختی ها به مسافرت رفته وتجدید روحیه ای برای ادامه تلاش و فعالیت درسال پیش روی نموده اند, هرچند درسایه اندکی توجه و برنامه ریزی مسئولان و دست اندرکاران سفرهای نوروزی و …. می شود ایام خوش تری حتی برای گردشگران معلول وسالمند کشوررقم زد.

منبع: مسعود ورزنده، سایت آداک گردشگران معلولین، ۲۷ اسفند ۱۳۹۴

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *