گفت و گو: گروه تلگرامی توانمندان فرهیخته/ ص152-312

گفت و گو: گروه تلگرامی توانمندان فرهیخته
جلد اول: مرداد – دی ماه 1394

موسس و مدیر گروه: علی نوری
ویراستار: محمد نوری
انتشار: اسفند 1394
ناشر: دفتر فرهنگ معلولین
قم، بلوار محمدامین، خیابان گلستان، کوچه11، پلاک4
تلفن: 32913452-025 فکس: 32913552-025
www.HandicapCenter.com , info@handicapcenter.com

صفحه 152 – 312

فهرست
مقدمه 5
پدیدآورندگان 7
فصل نخست: مندرجات شبکه
آسیب‎شناسی 13
آمار 17
آموزش و پرورش 21
اختراعات 25
ادبیات 33
ارتباطات 51
ازدواج 55
استقلال و وابستگی 71
اسناد 77
اطلاع‌رسانی 81
اقتصاد 87
بهزیستی 95
بیمه 109
پزشکی 113
پژوهشگران معلولین 145
تردد 149
تشکل‎ها 153
جامعه شناسی 183
حدیث 199
حقوق 205
خاطره 243
خانواده 251
خدمات 257
روان‎شناسی 265
شخصیت شناسی 269
شعر 313
صدا و سیما 335
فرهنگ دینی 339
فیلم‎ها 343
قرآن 347
کارت‎شناسایی 351
کتاب‎شناسی 355
کتاب گویا 363
کلیات 367
مناسب سازی 375
مناسبت ها 383
ناشنوایان 389
جشنواره و نمایشگاه ‎ 393
واژه شناسی 403
ورزش 413
هنر 425
فصل دوم: دیدگاه‌ها و متون تحلیلی
کارآیی و اهمیت شبکه موبایلی معلولان 433
تلگرامی شدن روابط در زندگی روزمره 439
آسیب‌شناسی شبکه‌های اجتماعی 445

تشکل‎ها

غلامعباس کزازی
به عرض شما بزرگواران برسانم که در اراک. شبکه‌ی معلولین شکل گرفته، این شبکه از همداستانی وهمدستی مراکز نابینایان، ناشنوایان، جسمی حرکتی، ضایعونخاعی، کمتوان ذهنی، آلزایمر و. . . تشکیل گردیده والبته زیر مجموعه ی ((خانه سارمانهای غیر دولتی )). میباشد وخانه نیز از ۳۴۵تشکل غیر دولتی، بوجود آمده شبکه‌ی معلولین در خانه کار گروههای خاص خودش راداراست کارگروه اقتصادی، حقوقی، بین الملل، ورزش و. . .
***
علی نوری
جناب کزازی یک سؤال. ما چگونه میتوانیم لیست اطلاعاتی مراکز عضو این شبکه استان مرکزی را دریافت کنیم؟
***
غلامعباس کزازی
شبکه‌ی معلولین در بهزیستی مشاور دارد از افراد شبکه که حقیر هستم. و از جانب شبکه مواردی را با بالا ترین مقام (مدیر کل ) مطرح میکنم
***
حسینی کانون توانا
فرمهای الکترونیکی اطلاعات تشکلها و افراد و شخصیت‌های خاص که معلولیت دارند به همت دبیرخانه مجمع هم اندیشی و همکاری مهندس کوثری تهیه شده و در قالب یک سایت جدید به زودی رونمایی خواهد شد که اطلاعات در آن جمع خواهد شد.
***
علی نوری
باور سبز
آقای عبدی لطفاً درباره مؤسسه باور سبز که دارید بیشتر توضیح دهید. دوست داریم بدونیم چه کارهایی انجام می‌دهید و چند عضو دارید.
***
مرتضی عبدی
مااینجا400 عضو داریم. فعالیتعای ماازسال 89 بامعلولین آغازشدباراه اندازی باشقوگاهی که جنبه ورزشی داشت. بعدازآن مؤسسه معلولین باورسبز را برای نیات خیر خواهانه خودبرگزیدیم. اموزش دوره ابتدایی به کودکان کم سواد وبیسواد، ورزش، کامپیوتر، زبان، احکام، مددکاری به خانواده‌های فقیر معلولین، تهیه وسایل موردنیاز (ویلچر، واکر، عصا، سمعک و. . . )، اشتغال و. . . ارائه میکنیم. همچنین برنامه واردوهای زیارتی وتفریحی خارج ازشهربصورت یک روزه یاچندروزه وجشنهاومناسبتهای مذهبی وملی برگزارمیکنیم. . .
***
علی نوری
خیلی عالی. بودجه فعالیت‌های شما از کجا تامین میشه آقای عبدی ؟
***
مرتضی عبدی
مااینجا هیچگونه درآمدی نداریم چون واقعا این منطقه جزء ضعیف ترین اقشارجامعه هستند ومؤسسه ماهم تحت هیچگونه حمایت مالی ازجانب هیچ ارگان دولتی وغیردولتی، نهاد ومکانی نمیباشندوکمکهای ماازطریق کمکهای مردمی میباشد. اینجا همه ماوهمکارانمان معلولند حتی مربیان ویاورانمان بصورت افتخاری همکاری میکنند. حتی برای اینکه بتوانیم اجاره اینجا رابپردازیم واپس مخارجش برآییم صندوق صدقه درسطح شهرپراکندیم. وبرای عیدفطرشروع به جمع آوری فطریه وکفاره روزه نمودیم. . .
***
علی نوری
اطلاعیه
مرکز فرانک: خدمات توانبخشی و مشاوره ویژه کودک کم شنوا مرکز فرانک چند همکار شنوایی شناس/آسیب شناس گفتار و زبان را پس از یک دوره آموزش تخصصی برای تصدی مدیریت بخش‌های توانبخشی می‌پذیرد.
09383758437 دست به دست هم دهیم تا دنیای بهتری برای کودکان کم شنوایمان بسازیم.
***
مجتمع آموزشی نیکوکاری رعد
مجتمع آموزشی نیکوکاری رعد در سال ۱۳۶۳ به عنوان یک مؤسسه غیرسیاسی و غیرانتفاعی تأسیس شد خیریه رعد با هدف ارائه خدمات رایگان آموزشي و حمايتي به معلولين جسمي – حركتي جهت اتكاء بيشتر به خويشتن و حضور موثر و فعال در اجتماع فعالیت دارد
***
غلامعباس کزازی
«نیت مؤمن بهتر از عمل اوست » حضرت محمد (ص) صدور مجوز سازمان‌های مردم نهاد تسریع می‌شود
۱۳۹۴-۰۵-۰۲ وزیر کشور با اشاره به ارسال لایحه حمایت از سازمان‌های مردم نهاد به دولت گفت: پیش از این برخی از نهادها بیش از چهار سال در مسیر اخذ مجوز بودند اما از این پس مقرر شد که در کوتاه ترین زمان مجوز بگیرند. به گزارش خبرنگار مهر، عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور امروز پنجشنبه در همایش سازمان‌های مردم نهاد حوزه سلامت با بیان اینکه دولت با رویکرد تقویت سرمایه اجتماعی از طریق مشارکت عمومی از ابتدای دولت تاکنون برنامه داشته است، اظهار کرد: با توجه به برنامه رئیس جمهور در انتخابات یکی از اولویت‌های دولت تدبیر و امید تقویت سازمان‌های مردم نهاد، احزاب و تشکل‌ها است. رحمانی فضلی افزود: وزارت کشور اولین مسئولیتش در این زمینه این بود که آسیب شناسی در خصوص این تشکل‌ها داشته باشد و این موضوع منجر به تهیه پیش نویس و
لایحه برای حمایت از سازمانهای مردم نهاد و ارائه به دولت شد. وی فقدان قانون را یکی از موانع شکل گیری نهادهای مردمی دانست و تاکید کرد: لایحه حمایت از سازمانهای مردم نهاد به دولت ارسال شد، پیش از این برخی از نهادها بیش از چهار سال در مسیر اخذ مجوز بودند اما از این پس مقرر شد که در کوتاه ترین فاصله این اقدامات را انجام دهیم. وزیر کشور با اشاره به مشارکت‌های عملی در حوزه فعالیت‌های سازمانهای مردم نهاد گفت: با هماهنگی دستگاههای اجرایی نهادهای متناظر دستگاهها را تأسیس کردیم یعنی وزارتخانه‌ها از این پس واحد مشارکت اجتماعی دارند تا هر دستگاهی بتواند تقویت مشارکت مردمی را برعهده بگیرد. وی گفت: با مصوبات شورای اجتماعی مقرر شد دستگاهها وظایف حاکمیتی قابل واگذاری را احصا کنند و در معرض این نهادها بگذارند.
رحمانی فضلی خاطرنشان کرد: امروز هزار سازمان مردم نهاد در حوزه مبارزه با آسیب‌های اجتماعی داریم و سایر فعالیت‌های اجتماعی هم همین گونه هستند. وزیر کشور با اشاره به توانمند سازی در حوزه معاونت مربوطه با آموزشهای لازم و برگزاری سمینارها و دوره‌های هم فکری در وزارت کشور انجام می‌شود گفت: ما توانستیم موانع انجام کار را شناسایی کنیم و در جهت حل آنها اقدام ورزیم. رحمانی فضلی با بیان اینکه ما قانون احزاب را در سازماندهی رفتار سیاسی به اتمام رساندیم تصریح کرد: ما پیش نویس این قانون را به دولت ارائه کردیم و در این زمینه خانه احزاب احیا شد و امیدوارم احزاب به شکل گیری رفتار سیاسی مبتنی بر قانون و حضور مردم در صحنه مشارکت بتوانند به پویایی سیاسی و اجتماعی کمک کنند تا بتوانیم مسئولیت اداره قدرت در جامعه را به مردم بسپاریم
***
اباذر نصر
اینجا اولویت استخدام با معلولین است! خبرگزاری مهر: کارگاه تعاونی «فتح جم» یک کارگاه قدیمی تولید لباس کار است که تقریبا تمام کارکنانش معلول هستند. سری به این کارگاه زدیم تا از حال و هوای این کارگاه و افراد مشغول در آن سر در بیاوریم.
***
زهرا خان اف
اینجا اولویت استخدام با معلولان است!
کارگاه تعاونی «فتح جم» یک کارگاه قدیمی تولید لباس کار است که تقریبا تمام کارکنانش معلول هستند. سری به این کارگاه زدیم تا از حال و هوای این کارگاه و افراد مشغول در آن سر در بیاوریم.
***
منصوره ضیایی فر
اینجا معلولان در اولویت استخدام هستند کارگاه تعاونی «فتح جم» یک کارگاه قدیمی تولید لباس کار است که تقریبا تمام کارکنانش معلول هستند. سری به این کارگاه زدیم تا از حال و هوای این کارگاه و افراد مشغول در آن سر در بیاوریم. یک زیر زمین تنگ و باریک پر از پارچه‌های تیره و نخ هایی که به در و دیوار آویزان شده‌اند و هوایی آنقدر گرفته که مجبوری برای آنکه حالت جا بیاید چند نفس عمیق بکشی تا شاید از این هوای کهنه به ریه هایت برسد. صبح رسیده ایم و بچه‌ها سخت مشغول کارند کمتر کسی با کسی حرف می‌زند. سرها همه پایین است و صدای چرخ‌های خیاطی همه جا را پر کرده است. عده ای هم که راه می‌روند نگاهی به ما می‌کنند و به حضور چند غریبه بین شان واکنش نشان می‌دهند. نگاهم را تیز می‌کنم و به دست ها، پاها، چشم‌ها و حتی نگاه هایشان خیره می‌شوم معلولیت هایشان را حدس می‌زنم و وقتی نگاه هایمان به هم گره می‌خورد نگاهم را می‌دزدم که به کسی برنخورد. کارکردن در این کارگاه کوچک یک اولویت عجیب برای استخدام دارد: «معلولیت» یعنی باید معلول باشی تا بتوانی در این کارگاه استخدام شوی! برای سر زدن به این کارگاه با «اصغر شیرزادی» رئیس هیئت مدیره انجمن تخصصی معلولین همراه شدیم تا او برایمان از این کارگاه و مشکلات معلولین بگوید.
استفاده از معلولین نمادین و شعاری شده است! آقای شیرزادی وقتی با عصا وارد کارگاه می‌شود می‌فهمیم که خودش هم از ناحیه پا معلولیت دارد. شاید همین موضوع است که خیلی از معلولین مشغول در این کارگاه با او احساس راحتی بیشتری دارند. وقتی از او درباره اشتغال معلولین می‌پرسیم حرفهای مهمی برای گفتن دارد: «قانونی وجود دارد که می‌گوید کلیه دستگاه‌های دولتی موظفند ۳ درصد شاغل معلول جذب کنند که تقریبا همه دستگاه‌ها طفره رفتند. اگرهم معلولین جایی مشغول به کار هستند به صورت نمادین هستند. من به شما می‌گویم اگر این قانون اجرا هم شود دردی از معلولین دوا نمی شود. مگر سال گذشته چند نفر استخدام دولتی شدند که سه درصد از آن مشکلات کاری معلولین را حل کنند. دولت باید قوانینی حمایتی وضع کند تا از بنگاه‌ها و انجمن‌های معلولین حمایت شود. یعنی معلولین دورهم جمع شوند و باهم یک کاری را تشکیل دهند تا فعالیت هایشان به صورت گسترده و وسیع باشد. اگر مجبور شویم آدم سالم می‌آوریم بیشتر افراد شاغل در این کارگاه معلول هستند مگر افرادی که شغل شان طوری باشد که آدم‌های معلول نتوانند آن را انجام دهند. مثل اتو کردن لباس‌ها که به قول آقای شیرزادی برای معلولین مناسب نیست چون زود خسته می‌شوند و ممکن است برایشان خطر داشته باشد واگرنه اولویت کار در اینجا معلولین هستند و اگر آدم سالمی وارد شود از روی ناچاری است. آقای «محمد احتشامی» مسئول کارگاه می‌گوید اینجا حقوق‌ها براساس تعداد کارهای انجام شده محاسبه می‌شود. برای همین حقوق‌ها متفاوت است. برنامه اینجا هم اینطور تنظیم شده که بسیاری از شاغلین پارچه‌های برش خورده را به خانه می‌برند و در خانه کارهایشان را انجام می‌دهند و فقط هرچند وقت یکبار برای بده بستان‌های کاری سر می‌زنند. این کار به نفع خودشان هم شده، هم از سختی‌های رفت و برگشت راحت شدند هم در محیط خانه می‌توانند با آرامش کارشان را انجام بدهند و این موضوع روی حقوقشان هم تاثیر بسیار مثبتی داشته است. مخصوصا کسانی که به علت معلولیت رفت و آمد برایشان دشوار است. ماهیانه ۱۵ هزارلباس تولید می‌کنیم همین کارگاه کوچک و نقلی با آدمهای پر تلاشش رقیب سرسختی برای هم صنف هایش است. آقای احتشامی می‌گوید: «این بچه‌ها اگر در کارشان اول نباشند که هستند بی شک جز بهترین‌ها هستند چون کارهایشان را حتی از آدم‌های سالم دقیق تر انجام می‌دهند. ما بارها به آنها گفته ایم که هیچ وقت معلولیت را فدای کیفیت نمی کنیم و اگر آنها می‌خواهند که کارشان رونق داشته باشد باید برای بهترین کیفیت تلاش کنند. » به همین خاطر وقتی لیست مشتریان را می‌خواهیم حدود هفتاد هشتاد اسم وبرویمان می‌گذارند و می‌فهمیم از این مجموعه کوچک و با دستهای پرتلاش این بچه‌ها ماهیانه ۱۵ هزار دست لباس کار تولید می‌شود. حالا بسیاری از مجموعه‌های بزرگ مانند راه آهن جمهوری اسلامی، شرکت‌های بزرگ خودروسازی و پتروشیمی لباس کارهایشان را از اینجا تهیه می‌کنند و آنقدر کار این بچه‌ها خوب است که حالا آنها هستند که مشتریان را انتخاب میکنند.
از کارم خوشم می‌آید یکی از بچه‌های مهربان و زحمتکش این کارگاه سهیل است. سهیل متولد ۱۳۶۵ است و سندرم داون دارد. به گفته آقای شیرزادی سهیل پیش از آنکه وارد کارگاه شود در خانه بیش فعالی داشته که حتی موجب آزار همسایه‌ها هم بوده مثلا یک بار داخل ماشین یکی از همسایه‌ها شلنگ آب انداخته و تمام ماشین را پرآب کرده است. حالا سهیل در بخش برشکاری این مجموعه مشغول کار است. کارش را خیلی تمیز و با دقت انجام می‌دهد و همه از او راضی هستند. سهیل ماهی حدود ۴۵۰ هزارتومان دارد و وقتی از او می‌پرسم با در آمدش چه کار می‌کند با همان صدای خاص خودش می‌گوید: «من فقط هربار ۳ تا ۵ هزارتومانی بر می‌دارم و بقیه را به مادرم می‌دهم تا توی بانک برایم پس انداز کند. » وقتی از سهیل می‌پرسم کارش را دوست دارد یا نه؛ با لبخند رضایتی می‌گوید: «خیلی از اینجا راضیم. از کارم خوشم میاد. از آقای احتشامی هم خیلی راضیم.
خیلی خوش اخلاقه. » سهیل صبح‌ها به این کارگاه می‌آید و ساعت حدود ۶ از اینجا خودش به خانه می‌رود. سهیل ماهیانه از بهزیستی فقط ۵۰ هزارتومان مستمری می‌گیرد. دوست دارم پس انداز کنم، نمی شود! آقا فرزاد، قدیمی ترین کارگر این مجموعه است که از ناحیه دست معلول است. او دوتا بچه دارد و وقتی درباره معلولیت بچه‌ها می‌پرسیم می‌گوید فقط یکی از بچه‌ها یک پایش مقداری مشکل دارد. حقوق قدیمی ترین فرد این کارگاه بین ۷۰۰ تا ۹۰۰ هزار تومان است. آقا فرزاد هر روز مسیر طولانی را از افسریه با ماشینش می‌آید. به خاطر معلولیت مشکل گواهینامه دارد ولی سر راه مسافر هم سوار می‌کند تا خرج زندگی یک جورهایی تامین شود. آدمهای اینجا انگار هیچ آرزو و حرفی ندارند وقتی از آرزوهایشان می‌پرسم همه می‌ خندند و چیزی نمی گویند وقتی از ناصر ۲۹ ساله می‌پرسم چه آرزویی دارد با شرمی سرش را پایین می‌اندازد و می‌گوید الآن نمی تواند جواب دهد چون باید فکر کند. ناصر چند معلولیتی است و ۴ سال است در این کارگاه کار می‌کند این معلولیت را از راه رفتن و حرکت دستهایش می‌توانید ببینید. حقوق ناصر حدود ۴۰۰ هزار تومان است که ۹۳ هزارتومان آن خرج بیمه می‌شود. می‌گوید دلش می‌خواهد پس انداز کند اما نمی شود. آقای شیرزادی می‌گوید خانواده ناصر از اینکه او اینجاست خیلی خوشحالند چون پیش از این ناصر وقتی توی کوچه می‌رفته اراذل و اوباش از معلولیت و سادگی اش سوء استفاده می‌کردند و از طریق او اجناس ممنوعه و غیرقانونی را جابه جا می‌کردند. اما حالا از او و استعدادش در این کارگاه در جهت مثبت استفاده می‌شود و کارکردن او در این مجموعه از یک ناهنجاری جلوگیری کرده است. از نامه بازی خسته شدیم پروین از بچه‌های بهزیستی است که متولد ۴۵ است. زنی که از بچگی در پرورشگاه بزرگ شده و از ۱۸ سالگی روی پای خودش ایستاده است. معلولیت پروین از ناحیه پا است. وقتی بالای سرش می‌رویم رادیو گوش می‌کند. او ۱۵ سال است خیاطی می‌کند و زندگی اش را با حقوق ماهیانه ۷۰۰ تا ۹۰۰ هزار تومان می‌گذراند و ماهیانه خودش پول بیمه می‌دهد. وقتی از او می‌خواهیم که درباره مشکلاتش بگوید یک جمله می‌شنویم: «این همه گفتم به کجا رسید که این بار برسه؟» دلش از بهزیستی و خدماتی که باید بدهند و نمی دهند پر است. بارها برای حل مشکلاتش به این در و آن در زده اما از نامه بازی‌های اداری خسته شده و حالا تصمیم گرفته بیمه اش را خودش پرداخت کند. چون دیگر حوصله این رفت و آمدها را ندارد. بغل دستی پروین ناشنواست و نمی توانیم با او حرف بزنیم و فقط نگاهمان می‌کند. آخر کار هم پروین با ما شرط می‌بندد که سال بعد هم اینجا بیاییم همین وضعیت ادامه دارد و صدای آنها به جایی نمی رسد. ما بیشتر کمک معنوی می‌خواهیم تا مادی این کارگاه کوچک اجاره ای زندگی این بچه‌های معلول را می‌چرخاند. کارگاهی که آقای شیرزادی می‌گوید به جای آنکه حمایت شود بارها پلمپ شده و در آخر هم هزینه سنگینی برای تغییر کاربری گرفته‌اند چون معتقدند کاربری اینجا انبار است و نباید تبدیل به چنین جایی شود. آقای شیرزادی رئیس انجمن معلولین درباره این موضوع می‌گوید: حداقل کمک نمی کنند، مانع تراشی نکنند. بگویند تا زمانی که معلولین در اینجا کار می‌کنند این کارگاه برای شما باشد. ما بچه‌ها را نمی توانیم به راحتی جابه جا کنیم و هرجایی برویم. چون معلول هستند ممکن است اگر محل مناسب نباشد زمین بخورند و به هزار مشکل دچار شوند. شهرداری بودجه زیادی صرف گرم خانه‌ها و کارتن خواب‌ها می‌کند.
بهتر نیست یک مقداری از این بودجه هم صرف معلولین شود تا پیشگیری از معضلات جامعه شود. چون متأسفانه بزهکاران از معلولین سوء استفاده می‌کنند و ممکن است هزاران مشکل برای این بچه‌ها به وجود بیاید که اگر جذب کار شوند به جایش به یک فرد مفید برای خانواده و جامعه تبدیل می‌شوند. الآن بهزیستی کلی ملاک بلا استفاده دارد. یعنی این امکان وجود ندارد که این املاک برای اشتغال زایی معلولین صرف شود که حداقل مشکل مکان نداشته باشند؟ «باور کنید جامعه معلولین بیشتر از آنکه حمایت مالی بخواهد حمایت معنوی می‌خواهد. ما قانونش را داریم ولی دستگاههای اجرایی متأسفانه به آن عملنمی کنند. »
( مجله مهر(
***
جواد چراغی
در منطقه پردیسان قم مرکز جدید توانبخشی با نام کرانه ی مهر با حضور مراجع عظام و فرماندار و استاندار و شهردار و رئیس بهزیستی استان قم و معاونین و جمعی از خیرین جوان استان افتتاح گردید. تصاویر آماده برای شما ارائه می‌کنم.
***
علی نوری
به نظر بنده مشکل اصلی مراکز ویژه معلولین ایران، عدم اعتماد و حس رقابت مدیران مراکز هست. هر شخص و گروهی و خَیِری میخواهد وارد حوزه معلولین شود دنبال تأسیس مرکز و مؤسسه ای جدید با هیئت مدیره ای جدید است! مگر نمیشود با سایر مراکز معلولین که سال‌ها است در حال فعالیت هستند و فعالیتشان مشابه است همکاری کنند یا حداقل از مدیران و افراد دارای معلولیت همان موسسات قبلی در کادر خود استفاده کنند تا انتقال تجربه خیلی سریع تر اتفاق بیافتد.
به امید همدلی و همکاری روزافزون موسسات معلولین ایران
***
علی نوری
دفتر فرهنگ معلولین مؤسسه ای غیرانتفاعی و بین المللی است که زیرنظر دفتر ایت الله سیدعلی سیستانی اداره می‌شود. خط مشی این مرکز ارتقای فرهنگ اسلامی و ایرانی در بین جامعه عزیز معلولان و افزایش توانایی و خلاقیت‌های آنان است. از اینرو با تولید اثار به روش بریل، گویا، الکترونیک و مرجع دسترسی انان را به منابع اسان تر می‌نماید. کلیه تولیدات و خدمات این مرکز برای جامعه معلولان و موسسات و کتابخانه‌های مرتبط با معلولین رایگان ارسال می‌شود. برای مشاهده لیست کتابهای تالیفی و سایر محصولات ما می‌توانید به سایت دفتر فرهنگ معلولین بخش تولیدات مراجعه نمایید.
***
محمد استاد
سازمان‌های مردم نهاد باید سازمان را به خود وابسته کنند نه کاری کنند که به سازمان بهزیستی وابسته شوند
***
زیبا عراقی
ولی خدا را شکر ما این سنگها را برمیداریم و اونها را میذاریم کنار جاده ای که در اون قرار داریم.
ظرفیت و پتانسیل انجمن ما بسیار بالاست. دو دوره موفقیت آمیز آموزش قالیبافی برای 200 معلول اعم از جسمی حرکتی _ ناشنوا _ کم بینا _ ام اس. برگزاری کلاس‌های آموزش طراحی و نقاشی و زبان انگلیسی _ در دو سطح مبتدی و پیشرفته _ مدرسین این دوره ها، از اعضای تحصیلکرده انجمن میباشند. برگزاری اردوهای درون و برون شهری. برگزاری جلسات هم اندیشی، مشاوره، آموزش مهارتهای زندگی و. . . برای اعضا. برگزاری جشنهای مناسبتی و مراسم دینی. ایجاد اشتغال موقت در کار مونتاژهای صنعتی برای 20 عضو. ایجاد اشتغال در هنر قالیبافی برای 20 بافنده ماهر و تعدادی مبتدی که در دوره‌های آموزشی انجمن شرکت کرده بودند.
معرفی اعضای فعال و نخبه انجمن به اداره کار استان مرکزی.
حمایت هیئت مدیره و روابط عمومی از هنرمندان از جمله شرمت در نمایشگاه‌های هنری ایشان، خرید صنایع دستی شان و تبلیغ برای فروش محصولاتشان.
برگزاری نمایشگاه صنایع دستی معلولان در اسفند ماه 93.
احداث کارگاه آموزش و اشتغال معلولان (در دست ساخت میباشد).
پیگیری مستمر بیمه قالیبافی معلولان (مکاتبه با نهاد رهبری، ریاست جمهوری، وزارت تعاون و بهزیستی کشور
جهت ادامه و حمایت از بیمه قالیبافان). و. . .
آنچه در اینجا اهمیت و ارزش کار هیئت مدیره و تیم اجرایی را بالا برده و باعث دلگرمی آنها میشود، خواست، تلاش و پشتکار اعضاست.
***
پرواز
مدیریت خوب + نیروهای فعال و همدل + برنامه ریزی و هدف گذاری منا
این فرمول اصلی کار موفق وقابل اجراهست به اضافه اینکه از نظر من مدیر ونیروی فعال وهمدل از خود معلولین باشن
***
پرواز
من پیشنهادم اینه که جامعه‌ها اساسنامه رو باید تغییر بدن که همه اعضاهای جامعه از مدیر تا سایر اعضا لزوما باید معلول باشن، بعد جوامع وفعالیت هایش را در سراسر کشور گسترش دهیم یک انجمن هم در راس قرار بگیره که آن هم همه اعضا معلول باشن از مدیر تا سایر اعضا وتمام جوامع زیر نظر این انجمن فعالیت کنن
***
علی نوری
با باشگاه ویژه معلولین “با ما” آشنا هستید؟
اعضاي اين گروه که بنيان‌گذاران آن داراي معلوليت هستند برآنند تا با تجربه کردن کارهاي ماجراجويانه از تک تک لحظات زندگي لذت برده و به سايرين نشان دهند معلوليت تنها يک تفاوت است و همواره مي‌توان در هر شرایطی از زندگي لذت برد.
افرادي که در کنار زندگي عادي خود تلاش مي‌کنند علاوه برفائق شدن بر موانع شهري و اجتماعي و تبعيض‌هاي موجود در جامعه، کليشه‌ها را در رابطه با معلوليت کنار زده و تصوير ناتواني را از ذهن ساير افراد پاک کنند.
جهت آشنایی بیشتر با فعالیت‌های این باشگاه، ثبت نام و پی گیری اردوها و تورهای آنها به سایت با ما (www.bamagroup.ir) مراجعه نمایید.
***
علی نوری
به «بیماران سندرم داون» جهت کار نیازمندیم
صاحب یک کافی شاپ در ترکیه تنها بیماران دارای سندرم داون را برای کار استخدام می‌کند.
یک کافی شاپ در شهر استانبول ترکیه فقط افرادی را که دارای سندروم داون هستند برای کار می‌پذیرد. این کارگران باید بین ۱۸ تا ۲۵ سال سن داشته باشند و هدف از این کار، دادن حس استقلال و اعتماد به نفس به این افراد است.
آقای «ساروهان سینگن» کسی است که این کافه را در منطقه «سیسیلی» استانبول تأسیس کرده است. او می‌گوید این ایده را از تجربه زندگی با دخترش «سزیل» که مبتلا به سندروم داون است گرفته و سزیل نیز در حال حاضر در این کافی شاپ مشغول کار است.
آقای سینگن معتقد است سزیل برای او هدیه ای الهی است و او را با دنیای جدیدی آشنا کرده است: «وقتی به بیماران مبتلا به سندروم داون فکر می‌کنیم می‌بینیم که برای آنها واقعا شغلی متناست با حال و روزشان وجود ندارد و هرکس که می‌تواند باید از آنها حمایت کند»
آقای سینگن این کافی شاپ را در سال ۲۰۱۱ راه اندازه کرد. در ابتدا کسب و کار کافی شاپ به آرامی جلو می‌رفت و بسیاری از اطرافیان به موفقیت این کافی شاپ تردید داشتند. اما رفته رفته این بچه‌ها محیط کارشان را بهتر درک کردند و حالا با خدماتی که ارائه می‌دهند همه را تحت تاثیر خود قرار داده اند.
حالا پدر سزین معتقد است این کافه باعث شده بسیاری از مردم از تعصبات خود در برابر افراد معلول کوتاه بیایند و کارگران این کافی شاپ بتوانند خودشان را به دیگران ثابت کنند و توانایی‌ها و مهارتهایشان را به دیگران نشان دهند.
***
علی نوری
خبر:
کانون توانا به دپارتمان اطلاعات همگانی(DPI) سازمان ملل پیوست
محمدرضا هادی پور» با بیان این مطلب که از مدت‌ها پیش درخواست پیوستن به دپارتمان اطلاعات همگانی سازمان ملل را داده بودیم افزود: خوشبختانه با درخواست کانون توانا موافقت شد و کانون معلولین همزمان با هفتادمین سالگرد سازمان ملل و با شعار “سازمان ملل نیرومندتر برای جهانی بهتر” به دپارتمان اطلاعات همگانی سازمان ملل پیوست تا بتواند در راستای اهداف خود و شعار “معلولیت محدودیت است و ناتوانی نیست” در ایجاد جهانی بهتر برای تمام افراد دارای معلولیت حرکت کند.
www.handicapcenter.com/?p=9573
***
حسین زاده. کردستان
تولیدی پوشاک مهرجامگان، مرکز نگهداری معلولین. تامین کیف بیمارستان‌های کردستان، کلنیک مددکاری، مجتمع فرهنگی و هنری، ویزیت منزل، کارگاه تولیدی حمایتی، شنوایی سنجی، ویزیت منزل، سی بی آر، گونی بافی و. . . اشتغال برای نود نفر از معلولان. . .
***
رعد الغدیر
جدیدترین خبرهای رعد الغدیر
آغاز بکار رسمی مرکز حرفه آموزی کوثر رعد الغدیر در شهر ری
عصر روز چهارشنبه ۴مرداد، ساختمان شماره ۳ کار آفرینی و اشتغالزایی مؤسسه نیکوکاری رعد الغدیر در شهر ری با حضور مهندس منصور کتانباف شهردار منطقه، دکتر برومند نامداری معاونت فرهنگی اجتماعی منطقه و جمعی از شهرداران نواحی، سمنهای فعال منطقه و خیرین به صورت رسمی آغاز بکار نمود.
این واحد کار آفرینی متشکل از واحدهایی چون:
۱-کارگاه تولیدی خیاطی
۲-کارگاه صنایع چوب
۳-کارگاه تولید عرقیات گیاهی
۴-کارگاه تولید و بسته بندی صبحانه ریحون
۴-گلخانه کشت گوجه و خیار ارگانیک
۵-کارگاه آموزشی کامپیوتر می‌باشد.
در حال حاضر جمعا ۴۵نفر زن سرپرست خانوار و معلول به دنبال فعالیتهای این مرکز اشتغال یافته اند.
***
امین معینی
مرکز کارآفرینی انجمن باور برگزار می‌کند:
کارگاه کارآفرینی ” از ایده تا محصول”
چگونه ایده‌های خلاقانه خود را به پروژه‌های کارآفرینی و درآمدزا تبدیل کنیم؟
دوره آموزش 6 جلسه ای فراگیری مهارتهای کارآفرینی براساس تجارب موفق روز با چشم انداز جذب حامی و سرمایه گذار برای طرح‌های خلاقانه.
ویژگی دوره: حمایت از پروژه‌های کارآفرینی افراد دارای معلولیت در قالب پروژه‌های فردی، تیم ترکیبی افراد دارای معلولیت با یکدیگر و یا تیم ترکیبی افراد دارای معلولیت با افراد غیرمعلول.
همچنین در این دوره نحوه نوشتن طرح توجیهی اقتصادی آموزش داده خواهد شد و از کارآفرینان موفق حوزه‌های مرتبط برای انتقال تجربیات دعوت خواهد شد.
مدرس: دکتر علیرضا توکلی، مسئول راه اندازی پارک علم و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی و استاد کارآفرینی دانشگاه شهید بهشتی تهران
از کلیه افراد دارای ایده‌های کارآفرینی و نیازمندان به اشتغال پایدار دعوت به عمل می‌آید.
جهت اطلاع از زمان و شرایط ثبت نام، با شماره 88342529 تماس حاصل فرمایید.
***
خانم یاوری
با شماره 021-88342529 انجمن باور می‌توانید تماس بگیرید در خدمت شما و همه دوستان هستیم.
از ساعت 9 تا 5 عصر (اگه جلسه نباشه)
***
خانم یاوری
دیداری با آقای قدمی معاون وزیر و رئیس سازمان آموزش و پرورش استثنائی کشور داشتیم.
در خصوص سهمیه استخدامی آموزش پرورش برای افراد دارای معلولیت، مشکلات دانش آموزانی که در مدارس تلفیقی تحصیل می‌کنند، مناسب سازی کتب درسی برای دانش آموزان نابینا و کم بینا و. . . صحبت شد.
***
علی نوری
۳۰ مدیر شرکت کننده در اولین میتاپس تجارب مدیران در کانون معلولین توانا
رییس هیات‌مدیره کانون توانا محمد موسوی در اولین میتاپس مدیران: از ایجاد شغل‌های کارگری برای معلولان راضی نیستیم
میتاپس تجارب مدیران برای اولین بار به همت گروه بهداشتی فیروز و کانون معلولین توانا با حضور ۳۰ مدیر نمونه از واحدهای تولیدی، صنعتی و دانشگاهی در شهر صنعتی البرز برگزارشد.
***
علی نوری
کمپین جمع آوری درب بطری پلاستیکی
انجمن غیر انتفاعی، غیر دولتی توان یاب
جمع آوری درب‌های بطری هدفی دو سویه دارد که علاوه بر اینکه عواید فروش آن در جهت توانبخشی کودکان معلول جسمی حرکتی صرف می‌شود، در راستای حفظ محیط زیست نیز قدم بزرگی برداشته است.
***
ئامانج فلاحی
کمپین به مدد فضای مجازی و گروه‌های چت و گفت و گو از استان کردستان خارج و فعالیت آنها به برخی از شهرهای استان‌های همجوار هم کشیده شده است.
کمپین درهای آبی در سنندج
به گزارش ایرنا، کمپین درهای آبی حرکتی زیست محیطی و اجتماعی است که با جمع آوری درهای پلاستیکی بطری‌های مختلف، برای کم توانان و معلولان ویلچر تهیه می‌کنند و کارکرد دوگانه زیست محیطی و اجتماعی کمپین، شاید یکی از علت‌های گسترش آن است.
این کمپین که از 10 شهریور کار خود را با ایده ای از سوی مؤسسه آموزشی و نیکوکاری رعد سنندج آغاز کرد با درخواست از فعالآن اجتماعی در شهرستان‌های مختلف استان آنها نیز به کمپین پیوستند و مکان هایی را برای جمع آوری در پلاستیکی بطری‌ها مشخص کردند.
این کمپین اما از مرزهای استان نیز خارج شد و اکنون بوکان در آذربایجان غربی و شهرهای جوانرود و پاوه در استان کرمانشاه نیز در حال جمع آوری درهای پلاستیکی بطری برای این کمپین هستند.
سرپرست کمپین درهای آبی پیوستن شهرهای خارج از استان را کاملا خودجوش می‌داند و می‌گوید: برخی از شهرهای دیگر خارج از استان پیشگام شدند و مکانی را برای جمع آوری درهای پلاستیکی اختصاص دادند که کمپین نیز از آن استقبال کرد.
آمانج فلاحی استقبال از این کمپین را بسیار عالی توصیف کرد و گفت: استقبال بیشتر از انتظار بود، فعالیت و هدف کمپین اکنون در میان بخش‌های مختلف مردم شناخته شده است و بسیاری به آن پیوسته اند.
وی با اشاره به اینکه فعالیت کمپین هنوز به دو هفته هم نرسیده است، گفت: تنها یکی از فعالآن کمپین به تنهایی 15 هزار در پلاستیکی بطری جمع آوری کرده است.
اجتماعی، انسان دوستانه و زیست محیطی بودن این کمپین بخشی از دلایل گسترش آن بوده است از سوی دیگر فلاحی رساندن همین پیام و اهداف آن به مردم را بدون کمک فضای مجازی دشوار می‌داند.
وی اظهار کرد: در تالارهای عروسی نیز تعدادی از کارکنان این تالارها با مطلع شدن از کمپین اقدام به جمع آوری در پلاستیکی بطری‌های مصرف شده در مراسم‌ها کرده اند.
به گفته وی در حالی که هیچکدام از اعضای کمپین در سنندج فعالیتی خارج از این شهر ندارند علاقه‌مندان به این حرکت انسان دوستانه از طریق برنامه‌ها و شبکه‌های اجتماعی با کمپین آشنا شده‌اند و در شهر خود فعالیت در این راستا را آغاز کرده اند.
فلاحی افزود: جمعه گذشته در دیواندره با کمک شورای شهر و شهرداری این شهر و در سقز با کمک جامعه معلولان این شهر، برنامه پاکسازی زباله و جمع آوری درهای بطری برگزار شد.
سرپرست کمپین درهای آبی گفت: تاکنون حدود 40 هزار در پلاستیکی برابر با 73 کیلو جمع آوری شده است که باید به 100 هزار عدد برسد تا بتوانیم یک ویلچر تحویل بگیریم.
فلاحی در پاسخ به این سؤال که چرا در بطری‌ها جمع آوری می‌شود، گفت: هزینه بازیافت درهای پلاستیکی از هزینه تولید آنها کمتر است و کارخانه‌ها تمایل به بازیافت آن دارند.
وی ادامه داد: کارخانه ای که با آن به توافق رسیده ایم به دلیل خیریه بودن کار قبول کرده است که قیمتی چند درصد بالاتر از قیمت بازار برای این درهای پلاستیکی در نظر بگیرد.
وی ترویج احساس مسئولیت نسبت به معلولان و محیط زیست را از اهداف کمپین بیان می‌کند و می‌گوید: این کمپین محدودیت زمانی ندارد و ما به جمع آوری درهای پلاستیکی همچنان ادامه می‌دهیم.
فلاحی با اشاره به اینکه می‌خواهیم عزت نفس معلولان را حفظ کنیم و حس ترحمی نماند، اظهار کرد: کسانی هم که مشکلات مالی را دلیل کمک نکردن به معلولان بیان می‌کنند اکنون می‌توانند با جمع آوری درهای پلاستیکی به این قشر کمک کنند.
سرپرست کمپین درهای آبی گفت: در یک یا دو هفته آینده برنامه پاکسازی در شهر سنندج داریم که هم به جمع آوری زباله هایی که محیط زیست را آلوده می‌کنند می‌پردازیم و هم درهای پلاستیکی در محیط را جمع آوری می‌کنیم.
***
علی پهلوانی.
مؤسسه نيکوکارى کاشانه مهر کاشان، مرکزى است مردم نهاد که از آذرماه87 باهمت مؤسسه توسعه کاشان و جمعى ازخيرين شهر و کاشانى هاى مقيم تهران جهت توانبخشى و آ موزش منجر به اشتغال معلولين جسمى حرکتى(دختروپسر) درمقطع سنى 13-45 سال و بصورت صددرصد رايگان افتتاح گرديد.
مهمترين اهداف اين مؤسسه جذب و آ شنايى معلولين ، تقويت حس اعتماد به نفس و خودباورى و در نهايت استقلال درزمينه هاى مختلف بخصوص استقلال اقتصادى و خودکفايى باحفظ وارتقاء کرامت انسانى توان يابان ميباشد.
خدمات اين مؤسسه عبارتند از: خدمات آ موزشى، مدد کارى ومشاوره اى، درمانى و توانبخشى فرهنگى وورزشى وحمايتى است.
اين مؤسسه درجهت ارتقاء سطح تحصيل توان يابان و آ موزش مهارتهاى مختلف و آ موزشهاى هنرى- فنى حرفه اى خدمات قابل توجهى به توان يابان خود ارايه نموده و درحال حاضربابيش از 15 کلاس و سه کارگاه هنرى وتوليدى (خياطى-قلم زنى- کلاژکاشى) درحال فعاليت ميباشد.
پيگيرى صندوق قرض الحسنه توان يابان، فروشگاه تعاونى و تشکيل کميته بانوان هميار و کميته حاميان دانشگاه از اقدامات خاص وقابل توجه اين مرکز ميباشد.
درادامه فعاليت وباتوجه به کمبود فضاهاى آ موزشى و کارگاهى هياءت امنا مؤسسه جهت توسعه مرکز وبا اهداء سه قطعه زمين از طرف هياءت امنا ناجى آ باد در فاز 2ساخت وسازساختمانى در 7 طبقه زيربناوبه مساحت 6800 مترمربع دريکى از قطعات زمين اهدايى به عرصه3663 مترمربع شروع کرده ودرحال حاظر پس ازاتمام سفت کارى مشغول لوله کشى آ ب سردو گرم، فاضلاب وتاءسيسات سرمايش وگرمايش مى باشند. اميداست با هميارى خيرين و همياران عزيزساخت اين مجموعه باارزش هرچه زودتر به پايان رسيده ومورد استفاده توان يابان قرارگيرد. لازم به توضيح است تا کنون مبلغ 37ميلياردريال باکمک خيرين و 3ميلياردو
ششصد ميليون ريال اهداء زمين و2ملياردويکصد ميليون ريال مجوز اهدايى شوراى محترم شهروشهردارى دراين مجموعه هزينه شده وجهت اتمام پروژه مبلغى بالغ بر65 ميلياردريال ديگر بايد هزين
گردد.
شماره تماس55244002 -031 تلفکس. 55234101 -031 ايميل kmk1387@yahoo. com و سايت مرکز Www.kashanehmehr.com
***
زهرا خان اف
ایرنا – مدیرکل بهزیستی: یک مرکز نگهداری معلولان در البرز با حکم قضایی تعطیل شد
کرج-ایرنا- مدیرکل بهزیستی استان البرز گفـت: یک مرکز نگهداری معلولان در منطقه فردیس با حکم قضایی برای همیشه تعطیل شد.
خيريه رعد در فروش بازی اندرویدی « آقاي پول » سهيم شد
با نيت خير توليد‌كنندگان بازي آموزش استراتژيك « آقاي پول » تفاهم نامه‌اي ميان مدير عامل مجتمع آموزشي نيكوكاري رعد و اين گروه نرم افزاري به امضا رسيد كه سهمي از فروش اين بازي به خيريه رعد اهدا خواهد شد.
به گزارش روابط عمومي مجتمع رعد؛ نرم افزار آقاي پول كه در قالب انيميشن طراحي شده يك بازي شاد و با كيفيت است كه در آن براي نخستين بار از نوشته‌ها، اصطلاحات، شخصيت‌ها و عناصر بازي ايراني استفاده شده است.
براساس اين گزارش بازي پول براي تمام دستگاه‌هايي كه سيستم عامل آندرويد با نسخه ۳/۲ و بالاتر دارند طراحي شده و براي بازي يك تا ۴ نفر برنامه ريزي شده است و داستان اين بازي به آقاي پولداري مربوط مي‌شود كه تصميم دارد در يك فعاليت اقتصادي سرمايه‌گذاري كند از آنجا كه كاربران هيچ كنترلي بر تصميمات آقاي پول ندارند در نقش يك كارشناس امور اقتصادي و پولي وظيفه دارند در رقابت با ديگران نظر او را براي سرمايه‌گذاري در پروژه مورد علاقه شان توجيه وتشويق كنند.
علاقه‌مندان مي‌توانند براي خريداري اين بازي به بخش برنامه‌هاي فارسي كافه بازار گوشي خود مراجعه كنند و پيش از آغاز بازي از طريق گزينه‌ي « سهم من » ميزان كمك به خيريه از مبلغ خريد برنامه را مشخص نمائيد.
***
محمد
این هم یک گزارش از آخرین برنامه ساحل امید
با دو گزارش از مؤسسه ساحل امید در خدمت شما عزیزان هستم.
– گزارش اول:
مسابقات ورزشی ویژه افراد دارای معلولیت برگزار شد.
مؤسسه پیام آوران ساحل امید با مشارکت و همکاری انجمن خانواده ناشنوایان ایران، کانون معلولان، اداره تربیت بدنی و اداره سلامت شهرداری منطقه ۲ تهران، ستاد توان افزایی و حمایت از فعالیت‌های سمن‌های شهر تهران به مناسبت استقبال از فصل زیبای پاییز، روز سه شنبه ۹۴/۶/۲۴ مصادف با سالروز ازدواج مبارک حضرت علی (ع) و حضرت فاطمه (س)، مسابقات ورزشی و تفریحی ویژه افراد دارای معلولیت را در منطقه ۲ تهران برگزار کرد.
به گزارش روابط عمومی ساحل امید این مسابقات با حضور بیش از ۲۰۰ نفر از افراد دارای معلولیت اعم از جسمی–حرکتی و ناشنوایان و خانواده‌های آنان و با هدف تقویت روحیه، بالا بردن حس اعتماد به نفس و ایجاد نشاط و شادابی در شهروندان دارای معلولیت در محیطی شاد برگزار شد.
– گزارش دوم:
برپایی نمایشگاه و بازارچه “بخشش”
ما در مؤسسه ساحل امید توفیق داریم که در کنار دیگر خیریه‌های فعال و خوش نام در سطح شهر، در نمايشگاه و بازارچه خیریه “بخشش” حضور داشته باشیم.
این بازارچه به همت مؤسسه نیکوکاری رعد الغدیر بر پا شده است و متشکل از 45 خیریه فعال در حوزه‌های مختلف اجتماعی می‌باشد که در آن محصولات و صنايع دستی نفیس افراد دارای معلولیت و زنان سرپرست خانوار به نمایش و فروش خواهد رسید.
مسئولان و هنرمندان بسیاری نیز در این نمایشگاه در کنارمان خواهد بود. . .
تاریخ: دوشنبه 30 شهریورماه لغایت چهارشنبه 1 مهرماه
از ساعت 10 صبح الی 8 شب
آدرس: خيابان جلال آل احمد، نرسیده به خ کارگر شمالی، بازار میوه و تره بار قزل قلعه
در غرفه صنایع دستی مؤسسه پیام آوران ساحل امید منتظر دیدارتان هستیم.
با حضور پرمهرتان ما را در این امر خدا پسندانه یاری فرمایید.
***
حمید میرابوالقاسمی
سلام، میرابوالقاسمی هستم کوچکترین خادم معلولین جسمی حرکتی در مرکز آموزش علمی کاربردی نیکوکاری رعد تهران، مجتمع آموزشی نیکوکاری رعد در سال 63 تأسیس و در طی این سالها با اجرای دوره‌های مختلف فنی و حرفه ای و انجام امور مختلف توانبخشی بصورت رایگان در خدمت معلولین جسمی حرکتی بوده و علاوه بر ادامه این مسیر، تاکنون موفق به ایجاد 21 مرکز مشابه در تهران و دیگر شهرستانها گردیده است.
این مجتمع از سال 1387 با اخذ مجوز از سازمان بهزیستی و دانشگاه جامع علمی کاربردی اولین مرکز دانشگاهی مناسب سازی شده با عنوان مرکز آموزش علمی کاربردی نیکوکاری رعد را راه اندازی و تا کنون بالغ بر یکصد و پنجاه معلول در کنار دیگر دانشجویان بصورت رایگان در رشته‌های حسابداری، گرافیک، نرم افزار، تربیت مربی ورزشی معلولین، زبان انگلیسی، مددکاری اجتماعی در مقاطع کاردانی و کارشناسی مشغول به تحصیل و یا فارغ التحصیل شده اند.
حال با این توضیح مختصر امید واریم که با یاری و همت شما بزرگواران و خیرین عزیز بتوانیم با راه اندازی مراکز مشابه در دیگر استانها و شهرستانها گامی هرچند کوچک در ارتقاء سطح دانش و تحصیلات شما معلولین عزیزرا برداریم. ان شاالله
***
سهیلا
ما ساکنان ساحل امید ثابت کرده ایم که “همه ما شهروند همین شهریم” دیگر یک شعار نیست!
شما نیز می‌توانید با ما همراه باشید. . .
مؤسسه پیام آوران ساحل امید
فعال در حوزه گردشگری، ورزشی، فرهنگی، اجتماعی و کارآفرینی افراد دارای معلولیت
با مجوز رسمی از سازمان بهزیستی کشور
شماره ثبت: 31067
وب سایت رسمی مؤسسه:
www.pasogroup.com
آدرس: تهران، خ ستارخان، بعد از پل ستارخان، خ رحیمی اصل، خ علمدار(هفتم)،
تلفن: 44217780 تلفکس: 44293270
***
علی نوری
مدرسه ای در تهران که مختص بچه‌های بی بضاعت و همینطور یتیم هست و تمام امکانات رفاهی و درسی و ناهار و سرویس و لباس و. . . . همه چیز دانش آموز رو به عهده گرفته و رایگان
این مدرسه شامل هنرستان که چهار تا رشته 1- گرافیک 2-انیمیشن 3- طراحی دوخت از فنی حرفه‌ای و 4- مدیریت خانواده از کارو دانش رو داره و فقط دختر و متوسطه اول و ابتدایی به جز اول هم داره
اگر کسی با این شرایط میشناسید حتما راهنمایی کنید چون این مدرسه مال این بچه‌هاست
از کل شهر تهران دانش آموز می‌پذیره سرویس رایگان هم داره و تماما رایگان
آدرس خیابان فردوسی خیابان سرهنگ سخایی مجتمع آموزشی تربیتی متقین
فقط باید گواهی فوت و برگه قیومیت مهر شده به همراه پرونده دانش آموزی داشته باشند.
***
فریده انصاری
من فرید انصاری هستم. اصالتا اهل دزفول می‌باشیم ولی در اهواز بزرگ شده ام و تحصیل کرده ام. سال 1975 برای تحصیل به فرانسه رفتم. در رشته شهرسازی لیسانس و فوق لیسانس گرفتم. سپس تخصص خود را در ارتباط با آلودگی محیط زیست شهری به اتمام رساندم.
سال 1986 ازدواج کردم که حاصل این ازدواج یک پسر و دو دختر می‌باشد. فرزند دومم، یعنی اولین دخترم متأسفانه با معلولیت بدنیا آمد. مشکل او سندرم نادری است بنام ” سندرم اکاردي” که ساده بگويم یک نوع صرع است.
در سال دوهزار بخاطر او از فرانسه به بریتانیا مهاجرت کردیم. از سال 2004 با دیگر دوستان انجمن حمایت از معلولین ایرانی را بنا نهادیم. و از سال 2010 با دیگر دوستان خارجی و قریب 200 گروه مختلف به تدارک تشکیل اتحادیه جهانی معلولان رفتیم. سال 2013 اولین مجمع عمومی اتحادیه جهانی معلولان را تشکیل دادیم که من بعنوان سرپرست کمیته نظارت اتحادیه جهانی و رابط آن با سازمان ملل متحد شدم. در اسفند سال گذشته در مقر سازمان ملل مرا به سخنرانی دعوت کردند. و سخنرانی من حول حقوق نداشته شهروندی افراد دارای معلولیت در ایران بود. در فروردین امسال هم برای جلسه ای در مورد مشکلات آموزشی افراد دارای معلولیت در جهان به سازمان ملل متحد دعوت شدم. البته اولین بار در سال 2012 مرا به مقر سازمان ملل دعوت کردند که دیدار بسیار کوتاهی با بان کی مون داشتیم.
***
مهسا خان احمدی
مفتخريم از شما مددجوي گرامي درخواست نماييم به منظور گسترش امر مناسب سازي شهري و اماكن تجاري در صورت امكان نقاط مختلف 5 نقطه از فضاهاي اطراف سكونت خويش كه در آن تردد مي نماييد و نياز به مناسب سازي دارند شناسايي كرده و به شماره پيامك مركز حمايت از معلولين ضايعات نخاعي ايران از طريق پيامك و يا با تماس با شماره تلفن هاي 22733715 و يا 22733729 اعلام نماييد. تمهيداتي فراهم شده تا به لطف خداوند بتوانيم مناسب سازي را براي كل مناطق 22 گانه بررسي و به انجام برسانيم. ( مركزحمايت ازمعلولين ضايعات نخاعي ايران صميمانه از همكاري شما بزرگوار سپاسگزاري مي گردد.
***
مهیا
انجمن باور با پیگیری‌های متعدد سازمان فنی و حرفه ای کشور را متعهد به آموزش به افراد دارای معلولیت نمود و در صورتجلسات با این سازمان مصوب شد که مسابقات ملی افراد دارای معلولیت دو سال یکبار در کشور برگزار شود و منتخبین مسابقات ملی به مسابقات جهانی اعزام شوند.
***
هیوا جان
زوکربرگ ۹۹ درصد سهام شخصی فیس‌بوک را بخشید. او و همسرش صاحب فرزند دختر شدند
امروز، مارک زوکربرگ و همسرش پریسیلا چان صاحب فرزندی دختر شدند. همسر وی سه بار تلاش ناموفق برای نگه‌داری جنین داشت و این چهارمین بارداری وی بود. او در این بارداری صاحب فرزندی دختر شد.
اما آنچه ورود این دختر را به جهان متفاوت و زیباتر می‌‌سازد اقدام خیرخواهانه پدر و مادرش در بخشیدن ۹۹ درصد سهام شخصی فیس‌بوک، معادل با ۴۵ میلیارد دلار است. این ثروت قرار است صرف کارهای «خیریه» شود. آنها اعلام کرده‌اند سازمان «چان و زوکربرگ» به زودی راه‌اندازی خواهد شد و فعالیت‌های آن کاملا صرف «درمان بیماری‌ها، ارتباط انسان‌ها با یکدیگر و ساختن گروه‌های مردمی» می‌شود. آنها در نامه‌ای فروتنانه به دخترشان‌، مکس نوشته‌اند که «می‌دانیم این بخشش در مقایسه با منابع و کارهایی که دیگران در جهان انجام می‌دهند بسیار کوچک است. اما می‌خواهیم هر آنچه می‌توانیم را انجام دهیم و همراه با دیگران روی آن کار کنیم. »
زوکربرگ اخیرا نیز اعلام کرده بود که دو ماه از کار در فیس‌بوک مرخصی خواهد گرفت و تمامی کارکنان این شرکت نیز در صورت فرزنددار شدن چهار ماه مرخصی با حقوق خواهند داشت.
مارک و پریسیلا در این نامه نوشته‌اند که در نظر دارند سهم فیس‌بوک را بر روی دو موضوع «#توسعه_برابری» و «رشد استعدادهای بشری» اختصاص دهند. در بخشی از نامه این زوج آمده است:
«مادرت و من واژه‌ای برای وصفِ امیدی به آینده که به ما بخشیدی نداریم. زندگی جدیدت مملوء از وعده‌های ما است و امیدواریم شاد و سلامت باشی و از زندگی‌ات کاملا لذت ببری. تو به ما دلیلی بخشیدی تا به جهانی که در آن زندگی می‌کنیم امیدوار باشیم. ما هم مثل همه والدین دیگر می‌خواهیم که در جهانی بهتر از ما زندگی کنی. در حالی که سراسر جهان را خبرهای ناگوار پر کرده است دنیا به سمت بهتر‌ شدن پیش می‌رود. امروزه وضعیت سلامت بهتر شده، فقر کاهش پیدا کرده و #علم در حال رشد است. مردم با هم ارتباط بیشتری دارند.
#توسعه تکنولوژیکی در هر حوزه‌ای برای تو باید بهتر از وضعیت امروز ما باشد. ما سهم خودمان را برای تحقق این هدف انجام می‌دهیم. نه تنها به این خاطر که عاشق تو هستیم بلکه #مسئولیت_اخلاقی ما نسبت به همه #کودکان نسل بعد همین است.
ما معتقدیم زندگی همه انسان‌ها ارزشی برابر دارد و این شامل انسان‌هایی است که در نسل‌های بعدی زندگی خواهند کرد. جامعه ما وظیفه دارد در شرایط فعلی سرمایه‌گذاری کند تا زندگی کسانی که بعدها به دنیا می‌آیند را بهتر سازد. اما واقعیت این است در حال حاضر همه منابعی که در اختیار داریم را صرف فرصت‌های بزرگ و مشکلات نسل تو نمی‌کنیم. نمونه آن بیماری‌ها است. منابع امروزه ۵۰ برابر بیشتر به معالجه کسانی اختصاص می‌یابد که بیمار هستند تا اختصاص دادن این پول به تحقیقات پزشکی جهت #پیشگیری از بیماری….
امروزه مردم جهان به پنج دلیل فوت می‌کنند: بیماری‌های قلبی، سرطان، سکته مغزی، بیماری‌های عصبی و عفونی. زمانی که اطمینان خاطر یافتیم نسل تو و فرزندانت به خاطر بیماری از بین نمی‌روند، مسئولیتی جمعی داریم تا سرمایه‌هایمان را بیشتر صرف آینده‌ای کنیم که این #رویا را محقق سازد. من و مادرت می‌خواهیم سهم خود را در این مسیر ادا کنیم. »
زوکربرگ و همسرش در انتهای نامه برای دخترشان آرزو کرده‌اند که عشق‌، امید و شادی مشابه آنچه او به آنها بخشیده است را در زندگی تجربه کند.
با عشق
پدر و مادر
***
مهیا
جلسه هم اندیشی مسئول فرهنگی و مسئول هماهنگی انجمن باور با رئیس کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان اسلامشهر و مدیر صدا و سیمای این شهر
انجمن باور با هدف بسترسازی برای حضور کودکان دارای معلولیت در کنار دیگر کودکان، پروژه کارگاه‌های آموزشی کودکان را در دستور کار قرار داده است.
در پی برگزاری کارگاه‌های متعدد آموزش تفاوت‌های فردی و انواع معلولیت‌ها که برای مربیان خانه‌های کودک، کودکان مهدهای کودک و دانش آموزان مدارس شهر تهران توسط انجمن باور انجام شده است، امروز شنبه 14 آذرماه خانم‌ها میلادی و یاوری به نمایندگی از انجمن باور در کانون پرورشی کودکان و نوجوانان اسلامشهر دیداری با رئیس این کانون و مدیر صدا و سیمای این شهر داشتند تا برنامه ریزی در جهت همکاری در برگزاری و تدوین برنامه‌های فرهنگی آموزشی مشترک برای کودکان و نوجوانان این شهر داشته باشند.
با توجه به اعتقاد انجمن باور به کار گروهی، با دعوت خانم میلادی، نماینده ی ” مؤسسه خیریه کودکان فرشته اند” نیز در این جلسه حضور داشتند.
امیدواریم با هم افزایی توان علمی و اجرایی سازمان‌های مردم نهاد و تعریف پروژه‌های مشترک بتوانیم گام موثری در خصوص آموزش تفاوت‌ها به کودکان برداریم. . .
فرهنگ سازی یک ضرورت است نه یک شعار. . .
شما نیز می‌توانید در این مسیر با ما همراه شوید.
روز شنبه 14 آذرماه، ” انجمن باور ” کارگاه آموزشی “آشنایی با تفاوت‌های فردی و انواع معلولیت” را با استفاده از عروسک‌های دارای معلولیت در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان اسلامشهر، برگزار نمود.
پروژه کارگاه‌های آموزشی یاد شده در راستای برابرسازی فرصت‌ها و بسترسازی برای حضور کودکان دارای معلولیت در کنار سایر کودکان در مراکز فرهنگی، آموزشی و تفریحی می‌باشد.
شما می‌توانید از طریق وب سایت “می توانم” نخستین وب سایت سرگرمی آموزشی کودک با نگرش فرهنگ سازی در ایران، با پروژه‌های ترویجی آموزشی باور بیشتر آشنا شوید. . .
www.mitavanam.ir
***
علی نوری
بزرگترین مجتمع کارآفرینی اختصاصی معلولان شهر تهران افتتاح شد
مجتمع کارآفرینی رعد الغدیر ۴ با مشارکت بهزیستی و مؤسسه نیکوکاری رعد الغدیر و اشتغال بیش از صد توانخواه در محله شهید محلاتی شهر تهران افتتاح شد.
این مجتمع کارآفرینی در چهار کارگاه دوخت کت و شلوار، تهیه صبحانه سالم، فرش‌های چهل تیکه و آسباب بازی‌های رباتیک بیش از صد توانخواه را به اشتغال رسانده است.
منبع: سایت بهزیستی، 22 آذر 94
***
علی نوری
غرفه نویسندگان توان­یاب در بازارچه خیریه رعد
دفتر کارآفرینی مجتمع رعد در ابتکاری فرهنگی به منظور حمایت از نویسندگان و مترجمان دارای معلولیت و توسعه کسب و کار توان­یابان، غرفه­ ای را برای فروش کتاب در سی امین بازارچه نیکوکاری رعد به این نویسندگان اختصاص داده است.
به گزارش روابط عمومی مجتمع رعد؛ کتب مختلف با موضوع شعر و ادبیات، رمان، قوانین حقوقی افراد معلول، زندگینامه معلولان موفق و. . در این بازارچه عرضه شده است.
بر پایه این گزارش؛ کتاب­های “حس یک طرفه” اشعار مهتاب ناظری، “رودخانه واژگون” و ” کودک دریا” رمان با مترجمه زهره ناطقی فر، “آلاچیق مهر” و “من تو را کال نخواهم چید” مجموعه شعر مهین زورقی، “آوای الفاظ حقوقی”، “قهرمان عرصه زندگی”، “تولدی دوباره” و سفیران ساحل امید در قوانین حقوقی” تالیف هانیه عرب، “خلاف جهت آب” و ” چرا صورتم خیس می­شود” از معصومه نوری، “آیه­‌های خلسه” و “شکفتن در کویر” از محسن حسینی طه و ” کاروانسراهای ایران” از بلال شانواز تاکنون منتشر شده است.
مجتمع آموزشی نیکوکاری رعد؛ علاوه بر آموزش مهارت­ آموزی، اشتغال، توانبخشی و آموزش عالی افراد معلول از فعالیت­های فرهنگی، هنری و ورزشی آنها حمایت می­کند و هر ساله به مناسبت فرا رسیدن سال نو مجموعه­ای از کارت پستال‌های نوروزی را به معرفی و انتشار آثار نقاشی هنرمندان توان یابان سراسر کشور اختصاص می­دهد.
نویسندگان دارای معلولیت می­توانند جهت معرفی کتب و استفاده از نمایشگاه و بازارچه­‌های خیریه رعد آثار خود را به نشانی تهران، شهرک غرب، خیابان هرمزان، خیابان پیروزان جنوبی، پلاک 74، دفتر کارآفرینی اجتماعی ارسال نمایند و همچنین برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره 88082266 داخلی 132 تماس گرفته یا به نشانی اینترنتی www.raad-charity.org مراجعه نمایند.
***
علی نوری
از خانم دکتر موللی سپاسگذارم که همیشه با آغوشی باز از کودکان ناشنوا حمایت می‌کنند
ایشون در مرکز فرانک در تهران حضور دارند:
مرکز فرانک (88505615) در تهران ویژه توانبخشی کودک کم شنوا
با هدف کمک به والدین دارای کودک 0-3 سال کم شنوا ایجاد شده.
آدرس دفتر انجمن گفتار نشانه‌دار زبان فارسی: تهران، خیابان مطهری، میرعماد، کوچه ی هشتم، پلاک 9، طبقه اول (مرکز فرانک) تلفن: 88505615 و 09383758437
انجمن گفتار نشانه دار زبان فارسی در سال 1388 به همت دکترگیتا مولّلی (تدوین کننده گفتار نشانه‌دار زبان فارسی) شروع به کار کرد. واحد پژوهشی گفتار نشانه دار در مرکز «تحقیقات توانبخشی اعصاب و اطفال دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی» نیز کار خود را از سال 1390 آغاز کرد و اکنون این دو مرکز زیر نظر دکتر موللی همکاری تنگاتنگی با یکدیگر دارند.
اهداف:
• آموزش
– ارائه اطلاعات مورد نیاز كارشناسان، مربیان و والدین جهت استفاده از گفتار نشانه دار به عنوان یك روش ارتباطی برای کودکان ناشنوا / کم شنوا.
– ارائه نتایج پژوهش‌ها و بررسی‌ها و مقالات، كتب و بروشورهای مفید پیرامون گفتار نشانه دار جهت استفاده دانشجویان، كارشناسان و پژوهشگران
– ارائه اخبارسمینارها، كارگاهها و دوره‌های آموزشی برای علاقمندان
• ترویج استفاده از گفتار نشانه دار
– تشویق والدین و كارشناسان جهت استفاده از گفتار نشانه دار به منظور برقراری ارتباط، توسعه زبان و نیازهای آموزشی كودك ناشنوا و یا کم شنوا.
– ترویج ارائه كارگاهها و دوره‌های آموزشی جهت والدین و كارشناسان
– ترویج استفاده از گفتار نشانه دار در برنامه درسی مدارس، دانشگاهها و برنامه‌های آموزشی مربوط به کودکان دارای اختلالات شنوایی و یا ناشنوا.
• ارائه خدمات توانبخشی:
– حمایت از خانواده‌ها و كارشناسانی كه از گفتار نشانه دار استفاده می‌كنند
پژوهش
-اجرای طرحها و فراهم آوردن زمینه جهت اجرای پژوهش پیرامون گفتار نشانه دار.
اقدامات انجام شده:
– تهیه وب سایت گفتارنشانه دار فارسی (دوزبانه)
– ترجمه و تهیه بروشورهای آموزشی گفتارنشانه دار
– ترجمه و تولید فیلم‌های آموزشی گفتارنشانه دار
– تهیه کارت‌های آموزشی گفتارنشانه دار
– تهیه پوسترهای گفتار نشانه دار
– تهیه پاورپوینت‌های اموزشی گفتارنشانه دار
– تدوین دو کتاب گفتارنشانه دارفارسی و کتاب خود آموز گفتار نشانه دار به همراه فلش کارت‌های آموزشی (خودآموز)
– ارائه مقالات در سمینارها و کنگره‌های داخلی و خارجی (15 مقاله)
– چاپ مقالات در مجلات علمی پژوهشی، و علمی ترویجی داخلی و خارجی
– برگزاری سمینار کودک کم شنوا و معرفی گفتارنشانه دار به کارشناسان و دست اندرکاران با ارائه 5مقاله، یک فیلم ویک پوستر، یک میزگرد تخصصی و دو کارگاه وارائه نمایشگاهی ازکارهای انجام شده.
– برگزاری کارگاه‌های آموزشی گفتارنشانه دار
– تهیه مجله پروانه ها(ویژه سمینارکودک کم شنوا)باهدف معرفی گفتارنشانه دار به خانواده‌ها و خبرنامه الکترونیکی انجمن گفتارنشانه دار
اقدامات در دست اقدام:
• گفتار نشانه دار زبان ترکی
• تهیه نرم فزار آموزشی گفتار نشانه دار
• آموزش گفتار نشانه دار انگلیسی به افراد کم شنوا عنوان زبان دوم
• تهیه خودآموز گفتارنشانه دار انگلیسی
• آموزش گفتار نشانه دار به نمایندگان استان‌ها به منظور ترویج آن در سراسر کشور.
faranakclinic.mihanblog.com
***
رضا شاه حسینی
دومین دوره هیئت مدیره کانون سراسری تشکل‌های معلولین ایران در محل سازمان بهزیستی کشور برگزار شد و اعضای زیر انتخاب شدند:
سهیل معینی (تهران)
غلامرضا پسته (اصفهان)
محمدرضا هادی پور (قزوین)
فاطمه آرنر (آذربایجان غربی)
علی اکبر جمالی (تهران)
رضا شاه حسینی(گلستان)
امین زارعین(خراسان رضوی)
محمدحسین شیخ قرایی(تهران)
شهیدی(تهران)
اعضای اصلی هیئت مدیره.
و آقایان میرسجاد موسوی و اسدزاده بعنوان اعضای علی البدل هیئت مدیره انتخاب شدند.
آقایان غدیری پور و رشنواری هم بعنوان بازرسین انتخاب شدند.
***
مهیا
مدیر عامل انجمن باور در گفت‌وگو با ایلنا:
مهمترین نیاز افراد نابینا، ایمن سازی محیط شهری است
ایلنا: وضعیت تردد در شهر‌ها به هیچ عنوان برای افراد کم بینا و نابینا پایدار نیست. / دولت باید برنامه اساسی وجامعی برای اشتغال معلولان تدوین کند ودر این زمینه سیاست گذاری مشخصی داشته باشد. / فرصت برابر در آموزش وپژوهش برای نابینایان فراهم شود.
مهمترین نیاز افراد نابینا، ایمن سازی محیط شهری است
مدیر عامل انجمن باور تاکید کرد: مهمترین نیاز شهروندان دارای محدودیت‌های پایدار بینایی، محیط شهری امن برای تردد آنها است.
سهیل معینی در گفت‌و‌گو با خبرنگار ایلنا در خصوص مشکلات و موانع پیش روی افراد نابینا، اظهار داشت: شاید بتوان بزرگ‌ترین مشکل افراد نابینا را تردد این افراد در محیط‌های شهری عنوان کرد و این در واقع مشکل عمده‌ای است که تمام نابینایان در سراسر دنیا با آن مواجه هستند.
مدیر عامل انجمن باور با تاکید بر اینکه مهمترین نیاز افراد نابینا ایمن سازی محیط شهری است، افزود: وقتی فردی نتواند به صورت ایمن در سطح شهر و محیط‌های شهری تردد کند به این معنی است که پیش شرط فعالیت و مشارکت اجتماعی که حضور در محیط‌های شهری است خود به خود تهدید می‌شود در نتیجه قطعا مهمترین نیاز شهروندان دارای محدودیت‌های پایدار بینایی، محیط شهری امن برای تردد آنها است.
وی ادامه داد: متأسفانه علیرغم اجرای پروژه‌هایی در خصوص ایمن سازی محیط شهری هنوز وضعیت تردد در شهر‌ها به هیچ عنوان برای افراد کم بینا و نابینا پایدار نیست و پیاده رو‌های ما که باید محل امن تردد عابرین باشد به دلیل انواع موانع نظیر تردد موتور سیکلت‌ها و طراحی نامطلوب مبلمان شهری برای تردد افراد نابینا مناسب نیست.
معینی همچنین با بیان اینکه ایستگاههای مترو نیز برای افراد نا‌بینا به هیچ عنوان ایمن نیست یادآور شد: در چند سال اخیر شاهد وقوع فجایعی در ایستگاههای مترو برای نابینان بوده‌ایم و علیرغم اینکه شرکت مترو نیز در برخی زمینه‌ها اقداماتی انجام داده اما ایستگاه‌های مترو هنوز به حد استاندارد نرسیده است و ما شاهد این هستیم که خیلی از ایستگاههای مترو برای تردد افراد نابینا ایمن نیستند.
نرخ بیکاری نابینایان به رغم پیشرفتهای تحصیلی آنها زیاد است
مدیر عامل انجمن باور با تاکید براینکه نابینایان ما تحصیلکرده‌ترین گروه دارای معلولیت کشور هستند و بیشترین افراد تحصیلکرده در مدارج عالی در گروه نابینایان دیده می‌شود، ‌گفت: علیرغم پیشرفتهای تحصیلی نابینایان، نرخ بیکاری قابل توجهی نیز در بین این گروه از معلولین وجود دارد.
وی تصریح کرد: دولت باید برنامه اساسی و جامعی برای اشتغال معلولان تدوین کند و در این زمینه سیاست گذاری مشخصی داشته باشد چرا که اقدامات جسته و گریخته خیلی پاسخگو نیست.
معینی ادامه داد: دولت باید سعی کند با ایجاد بسته‌های حمایتی و در نظرگرفتن بخشی از منابع کارآفرینی کشور برای معلولین میزان اشتغال این افراد را در جامعه بالا ببرد.
فرصت برابر در آموزش و پژوهش برای نابینایان فراهم شود
مدیر عامل انجمن باور با اشاره به مشکلات آموزشی افراد نابینا، تاکید کرد: افراد نابینا باید در مدارس عادی تحصیل کنند و مورد حمایت قرار گیرند اما متأسفانه این حمایت‌ها به خوبی صورت نمی‌گیرد و ما مشاهده می‌کنیم که خیلی از نابینایان علیرغم اینکه موفق به ورود به دانشگاه می‌شوند منابع آموزشی و وسایل کمک آموزشی در اختیار آن‌ها قرار نمی‌گیرد.
وی با بیان اینکه وزارت علوم در زمینه تولید منابع آموزشی برای نابینایان کمترین سرمایه گذاری را دارد، افزود: وظیفه وزارت علوم فقط پذیرش افراد نابینا در دانشگاه نیست بلکه وظیفه دارد وسایل کمک آموزشی و همچنین منابع آموزشی را هم در اختیار دانشجویان نابینا قرار دهد و فرصت برابر در آموزش و پژوهش را برای آن‌ها فراهم آورد.
باید از عناوین انتزاعی برای توصیف نابینایان پرهیز کرد.
معینی در رابطه با عناوین اغراق آمیزی که در توصیف نابینایان به کار می‌رود نیز، گفت: در میان این عناوین بهترین توصیف برای نابینایان‌‌ همان توصیف تفاوت آن‌ها با سایر افراد است و بنابراین نابینایی محترم‌ترین و بهترین صفتی است که برای توصیف معلولیت آن‌ها می‌توان به کار برد.
مدیر عامل انجمن باور با تاکید براینکه برای توصیف معلولین و به ویژه افراد نابینا باید از عناوین توهین آمیز و همچنین عناوین تقدس مآب و انتزاعی پرهیز کرد، خاطر نشان کرد: از جمله عناوین اغراق آمیزی که در خصوص نابینایان به کار می‌رود عبارت روشندل است که در واقع عنوانی انتزاعی است که خیلی ارتباطی با وضعیت جسمی و محدودیت حسی آن‌ها ندارد.
ضرورت حمایت دولت برای تامین وسایل توانبخشی افراد معلول
معینی تصریح کرد: یکی دیگر از نیازهای عمده‌ای که باید در خصوص نا‌بینایان به آن توجه شود تامین وسایل توانبخشی این افراد است که بر این اساس برخورداری از عصاهای استاندارد که مهمترین وسیله کمکی و استقلال فرد است متأسفانه در کشور ما وجود ندارد و عصاهایی که تولید می‌شود دارای کیفیت پایینی هستند.
وی با تاکید بر ضرورت حمایت دولت برای تامین وسایل توانبخشی افراد معلول یادآور شد: در کشور ما در زمینه تجهیزات یارانه‌ای و ابزارهایی که می‌تواند بسیاری از مشکلات افراد نابینا را حل کند به اندازه کافی سرمایه گذاری نشده است که انتظار می‌رود با حمایتهای دولت نا‌بینایان بتوانند این وسائل را تهیه کنند چرا که این ابزار‌ها عمدتا قیمت بالایی دارند و بدون حمایت قابل تهیه نیستند.
محرومیت نابینایان از کاندیدا شدن در انتخابات مجلس تبعیض است
مدیر عامل انجمن باور در بخش دیگری از سخنان خود خاطر نشان کرد: متأسفانه براساس تفسیری که از ماده ۲۸ قانون انتخابات عمومی وجود دارد افراد نابینا نمی‌توانند نامزد نمایندگی مجلس شوند و این یک تبعیضی است که در حق نابینایان اعمال شده است.
معینی یادآور شد: این معنی ندارد که وقتی هزاران نفر افراد تحصیلکرده نابینا در سطوح مختلف تصمیم‌گیری و تصمیم سازی ارشد کشور شرکت می‌کنند اجازه نداشته باشند به عنوان وکلای مردم کاندیدا شوند و در مجلس حضور پیدا کنند.
وی تصریح کرد: با توجه به اینکه ما در سطوح مختلف شاهد پیشرفت معلولین هستیم باید این مانع برداشته شود تا نشان دهیم که در همه زمینه‌ها امکان رقابت و فعالیتهای برابر برای همه افراد معلول وجود دارد.
***
سمانه
کمپین 11ایران چیست؟
11 درصد از مردم ایران معلول هستند ولی در جامعه دیده نمی شوند.
کمپین #11ایران تلاشی است برای فرهنگ سازی حضور معلولان در جامعه.
آدرس صفحه کمپین در اینستاگرام: www.instagram.com/11iran
***
آقایی
بااین شماره تماس بگیرید 55103060 انجمن ضایعه نخاعی راگا امور کار واشتغال زایی مدیرعامل دفتراقای ایمانی
***
محمد
سلام قابل توجه نابینایان عزیز گروه فناوری mobile camp عضو میپذیرد اهداف گروه. ۱: پاسخگویی به سؤالات مبایلی و کامپیوتری شما ۲: بحث و تبادل نظر در باب مباحث فناوری برای عضویت نام و نام خانوادگی خود را در مسنجر واتساپ به شماره ۰۹۲۱۶۲۹۴۶۱۷ بفرستید.
***
احمد بیگ محمدلو
با سلام به همه دوستان
*كنوانسيون حقوق افراد داراي معلوليت
برنامه سازمان ملل برای ایفای حقوق معلولین است.
که در آن همه موارد مربوط به حقوق، شرایط و ویپگیهای معلولین پرداخته و دولتهای عضور را ملزم به رعایت و اجرای مفاد آن می‌نماید.
کشورهایی که به این کنوانسیون می‌پیوند باید همه شرایط ذکر شده در آن را برای معلوین انجام دهند.
این کنوانسیون دارای یک مقدمه و 50 ماده است.
كنوانسيون حقوق افراد داراي معلوليت
مقدمه
دولت‌هاي عضو كنوانسيون حاضر.
(الف) با يادآوري اصول اعلام شده در منشور سازمان ملل متحد كه منزلت و ارزش ذاتي و حقوق برابر و لاينفك همه اعضاي خانواده بشري را به عنوان بنيان آزادي، عدالت و صلح در جهان به رسميت مي‌شناسد.
(ب) با شناسايي اين كه سازمان ملل در اعلاميه جهاني حقوق بشر و ميثاق‌هاي بين‌المللي حقوق بشر اعلام و موافقت نموده است كه همگان بدون هر گونه تمايزي، از تمامي حقوق و آزادي‌هاي مندرج در اسناد مذكور، برخوردار می‌باشند.
(پ) با تاكيد مجدد بر جهان شمولي، عدم انفكاك، وابستگي متقابل و ارتباط في مابين تمامي حقوق بشر و آزادي‌هاي بنيادين و نياز افراد داراي معلوليت به بهره‌مندی كامل آن‌ها بدون تبعيض تضمين گردد.
(ت) با يادآوري ميثاق بين‌المللي حقوق اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي، ميثاق بين‌المللي حقوق مدني و سياسي، كنوانسيون بين‌المللي حذف تمامي اشكال تبعيض نژادي، كنوانسيون رفع كليه اشكال تبعيض نسبت به زنان، كنوانسيون منع شكنجه و ساير مجازات‌ها يا رفتارهاي تحقير آميز غير انساني و ظالمانه، كنوانسيون حقوق كودك و كنوانسيون بين‌المللي حمايت از حقوق تمامي كارگران مهاجر و اعضاي خانواده هاي آنان.
(ث) با اذعان به اين كه معلوليت مفهومي تحول پذير بوده و اين كه معلوليت منتج از تعامل افراد داراي نقص و موانع محيطي است كه مشاركت كامل و موثر آنان در حالت برابر با سايرين در جامعه را مانع مي‌گردد.
(ج) با اذعان به اهميت اصول و خط مشي‌هاي مندرج در برنامه جهاني اقدام در مورد افراد معلول و در قواعد استاندارد در خصوص يكسان سازي فرصت‌ها براي افراد داراي معلوليت در تأثير گذاري بر ارتقاء، تنظيم و ارزيابي سياست‌ها، طرح‌ها، برنامه‌ها و اقدامات در سطوح ملي، منطقه اي و بين‌المللي به منظور آنكه فرصت‌ها براي افراد داراي معلوليت بيشتر يكسان گردد.
(چ) با تاكيد بر اهميت جريان سازي موضوع معلوليت به عنوان جزء جدايي ناپذير راهبردهاي مرتبط با توسعه پايدار.
(ح) با اذعان به اين كه تبعيض عليه هر فرد بر مبناي معلوليت تخطي از منزلت و ارزش ذاتي هر فرد انساني است.
(خ) با اذعان بيشتر بر تنوع بين افراد داراي معلوليت.
(د) با اذعان به نياز به منظور ارتقاء و حمايت از حقوق بشر تمامي افراد داراي معلوليت شامل آن‌هایی كه نيازمند حمايت شديدتري می‌باشند.
(ذ) با نگراني از اين كه علي رغم وجود این‌گونه اسناد و تعهدات، افراد داراي معلوليت كماكان با موانعي در مشاركت به عنوان عضو برابر جامعه و همچنين نقض حقوق بشري آنان در تمامي نقاط جهان مواجه می‌باشند.
(ر) با اذعان بر اهميت همکاری‌های بين‌المللي براي بهبود شرايط زندگي افراد داراي معلوليت در تمامي كشورها به ویژه در كشورهاي در حال توسعه.
(ز) با اذعان به مشارکت‌های ارزشمند بالفعل و بالقوه افراد داراي معلوليت در مورد رفاه كلي و تنوع جوامعشان و اينكه ارتقاء بهره‌مندی كامل افراد داراي معلوليت در مورد حقوق بشر و آزادي‌هاي بنيادين و اينكه مشاركت كامل افراد داراي معلوليت منتج به گسترش حس تعلق و پیشرفته‌ای مهم در توسعه اقتصادي، اجتماعي و انساني جامعه و فقر زدايي مي‌گردد.
(ژ) با اذعان به اين كه، براي افراد داراي معلوليت، استقلال فردي و عدم وابستگي شامل آزادي انتخاب، مهم می‌باشد.
(س) با در نظر گرفتن اين كه افراد داراي معلوليت بايستي اين فرصت را داشته باشند كه فعالآنه در روند تصميم گیری‌ها در مورد سياست‌ها و برنامه‌ها شامل مواردي كه مستقیماً به آن‌ها مربوطه می‌شوند، دخالت نمايند.
(ش) با ابراز نگراني از وضعيت دشواري كه افراد داراي معلوليت كه دچار چند نوع و يا اشكال تشديد يافته تبعيض به واسطه نژاد، رنگ، جنسيت، زبان، مذهب، عقايد سياسي و يا ديگر عقايد، و يا منشأ ملي، قومي، بومي و يا اجتماعي، دارايي، تولد، سن و يا ساير خصوصيات با آنان مواجه می‌گردند.
(ص) با اذعان به اين كه زنان و دختران داراي معلوليت غالباً در معرض خطر بيشتري هم در درون و هم در بيرون خانه می‌باشند و مورد خشونت، آسيب، يا سو استفاده، غفلت، يا برخوردهاي ناآگاهانه، سو رفتار و يا استثمار واقع می‌گردند.
(ض) با اذعان به اين كه كودكان داراي معلوليت بايستي از بهره‌مندی كامل از حقوق بشر و آزادی‌های بنيادين بر مبناي برابر با ساير كودكان برخوردار گردند، با يادآوري تعهدات دولت‌هاي عضو در مورد كنوانسيون حقوق كودك.
(ط) با تاكيد بر گنجاندن دیدگاه‌های جنسيتي در تمامي تلاش‌ها در جهت ارتقاء بهره‌مندی كامل از حقوق بشر و آزادي‌هاي بنيادين توسط افراد داراي معلوليت.
(ظ) با تاكيد بر اين حقيقت كه اكثر افراد داراي معلوليت در شرايط فقر زندگي می‌نمایند و در اين ارتباط، نياز اساسي براي بررسي پيامد منفي فقر بر افراد داراي معلوليت را تصديق می‌نماید.
با در نظر داشتن اين كه شرايط صلح و امنيت بر مبناي احترام كامل براي اهداف و اصول مندرج در منشور ملل متحد و رعايت اسناد حقوق بشري نافذ جهت حمايت كامل از افراد داراي معلوليت به ویژه در منازعات مسلحانه و اشغال بيگانگان ضروري می‌باشد.
(غ) اذعان به اهميت دسترسي به محيط فرهنگي، اقتصادي، اجتماعي و فيزيكي و به بهداشت و آموزش و به اطلاعات و ارتباطات در جهت توانمند ساختن افراد داراي معلوليت در بهره‌مندی كامل از تمامي حقوق بشر و آزادي‌هاي بنيادين.
(ف) وقوف به اين كه فرد نسبت به ساير افراد و جامعه ايي كه به آن تعلق دارد، داراي وظايفي می‌باشد و در جهت ارتقاء و رعايت حقوق به رسمیت شناخته شده در منشور حقوق بشر مسئول است تلاش نمايد.
(ق) با اعتقاد به اين كه خانواده واحد بنيادين و طبيعي در جامعه است و از حمايت جامعه و دولت برخوردار می‌باشد و اين كه به منظور آنكه خانواده‌ها در جهت مشاركت براي بهره‌مندی كامل و يكسان ويژه افراد داراي معلوليت توانمند گردند، بايستي افراد داراي معلوليت و اعضاي خانواده آن‌ها از حمایت‌ها و مساعدت‌های لازم برخوردار گردند.
(ك) با اعتقاد به اين كه كنوانسيوني بين‌المللي، بي نقص و جامع در جهت ارتقاء و حمايت از حقوق افراد داراي معلوليت، سهم عمده اي در جبران كمبودهاي شگرف اجتماعي افراد داراي معلوليت و ارتقاء مشاركت آن‌ها در عرصه هاي فرهنگي، اجتماعي، اقتصادي، سياسي و مدني با فرصت‌های برابر در كشورهاي در حال توسعه و توسعه يافته ايفاء می‌نماید.
***
به شرح زير توافق نموده‌اند:
ماده 1
هدف
هدف كنوانسيون حاضر، ارتقاء، حمايت و تضمين بهره‌مندی برابر و كامل افراد داراي معلوليت از كليه حقوق بشر و آزادي‌هاي بنيادين و ارتقاء احترام نسبت به منزلت ذاتي آن‌ها می‌باشد.
افراد داراي معلوليت شامل كساني می‌شوند كه داراي نواقص طویل‌المدت فيزيكي، ذهني، فكري و يا حسي می‌باشند كه در تعامل با موانع گوناگون امكان دارد مشاركت كامل و موثر آنان در شرايط برابر با ديگران در جامعه متوقف گردد.
ماده 2
تعاريف
در كنوانسيون حاضر:
“ ارتباطات” شامل زبان، نمايش متن، خط بريل، ارتباطات حسي، چاپ درشت، روش‌های چند رسانه اي قابل دسترس و همچنين روش‌ها و اشكال ارتباطاتي كتبي، شفاهي، زبان ساده، انسان خوان و روش‌های تقويت كننده و جایگزین، شیوه‌ها و اشكال ارتباطات شامل فناوري اطلاعات و ارتباطات قابل دسترس مي‌گردد؛
“زبان” شامل زبان‌های گفتاري و ايماء و اشاره و ساير اشكال زبان‌های غير كلامي مي‌گردد؛
“ تبعيض بر پايه معلوليت” به معناي هرگونه تمايز، استثناء و يا محدوديت بر پايه معلوليت است كه هدف و تأثیر آن ناتواني و يا نفي شناسايي، بهره‌مندی يا اعمال كليه حقوق بشر و آزادي‌هاي بنيادين بر مبناي برابر با ديگران در زمينه هاي مدني، فرهنگي، اجتماعي، اقتصادي، سياسي و يا هر زمينه ديگري می‌باشد. همچنين در برگيرنده تمامي اشكال تبعيض ازجمله نفي انطباق منطقي نيز مي‌گردد؛
“ انطباق منطقي “ به معنای تطابق‌ها و تغييرات مقتضي و ضروري است كه فشار بي مورد و نا متناسبي را تحميل ننمايد و جایی كه در مورد خاصي نياز می‌باشد، بهره‌مندی و اعمال كليه حقوق بشر و آزادي‌هاي بنيادين توسط افراد داراي معلوليت در شرايط برابر با سايرين را تضمين نمايد.
“طراحي جهاني” به معنای طراحي توليدات، محیط‌ها، برنامه‌ها و خدماتي است كه تا سرحد امكان، جهت تمامي افراد، بدون نياز به تطبيق يا طراحي ويژه قابل استفاده باشد. نبايستي “ طراحي جهاني” وسايل امدادي كه براي گروه‌های خاصي از افراد داراي معلوليت، آن‌ها را آنجا كه این‌گونه وسايل مورد نياز است، محروم سازد.
ماده 3
اصول كلي
اصول كنوانسيون حاضر عبارتند از:
(الف) احترام به منزلت ذاتي، خود مختاري فردي شامل آزادي انتخاب و استقلال افراد؛
(ب) عدم تبعيض؛
(پ) مشاركت كامل و موثر و ورود در جامعه؛
(ت) احترام به تفاوت‌ها و پذيرش افراد داراي معلوليت به عنوان بخشي از تنوع انساني و بشريت؛
(ث) برابري فرصت‌ها؛
(ج) دسترسي؛
(چ) برابري بين زن و مرد
(ح) احترام به ظرفیت‌های قابل تحول كودكان داراي معلوليت و احترام به حقوق كودكان داراي معلوليت در جهت حفظ هويتشان.
***
علی نوری
گروه «خانواده مُحام» وابسته به «مؤسسه حمایت از مناسب سازی محیط برای معلولان و سالمندان» است که با نام اختصاری «مُحام» شناخته می‌شود. موسسه مُحام در مرداد 1394 به همت جمعی از افراد متعهد و دلسوز و متخصص در رشته‌های گوناگون و علاقمند به امور معلولان و سالمندان پایه گذاری شد و پس از طی مراحل قانونی و کسب مجوز از وزارت کشور و استانداری تهران و ثبت در سازمان ثبت شرکت‌های غیر تجاری، رسماً شروع به کار کرد.
گروه خانواده محام با هدف فراهم آوردن فضایی برای همفکری اعضای اصلی و افتخاری مؤسسه و جمع آوری دیدگاه‌های گروه هدف (معلولان و سالمندان) و اشخاص علاقمند و حامیان فکری و مالی مؤسسه و همگرایی نیروهای پشتیبان و بهره مند شدن از نیروی جمعی اعضای گروه هدف ایجاد شده است.
لطفاً با پيوستن به گروه خانواده محام، ما را در رسيدن به هدف “دسترسي آسان به همه امكانات براي همه افراد جامعه” ياري كنيد. لينك گروه:
https: //telegram. me/joinchat/BmJqVAXZoK-pUV_vy66zGg
سید فریبرز نوربخش، مدير عامل مؤسسه محام‏
***
ايران جاوري
جامعه مجازی معلولان ایران:
زهره اعتضادالسلطنه متولد سال ۱۳۴۱ در تهران است و به صورت مادرزادی دچار معلولیت از ناحیه دو دست است. او دوران ابتدایی خود را در مدرسه استثنایی گذارند اما از سال پنجم ابتدایی آموزش خود را در مدارس عادی ادامه داد و آن را با موفقیت به اتمام رساند. وی در رشته روان‌شناسی تا مقطع کارشناسی ارشد تحصیل کرده است.
او می‌گوید: «من با وجود معلولیت بدون معلم و با کمک مادر و پدرم و خواهر و برادرهایم توانستم با لذت زندگی کنم و در مبارزه با سختی‌ها به زندگی لبخند زدم و لذت بردم. اکنون می‌خواهم آنچه آموخته‌ام را در اختیار همنوعان خودم قرار دهم که می‌توان با معلولیت هم به زندگی لبخند زد و لذت برد. »
این بانوی هنرمند ایرانی عضو انجمن بین‌المللی نقاشان آلمان نیز هست و تاكنون در داخل و خارج از ایران نمایشگاه‌های مختلفی از آثار هنری خود برپا کرده است. بانوی هنرمند ایرانی خوشنویسی نیز می‌کند و این هنر را به کودکان توانخواه بدون دست نیز آموزش می‌دهد.
او می‌گوید: «باورم این است وقتی آهنی آبدیده شود، باارزش‌تر می‌شود. هر چقدر انسان هم دچار سختی و مصیبت شود، آبدیده و ارزشمندتر می‌شود. افرادی که با سختی به جایی رسیده‌اند تبدیل به الگو می‌شوند. »

جامعه‎شناسی

اکرام جعفری
تیپ ما به عنوان یک نابینا
تیپ ما به عنوان یک نابینا چه تأثیري در روابط متقابلمان با اجتماع میگذارد. منظور از تیپ نحوه پوشش آراستگی لحن صحبت کردن ما و برخورد با دیگران می‌باشد. در ابتدا این نکته را به خودمان یاد آوری کنیم که ما در نظر افراد عادی ناتوان و ضعیف هستیم آن هم به معنای فاجعه بار و تأسف برانگیز آن. هیچ موقع یادم نمی رود حتی من که کم بینا هستم در دوران دبیرستان برایم این سؤال یا طرز تفکر بقیه که می‌پرسیدن چگونه خودت غذا میخوری یا حمام میروی برایم خیلی مسخره و ناراحت کننده بود یا زمانی که تازه مشغول به کار شده بودم همکارانم می‌پرسیدن که برای مثال چطور رادیو را روشن میکنی و یا حتی فامیل که این توانایی را در من نمی دیدن که بتوانم پیغامی از آنها را به گوش مادر یا پدرم برسانم پس از من می‌خاستن تلفن را در اختیار خواهرم قرار بدهم تا آنان این کار پیش پا افتاده را انجام دهند و … که حالا از این برخوردها ناراحت نمی شوم به جای آن سعی می‌کنم به دنبال چرایی این برخوردها و رفع آنهایی که منطقی باشد می‌پردازم. شاید نظر شما هم همین باشد دلیل برخورد نادرست دیگران خودمان باشیم درست مانند اینکه میگویند بچه از بچگی چیزی را یاد ندارد هر کاری را که بزرگتر خود انجام دهد سریع الگو میگیرد.
اكرم جعفري(روشندل)
***
علی نوری
موضوع:
” آیا ازدواج معلول با معلول صحیح است؟ ”
***
جواد چراغی
به نظر من اگر معلول شرایط فعلی با شرایط او یکی نباشد ازدواج دشوار نیست و این آیتم صحیح است.
***
پرواز
نظرم اینه که بهترین نوع ازدواج برای یک معلول است، چون هر چقدر هم یک انسان سالم بتواند معلول را درک کند با اندازه خود معلول نیست.
***
منصوره ضیایی فر
با سلام خدمت همه دوستان به نظر بنده بهتر است دوتا معلولی که معلولیتشان شبیه هم هست با هم دیگر ازدواج کنند البته یکی با معلولیت شدید و دیگری خفیف
***
علی نوری
یکی از مسائلی که کمتر مورد توجه مسئولین و افراد جامعه قرار گرفته ازدواج معلولین است. در این زمینه مشکل عمده فرهنگ ضعیف جامعه در رابطه با پذیرش معلولان و برخورد منطقی با ازدواج آنان است. چه بسا افراد معلولی که دارای تحصیلات عالیه و توانایی‌های بسیارند (حتی در مقایسه با افراد عادی هم بسیار تواناترند) اما به دلیل افکار کوته نظرانه و فقر فرهنگی جامعه همچنان در پیله تنهایی خود فرو فته اند.
آیا واقعا راهکار عملی (نه شعاری ) در رابطه با این قضیه وجود دارد؟
اکثر ورزشکاران پارالمپیک آقا متاهل هستند و همسر غیر معلول دارند (یعنی نگاه خودشون هم غلطه! وقتی به ازدواج خودشون میرسه دست رو دختر غیر معلول میذارن ولی به موقع مسائل دیگه خیلی اصرار دارن که مردم به چشم افراد عادی به اونا نگاه کنن! ) اما خانم‌های معلول اکثریت مجرد هستند و اگر ازدواج کنند اونم با مردی معلول ازدواج می‌کنند. خیلی کم پیدا میشه مرد سالم با زن معلول ازدواج کنه ولی برعکش خیلی زیاده در حالیکه اگر قرار باشه معلولیت توی زندگی خیلی تاثر گذار باشه برا مرد بدتره چون وظیفه تامین معاش زندگی به عهده اونه و سخت میتونه شغل پیدا کنه.
خلاصه کنم که اصلاح فرهنگ باید از خود ادم شروع بشه نه اینکه چشم بدوزه جامعه تغییر کنه (سایت رهروان ولایت)
***
سادات
پسر کم بینایی بود که اصرار داشت با دختری نابینا ازدواج کند و خانواده او مخالف بودند یکی از علتها مخالفت این بود که خانواده پسر فکر میگردند که دختر نابینا از عهده اداره خانه و خانواده بر می‌آید که این دیدگاه بسیار در جامعه زیاد است
ببخشید از اداره خانه و خانواده بر نمی اید، باوجود اینکه دختر حافظ کل قرآن بود. بالاخره با کمکهای اطرافیان از جمله دوستان نابینای پسره با خانواده پسر صحبتها فراوانی نموده بودند این دیدگاه تلطيف شد وازدواج حاصل شد.
***
علی نوری
چند نکته باریک تر از مو
در ازدواج با یک فرد بیمار یا معلول نباید از روی احساس تصمیم گرفت چرا که با احساس نمی توان از پس مشکلات زندگی برآمد چه برسد یک عمر زندگی مشترک با شرایط خاص. فرد غیرمعلولی که تصمیم به ازدواج با فرد معلول را دارد باید تمامی جوانب را سنجیده باشد، با پزشک و روانشناس مشورت کرده باشد، قضیه را برای خانواده خود حل و فصل کرده باشد و آنها را برای داشتن یک عروس یا داماد معلول یا بیمار آماده کرده باشد. و مهم تر از همه این‌ها بتواند با نگاه اطرافیان، جامعه و حرف‌های مردم کنار بیاید و در واقع بی توجه به حرم دیگران باشد و بی توجه هم بماند.
کسی که فرد معلول را برای زندگی انتخاب کرده پس مطمئنا دیدگاه مادی گرایانه به ازدواج نداشته و ظاهر همسر برایش مهم نبوده بلکه باطن و مهم تر از همه به اصل ازدواج که همانا “تکامل” و “رسیدن به آرامش” است اعتقاد داشته است. بنابراین باید این اعتقاد را همواره حفظ کرد.
***
سادات
به نظرمن میشه در آینده در بزرگداشت ونمایشگاها و رسانه ملی این موضوع را بیشتر جاانداخت چون واقعا فرهنگ اون هنوز جا نیافتاده
باید خانواده‌ها توانایی معلولین برای زندگی مشترک را مخصوصا در مورد دختران معلول باور کنند ودر این میان خود معلولین هم باید در ایجاد این باور در اطرافیان تلاش کنند
***
علی نوری
همیشه به یاد داشته باشید که همه ما نقص هایی داریم اما برخی ممکن است این نقص را در جسم شان داشته باشند. همه ما به طور بالقوه در معرض بیماری و معلولیت هستیم اما برخی ممکن است زودتر از ما دچار معلولیت و بیماری شده باشند.
فرد معلول به علت معلولیت و نقصی که دارد همیشه ترس و دلهره از خیانت، ترک شدن و طرد شدن از سوی همسر را با خود دارد. اگر مساله اعتماد طرفین به طور کامل حل نشده باشد و هر دو بر این یقین نرسیده باشند که هدف آنها از ازدواج چیزی فراتر از این افکار بوده است این مشکل دامن گیر و معضل سخت زندگی مشترکشان خواهد شد. (فاطمه ایمانی)
***
علی نوری
اطلاعیه
کمیته ازدواج آسایشگاه معلولین شهید فیاض بخش مشهد
این کمیته از سال 1379 در مجتمع شروع به کار نمود. اعضای آن متشکل از کارشناسان مددکاری، روانشناسی، فیزیوتراپی، پزشکی و مذهبی می‌باشد.
جلسه‌های کمیته ازدواج بر حسب تقاضای مددجویان مرکز برای ازدواج تشکیل می‌گردد و با درخواست اولیه ازدواج از سوی طرفین دبیر کمیته مددجویان را به اعضای کمیته معرفی نموده از اعضای مربوطه می‌خواهد وضعیت مددجویان را همه جانبه بررسی نمایند.
در همین راستا پزشک به بررسی وضعیت جسمانی، نوع و علت معلولیت و نیاز به آزمایشات ژنتیک می‌پردازد.
فیزیوتراپیست در مورد نوع معلولیت و وضعیت جسمانی مددجو اظهار نظر نموده، مددکار گزارش مشروحی از وضعیت اقتصادی، اجتماعی و خانوادگی مددجو تهیه می‌کند و روانشناس نیز جلسات متعدد روانشناسی با طرفین برگزاری نموده و گزارشی از نتایج جلسات و وضعیت روحی و روانی افراد و نیز میزان بهره هوشی و بلوغ فکری مددجویان را ارائه می‌نماید. کلیه گزارشات در جلسه کمیته ازدواج قرائت شده و اعضا کمیته به بررسی وضعیت مددجو و توانایی وی برای اداره ی یک مستقل می‌پردازد.
در صورت موافقت اولیه اعضا با درخواست مددجویان اقدامات ذیل در مراحل بعد صورت می‌گیرد.
1- انجام آزمایشات ژنتیک جهت پیشگیری از تولد فرزند معلول
2- انجام جلسات مشاوره و روانشناسی جهت شناخت زوجین از یکدیگر، شناخت نوع معلولیت همسر آینده و ارائه راه کارهای
شناخته شده جهت بهبود زندگی اجتماعی آنها و پیشگیری از بروز مشکلات خانوادگی
3- دعوت از خانواده طرفین توسط مددکار و برگزاری جلسه ای جهت شناخت بیشتر دو خانواده
هدف نهایی از بررسی‌های فوق امکان دستیابی به خانواده سالم و امکان ازدواج معلولان با احراز کمترین خطا در تولد فرزند ناخواسته و یا معلول می‌باشد.
آدرس: مشهد، میدان شهید فهمیده، به طرف میدان قائم(عج)، جاده اختصاصی آسایشگاه تلفکس روابط عمومی: ۶۶۶۶۲۹۰ ۰۵۱۱
***
اعظم قاسمی
محمد 26 ساله و همسرش فاطمه 25 ساله، از زوج‌های معلولی هستند که مدت یک سال است با یکدیگر ازدواج کرده و در خانه‌های مخصوص زوج‌ها در آسایشگاه کهریزک زندگی می‌کنند. محمد دچار معلولیت از هر دو دست و فاطمه از هر دو پا می‌باشد. این زوج معلول، اما توانمند در زمینه کارهای هنری فعالیت هایی دارند هیچ یاس مسلمی نیست که قطره ای امید را در قلب خود نگه ندارد و هیچ بدبینی مفرطی نیست که مملو از ذرات شناور خوش بینی نباشد. اگر بپذیری که برای اغلب انسان‌ها رویای نوعی معجزه وجود دارد که وقوعش آن را از معجزه گی می‌اندازد و تبدیل به محصولی ایمانی ارادی می‌کند که نهایتا اتفاق نیز در آن سهمی دارد، باید بپذیری که نمی توان تحت هیچ شرایطی تسلیم ناامیدی‌های روزگار شد.
***
مرتضی عبدی
دوستان عزیز من خودبعنوان یک معلول میگم ازدواج یه معلول با معلول کار درستی است چون شرایط همدیگررودرک می‌کنند. از دردها، تواناییها، محدودیتهاوهمه مشکلات هم باخبرند وهرکدام برای بالابردن دیگری تلاش می‌کندو باهم میتوانندزندگی زیبایی بسازند چون درک متقابل دارند. . . .
***
اگر اصل زندگیمون توکل واقعی به خدا و معجزه عشق باشه میشود زندگی موفق و روشنی ساخت و حتی الگوی دیگران شد
***
مریم قاسمی
بطور کلی ازدواج زمانی موفق خواهد بود که دو طرف شرایط مشابهی داشته باشند. یا حداقل نزدیک به هم. شرایط جسمانی هم یک مقوله است.
بنظرم ازدواج افراد معلول با یکدیگر کار درستی هست. چون بیشت از هر فرد دیگری این شرایط رو درک خواهند کرد. یه فرد معلول بیش از هر فرد دیگری این شرایط را درک خواهد کرد.
***
مریم توکلی
با سلام وقتتون بخیر من خودم مدتهاست توی بحث ازدواج معلولین و یا قشر سالم مشغول فعالیتم اما دوستات ازدواج مختص به معلول با معلول یا سالم با شخص سالم نیست ازدواج شعور و درک متقابل برای رسیدن به آرامش هست اینی که. ی معلول زن سالم میگیره این به. اون. معناست که از درون به خودش ایمان نداره توانمندیاشو باور نداره اگر چنین شخصی به باور ویقیین برسه منم انسانم مثل هر انسانی و میتونم کسی رو درک کنم که ادراک خوبی از درد من داره و میتونم خوشبخت.
***
منصوره ضیایی فر
لازم است که هر دو معلولی که میخواهند با هم ازدواج کنند ابتدا مهارتهای زندگی مانند خانه داری را خوب یاد بگیرند تا نیاز کمتری به خانواده‌ها داشته باشند به نظر من زندگیی خانواده بخواد اداره کنه فاتحه اون زندگی خوندست بهتره یک آشنایی نسبی قبل از ازدواج فراتر از یک آشنایی معمولی به وجودبیاد تا دو نفر با آگاهی با هم ازدواج کنند.
***
زینب عجم
من میگم ازدواج یک معلول با یک معلول دیگه خیلی سخته. اصلأ ازدواج معلول سخته
***
مریم توکلی
ازدواج یعنی زوج شدن پیوند خوردن ود ر بعضی تفاسیر یعنی یکی شدن اما معنی کلی ازدواج شکوفا شدن و قدرتمند شدن با آی لاو یو دل دادن قلوه گرفتن طبعا قدرتمند شدن معنی نداره اصل مطالب ازدواج در برخورد در حل و تسهیل مشکلات زندگیست اینجا قدرتمندی معنی پیدا میکنه جواد چراغی نمونه خوبی برای همه بچه‌های معلوله همسرش که واقعا ی زن نمونه وفهیمه الگوی خوبی هستند در حل مشکلات در مسیر زندگی من دوستان معلول زیادی دارم اماخیلیاشون با سالم ازدواج کردن چند تاشون با معلول اما امنیت معلولین بیشتره ولی عشق حرف اول و میزنه
***
مریم قاسمی
مخالفت یک امر طبیعیه ممکنه برای افراد عادی هموجود داشته باشه ولی دقیقا.
من مخالف ازدواج با فرد سالم نیستم. ولی وقتی خود معلول به این درک و شعور رسیده که با یک فرد معلول دیگه زندگی بهتری داره مخالفت خانواده‌ها مشکلی میشه افزون بر دیگر مشکلات دیگه که فرو برای ازدواجش داره.
***
اعظم قاسمی
باید عرض کنم اولین نکته حیاتی که در موضوع ازدواج معلولین وجود دارد این است که اکثراً افکار عمومی جامعه نه تنها به معلولین حق ازدواج نمی دهند بلکه برخی خانواده‌های این عزیزان مساله ازدواج فرزند معلول خویش را امری غیرممکن می‌دانند لذا کم کم این تفکر غلط، تبدیل میشود به باور ذهنی و در نتیجه منجر خواهد شد به خط خوردن ازدواج از زندگی جامعه معلولین.
دومین نکته، دیدگاه و باور خود فرد معلول است. معلولین بسیاری هستند که خودشان حق ازدواج به خودشان نمی دهند و به علت داشتن معلولیت و نقص عضو، حس “سربار بودن” را در خویش تقویت کرده‌اند و همیشه تصور می‌کنند برای دیگران به منزله مشکل هستند و به همین خاطر نیز به هیچ عنوان به مساله ازدواج با دید مثبت نگاه نمی کنند. اگر هم کسی تمام و کمال آنها را برای ازدواج و زندگی انتخاب کند باز ترس از اینکه نکند این ازدواج با دید ترحم و دلسوزی باشد دچار مشکلات روحی و روانی بسیاری شده اند. البته تا حدودی داشتن این حس در افراد معلول طبیعی است و این طرف مقابل است که وظیفه دارد ثابت کند ازدواجشان از روی ترحم نبوده است و فرد ملعلول را یاری کند تا دیدگاهش را اصلاح نماید.
***
علی نوری
همین‌جا پارک کن!
وقتی در خیابان‌های شلوغ دنبال جای خالی می‌گردی و یکباره می‌بینی که زیر تابلوی “جای پارک ویژه خودروی معلولین” کسی پارک نکرده، خوشحال می‌شوی و با زرنگی خودرویت را زیر تابلو پارک می‌کنی. بعد وقتی از تو می‌پرسند: «تو که معلولیت نداری، چرا زیر این تابلو پارک کردی؟» دلایل مختلفی می‌آوری: «یه لحظه کار داشتم… جا نبود… تابلو را ندیدم… پارکبان گفت همین جا پارک کن…»
هیچ اشکالی ندارد. در این شلوغی و بی‌قانونی، کسی چه کار به تو دارد؟ همین جا پارک کن و اصلا به رو نیاور که فرد دارای معلولیتی پشت سرت از راه می‌رسد و خودرویی را در جای پارک ویژه‌اش می‌بیند، و بعد مجبور است یا کیلومترها دورتر پارک کند و عصا به دست یا روی ویلچر اینهمه راه را پیاده برگردد، یا از خیر کاری که داشته بگذرد؛ فقط برای اینکه تو راحت‌تر باشی و راحت‌تر زندگی کنی.
اشکالی ندارد. همین جا پارک کن. آن علامت “حمل با جرثقیل” هم تزیینی است. فقط برای ترساندن توست. در این شهر هزار و یک مشکل، فقط به فکر حل گرفتاری خودت باش. تو را چه به یک مشت جماعت ناتوان که اصلا نباید از خانه بیرون بیایند، چه برسد به اینکه جای پارک مخصوص هم داشته باشند.
خیالت راحت، وجدانت آسوده، آب از آب تکان نمی‌خورد. همین جا پارک کن!
(سید بهنام طباطبائی)
***
آسمان آبی
این سئوال به صورت مطلق جواب خیر یا بله ندارد. لازم است همچون ازدواجهای افراد غیر معلول فاکتورهای متعددی قبل ازازدواج برسی شود و مضاف بر این توانمندیهای جسمی زوجین معلول در اداره زندگی در نظر گرفته شود. روی هم رفته با لحاظ نمودن جوانب امر ازدواج معلولین خوب است و نمونه‌های خوبی از موفق بودن ازدواج معلول با معلول در سطح جامعه مشاهده کردیم
***
Setayesh.
البته این را هم باید متذکر شد که گاهی ازدواج دو معلول میتواند عواقب بدی داشته باشد چند وقت پیش دو نفر از بچه‌های معلول نانیسم (قد کوتاه) ازدواج کرده بودن که بدون مشاوره بود وباعث شد که فرزندشان هم دچار این نوع معلولیت گردد
مدتی پیش یک آقایی با ویلچر کمی هم دچا ر لکنت به درب منزلم مراجعه کرد و از من خواست که همسرش را به صورت رایگان در کلاس بافتنی ثبت نام کنم که من پذیرفتم خانم ایشان دچار بیماری سی پی بود و متأسفانه پسر کوچولوی آنها هم متأسفانه دچار بیماری به صورت وراثتی شده بود از لحلظ مالی مشکل داشتن کودکشان از دیگران میترسید، و. . . . . . خواهرای گلم ازدواج همیشه راهی برای کامل شدن نیست و باید تمام جوانب کار سنجیده شود اگر یکبار دیگر موجودی متولد شود توسط هر کدام آیا ما خوشبخت خواهیم شد؟!
***
محمد رضا هادی پور
در مجموعه کانون موجبات بیش از صدو پنجاه ازدواج را در بین اعضا در این سال‌ها داشته‌ایم. معلول با معلول و یا معلول با سالم. ازدواج‌ها اکثریت موفق بوده‌اند و تقریباً این مسئله از حالت پیچیده اش گذشته و تا حدودی عادی تر شده چون در بین افراد فعال در کانون و کارگاهها و خانواده هایشان رواج پیدا کرده است. در اوایل شاید این صحبت‌ها که میشد مخالفت‌ها زیاد بود ولی در حال حاضر این فرهنگ بهتر شده‌است. و در پیک توانا قسمت پیوند تلاش داریم تا با معرفی ازدواج‌های موفق بتوانیم در فرهنگ سازی موثر باشیم
***
م. نظری
با سلام به نظر من ازدواج دو فرد معلول جنبه مثبت ومنفی میتونه داشته باشه در بیشتر مواقع دو فرد معلول بهتر هم دیگه درک میکنند ومیتوانند با آزمایش ژنتیک درمورد وضعیت بچه دار شدنشان آگاهی کافی پیدا کنند ما زوجهای معلولی رو داریم که فرزندان سالمی نیز دارند وزندگی سالمی نیز دارند
***
مرضیه کریمی
در مورد ازدواج معلولان به چند مورد اشاره ميكنم
١- نگرش خانواده‌ها در ايجاد ازدواج خيلى مهمه كه به توانمندى دو فرد معلول إيمان داشته باشند
٢- بالا بردن سطح آگاهى خانواده در اين خصوص
٣- آگاهى كامل از نوع معلوليت دو فرد كه زندگى سالمى داشته باشند از نظر پزشكى
***
رقیه بابایی
به نظر من جامعه مثل خیلی موارد دیگه هنوز به ازدواج معلولین به ویژه معلول با معلول اعتقاد نداره.
اگرچه که زوج‌های زیادی، موفقیت این ازدواج‌ها رو ثابت کردن.
مورد بعدی اینکه خود معلولین هم بویژه آقایان معلول، اونطورکه باید به این امر(ازدواج با خانم‌های معلول )گرایش نشون ندادن و در نتیجه ازدواج معلول بامعلول هنوز رایج نیست و هنوز خانواده‌ها از این رویداد متواری هستند.
***
زیبا عراقی
دخترهای بسیار خوب و فهمیده که توانایی اداره یک زندگی و پذیرش مسیولیتهای سخت آن را دارند، بسیارند اما متأسفانه نگرش برخی از آقایان معلول، نادرسته و زندگی با یک خانم غیر معلول – که در بیشتر مواقع از خانواده‌های سطح پایین هستن – را ترجیح میدن به ازدواج با یک خانم معلول.
و از طرف دیگر، دخترانی هم هستند که منتظر ازدواج با یک فرد غیر معلول و ترجیحا پولدار میمانند و فرصت یک زندگی خوب را از خودشون سلب میکنند.
***
رضا بهرام
بنظر من ازدواج معلول با معلول بستكي به شرايط و معلوليت داره، كه البته بنده به آقا جواد و خانمش بابت تلاش براي زندكي موفق تبريك و آفرين ميكم.
***
جواد چراغی
بنده جواد چراغی هستم معلول ضایعه نخاعی که مدت 15ساله روی ویلچر هستم براثر تصادف. سال 88 بنده با خانمی ازدواج کردم که گفته ایشون تمام وضعیت کنونی منو آگاهی کافی داشتند. اما بر سر خلاف روزگار بعد از 6ماه ایشون درخواست طلاق کرد. به علت شرایط محدودیت معلولیتم. خلاصه بعد از گذشت 1 سال با خانمم که بر اثر تب دچار معلولیت جسمی حرکتی شدند توسط خانم توکلی مراحل آشنایی ما صورت گرفت و بعد از دو ماه اشنایی و شناخت با توکل به خدا زندگی مشترکمون آغاز شد همکنون حدود 4سال است که دز کنار هم زندگی می‌کنیم. البته ناگفته نمونه زندگی سختی و مشکلات خودشو داره و برای دو فرد معلول کمی دشوار است. ولی با کمک و یاری هم با مشکلات کنار اومدیم.
***
فریده حلمی
زهرا جان من هم مادری معلولم
اين درد را به کجا برم وقتی حتی تنها جگر گوشه‌ام، پاره تنم از معلوليت من احساس سرافکندگی و شرمساری دارد و با زبان بی‌زبانی به من می‌فهماند که حتی در اطراف مدرسه او هم پيدايم نشود چرا که بخاطر مادر معلولش از دوستانش خجالت می‌کشد … منی که در جايگاه مادری با وجود معلوليت از مادری کم نگذاشته‌ام، آيا سزاوار چنين تحقيری هستم؟ چرا محيط اجتماعی و همنوعانم به انحاء مختلف کرامت انسانی و عزت نفسم را زير سؤال می‌برند؟
تو تنها مرهم زخم‌هايی هستی که تا عمق جانم را سوزانده اما سعی کردم با صبوری در خود ريزم و نمايان نسازم.
يا حضرت فاطمه تو خود زن بودی و بخوبی روح حساس و زود رنج زنان را می‌شناسي؛ ما زنان معلول برای زندگی در جامعه‌ای که متأسفانه هنوز خيلی از باورها و نگرش‌های نادرست در خصوص معلوليت و معلولين اصلاح نشده، ناگزير به تحمل مشقات زيادی هستيم و بارهای گرانی را بر دوش داريم ما را درياب …. ما را درياب. (فریده حلمی)
***
سیما تیلماچی
درد آشنای
در زندگی چیزهایی وجود دارد که با وجود تکرار، هرگز عادی نمی شوند. نگاه‌های تعجب برانگیزی که هنوز هم وقتی دختر یا پسر جوان و معلول را می‌بینند ده‌ها سؤال در ذهنشان پیدا می‌شود.
من جنس این پرسش‌های از قبل طراحی شده و دل خراش و این نگاه‌های همیشه حیران را خوب می‌شناسم می‌دانم اگر آنها را به یک لبخند مهمان کنم نگاهشان کم کم مهربان تر می‌شوند کم کم حس نزدیکی می‌کنند، می‌نشینند کنارت، می‌دانم، خوب می‌دانم می‌خواهند چه بپرسند… کاش بپرسند و دست کم این علامت سؤال بزرگ دور سرشان، کمی کوچک تر شود…
خواه سؤال خود را بپرسند یا نه، اخم کنند یا تعجب، لبخند بزنند یا بی تفاوت باشند، چیزی آدم با معلولیت و محدودیت خاص را ناراحت نمی کند؛ اما از دوست، آن هم نه یک دوست عادی، که یک دوست دردآشنا انتظار بسیار بیشتری می‌رود که نگاهش، درکش و اندیشه اش عمیق تر باشد…
معلولیت که داشته باشی، خواه ناخواه، برخی دوست صمیمی ات که نه، اما دوست دردآشنایت می‌شوند، دوست غمخوارت (! )… مانندپزشکان؛ از دکتر عمومی گرفته تا انواع دکترهای متخصص ارتوپد، مغز و اعصاب، فیزیوتراپ، کاردرمان و خیلی‌های دیگر… و از این دوستان دردآشنا انتظار درمانی نمی رود! ساعت‌ها پشت در منتظر می‌مانی تا صدایت کنند، تا شاید بتوانی پنج دقیقه با دکتر درباره بیماری ات حرف بزنی…
نگاه می‌کند، لبخند می‌زنم، نگاه می‌کند، می‌پرسد و من جواب می‌دهم. از این که کی “معلول” شدم… و من به چند سالی فکر می‌کنم که تازه و بعد از کلی کلنجار توانستم این باور را در خود بپرورانم که “معلول” هستم و “معلولیت” خیلی هم غول بی شاخ و دمی نیست؛ مثل سرعت گیری است که سرعتت را می‌گیرد ولی مانع حرکت نمی شود.
فکر کن در این چند لحظه ی گذرای پر از فکر، دکتر مرتب می‌گوید: «آخی! چرا تو؟ حیف شد! ! ! »… و بیاتاتی از این دست!! که مانند صفحه گرامافون مرتب تکرار می‌شوند…
در دلم می‌گویم (و هنوز نمی دانم چرا حرف‌های دلی ام ناگفتنی هستند؟):
«آخر چه چیزی حیف شد؟ راستی چرا من؟! اگر من “معلول” نمی شدم و فرد دیگری معلول می‌شد، از او این نمی پرسیدند: “چرا تو؟” اگر من “معلول” نمی شدم و شخص دیگری “معلول” می‌شد، اتفاق خاص یا بهتری می‌افتاد؟! »
حالا دیگر از دوست دردآشنا، دکتر، نه انتظار درمان دارم و نه برخورد درست و این بار اول نیست…
(مه سیما تیلماچی)
***
رمضانعلی کاوسی
نقش سفر در سلامت جسمی و روانی افراد نخاعی
مسافرت ضمن اينكه فشارهاي رواني را كاهش مي‌دهد و تنوع محيطي ايجاد مي‌كند ظرفيت‌هاي فكري فرد را نيز افزايش مي‌دهد، چون تغييرات قابل توجهي در نگرش‌هاي فرد نسبت به پديده‌هاي مختلف ايجاد مي‌كند. از آن‌جا كه سفر خالي از رنج و زحمت نيست، گوهر وجود انسان آبديده مي‌گردد و شخص به اخلاق و آداب و والايي دست مي‌يابد. سفر برای همگان بویژه افراد نخاعی بخاطر داشتن زندگی یکنواخت کاملا ضروری و واجب است.
هیچ کس منکر این مسئله نیست که فرد ضایعه نخاعی با رفتن به سفر دچار عسر و حرج می‌شود، اما آنچه مهم است مقایسه ی روحیه ی فرد قبل از سفر و بعد از مسافرت است، که اصلا با هم قابل قیاس نیست. معتقدم افراد ضایعه نخاعی افراد برگزیده ای هستند از طرف خداوند بزرگ، که اراده حضرتش بر این قرار گرفته با امتحان‌های سخت بر قدر و منزلتشان بیفزاید. پس ما نباید در برابر مشکلات خم به ابرو بیاوریم. باید ایمان داشته باشیم که کارگردان همیشه سخت ترین نقش‌ها را به بهترین بازیگران می‌دهد.
مسافرت‌های دسته جمعی برای افراد نخاعی به مراتب بهتر و پر شور و با حال تر است. من مسافرت با اتوبوس‌های ویژه معلولین را بهتر می‌پسندم و خاطرات خوشی از آن دارم. فرد نخاعی وقتی با ویلچرش سوار اتوبوس می‌شود، دغدغه ی کمتری دارد. (به نظر می‌رسد وقتی ما افراد ویلچری را حتی برای دقایقی از ویلچرمان جدا می‌کنند، گویی چیزی را گم کرده ایم) البته اتوبوس هم معایب خاص خودش را دارد، اما یادمان باشد که قرار نیست صورت مسئله را پاک کنیم. قرارمان این است که برای تقویت روح مقداری هم از جسم مان مایه بگذاریم.
(رمضانعلی کاوسی، جانباز ضایعه نخاعی گردنی)
***
علی نوری
ترحم. . . ؟!
برخی با دیدن افراد معلول، تصور افرادی ناتوان در ذهن می‌سازند و همین باعث آه کشیدن آنها می‌شود و این آه تصوری در ذهن من و تو میسازد که پای ترحم و دلسوزی را به میان میکشد. اما برخی از افراد نیز با دیدن افراد معلول آهی از روی تحسین می‌کشند تحسین به اینکه فرد معلول توانسته است با جسم هرچند کم توان، اینچنین امیدوار و فعال باشد.
هر وقت آه کشیدنی از عزیزان غیرمعلول می‌بینم یا می‌شنوم، تنها چیزی که در ذهنم مجسم می‌کنم همانا تحسین است. شاید برخی فکرکنند چقدر اعتماد به نفس دارم و مثبت فکر میکنم اما واقعیت همین است. ترحم و دلسوزی ساخته ذهن ما انسانهاست. چیزی به نام «ترحم» وجود ندارد. چطور یک بنده ای که خودش هم محتاج است می‌تواند به بنده ای دیگر ترحم داشته باشد؟
تنها کسی که می‌تواند رحم و دلسوزی داشته باشد نیروی بی نیاز از هر نیازی است و آن کسی نیست غیر از خداوند رحمان و رحیم. تصورش را کنید که فردی برای تامین نیازهایش خودش نیازمند است! حالا همین نیازمند میخواهد به نیازمند دیگری رحم کند و اصطلاحاً برایش دلسوزی کند آیا چنین چیزی از نظر عقلی امکان پذیر است؟ شاید احساس و عاطفه این را قبول کند اما عقل و ایمان این را قبول نمیکند.
پس تو ای دوست معلول من! و بیشتر از همه نوک پیکان مخاطبم با خودم است که این نکته درس آموزنده ای است برای خودم. هرگاه احساس کردی کسی ترحم میکند یادت بیاید که خودش نیز نیازمند نیرویی بی نیاز است، یادت بیاید که او هم بنده ایست نیازمند خداوند. پس هیچگاه تصور بر ترحم دیگران را در ذهنت پرورش نده چون چیزی به نام ترحم وجود عقلی ندارد. آنکس که باید به همه ما ترحم و مهربانی کند فقط خداست و لاغیر!
پس بدان آن بنده هم وسیله ای است از طرف خداوند مهربان …
***
علی نوری
آدم‌هاي سالم تنها يك‌ خط‌كش براي سنجش معلول‌ها دارند. خط‌كش آن‌ها فقط توان جسمي ما معلول‌ها را مي‌سنجد؛ همين و بس. هيچ وقت يك آدم سالم به اين فكر نمي‌كند كه اين جسم كم‌توان، فكر دارد، روح دارد، احساس دارد و دوست داشتن را مي‌فهمد.
***
زیبا عراقی
باور بفرمایید کسی قصد ندیدن معلولان را ندارد. اما چون فرد معلول – بنا بر دلایل موجه و غیر موجه- در جامعه و فعالیتهای مختلف حضور کمرنگ دارد، تاثیرگذاری اش بر انجام کارها و اقدامات مختلف، دیده نمیشود و در ذهن بعضی افراد، ارگانها و برخی از مسیولین نقش “صرفا مصرف کننده” ایجاد کرده است.
با راه اندازی کارگاه‌های تولیدی، ایجاد اشتغال، حضور هدفمند در فعالیتهای اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، ورزشی و. . . میتوان غبار از ذهن اجتماع برگرفت و بازتاب حضور فرد معلول را دید.
منکر مناسب نبودن شرایط و فضاهای فیزیکی موجود جهت حضور یک معلول در اجتماع نیستم.
سالهاست که با این افراد زندگی کرده ام و همیشه خواهان این بودم که فعالیت کنند تا به درستی شناخته شوند و از نیروی ذهن و فکر آنها در انجام امور استفاده شود.
معلول خیلی شدید ما، در حال حاضر یکی ار مترجمین زبان انگلیسی است.
معلول خیلی شدید ما، کاریکاتوریست قهار با مدارک بین المللی است.
معلول خیلی شدید ما، دارای مدرک کارشناسی ارشد و هنرمند نقاشی است.
معلول خیلی شدید ما، کارمند ارشد ارگانهای دولتی و مشاور حقوقی نمایمدگان مجلس است.
معلول شدید ما، کارآفرین است.
ورزشکار است. . . . هنرمند است. . . . ایده پرداز است. . . . دانشجوست. . . روانشناس است. . . و. . .
پس هست وجودش را به اثبات رسانده و توانایی هایش را نشان داده.
***
مکرم میرظفر
“نگرش به افراد معلول”
“معلولیت” عارضه‎ای است که همواره در کمین انسان است.
امروز حوادث جاده‎ای، عدم رعایت ایمنی در محل کار و بیماری‎ها دلایل اصلی این عارضه هستند.
بنابراین شاید بتوان گفت که نیازمندی‎های افراد دارای معلولیت، به‎عبارتی نیازمندی‎های عموم جامعه است. مناسب سازی شهری، رعایت استانداردها در ساخت و ساز، تخصیص اعتبارات ویژه به مسائل درمانی و بهداشتی و. . . همه و همه مواری هستند که می‎توانند مرتفع کنتده نیازمندی‎های همه آحاد جامعه محسوب شوند.
***
پریسا
دوستان با اجازه. . . لطفاً کمی از بحث شیرین اما تکراری و حل نشده ازدواج فاصله بگیریم و در مورد فرهنگ رفتاری یک معلول در جامعه صحبت کنیم. . . رفتار یک معلول در اجتماع چگونه باید باشد تا برجسته شده و الگو شود؟؟بایدها و نبایدهای رفتاری یک معلول چیست؟
***
ابوالفضل
یک معلول باید با اعتماد بنفس و بصورت متکی بخود ظاهر شود و تواناییهای واقعی خود را نشان دهد تا برجسته باشد
***
ژاله
توکشور ما به توان یاب بد نگاه میشه مجرم که نیست براثرحادثه تصادف بیماری مشکل پیداکرده عوض اینکه بهش کمک بشه روحشوعذاب میدن بانگاههای منزجرودلسوزانه خیلی بده بایدبه مردم برسونیم مثل سرطان معلولیت هم سراغ هرکس ممکنه بیادبایه سکته یامرض قندیاحادثه پس توان یاب روبپذیرندروعذاب ندن توان یاب ازلحاظ فکرواحساس وروح هیچ فرقی بادیگران نداره وناتوان نیست معلول به معنی ناشی ازیک علت هستش نه ناتوان خیلی ازتوان یابها توانایی هایی دارند که ادمای سالم ندارن مشکلات اوناروساخته وتوانمندشون کرده ودربرابرمشکلات مقاومتر از افراد سالم هستند.
***
احمد بیگ محمدلو
ناشنوایان
افراد ناشنوا بسیار با استعداد هستند، آنها توانایی‌های زیادی دارند.
درست است که ناشنوایان تا حدودی در ارتباطات مشکل دارند ولی نسبت به سایر اقشار معلول مثل جسمی حرکتی، از مزیتهای بسیاری برخوردارند.
شناسایی توانمندی‌های آنان و حمایت از آنها باعث شکوفایی و ظهور آنها میشود
حمایت دو جنبه دارد:
*حمایت ناشوایان از سوی خانواده
* حمایت ناشوایان از سوی جامعه
این حمایتها موجب میشود تا دایره ی ارتباط ناشنوايان با جامعه گسترده تر شود
ناشنوایان بتوانند در شرایط برابر توانمندیهای خودشان را نشان دهند.
لزوم توجه بیشتر مسئولين به افراد ناشنوا
*مسئولان اداره‌ها و سازمان‌های مختلف برای راحتی امور ناشنوایان از یک رابط ناشنوایان استفاده کنند. . .
*لزوم پخش فیلم‌های تلویزیون با زیر نویس برای ناشنوایان
*در بانکها و محیط‌های اداری به خصوص دولتی و مکانهایی که از دستگاههای نوبت دهی استفاده میشود، علاوه بر صدا از تابلو الکترونیکی استفاده شود تا ناشنوایان ببینند.
*جامعه ناشنوایان بدلیل روابط اجتماعی پایین همیشه از جامعه و بروز بودن دور هستند. چون از گوش دادن به رادیو، رفتن به سینما، حرف زدن با تلفن محرومند بنابر این تلویزیون با زیر نویس و رسانه‌های مکتوب بسیار مهم است.
*تله تکس نیز میتواند به اطلاع رسانی و آگاهی و آموزش ناشنوایان کمک کند.
*مشکل ارتباطی بچه‌های ناشنوا برای تماشای تلویزیون و برنامه‌های کودکان و کارتون دو چندان است و زحمت مادران برای توضیح برنامه برای کودک.
*کمک و تامین هزینه کاشت حلزون، خرید سمعک و باطری آن
*با توجه به گسترش روز افزون ارتباطات و نیاز مبرم ناشنوایان به ارتباط با همدیگر و عدم توان مالی، کاهش تعرفه‌های ارسال پیام کوتاه sms برای آنان ضروری است.
*ناشنوایان برای کاهش هزینه‌ها در ارتباطات میتوانند از شبکه‌های اجتماعی استفاده نمایند که هم نوشتاری است و هم نسبت به پیام کوتاه، ارزان تر است.
*نا شنوایان در برخی موارد ارتباطی میتوانند بجای صدا از نور استفاده نمایند (مثل لامپ به جای زنگ درب خانه و یا استفاده از قلم لیزر برای جلب توجه و صدا کردن دیگران.
*در هنگام مسافرت و رفت و آمد در خیابانها برای گرفتن تاکسی از کارت هایی که روی آن آدرسها را نوشته‌اند و در کیف خود دارند استفاده نمایند.
*امروزه وجود گوشی‌های صفحه بزرگ و تبلت کمک زیادی می‌تواند برای نوشتن، با نور خبر کردن، ویبره و. . . در ارتباط با دیگران کمک کند.
*یا از فایل صدای ضبط شده در موبایل و یا از سوت برای خبر کردن و جلب توجه دیگران استفاده کنند.

حدیث

علی نوری
نیایش معلولین: ادعیه امام سجاد(ع) در دشواری¬ها و نیازها
فرهنگ نیایش به انسان¬ می¬آموزاند چگونه بر ذات لایزال الهی تکیه کند، فقط متکی به او باشد و فقط از او درخواست داشته باشد؛ و از این طریق امراض روانی خود را به طور ریشه¬ای و اساسی درمان کند … بسیاری از معلولین با فراگیری فرهنگ نیایش، ارتباط سازنده با معبود برقرار کرده و با استعانت و استشفاء از خداوند و بزرگان دین، با بهره گیری از توسل و توکل روحیه پیدا می¬کنند. روحیه قوی آنان، در جسم آنان تأثیر می‌گذارد و بسیاری از آلام جسمی آنان درمان می¬گردد. . .
***
منصوره ضیایی فر
نحوه ی برخورد با معلولین ذهنی در سیره مصومین پيامبر اعظم(ص) بر گروهي كه جمع شده بود، گذشت. فرمود: براي چه جمع شده ايد؟ گفتند: اي رسول خدا! اين شخص مجنون شده و افتاده است. براي همين دورش جمع شديم.
پيامبر اعظم(ص) فرمود:
«او مجنون و ديوانه نيست، او مريض و مبتلا است. آيا به شما خبر بدهم كه مجنون واقعي كيست؟ گفتند: آري»
فرمود: مجنون كسي است كه در راه رفتن، خودنمايي و تكبر كند، و هي به طرف راست و چپ نگاه كند، و شانه هاي خود را حركت دهد، از خدا بهشت طلب كند درحالي كه گناه مي كند، از شرش كسي ايمن نيست و به خيرش كسي اميدوار نيست. 1-سفينه البحار، ج1، ص191
***
امیر رضایی
*نابینایی که بهشت را از امام باقر هدیه گرفت
ابو بصیر روایت مى‌کند که روزى به امام باقر(ع) گفتم: آیا شما ذریّه رسول خدا(ص) هستید؟
فرمود: آرى.
گفتم: رسول خدا(ص) وارث همه انبیا بوده است؟ فرمود: آرى، وارث همه علوم آن‌ها بوده است.
پرسید: آیا شما نیز تمام علوم رسول خدا(ص) را به ارث برده‌اید؟
فرمود: آرى.
گفتم: شما مى‌توانید مرده را زنده کنید و کور مادرزاد و مبتلا به مرض پیسى را معالجه کنید؟ و به آنچه مردم مى‌خورند و در خانه‌هایشان ذخیره مى‌کنند خبردهید؟
فرمود: آرى، به اذن خدا.
سپس فرمود: اى ابا محمّد! پیش بیا، نزدیکش رفتم، پس آن حضرت دست به‌ چهره و دیده من مالید، ناگاه من دشت، کوه، آسمان و زمین را دیدم، سپس بار دیگر دست بر صورت من کشید و به حالت اول برگشتم(مثل گذشته نابینا شدم).
آن‌گاه فرمود: مى‌خواهى که این چنین باشى و در روز قیامت چون مردم، حساب تو با خدا باشد یا آنکه نابینا باشى و بى‌حساب به بهشت بروى؟ گفتم: مى‌خواهم مثل اول باشم؛زیرا بهشت را بیشتر دوست مى‌دارم.
***
حضرت رسول اكرم (ص ): كسي كه ناتوان و معلول را در كارهايش ياري دهد خداوند او را ياري كند و در روز قيامت بر او فرشتگاني مي گمارد كه او را از خطرات منازل آخرت محافظت نموده و او را سالم به بهشت مي رسانند. نابينايي به نديدن چشم نيست
پيامبر اكرم (ص): اگر كسي يك فرد كم توان ذهني را در تعليم وآموزش ياري كند و به او درس بدهد، خداوند اين شخص مربي را در سكرات مرگ، براي گفتن كلمه شهادتين ياري كرده و بشارت خشنودي خداوند و بهشت را به او امی دهد. بحار جلد 75، صفحه 21
***
امیر رضایی
پيامبر اكرم ( ص ) در آموزش وكمك به فرد نابينا مي فرمايد: از خانه تا مسجد را برايش از كنار ديوار طناب بكشيد، تا با گرفتن طناب بدون آن كه آسيب ببيند به مسجد آمد ه و در فريضه نماز جماعت شركت كرده، مباني ديني و احكام را آموزش ديده و از اخبار روز مطلع گردد. تهذيب الاحكام، جلد 3 صفحه 266
***
امیر رضایی
امام علي (ع): اي مالك، براي افراد معلول كه خود شان نمي توانند دنبال حقوق خود بروند، و حق خود را بستانند، مقرري ماهيانه از بيت المال در نظر بگير و با عزت و احترام به درب منزل آن‌ها برو، و به آن‌ها بپرداز.
اي مالك تو را به خدا سوگند مي دهم كه رسيدگي به معلولين در كار تو باشد.
اي مالك در جامعه افرادي پيدا مي شوند كه زمين گير ومعلول هستند و اين‌ها نمي توانند حقوقشان را بازگيرند. بر تو لازم است افرادي را به كار بگماري تا حقوق معلولين را (كه افراد عزتمندي هستند) ادا نمايند.
اي مالك مبادا در حكومت تو به افراد معلول بي توجهي شود.
نامه ۵۳ نهج البلاغه
***
T128
وقتی حضرت عیسی(ع) از خداونددر خواست کرد کسی را به او نشان دهد که نزد خدا محبوب تر از او باشد، خداوند عیسی را به پیرزنی که در کنار دریا زندگی می‌کرد راهنمایی نمود. وقتی عیسی علیه السلام به سراغ آن خانم آمد، دید در خرابه ای زندگی می‌کند وبا بدنی فلج و چشمانی نابینا در گوشه ای رها شده است. وقتی حضرت عیسی علیه السلام جلوتر رفت ودقّت کرد، دید پیرزن مشغول ذکری است:
« الحَمدُ للهِ المُنعِمِ المُفضِلِ المُجمِلِ المُکرِمِ»
خدایا شکرت که نعمت دادی، کرم کردی، زیبایی دادی، کرامت دادی.
حضرت عیسی علیه السلام تعجب کرد که اوبا این بدن فلج که فقط دهانش کار می‌کند، چرا چنین ستایش می‌کند ؟ با خود گفت که او از اولیای خداست ومن بی اجازه وارد خرابه شدم؛ برگردم، اجازه بگیرم و بعد داخل شوم. به دم خرابه بازگشت و گفت: « السَّلامُ علیکُ یا أَمه الله» پیرزن گفت: « وعلیک السَّلام یا روح الله». عیسی پرسید: خانم! مگر مرا می‌بینی ؟
گفت: نه. پرسید: پس از کجا دانستی که من روح الله هستم؟ پیرزن گفت: همان خدایی که به تو گفت مرا ببین، به من هم گفت چه کسی می‌آید. عیسی با اجازه آن خانم وارد خرابه شد وپرسید: خداوند به تو چه داده است که این قدر تشکّر می‌کنی ؟ تشکّر تو برای چیست ؟ پیرزن گفت: یا عیسی، آن چه به من داده بود از من گرفت، آیا همین طور پس گرفته است ؟ آیا وقتی می‌خواست آن را از من بگیرد، به من نگاه کرد وپس گرفت ؟ عیسی فرمود: آری، اوّل به تو نگاه کرده وبعد پس گرفته است. پیرزن گفت: من به همان نگاه او خوشم. خدا این نگاه رابه دیگری نداشته وبه من کرده است؛ پس جای شکر دارد.
چنین پیرزنی به خداوند وصل است در حالی که پیامبر هم نبود. در واقع استادِ حضرت عیسی علیه السلام شد. امّا وقتی برای ما مصیبتی پیش می‌آید، فکر می‌کنیم خدا با ما قهر کرده است در حالی که برخی از آن‌ها جبران گناهان ماست تا خداوند متعال در آخرت ما را عذاب نکند، برخی دیگر از گرفتاری‌ها به خاطر این است که از خدا غافل نشویم، برخی دیگر هم به خاطر این است که خدا دوستمان دارد و می‌خواهد به خاطر صبر بر مشکلات، پاداش بیشتری دریافت کنیم.
***

حقوق

آسمان آبی
در حال حاضر گارگاههایی که معلولین را به کار میگیرند معافیت مالیاتی ندارند البته این مسئله در برنامه جامع حمایت از معلولین پیش بینی شده است که انشاالله به تصویب مجلس برسد
لکن معلولین میتوانند به دو نوع در کارگاهها بیمه شوند
۱- کارفرما معلول را بیمه نموده و بیمه وی را کامل پرداخت کند و لیست بیمه را به اداره بهزیستی ارائه نماید و به تناسب اعتبار بهزستی مبلغی از سهم بیمه به کارفرما برمیگردد البته متناسب با شدت معلولیت کارگر معلول مبلغی به عنوان جبران کارایی به کارفرما پرداخت می‌شود
۲- معلول شاغل در کارگاه با معرفی اداره بهزیستی به تامین اجتماعی می‌تواند از بیمه مددجویان ( هدفمندی یارانه ها) استفاده کند البته در این مورد باید معلول مبلغی به عنوان حق بیمه پرداخت کند مبلغ بیمه سال ۹۳ ماهانه ۵۱ هزارتومان بود بابت سال ۹۴ باید از تامین اجتماعی استعلام شود
اصلاحیه
معافیت حق بیمه
***
محمد استاد
در حال حاضر نماینده شهر ما در فراکسیون حمایت از حقوق معلولین است.
***
رقیه بابایی
خانم آلیا در آذرماه سال گذشته در مصاحبه ی ویژه نامه حقوقی کانون توانا با هدف پیگیری و تسریع تصویب قانون جامع؛ قول مراخذه ی وزیر رو صحن علنی دادن ولی نه تنها به وعده شون عمل نکردن بلکه کمترین پیگیری هم از طرف ایشون و فراکسیون در مورد قانون جامع بعمل نیومد.
***
غلامعباس کزازی
صدور مجوز سازمان‌های مردم نهاد تسریع می‌شود
وزیر کشور با اشاره به ارسال لایحه حمایت از سازمان‌های مردم نهاد به دولت گفت: پیش از این برخی از نهادها بیش از چهار سال در مسیر اخذ مجوز بودند اما از این پس مقرر شد که در کوتاه ترین زمان مجوز بگیرند. به گزارش خبرنگار مهر، عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور امروز پنجشنبه در همایش سازمان‌های مردم نهاد حوزه سلامت با بیان اینکه دولت با رویکرد تقویت سرمایه اجتماعی از طریق مشارکت عمومی از ابتدای دولت تاکنون برنامه داشته است، اظهار کرد: با توجه به برنامه رئیس جمهور در انتخابات یکی از اولویت‌های دولت تدبیر و امید تقویت سازمان‌های مردم نهاد، احزاب و تشکل‌ها است.
رحمانی فضلی افزود: وزارت کشور اولین مسئولیتش در این زمینه این بود که آسیب شناسی در خصوص این تشکل‌ها داشته باشد و این موضوع منجر به تهیه پیش نویس و لایحه برای حمایت از سازمانهای مردم نهاد و ارائه به دولت شد.
وی فقدان قانون را یکی از موانع شکل گیری نهادهای مردمی دانست و تاکید کرد: لایحه حمایت از سازمانهای مردم نهاد به دولت ارسال شد، پیش از این برخی از نهادها بیش از چهار سال در مسیر اخذ مجوز بودند اما از این پس مقرر شد که در کوتاه ترین فاصله این اقدامات را انجام دهیم.
وزیر کشور با اشاره به مشارکت‌های عملی در حوزه فعالیت‌های سازمانهای مردم نهاد گفت: با هماهنگی دستگاههای اجرایی نهادهای متناظر دستگاهها را تأسیس کردیم یعنی وزارتخانه‌ها از این پس واحد مشارکت اجتماعی دارند تا هر دستگاهی بتواند تقویت مشارکت مردمی را برعهده بگیرد.
وی گفت: با مصوبات شورای اجتماعی مقرر شد دستگاهها وظایف حاکمیتی قابل واگذاری را احصا کنند و در معرض این نهادها بگذارند.
رحمانی فضلی خاطرنشان کرد: امروز هزار سازمان مردم نهاد در حوزه مبارزه با آسیب‌های اجتماعی داریم و سایر فعالیت‌های اجتماعی هم همین گونه هستند.
وزیر کشور با اشاره به توانمند سازی در حوزه معاونت مربوطه با آموزشهای لازم و برگزاری سمینارها و دوره‌های هم فکری در وزارت کشور انجام می‌شود گفت: ما توانستیم موانع انجام کار را شناسایی کنیم و در جهت حل آنها اقدام ورزیم.
رحمانی فضلی با بیان اینکه ما قانون احزاب را در سازماندهی رفتار سیاسی به اتمام رساندیم تصریح کرد: ما پیش نویس این قانون را به دولت ارائه کردیم و در این زمینه خانه احزاب احیا شد و امیدوارم احزاب به شکل گیری رفتار سیاسی مبتنی بر قانون و حضور مردم در صحنه مشارکت بتوانند به پویایی سیاسی و اجتماعی کمک کنند تا بتوانیم مسئولیت اداره قدرت در جامعه را به مردم بسپاریم
***
منصوره ضیایی فر
معلولان دارای کارت بین المللی میشوند. معاون توانبخشی سازمان بهزیستی کشور از صدور کارت بین المللی برای همه معلولان خبر داد و گفت در حال حاضر حدود یک هفته است که پایلوت این طرح در بهزیستی استان تهران برای 15000 نفر از معلولان اجرا شده است حسین نحوینژاد افزود تمامی مزایا مانند معافیتهای قانونی، تسهیلاتی از جمله پرداخت وام اشتغال، بلیتهای نیمبها، شرکت در کنکور و. . . به وسیله این کارتها قابل دسترسی است. و در ارتباط بامشکلات موجود بر سر راه صدور این کارتها افزود محدودیتهای امنیتی به دلیل آنکه این کارتها بار قانونی دارند و همچنین قابلیت شناسایی آنها از طریق شناسه هایشان به وسیله نرمافزارهای مربوطه از مشکلات و موانع توزیع و صدور سراسری این کارتها بود که تا حدودی مرتفع شده است. ایشان با تأکید بر اینکه این کارتها دارای شناسه ی بین المللی و رسمی هستند اظهار کرد کارتهای بین المللی معلولیت این امکان دارند که در صورت حضور فرد در خارج از کشور بتواند از تمامی مزایای آن استفاده کند صدور و توزیع این کارتها کالا رایگان وبا تأمین اعتبار از سوی بهزیستی در نیمه دوم سال جاری انجام خواهد شد. در صورت توزیع سراسری نمونه یاین کرتها به کلیه ی سازمانها و دستگاهها ارسال خواهد شد. این کارت به تمامی 1100000 معلول تحت پوشش بهزیستی و آن دسته از کسانی که به علت تمکن مالی به بهزیستی مراجه نکردند تعلق خواهد گرفت.
***
جواد چراغی
سلام. سلیقه رئیس سازمان بهزیستی اعلام کرد امسال ماه رمضان مبلغ جمع آوری شده حدود 700000000 میلیون تومان است که به تمام معلولین واجدوشرایط اعطا گردیده. ایا از دوستان کسی هست که مبلغی دریافت کرده باشه.
***
بهرام پارسا
حرف دل
معلولین هر جامعه چشم بینای آنها میباشند بدین تعبیر که حکمت و مصلحت الهی در ظرفیت وجودی آنها به عنوان موجودی باعزت و با ظرفیت تحمل مصائب متجلی گشته است.
معلولین جسمی و حرکتی قشری از جامعه معلولین می‌باشند که اکثرا ذهن سالم و پویایی دارند خصوصا اینکه ضایعات جسمی نیز در اینها به عنوان انگیزه عمل می‌نماید و موتور شتابان ذهنی اینها را خوب آب دیده می‌کند فلذا قدرت استدلال و استنباط فکری و تفکر صوری در این عزیزان خیلی بالاست و اکثرا هم به مراحل عالی پیشرفت تحصیلی دست پیدا می‌کنند و اگر هم ناکامی باشد مطمئنا موانع محیطی بوده است که نگذاشته استعداد آنها شکوفا شود.
ولی شاید یکسری مشکلاتی نیز جامعه ویا خودشان سر راهشان بوجود آورده‌اند که نیاز به حمایت جدی وبیشتری دارند و این حق را تا حدودی باید برایشان قائل بود.
خیلی کوتاه به تعدادی از آنها بصورت تیتر وار وگذزا اشاره میکنم:
۱- جامعه با دید مثبت وخوبی به این عزیزان نگاه نمیکند ودیدشان بیشتر دید ترحم ودلسوزی است که این ما را خیلی آزار میدهددر حالیکه معلولین زیادی به موفقیتهای بزرگ رسیدند.
۲- قوانین خاصی در مورد معلولین نیست واگر هم هست راکد وغیر قابل استفاده است ومسئولین خیلی توجه نمیکنند وشاید مسئولین وبرنامه ریزان وقانون نویسان قانون نابلد معلولین وتواناییهای آنها را نادیده میگیرند. در صورتیکه قرآن ما وبزرگان وائمه ی ما سخنان گرانبهایی در مورد معلول ومعلولییت دارند ولازم است مسئولان وکارشناسان ومجریان خوب توجه کنند. به نظر من معلولین ما خصوصا نخبگان و تحصیل کرده‌های آنها خیلی ظرفیت کارهای ابتکاری دارند و اگر فرصت به اینها داده شود مفید عمل می‌کنند.
۳- نهاد یا مؤسسه ی خاصی نیست که از معلول حمایت کند وبه نظر بنده مسئولین سازمانهای بهزیستی بیشتر دنبال گذراندن امور روزمره ی خود هستند وکمتر دنبال حل مشکلات معلولین هستند وچرا؟چون این مسئولین اکثرا سیاسی هستند واز جنس معلول وزجر کشیده نیستند واگر معلولین هراستان بتوانند با هماهنگی دیگر استانها نشستهای تخصصی داشته باشند شاید به این امر کمک میکند ومن خود آمادگی هرگونه سفر را به در خواست دیگر عزیزان دارم
۴- ادارات اونجوری که باید با کارمند معلول ودر خورشان برخوردکنند، برخورد نمیکنند یا حداقل طریقه ی برخورد را نمیدونند خودبنده از طریقه ی برخورد دستگاه اموزش وپرورش خیلی نگرانم چون خود معلم وفرهنگی هستم.
در واقع معلولین شاغل به اسباب توجیه قصور مدیران نالایق بدل می‌شود یعنی اگر منصفانه قضاوت شود خود مدیر مشکل دارد ولی بنده خدا معلول زیر سؤال می‌رود؟! !
سازمان بهزیستی خیلی به راحتی می‌تواند به وظیفه خود در مورد معلولین شاغل عمل نماید و با هماهنگی با اداراتی که معلولین در آنها خدمت می‌کند هم از لحاظ مناسب سازی اماکن و چگونگی این مسئله در ادارات طبق تبصره سوم ماده دوم قانون حمایت از معلولین عمل نماید و هم با تشویق‌ها و اقدامات ارزشی در مراسمات مختلف معلولین را حمایت کند.
(بهرام پارسا)
****
آسمان آبی
ابلاغیه داخلی سازمان بهزیستی سال ۹۳ بند ۷ قید شده
۷- با هدف ایجادوحدت رویه و هماهنگی بیشتر در خصوص دانشجویان معلول حوزه توانبخشی نیازمندی تمامی دانشجویان معلول از خفیف تا خیلی شدید بر اساس گزارش مددکاری و دستورالعمل ابلاغی سنجش سطح توانمندی افراد معلول بررسی و احراز گردد.
در ماده ۲۶ برنامه جامع حمایت از معلولین که در دست بررسی است قید شده معلولین نیازمند واجد شرایط، لکن باید دقیقا شاخص‌های نیازمندی تعریف شود و به معلولین اطلاع داده شود که شاهد برخورد سلیقه ای با پرداخت شهریه به معلولین نباشیم
ماده ۲۶-افراد دارای معلولیت نیازمند واجد شرایط در سنین مختلف می‌توانند با معرفی سازمان بهزیستی از آموزش عالی رایگان در واحدهای آموزشی تابعه وزارت خانه‌های آموزش و پرورش، علوم تحقیقات و فناوری، بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و دیگر دستگاههای دولتی و نیز دانشگاه آزاد اسلامی بهر مند گردند.
تبصره ۱-آیین نامه اجرایی این ماده توسط وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با همکاری وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی، دانشگاه آزاد اسلامی و معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور تهیه و به تصویب هیئت وزیران میرسد.
ماده ۲۷-سازمان بهزیستی مکلف است با همکاری وزارتخانه‌های علوم، تحقیقات و فناوری، بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و آموزش و پرورش و دانشگاهها و مراکز آموزش عالی تابعه وسایل آموزشی مورد نیاز دانشجویان دارای معلولیت و تامین منابع و مواد آموزشی دانشجویان دارای معلولیتهای حسی در اشکال قابل استفاده این دانشجویان را تأمین نماید. اعتبار مورد نیاز این ماده در بودجه سالآنه دستگاههای مربوطه پیش بینی خواهد شد.
ماده ۲۸-تا زمان تحقق مطلوب روند مناسب سازی و دسترس پذیری ساختمان ها، تأسیسات و تجهیزات آموزشی و پژوهشی، دانشگاهها و مراکز آموزش عالی مکلفند حداکثر تسهیلات و همیاریهای لازم را جهت آموزش و پژوهشهای دانشجویان دارای معلولیت، ارائه نمایند.
***
جواد چراغی
طرح واگذاري خدمات حمايتي کميته امداد و توانبخشي به بهزيستي تصويب شد
تاریخ انتشار: 94/05/06 15: 8
رئيس سازمان بهزيستي: “حداقل حقوق ” به معلولان بيکار پرداخت مي شود
تاریخ انتشار: 94/03/30 13: 50
رئيس سازمان بهزيستي خبر داد: افزايش دريافتي معلولان کشور تا سقف حداقل حقوق کارگران
تاریخ انتشار: 94/03/11 21: 40
رئيس سازمان بهزيستي: سهميه استخدام معلولان از سه به پنج درصد افزايش مي يابد
تاریخ انتشار: 94/02/18 13: 21
***
جواد چراغی
رييس سازمان بهزيستي: لايحه معيشت معلوليت‌هاي شديد تصويب شد
تاریخ انتشار: 94/05/09 10: 54
***
نگین حسینی
همچنان به این تلاش ادامه خواهم داد
خیلی‌ها می‌گویند: ای بابا! مگه حالا همه مشکلات مملکت حل شده که اینقدر به مشکلات معلولان می‌پردازی؟
این نگرش یعنی اینکه افراد دارای معلولیت در جامعه ما، در درجه چندم اهمیت قرار دارند. یعنی اگر نتوانند برای خرید روزانه از خانه خارج شوند، نتوانند درس بخوانند و نتوانند شغلی پیدا کنند، گویی هیچ اتفاقی نیفتاده است؛ چون مملکت مشکلات “مهمتری” دارد.
من به شخصه، با اینکه معلولیتی ندارم و در خانواده ام نیز معلولیتی وجود ندارد، اینطور فکر نمی کنم. سال‌های سال به عنوان روزنامه نگار، شاهد و گاه راوی انواع و اقسام دردهای اجتماعی بوده ام، اما هرگز به این نتیجه نرسیدم که “مملکت مشکلاتی مهم تر از مسائل افراد دارای معلولیت دارد”. از نظر من، رسیدن به یک جامعه مطلوب، از مسیر تحقق نیازهای تک تک افراد جامعه می‌گذرد. برای همین در تمام سالهای کار حرفه ای ام، بر آن بوده و هستم که کمک کوچکی کنم به اینکه هزار و یک مشکل افراد دارای معلولیت در روزنامه‌ها و سایر رسانه‌ها منعکس شود و در زمانه ای که رسانه ایرانی، بیشتر کارکرد سیاسی و حزبی دارد، به اندازه تعداد موهای سرم از وسایل ارتباطی برای پیشبرد حقوق معلولیت در جامعه استفاده کرده ام و البته همچنان به این تلاش ادامه خواهم داد.
(نگین حسینی)
***
یوسفی مفید
ماده ياد شده را به شرح زير تصويب نمود:
آیین نامه اجرایی ماده (14) قانون جامع حمايت از حقوق معلولان
ماده یک
صد در صد (100%) كمك‌ها و مشاركت‌هاي نقدي و بلاعوض كليه اشخاص حقيقي و حقوقي به سازمان بهزيستي كه جهت احداث مراكز توانبخشي، درماني و حرفه آموزي و تأمين مسكن متناسب با نياز افراد معلول پرداخت مي‌گردد، به عنوان هزينه قابل قبول مالياتي عملكرد سال پرداخت منبعي كه مؤدي انتخاب مي‌نمايد تلقي مي‌گردد.
ماده دو
پذيرش هزينه قابل قبول مالياتي موضوع ماده (1) اين آيين‌نامه، صرف‌نظر از نحوه تشخيص (علي‌الرأس و يا رسيدگي به دفاتر قانوني) قابل كسر از درآمد مشمول ماليات كليه منابع ماليات بر درآمد خواهد بود.
ماده سه
مشاركت غيرنقدي شامل اموال، اعم از منقول و غيرمنقول است كه بايد توسط كارشناسان رسمي دادگستري تقويم گردد.
ماده چهار
ادارات كل بهزيستي استان مكلفند صورتجلسه دريافت كمك‌هاي غيرنقدي اعم از منقول و غيرمنقول را كه به تأييد مدير كل و ذي‌حساب رسيده است، ظرف يك هفته در اختيار كمك كننده قرار دهند.
تبصره: صورتجلسه موضوع اين ماده به عنوان گواهي سازمان بهزيستي كشور محسوب و به عنوان هزينه قابل قبول مالياتي تلقي مي‌شود.
ماده پنج
ملاك برخورداري از تسهيلات اين آيين نامه ارايه گواهي از اداره كل بهزيستي استان ذيربط با رعايت قانون ماليات‌هاي مستقيم- مصوب 1366- و اصلاحات بعدي آن مي‌باشد.
معاون اول رئيس جمهور
رونوشت به: دفتر مقام معظم رهبري، دفتر رئيس جمهور، دفتر رياست قوه قضائيه، دفتر معاون اول رئيس جمهور، دفتر معاون حقوقي و امور مجلس رئيس جمهور، دفتر رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام، ديوان محاسبات كشور، ديوان عدالت اداري، اداره كل قوانين مجلس شوراي اسلامي، سازمان بازرسي كل كشور، اداره كل حقوقي، اداره كل قوانين و مقررات كشور، كليه وزارتخانه‌ها، سازمان‌ها و مؤسسات دولتي، نهادهاي انقلاب اسلامي، روزنامه رسمي جمهوري اسلامي ايران، دبيرخانه شوراي عالي اطلاع‌رساني دولت و دفتر هيئت دولت ابلاغ مي‌شود.
شرح آيين‌نامه‌هايي كه هنوز به تصويب هيأت محترم وزيران نرسيده است:
ماده 7، تبصره3
آيين‌نامه مذكور توسط سازمان بهزيستي كشور تهيه و به دفتر وزير محترم رفاه نيز ارسال گرديده و در حال حاضر جهت تأييد نهايي به هيأت محترم دولت ارسال شده است.
2- ماده 9، تبصره 4
از نمايندگان وزارت مسكن و شهرسازي و سازمان مديريت و برنامه‌ريزي كشور دعوت به عمل آمده تا متن آيين‌نامه مذكور تهيه و مراحل بعدي پيگيري شود.
4- ماده 16، تبصره 1
آيين نامه مذكور تهيه شده و به سازمان مديريت و برنامه ريزي كشور ارسال گرديده است.
لازم به ذكر است كه آيين نامه ‌هاي فوق‌الذكر توسط معاونت امور توانبخشي و معاونت
[۱: ۱۵ ب. ظ، ‏ ۲۰۱۵/۸/۹] چراغی: صره 4: آيين نامه اجرايي ماده فوق ظرف 3 ماه مشتركاً توسط وزارت مسكن و شهرسازي، سازمان بهزيستي كشور و سازمان مديريت و برنامه ريزي كشور تهيه و به تصويب هيأت وزيران خواهد رسيد.
ماده سه
سازمان بهزیستی کشور موظف است در چارچوب اعتبارات مصوب در قوانین بودجه سالآنه اقدامات ذیل را به عمل آورد.
الف) تأمين خدمات توانبخشي، حمايتي، آموزشي و حرفه آموزي مورد نياز معلولان با مشاركت خانواده‌هاي معلولان و همکاری بخش غیردولتی (خصوصی، تعاونی، خیریه) و پرداخت یارانه (کمک هزینه) به مراکز غیردولتی و خانواده‌ها
ب) گسترش مراکز خاص نگهداری، آموزشی و توانبخشی معلولان واجد شرايط (معلولان نیازمند، معلولان بی‌سرپرست، معلولان مجهول‌الهویه، معلولان با ناهنجاری‌های رفتاری) با همکاری بخش غیردولتی و پرداخت تسهیلات اعتباری و یارانه (کمک هزینه) به آنها
ج) تأمین و تحویل وسایل کمک توانبخشی مورد نیاز افراد معلول
د) گسترش کارگاه‌های آموزشی، حمایتی و تولیدی معلولان و ارائه خدمات توانبخشی حرفه ای به معلولان جهت توانمندسازی آنان
تبصره: کارگاه‌های آموزشی، حمایتی و تولیدی معلولان موضوع ماده فوق از شمول قانون کار مصوب 29/8/1369مستثنی خواهد بود.
ماده چهار
معلولان می‌توانند در استفاده از امکانات ورزشي، تفریحی، فرهنگی و وسایل حمل و نقل دولتي (مترو، هواپیما، قطار) از تسهیلات نیم بها بهره مند گردند.
تبصره: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سازمان تربیت بدنی و شهرداری‌ها موظفند کتابخانه، اماکن ورزشي، پارک و اماکن تفریحی خود را به نحوی احداث و تجهیز نمایند که امکان بهره مندی معلولان فراهم گردد.
ماده پنج
افراد تحت سرپرستی معلولان با معرفی سازمان بهزیستی کشور تحت پوشش بیمه خدمات درمانی و معلولان، تحت پوشش بيمه خدمات درماني و بیمه مکمل درمانی قرار می‌گیرند.
ماده شش
یکی از فرزندان اولیائی که خود ناتوان و معلول بوده (هر دو یا یکی از آنها معلول باشد) و یا حداقل دو نفر از فرزندان آنها ناتوان و معلول باشد. از انجام خدمت وظيفه عمومي معاف مي‌گردد.
تبصره: همسرانی که زن ناتوان و معلول خود را سرپرستی می‌نمایند
مادامی که سرپرستی همسر ناتوان و معلول را بر عهده داشته باشند از انجام خدمت وظیفه عمومی معاف می‌گردند.
ماده هفت
دولت مؤظف است جهت ایجاد فرصت‌های شغلی برای افراد معلول تسهیلات ذیل را فراهم نماید:
الف) اختصاص حداقل سه درصد (3%) از مجوزهاي استخدامي (رسمي- پيماني- كارگري) دستگاه‌هاي دولتي و عمومي اعم از وزارتخانه‌ها، سازمان‌ها، مؤسسات، شركت‌ها و نهادهاي عمومي و انقلابي و ديگر دستگاه‌هايي كه از بودجه عمومي كشور استفاده مي‌نمايند به افراد معلول واجد شرايط.
ب) تأمين حق بيمه سهم كارفرما توسط سازمان
[۱: ۱۵ ب. ظ، ‏ ۲۰۱۵/۸/۹] چراغی: بسمه تعالي
وزارت دادگستري- سازمان بهزيستي كشور
هيئت وزيران در جلسه مورخ 27/10/1383 بنا به پيشنهاد مشترك وزارت دادگستري و سازمان بهزيستي كشور موضوع نامه شماره 5521/02/111 مورخ 12/10/1383 وزارت دادگستري و به استناد تبصره (3) ماده (13) قانون جامع حمايت از حقوق معلولان- مصوب 1383- آيين نامه اجرايي قانون ياد شده را به شرح زير تصويب نمود:
آیین نامه اجرایی ماده (13) قانون جامع حمایت از حقوق معلولان
ماده یک
کلیه دادگاه‌ها موظفند صرفاً با معرفی و اعلام سازمان بهزیستی کشور جهت نصب و عزل قیم برای افراد معلول اقدام نمایند.
ماده دو
تشخیص معلولیت افراد موضوع قانون جامع حمایت از حقوق معلولان به منظور نصب قیم، با کمیسیون پزشکی سازمان بهزیستی کشور خواهد بود.
ماده سه
مراقبت، نگهداری و توانمندسازی معلولان و همچنین نمایندگی قانونی آنها در کلیه امور مربوط به اموال و حقوق مالی تا زمان نصب قیم توسط دادگاه، با سازمان بهزیستی کشور خواهد بود.
ماده چهار
در موارد فوریت و ضرورت مانند فوریت‌های پزشکی که دسترسی به قیم مقدور نیست و نیز در مواردی که اساسا قیم نصب نشده است، مسئولین بهزیستی در سراسر کشور و همچنین کارکنان بهزیستی به تشخیص رییس سازمان یا رییس اداره، با اختیارات و مسئولیت‌های قانونی قیم عمل خواهند نمود.
ماده پنج
سازمان بهزیستی کشور مکلف است اجرت قیم موضوع این آیین نامه را از محل اعتباراتی که در بودجه سالیانه پیش بینی می‌شود، پرداخت نماید.
تبصره: اجرت قیم آن عده از معلولینی که توانایی مالی دارند با تشخیص دادگاه از محل اموال معلولین پرداخت خواهد شد.
ماده شش
چنانکه قیم به تکالیف قانونی خود مانند ارایه صورتحساب زمان تصدی به دادستان عمل نکند سازمان بهزیستی کشور موظف است مراتب را جهت عزل قیم به دادگاه صالح اعلام نماید.
ماده هفت
سازمان بهزیستی کشور موظف است نسبت به ارایه مشاوره حقوقی به کلیه معلولان کشور و تعیین وکیل برای دفاع از حقوق افراد معلول در مراجع قضایی اقدام و به دادگاه مربوط معرفی نماید.
تبصره: سازمان بهزيستي كشور مجاز است در موارد ضروري جهت جلوگيري از تضييع حقوق معلولان بي‌سرپرست به نمايندگي از آنها در دادگاهها و دادسراها طرح دعوي و دادخواهي نمايد.
ماده هشت
[۱: ۱۵ ب. ظ، ‏ ۲۰۱۵/۸/۹] چراغی:
سازمان بهزیستی کشور مکلف است با رعایت قوانین و مقررات از محل اعتباراتی که در قوانین بودجه سالآنه کشور منظور می‌شود. به ازای هر فرد مشمول این تصویب نامه ماهانه مبلغی را به عنوان کمک هزینه بشرح جدول پیوست این تصویب نامه برای ارایه خدمات به مراکز نگهداری، توانبخشی و آموزشی غیر دولتی پرداخت نماید.
تبصره: ميزان كمك هزينه پرداختي به هر يك از مراكز نگهداري، توانبخشي و آموزشي غيردولتي براي ارايه خدمات مقرر در اين آيين نامه به افراد مشمول اين تصويب نامه براساس درجه بندي مراكز فوق كه توسط سازمان بهزيستي كشور انجام شده و مي‌شود، مشخص و پرداخت خواهد شد.
ماده سه
میزان کمک هزینه قابل پرداخت به مراکز نگهداری، توانبخشی و آموزشی غیردولتی جهت ارایه خدمات توانبخشی و آموزشی به افراد مجهول‌الهویه یا فاقد سرپرست مشمول این تصویب نامه تا میزان شصت درصد (60%) ارقام مندرج در جدول پیوست که تایید شده به مهر دفتر هیئت دولت است، قابل افزایش می‌باشد.
ماده چهار
سازمان بهزیستی کشور مجاز است به خانواده هایی که افراد مشمول این تصویب نامه را نگهداری می‌نمایند ماهانه کمک هزینه‌ای به میزان شصت درصد (60%) کمک هزینه قابل پرداخت برای نگهداری و توانبخشی آنها در مراکز شبانه روزی غیردولتی پرداخت نماید.
ماده پنج
سازمان بهزیستی کشور مجاز است کمک هزینه قابل پرداخت به مراکز نگهداری، توانبخشی و آموزشی غیردولتی مستقر در استان تهران، مناطق محروم و گرمسیری را تا سقف (10%) کمک هزینه‌های تعیین شده در جدول پیوست این تصویب نامه افزایش دهد.
تبصره: نقاط محروم و گرمسيري موضوع اين ماده با تأييد سازمان مديريت و برنامه ريزي كشور تعيين مي‌شود.
ماده شش
سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور موظف است همه ساله اعتبارات لازم را برای پرداخت کمک هزینه به مراکز نگهداری، توانبخشی و آموزشی غیر دولتی و خانواده‌ها به میزان مبالغ تعیین شده در این تصویب نامه در لوایح بودجه سالآنه منظور نمایند.
ماده هفت
رعایت استانداردهای
خدماتی، آموزشی، بهداشتی، توانبخشی، تغذیه‌ای و مراقبتی منظور شده در آیین نامه‌ها و دستورالعمل‌های تخصصی صدور پروانه فعالیت مراکز نگهداری، توانبخشی و آموزشی غیردولتی و شرایط و ضوابط تعیین شده در این آیین نامه از سوی مراکز نگهداری، توانبخشی و آموزشی غیردولتی دریافت‌کننده یارانه الزامی است.
تبصره: سازمان بهزيستي كشور مؤظف است بر رعايت استانداردهاي تعيين شده در ماده فوق توسط مراكز غيردولتي دريافت كننده يارانه، نظارت نمايد.
ماده هشت
مراکز نگهداری، توانبخشی و آموزشی غیردولتی که اداره آنها بر اساس تبصره (24) قانون بودجه سال 1380کل کشور و ماده (88) قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت- مصوب 1380- به [۱: ۱۵ ب. ظ، ‏ ۰۱۵/۸/۹] چراغی: اده هشت
سازمان بهزیستی کشور علاوه بر استفاده از وکلای دادگستری و مشاوران حقوقی موضوع ماده (187) قانون برنامه سوم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران- مصوب 1379- برای طرح هر گونه دعوی یا دفاع و تعقیب دعاوی مربوط به معلولین می‌تواند از کارشناسان اداره حقوقی یا کارمندان رسمی خود با رعایت شرایط مقرر در ماده (32) قانون آیین دادرسی دادگاه‌های عمومی و انقلاب در امور مدنی- مصوب 1379- به عنوان نماینده حقوقی استفاده نماید.
تبصره 1: كانون‌هاي وكلاي دادگستري در سراسر كشور و نيز مركز امور مشاوران حقوقي، وكلا و كارشناسان قوه قضاييه موظفند حسب درخواست سازمان بهزیستي كشور و ادارات تابعه آن در سراسر كشور نسبت به تعيين وكيل معاضدتي مورد نياز افراد معلول اقدام نمايند.
تبصره 2: سازمان بهزیستي كشور مكلف است در صورتي كه معلولين به واسطه عدم كفايت دارايي قادر به تأديه هزينه دادرسي نباشند، دادخواست اعسار از پرداخت هزينه دادرسي به دادگاه تقديم نمايد و دادگاه در صدور حكم مباني نظرات سازمان را تا حد امكان مورد توجه قرار خواهد داد.
ماده نه
قیم یا معلول که متقاضی حمایت قضایی می‌باشند باید در خواست کتبی خود را با ذکر دلایل به سازمان بهزیستی کشور تسلیم نمایند.
تبصره: مرجع تشخيص ضرورت حمايت قضايي و حقوقي از معلولين، بالاترين مقام سازمان، مديران كل ادارات بهزيستي استان‌ها و رؤساي ادارات بهزيستي شهرستان‌هاي سراسر كشور خواهند بود.
معاون اول رئيس جمهور
رونوشت به: دفتر مقام معظم رهبري، دفتر رئيس جمهور، دفتر رياست قوه قضائيه، دفتر معاون اول رئيس جمهور، دفتر معاون حقوقي و امور مجلس رئيس جمهور، دفتر رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام، ديوان محاسبات كشور، ديوان عدالت اداري، اداره كل قوانين مجلس شوراي اسلامي، سازمان بازرسي كل كشور، اداره كل حقوقي، اداره كل قوانين و مقررات كشور، كليه وزارتخانه‌ها، سازمان‌ها و مؤسسات دولتي، نهادهاي انقلاب اسلامي، روزنامه رسمي جمهوري اسلامي ايران، دبيرخانه شوراي عالي اطلاع‌رساني دولت و دفتر هيئت دولت ابلاغ مي‌شود.
بسمه تعالي
وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي- وزارت رفاه و تأمين اجتماعي – وزارت امور اقتصادي و دارايي
هيئت وزيران در جلسه مورخ 31/2/1385 بنا به پيشنهاد مشترك وزارت امور اقتصادي و دارايي و سازمان بهزيستي كشور و به استناد تبصره ماده (14) قانون جامع حمايت از حقوق معلولان ـ مصوب 1383- آيين نامه اجرايي ماده ياد شده را به شرح زير تصويب نمود:
آیین نامه اجرایی ماده (14) قانون جامع حمايت از حقوق معلولان
ماده یک
صد در صد (100%) كمك‌ها و مشاركت‌هاي نقدي و بلاعوض كليه اشخاص حقيقي و حقوقي به سازمان بهزيستي كه جهت احداث مراكز توانبخشي، درماني [۱: ۱۵ ب. ظ، ‏ ۲۰۱۵/۸/۹] چراغی:
قانون جامع حمايت از حقوق معلولان و آيين نامه هاي اجرايي مصوب
بسمه تعالي
وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی
قانون جامع حمایت از حقوق معلولان که در جلسه علنی روز چهارشنبه مورخ شانزدهم اردیبهشت ماه یکهزار و سیصد و هشتاد و سه مجلس شورای اسلامی تصویب و بدون ارایه نظر از سوی شورای نگهبان در مهلت مقرر در اصل نود و چهارم قانون اساسی طی نامه شماره 16078 مورخ 6/3/1383مجلس شورای اسلامی واصل گردیده است، به پیوست جهت اجراء ابلاغ می‌گردد.
رئيس جمهور
قانون جامع حمايت از حقوق معلولان
ماده یک
دولت موظف است زمینه‌های لازم را برای تامین حقوق معلولان، فراهم و حمایت‌های لازم را از آنها به عمل آورد.
تبصره: منظور از معلول در این قانون به افرادی اطلاق می‌گردد که به تشخیص کمیسیون پزشکی سازمان بهزیستی بر اثر ضایعه جسمی، ذهنی، روانی یا توام، اختلال مستمر و قابل توجهی در سلامت و کارائی عمومی وی ایجاد گردد، به طوری که موجب کاهش استقلال فرد در زمینه‌های اجتماعی و اقتصادی شود.
ماده دو
کلیه وزارتخانه‌ها، سازمان‌ها و موسسات و شرکت‌های دولتی و نهادهای عمومی و انقلابي موظفند در طراحی، تولید و احداث ساختمان‌ها و اماکن عمومی و معابر و وسایل خدماتی به نحوی عمل نمایند که امکان دسترسی و بهره مندی از آنها برای معلولان همچون افراد عادی فراهم گردد.
تبصره 1: وزارتخانه‌ها، سازمان‌ها و
مؤسسات و شركت‌هاي دولتي و نهادهاي عمومي و انقلابي موظفند جهت دسترسي و بهره مندي معلولان، ساختمان‌ها و اماكن عمومي، ورزشي و تفريحي، معابر و وسايل خدماتي موجود را در چارچوب بودجه‌هاي مصوب سالآنه خود مناسب سازي نمايند.
تبصره 2: شهرداری‌ها موظفند از صدور پروانه احداث و یا پایان کار براي آن تعداد از ساختمان‌ها و اماکن عمومی و معابری که استانداردهای تخصصی مربوط به معلولان را رعایت نکرده باشند خودداری نمایند.
تبصره 3: سازمان بهزیستي كشور مجاز است بر امر مناسب سازي ساختمان‌ها و اماكن دولتي و عمومي دستگاه‌هاي مذكور در ماده فوق نظارت و گزارشات اقدامات آنها را درخواست نمايد.
تبصره 4: آيين نامه اجرايي ماده فوق ظرف 3 ماه مشتركاً توسط وزارت مسكن و شهرسازي، سازمان بهزيستي كشور و سازمان مديريت و برنامه ريزي كشور تهيه و به تصويب هيأت وزيران خواهد رسيد.
[۱: ۱۵ ب. ظ، ‏ ۲۰۱۵/۸/۹] چراغی: دانشگاه آزاد اسلامی، دانشگاه پیام نور، دانشگاه جامع علمی کاربردی، واحدهای آموزشی سایر وزارتخانه‌ها، سازمان‌ها، مؤسسات و شرکت‌های دولتی.
ماده دو
کلیه معلولان نیازمند واجد شرایط می‌توانند از آموزش رایگان در تمام مقاطع تحصیلی و در کلیه واحدهای آموزشي بهره مند گردند.
ماده سه
شرایط ورود و مدت آموزش معلولان نیازمند واجد شرایط در واحدهای آموزشی برابر ضوابط و مقررات آموزشی حاکم بر واحدهای آموزشی مربوطه خواهد بود و معلولان نیازمند واجد شرایط مجازند فقط از آموزش رایگان برای حداکثر مدت آموزشی تعیین شده در آیین نامه آموزشی واحد آموزشی مربوطه بهره‌مند گردند.
ماده چهار
آن عده از معلولان نیازمند واجد شرایط که از بورسیه تحصیلی یا تعهد دبیری با پوشش صد در صد استفاده می‌نمایند نمی‌توانند از آموزش رایگان مقرر شده در این آيین نامه بهره مند شوند.
تبصره: آن عده از معلولانی که بخشی از هزینه آموزش یا بورسیه آنها از منابع اعتباری دستگاه‌های دولتی تامین می‌شود فقط می‌توانند تا سقف کسری هزینه‌های آموزشی از تسهیلات و مزایای این آيین نامه استفاده نماید.
ماده پنج
سازمان مدیریت موظف است اعتبار مورد نیاز برای دانشجویان معلول نیازمند که بر اساس ماده (50) قانون برنامه چهارم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران مصوب- 1383- جذب می‌شوند را پیش بینی و پرداخت نمايند.
معاون اول رئيس جمهور
رونوشت به: دفتر مقام معظم رهبري، دفتر رئيس جمهور، دفتر رياست قوه قضائيه، دفتر معاون اول رئيس جمهور، دفتر معاون حقوقي و امور مجلس رئيس جمهور، دفتر رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام، ديوان محاسبات كشور، ديوان عدالت اداري، اداره كل قوانين مجلس شوراي اسلامي، سازمان بازرسي كل كشور، اداره كل حقوقي، اداره كل قوانين و مقررات كشور، كليه وزارتخانه‌ها و سازمان‌ها و مؤسسات دولتي، نهادهاي انقلاب اسلامي، روزنامه رسمي جمهوري اسلامي ايران و دفتر هيئت دولت ابلاغ مي‌شود.
بسمه تعالي
وزارت رفاه و تأمين اجتماعي ـ وزارت بازرگاني ـ
سازمان مديريت و برنامه‌ريزي كشور
هيئت وزيران در جلسه مورخ 9/5/1384 بنا به پيشنهاد مشترك شماره 3520/100 مورخ 3/3/1384 وزارت بازرگاني، سازمان مديريت و برنامه ريزي كشور و سازمان بهزيستي كشور و به استناد ماده (10) قانون جامع حمايت از حقوق معلولان- مصوب 1383- آيين نامه ميزان كمك هزينه (يارانه) قابل پرداخت به مراكز غيردولتي بابت نگهداري، خدمات توانبخشي، آموزشي و حرفه آموزي معلولان را به شرح زير تصويب نمود:
آيين نامه اجرايي ماده (10) قانون جامع حمايت از حقوق معلولان
آيین نامه میزان کمک هزینه (یارانه) قابل پرداخت به مراکز غیردولتی بابت نگهداری، خدمات توانبخشی، آموزشی و حرفه آموزی
آيين نامه مذكور تهيه شده و به سازمان مديريت و برنامه ريزي كشور ارسال گرديده است.
لازم به ذكر است كه آيين نامه ‌هاي فوق‌الذكر توسط معاونت امور توانبخشي و معاونت هماهنگي امور اشتغال در حال پيگيري مي‌باشد.
دستگاه‌هاي مرتبط با مواد قانون جامع حمايت از حقوق معلولان به تفكيك هر ماده
ماده 1: مجموعه دولت (هيئت محترم وزيران- كليه وزارتخانه‌ها)
ماده 2: كليه وزارتخانه‌ها، سازمان‌ها و مؤسسات و شركت‌هاي دولتي و نهادهاي عمومي و انقلابي
ماده 3: كليه وزارتخانه‌ها، سازمان‌ها، مؤسسات و شركت‌هاي دولتي و نهادهاي عمومي و انقلاب اسلامي
ماده 4: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي، سازمان تربيت بدني و شهرداري‌ها
ماده 5: سازمان‌هاي بيمه خدمات درماني و بهزيستي كشور
ماده 6: سازمان نظام وظيفه
ماده 7: مجموعه دولت/ هيئت محترم وزيران، كليه وزارتخانه، سازمان‌ها، مؤسسات، شركت‌ها و نهادهاي عمومي و انقلابي
ماده 8: وزارت آموزش و پرورش، وزارت علوم، تحقيقات و فنآوري، وزارت بهداشت، درمان و آموزشي پزشكي، دانشگاه آزاد اسلامي
ماده 9: وزارت مسكن و شهرسازي، بانك مسكن و سيستم بانكي كشور بنياد مسكن، شهردا‌ري‌ها، سازمان ملي زمين و مسكن.
ماده 10: سازمان مديريت و
برنامه ريزي كشور، وزارت بازرگاني، سازمان بهزيستي كشور، هيئت محترم وزيران
ماده 11: مركز آمار ايران
ماده 12: سازمان صدا و سيماي جمهوري اسلامي ايران و سازمان بهزيستي كشور
ماده 13: وزارت دادگستري، سازمان بهزيستي كشور، هيئت محترم وزيران، دادگاهها و محاكم قضايي
ماده 14: وزارت امور اقتصادي و دارايي، سازمان بهزيستي كشور، هيئت محترم وزيران مؤديان مالياتي اعم از اشخاص حقيقي و حقوقي
ماده 15: سازمان بهزيستي كشور و ادارات تابعه، استانداري‌ها و فرمانداري‌ها
ماده 16: سازمان مديريت و برنامه ريزي، سازمان بهزيستي كشور، هيئت محترم وزيران
امور فرهنگی جامعه نابینایان استان آذربایجان شرقی
***
علی مغفوری
چطور میشه ما در کشومان انواع مجلس‌ها رو داشته باشیم (مجلس شورا اسلامی، مجلس خبرگان ، مجلس دانش آموزی، و)ایا نمیشود یک مجلس هم برای قشر عظیم معلولین درست کرد که قانونا بتونه از حقوقمان دفاع کرد
***
خانم یاوری
ما الآن در همین مجلس فراکسیون حقوق معلولان را داریم که می‌توانیم از پتانسیل موجود استفاده کنیم.
***
جواد چراغی
سال 83 مجلس تصويب کرد که به معلولین حقوق کارگری تعلق بگیرد اما بعد 11سال هیچ اتفاقی نیفتاد و مجلس و دولت هم فراموش کردند.
***
یوسفی مفید
اگه ما یه مجلسی در حد یه شورا داشتیم خوب بود.
***
آروان. جامعه معلولین
سلام همه راه‌ها برای بهبود شرایط معلولان یا رفته شده یا در حال رفتن است ، شاید ادامه همین راه‌ها با کمی تأمل و آسیب شناسی عملکردها منطقی تر بنماید ، از سوی دیگر موج ایجاد شده در استان‌ها که ما و دوستان از آن مطلع هستیم در آینده نزدیک در کل کشور سونامی ایجاد می‌کند ، شاید لازم نباشد حزب داشته باشیم با جذب و حمایت از نخبگان معلول می‌توان آنها را به ارکان فرستاد و شک نکنید معلولان تعهد ، دلسوزی و کارآمدی بیشتری دارند زمانی که به مقامی برسند ، ان‎شاالله
***
علی مغفوری
آیا نباید بقول شما فراکسیون از من معلول کمک بخواد راهکار بخواد؟ آیا بهزیستی مگر معنیش بهتر زیستن نیست؟
***
خانم یاوری
فراکسیون متشکل از نمایندگانی ست، درگیر چه کارهایی در مجلس‌اند و این ما هستیم که باید در پویایی آن تلاش کنیم. آن‌ها به فراخور حال کارهایی انجام می‌دهند که بیشتر زمانی ست که ما از آن‌ها خواسته ایم.
***
علی مغفوری
مگر فراکسیون رو برای انجام کارهای معلولین تشکیل ندادند؟
***
خانم یاوری
اسمش اینو میگه اما این یه بخشی از مجلس است که الآن اصطلاحش تو ذهنم نیست ولی وجه قانونی در مجلس ندارد.
***
خانم یاوری
همواره در هر مسئله ای، معلولین، محیط زیست و. . . از خودمون بپرسیم:
نقش من چیه؟
خودمون رو جدا از جامعه نبینیم، ما که شعار میدیم فرد معلول توانمنده در عمل ثابت کنیم، با شکوه و شکایت راه به جایی نخواهیم برد، هر کدوم از ما قدمی کوچک برداره مشکلات به مرور رفع خواهد شد، هیچ مشکلی یک شبه در هیچ جای دنیا حل نشده و در اینجا هم حل نخواهد شد.
کوه را آنکس جا به جا کرد، که از برداشتن سنگ ریزها آعاز نمود. . .
***
علی نوری
تعهدات جمهوری اسلامی ایران در زمینه حقوق فرهنگی افراد معلول
در سال ۱۳۸۸ ایران از طریق الحاق، به کنوانسیون حقوق افراد دارای معلولیت پیوست. مقاله حاضر به بررسی تعهدات جمهوری اسلامی ایران در خصوص حقوق فرهنگی معلولان از دو منظر حقوق بین المللی و حقوق داخلی و با توجه خاص به دو سند مهم فوق و با رویکرد تطبیقی بین این دو سند، می‌پردازد. در تحقیق حاضر حق آموزش، حق شرکت در حیات فرهنگی جامعه و حق دسترسی به اطلاعات برای افراد دارای معلولیت مورد مطالعه قرار گرفته است. در نهایت، این نتیجه حاصل می‌گردد که در خصوص حق بر آموزش، قانون جامع حقوق ممتاز و نسبتا جامعی را و بعضا حقوق بیش تری را برای معلولان در مقایسه با کنوانسیون حقوق افراد دارای معلولیت پیش بینی نموده است. با این وجود، فقدان یا ضعف مقررات قانونی داخلی در جهت هماهنگی با مندرجات کنوانسیون در خصوص حق شرکت در حیات فرهنگی جامعه و حق دسترسی به اطلاعات افراد دارای معلولیت مشهود است.
***
م ش
ماده39ـ به منظور توانمندسازي افراد و گروههاي نيازمند به ويژه زنان سرپرست خانوار و معلولان نيازمند با تأکيد بر برنامه‎هاي اجتماع محور و خانواده محور، با استفاده از منابع بودجه عمومي دولت و کمکهاي مردمي اقدامات زير توسط دولت انجام مي‎شود:
الف ـ طراحي نظام سطح‎بندي خدمات حمايتي و توانمندسازي متناسب با شرايط بومي، منطقه‎اي و گروههاي هدف حداکثر تا پايان سال اول برنامه و فراهم نمودن ظرفيتهاي لازم براي استقرار نظام مذکور در طول برنامه
ب ـ اجراي برنامه‎هاي توانمندسازي حداقل سالآنه ده درصد (10%) خانوارهاي تحت پوشش دستگاههاي حمايتي به استثناء سالمندان و معلولين ذهني، توانمندشده و خروج آنان از پوشش حمايتهاي مستقيم
ج ـ تأمين حق سرانه بيمه اجتماعي زنان سرپرست خانوار نيازمند، افراد بي‎سرپرست و معلولين نيازمند در طول سالهاي اجراي برنامه
د ـ معافيت افراد تحت پوشش سازمانها و نهادهاي حمايتي از پرداخت هزينه‎هاي صدور پروانه ساختماني، عوارض شهرداري و هزينه‎هاي انشعاب آب، فاضلاب، برق و گاز براي کليه واحدهاي مسکوني اختصاص يافته به آنها فقط براي يک بار
***
شمعدانی
جزئيات بازنشستگی پيش از موعد معلولان – شمعدانی | پایگاه اینترنتی معلولان ایران
پایگاه اینترنتی معلولان ایران برای اطلاع‌رسانی به افراد دارای معلولیت راه‌اندازی شده است. خبر، گزارش، مقاله، معرفی معلولان توانمند، قوانین ملی و بین‌المللی و اخبار ورزشی از بخشهای سایت شمعدانی است.
***
رضا شاه حسینی
در گفتگو با مهر عنوان شد؛
جزئیات بررسی اصلاح قانون جامع معلولان/ یک سال زمان برای تصویب
معاون توانبخشی سازمان بهزیستی با اشاره به اینکه قانون معلولان بایدبا فوریت دردستور کار قرارگیرد، گفت: چنانچه لایحه اصلاحی قانون جامع معلولان بصورت عادی درمجلس بررسی شود تصویب آن بیش ازیکسال زمان می‌برد.
***
م ش
آسیب شناسی مشکلات زندگی و حضور معلولین در کشور و یافتن راهکارهای مناسب جهت برونرفت از این مشکلات هستم اما موضوع استفاده از امتیاز واردات خودرو و دیگر امتیازات واردات را جزء مشکلات و یا حلال مشکلات معلولین نمی بینم، چه اگر معلولی خود در آن حد سرمایه داشته باشد دیگر حتی نیازی به قانون جامع معلولین نیز ندارد و اگر به نام معلول و به کام سوداگران بازار خودرو تمام شود باز معلول می‌ماند و بهزیستی و هزار توی قوانین حمایتی
***
پرواز
«شکنجه» معلولان با «غل و زنجیر و سگ» در یک مرکز نگهداری استان البرز
خبرگزاری مهر گزارش داده که یکی از مراکز نگهداری معلولان، چند ماه قبل به دلیل «اثبات شکنجه و اذیت و آزار» پلمب شده و والدین «تعداد زیادی» از این معلولان نیز از مدیر این مرکز شکایت کرده‌اند.
در این گزارش با اشاره به گفته‌های والدین تعدادی از معلولان ذهنی و جسمی این مرکز و همچنین گزارش بازرسان، مواردی چون «ضرب و شتم»، «سگ درمانی» و «زنجیر درمانی» به عنوان نمونه‌هایی از «شکنجه» معلولان در این مرکز ذکر شده است.
این خبرگزاری همچنین بدون ذکر نام، تصویر گزارش سازمان پزشکی استان البرز درباره «اصابت جسم سخت» و چندین مورد «خراشیدگی» در بدن یکی از این معلولان را منتشر کرده است.
براساس این گزارش، خانم صفایی، مادرخوانده یکی از معلولان به نام علی، در سال ۹۲ متوجه شده که فرزندخوانده‌اش را در این مرکز «کتک زده‌اند» اما او نتوانسته «تخلفات رخ داده» را اثبات کند تا اینکه در‌‌‌‌ نهایت مدیرکل بهزیستی استان البرز با مشاهده فیلم‌های دوربین مداربسته نصب شده در این مرکز به «زنجیر کردن معلولان روی تخت و ضرب و شتم» آن‌ها پی برده و این مرکز «چند ماه قبل» پلمب شده است.
خانم صفایی به نقل از فرزند معلولش که «قدرت تکلم دارد» گفت که «یک شب سگ به جانش انداختند و او از ترس فرار کرده و بعد کتفش در رفته است».
علی نیز که به گفته مادرخوانده‌اش «لب مرز است و هوشیاری خوبی دارد» گفت: «اسمش برفی بود. سگ بزرگ و سفید و دندان‌هایش را فراموش نمی‌‌کنم. خیلی ترسیده بودم. جرات نداشتند دست من را زنجیر ببندند اما برای بقیه را بستند. یکبار پرستار یادش رفته بود زنجیر را باز کند و بچه‌ها تا ظهر دستان‌شان با زنجیر روی تخت بسته شده بود».
براساس این گزارش، یک روز یکی از کارکنان این مرکز «روی» یکی از معلولان «افتاده» بوده و می‌خواسته او را «خفه» کند.
والدین برخی از معلولان از سال ۹۰ متوجه «کبودی یا زخم» در بدن فرزندان خود شده بودند اما باورشان نمی‌شده که «این علایم بر اثر ضرب و شتم باشد».
در این گزارش به «بریدگی شدید روی شکم» یکی از معلولان «ذهنی و جسمی» ۲۰ ساله این مرکز به نام سینا اشاره شده و از آن به عنوان «آثار شکنجه» در این مرکز نام برده است.
وحید عبدالحسینی، پدر سینا، نیز به خبرگزاری مهر گفته که از سال ۹۲ متوجه «گاز گرفتگی، ضرب و شتم و کبودی» روی دست و بدن فرزندش شده است.
سینا چهار روز بعد از تعطیلی این مرکز در «کما» بوده است.
بر اساس این گزارش، این مرکز نگهداری از معلولان که در گزارش اشاره‌ای به نام آن نشده، از سال ۷۹ با مجوز اداره بهزیستی استان البرز کار خود را آغاز کرده و سپس «با کمک خیرین و هزینه‌های دریافت شده از والدین» کار خود را توسعه داده و ۱۳۹ معلول را نگهداری می‌‌کرد.
با این حال آقای فرزین، از مدیران سابق این مرکز گفته است که بعد از پلمب این مرکز به جای ۱۳۹ نفر، ۱۲۵ معلول در این مرکز بوده‌اند «یعنی آمار فوتی‌ها ارائه نشده» است.
به گفته آقای فرزین، این مرکز به صورت «غیر قانونی» به جای ۳۷۰ هزار تومان، ماهیانه ۵۰۰ هزار تومان بابت نگهداری هر معلول دریافت می‌کرده است.
خانم محمدی، روان‌شناسی که یک ماه با این مرکز همکاری کرده است، نیز به خبرگزاری مهر گفت: «یکبار برای تعمیرات، تخت‌ها را جمع کردند و بچه‌ها مجبور بودند تمام روز ایستاده باشند و شب هم به سختی بخوابند. من خیلی اعتراض کردم اما پاسخی ندیدم برای همین استعفا دادم».
در همین حال «مادریار» این مرکز نیز گفته است که معلولان این مرکز تنها «نان خشک آب زده» می‌‌خوردند و گوشت‌ها و مرغ‌های اهدایی «وارد آشپزخانه این مرکز نمی‌‌شد».
مقامات سازمان بهزیستی هنوز به گزارش خبرگزاری مهر واکنشی نشان نداده‌اند.
مراکز خصوصی نگهداری معلولان با مجوز سازمان بهزیستی فعالیت می‌کنند.
به گزارش سایت سازمان بهزیستی کل کشور، در استان تهران و با مجوز سازمان بهزیستی، ۱۱ مرکز برای نگهداری معلولان ذهنی زیر ۱۴ سال و ۲۵ مرکز برای نگهداری معلولان ذهنی بالای ۱۴ سال فعالیت می‌کنند.
برخی از مراکز نگهداری معلولان در ایران نیز به صورت خیریه اداره می‌‌شوند و وبسایت خیریه‌های ایران نام بیش از ۱۴۰ مؤسسه خیریه نگهداری از معلولان را منتشر کرده است.
رادیو فردا
صفحه نخست رادیو‌فردا
خبرها و گزارش‌های خبری مرتبط به ایران و جهان. در این بخش به تمامی گزارش‌های خبری و غیرخبری وب سایت رادیو فردا که تحولات سیاسی، اجتماعی، اقتصادی، و فرهنگی مرتبط با ایران و جهان را پوشش می‌دهد، دسترسی خواهید داشت.
***
حسین مسلمی نایینی
به نظر من این معضل چیزی فراتر از نظارت است.
به نظراینجانب بعنوان یک کارشناس وفعال درامورمعلولین، بخش خصوصی اصلا بازده وکارآیی ندارد خصوصاتومراکزشبانه روزی، چراکه کارفرمادنبال سوداست، ودنبال کیفیت وبازده نیست! ونظارت درسازمان بهزیستی برای یک کارشناس مساوی است بایددردسرهای فراوان، وازطرفی مراکزقارچ گونه رشدکرده اند، ومدل شده‌اند به باندهای مافیایی. وهرکارشناسی دلسوزانه وقانونمند برخورد کردبجای اینکه مورد تشویق قراربگیردبعدازمدتی منزوی اش میکنند وآماج توهین هاقرارخواهدگرفت، فقط برااینکه ازمواضع قانونی خودش کوتاه بیاید.
***
علی نوری
حسین نحوی نژاد، معاون توانبخشی بهزیستی کشور:
“یک میلیون و 200 هزار معلول دارای معلولیت‌های جسمی، حرکتی، ذهنی، ناشنوایی و نابینایی، 90 هزار بیمار روانی مزمن و 600 هزار سالمند معلول تحت پوشش خدمات بهزیستی قرار دارند که باید برای احیای حقوق آنها تلاش کنیم. ر این راستا طرح اصلاحیه قانون جامع را در دستور کار داریم که خوشبختانه دولت تصویب کرده و در مجلس نیز باید تصویب شود که در این حالت از سال آینده معلولین با شدت بالا، حداقل دستمزد را به عنوان مستمری دریافت خواهند کرد.
وی با بیان اینکه 350 هزار نفر تحت پوشش توانبخشی بهزیستی اکثریت معلول شدید هستند افزود: بنابراین خیل عظیمی از این افراد تحت پوشش حداقل دستمزد قرار می‌گیرند. ”
***
علی نوری
انوشیروان محسنی بندپی در حاشیه نشست مشترک با جمعی از معلولان کشور با اشاره به برنامه جامع حمایت از معلولان که روز گذشته به تصویب هیئت دولت رسید گفت: “بر اساس این مصوبه سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور موظف شده است حقوق و مزایای معلولان فاقد شغل را که توانایی کارکردن ندارند تا سقف حداقل حقوق کارگران افزایش دهد. ”
محسنی بندپی تعداد معلولانی را که هم اکنون از خدمات حمایتی و توانبخشی سازمان بهزیستی بهره مند می‌شوند بیش از یک میلیون و 100 هزار نفر برشمرد و گفت: از این تعداد ده درصد انان مشمول افزایش حقوق خواهند شد.
خبرگزاری مهر، 11 خرداد 1394
***
جواد چراغی
شناسهٔ خبر: 2919197 – شنبه ۲۸ شهریور ۱۳۹۴ – ۱۶: ۱۳
جامعه رفاه و آسیب‌های اجتماعی
مصوبه لایحه جامع حمایت از حقوق معلولان در راستای گسترش اقدامات قانونی برای پیگیری حقوق افراد دارای معلولیت تشریح شد.
به گزارش خبرگزاری مهر، مصوبه قانون جامع حمایت از حقوق معلولان هیئت وزیران که به پیشنهاد وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در راستای گسترش اقدامات قانونی برای پیگیری حقوق افراد دارای معلولیت به امضاء رئیس جمهوری رسید تا در مرحله نهایی به تصویب مجلس شورای اسلامی برسد، تشریح شد.
با توجه به اینکه قانون جامع حمایت از حقوق معلولان مصوب سال ۱۳۸۳ به رغم بهبود نسبی و قابل ملاحظه در آسایش و آرامش گروه هدف و ارتقاء سطح خدمات حمایتی و توانبخشی افراد دارای معلولیت نتوانسته آنگونه که شایسته و بایسته است انتظارات و توقعات میلیون‌ها نفر از شهروندان معلول را برآورده سازد و موانع عمده فرآوری آنان را رفع کند؛ از این‌رو، به منظور رفع موانع پیشرو، انطباق مفاد قانن با تحولات کشور به ویژه در رابطه با نظام اداری و تسهیلات استخدامی، استفاده از ظرفیت‌های بالقوه و بالفعل جدید کشور در بهبود سطح زندگی افراد جامعه هدف و ارائه راهکارهای مناسب برای نیازهای مغفول در قانون قبلی نسخه بازنگری قانون جامع شهریورماه جاری تقدیم مجلس شد.
***
دريابيگى
قانون جامع حمایت از حقوق معلولین
ماده 1: دولت موظف است زمینه‌های لازم را برای تأمین حقوق معلولین، فراهم و حمایت‌های لازم را از آنها به عمل آورد.
تبصره: منظور از معلول در این قانون به افرادی اطلاق می‌گردد که به تشخیص کمسیون پزشکی سازمان بهزیستی بر اثر ضایعه جسمی، ذهنی، روانی یا توأم؛ اختلال مستمر و قابل توجهی در سلامت و کارآیی عمومی وی ایجاد گردد، به طوری که موجب کاهش استقلال فرد در زمینه‌های اجتماعی و اقتصادی شود.
ماده 2: کلیه وزارتخانه ها، سازمان‌ها و مؤسسات و شرکت‌های دولتی و نهادهای عمومی و انقلابی موظفند در طراحی، تولید و احداث ساختمان‌ها و اماکن عمومی و معابر و وسایل خدماتی به نحوی عمل نماید که امکان دسترسی و بهره مندی از آنها برای معلولان همچون افراد عادی فراهم نماید.
تبصره 1: وزارتخانه ها، سازمان‌ها و مؤسسات و شرکت‌های دولتی و نهادهای عمومی و انقلابی موظفند جهت دسترسی و بهره مندی معلولان، ساختمان‌ها و اماکن عمومی، ورزشی و تفریحی، معابر و وسایل خدماتی موجود را در چهارچوب بودجه‌های مصوب سالآنه خود مناسب سازی نمایند.
تبصره 2: شهرداری‌ها موظفند از صدور پروانه احداث و یا پایان کار برای آن تعداد از ساختمان‌ها و اماکن عمومی و معابری که استاندارهای تخصصی مربوط به معلولین را رعایت نکرده باشند خودداری نمایند.
تبصره 3: سازمان بهزیستی کشور مجاز است بر امر مناسب سازی ساختمان‌ها و اماکن دولتی و عمومی دستگاه‌های مذکور در ماده فوق نظارت و گزارشات اقدامات آنها را درخواست نماید.
تبصره 4: آیین نامه اجرایی ماده فوق ظرف سه ماه مشترکاً توسط وزارت مسکن و شهرسازی، سازمان بهزیستی کشور و سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور تهیه و به تصویب هیئت وزیران خواهد رسید.
ماده 3: سازمان بهزیستی کشور موظف است در چارچوب اعتبارات مصوب در قوانین بودجه سالآنه اقدامات ذیل را به عمل آورد:
الف- تأمین خدمات توانبخشی، حمایتی، آموزشی و حرفه آموزی مورد نیاز معلولان با مشارکت خانواده‌های معلولان و همکاری بخش غیردولتی (خصوصی، تعاونی، خیریه) و پرداخت یارانه (کمک هزینه) به مراکز غیردولتی و خانواده ها.
ب- گسترش مراکز خاص نگهداری، آموزشی و توانبخشی معلولان واجد شرایط (معلولان نیازمند، معلولان بی سرپرست، معلولان مجهول الهویه، معلولان با ناهنجاریهای رفتاری) با همکاری بخش غیردولتی و پرداخت تسهیلات اعتباری و یارانه (کمک هزینه) به آنها.
ج- تأمین و تحویل وسایل کمک توانبخشی مورد نیاز افراد معلول.
د-گسترش کارگاه‌های آموزشی، حمایتی و تولیدی معلولان و ارائه خدمات توانبخشی حرفه ای به معلولان جهت توانمندسازی آنان.
تبصره: کارگاه‌های آموزشی، حمایتی و تولیدی موضوع ماده فوق از مشمول قانون کار مصوب 29/8/1369 مستثنی خواهد بود.
ماده 4: معلولان می‌توانند در استفاده از امکانات ورزشی، تفریحی، فرهنگی و وسایل حمل و نقل دولتی (مترو، هواپیما، قطار) از تسهیلات نیم بهاء بهره مند گردند.
تبصره: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سازمان تربیت و بدنی و شهرداری‌ها موظفند کتابخانه، اماکن ورزشی، پارک و اماکن تفریحی خود را به نحوی احداث و تجهیز نمایند که امکان بهره مندی معلولان فراهم گردد.
ماده 5: افراد تحت سرپرستی معلولان با معرفی سازمان بهزیستی کشور تحت پوشش بیمه خدمات درمانی و معلولان تحت پوشش بیمه خدمات درمانی و بیمه مکمل درمانی قرار می‌گیرند.
ماده 6: یکی از فرزندان اولیایی که خود ناتوان و معلول بوده (هر دو یا یکی از آنها معلول باشد) و یا حداقل دو نفر از فرزندان آنها ناتوان و معلول باشد از انجام خدمت وظیفه عمومی معاف می‌گردد.
تبصره: همسرانی که زن ناتوان و معلول خود را سرپرستی می‌نمایند مادامی که سرپرستی همسر ناتوان و معلول را بر عهده داشته باشند از انجام خدمت وظیفه عمومی معاف میگردند.
ماده 7: دولت موظف است جهت ایجاد فرصت‌های شغلی برای افراد معلول تسهیلات ذیل را فراهم نماید:
الف- اختصاص حداقل سه درصد (3%) از مجوزهای استخدامی (رسمی، پیمانی، کارگری) دستگاه‌های دولتی و عمومی اعم از وزارتخانه ها، سازمان ها، مؤسسات، شرکت‌ها و نهادهای عمومی و انقلابی و دیگر دستگاه هایی که از بودجه عمومی کشور استفاده می‌نمایند به افراد معلول واجد شرایط.
ب- تأمین حق بیمه سهم کارفرما توسط سازمان بهزیستی کشور و پرداخت آن به کارفرمایانی که افراد معلول را به کار می‌گیرند.
ج- پرداخت تسهیلات اعتباری به واحدهای تولیدی، خدماتی، عمرانی، و صنفی و کارگاه‌های تولیدی حمایتی در مقابل اشتغال افراد معلول به میزانی که در قوانین بودجه سالآنه مشخص می‌گردد.
د-پرداخت تسهیلات اعتباری خود اشتغالی (وجوه اداره شده) به افراد معلول به میزانی که در قوانین بودجه سالآنه مشخص می‌گردد.
ه- پرداخت تسهیلات اعتباری (وجوه اداره شده) جهت احداث واحدهای تولیدی و خدماتی اشتغالزا به شرکت‌های و مؤسساتی که بیش از شصت درصد (60%) سهام و سرمایه آنها متعلق به افراد معلول است.
و- اختصاص حداقل شصت درصد (60%) از پست‌های سازمانی تلفنچی (اپراتور تلفن) دستگاه ها، شرکت‌های دولتی و نهادهای عمومی به افراد نابینا و کم بینا و معلولان جسمی، حرکتی.
ز- اختصاص حداقل شصت درصد (60%) از پست‌های سازمانی متصدی دفتری و ماشین نویسی دستگاه ها، شرکت‌ها و نهادهای عمومی به معلولین جسمی، حرکتی.
تبصره1: کلیه وزارتخانه ها، سازمان ها، مؤسسات و شرکت‌های دولتی و نهادهای عمومی و انقلابی مجازند تا سقف مجوزهای استخدامی سالآنه خود، افراد نابینا و ناشنوا و معلولین ضایعات نخاعی واجد شرایط را رأساً به صورت موردی و بدون برگزاری آزمون استخدامی به کار گیرند.
تبصره 2: سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور موظف است سه درصد (3%) از مجوزهای استخدامی سالآنه وزارتخانه ها، سازمان ها، مؤسسات دولتی، شرکت‌ها و نهادهای عمومی و انقلابی را کسر و در اختیار سازمان بهزیستی کشور قرار دهد تا نسبت به برگزاری آزمون استخدامی اختصاصی برای معلولین واجد شرایط با همکاری سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور اقدام و معلولین واجد شرایط پذیرفته شده را حسب مورد به دستگاه مربوطه معرفی نماید.
تبصره 3: سازمان بهزیستی کشور مجاز است در قالب اعتبارات مصوب خود، صندوق فرصت‌های شغلی معلولان و مددجویان بهزیستی را ایجاد و اساسنامه آن را به تصویب هیئت وزیران برساند.
تبصره 4: سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور موظف است آموزش‌های لازم فنی و حرفه ای را متناسب با بازار کار برای معلولان به صورت رایگان و تلفیقی تأمین نماید.
ماده 8: معلولان نیازمند واجد شرایط در سنین مختلف می‌توانند با معرفی سازمان بهزیستی کشور از آموزش رایگان در واحد‌های آموزشی تابعه وزارتخانه‌های آموزش و پرورش، علوم تحقیقات و فناوری، بهداشت درمان و آموزش پزشکی و دیگر دستگاه‌های دولتی و نیز دانشگاه آزاد اسلامی بهره مند گردند.
تبصره: آیین نامه اجرایی این ماده مشترکاً توسط سازمان بهزیستی کشور و وزارتخانه‌های مذکور و دانشگاه آزاد اسلامی ظرف مدت دوماه پس از ابلاغ این قانون تهیه و به تصویب هیئت وزیران خواهد رسید.
ماده 9: وزارت مسکن و شهرسازی، بانک مسکن و بنیاد مسکن انقلاب اسلامی موظفند حداقل ده درصد (10%) از واحدهای مسکونی احداثی استجاری و ارزان قیمت خود را به معلولان نیازمند فاقد مسکن اختصاص داده و با معرفی سازمان بهزیستی کشور در اختیار آنان قرار دهند.
تبصره 1: سیستم بانکی کشور مکلف است، تسهیلات اعتباری یارانه دار مورد نیاز احداث و خرید مسکن معلولان را تأمین و به معلولان یا تعاونی‌های آنها و یا مؤسسات خیریه ای که برای معلولان، مسکن احداث می‌نمایند پرداخت کند.
تبصره 2: سازمان ملی زمین و مسکن موظف است زمین مورد نیاز احداث واحد‌های مسکونی افراد معلول فاقد مسکن را به نرخ کارشناسی تهیه و در اختیار افراد مذکور و یا تعاونی‌ها و مؤسسات خیریه ای که برای آنان مسکن احداث می‌نمایند قرار دهد.
تبصره 3: معلولان از پرداخت هزینه‌های صدور پروانه ساختمانی، آماده سازی زمین و عوارض نوسازی معاف می‌گردند.
تبصره 4: سازمان بهزیستی کشور موظف است در قالب اعتبارات مصوب خود در قوانین بودجه سالآنه و کمک‌های یارانه ای اشخاص حقیقی و حقوقی نسبت به احداث واحد‌های مسکونی برای معلولان و مددجویان اقدام و مالکیت و یا بهره برداری آنها را مطابق آیین نامه ای که سازمان بهزیستی کشور با همکاری وزارت مسکن و شهرسازی و سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور تهیه و به تصویب هیئت وزیران می‌رسد به معلولان و مددجویان واجد شرایط واگذار نماید.
ماده 10: میزان کمک هزینه (یارانه) پرداختی سازمان بهزیستی کشور به مراکز غیردولتی (روزانه و شبانه روزی) بایت نگهداری، خدمات توانبخشی و آموزشی و حرفه آموزی معلولان همه ساله با در نظر گرفتن نرخ تمام شده خدمات و تورم سالآنه مشترکاً توسط سازمان بهزیستی کشور و سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور و وزارت بازرگانی تهیه و قبل از خردادماه هر سال به تصویب هیئت وزیران خواهد رسید.
ماده 11: مرکز آمار ایران مکلف است در سرشماری‌های عمومی جمعیت کشور به نحوی برنامه ریزی نماید که جمعیت افراد معلول به تفکیک نوع معلولیت آنها مشخص گردد.
ماده 12: سازمان صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران موظف است حداقل دو ساعت از برنامه‌های خود را هر هفته در زمان مناسب به برنامه‌های سازمان بهزیستی کشور و آشنایی مردم با توانمندی‌های معلولین اختصاص دهد.
ماده 13: سازمان بهزیستی کشور موظف است با ایجاد سازوکار مناسب، نسبت به قیمومت افراد معلول اقدام نماید، دادگاه‌ها موظفند در نصب یا عزل قیم افراد معلول صرفاً از طریق سازمان مذکور عمل و مبادرت به صدور حکم نمایند.
تبصره 1: سازمان بهزیستی کشور موظف است جهت دفاع از حقوق افراد معلول، در محاکم قضایی وکیل تعیین نموده و به دادگاه مربوطه معرفی کند.
تبصره 2: سازمان بهزیستی کشور مجاز است در موارد ضروری جهت جلوگیری از تضییع حقوق معلولان بی سرپرست به نمایندگی از آنها در دادگاه‌ها طرح دعوا و دادخواهی نماید.
تبصره 3: آیین نامه این ماده ظرف مدت سه ماه مشترکاً توسط سازمان بهزیستی کشور و وزارت دادگستری تهیه و به تصویب هیئت وزیران خواهد رسید.
ماده 14: مؤدیان مالیاتی می‌توانند از طریق سازمان بهزیستی کشور و با نظارت آن جهت احداث مراکز توانبخشی، درمانی و حرفه آموزی و مسکن مورد نیاز افراد معلول اقدام نماید. گواهی هزینه مؤدیان مالیاتی در موارد فوق که به تأیید سازمان بهزیستی کشور رسیده باشد به عنوان هزینه قابل قبول مالیاتی آنان تلقی می‌گردد.
تبصره: آیین نامه اجرایی این ماده مشترکاً توسط سازمان بهزیستی کشور و وزارت امور اقتصادی و دارایی ظرف مدت سه ماه پس از ابلاغ قانونی تهیه و به تصویب هیئت وزیران خواهد رسید.
ماده 15: رؤسای سازمان‌های بهزیستی استان‌ها مجازند در جلسات شورای برنامه ریزی و توسعه استان و گروه‌های کاری آن به عنوان عضو شرکت نماید.
تبصره: به منظور کمک به اشتغال معلولان و مددجویان، رئیس سازمان بهزیستی کشور مجاز است در جلسات شورای عالی اشتغال شرکت نماید.
ماده 16: اعتبار مورد نیاز اجرای این قانون از محل منابع زیر تأمین می‌گردد:
1. از محل اعتباراتی که دستگاه‌ها و نهادها حسب وظایف قانونی در قوانین بودجه سالآنه منظور می‌نمایند.
2. از محل اعتباراتی هزینه ای و تملک سرمایه ای سازمان بهزیستی کشور که تا کنون از محل اعتبارات مذکور خدمات لازم را به معلولان ارئه می‌داده است.
3. از محل وجوه واصله از اجرای طرح هدفمند کردن یارانه‌ها در کشور.
4. از محل صرفه جویی در هزینه‌های دستگاه ها، شرکت‌های دولتی و نهادهای عمومی که میزان سالآنه آن برای هر یک از دستگاه‌ها و شرکت‌ها و نهادها را هیئت وزیران مشخص می‌نماید.
تبصره 1: آیین نامه اجرایی این ماده توسط سازمان بهزیستی کشور و سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور تهیه و به تصویب هیئت وزیران خواهد رسید.
تبصره 2: آن تعداد و یا بخشی از مواد این قانون که نیاز به اعتبار جدید داشته باشد مادامی که اعتبار لازم از محل منابع مذکور در این ماده تأمین نگردد، اجرا نخواهد شد.
***
زهرا خان اف
ایسنا – 20 دستگاه اجرایی در دولت تدبیر و امید درگیر بحث معلولانند
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اظهار کرد: در دولت تدبیر و امید و با تدوین یک آیین‌نامه عملیاتی. . .
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اظهار کرد: در دولت تدبیر و امید و با تدوین یک آیین‌نامه عملیاتی و اجرایی 20 دستگاه اجرایی کشور درگیر بحث معلولان شده‌اند و بیمه‌ها نیز موظف به توجه به معلولان در چارچوب قوانین ابلاغی هستند.
به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، علی ربیعی که در پاسخ به سؤال ملی فاطمه آلیا در خصوص علت عدم اجرای قانون جامع حمایت از معلولان و بی‌توجهی به مشکلات اساسی آنها در جلسه علنی امروز مجلس سخن می‌گفت، تصریح کرد: ما از مشارکت معلولان برای حل مشکلاتشان استفاده می‌کنیم و برنامه جامعی برای حل مشکلات معلولان در کمیسیون ویژه دولت تدوین شده است و می‌توانیم بگوییم یک تحول بنیادین و اساسی در بخش رسیدگی به مشکلات معلولان در آینده‌ای نزدیک با این سند ایجاد خواهد شد.
وی افزود: رفع مشکلات معلولان و تکلیف جدید بیمه‌ها یکی از برکات مدیریت واحد وزارت کار و وزارت رفاه است و ما بیمه‌ها را مکلف به پیروی از این موضوعات کردیم.
ربیعی تصریح کرد: در انتصاب‌ها به خصوص در حوزه معلولین عدم عملکرد غیرسیاسی، عملکرد تخصص‌محور و استفاده از نیروهای توانمند سازمان بهزیستی در اولویت قرار داشت و همواره در این مسیر عمل کردیم و هیچ وقت ملاحظات سیاسی در رفع مشکلات معلولان جایی نداشته است.
وزیرکار تأکید کرد: در دو سال اخیر شاهد تحول بنیادین در رفع مشکلات معلولان بوده‌ایم و همواره در استانداردسازی‌ها و اجرای قوانین پیشتاز سایر دستگاه‌ها برای حل مشکلات معلولین بوده‌ایم و عملکرد مثبتی در این حوزه برای سازمان بهزیستی متصوریم.
وی گفت: در مسیر استانداردسازی و اجرای قوانین حمایتی از معلولان 7 استان محروم در اولویت قرار گرفت و در این استان‌ها به خصوص در حوزه استانداردسازی عملکرد مثبتی داشته‌ایم. همچنین در بحث پیشگیری از معلولیت نیز به عنوان یک دستگاه جانبی برنامه‌های جدی را پیگیری کردیم و شورای عالی بیمه که ریاستش با من است در این زمینه تصمیمات اساسی گرفته است.
ربیعی ادامه داد: خدمت در منزل و تنظیم آموزش با توانمندی معلولین و مبتنی بر سلامت آنها یک اقدام اساسی در بخش پیشگیری و حمایت از محرومیت معلولین بوده است و صندوق توسعه کارآفرینی امید نیز با اعطای تسهیلات ما را در این مسیر یاری کرده است.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی تصریح کرد: برنامه ویژه‌ای برای مهد کودک‌ها برای جلوگیری از سوءتغذیه و ایجاد معلولیت داشتیم. همچنین توزیع شیر در مدارس نیز در دولت از سر گرفته شد.
وی با بیان اینکه سالآنه 3 تا 4 درصد به جمعیت معلولین افزوده می‌شود، تصریح کرد: ما می‌پذیریم که خلل و نواقصی در بخش رسیدگی به امور معلولین وجود دارد. اما با توجه به رشد معلولیت و محدودیت منابع دست یاری به سمت مجلس و همه دستگاه‌های کشور دراز می‌کنیم و همه توان خود را صرف حل مشکلات معلولین و رسیدن به حساسیت و تأکیدات امام راحل تمام تلاش خود را معطوف می‌کنیم. اما باید دستگاه‌های اجرایی نیز به ما کمک کنند چراکه به تنهایی نمی‌توانیم مشکلات معلولان را حل نماییم.
به گزارش ایسنا، فاطمه آلیا نماینده مردم تهران که به عنوان نماینده سؤال کننده سخن می‌گفت، اظهار کرد: کارها در سازمان بهزیستی خوابیده است و فقط مسئولین حرف‌های قشنگ می‌زنند اما این حرف‌ها عصا، واکر و تجهیزات توانبخشی برای معلولین نمی‌شود و با حرف مشکلات معلولین مرتفع نمی‌گردد.
وی افزود: قانون حمایت از معلولین به درستی اجرا نشده و استانداردهای بین‌المللی نیز نادیده گرفته شده است. در بخش اشتغال معلولان مشکلات جدی، اساسی و ریشه‌ای دارند و در حالی که دولت موظف به استفاده از توان معلولان در بخش‌های اجرایی است این کار رخ نمی‌دهد و تسهیلات شغلی برای معلولان وجود ندارد.
آلیا تأکید کرد: باید برای اشتغال معلولان آزمون استخدامی مجزا برگزار شود و سازمان بهزیستی بانک اطلاعاتی از توانایی‌های معلولان داشته باشد. همچنین مشکلات تحصیلی و ثبت‌نامی برای معلولان در دانشگاه‌ها همچنان پابرجاست و هیچ کمکی برای حل این مشکل از سوی بهزیستی انجام نمی‌شود.
وی با انتقاد از نظارت ضعیف سازمان بهزیستی در مراکز نگهداری معلولان، گفت: مراکز نگهداری معلولان هر روزه حوادثی را که جان معلولان را به خطر می‌اندازد به همراه دارد و عدم استاندارد بودن این مراکز و کمبود نیرو همچنان از معلولین قربانی می‌گیرد.
آلیا افزود: زنان معلول در خانه‌ها مشکل اساسی دارند و معلولان شدید علیرغم تأکید در قانون کمک پرستار ندارند و توان پرداخت هزینه‌های درمانی خود را نیز به دلیل نبود بیمه از دست داده‌اند و بیمه‌ها بدهکار معلولان هستند.
فاطمه آلیا گفت: رئیس سازمان بهزیستی و معاون ‌آن در سفر خارج هستند و از خواست مردم در این حوزه ناآگاه‌اند.
باهنر رئیس جلسه در پاسخ به این نکته اعلام کرد رئیس سازمان بهزیستی در کشور است و همراه وزیر در مجلس حاضر شده است و از ابتدا شنونده صحبت‌ها بوده که آلیا مدعی شد که ایشان سفرشان را نیمه‌کاره رها کرده است.
***
نفیسه تقی زاده
فقط ایستادیم کنار گود و برای همه چیز حرف میزنید کدومتون وسط گود هستیم؟ چند نفر برای کارآفرینی و اشتغال و باز کردن دید جامعه نسبت به معلولین تلاش میکنیم؟ چند نفر طوری در جامعه رفتار کردیم که دیگران جلوی اقتدار مون سر خم کنن؟؟؟؟
ی کم به خودمون بیاییم خدا، ایمان، دین، انسانیت، تمدن و. . . میتونه کنار هم باشه به شرطی که مترقی فکر کنیم بدون هیچ موضع گیری خاص
خیلی از ما حرف هایی میزنیم که دیگران میگن و قلبا بهشون اعتقاد نداریم. وسعت دید یک هدیه الهی است و وظیفه هر انسانی عمل به تکالیف.
***
سینا رحمانی
مهم ترین درحوزه معلولین در ایران افراد دارای معلولیت نه تنها از ابتدایى‌ترین حقوق شهروندى و انسانی خود محرومند، بلکه از ابتدایی ترین امکانات دسترسی برای خروج از این وضعیت نیز برخوردار نیستند. معلولان ایرانی همانند دیگر اقشار اجتماعی ابزاری برای بیان مطالبات خود ندارند. آنها نیز مثل دیگر اقشار از رسانه و تشکل مستقل محروم هستند. فراتر از آن، معلولان ایرانی بعلت عدم مناسب سازی شهری و مراکز عمومی و مسیرهای رفت و آمد، پُل هاى عابر پیاده و ناوگان حمل و نقل عمومى، عملا در ایران نمی توانند مثل بقیه مردم به کار و زندگی روزمره خود بپردازند. آنها در یک کلام شهروند درجه دو محسوب شده و تبعیض‌های فراوانی را تحمل می‌کنند
و این نبود حقوق اولیە شهروندی باعث ترک اجتماع و انواع مریضهای روحی و روانی در معلولین شدە است وتنها راە بدست اوردن حق و حقوق اولیە شهروندی فقط اتحاد از طریق انجمنهاست
***
مهتاب
چون خودمون میخواهیم اینجوری باشه خودمون خودمونو بیمار فرض میکنیم من الآن خودم تئاتر کار میکنم هیچکدومشون ب من ب چشم معلول نگاه نمیکنن دقیقا همون توقعی ک از افراد سالم دارن از منم دارن بطوری توی یکی از کلاسام بچه هامون بعد 3ماه فهمیدن من معلولیت دارم
***
مجید از اصفهان
من وقتی معلول شدم نه امکاناتی دور و برم بود نه یه معلول که بتونم ازش سؤال کنم رفتم پروانه گرفتم وام گرفتم کار ساده با 5 میلیون تومن یه سوا ی پیکان 5 میلیون تومن با اینکه نخاعی بودم و گواهینامه هم نداشتم گواهینامه گرفتم. هم کار کردم هم درس خوندم هم تو همه ارگانی رفتم یه بار خودم میرفتم برای بار دوم زنگ میزدم با رئیسم کار داشتم میگفتم بیاد پایین ببینه من چکار دارم انقدر اینکار را تا الآن کردم که دانشگاهی که میرفتم رمپ وآسانسور گذاشت بانکی که حساب جاری داشتم دستگاه کارتخوان مناسب معلولین ویلچری گذاشت.
بچه‌ها فراموش نکنید خواستن توانستن است، بهترین کاردنیا انجام کار درست، بهتر بعدی انجام کار اشتباه
بدترین کار دنیا هیچ کاری نکردن و در اشتباه ماندن است
***
محمد رضا لاری پور
وقتی اینقدر معلول، معلول میکنیم، یعنی خودمان اذ عان به ضعف داریم؛ عرض من کتمان واقعیت نیست عرض
قبول واقعیات، برنامه ریزی، حرکت، اجرابرنامه ریزی، کنترل، بررسی باز خورد برای نیل به موفقیت است به قول سهراب تا شقایق هست زندگی باید کرد
***
براتی
بهره‌برداری سياسی معلولان ممنوع
اگر سؤال‌هايتان بی‌غرضانه و برای ارتقای کيفيت زندگی معلولان است سؤال‌ها و پيگيری‌هايتان براساس باورهای معلولان باشد و تواتر آن به گونه‌ای نباشد که کسی همچون نگارنده احساس کند که محلی برای بهره‌برداری سياسی است. اميد آن داريم که هر آنکه با نيت انسانی فرصت برابر در راه خدمت معلولان گام برمی‌دارد مدام شکوفا و پويا باشد.
به گزارش روابط عمومی و امور بين‌الملل سازمان بهزيستی کشور به نقل از روزنامه آرمان، قانون حمايت از حقوق معلولان مصوب 83/02/16 به صورت طرح در مجلس تاکنون مشکلات فرا روی معلولان را کم نکرده است، به گونه‌ای که در حال حاضر معلوليت و حاشيه‌های آن چالش اصلی خانواده‌های دارای افراد معلول است. هزينه‌های سرسام‌آور درمان، وسايل توانبخشی، بيماری‌های ثانويه منهای مسائل عمومی جامعه از قبيل هزينه مسکن، نبود شغل، اياب و ذهاب، همه و همه مشکلاتی است که افراد دارای معلوليت به سبب عدم اجرای قانون حمايت از حقوق معلولان با آن دست و پنجه نرم می‌کنند. مدارک موجود نشان می‌دهد از عمر 11 ساله اين قانون هشت سال از آن متعلق به دولت‌های نهم و دهم و دو سال آن متعلق به دولت رئيس‌جمهور روحانی است که در نخستين مصاحبه مطبوعاتی و رسمی خود اظهار داشت رسيدگی به امور معلولان از وظايف اسلامی و انسانی دولت است و در اولويت کارها قرار دارد.
در طول هشت سال دولت‌های نهم و دهم بيش از هشت بار معلولان برای احقاق حق خود دست به تجمعاتی در مقابل بهزيستی و ساير نهادهای مرتبط زدند. در اين بين متأسفانه هيچ يک از نمايندگان مجلس يا داعيه‌داران حمايت از معلولان از خود واکنشی نشان ندادند.
آهن قراضه خطاب شدن معلولان از سوی وزير وقت آموزش و پرورش و پايمال کردن حق استخدام سه درصد معلولان و نپذيرفتن 1200 معلول توسط شخص وزير آموزش و پرورش، در آتش سوختن معلولان مرکز نگهداری مشهد، و درج خبرهايی از قبيل نگهداری معلولان در اصطبل هيچ يک نتوانست برخی مديران را وادار کند تا به نفع معلولان از مسئولان وقت بازخواست کنند، مگر اينکه در حال و هوای وضع انتخاباتی مجلس برخی نمايندگان از نجيب‌ترين انسان‌های مظلوم که حق آنها به استضعاف کشيده می‌شود به عنوان پله‌هايی برای ترقی خود بهره می‌گيرند و فرياد خود را دفاع از حقوق معلول می‌دانند، اما معلول به اين آواها اين درگير و‌ دار فقط پوزخندی می‌زند و می‌گويد خدای من هم بزرگ است.
آری ما هيچ سؤالی از هيچ وزيری را در اين عرصه، در اين زمان قدر نمی‌نهيم که هيچ، شاکی نيز هستيم که اگر نيت‌تان پاک است در تعيين بودجه سال 95 با تمام قد از معلولان دفاع کنيد نه اينکه بودجه 94 را به گونه‌ای ارائه دهيد که مستمری، مستمری‌بگيران معلول 53 هزار تومان يعنی معادل روزی 5/. دلار باشد. اگر سؤال‌هايتان بی‌غرضانه است و برای ارتقای کيفيت زندگی معلولان است سؤال‌ها و پيگيری‌هايتان براساس باورهای معلولان باشد و تواتر آن به گونه‌ای نباشد که کسی همچون نگارنده احساس کند که محلی برای بهره‌برداری سياسی است. اميد آن داريم که هر آنکه با نيت انسانی فرصت برابر در راه خدمت معلولان گام برمی‌دارد مدام شکوفا و پويا باشد.
***
حسین مسلمی نائینی
جزئیات بازنشستگی پیش از موعد معلولان
رسول الله وردی در گفت‌وگو با خبرنگار «اجتماعی» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در خصوص “قانون بازنشستگی پیش از موعد معلولان” افزود: براساس قانون مصوب، معلولان شاغل می‌توانند از سنوات ارفاقی استفاده کنند؛ براساس آن معلولینی که در بخش دولتی و غیر دولتی شاغل هستند می‌توانند با داشتن 20 سال سابقه کار و 50 سال سن از سنوات ارفاقی برخوردار شوند.
***
سروش
انوشیروان محسنی بندپی در گفت‌وگو با خبرنگار «اجتماعی» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه آذربایجان غربی، راه حل بسیاری از مشکلات معلولان را در تصویب لایحه حمایت از معلولین درمجلس شورای اسلامی و تبدیل آن به قانون دانست و گفت: در این لایحه که از طرف هیئت دولت به مجلس شورای اسلامی تقدیم شده است مواردی همچون بیمه تکمیلی، بیمه سلامت، استخدام معلولین، معافیت افرادی که در ساخت بناهای کمک رسانی به معلولین تلاش می‌کنند و نیز الزام برخی دستگاههای اجرایی مانند مسکن شهرسازی جهت مناسب سازی معابر و ساختمان‌های عمومی برای تسهیل تردد معلولین گرامی مطرح شده است.
محسنی بندپی خاطرنشان کرد: امیدواریم با تصویب این لایحه بتوانیم گامی در جهت ایجاد تحولی اساسی در زندگی، رفاه، تردد و برخورداری از حقوق قانونی و خدمت رسانی به جامعه معلولان کشور برداریم.
***
مهیا
بخشی از متن کنوانسیون بین المللی افراد داری معلولیت:
هر کودکی در دنیا متفاوت به نظر می‌آید و عقیده ها، تجربه ها، سنت‌ها و توانایی‌های متفاوتی دارد. این تفاوت‌ها امکان‌های تازه، امید‌های تازه، رویاهای تازه و دوستی‌های تازه بوجود می‌آورد. تفاوت‌هایی که بین مردم دنیای ما وجود دارد گنجی است برای همه ما، تا با هم مشارکت داشته باشیم. هر کودکی بخشی از خانواده جهانی است و این خانواده در توانایی‌های منحصر به فرد آنان سهم دارد. فراموش نکنیم هیچ کودکی خارج از خانواده نیست.
***
مهدی
توقف غیر مجاز در محل‌های پارک خودرو معلولان ۴۰هزار تومان جریمه به دنبال دارد.
سرهنگ مرادی: توقف غیر مجاز در محل‌های پارک خودرو معلولان ۴۰هزار تومان جریمه به دنبال دارد.
رئیس مرکز اطلاع‌رسانی پلیس راهور تهران بزرگ از جریمه ۴۰ هزار تومانی توقف غیر مجاز در محل‌های پارک خودرو معلولان خبر داد و گفت: اگر چنانچه بر روی تابلو «حمل با جرثقیل» نیز نصب شده باشد، وسیله غیر مجاز در محل پارک معلولان، به پارکینگ منقل خواهد شد.
سرهنگ مراد مرادی رئیس مرکز اطلاع‌رسانی پلیس راهور تهران بزرگ ضمن تبریک روز جهانی معلولان و آرزوی موفقیت برای این قشر از جامعه شهری اظهار کرد: در معابر، خیابان‌ها و محل‌هایی که به لحاظ اداری، اقتصادی و بهداشتی نیاز به تردد معلولان وجود دارد تابلوهایی نصب شده که توقف وسایل نقلیه به غیر از پلاک معلولان ممنوع است و پلیس راهور بنا بر وظیفه ذاتی خود با متخلفان برخورد می‌کند.
وی با بیان اینکه هر وسیله مجاز که دارای پلاک معلولان باشد، می‌تواند نسبت به پارک در این محل‌ها اقدام کند، افزود: اما اگر هر وسیله دیگری در این محل‌ها پارک کند توقف غیر مجاز بوده و به علت تخلف توقف در محل «ایستادن ممنوع» شخص خاطی به مبلغ ۴۰ هزار تومان جریمه خواهد شد.
رئیس مرکز اطلاع‌رسانی پلیس راهور تهران بزرگ با بیان اینکه اگر چنانچه بر روی تابلو «حمل با جرثقیل» نیز نصب شده باشد وسیله غیر مجاز در محل پارک معلولان به پارکینگ منقل خواهد شد، عنوان کرد: رانندگان و دیگر شهروندان باید آگاه باشند که این فضای پارک، فضای اختصاصی برای جامعه معلولان است لذا پلیس راهور توصیه می‌کند از توقف در این محل‌ها به لحاظ رعایت حقوق شهروندی این افراد جدا خودداری کنند.
***
مهیا
جلسه امروز بررسی لایحه پیشنهادی حقوق معلولان به مجلس
در پی اعلام نظر کارشناسان مرکز پژوهش‌های مجلس در خصوص لایحه قانون حقوق افراد دارای معلولیت، به دستور دکتر نحوی نژاد معاون امور توانبخشی بهزیستی کشور چندین نشست در دفتر توانمندسازی بهزیستی کشور با حضور دکتر الله وردی معاون و آقای مشیری از کارشناسان این دفتر به سرپرستی آقای معینی مدیرعامل انجمن باور در سازمان بهزیستی کشور و دفتر انجمن باور برگزار شد.
در پی این نشست‌ها صبح امروز جلسه ای با حضور مدیران کل سازمان، معاون دفتر رفاهی وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی، مدیران سازمان‌های مردم نهاد در سازمان بهزیستی کشور و. . . برگزار شد و نظرات مرکز پژوهش‌های مجلس، سازمان معماری و شهرسازی و سایر مراکز و انجمن‌های حوزه معلولیت که ارسال شده بود، مورد بحث و بررسی قرار گرفت. با توجه به کمبود زمان ادامه این جلسه به روزهای بعد موکول شد.
***
اکبر حسینی
دسترسی به متن کامل لایحه حمایت از حقوق افراد دارای معلولیت
احتراما، با عنایت به تصویب لایحه حمایت از حقوق افراد دارای معلولیت به تاریخ 10/3/94 و ارسال آن به مجلس شورای اسلامی، متن این لایحه در دستور کار کمسیون مشترک مجلس ( اجتماعی-اقتصادی-برنامه و بودجه و محاسبات-بهداشت و درمان- عمران-قضایی و حقوقی )و در حال بررسی می‌باشد.
لذا با عنایت به اهمیت مشارکت فکری و همکاری جامعه هدف بویژه صاحب نظران در تقویت محتوا و جامعیت بخشیدن به لایحه پیشنهادی، بدینوسیله ضمن انتشار متن کامل لایحه در سایت اینترنتی کانون معلولین توانا به نشانی www. irantavana. com از عزیزان دعوت می‌گردد تا ضمن مطالعه آن در اسرع وقت نسبت به اعلام نظرهای خود اقدام نمایند / با کمال تشکر
***
سجاد
سهم معلولان در اطلاعيه استخدام مجلس
در اين ماده، هرگونه معافيت از سربازي براي استخدام كافي دانسته شده و تقييد و استثنايي در مورد آن بيان نشده است. داشتن سلامت جسمي و رواني نيز بسته به نوع كاري كه فرد براي آن استخدام مي‌شود، لازم است و مانع كلي براي استخدام افراد نيست. از اين حيث، تبصره مذكور در اطلاعيه استخدام مجلس كه معافيت ناشي از نقص عضو را مانع استخدام دانسته، مغاير ماده فوق است.
2- در سال 1383 قانوني با عنوان «‌قانون جامع حمايت از حقوق معلولان» به تصويب رسيد. ماده (7) اين قانون تسهيلاتي را براي ايجاد فرصت‌هاي شغلي براي معلولان ذكر كرده است. بر اين اساس اولاً بايد «حداقل سه درصد (3%) از مجوزهاي استخدامي (‌رسمي، پيماني، كارگري) دستگاه‌هاي دولتي و عمومي اعم از وزارتخانه‌ها، سازمان‌ها، مؤسسات، شركت‌ها و نهادهاي عمومي و انقلابي و ديگر دستگاه‌هايي كه از بودجه عمومي كشور ‌استفاده مي‌نمايند به افراد معلول واجد شرايط» اختصاص يابد. مجلس هم از دستگاه‌هايي است كه از بودجه عمومي كشور استفاده مي‌كند و لذا ملزم است سه درصد از مجوزهاي استخدامي خود را به معلولان اختصاص دهد.
در ماده مذكور، دو حكم خاص براي بعضي از معلولان و برخي از مشاغل نيز مقرر شده كه توجه به آنها ضروري است. اولاً بر اساس بند «و» ماده (7) بايد «حداقل شصت درصد (60%) از پست‌هاي سازماني تلفنچي (‌اپراتور ‌تلفن) دستگاه‌ها، شركت‌هاي دولتي و نهادهاي عمومي به افراد نابينا و كم بينا و معلولان ‌جسمي، حركتي» اختصاص يابد. طبق بند «‌ز» نيز لازم است «حداقل شصت درصد (60%) از پست‌هاي سازماني متصدي دفتري و ‌ماشين‌نويسي دستگاه‌ها، شركت‌ها و نهادهاي عمومي به معلولين جسمي، حركتي» اختصاص يابد. ثانياً بر اساس ‌تبصره «1» همان ماده «كليه وزارتخانه‌ها، سازمان‌ها، مؤسسات و شركت‌هاي دولتي و نهادهاي ‌عمومي و انقلابي مجازند تا سقف مجوزهاي استخدامي سالآنه خود، افراد نابينا و ناشنوا‌ و معلولين ضايعات نخاعي واجد شرايط را رأساً به صورت موردي و بدون برگزاري آزمون ‌استخدامي به كار گيرند. »
اميد است همگان خصوصاً نهادهاي حكومتي و علي الخصوص نهاد قانونگذار به قوانين احترام بگذارند و حقوق معلولان جامعه را نيز مراعات كنند.
***
مهیا
” اعلام آمادگی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات برای همکاری انجمن باور و شبکه تشکل‌های نابینایان و کم بینایان کشور چاووش برای اجرای مصوبه دولت ”
در پی ابلاغ تصویب نامه مربوط به حقوق افراد دارای معلولیت به وزارتخانه‌ها و دستگاه‌های اجرایی در تاریخ 94/6/15، سهیل معینی مدیرعامل انجمن باور و شبکه تشکل‌های نابینایان و کم بینایان کشور چاووش در نامه هایی جداگانه به وزیران و روسای سازمان‌های مختلف مکلف به اجرای تصویب نامه، توجه آن‌ها را به پیش بینی بودجه اجرای مواد تصویب نامه مربوطه در بودجه سال 95 جلب کرد.
معینی در این نامه‌ها آمادگی خود را جهت مشاوره‌های تخصصی و همکاری با این وزارتخانه‌ها و سازمان‌ها جهت اجرایی نمودن بهینه مصوبات دولت اعلام کرد.
در پاسخ به نامه‌های این انجمن و شبکه، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات ” به دلیل اهمیت و تخصصی بودن موضوع ” آمادگی خود را برای تعامل موثر با انجمن باور و شبکه تشکل‌های نابینایان و کم بینایان کشور چاووش جهت اثرگذاری مطلوب و خدمت رسانی به جامعه هدف و اجرای مواد مصوبه ابلاغی دولت مربوط به این وزارتخانه اعلام کرد. . .
***
احمد بیگ محمدلو
سلام وعرض ادب سخنان شمابسیار عالی وموجه با وجودیکه بنده راه منطق رابیشتر از هرراهی قبول دارم دربعضی موارد روش منطق واستدلال راهگشا نیست باتوجه به تجربه ای که دارم لازم میدونم دوستان یه جاهایی خودی نشون بدن وگرنه تز بهزیستی اینه که ازروزنه حقارت به مددجو نگاه کنه ودرصورت لزوم توسر مددجویان میزنه اقای بیگ من این مسئله را درمورد افراد با گوشت وپوست واستخوانم درک کردم ونه گذرا وبا یک نکاه وبرخوردپس باید همون ضرب المثل معروف تا نباشد پوب تر فرمان نبرند گاو وخر را درمورد بهزیستی واحقاق حقوق معلولین بکاربرد وگرنه با این استدلالات وسربه زیر انداختن کار که درست نمیشه هیچ. . خرابتر هم میشه پس دوستان به یک اتحاد وهمبستگی منسجم نیاز دارند تا به طور دستجمعی در بهزیستی تحصن کنند اگر به فریادشون رسیدند که فبها درغیر اینصورت چی میشه اینها هم خشونت به خرج بدن پای دیوانگیشون نمیذارند دوستان ازاین مسئله هراسی نداشته باشند اگر فریاد زدن دیولنگی وغیر منطقیست چرا دولتمردان از روش چماق استفاده میکنند.
***
سجاد
یکی از مواد ارزشـمند قانون مزبور ماده 8 آن است که حق بر آموزش را برای معلولان نیازمند واجد شرایط در سنین مختلف با معرفی سازمان بهزیستی برای بهره‌مندی از آموزش رایگان در واحدهای آمــوزشی تابعه وزارتخانه‌ای آمـوزش و پرورش، علوم و تحقیقات و فناوری، بهــداشت، درمان و آموزش پزشکی و دیگر دستگاه‌های دولتی و نیز دانشگاه آزاد اسـلامی مورد شناسایی قرار داده است که به نسبت سایر مواد قانونی مزبور از پیشرفت اجرایی قابل دفاعـــی برخوردار است. ضمن اینکه همواره اعتبارات مربوط به شهریه دانشــجویان در مقایسه با تعداد دانشجویان معلول و نیازمند، کفایت لازم را نداشته و محدودیت‌های اعتباری همواره چالشی عمده در اجرای این مقرره بوده است.
مطابق ماده 9 این قانون حق بر مسکن برای معلــولان نیازمند فاقد مسکن به نحـو مشخصی دیده شده است. با قضاوتی منصفانه، سازمان بهزیستی در پی نهضت ساخت مسکن برای معلولان، با مشارکت خیرین و حمایت دولت در تأمین بخشــی از آورده مالـــی آنان، در تأمین و واگذاری مسکن معــلولان موفق عمل کرده است. امـا چالش اجـرای مـاده مزبور، ناتوانی مالی معلولان و مددجویان مزبور در بازپرداخت اقساط تسهیلات اعطایی به بانک‌ها است که انتظار می‌رود تسهیلات اعتباری یارانه دار بانک‌ها با حداقل نرخ سود بانکی و بازپرداخت دراز مدت اختصاص یابد تا این طیف از جامعه در بازپرداخت اقساط تسـهیلات دریافتی دچــار آسیب مضـاعفی نگردند. شایان ذکر است معلــولان از پرداخت هزینه‌های صدور پروانه ساختمان، آماده‌سازی زمین و عــوارض نوسازی هم معاف هستند.
از دیگر حقوق معلـولان حق آموزش عمـومی و برعکس آگاهی عموم از توانمندی‌های ایشان است که سازمان صدا و سیمای جمهوری اســلامی مطابق ماده 12 این قانون مکلف است حداقل 2 ساعت از برنامه‌های خود را در زمان مناسب به سازمان بهزیستی کشور اختصاص دهد. بی‌تردید تکلیف مصرّح فوق از تکالیف حاکمیتی بوده و صدا و سیما نبایست در ازای آن مبلغی را از سازمان بهزیستی مطالبه کند. حال آنکه در عمل و رویه سال‌‌های گذشته اجرای این مقرره با دشواری و پرداخت هزینه‌های مربوط از طرف سازمان بهزیستی امکان پذیر بوده است. از حقوق دیگر معلولان، حق بر معاضدت قضایی در دفاع از حقــوق ایشان در محاکم قضایی است. در اجرای این مقرره نیز سازمان بهزیستی کشور با تفاهم با مرکز مشاوران و کارشناسان قوه قضائیه و کانون وکلای دادگستری تفاهمنامه همکاری منعقد کرده که طیف وسیعی از معلولان نیازمند معاضدت حقوقی از آن بهره‌مند می‌شوند اما سایر مددجویان نیازمند معاضدت حقوقی امکان بهره‌مندی از این ظرفیت قانونی را ندارند که لازم است در اصلاحیه قانون مورد توجه قانونگذار قرار بگیرد.
نکته مهم و پاشنه آشیل قانون جامع حمایت از حقوق معلولان مصوب 1382 تبصره 2 ماده 16 آن است که مقرر می‌دارد آن تعداد یا بخشی از مواد این قانون که نیازمند اعتبار جدید است مادامی که اعتبار لازم از محل منابع مذکـور در این ماده تأمین نشود، اجرا نخواهد شد. با عنایت به اینکه قانونگذار اجرای قانون را به طور عملی منوط به تأمین اعتبار کرده لذا در عمل نیز به دلیل تأمین نشدن اعتبار لازم بلا اجــرا مانده است.
بنابراین به منظور تقویت ضمانت اجرایی قانون مزبور و استیفای حقوق افراد دارای معلولیت، تشکیل شورای عالـــی معلولان به ریاست رئیس جمهوری در لایحه اصلاح قانون جامع حمایت از معلولان تا حدودی می‌تواند کارگشا باشد. بی‌تردید انتظار می‌رود در تدوین لایحه اصلاح قانون مزبور که از طرف دولت تدبیر و امید به مجلس شورای اسلامی تقدیم شده است، خلأها و نواقص مورد اشاره به نحو مطلوبی برطرف شود. به نظـر می‌رسد در اجرای هدفمندسازی یارانه‌ها، حمایت از این طیف مهم، نیازمند توجه دولت و مجلس با پذیرش مسئولیت قانونی حمایت از معلولان است تا تکالیف قانونی خود را به شکل مطلوب انجام دهند.
سیدصلاح‌الدین فاطمی نژاد
مدیرکل حقوقی و بودجه سازمان بهزیستی کشور
منبع: سازمان بهزیستی کشور
تاریخ انتشار خبر94/9/24
***
سجاد
سهم معلولان در اطلاعيه استخدام مجلس
در اين ماده، هرگونه معافيت از سربازي براي استخدام كافي دانسته شده و تقييد و استثنايي در مورد آن بيان نشده است. داشتن سلامت جسمي و رواني نيز بسته به نوع كاري كه فرد براي آن استخدام مي‌شود، لازم است و مانع كلي براي استخدام افراد نيست. از اين حيث، تبصره مذكور در اطلاعيه استخدام مجلس كه معافيت ناشي از نقص عضو را مانع استخدام دانسته، مغاير ماده فوق است.
2- در سال 1383 قانوني با عنوان «‌قانون جامع حمايت از حقوق معلولان» به تصويب رسيد. ماده (7) اين قانون تسهيلاتي را براي ايجاد فرصت‌هاي شغلي براي معلولان ذكر كرده است. بر اين اساس اولاً بايد «حداقل سه درصد (3%) از مجوزهاي استخدامي (‌رسمي، پيماني، كارگري) دستگاه‌هاي دولتي و عمومي اعم از وزارتخانه‌ها، سازمان‌ها، مؤسسات، شركت‌ها و نهادهاي عمومي و انقلابي و ديگر دستگاه‌هايي كه از بودجه عمومي كشور ‌استفاده مي‌نمايند به افراد معلول واجد شرايط» اختصاص يابد. مجلس هم از دستگاه‌هايي است كه از بودجه عمومي كشور استفاده مي‌كند و لذا ملزم است سه درصد از مجوزهاي استخدامي خود را به معلولان اختصاص دهد.
در ماده مذكور، دو حكم خاص براي بعضي از معلولان و برخي از مشاغل نيز مقرر شده كه توجه به آنها ضروري است. اولاً بر اساس بند «و» ماده (7) بايد «حداقل شصت درصد (60%) از پست‌هاي سازماني تلفنچي (‌اپراتور ‌تلفن) دستگاه‌ها، شركت‌هاي دولتي و نهادهاي عمومي به افراد نابينا و كم بينا و معلولان ‌جسمي، حركتي» اختصاص يابد. طبق بند «‌ز» نيز لازم است «حداقل شصت درصد (60%) از پست‌هاي سازماني متصدي دفتري و ‌ماشين‌نويسي دستگاه‌ها، شركت‌ها و نهادهاي عمومي به معلولين جسمي، حركتي» اختصاص يابد. ثانياً بر اساس ‌تبصره «1» همان ماده «كليه وزارتخانه‌ها، سازمان‌ها، مؤسسات و شركت‌هاي دولتي و نهادهاي ‌عمومي و انقلابي مجازند تا سقف مجوزهاي استخدامي سالآنه خود، افراد نابينا و ناشنوا‌ و معلولين ضايعات نخاعي واجد شرايط را رأساً به صورت موردي و بدون برگزاري آزمون ‌استخدامي به كار گيرند. »
اميد است همگان خصوصاً نهادهاي حكومتي و علي الخصوص نهاد قانونگذار به قوانين احترام بگذارند و حقوق معلولان جامعه را نيز مراعات كنند.
***
ملکوتی
نامه سرگشاده آقای مرتضی ملکوتی راد به روسای و مسئولین محترم کانون‌ها و انجمن‌های ناشنوایان سراسر کشور و ناشنوایان عزیز ایران:
با سلام و سپاس بیکران خدمت اعضای گروه
ما ناشنوایان از کمترین امکانات نیز بهره ای نداریم و متأسفانه در برخی از انجمن‌ها و کانونهای ما ناشنوایان بجای هم فکری برای موفقیت و رسیدن به هدف‌ها و حقوق هایی که باید از آنها بهره مند باشیم اما نیستیم فقط به فکر مجادله و دعوا با یکدیگر هستند در حالیکه نمی دانند بخش اعظم حقوق آنان ربوده شده متأسفانه این ناشنوایان به دنبال احیای حقوق خود و گرفتن آن باشند فقط به دنبال بدگویی از همدیگر هستند، و مانند ساله پیش هنوز از بد گویی نسبت به یکدیگر دست بر نداشته‌اند درحالیکه فراموش کرده‌اند که حقوق اصلی آنها که همان حقوق ناشنوایان است ربوده شده است و این حق، حق همه ی ما ناشنوایان است و با یک نفر نمیشود حق چندین نفر را گرفت همانطور که گفته‌اند یک دست صدا ندارد پس ما هم باید به جای این همه مجادله بر سر چیز‌های نه چندان مهم دنبال وحدت با یکدیگر برای احیای حقوق همگی باشیم و هدف من وجود سازمانی مختص ناشنوایان و غیر وابسته به بهزیستی است که حتی باید مسئولین آن سازمان ناشنوا باشند وابستگی به سازمانی همچون بهزیستی اجازه ی سخن به ناشنوایان را نمی دهد ناشنوایان میخواهند فریاد بزنند اما نمیتوانند چون در سازمان هایی همچون بهزیستی زبان اشاره ی طبیعی ناشنوایان به تمسخر گرفته و در حق ناشنوایان خیانت انجام میشود.
دوستان عزیزم متوجه هستید که قبل از انقلاب نهادی به نام سازمان ملی رفاه ناشنوایان وجود داشته است و وجود این نهاد موجب ترقی و پیشرفت ناشنوایان سراسر کشور بود ولیکن بعداز انقلاب سازمان بهزیستی کشور این نهاد را در خود ادغام نمود و باعنایت به هجوم انبوه فقرا، مساکین، معلولین، جانبازان، نابینایان، معلولین مغزی و. . . این نهاد بقدری مشغله پیداکرد که مجال و فرصت کافی برای رسیدگی به انبوه مشکلات ناشنوایان پیدا نکرد و احیاناً بودجه اش نیز صرف بقیه گردید تا ناشنوایان به تدریج فراموش شوند و در نتیجه هیچگونه سهمی از مواهب نظام مقدس جمهوری اسلامی نداشته باشند. در نتیجه به تدریج تعدادی از نخبگان و روشنفکران این قشر به فکر تشکیل نهادهایی غیردولتی باعناوینی نظیر: کانون ناشنوایان، انجمن خانواده ناشنوایان و. . . افتاده و به تدریج آن را عملی کردند. گرچه وجود این نهادها در زندگی ناشنوایان اجتناب ناپذیر و ضروری می‌باشد ولیکن بی توجهی دولت و مسئولین به این نهادها و عدم تأمین بودجه، امکانات و محل اسکان و سایر مشکلات جانبی موجب نزول کارآیی شان گردید و احیاناً یکی دو نهاد در برخی جاها با همت و تلاش فراوان به تدریج صاحب امکانات گردیدند، لیکن عدم نظارت دولتی بر آنها باعث تسلط افراد فاقد شرایط و وجاهت مناسب و قانونی گردیده که بعضاً سواد کافی و انگیزه خدمت و. . . نداشته، تنها به خاطر تأمین منافع شخصی و سوءاستفاده از این نهادها و ناشنوایان خود را تحمیل نموده و ناشنوایان تحصیلکرده، دلسوز و آگاه به مشکلات را با روش‌های نه چندان جالبی کنار نهادند. باعنایت به موارد فوق و وجود هزاران مشکل دیگر از شما درخواست دارم اقدامات ذیل را برای به حداقل رسانیدن مشکلات ناشنوایان در دستور کارتان قرار دهید:
 احیاء مجدد سازمان ملی رفاه ناشنوایان و اداره آن توسط نخبگان ناشنوا با نظارت مستقیم دولت و تفکیک و جدا بودن این نهاد از سازمان بهزیستی و سلب مسئولیت ناشنوایان از سازمان بهزیستی و واگذاری به این نهاد که دولتی بوده و طبق ضوابط سایر ادارت دولتی فعالیت نماید ولیکن توسط ناشنوایان اداره شود.
 در صورت عدم امکان احیاء سازمان ملی رفاه ناشنوایان، به رسمیت شناختن نهادهایی با نام کانون ناشنوایان و انجمن خانواده ناشنوایان که در سراسر کشور فعال هستند و تأمین بودجه مشخص سالیانه و ساختمان اداری این نهادها و حقوق و دستمزد نیروی انسانی آن‌ها و بعضاً انتقال کارمندان ناشنوای دولت به این نهادها از سایر نهادهایی که در آنها مشغول به خدمت می‌باشند.
 در صورت اعمال ماده دوم، رسمی و قانونی نمودن فعالیت این نهادها و تغییر اساسنامه آنها و روی کار آمدن ناشنوایان واجد شرایط تر در هر شهر و حذف و طرد کسانیکه درد پابرهنه‌ها و محرومین را ندارند، رسیدگی به حساب‌های این نهادها و نظارت بر روند فعالیت و خدمت رسانی شان.
 حتی الامکان اختصاص یک کرسی از کرسی‌های مجلس شورای اسلامی کشور به نماینده منتخب جامعه ناشنوای کشور ( خودش ناشنوا باشد).
 ایجاد کارخانه‌ها و مراکز تولیدی خاص افراد ناشنوا زیر نظر سازمان ملی رفاه ناشنوایان، کانون و انجمن ناشنوایان و همچنین ایجاد تعاونی‌های مسکن، تولیدی و توزیعی برای ناشنوایان.
 اختصاص سهمیه دانشگاه، هواپیما، قطار و سایر امکانات دولتی برای ناشنوایان.
 بهره گیری آموزش و پرورش ناشنوایان از نظرات و مشاوره‌های نخبگ
ان ناشنوا و حتی الامکان و با الویت، مدیر، معاونین و معلمان مدارس ناشنوایان از خود ناشنوایان برگزیده شوند ( در صورت بودن ناشنوایان حایز شرایط )
 زمین شهری، اتومبیل، سهمیه بنزین، وام و غیره برای ناشنوایان با شرایط ویژه و آسان واگذار گردد.
 استفاده دولت و مسئولین از نکته نظرات نخبگان ناشنوا در سیاستگزاریهای مربوطه.
در صورتیکه به موارد اشاره شده جامعه عمل پوشانیده شود. قشر ناشنوا انشالله و باعنایت خداوند و یاری و مساعدت یکدیگر از این حالت نابسامان و تحت فشار خارج گریده و می‌توانند افراد مفیدی برای جامعه بوده و سهمی در پیشرفت و آبادانی کشور اسلامی عزیزمان ایفاء نمایند. امید که مسئولین کشور نیز با درایت خاص خویش اقدامات عاجل معمول فرمایند، انشاا. . . واجرکم عندا. .
***
ملکوتی
با سلام و احترام به همه ی شنوایان و ناشنوایان کشور عزیزمان، همه ی ما ناشنوایان دوست داریم حرف دلمان را باصدای سکوتمان فریاد بزنیم که ما ناشنوایان میخواهیم سازمانی مستقل داشته بشیم نه کانونی وانجمنی وابسته به بهزیستی. . .
امروزروی سخن من با کسانی است که ممکن است ناشنوا باشند یاحتی گوشی برای شنیدن داشته باشند اما مهم کسانی هستند که گوش دل دارند، بادلشان مشکلات مردم را می‌شنوند مهم نیست میشنوید یا نه مهم این است که گوش دل هایتان روشن است اگر هنوز در دلتان صدای فریاد سکوتی را میشنود این متن را با گوش‌ها و زبان‌های دلهایتان بخوانید:
متأسفانه انجمن‌ها وکانون‌های ناشنوایان و سایر نهاد‌های مخصوص ناشنوایان هیچ گونه ارتباطی مستقیمی با دولت کشورمان ندارند و تلاش‌های فراوان مسئولان آنها در بیشتر موارد بی ثمر بوده و به نتیجه ای نمی رسند همگی ما ناشنوایان باید با یاری یکدیگر خواستار یک سازمان مثل سازمان ملی ناشنوایان ایران (که ویژه‌ی ناشنوایان است) باشیم، آنگونه که برای نابینایان و سایر معلولان سازمانی وجود دارد ما ناشنوایان نیز خواستار یک سازمان ملی ایرانی هستیم تا مثل فرزندان گم شده هر روز در بهزیستی به این طرف وآن طرف خودمان را نزنیم که شاید در آنجا گوش شنوایی پیدا شود تا حرف ما را بشنود ما در این دنیای گسترده با علم و دانش و فرهنگ و به ویژه مستقل خواستار استقلال برای جمعیت ناشنوایان فراموش شده ی کشور هستیم.
خوشبختانه امروزه ناشنوایان باسواد و خواستار پیشرفت در کشور ما کم نیستند پس چرا نباید این ناشنوایان مستقل باشند درصورتیکه همه ی ما این را خوب می‌دانیم اگر سازمانی برای ناشنوایان بود، شاید ناشنوایان بسیاری ازمشکلات اکنون را نداشتند، کسی که ناشنواست فریاد یک ناشنوا را بهتر میشنود چراکه همه ی ما انسانها خوب می‌دانیم که افرادی که باهم در یک راه و مشکلات یکسان هستند خوب میتوانند حرف همدیگر را بشنوند حتی اگر ناشنوا باشند. صدا‌های سکوتی را که چندین سال است در گلوی ما به بغض تبدیل شده است باهم فریاد میکنیم تا شاید گوشی از دل و جان این فریاد سکوت را بشنود.
***

خاطره

حسین مسلمی نایینی
من خبرنگار عکاس بودم تو مراسم چهلم ارتحال امام. تو مرقد زرنگی کزدم و فرز رفتم تو بخش خانمها و سریع رفتم روی یک چهار پایه لق و به سختی شروع کردم به عکاسی. حالا بقیه عکاس‌ها هم اونجا منتظر بودن من از چهارپایه بیام پایین تا بقیه به نوبت برن بالا و عکس بگیرن. ولی من همان بالا تا نیم ساعتی به عکاسی مشغول بودم. بعد از پایان مراسم یکی از دوستان عکاس بهم گفت خیلی مغروری. گفتم چطور مگه ؟ گفت عکاسان دور برت اون پایین هر چی ازت می‌خواستند از چهار پایه بیایی پایین به حرفشون گوش نمی کردی. من هم با این حرف زدم زیر خنده. دوستم گفت زهر مار کجاش خنده داشت ؟ من هم بهش گقتم اخه بقیه هیچ ولی تو که می‌دونستی من ناشنوا هستم و بخصوص تو اون شلوغی و صدای بلند گو نمی شنوم چرا این قضاوت را در باره ی من می‌کنی که بنده خدا هم من زا بوسید و ازم عذر خواهی کرد.
***
کامران عاروان
یه خاطره:
چهار یا پنج سال پیش اینجانب داور جشنواره جوان موفق ایرانی بخش معلولان توانمند بودم و در بررسی موارد ارسالی امیر رضایی هم بود با کلی تلاش و اختراعات متعدد در راستای بهبود شرایط معلولین و هموطنان ایرانی
مشتاق بودیم این نابغه توانا را ببینیم موقعی که با پدر بزرگوارشان آمدند برای بررسی حضوری ما که خودمان که همه معلول بودیم باورمان نمی شد که امیر با شرایط فیزیکی دشواری توانسته باشد چنین زندگی ارزشمندی را رقم بزند و متفق القول او را به عنوان یکی از سه نفر برتر این حوزه برگزیدیم و البته به لطف خدا و دستاوردهای شایسته او ، به عنوان ده نفر اول ایران هم شناخته شد.
***
چقایی اراک
ﺭﻭﺯﯼ ﻣﺮﺩ ﮐﻮﺭﯼ ﺭﻭﯼ ﭘﻠﻪ‌ﻫﺎﯼ ﺳﺎﺧﺘﻤﺎﻧﯽ ﻧﺸﺴﺘﻪ ﻭ ﮐﻼﻩ ﻭ ﺗﺎﺑﻠﻮﯾﯽ ﺭﺍ ﺩﺭ ﮐﻨﺎﺭ ﭘﺎﯾﺶ ﻗﺮﺍﺭ ﺩﺍﺩﻩ ﺑﻮﺩ. ﺭﻭﯼ ﺗﺎﺑﻠﻮ ﺧﻮﺍﻧﺪﻩ ﻣﯽ ﺷﺪ: «ﻣﻦ ﮐﻮﺭ ﻫﺴﺘﻢ ﻟﻄﻔﺎً ﮐﻤﮏ ﮐﻨﯿﺪ. »
ﺭﻭﺯﻧﺎﻣﻪ ﻧﮕﺎﺭ ﺧﻼﻗﯽ ﺍﺯ ﮐﻨﺎﺭ ﺍﻭ ﻣﯽ ﮔﺬﺷﺖ؛ ﻧﮕﺎﻫﯽ ﺑﻪ ﺍﻭ ﺍﻧﺪﺍﺧﺖ. ﻓﻘﻂ ﭼﻨﺪ ﺳﮑﻪ ﺩﺭ ﺩﺍﺧﻞ ﮐﻼﻩ ﺑﻮﺩ. ﺍﻭ ﭼﻨﺪ ﺳﮑﻪ ﺩﺍﺧﻞ ﮐﻼﻩ ﺍﻧﺪﺍﺧﺖ ﻭ ﺑﺪﻭﻥ ﺍﯾﻨﮑﻪ ﺍﺯ ﻣﺮﺩ ﮐﻮﺭ ﺍﺟﺎﺯﻩ ﺑﮕﯿﺮﺩ، ﺗﺎﺑﻠﻮﯼ ﺍﻭ ﺭﺍ ﺑﺮﺩﺍﺷﺖ، ﺁﻥ ﺭﺍ ﺑﺮﮔﺮﺩﺍﻧﺪ ﻭ ﺍﻋﻼﻥ ﺩﯾﮕﺮﯼ ﺭﻭﯼ ﺁﻥ ﻧﻮﺷﺖ ﻭ ﺗﺎﺑﻠﻮ ﺭﺍ ﮐﻨﺎﺭ ﭘﺎﯼ ﺍﻭ ﮔﺬﺍﺷﺖ ﻭ ﺁﻧﺠﺎ ﺭﺍ ﺗﺮﮎ ﮐﺮﺩ. ﻋﺼﺮ ﺁﻥ ﺭﻭﺯ، ﺭﻭﺯ ﻧﺎﻣﻪ ﻧﮕﺎﺭ ﺑﻪ ﺁﻥ ﻣﺤﻞ ﺑﺮﮔﺸﺖ ﻭ ﻣﺘﻮﺟﻪ ﺷﺪ ﮐﻪ ﮐﻼﻩ ﻣﺮﺩ ﮐﻮﺭ ﭘﺮ ﺍﺯ ﺳﮑﻪ ﻭ ﺍﺳﮑﻨﺎﺱ ﺷﺪﻩ ﺍﺳﺖ. ﻣﺮﺩ ﮐﻮﺭ ﺍﺯ ﺻﺪﺍﯼ ﻗﺪﻣﻬﺎﯼ ﺍﻭ ﺧﺒﺮﻧﮕﺎﺭ ﺭﺍ ﺷﻨﺎﺧﺖ ﻭ ﺧﻮﺍﺳﺖ ﺍﮔﺮ ﺍﻭ ﻫﻤﺎﻥ ﮐﺴﯽ ﺍﺳﺖ ﮐﻪ ﺁﻥ ﺗﺎﺑﻠﻮ ﺭﺍ ﻧﻮﺷﺘﻪ ﺑﮕﻮﯾﺪ، ﮐﻪ ﺑﺮ ﺭﻭﯼ ﺁﻥ ﭼﻪ ﻧﻮﺷﺘﻪ ﺍﺳﺖ؟ ﺭﻭﺯﻧﺎﻣﻪ ﻧﮕﺎﺭ ﺟﻮﺍﺏ ﺩﺍﺩ: ﭼﯿﺰ ﺧﺎﺹ ﻭ ﻣﻬﻤﯽ ﻧﺒﻮﺩ، ﻣﻦ ﻓﻘﻂ ﻧﻮﺷﺘﻪ ﺷﻤﺎ ﺭﺍ ﺑﻪ ﺷﮑﻞ ﺩﯾﮕﺮﯼ ﻧﻮﺷﺘﻢ؛ ﻟﺒﺨﻨﺪﯼ ﺯﺩ ﻭ ﺑﻪ ﺭﺍﻩ ﺧﻮﺩ ﺍﺩﺍﻣﻪ ﺩﺍﺩ. . . ﻣﺮﺩ ﮐﻮﺭ ﻫﯿﭻ ﻭﻗﺖ ﻧﺪﺍﻧﺴﺖ ﮐﻪ ﺍﻭ ﭼﻪ ﻧﻮﺷﺘﻪ ﺍﺳﺖ ﻭﻟﯽ ﺭﻭﯼ ﺗﺎﺑﻠﻮﯼ ﺍﻭ ﺧﻮﺍﻧﺪﻩ ﻣﯽ ﺷﺪ: «ﺍﻣﺮﻭﺯ ﺑﻬﺎﺭ ﺍﺳﺖ، ﻭﻟﯽ ﻣﻦ ﻧﻤﯽ ﺗﻮﺍﻧﻢ ﺁﻥ ﺭﺍ ﺑﺒﯿﻨﻢ! ! ! »
ﻭﻗﺘﯽ ﮐﺎﺭﺗﺎﻥ ﺭﺍ ﻧﻤﯽ ﺗﻮﺍﻧﯿﺪ ﭘﯿﺶ ﺑﺒﺮﯾﺪ، ﺍﺳﺘﺮﺍﺗﮋﯼ ﺧﻮﺩ ﺭﺍ ﺗﻐﯿﯿﺮ ﺑﺪﻫﯿﺪ؛ ﺧﻮﺍﻫﯿﺪ ﺩﯾﺪ ﺑﻬﺘﺮﯾﻦ ﻫﺎ ﻣﻤﮑﻦ ﺧﻮﺍﻫﺪ ﺷﺪ؛ ﺑﺎﻭﺭ ﺩﺍﺷﺘﻪ ﺑﺎﺷﯿﺪ ﻫﺮ ﺗﻐﯿﯿﺮ ﺑﻬﺘﺮﯾﻦ ﭼﯿﺰ ﺑﺮﺍﯼ ﺯﻧﺪﮔﯽ ﺍﺳﺖ. ﺣﺘﯽ ﺑﺮﺍﯼ ﮐﻮﭼﮑﺘﺮﯾﻦ ﺍﻋﻤﺎﻟﺘﺎﻥ ﺍﺯ ﺩﻝ، ﻓﮑﺮ، ﻫﻮﺵ، ﻭ ﺭﻭﺣﺘﺎﻥ ﻣﺎﯾﻪ ﺑﮕﺬﺍﺭﯾﺪ؛ ﺍﯾﻦ ﺭﻣﺰ ﻣﻮﻓﻘﯿﺖ ﺍﺳﺖ. . . .
***
م ش
در جلسه ای بودم که در خصوص بررسی مشکلات معلولین تشکیل شده بود از ابتدا تا انتها به دلیل جو حاکم بر جلسه و صحبتهای بی ربط مسولین و حملات ناجوانمردانه به این قشر مظلوم سکوت کردم و در پایان یکی از مسولین به اصرار خواست تا من هم نظری بدهم و علیرغم میل باطنیم به آنها گفتم که حرفی ندارم اما برای پایان جلسه دعایی می‌کنم و همه آمین بگید و ناچارا این جمله را گفتم(خدایا از اینکه یک معلولم ترا سپاس می‌گویم واز در گاهت میخواهم که توفیق معلولیت به جمع حاضر عطا فرمایی)، من تمام حرفهایم را در این یک جمله خلاصه کردم و آنها! ؟
***
مهسا خان احمدی
سلام به همگی عزيزانم من مهسا خان احمدی ناشنوا میباشم. . . . . من سی ویک سال دارم چند تا کشور رفتم کشورهای دیگه آدما خیلی خوب بودن منو خیلی درک میکردن، وقتی که میخواهم با ادمای ایران شنوا ارتباط برقرار میکنم. . . . . . . . .
فکر میکنن ناشنوا متوجه نمی شن. . . . .
هیچ نمیفهمن
مثلا یواشکی با دوستاش صحبت میکنه فکر میکنه من نمیفهمم. . نابینا همین جور. . . . . مردم شنوا فکر میکنن ناشنوا و نابینا اصلا متوجه نمی شن. . . . . من با آدم نابینا ارتباط برقرار کردم متاسفم طرف مقابل داشتن درمورد نابینا صحبت میکردن. . . . . بعدش آز نابیناصحبت کردم گفت یک نفر داشت در مورد من صحبت میکرد. . . . . . .
خیلی متاسفم آنهایی که ناشنوا ونابینا درک نمیکنن فکر میکنن هیچ نمیفهمن. . . . . .
. شنیدم البته نمیشنوم
فهمیدم یک نفر ناشنوا اسمش نمی گم. . . . . . . . . هرجا میرفته ضبط دستش بود. . . . . ولی یواشکی ضبط میکرد. . . . . . دوستای شنوا داشتن باهم صحبت میکردن. . . . . . بعداً ناشنوا ضبط روشن بوده به یک نفر گفت برام تعریف کن هرچه اونها گفتن. . . . . بعدش ناشنوا متوجه شد که دوستاش در مورد ناشنوا صحبت کردن. . . . . بعدش ناشنوا میخواست خودکشی کنه. . . . هم با دوستاش دعوا شد. . . . چون دوستاش به همه گفته ناشنوا خرن نمیفهمن. . . . بعدش ناشنوا افسردگی گرفت. . . . . . . . .
***
زهرا زارعی
ﭘﺮﻓﺴﻮﺭ ﺣﺴﺎﺑﯽ ﻣﻴﮕﻔﺖ:
ﺩﺭ ﺩﻭﺭﻩ تحصیلاتم ﺩﺭ ﺁﻣﺮﻳﻜﺎ، ﺩﺭ ﻳﻚ ﻛﺎﺭ ﮔﺮﻭﻫﻲ ﺑﺎ ﻳﮏ ﺩﺧﺘﺮ ﺁﻣﺮﻳﻜﺎﻳﻲ ﺑﻪ ﻧﺎﻡ ﻛﺎﺗﺮﻳﻨﺎ ﻭ همینطور فیلپ، ﻛﻪ نمیشناختمش همگروه ﺷﺪﻡ. ﺍﺯ ﻛﺎﺗﺮﻳﻨﺎ پرسیدم: فیلپ رو می‎شناسی؟ ﻛﺎﺗﺮﻳﻨﺎ ﮔﻔﺖ: ﺁﺭﻩ، همون پسری ﻛﻪ ﻣﻮﻫﺎﻱ ﺑﻠﻮﻧﺪ ﻗﺸﻨﮕﻲ داره و ردیف ﺟﻠﻮ ﻣﻴﺸﻴﻨﻪ ﮔﻔﺘﻢ: ﻧﻤﻴﺪﻭﻧﻢ ﻛﻴﻮ ﻣﻴﮕﻲ ﮔﻔﺖ: ﻫﻤﻮﻥ ﭘﺴﺮ ﺧﻮﺵ ﺗﻴﭗ ﻛﻪ ﻣﻌﻤﻮﻻ ﭘﻴﺮﺍﻫﻦ ﻭ ﺷﻠﻮﺍﺭ ﺭﻭﺷﻦ ﺷﻴﻜﻲ ﺗﻨﺶ ﻣﻴﻜﻨﻪ ﮔﻔﺘﻢ: ﺑﺎﺯﻡ ﻧﻔﻬﻤﻴﺪﻡ ﻣﻨﻈﻮﺭﺕ ﻛﻴﻪ؟ ﮔﻔﺖ: ﻫﻤﻮﻥ ﭘﺴﺮﻱ ﻛﻪ ﻛﻴﻒ ﻭ ﻛﻔﺸﺶ ﺭﻭ ﻫﻤﻴﺸﻪ ﺑﺎ ﻫﻢ ﺳﺖ ﻣﻴﮑﻨﻪ ﺑﺎﺯﻡ ﻧﻔﻬﻤﻴﺪﻡ ﻣﻨﻈﻮﺭﺵ ﻛﻲ ﺑﻮﺩ! ﻛﺎﺗﺮﻳﻨﺎ ﺗﻮﻥ ﺻﺪﺍﺷﻮ ﻳﻜﻢ ﭘﺎﻳﻴﻦ ﺁﻭﺭﺩ ﻭ ﮔﻔﺖ:
ﻓﻴﻠﻴﭗ ﺩﻳﮕﻪ، ﻫﻤﻮﻥ ﭘﺴﺮ ﻣﻬﺮﺑﻮﻧﻲ ﻛﻪ ﺭﻭﻱ ﻭﻳﻠﭽﻴﺮ ﻣﻴﺸﻴﻨﻪ. . . ﺍﻳﻦ ﺑﺎﺭ ﺩﻗﻴﻘﺎ ﻓﻬﻤﻴﺪﻡ ﻛﻴﻮ ﻣﻴﮕﻪ ﻭﻟﻲ ﺑﻪ ﻃﺮﺯ ﻏﻴﺮ ﻗﺎﺑﻞ ﺑﺎﻭﺭﻱ ﺭﻓﺘﻢ ﺗﻮ ﻓﻜﺮ. . . ﺁﺩﻡ ﭼﻘﺪﺭ ﺑﺎﻳﺪ ﻧﮕﺎﻫﺶ ﺑﻪ ﺍﻃﺮﺍﻑ ﻣﺜﺒﺖ ﺑﺎﺷﻪ ﻛﻪ ﺑﺘﻮﻧﻪ ﺍﺯ ﻭﻳﮋﮔﻲ ﻫﺎﻱ ﻣﻨﻔﻲ ﻭ ﻧﻘﺺ ﻫﺎ
ﭼﺸﻢ ﭘﻮﺷﻲ ﻛﻨﻪ. . . ﭼﻘﺪﺭ ﺧﻮﺑﻪ ﻣﺜﺒﺖ ﺩﻳﺪﻥ ﺑﺎ ﺧﻮﺩﻡ ﮔﻔﺘﻢ، ﺍﮔﺮ ﻛﺎﺗﺮﻳﻦ ﺍﺯ ﻣﻦ ﺩﺭﻣﻮﺭﺩ ﻓﻴﻠﻴﭗ ﻣﻴﭙﺮﺳﻴﺪ ﭼﻲ ﻣﻴﮕﻔﺘﻢ؟
ﺣﺘﻤﺎ ﺳﺮﻳﻊ ﻣﻴﮕﻔﺘﻢ: ﻫﻤﻮﻥ ﻣﻌﻠﻮﻟﻪ ﺩﻳﮕﻪ! ! ﻭﻗﺘﻲ ﻧﮕﺎﻩ ﻛﺎﺗﺮﻳﻨﺎ ﺭﻭ ﺑﺎ ﺩﻳﺪﮔﺎﻩ ﺧﻮﺩﻡ ﻣﻘﺎﻳﺴﻪ ﻛﺮﺩﻡ، ﺧﻴﻠﻲ ﺧﺠﺎﻟﺖ
ﻛﺸﻴﺪﻡ. . .
ﺣﺎﻻ ﻣﺎ ﭼﻪ ﺩﻳﺪﮔﺎﻫﻲ ﻧﺴﺒﺖ ﺑﻪ ﺍطرافیانمون داریم ؟؟؟؟ ﻣﺜﺒﺖ ﻳﺎ ﻣﻨﻔﻲ؟. . . . . ؟
***
پری
روزی پسری خوش‌چهره در حال چت کردن با یک دختر بود. پس از گذشت دو ماه، پسر علاقه بسیاری نسبت به او پیدا کرد. اما دختر به او گفت: «می‌خواهم رازی را به تو بگویم. »
پسر گفت: «گوش می‌کنم. »
دختر گفت: «پیتر من می‌خواستم همان اول این مساله را با تو در میان بگذارم اما نمی‌دانم چرا همان اول نگفتم، راستش را بخواهی من از همان کودکی فلج بودم و هیچوقت آنطور که باید خوش قیافه نبودم. بابت این دو ماه واقعاً از تو عذر می‌خواهم. »
پیتر گفت: «مشکلی نیست. »
دختر پرسید: «یعنی تو الآن ناراحت نیستی؟»
پیتر گفت: «ناراحت از این نیستم که دختری که تمام اخلاقیاتش با من می‌خواند فلج است. از این ناراحتم که چرا همان اول با من رو راست نبود. اما مشکلی نیست من باز هم تو را می‌خواهم. »
دختر با تعجب گفت: «یعنی تو باز هم می‌خواهی با من ازدواج کنی؟»
پیتر در کمال آرامش و با لبخندی که پشت تلفن داشت گفت: «آره عشق من. »
دختر پرسید: «مطمئنی پیتر؟»
پیتر گفت: «آره و همین امروز هم می‌خواهم تو را ببینم. »
دختر با خوشحالی قبول کرد و همان روز پیتر با ماشین قدیمی‌اش و با یک شاخه گل به محل قرار رفت. اما هر چه گذشت دختر نیامد. پس از ساعاتی موبایل پیتر زنگ خورد.
دختر گفت: «سلام. »
پیتر گفت: «سلام پس کجایی؟»
دختر گفت: «دارم می‌آیم. پیتر از تصمیمی که گرفتی مطمئن هستی؟»
پیتر گفت: «اگر مطمئن نبودم که به اینجا نمی‌آمدم عشق من. »
دختر گفت: «آخه پیتر. . . »
پیتر گفت: «آخه نداره، زود بیا من منتظر هستم. » و پایان تماس.
پس از گذشته دو دقیقه یک ماشین مدل بالا که آخرین دستاورد شرکت بنز بود کنار پیتر ایستاد. دختر شیشه را پایین کشید و با اشک به آن پسر نگاه می‌کرد. پیتر که مات و مبهوت مانده بود فقط با تعجب به او نگاه می‌کرد. دختر با لبخندی پر از اشک گفت سوار شو زندگی من. پیتر که هنوز باورش نشده بود، پرسید: «مگر فلج نبودی؟ مگر فقیر و بد قیافه نبودی؟ پس. . . »
دختر گفت: «هیس، فقط سوار شو. »
پیتر سوار شد و رو به دختر گفت: «من همین الآن توضیح می‌خواهم. »
آری آن دختر کسی نبود جز آنجلینا بنت، دهمین زن ثروتمند دنیا که بعد از این جریان در مطبوعات گفت: «هیچوقت نمی‌توانستم شوهری انتخاب کنم که من را به خاطر خودم بخواهد زیرا همه از وضعیت مالی من خبر داشتند و نمی‌توانستم ریسک کنم. به همین خاطر تصمیم گرفتم که با یک ایمیل گمنام وارد دنیای چت بشوم. سه سال طول کشید تا من پیتر را پیدا کردم. در این مدت طولانی به هر کس که می‌گفتم فلج هستم با ترحم بسیار من را رد می‌کرد. اما من تسلیم نشدم و با خود می‌گفتم اگر می‌خواهم کسی را پیدا کنم باید خودم را یک فلج معرفی کنم. می‌دانم واقعاً سخت است که یک پسر با یک دختر فلج ازدواج کند. اما پیتر یک پسر نبود. . . او یک فرشته بود.
***
شهرام مبصر
همین جا پارک کن! ! !
نویسنده: خانم دکتر نگین حسینی
برگرفته از وب سایت: روز+نامه
وقتی در خیابان‌های شلوغ دنبال جای خالی می‌گردی و یکباره می‌بینی که زیر تابلوی “جای پارک ویژه خودروی معلولین” کسی پارک نکرده، خوشحال می‌شوی و با زرنگی خودرویت را زیر تابلو پارک می‌کنی. بعد وقتی از تو می‌پرسند: «تو که معلولیت نداری، چرا زیر این تابلو پارک کردی؟» دلایل مختلفی می‌آوری: «یه لحظه کار داشتم… جا نبود… تابلو را ندیدم… پارکبان گفت همین جا پارک کن…»
هیچ اشکالی ندارد. در این شلوغی و بی‌قانونی، کسی چه کار به تو دارد؟ همین جا پارک کن و اصلا به رو نیاور که فرد دارای معلولیتی پشت سرت از راه می‌رسد و خودرویی را در جای پارک ویژه‌اش می‌بیند، و بعد مجبور است یا کیلومترها دورتر پارک کند و عصا به دست یا روی ویلچر اینهمه راه را پیاده برگردد، یا از خیر کاری که داشته بگذرد؛ فقط برای اینکه تو راحت‌تر باشی و راحت‌تر زندگی کنی.
اشکالی ندارد. همین جا پارک کن. آن علامت “حمل با جرثقیل” هم تزیینی است. فقط برای ترساندن توست. در این شهر هزار و یک مشکل، فقط به فکر حل گرفتاری خودت باش. تو را چه به یک مشت جماعت ناتوان که اصلا نباید از خانه بیرون بیایند، چه برسد به اینکه جای پارک مخصوص هم داشته باشند.
خیالت راحت، وجدانت آسوده، آب از آب تکان نمی‌خورد. همین جا پارک کن!
***
A Gh
پسر کوچولو از مدرسه اومد و دفتر نقاشیش رو پرت کرد روی زمین، بعد هم پرید بغل مامانش و زد زیر گریه! مادر نوازش و آرومش کرد، و خواست که بره و لباسش رو عوض کنه.
دفتر رو برداشت و ورق زد. نمره نقاشیش ده شده بود! پسرک، مادرش رو کشیده بود، لی با یک چشم!
و بجای چشم دوم، دایره ای توپر و سیاه گذاشته بود! معلم هم دور اون، دایره ای قرمز کشیده بود و نوشته بود: پسرم دقت کن! فردای اون روز مادر سری به مدرسه زد. از مدیر پرسید: میتونم معلم نقاشی پسرم رو ببینم؟
مدیر هم با لبخند گفت: بله، لطفاً منتظر باشید. معلم نقاشی وقتی وارد دفتر شد خشکش زد! مادر یک چشم بیشتر نداشت! معلم با صدائی لرزان گفت: ببخشید! من نمی دونستم! شرمنده ام! مادر دستش رو به گرمی فشار داد و لبخندی زد و رفت. اون روز، وقتی پسر کوچولو، از مدرسه اومد، با شادی، دفترش رو به مادر نشون داد، و گفت: معلم مون امروز نمره ام رو کرد بیست! زیرش هم نوشته: گلم، اشتباهی یه دندونه کم گذاشته بودم.
اینقدر ساده به دیگران نمره‌های پائین و منفی ندیم.
اینقدر راحت دلی رو با قضاوت غلط مون نشکنیم.
ﺭﺳﯿﺪﻥ ﻓﺮﺩﺍ ﺑﺮﺍﯼ ﻫﯿﭻ ﮐﺲ ﺣﺘﻤﯽ ﻧﯿﺴﺖ،
ﭘﺲ ﺍﯾﻦ ﻗﺪﺭ ﺑﺨﻨﺪﯾﺪ ﺗﺎ ﭘﻬﻠﻮﻫﺎﯾﺘﺎﻥ ﺍﺫﯾﺖ ﺷﻮﺩ، اینقدر دست گیری کنید تا دستتان خسته شود!
ﺑﻪ ﮐﺴﺎﻧﯽ ﮐﻪ ﺩﻭﺳﺘﺸﻮﻥ ﺩﺍﺭﯾﺪ ﺍﺑﺮﺍﺯ ﻋﺸﻖ ﮐﻨﯿﺪ ﭼﺮﺍ ﮐﻪ، ﺷﺎﯾﺪ ﻓﺮﺩﺍ ﻫﺮﮔﺰ ﻧﯿﺎﯾﺪ.
ﺷﺎﺩ ﺑﻮﺩﻥ ﺗﻨﻬﺎ ﺍﻧﺘﻘﺎﻣﯿﺴﺖ ﮐﻪ ﺍﻧﺴﺎﻥ ﻣﯿﺘﻮﺍﻧﺪ ﺍﺯ ﺯﻧﺪﮔﯽ ﺑﮕﯿﺮﺩ. . .
***
آقایی
هرموقع دلتون از معلولیتتون گرفت جلوی ایینه بایستید وبه زیباییهایی که خدا درصورتتون قرارداده نگاه کنید اکثر شما دوستان را که من درعکس پروفایل میبینم چهره‌های زیبا وپاکی دارید که تو صورت افراد سالم ندیدم پس جای شکرش باقیست به زیباییها بیندیشید وبه انچه که شمادارید ودیگران محرومند ویه جمله خدایا شکرت. . ارامش قلبی بهتدن میده.
***
سهیلا
دختر جوانی بر اثر سانحه تصادف زیبایی خود را از دست داد. چند ماه بعد ناباورانه نامزدش هم کور شد. موعد عروسی فرا رسید؛ مردم می‌گفتند: چه خوب! عروس نازیبا همان بهتر که شوهرش هم نابینا باشد. 20 سال بعد از ازدواج؛ زن از دنیا رفت؛ مرد عصایش را کنار گذاشت و چشمانش را باز کرد. چون او هیچوقت نابینا نبود. . . . . . . . مرد بودن سخت هست. . . . . . . . . ولی. . . . . . . . . میشه مرد بود. .! !
***

خانواده

زینب عجم
بنظر دوستان یک فرد معلول چه انتظاراتی از خانواده خود دارد؟
***
زینب عجم
بنظرمن خانواده باید به فرزند معلول خود مستقل بودن رو از اول یاد بده و به او اعتمادداشته باشه
***
زینب عجم
بنظرمن خانواده باید با فرزند معلول طوری برخورد کنه که مستقل بار بیاد نه اینکه از روی ترحم باشه
***
زینب عجم
باید به یک فرد معلول اعتماد کنن تا اونم بتونه مثه یک فرد سالم به اهدافش برسه
***
علی مغفوری
حالا وقتی تو یک خانواده یک معلولیتی اتفاق میفته اول باید کل خانواده در خصوص اون معلولیت اموزش ببینند.
***
علی مغفوری
چیزی که خانواده باید یاد بگیره اینه که دنیا به آخر نرسیده و از الآن باید با یک وضعیت جدید روبرو بشوند
باید به معلول به چشم یک فرد معمولی نگاه کرد بهش اعتماد کنیم بهش مسئولیت بدیم. باید معلول رو وارد اجتماع کرد اعم از فرهنگی ورزشی کار کوشش و. . .
***
م ش
۵ توصيه روان شناسي به خانواده‌هايي که يکي از اعضاي آن دچار معلوليت شده است
اهميت نگاه خانواده به موضوع معلوليت
نگاهي که خانواده نسبت به معلوليت دارد، عاملي تعيين کننده در آينده و سلامت رواني فرد معلول است زيرا باعث مي شود معلول با آن ديد رشد کند و شکوفا شود يا عزلت و تنهايي را براي خود برگزيند.
چنانچه خانواده به دور از هر گونه ترحم و دلسوزي سعي در مستقل بار آوردن او داشته باشد مي توان اميدوار بود که فرد معلول در زندگي شخصي و آينده خود بسيار قوي و شکست ناپذير حاضر شود. اگر در خانواده خود فرد معلولي داريد و به خصوص اگر اين معلوليت به تازگي رخ داده است مطالعه اين مطالب به شما خانواده عزيز کمک مي کند تا بهترين و شايسته ترين رفتار را با عضو معلول خانواده تان داشته باشيد:
1- درک و شناخت خود را نسبت به واکنش هاي هيجاني فرد معلول از جمله خشم و پرخاشگري بالا ببريد:
گاهي اوقات افراد معلول به ويژه آن دسته که به صورت ناگهاني و در اثر يک حادثه دچار معلوليت شده‌اند به دليل شرايط سخت معلوليت يا وارد شدن شوک ناگهاني به آن‌ها ممکن است در نحوه رفتار با خانواده يا اطرافيان کمي پرخاشگري و واکنش هاي عصبي داشته باشند، خانواده موظف است درک و شناخت خود را، از چگونگي رفتار با عضو معلول خود از جمله موضع گيري در برابر واکنش خشم آلود و زودرنجي او افزايش دهد. نبايد از نظر دور داشت که افراد سالم نيز هميشه به گونه اي منطقي و معقول، واکنش نشان نمي دهند. اقدام به برخورد متقابل نکنيد و اجازه دهيد تا فرد معلول تنش خود را برون ريزي کند. درد و رنج او را به رسميت بشناسيد، آن گاه در موقعيتي مناسب، دليل رفتار او را جويا شويد و با او همدردي کنيد. با اين سطح از صبر و آرامش به فرد معلول کمک مي کنيد تا هر چه سريع تر شرايط معلوليت خود را بپذيرد و به سمت موفقيت گام بردارد.
۲- به عنوان همسر، والدين و يا آشنايان نزديک فرد معلول به خودتان زمان بدهيد تا با احساسات منفي تان کنار بياييد:
اگر نحوه مواجه شدن با معلوليت هاي جسمي به درستي مديريت نشود تأثير عميقي بر عملکردهاي خانواده مي گذارد. طبيعي است که با شنيدن خبر معلوليت يکي از اعضاي خانواده، چه اين معلوليت مادرزادي بوده و چه بر اثر سانحه اي غيرمترقبه اتفاق افتاده باشد، تا مدت‌ها درگير احساساتي منفي نظير افسردگي، غم و اندوه، ياس و نااميدي باشيد. بسياري از والدين که اندوه را تجربه مي کنند در جريان اين اندوه براي مدتي از ديگران فاصله مي گيرند. اين اندوه ممکن است روابط شما با ديگر اعضاي خانواده را هم در معرض خطر قرار دهد و نتوانيد اعضاي خانواده را دور هم جمع کنيد.
قرار گرفتن در چنين شرايطي کاملا طبيعي است و چنانچه اطرافيان با اطمينان بخشيدن به شما و تسکين دادن تان تلاش کنند جريان اندوه را به سرعت متوقف سازند، در اشتباهند. مطمئنا روند سازگاري به زمان نياز دارد اما اگر قرار باشد مدت هاي مديد نيز با اتفاقي که براي عضو معلول افتاده است در ياس و نااميدي به سر ببريد و نتوانيد معلوليت فرد را بپذيريد، در واقع زمينه افسردگي عضو معلول را فراهم کرده‌ايد نه رشد و شکوفايي او را. بنابراين آنچه در اين ميان حائز اهميت است کوتاه کردن فاصله زماني بين آگاهي از معلوليت فرد معلول و پذيرش اين واقعيت است.
۳- با حمايت بيش از اندازه مانع خودشکوفايي عضو معلول نشويد: بايد توجه داشت که اگر در همه موقعيت‌ها پيشدستي کنيد و بدون خواست فرد معلول، همه نيازهاي او را برآورده کنيد، او هيچگاه قدرتمند نخواهد شد و به جاي مستقل شدن و حرکت به سمت خودشکوفايي، عادت مي کند تا هميشه به ديگران وابسته باشد!
پس بايد سعي کرد تا جايي که امکان دارد در همه کارهاي معلول دخالت نکرد و تنها جايي که به کمک ما نياز دارد از او حمايت کامل کنيم و در مواردي که او مي تواند از پس مسائل خود برآيد در کارهايش مداخله نکنيم و با تشويق او را در جهت شناسايي و رشد ديگر استعدادهايش قرار دهيم و همچنين در رسيدن به استقلال، خودشکوفايي و رشد او را حمايت کنيم. در اين راستا يکي از راه هاي پيشبرد هماهنگ معلول با جامعه، دادن مسئوليت بر اساس توانمندي هاي او مي باشد. کافي است اعضاي خانواده به عضو معلول بفهمانند با وجود معلوليت توانمندي هاي زيادي دارد.
***

خدمات

Saeed
معلولان عزیز برای دریافت گواهینامه در استان تهران می‌توانند به شعبه مخصوص آموزشگاه رانندگی به نشانی مرکز بهار، واقع در میدان انقلاب، ضلع شمال غربی میدان، جنب بانک رفاه، پلاک 1151، روبه روی سینما مرکزی مراجعه نمایند. شماره تماس این آموزشگاه 66435029 است.
معلولان عزیز قبل از مراجعه به مرکز باید از شهرک آزمایش قسمت صدور گواهینامه یک نامه دریافت کنند.
***
یوسف
«خودروی عنکبوتی» جدید مناسب برای معلولان
خودروی «سویین کار» (Swincar) نوعی خودروی چهارچرخ «عنکبوتی» است که چهار بازوی مستقل دارد و می‌تواند روی هر نوع زمینی، با هر وضعیتی حرکت کند. شرکت سازنده می‌گوید این خودرو می‌تواند از شیب هفتاد درصد هم بالا و پایین برود.
***
جواد مدنی
یک خبر خوش برای خانواده هایی که دارای دونفر معلول هستند:
چندی قبل با دوستانم در بنیاد مستضعفان صحبتی داشتم واعلام کردند که بنیاد برای خانواده هایی که بیش از یک معلول دارند ، بنیاد به انان واحد مسکونی واگذار میکند وبرای تک معلولان هم مساعدتهایی در نظر گرفته اند. دوستان برای هماهنگی میتوانند با اقای پویا با شماره 88882977 تماس و بفرمایند از طرف مدنی تماس میگیرند. ان شالله این خبر موجب بشود عزیزانی که فاقد مسکن هستند صاحب مسکن بشوند.
لطفاً به سایر دوستانی که در گروه نیستند و مشکل دارند نیز اطلاع رسانی کنید. من مدتها به دنبال یک راهکار عملی برای دوستان خوبم که دارای معلولیت جسمی هستند بودم وامیدوارم این خبر موجب مسرت عزیزانی باشد که دارای مشکل مسکن هستند.
***
ماه بانو
با سلام خدمت سروران گرامی
با همت بنیاد کارگروهی تشکیل شده با مشارکت بنیاد مسکن و انجمن خیرین مسکن ساز در سراسر کشور به خانواده هایی که دو معلول دارند بدون نوبت مسکن ساخته شده آماده می‌دهند
این واحدها با متراژ 50 تا 70 متر هستند به قیمت تمام شده محاسبه و واگذار می‌شوند وام بانکی 20 تومانی دارند با اقساط 400 تومان دریافتی نقدی بستگی به شرایط دارد برای خانواده‌های دارای دو ناتوان جسمی و بیشتر با تایید بهزیستی رایگان می‌باشد برای افراد بسیار محروم هم با مساعدت ویژه در غالب شهرها وجود دارد شهریار کرج کهریزک صفادشت نظر آباد نمونه هاست برای اقدام:
1 تماس با شماره 88882977
2 اخذ نوبت ملاقات با مهندس سعیدی کیا
***
جناب خان
سلام، بمنظور تاکید بر اجرای هرچه بیشتر دستورالعمل حمل و نقل هوایی مسافران معلول که در اردیبهشت سال 1392 تدوین وتوسط سازمان هواپیمایی کشوری به تمام ادارات و سازمان‌های مربوطه ابلاغ گردیده مدیرعامل انجمن معلولان پارس، مصاحبه ایی با باشگاه خبرنگاران جوان در این خصوص انجام داده وقراراست در روز سه شنبه 21 مهرماه ساعت 23. 15 از شبکه خبر (شبکه 6) پخش می‌شود.
***
ابراهیمی
معلولان دارای مدرک فنی و حرفه ای وام 10 تا 15 میلیونی می‌گیرند
به گزارش ایرنا، احمد دلبری در آئین تجلیل از معلولان نخبه شهرستان ری که در آستانه روز جهانی معلولان در تالار نجم خاورمیانه شهرستان ری برگزار شد، در سخنانی هدف از اعطاء این تسهیلات را استقلال و کاهش وابستگی مالی معلولان به خانواده عنوان کرد.
***
مرتضی شمسی
شورای شهر اصفهان به خانواده‌های دارای دو معلول 5 میلیون تومان كمك می‌کند.
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان در جلسه علنی شورای اسلامی شهر اصفهان با اشاره به هفته بزرگداشت معلولان گفت: مناسب‌سازی معابر و فراهم ساختن امکان استفاده معلولان از امکانات شهری به‌ویژه معابر و اماکن عمومی، پیاده‌روها، اتوبوس‌های شهری و قطار شهری از مجموعه اقداماتی است که شهرداری انجام داده است.
امینی درصدوسيزدهمين جلسه علنی شورا با اشاره به وضع درمانی و بهداشتی و مشکلات متعدد معلولان افزود: با لایحه دو فروریتی امروز شورای شهر اصفهان و موافقت اعضاء 5 میلیون تومان به خانواده‌های دو معلولی اهدا می‌شود.
***
محمدهادی جلودار
این با مستمری فرق داره؟
این شامل تمام هزینه‌های نگهداری و پرستاری و اسکان و تغذیه و پوشاک و.. و شایدم مستمری هستش و برا معلولین مجهول الهویه و عقب ماندگان ذهنی و کلا کسانی که یا خانواده ندارن و یا خانواده توان نگهداری فرد معلول رو ندارن در حد خیلی کم و بصورت نمادین در برخی موسسات خیریه نگهداری شبانه روزی پرداخت میشه.
***
احمد بیگ محمدلو
بر اساس تجربه و بررسی‌ها:
*داشتن وسیله نقلیه برای معلولین جسمی حرکتی، مقدم و مهم‌تر از ازدواج، اشتغال، تحصیل و. . . است. چون با داشتن وسیله همه آن‌ها سهل‌تر و آسان‌تر خواهد بود.
*در بحث ازدواج معلولین:
اولویت اول ازدواج یک معلول با یک فرد سالم است.
اولویت دوم ازدواج یک معلول با یک فرد معلول است.
بدین ترتیب غلبه بر مشکلات در چرخه زندگی آسان‌تر خواهد بود.
رعایت این اولویت در میان ناشنوایان اهمیت زیادی دارد. (از نظر ارتباطات، تربیت بچه، زندگی روزانه و. . . ).
*در ازدواج و انتخاب شریک زندگی، واقعیت‌ها را باید در نظر گرفت. بازی با کلمات و مفاهیم کلی مشکلی را حل نمی‌کند.
بیشتر به نقاط مثبت باید فکر کرد. از بزرگ کردن نکات منفی مثل امکان بروز دعوا و به رخ کشیدن معلولیت خود داری شود. از حالا برای دعواهای احتمالی زره نپوشیم. در زندگی افراد سالم نیز دعواها وجود دارد. آن موقع باید مدیریت زندگی را داشت و با تدبیر مشکلات و دعواها را حل کرد.
*از ابتدای کار طرفین باید همه موارد و شرایط را صادقانه و بدون کتمان به طرف مقابل بگوید تا مشخص گردد که با این شرایط همدیگر را قبول کرده و اقدام به ازدواج می‌نمایند تا بعداً مشکلی پیش نیاید.
برای اشتغال و کسب درآمد
تحصیلات و کسب مهارت بسیار ضروری است.
مهارت‌های خود را افزایش دهید و به مهارت‌های خود متکی باشید نه به افراد و. . .
داشتن مهارت و توانمندی باعث می‌شود که همه خواهان ما باشند.
***
ع ج
به جای خودروی خارجی خودرو‌های مناسب داخلی به معلولان می‌دهیم/زمان دقیق تحویل مشخص نیست
ربیعی گفت: مسکن خانواده‌های دارای 2 فرد معلول، آرام آرام در حال تحویل است که تا اواخر سال 95 یا اوایل 96 همه واحدها را تحویل می‌دهیم.
پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران – تهران
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: به جای خودروی خارجی قرار است به معلولان خودروهای مناسب سازی شده داخلی بدهیم که به طور دائم در حال مکاتبه و پیگیری این مسأله هستیم.
علی ربیعی در گفت و گو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران، اظهار داشت: با توجه به اینکه واردات خودروی خارجی ممنوع شده قرار است به معلولان خودروی داخلی می‌دهیم و دولت هزینه قطعاتی که برای مناسب سازی این خودروها مورد نیاز است را تقبل کند.
وی افزود: خودروهای معلولان به طور مداوم پیگیری می‌شود و مکاتبات آن در حال انجام است، اما نمی توان زمان دقیقی را برای تحویل آنها مشخص کرد.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در توضیح این که بهزیستی از معلولانی که توان مالی واردات خودرو ندارند امضا گرفته تا طی نامه کتبی درخواست خودروی داخلی بدهند، گفت: به این دلیل که واردات خودروی خارجی ممنوع شده ان شاء الله خودروی مناسب سازی شده داخلی به معلولان می‌دهیم.
ربیعی همچنین در خصوص مسکن خانوارهای دارای 2 معلول بیان کرد: مسکن خانواده‌های دارای 2 فرد معلول، آرام آرام در حال تحویل است که تا اواخر سال 95 یا اوایل 96 همه واحدها را تحویل می‌دهیم.
***
امراله دهقانی
طبق مصوبات مجلس و دولت 4700 نفر متقاضی ورود خودرو با معافیت سی میلیون تومان هستند ولی چون معلولین توان وارد کردن خودرو با این معافیت را ندارن بهزیستی درحال مذاکره با شرکتهای خودرو ساز داخلی هستند که بابت آن سی میلیون تومان یک خودرو داخلی ب معلولین بدهند و قرار نیست وجهی از معلولین در این رابطه از کسی گرفته شود و غیر از این باشد خلاف آیین نامه و مصوبه دولت است.
***
سارا بندی
عینک‌های سونی زیرنویس فیلم‌ها را مقابل چشم ناشنوایان قرار می‌دهد
همکاران سیستم- شرکت سونی اخیراً از یک
عینک پیشرفته رونمایی کرده است که مشکل ناشنوایان علاقه‌مند به فیلم و سینما را تا حد زیادی حل می‌کند. این عینک به کاربران اجازه می‌دهد در سالن‌های سینما دیالوگ‌های فیلم مورد علاقه خود را به صورت زیرنویس ببینند.
به گزارش وب سایت digitaltrends، عینک عرضه شده از سوی شرکت سونی افراد دارای مشکلات شنوایی را قادر می‌کند برای دیدن فیلم‌های مورد علاقه خود به سینما بروند. این عینک‌ها شبیه عینک‌هایی هستند که برای تماشای فیلم‌های سه بعدی از آن‌ها استفاده می‌شود، با این تفاوت که در قسمت فوقانی فریم آن‌ها یک پروژکتور کوچک نصب شده و زیرنویس‌های مربوط به فیلم را روبروی کاربران به نمایش می‌گذارد. این پروژکتور زیرنویس‌ها را طوری مقابل دید کاربر قرار می‌دهد که گویی زیرنویس‌ها بر روی پرده سینما به نمایش درآمده است.
بر اساس این گزارش، کاربران عینک‌های جدید شرکت سونی می‌توانند فونت و اندازه زیرنویس‌ها را به دلخواه خود تغییر دهند. این عینک‌ها طوری طراحی شده است که کاربران می‌توانند آن را روی عینک طبی خود نیز نصب کنند. سونی اعلام کرده است کاربران می‌توانند قبل از دیدن فیلم، زیرنویس آن را تهیه و بر روی عینک خود ذخیره کنند.
گزارش برخی منابع نیز حاکی از این است که بریتانیا اولین بازاری خواهد بود که شانس استفاده از این عینک‌ها را خواهد داشت.
***
حسین
دکترگیتا موللی
نكاتي براي برقراري ارتباطي بهترافراد كم شنوا
قبول مسئوليت
به خاطر داشته باشيد مشكل شنوايي دقيقاً مشكل خود شماست. اين مشكل، مشكل فردي ديگر نيست. شما باید مسئوليت روبه‌رو شدن موقعيت‌ها را به عهده بگيريد و به خودتان كمك كنيد. و در عين حال موجب ناراحتي ديگران هم نشويد.
استفاده از تکنیک قاطعيت و صراحت مي‌تواند زندگي شما را كاملاً تغيير دهد. مي‌توانيد با بيان آنچه در ذهن داريد، بيان صادقانه احساسات خود و احترام به حقوق ديگران صراحت بيشتري داشته باشيد. بدست آوردن خواسته‌ها و نيازها هميشه ساده نيست. رسيدن نيازهاي خود بدون تضييع حقوق ديگران نوعي هنر است
زماني كه با دوستان وآشنايان میخواهید ارتباط برقرار کنید وانها متوجه میشوند دچارنا‌شنوايي هستيد، مايل خواهند بود بدانند چگونه مي‌توانند به بهترين نحو با شما ارتباط برقرار كنند. اگر نيازهاي خود را روشن و دقيق بيان كنيد اين فرصت در اختيار شما و ديگران گذاشته مي‌شود تا به يكديگر كمك كنيد. فقط نگوييد “خوب نمي‌شنوم” دقيقاً به ديگران بگوييد براي كمك به شما چه كاري از دستتان برمي‌آيد.
لازم است به كساني كه با شما صحبت مي‌كنند بگوئيد كه هنگام باز بودن شيرآب، روشن بودن تلويزيون، يا زماني كه پشتشان به شماست يا ديگران در همان اتاق گرم بحثي داغ و مهيج‌اند و يا در ديگر موقعيت‌هاي مشكل‌ساز، خوب نمي‌شنويد، يك اتاق ساكت بدون سروصدا بهترين محل براي صحبت كردن است. نور نيز بسيار مهم است، نور بايد روي چهره گوينده باشد تا بتوانيد به بهترين نحو ممكن متوجه صحبت‌هاي او شويد. از آنجا كه با فاصله گرفتن، صدا پخش مي‌شود، بايد هرچه مي‌توانيد نزديك گوينده قرار بگيريد در صورت لزوم مي‌توانيد از گوينده بخواهيد هنگام صحبت كردن از حركات و ژست‌ها و ميان چهره‌اي مناسب استفاده كند.
***
Saeed
“گذرگاههای مهربان، محدودیتهای جسمانی”
مقدمه: آنچه به شهر روح و پویای می‌دهد درحقیقت روابط بین انسانهاست، در واقع هویت شهرها برگرفته از هویت شهروندان آن است، اگرچه شهر علاوه بر انسانها مجموعه‌های متعددی را درخود دارد اما آنها بدون وجود انسانها فاقد ارزش اند. بررسی چالش‌های فرا روی شهرها، مشخص شده است که ارتباط مستمر با مردم وبهره گیری از مشارکت اجتماعی انان درقالب گروه‌های داوطلب مردمی وسازمان یافته سبب گردش روان وصحیح اطلاعات شده، که این امر در مدیریت شهری، امکان موضع گیری و حرکت درست وناب در حل مشکلات و برپایی یک شهر خوب را فراهم خواهد نمود. دراین راستا کانون معلولان محلات شهر تهران با افزایش مشارکت موثر و کارآمد گروهی و تخصصی همراه با پویایی و خلاقیت درجهت توسعه ظرفیت ها، موسسات و مراکز خدمات اجتماعی و فرهنگی به کمک نیروها و استعدادهای مردمی، تقویت روحیه خود باوری، اعتماد به نفس، برطرف کردن موانع سد راه آنان و شناخته شدن هرچه بیشتربه عنوان یک شهروندعادی، فعال می‌باشد. ادراه سلامت وکانون معلولان محلات شهرداری منطقه11 برای پیدا کردن هویت مستقل، زیبا، کارآمدتراین بزرگواران نخستین جشنواره هنرهای تجسمی در گرایش عکاسی در دوبخش تخصصی حرفه ای، عمومی، مردمی برگزارمی کند.
هدف: بالا بردن سطح رفاهی زندگی معلولان، سالمندان وجانبازان محترم به عنوان شهروندان طلائی جامعه
***
زهرا
کارشناس مسئول توانبخشی بهزیستی شهرستان بافق خبر داد: از آبان ماه سال جاری تاکنون برای ۷۵نفر از معلولین شهرستان بافقی کارت هوشمند شناسایی معلولیت صادر شده است.
به گفته صدیقه صدری از حدود ۱۸ماه گذشته تاکنون برای ۳۵۰نفر از معلولین که اعتبار کارت معلولیتشان به اتمام رسیده است کمیسیون icf (کمیسیون پزشکی تشخیص نوع و تعیین شدت معلولیت) که متشکل از پزشک متخصص، پزشک عمومی، فیزیوتراپ، کاردرمان، روانشناس و کارشناس توانبخشی، کارشناسان سنجش شنوایی وبینایی می‌باشد تشکیل شده است و کارهای مربوط جهت صدور کارت هوشمند جدید برای این افراد در دست اقدام می‌باشد و تاکنون برای ۷۵نفر از آنها کارت صادر شده است.
وی همچنین اشاره کرد تمامی امتیازات و خدماتی که بهزیستی به معلولین ارائه می‌نماید مربوط به داشتن کارت جدید می‌باشد لذا از تمامی معلولینی که اعتبار کارت معلولیتشان به اتمام رسیده است درخواست می‌شود جهت دریافت کارت جدید به اداره بهزیستی شهرستان خود مراجعه نمایند.

روان‎شناسی

نفیسه تقی زاده مرکز آموزشی چرتکه
من به شخصه خاص کردن و جدا کردن معلول رو نمیپسندم و به نظر من هیچ کاری نیست که یک معلول نتونه انجام بده
معلولیت یک بیماری است مثل انواع دیگر بیماریها نمود هر بیماری متفاوت است و این شخص هست که تعیین کننده حضور خودش هست اون افرادی که شما بهشون میگید سالم هیچ بیماری ندارند؟
***
سیمین
راهنمــایـی جهت کاربــــرد زبان منــاسب
● ملاقات و صحبت با فرد دارای معلولیت
1. دست دادن، همیشه شیوه ی استاندارد آغاز یک گقتگو نیست. اگر تردید دارید، از فرد بپرسید که آیا مایل به دست دادن است یا نه. لبخند و عبارات معمول احوال پرسی برای آغاز صحبت مناسب ترند.
2. با همراهان فرد دارای معلولیت سخن نگویید، بلکه مستقیماً با خود او حرف بزنید.
3. در مورد معلولیت فرد تا زمانی که خودش نمی خواهد یا به بحث مرتبط نیست، صحبت نکنید.
4. با افراد دارای معلولیت بزرگسال، مانند دیگر بزرگسالآن برخورد کنید و با لحن کودکانه ( کمتر از سن شان) با آنها سخن نگویید.
5. صبر و توجه کامل داشته باشید به خصوص در مواردی که فرد به آهستگی یا با مشقت بسیار صحبت می‌کند.
6. هرگز تظاهر نکنید آنچه فرد می‌گوید را درک کرده اید بلکه از او بخواهید حرف خود را تکرار کند و چنانچه متوجه نَشدید از ابزار نوشتن استفاده کنید.
7. در ارتباط با افراد دارای معلولیت می‌توان از اصطلاحات معمول روزمره و دیگر عباراتی که همه به کار می‌برند مانند: “به زودی می‌بینمت” استفاده کرد.
8. اگر در ارتباط با فرد، مرتکب اشتباهی شدید آرامش خود را حفظ کرده و عذرخواهی نمایید، سعی کنید شوخ طبع باشید و تمایل خود را به ایجاد ارتباط نشان دهید.
***
مینا
بهترين برخورد با افرادي كه داراي معلوليت جسمي مي باشند، چيست؟
روش مطلوب آن است كه با ايشان مانند افرادغيرمعلول رفتار كنيد.
به او خيره نشويد، هرگزجلو او ندويد تا بازويش رابگيريد، يا صندلي چرخدارش رانزديكش ببريد.
اگر او دچارمشكل به نظر مي رسد، ازاوبخواهيد كه اگرمايل است، به شما بگويد كه چطور مي توانيد كمكش كنيد.
فوراًصميمي و بي رودربايستي صحبت نكنيد و سؤالات شخصي نپرسيد. لطفاً هرگز درباره ي معلوليت اش، سخن آغاز نكنيد.
اگر او خودش موضوع را مطرح كرد، هرگزوهرگز درباره ي احساس او نسبت به توانايي اش پرس و جو نكنيد و نشانه هاي باليني رانپرسيد. زيرا اينها موضوعاتي هستند كه افرادمعلول دوست دارند هرچه بيشتر به فراموشي بسپارند.
***

شخصیت‎شناسی

حسین مسلمی نائینی
درصدد گردآوری اطلاعات و زندگینامه معلولین نخبه عزیز هستیم. اگر با همکاری و تلاش بانک اطلاعات معلولین نخبه شامل چندین هزار زنگینامه را آماده و نهایی کنیم، کار بزرگی انجام شده که کل جامعه معلولین از انتشار آن سود خواهد برد.
برای شروع؛ در حال تألیف کتاب معلولین قرآن پژوه (قاری، حافظ، مدرس و پژوهشگر قرآن) هستیم.
تاکنون زنگینامه حدود چهارصد نفر قرآن پژوه را از سراسر ایران با تماس تلفنی و صحبت با خودشون دریافت کرده ایم.
زندگینامه این چهارصد نفر بدون اینکه ذره ای بهزیستی و سایر مراکز دولتی کمکی داشته باشند و طی مدت یکسال گردآوری شده است. لطفاً معلولین قرآن پژوه و کلا معلولین نخبه را در بانک اطلاعات ثبت نمایید.
انشاء الله این کتاب حاوی زندگینامه این عزیزان نهایی و منتشر شود، همچنین متن آن کامل بر روی سایت‌ها قرار گیرد.
برای تکمیل این مهم به همکاری همه مراکز و افراد جامعه معلولین ایران نیاز داریم، نام همه مراکز و افرادی که در اجرایی شدن این پروژه یاری رسانند حتما در ابتدا و انتهای کتاب ذکر خواهد شد.
باید به سازمان بهزیستی و وزارت ارشاد و سایر ارگان‌های مسئول اینکار ولی ناتوان در انجامش ثابت کنیم جامعه معلولین توان انجام هر پروژه کوچک و بزرگ را دارند.
***
رقیه بابایی
بنده بابایی هستم. سردبیر ماهنامه پیک توانا. اولین و تنها ماهنامه‌ی سراسری ویژه‌ی افراد دارای معلولیت در ایران.
***
نوع معلوليت: جسمي و حركتي cerebral palsy (c. p) آتتوئید،
۱. لیسانس مديريت، دارنده‌ی ثبت اختراع، دارنده‌ی مقام‌های برتر كشوري، عضو جامعه مخترعين و مبتكرين ايران
۲. پژوهش و تحقیق در مورد قانون جاذبه‌ی انسان و رسیدن به نتایج مثبت
۳. پژوهش و تحقیق در مورد آثار هاله‌های انرژی انسان بروی انسان و اجسام و رسیدن به نتایج مثبت
۴. آشنایی کامل به کامپیوتر
۶. آشنایی با روانشناسی
۷. آشنایی کامل به روش‌های موفقیت به روز دنیا
۸. برگزاری کلاس‌های موفقیت
۹. برگزاری کلاس‌های پژوهشی و تحقیقاتی
۱۰. 130 تا اختراع
***
حسین مسلمی نائینی
مسلمی نائینی هستم. ناشنوای شدید هستم. بازیگر سینما و تلویزیون و کارگردان فیلم نیمه بلند داستانی و مستند و عکاس فیلم و تئاتر هستم. لیسانس هنرهای نمایشی دارم. این هم لینک مختصر بنده تو سایت سوره سینما.
***
غلامعباس کزازی
بنده غلامعباس کزازی، از تبار آموزش و پرورش استثنایی، از گشایندگان انجمن حمایت از ناشنوایان استان مرکزی، از سال ۱۳۷۱ ونیز ورزش ناشنوایان گرامی از سال ۱۳۷۵، ونیز مدرس و مدیر مدارس استثنایی اراک، در گروه دانش آموزان کم توان ذهنی، عضو هیئت مدیره‌ی شبکه‌ی معلولین استان مرکزی، هستم که همه بی مقدار، در اندازه ی شاگردی، و همواره فراگرفتن از دوستان میباشم.
***
سیده معصومه موسوی
بنده سیده معصومه موسوی، معلول جسمی-حرکتی، کارشناسی زبان وادبیات فارسی، ساکن استان لرستان شهرستان
خرم آباد
***
رضا شاه حسینی
رضا شاه حسینی هستم
کارشناس ستاد مناسب سازی محیط و مبلمان شهری استان گلستان و مشاور فرهنگی و رسانه ای مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری گلستان، معلولیت پولیو پای چپ دارم و در دانشگاه تهران طراحی صنعتی خوانده‌ام.
***
جواد چراغی
بنده جواد چراغی هستم معلول ضایعه نخاعی. 15ساله که روی ویلچر هستم.
***
خانم رستمی نیا
رستمی نیا هستم باتوفیق خدمت در واحد مددکاری جامعه نابینایان شاهرود، مددکار معلولین بینایی لیسانس علوم اجتماعی
***
خانم باقرزاده
عضو جامعه معلولین استان هرمزگان و به عنوان مددکار اجتماعی در مرکز جامعه معلولین بندر عباس فعالیت دارم معلولین جسمی و حرکتی لیسانس مددکاری گرایش اورژانس اجتماعی
***
مریم توکلی
مریم توکلی هستم از قم معلول ویلچری و مدیر مؤسسه آموزشی
***
امین معینی
سلام امين معينى هستم ٣٣ساله تهران ٢ سال هست كه ضايعه نخايى شدم هم اكنون هنرجوى رشته معرق در مجتمع اموزشى رعد هستم.
***
ماریا خسروانی
ماریا خسروانی معلول جسمی حرکتی مادرزادی
***
مرتضی عبدی
مرتضی عبدی معلول جسمی حرکتی وکوهنورد وفاتح
***
زهرا خان اف
زهرا خان اف هستم بیمار ام اس و در حال حاضر مدیر اجرایی سایت مجتمع آموزشی نیکوکاری رعد و همچنین مسئول اطلاع رسانی خیریه رعد هستم.
***
آرزو شمس
آرزو شمس و كم شنوا هستم و حدودا ٢٢ سال مشغول به هنر و. . . . . ميباشم و ساكن تهران در شرق. . .
***
پریسا محبی (میخک)
پریسا محبی هستم دانشجویی کارشناسی ارشد روانشناسی عمومی شاهرود، معلول جسمی حرکتی هستم.
***
زهرا زارعی
زهرای زارعی هستم معلول جسمی حرکتی و دیپلمه، از قم و چهل سالمه
***
حمزه دیده بان
حمزه دیده بان هستم سی ساله واز استان قم در خدمت شماهستم وتخصصم نقاشی ونواختن سازه ومجسمه سازیه.
***
مریم قاسمی
کارشناس ارشد فیزیولوژی ورزشی. از همکاران در دفتر فرهنگ معلولین استان قم.
***
اباذر نصر
اباذر نصراصفهانی هستم. از ابتدای تأسیس دفتر فرهنگ معلولین افتخار همکاری با این مؤسسه را داشته ام. حوزه فعالیتی ام کتابشناسی و اطلاع رسانی آثار مکتوب است. نیز با بانکهای اطلاعاتی فارسی، عربی، انگلیسی آشنایی نسبتا خوبی دارم. با دفتر فرهنگی معلولین در این حوزه‌ها همکاری دارم. در مدت همکاری با این دفتر آثاری با یاری عزیزان دیگر توانسته ام تولید کنم از جمله:
– خدمات مرحوم حسین گلبیدی بنیانگزار مدرسه ناشنوایان اصفهان؛
– راهنمای فیلم معلولیت، فیلم‌های فارسی (در حال چاپ)؛
– رفتار با معلولین در سیره معصومین (ع)؛
– روز جهانی عصای سفید (نابینایان): ۲۳ مهر/ ۱۵ اکتبر دیدگاه، تحلیل و گزارش؛
– قانونگذاری برای معلولین: مصوبات مجلس شورا؛
– کانون معلولین توانا(تاریخ شکل گیری، تحولات، خدمات)؛
– ناشنوایی در ادبیات فارسی
***
زینب عجم اکرامی
زینب عجم اکرامی ازشهرستان شاهرود ۲۸سالمه معلولیت جسمی دارم ولی بااین حال مربی بوچیا هم هستم. . . بوچیا رشته مخصوص معلولین کم توان جسمی، سال شاهرود فعالیت میکنم چند دوره مسابقاتم رفتیم.
***
اسداله دلاویز
اینجانب از معلولین جسمی حرکتی مازندران در شهرستان ساری ساکن هستم و حدود ده سال افتخار خدمت به معلولین را به عنوان رییس هییت مدیره جامعه معلولین استان مازندران را دارم
***
سیمین قاسمی
ﺳﻴﻤﻴﻦ ﻗﺎﺳﻤﻲ ﻫﺴﺘﻢ اﺯ اﺭاﻙ ﻣﻌﻠﻮﻝ ﺟﺴﻤﻲ ﺣﺮﻛﺘﻲ و ﺑﺎ ﻭﻳﻠﭽﺮ ﺣﺮﻛﺖ ﻣﻴﻜﻨﻢ.
***
نیک وی آچیچ
مردی‌ که بدون ‌دست ‌و پا زندگی می‌‌کند گاهی این قدرشناسی آنقدر ارزشمند می‌شود که حتی انسان‌ها هم قدردان همنوع خود برای امیدش به زندگی می‌شوند.
نیک وویچیچ از آن دسته انسان هایی است که قدرشناسی فوق العاده اش از زندگی حیرت هر بیننده ای را برمی انگیزد. او که به ظاهر نه دست دارد و نه پا هم شنا بلد است، هم گلف بازی می‌کند و هم موج سوار ماهری است و همین برای او کافیست تا از زندگی لذت ببرد. پس او به راستی سزاوار ستایش و مظهر امید به زندگی است.
پیش از به دنیا آمدنش حتی پزشکان هم نمی دانستند فرزندی که پا به این دنیا می‌گذارد، نه دستی برای نوشتن دارد و نه پایی برای راه رفتن!
باورش شاید سخت باشد، اما تلاش او از بچگی همین بود که مثل همسن و سالآن خود بازی کند شوق بازی‌های کودکانه اجازه نداد، تنهایی و انزوا همراه همیشگی زندگی اش باشد.
بی دست و پایی در مدرسه هم حریفش نشد و این همان نیک است که همپای دانش آموزان عادی و حتی فراتر از آنان تلاش می‌کند
نیک حتی راه شنا کردن را هم یاد گرفته و زیاد به آب می‌زند تا به همه ثابت کند معلولیت، محدودیت نیست.
نیک 29 ساله از موج سواری هم لذت می‌برد و گاهی امتحانش می‌کند.
درست است دستی برای نوشتن و نقاشی کشیدن ندارد، اما ظاهرا هیچ چیز حریف نیک برای رسیدن به خواسته اش نمی شود!
نیک استرالیایی که حالا در آمریکا ریاست یک مؤسسه غیرانتفاعی خیریه را بر عهده دارد، در گلف بازی هم مهارت هایی بس دیدنی دارد!
حالا میلیون‌ها نفر در جهان نیک وویچیچ استرالیایی، دارای دو مدرک لیسانس در رشته‌های حسابداری و برنامه ریزی مالی را می‌شناسند و به داشتن چنین انسانی در کنار خود افتخار می‌کنند.
نیک وی آچیچ (Nick Vujicic) از معدود افرادی است که به دلیل سندروم تتراآملیا، بدون دست و پا به دنیا آمد و در زندگی محدودیت‌های زیادی داشته است، اما توانسته با این محدودیت‌ها کنار بیاید و حتی از بسیاری افراد سالم نیز موفق‌تر باشد.
تقریباً همه اتفاق نظر دارند که آچیچ به رغم فقدان دست و پا، موفق‌ترین انسان معاصر است. موفقیت را اگر به دو قسم ظاهری و باطنی تقسیم کنیم، در ظاهر او یک شب مهمان رئیس جمهور مکزیک و شب دیگر مهمان فلان رئیس جمهور و روز بعد مهمان فلان مقام مذهبی است، روز بعد همراه رئیس فلان دانشگاه مهم به تفریح می‌رود و …. یعنی با اینکه سی و دو ساله است ولی در زندگی او هیچ کمبود و مانعی مشاهده نمی‌شود؛ از نظر باطنی هم سرشار از ایمان و نشاط است. اما این موفقیت را از کجا آورده؟ علت آن چیست؟
آچیچ یعنی امید، شور و شوق، اعتماد و تکیه بر ایمان؛ یعنی کوشش و تلاش سرسختانه برای پیشرفت‌ خود و برای رفع مشکلات دیگران.
***
علی نوری
کتاب رودکی شاعر روشندل
رودکی را نخستین شاعر ایرانی می‌دانند که شعر فارسی را سامان داد و فصاحت شعر فارسی را به اوج رساند. تلاش‌های رودکی در احیای فرهنگ و ادب فارسی قابل توجه است، با اینکه مورخان و تراجم نگاران در نابینا بودن او تردید ندارند. . .
جامعه معلولین و به ویژه روشندلان تا چنین الگوها و اسوه¬ هایی پیش روی خود دارند، نباید یأس و تردید و افسردگی بر آنان غلبه کند. کسانی مثل رودکی در چنان شرایط آن روزگار بزرگ¬ترین گام¬ها را برداشتند و سرنوشت این مرز و بوم را دگرگون ساختند و فرهنگ اسلامی را در اقشار مختلف مردم ترویج می¬کردند و الگویی برای نسل¬های بعدی روشندل شدند. . .
***
علی نوری
کتاب ” داود انطاکی، طبیب نابینا”
دانش پزشكي نياز به تجربه ‏اندوزي و رؤيت علائم بيماري دارد. مانند برخي دانش‏ها نيست كه فقط به حافظه نياز دارد بلكه نقش و كاركرد حس ديداري در آن بسيار است. اما فردي كه از ابتداي تولدش نابينا و فاقد حس ديداري است، اگر بتواند در دانش پزشكي موفقيت كسب كند، سزاوار تقدير فراوان است. داود انطاكي دانشمند و طبيب مسلماني است كه توانست به مدارج بالاي دانش پزشكي دست پيدا كند در حاليكه از حس ديدن محروم بود. اما حواس ديگر مانند لامسه و چشايي را جايگزين بينايي كرد. موفقيت انطاكي آن هم در چند صد سال قبل، در دوره‏اي كه امكانات و تكنولوژي آموزشي امروز را نداشت، براي آحاد معلولين مسلمان نويد‏بخش و قوت قلب است.
***
خاموشیان (خانم نصر)
سلام دوستان فرهیخته این حقیر خاموشیان هستم ولی بیشتر بانام نصر منو می‌شناسند برای وجود فرزند عزیزم سجاد که cp هست متولد سال 66 با معلولیت شدید دیپلمه فنی وحرفه ای برنامه نویسی کامپیوتر والآن در منزل مشغول اموزش وطراحی سایت بدلیل مشکل در حرکت وبنده به همین دلیل توفیق خدمت به عزیزان توانمند رو پیدا کردم و حدود 17سال هست که در انجمن حمایت از کودکان بهشت بعنوان مدیر عامل مشغول خدمت گذاری می‌باشم.
***
علی نوری
هلن کلر نویسنده ای نابينا و ناشنوا بود.
زماني كه او يك سال و نيم داشت، بيماري مننژيت سبب شد تا بينايي و شنوايي خود را از دست بدهد. سالهاي بعد براي خانواده ي هلن بسيار ناخوشايند بود؛ چرا كه آنها به اين امر آگاه بودند كه به دليل ناتواني دوگانه ي فرزندشان هيچ راهي براي برقراري ارتباط با او وجود ندارد. خود هلن هم به گونه‌اي در بدن خود زنداني بود و به تنهايي نمي توانست نيازهايش را برآورده سازد و يا در آرزوي شهرت باشد.
خانواده ي هلن، آنا سولیوان را در بيست و يك سالگي به خدمت گرفتند تا با آنها زندگي كند و به هلن درس بدهد. سوليوان راهي را به كار برد كه هلن بتواند آن را درك كند. اين راه شامل نشانه‌هايي بود و با فشار دادن اين نشانه‌ها روي كف دست كلر، وي آنها را درك مي كرد.
با بهره گيري از اين روش، دختر جوان به طور بي‌نظيري ‌قادر به يادگيري و برقراري ارتباط شد. هلن در هشتمين سال تولدش به شهرت رسيد و اين شهرت در سراسر زندگي او گسترش يافت. وي با كمك “آنا سوليوان”، به يكي از بزرگترين زنان دنيا تبديل شد.
***
علی نوری
کتاب “زکریای رازی دانشمند و طبیب روشندل”
محمّد زَکَرياي رازي (۲۵۱ ـ ۳۱۳ق) پزشک، فيلسوف و شيميدان ايراني، افکارش تحولات جدی در علوم طبیعی پدید آورد و مسیر طب، شیمی و فیزیک را دگرگون ساخت؛ نیز میراث علمی ماندگاري در زمينه پزشکي، شيمي و فلسفه به یادگار نهاده است. او به عنوان کاشف الکل و جوهر گوگرد (اسيد سولفوريک) و به نام طبيب المسلمين و ملقب به جالينوس العرب از شهرت جهانی برخوردار است.
محمد زکریای رازی از منظر خدماتش به انسانیت و پیشرفت دانش‏های طب، شیمی و فیزیک قابل توجه است. به رغم نابینایی در اواخر عمرش، به عشق توسعه و سلامتی و دستیابی انسان‏ها به رفاه و رهایی از انواع بیماری‏ها از جمله بیماری‏های چشم تلاش و مجاهدات فراوانی داشت.
***
علی نوری
کتاب “ابوالعیناء روشندل اديب مردم دوست”
ابوالعیناء (۱۹۱-۲۸۲ق) از تابعین است. او چهل سال اول عمرش را با چشمانی دارای انحراف(لوچی) گذراند و پنجاه سال بقیه عمرش را در نابینایی مطلق زندگی کرد. اما زندگی پر تحرک و فعال او می‏تواند الگو برای روشندلان جهان باشد. البته از زندگی ابوالعیناء، درس‏های گوناگون می‏توان آموخت، ولی یک نکته از همه مهّم‏تر است و آن روابط عمومی او و ارتباطش با مردم یا مردم‏داری و مردم دوستی او است.
روشندلان بعضاً خوش اخلاق نیستند و به اين بهانه كه نمی‏توانند به خواسته‏های خود برسند، مردم‏داری و خوش خلقی آنان با مردم ضعیف است. اما ابوالعیناء با اینکه زیباروی نبود اما با مزاح، طنز، خنده و شوخی هم حقایق را بیان می‏کرد و هم مخاطبین را جذب خود می‏نمود. در روایتی که کلینی در کتاب کافی از او نقل کرده، ابوالعيناء تنها مشکل خود را در دوره نابینایی پیشقدمی در سلام دانسته است. چون مخاطب را نمی‏دیده، از اینرو به او سلام نمی‏گفته و معمولاً دیگران سلام را شروع می‏کرده ‏اند.
***
کامران عاروان
کامران عاروان هستم سرپرست جامعه معلولین ایران موسس سال پنجاه و هفت با حدود بیست شعبه و چهل دفتر در سراسر کشور با سیستم هیئت مدیره ای و مبتنی بر انتخابات اعضای معلول و اهداف متنوع و مختلف
***
محمد نریمانی
محمد نريماني – اصفهان – فلج اطفال – كارشناس زمين شناسي – كارمند
***
میترا
من میترا از تهران، 26 سالمه. لیسانس روانشناسی دارم و قطع عضو هستم.
***
حمیده حسین‎نژاد
حمیده حسین نژاد هستم از قم، دچار معلولیت سی پی اسپاستیک دانشجوی دوره کارشناسی رشته کتابداری
***
باران
باران، 24 ساله، تهران، دانشجو رشته کامپیوتر، cp
***
مرجان ش
مرجان هستم ۲۸ساله تهران لیسانس حسابداری و عاشق هنرصنایع دستی. . . و فعالیت در برگزاری نمایشگاه وبازارچه خیریه. . . معلولیت فلج اطفال جسمی حرکتی
***
محمد رضا بهرامی
محمد رضا بهرامي عضو تيم بسكتبال با ويلجر ايثار قم كه سال قبل قهرمان ايران شد.
***
حسین زاده. کردستان
انجمن معلولین باران NGO میباشد و آماده همکاری با تمام سمن‌های معلولین ایران
***
مجید از اصفهان
مجید اهل اصفهان: تحصیلات: کارشناسی( مدیریت جهانگردی) کار با کامپیوتر در حد معمول نه تخصصی تجربه برگزاری کلاس فوق برنامه برای نونهالآن ونوجوانان شرکت در شورای پایگاه وعضو کانون فرهنگی
داشتن شغل آزاد علاقه‌مند به ورزش تیر و کمان و تنیس روی میز 9سالی میشه روی ویلچر هستم قطع نخاع بر اثر تصادف عضو انجمن حمایت از معلولین اصفهان
***
پرورش
از اصفهان31سال دارم. درحال حاضر3سال مدیر داخلی انجمن آسیب نخاعی اصفهان هستم.
***
باران خانوم
باران 24ساله تهران دانشجوکامپیوتر فقط با عصا راه میرم
***
امین معینی
تهران ٣٣ سالمه ٢ ساله از تى ٤ ضايعه نخايى شدم
***
علی نوری
کتاب “بشار بن بُرد، روشندل اصلاح ‏طلب” بشار بن بُرد (۹۶-۱۶۸ق) از شاعران، ادیبان و اعجوبه‏‌های سده دوم قمری است. پدرش از بزرگان دولتی و لشگری طخارستان در شرق ایران بود ولی اسیر سپاه اسلام شد و به عنوان برده و موالی از خانواده مشهوری در بصره سر درآورد. بعدها با کنیزی ازدواج کرد و بشار فرزند آن دو است که نابینا متولد می‏شود. از مهم‏ترین ویژگی او گرایش به معتزله، اعتقاد به تشیع و باور به شعوبیگری (مخالفت با تبعیض بین عرب و عجم و برتری‏گرایی عرب) بود.
بشار تلاش کرد بر اساس دیدگاه‏ها و گرایش‏های فوق از ادبیات و شعر عرب در راه تحقق نظریات و باورهای خودش استفاده کند. از اینرو تا سطح عالی و مؤثر پیش رفت و چهره‏ای ماندگار و مؤثر در فرهنگ و ادب مسلمانان در آن روزگار شد. بشار نمونه بارز و گویا از نابینایی است که به رغم سختی‏ها و موانع زیاد خانوادگی و اجتماعی، با تلاش و پشتکار فراوان به مدارج عالی در فرهنگ اسلامی می‏رسد. . .
***
رسول شهبازی
من ۱۴ سال دارم تدریس هنر میکنم. در حوزه کار با معلولین از قشرهای مختلف. جسمی حرکتی و ذهنی. کارشناس ارشد هنرهای صناعی و چوبی هستم.
هنرهای معرق. منبت، مشبک، گره چینی، پیکره تراشی، قلم زنی، تراش روی شیشه، سوخته کاری رو چوب، طراحی فرش، تذهیب، و نقاشی مینیاتور اموزش میدم. ضمنا یه هنرکده کوچیک دارم که مناسب سازی شده اس. . . . ادرس هنرکده هم هست، خیابان ازادی، خ شمشیری، خ تفرش شرقی، پلاک۲۰_ طبقه چهارم
***
محمد استاد
محمد حسن استاد مدیر عامل جامعه معلولین استان هرمزگان
ضایعه نخاعی
شهر بندرعباس
***
مصطفی شریعتی
دهم آبان ماه سال گذشته باخبر شدم مصطفي شريعتي معروف به آقا مصطفي به قم آمده است. با ايشان تماس گرفتم و قرار گذاشتم در مؤسسه مان ایشان را ببینیم. ايشان از ناحيه دو دست مادرزادي نقصان دارد و امور روزانه خود را با استفاده از پا و دهان انجام مي‌دهد.
این هنرمند مشهدی وقتی به مؤسسه ما آمد من را شگفت زده کرد. تقریبا همه کارهای خود را بدون کمک دیگران انجام میداد. با ایتکه دست نداشت به راحتی از پله‌ها بالا میرفت و حتی تیشرت خودش را به راحتی در می‌آورد و می‌پوشید.
میخواست بره سرویس بهداشتی گفتم کاری داشته باشید درخدمت هستم، ولی گفت نیازی نیست و با اعتماد به نفس بالایی رفت و همه کارها را با همان پاهایش انجام داد.
سالها تمرین کرده و توانسته بوسیله پاهایش با تلفن موبایل صحبت و پیام کوتاه بدهد، رانندگی کند، نقاشی بکشد و میگفت قبل ازدواج اش سه سال مجردی در خانه ای زندگی میکرده است.
تبحر او در استفاده از پاهایش شگفت انگیز و نشان از ده‌ها سال تمرین او دارد. و میتواند الگویی برای خیلی‌ها باشد.
مصطفی شریعتی در آخر جمله هایی گفت که واقعا زیبا است:
نسبت به معلوليتم معتقدم، معلوليت ناتواني و نقص نيست يعني يك اجبار نيست كه بگم حالا چاره‌اي نيست من اينطوري آفريده شدم، نه واقعاً عاشق جسمم هستم، عاشق وضعيت جسمي‌ام هستم، و حاضر نيستم حتي يك لحظه جسمم رو با كس ديگه‌اي عوض كنم. به خاطر زيبايي‌هايي كه در زندگي من وجود دارد. از اينرو معلوليت رو هديه‌اي از طرف خداوند مي‌دونم كه من موظفم به خاطر اين هديه شكرگزار باشم و استفاده درست از اين هديه بكنم يعني از اين معلوليت. واقعاً من عاشق هديه‌‌اي كه خدا داده و به اين معلوليتم افتخار ميكنم. نام خانوادگي ما هزار دستان است. هزار دستان به معني هزار تا دست. خداوند روزي بر اساس حكمتش دو تا دست از من گرفته. اما هزاران دست كه من حتي اسم و فاميلشون رو هم نمي‌دونم به طرفم مي‌آيند. و موبايل من رو به زمين افتاده، مي‌دهند؛ ويلچر من رو هل مي‌دهند. به من در كارهاي شخصيم كمك مي‌كنند. آنها دستان من هستند. پس خداوند به جاي دو تا دست، هزار دست در اختيار من قرار داده است.
***
علی از یزد
علی هستم از تهران ساکن یزد.
***
صباح سلطانی
من هم معلول جسمی حرکتی هستم. سختیای زیادی کشیدم. کل زندگیم یه تراژدی غم انگیزه! ولی همیشه بهشون خندیدم. برای باز کردن در شیشه نوشابه مشکل داشتم. اما الآن خوشحال ترین آدم روی زمینم.
خیلی وقتا دکتر و روانشناس و. . . کار ساز نیستن. همه چیز دست خودمونه. بیاید طرز تفکرتون رو تغییر بدین. به خدا میفهمم چی میکشید و چی میگید، اما با این وضعیت نمیشه زندگی رو ادامه داد. به نظر من گام اول خواستن از جانب خودتون هستش. .
***
پریسا محبی
سلام من پریسا محبی، دانشجوی کارشناسی ارشد روانشناسی از شهرستان شاهرود هستم.
***
سحر
من فلج مغزی هستم۱۸سال سن دارم.
***
م. نظری
از قزوین هستم در کانون توانا فعالیت دارم.
بنده از سال 84 را با مجموعه توانا فعالیتم را شروع کردم ودر بخشهای مختلف فرهنگی از جمله برگزاری جشنواره. مناسب سازی شهری و. . . در یکی از شعبات کانون واقع در شهرستان البرز شروع کردم و با تلاش خودم ومحبتهای مدیران کانون به مدت پنج سال است در بخش کار آفرینی واشتغال درحال خدمت رسانی به افراد داری محدودیت می‌باشم.
***
حمید میرابوالقاسمی
حمید میرابوالقاسمی هستم معلول، علاقه‌مند به تحقیق در حوزه‌های مختلف اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و سیاسی معلولین. کارمند دانشگاه علمی و کاربردی رعد
***
زینب عجم
تیم بوچیای استان سمنان تومسابقات مهررضوی مقام دوم رو کسب کرد.
***
سروش سجادی
من سید سروش سجادی، عضوهیئت مدیره جامعه معلولین اراک همکارآقای چقایی دربحث بیمه معلولین هستم، فارغ التحصیل دوره کارشناسی مترجمی زبان انگلیسی، برای تردد ازویلچر برقی استفاده میکنم.
***
مسعود صادقی
اينجانب مسعود نوري صادقي رئيس هيئت مديره انجمن معلولين بوشهر، جسمي حركتي هستم.
***
مهسا خان احمدی
متولد 1363 دارای دیپلم کارودانش رشته نقاشی و دوره آموزشی مدرسه هنر وادبیات کودکان ونوجوانان وفارغ التحصیل کاردانی رشته گرافیک دانشگاه جامع علمی کاربردی که از سال 80 تا کنون درفعالیتهای هنری و مسابقات هنری شرکت کرده و لوح تقدیر دریافت کرده…کارشناسی 92
1- شرکت در اولین نمایشگاه تخصصی نقاشی استان تهران ودریافت لوح تقدیراز رِِییس اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان شمیرانات اذر 80
2- شرکت در مسابقات هنری سال یادواره عزت وافتخار حسینی در رشته کا رروی چوب ونقاشی مقام اول و دریافت لوح تقدیراز مدیر اموزش وپرورش منطقه14 هنرستان بعثت 81
3- شرکت مسابقات فرهنگی وهنری یادواره سال عزت وافتخار حسینی رتبه سوم رنگ روغن و دریافت لوح تقدیراز رییس سازمان اموزش وپرورش شهر تهران 81-82
4- شرکت در نخستین جشنواره هنرهای تجسمی استان تهران و دریافت لوح تقدیر از اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران تیر ماه 82
5- شرکت در نمایشگاه بزرگ هنرهای تجسمی شهرستان ری بهمن و دریافت لوح تقدیرازسر پرست اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان ری82
6- اخذ گواهی دوره اموزشی مدرسه هنر وادبیات کودکان ونوجوانان سال 83 (معاون اموزشی سازمان)
7- دریافت لوح تقدیر از مدرسه هنر وادبیات کودکان ونوجوانان 83
8- شرکت در نمایشگاه هنرهای تجسمی عاشورا ورویکردهای ان وخلق آثار هنری با ارزشهای والای واقعه عظیم عاشورا دریافت لوح تقدیراز رییس اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان ری 84
9- شرکت در مسابقه حضوری نقاشی پایداری و اعلام همبستگی با مردم مظلوم لبنان رتبه اول و دریافت لوح تقدیر از مسیول واحد هنرهای تجسمی ونگارخانه فرهنگسرای خاوران84
10- شرکت در مسابقه فرهنگی وهنری یادواره سال عزت وافتخار حسینی سال رتبه اول 81 و دریافت لوح تقدیر ازمسول واحد هنرهای تجسمی ونگارخانه فرهنگسرای خاوران82
11- شرکت در مسابقه بزرگ نقاشی با موضوع ارادت به بیشگاه پیامبر اعظم (ص)سال 85 و دریافت لوح تقدیرازمدیر اداره اموزش وپرورش منطقه 15
12- کارگاه انمیشین کار انیماتور سال 84
13ـ طولاني ترين نقاشي جهان -دبير خانه ستاد به روشنايي (سازمان فرهنكي هنري شهرداري تهران مركز فرهنگي هنري نوجوانان
14- شرکت در نمایشگاه نقاشی انفرادی در فرهنگسرای جوان -دریافت لوح تقدیر از فرهنگسرا ی جوان 84
15- شرکت در نمایشگاه نقاشی انفرادی در فرهنگسرای انقلاب 85—
16- شرکت در نمایشگاه نقاشی انفرادی درخانه فرهنگ نور- دریافت لوح تقدیر از خانه فرهنگ نور 87
17- شرکت در نمایشگاه نقاشی انفرادی در فرهنگسرای تفکر- د¬¬ریافت لوح تقدیر از فرهنگسرای تفکر87
18- شرکت در نمایشگاه نقاشی انفرادی در برج آزادی- دریافت لوح تقدیر نامه از فرهنگی هنری انقلاب اسلامی در برج آزادی
19- نمایشگاه گروهي نقاشی در دانشگاه جامع علمی کاربردی واحد (34) —87
20- عضو گروه تحریریه خبر نامه داخلی دانشگاه جامع علمی کاربردی واحد34—87
21- دریافت لوح تقدیر از رییس دانشگاه جامع علمی کاربردی واحد 34 —88
22- شرکت در کارگاه یک روزه نخستین جشنواره تصویر سازی22بهمن -دریافت لوح تقدیر مدیر امور فرهنگی دانشگاه ایثار ویزه دانشجویان مراکز اموزش عالی علمی – کاربردی استان تهران87
23- عضو انجمن باور88
24- کسب عنوان دختر نمونه در روز ملی دختران ایران. 7. 28 88
25- شرکت در نمایشگاه گروهی در نگار خانه سعد آباد88. 11. 13
لوح تقدیر از اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان شمیرانات شمال تهران 88. 11. 28
26- آموزشگاه مداد رنگی در آموزشگاه رنگ ماه
27- چاپ 18 اثر در چهارمین دوره کتاب تصویر سازی سال دانشجویی(نشر رسم 1387)
28- چاپ 1 اثر در چهارمین دوره کتاب پوستر روز جهانی گرافیک سال دانشجویی (نشر رسم 1387)
29- عضویت در مؤسسه توسعه هنرهای تجسمی معاصر89
30- عضو انجمن ناشنوایان88
31- گذراندن دوره عكاسي ودريافت مدرک عکاسی نمره 100 از مجتمع فنی تهران 88-89
32- شرکت در جشنواره ملی جوان ایرانی رتبه سوم 89. 4. 25 دریافت لوح تقدیر از معاون ریس جمهور و رییس سازمان ملی جوانان
33- دریافت لوح تقدیر از انجمن باور 89. 5. 25
34- شرکت در نمایشگاه هنرهای تجسمی اداره وارشاد اسلامی شهرستان شمیرانات وشمال تهران ودریافت لوح تقدیر رییس اداره فرهنگ وارشاد اسلامی 89. 6. 6
35- دریافت لوح تقدیر شهرساز جوان نمونه هنر منطقه 11از مدیر کل آموزش ومشارکت‌های اجتماعی و شهردار منطقه11پاییز 1389
36- تصویر گر کتاب ریاضی کمک آموزشی کلاس اول و دوم شرکت به نام انتخاب برتر 89. 6
37- تصویر گر کتاب ریاضی کمک آموزشی کلاس اول و دوم شرکت به نام انتخاب برتر 89. 6
38- طرح جلد 8 عنوان کتاب در حوزه کمک آموزشی ریاضی اول ودوم وسوم وچهارم وپنجم واول راهنمایی و دوم راهنمایی وسوم راهنمایی. . . . . . 1389. 6
39- شرکت در هجدهمین نمایشگاه بین المللی قران کریم در مصلی امام خمینی (ره) دریافت لوح تقدیر از ریس هیئت مدیره انجمن خانواده ناشنوایان ایران89. 5. 15
40- انتخاب 5اثر در پنجمین دوره کتاب (تصویر سازی) سال دانشجویی(نشر رسم 1389)
41- انتخاب 1 اثر در پنجمین دوره کتاب( جلد کتاب) سال دانشجویی(نشر رسم 1389)
42 – انتخاب 2 اثر در پنجمین دوره كتاب( آرم) سال دانشجویی(نشر رسم 1389)
43- مسابقات فنی و حرفه ای ویزه افراد دارای معلولیت موفق به دریافت مقام اول ابیلمپیک عکاسی ایران
43- مسا بقات فنی و حرفه ای ویزه افراد دارای معلولیت موفق به دریافت مقام اول ابیلمپیک طراحی شخصیت ایران و مقام سوم ابیلیمپیک جهان نیز گردیده است
لوح تقدیر از انجمن باور به عنوان مسا بقات فنی و حرفه ای ویزه افراد دارای معلولیت موفق به دریافت مقام اول ابیلمپیک طراحی شخصیت ایران
44- دریافت لوح تقدیر از اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان شمیرانات و شمال تهران 90
45- شرکت در نمایشگاه گروهی در فرهنگسرای نیاوران90-10
46- شرکت درنمایشگاه انفرادی در فرهنگسرای ملل 90-11 لوح تقدیر از فرهنگسرا ملل
47- لوح تقدیر از جشنواره ایینی فرهنگی هنری شمسه -جشنواره نقاشی تندیس بهمن سال 90
48- لوح تقدیر و تندیس از جشنواره من هم میتوانم انجمن باور
49- لوح تقدیر به عنوان جوانان نمونه. . . . در نخستین جشنواره جوانان برتر جنوب پایتخت فرزند افتاب. . . . . . . دیر مراکز فرهنگی هنری منطقه 20 و ریس فرهنگسرای ولا
50- دریافت لوح تقدیر از معاون هنری و سینمایی نقاشی در برج میلاد. . . . . نخستین دوره هفته فرهنگ و هنر استان تهران 92/12/27
51- دریافت لوح تقدیر از کانون ناشنوایان ایران نخستین جشنواره زمستانه ناشنوایان ایران 93/12/9 بخش نقاشی مقام دوم
52- دریافت لوح تقدیر از کانون ناشنوایان ایران نخستین جشنواره زمستانه ناشنوایان ایران 93/12/9 بخش گرافیک مقام اول
53- دریافت لوح تقدیر از کانون ناشنوایان ایران نخستین جشنواره زمستانه ناشنوایان ایران داور نقاشی
54- دریافت لوح تقدیر از کانون ناشنوایان ایران نخستین جشنواره زمستانه ناشنوایان ایران 93/12/9 برای فعالیت جشنواره
55- دریافت لوح تقدیر از کانون ناشنوایان ایران نخستین جشنواره زمستانه ناشنوایان ایران عکاسی کردن در جشنواره تفریحی وگردشگری
56- دریافت لوح تقدیر از مجتمع اموزشی نیکوکاری رعد نخستین NGO اموزش معلولان در ایران با تاییدیه undp به عنوان مدال اور مسابقه بین المللی Abilympice 93/9/12
57- نمایشگاه انفرادی در گالری رسول مهر مرداد 94
58- شرکت نمایشگاه نقاشی گروهی در برج میلاد
***
جباری از قم
جباری هستم مدت 6 سال هستش دچار ضایعه نخاعی شده ام. شهر مقدس قم
***
ترانه میلادی
کارشناس رشته گرافیک هستم، مدیر هنری و نویسنده کودک و نوجوان. و نزدیک به ده سال که بصورت تخصصی به عنوان فعال اجتماعی در حوزه افراد دارای معلولیت در خدمت سازمانهای مردم نهاد هستم. از سنین نوجوانی با شدت گرفتن بیماری استخوانی ام برای حرکت از صندلی چرخدار استفاده میکنم.
***
راضیه مبشری
مبشری هستم مسئول روابط عمومی مؤسسه نیکوکاری کاشانه مهر کاشان
***
سحر همتی
سحر همتی 24ساله لیسانس حسابداری معلول
***
خسروی
قسمتهایی از کتاب لمس بام دنیا:
” شاید این یک تعصب باشد. . ولی من باور نمیکنم که انسانی علت صعودش به قله را دیدن منظره ی اطراف بیان کند. .
هیچکس سختی کوهستان رابرای دیدن یک منظره تحمل نمیکند. .
قله، تنها جایی بر کوهستان نیست.
قله در قلب و ذهن ما جای دارد.
قله پاره ای از یک رویاست که به حقیقت می‌پیوندد. .
و مدرکی مسلم بر این است که زندگیمان بامعناست. .
قله نشانی ازآن است که میتوانیم باقدرت اراده و توان جسممان زندگی را به آنچه میخواهیم و آنچه دستانمان قدرت خلق آن رادارند تبدیل کنیم. . . ”
قسمتهایی از کتاب لمس بام دنیا
نوشته‌ی: اریک واینمایر
(اولین کوهنورد نابینای صعودکننده به اورست)
***
زهرا
زهرا 26 ساله از تهران
***
فریده نظریان
فریده نظریان هستم کارشناس ارشد تربیت بدنی. کارمند اداره بهزیستی قم
***
محمدهادی جلودار
محمد هادی جلودار کارشناسی ارشد کشاورزی گلخانه دار معلولیت جسمی حرکتی یا سی پی هستم از قم
سی پی یک نوع فلج مغزی است که از اثر زایمان سخت بوجود می‌آید بستگی که کدام قسمت مغز آسیب پیدا کند شدت معلولیت فرق دارد من خود یک سی پی هستم انواع مختلف دارد حرکتی جسمی حتی ذهنی هم وجود دارد.
***
فدیا کوهی
بنده فدیا کوهی هستم/کارشناس ارشد برنامه ریزی شهری/از موسیقی هم سررشته دارم و نوازنده هستم/نوع معلولیتم هم جسمی حرکتی هست و با عصا تردد می‌کنم.
***
مرمر از سمنان
اینجانب ده سال سابقه خدمت به کودکان ناشنوا را دارم«آموزگارهستم». . . مدرک تحصیلیم هم کارشناسی ارشد کودکان استثنایی می‌باشد. . . خودم هم جز افراد آسیب دیده شنوایی هستم. . . و عضو جامعه ناشنوایان شهرستانمون هم هستم. . . و ضمنا اهل استان سمنان نیز میباشم.
***
اعظم
بنده اعظم مرادی عضو هیئت علمی ساکن اصفهان هستم.
***
براتی
بنده مددکار و بازرس جامعه معلولین هستم. بنده فلج اطفال از ناحیه ی یک پا
***
رقیه. معلول
رقیه ارشد روانشناسی 29ساله از تبریز، معلولیتم جسمی حرکتی هست تو استخونام مشکل دارم
***
فاطمه بهمنی
من فاطمه بهمنی کاردانی نرم افزار 23ساله از تهران، همچنین ورزشکار رشته بوچیا دارنده مدال آسیایی 0و کشوری، بنده از مادرزادی دچار معلولیت جسمی حرکتی شدید شدم
***
منیره جباری
سلام منیره جباری هستم از تهران. بیماری دیستروفی عضلانی دارم و 16 ساله ویلچری شدم و بیماریم در حال پیشرفته و درمان خاصی نداره. . . . در حال حاضر دوره کلاس‌های کامپیوتر رو میگذرونم.
***
آزاده چقا
سلام آزاده چقا دانشجو رشته گرافیک مربی سوخته نگاری روی چوب.
***
حسین زاده. کردستان
مختار دهرابپور cp از ناحیه سمت راست معلول دانشجوی دکتری حقوق خصوصی سردفتر
دوره کارشناسی و ارشد دانشجوی اول رشته شدم، و بعد هیئت علمی دانشگاه. رفتم دکترا و سردفتر اسناد رسمی شدم، سمت راست بدنم معلولم و شکر خدا میتونم راه برم
***
پریا تشکری
پریا تشکری ودارای مشکل سی پی هستم
***
اکرم
اکرم محمودی 38 ساله لیسانس ارتباطات (روابط عمومی) 13 ساله کارمند یکی از مراکز خصوصی دارای معلولیت جسمی حرکتی هستم ساکن تهران
***
محمد رضا لاری پور
دانش آموخته دانشگاه پردیس فارابی ودانشگاه قم در مقطع کارشناسی ارشد مدیریت وعمران عضو سازمان نظام مهندسی در پایه یک، موسس و مدیر ومربی آموزشگاه فنی وحرفه ای چرتکه نوین، عضو برجسته انبوه
سازان، عضو فعال انجمن شرکت‌های ساختمانی وتأسیساتی و. . . . . . . .
***
الی
الی هستم 32 ساله تهران
***
فریده حلمی
من فریده حلمی – معلول ضایعه نخاعی، دکترای زمین شناسی و پترولوژی هستم. ساکن و شاغل در تهران.
تالیفیات و آثار انتشار یافته ای که در ارتباط با علوم زمین و نیز معلولین است دارم.
***
محمد لطفی
محمد لطفي هستم از اهواز. كارم واردات هست از ژاپن. در كنار كارم اسكوتر يا ويلچر دست دوم هم ميارم براي كمك به معلولين.
***
عاطفه
سلام دوستان بنده کوچیک شما عاطفه نوده سرپرست تیم ورزشی بوچیا شاهرود هستم.
***
دکتر حمید حبوباتی
دکتر حمید حبوباتی در سال 1358در یزد متولد شد دوران دبستان را در دبستان اسلامی رمضانی گذراند وبه مدرسه راهنمایی مدرسه استعدادهای درخشان یزد شد ودبیرستان را در دبیرستان نمونه ملک ثابت رفت ودر سال 1375 با رتبه 92در دانشگاه شهید بهشتی تهران پذیرفته شد وپس از یکسال به دانشگاه شهید صدوقی یزد رفت. وپس از خدمت سربازی در سپاه پاسداران وقبولی در سال 1385 در دانشگاه شهید بهشتی کرمان تخصص خود را گذراند. وصاحب تحقیقات وپژوهش‌های زیادی است که از جمله تزریق سلول‌های بنیادی مزانشیمال در بیماران ضایعه نخاعی است دکتر حمید حبوباتی، جراح مغز و اعصاب، عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی یزد و از مجریان این طرح، در این باره گفت: در سال‌های اخیر طرح تحقیقاتی تحت عنوان “تزریق سلول‌های بنیادی مزانشیمال در بیماران ضایعه نخاعی” در 10 بیمار قطع نخاع کمری انجام شد که از این تعداد در 3 مورد حس و حرکت اندام‌ها به میزان یک تا سه پنجم برگشت پیدا کرد. وی با اشاره به این که تزریق سلول‌های بنیادی مزانشیمال در بیمار ضایعه نخاع گردنی برای اولین بار در کشور صورت گرفته است گفت: در این طرح تحقیقاتی تزریق سلولهای بنیادی در محیط کشت جدید و با تکثیر سلولی بیشتر از طرح اول صورت گرفت. این جراح مغز و اعصاب ادامه داد: در طرح اول سلول‌های بنیادی تا 150 هزار تکثیر شد؛ ولی در طرح تحقیقاتی اخیر میزان تکثیر سلول‌ها به 4 تا 5 میلیون سلول افزایش یافت که انتظار می‌رود این افزایش کمیت و کیفیت سلولی تاثیر بسزایی در پاسخ به درمان داشته باشد. وی با اشاره به روند انجام عمل موفقیت آمیز تزریق سلول‌های بنیادی مزانشیمال در بیمار ضایعه نخاع گردن تصریح کرد: این عمل بر روی علیرضا شفیق 16 ساله که در سانحه رانندگی دچار آسیب شدید نخاع گردنی شده بود انجام شد که به نوع خود در کشور بی نظیر بود. دکتر حبوباتی افزود: حس و حرکت 4 اندام واختیار ادرار و مدفوع در این بیمار بطور کامل مختل شده و بعلاوه بیمار دچار دیسترس تنفسی شدید نیز شده بود و به همین دلیل لوله تراکئوستومی برای وی تعبیه شد. این محقق یزدی با اشاره به این که نخاع گردنی حساس ترین منطقه نخاع است که کلیه مناطق بدن از گردن به پایین را عصب‌دهی می‌کند خاطرنشان کرد: متأسفانه هنوز روش درمانی ثابت شده ای تا به حال برای اینگونه آسیب‌ها کشف نشده است. لذا بر آن شدیم تا طبق آخرین پروتکل مقالات آمریکایی محیط کشت را عوض کرده و سپس سلول‌ها را از مغز استخوان لگن بیمار گرفته و تا تعداد 4 تا 5 میلیون تکثیر کنیم. این جراح مغز و اعصاب یزدی تصریح کرد: پس از گذشت 25 روز، این سلول‌ها داخل مایع مغزی نخاعی بیمار تزریق شد که خوشبختانه بعد از 2 هفته حس بیمار از ناحیه گردن به پایین 80 درصد بهبود پیدا کرد. همچنین بعد از گذشت یک ماه کنترل ادرار و مدفوع نیز به میزان 80 درصد برگشت و تنفس وی نیز کاملا بهبود یافت. این محقق تاکید کرد: این پروسه تحقیقاتی تنها بر روی بیماران قطع نخاعی گردن، پشتی و کمر قابلیت انجام دارد که بیش از 3 ماه از ترومای آنها نگذشته باشد و بیمار هیچ گونه حس و حرکتی نداشته باشد. وی گفت: به منظور انجام این عمل بر روی بیماران مزمن باید تامین اعتبار کافی و تحقیقات بیشتری صورت گیرد که امیدواریم با عنایت خداوند متعال و سپس همکاری مسؤولان و خیرین این امکان نیز فراهم شود. دکتر حمید حبوباتی دارای موفقیت‌های ورزشی نیز هست وتوانسته است پنج مدال طلا را در مسابقات بدمینتون وفوتبال از آن خود کند. وی هم اکنون پزشک جراح وعضو هیئت علمی دانشگاه شهید صدوقی یزد می‌باشد.
***
فاطمه بهمنی
فاطمه بهمنی کاردانی نرم افزار 23ساله از تهران
***
مهدى قنبرى موحد
مهدی قنبری موحد یکی ازموسسین ومدیرعامل جامعه معلولین زنجان می‌باشم
***
نرگس گمینی
من تهرانی هستم عضو جامعه معلولین تهران
***
علی اصغر اکبرزاده
علی اصغر اکبرزاده، متولد ۱۳۳۳، کارشناس امداد و سوانح
پست الکترونیک: Akbarzadeh@gmail.com
اکبرزاده که در کودکی به علت فلج اطفال از ناحیه پا دچار معلولیت شده است، اولین مشاور امور معلولین شهرداری در کشور است و علاوه بر این سمت عضو ستاد مناسب سازی، دبیر کمیته پیگیری جامع حقوق معلولین، عضو هيات امناء حقوق بشر اسلامی منطقه ۷ کشوری، رييس هيات‌مدیره جامعه معلولین استان، نماینده تشکل‌های معلولین استان، عضو CBR استان و دبیر کمیته راهبردی و مناسب‌سازی شهرداری کلانشهر تبریز نیز هست، اما نباید تصور کرد اینهمه سمت او را از کارهای اجرایی دور کرده است، به همت اوست که تبریز عنوان برترین شهر مناسب‌سازی در کشور را کسب کرده است.
به عنوان مثال پارک ائل گلی تبریز به شکل کامل برای افراد دارای معلولیت مناسب سازی شده است و کسانی که مشکل جسمی- حرکتی دارند به راحتی مي‌توانند از تمام امکانات پارک استفاده کنند.
در سرویس‌های بهداشتی پارک فضایی برای استفاده افراد دارای معلولیت وجود دارد، روشویی‌ها هم به حدی کوتاه طراحی شده است تا افرادی که از صندلی چرخدار استفاده مي‌کنند نيز بتوانند از آن استفاده کنند. در قسمت پارکینگی که برای کارکنان پارک وجود داشت افراد دارای معلولیتی که صاحب خودروی شخصی هستند، مي‌توانند از آن مکان برای پارک خودروهایشان استفاده کنند.
برخی سوابق و عناوین شغلی:
۱- عضو کمیته “علمی و تحقیق مرکز جامع توانبخشی جمعیت هلال احمر” استان آذربایجان شرقی از سال ۱۳۶۲٫
۲- نماینده “جامعه معلولین استان” آذربایجان شرقی از سال ۱۳۷۶ ادامه دارد.
۳- رئیس هیئت مدیره ” جامعه معلولین استان” آذربایجان شرقی از سال ۱۳۷۶ ادامه دارد.
۴- مسئول آموزش “پایگاه مقاومت شهدای جمعیت هلال احمر تبریز” از سال ۱۳۷۹٫
۵- مسئول “بیمه و خدمات رفاهی کارکنان جمعیت هلال احمر” استان آذربایجان شرقی از سال ۱۳۷۹ تا ۱۳۸۱٫
۶- عضو “شورای عالی معلولین” استان آذربایجان شرقی از سال ۱۳۸۱ ادامه دارد.
۱۹- دبیر “کمیته راهبردی و مناسب سازی محیط شهری شهرداری کلانشهر تبریز” از سال ۱۳۸۹ ادامه دارد.
۲۰- مشاور “ریاست شورای اسلامی استان آذربایجان شرقی” از سال ۱۳۹۲ ادامه دارد.
۲۱- نماینده “دفتر حامی حقوق معلولان در رسانه ملی” در استان آذربایجان شرقی در سال ۱۳۹۳٫
۲۲- مسئول کارگروه “حمایت از حقوق معلولین و جانبازان” دفتر منطقه ۷ کمیسیون حقوق بشر اسلامی ایران از تاریخ ۵/۵/۱۳۸۷ ادامه دارد.
۲۳- حضور در کارگاه‌های حمایتی معلولیت در استانبول به دعوت اتحادیه جهانی معلولین و توان سامانه” در فروردین ۱۳۹۴٫
و. . .
جامعه معلولین تبریز
آدرس: تبریز، خیابان ۱۷ شهریور، کوچه برق لامع، کوچه ملاعلی اکبر، پلاک ۱۷۳
تلفن: ۵۵۱۱۹۵۴ ۰۴۱۱
***
محبوبه خلوق
محبوبه خلوق. از سن ۱۵ سالگی دچار معلولیت شده و اکنون مدیر انجمن توانبخشی برنا در تهران است و دکترای تاریخ دارد.
زندگینامه ایشان از زبان خودش:
از سن ۱۵ سالگی در اثر جراحی اشتباه دچار معلولیت ضایعه نخاعی شدم، الآن هم روی صندلی چرخدار هستم، نوع معلولیتم از نظر پزشکی یکی از سخت ترین معلولیت هاست، زیرا از نظر پزشکی ما ۷۰ درصد دچار معلولیت هستیم، یعنی ۳۰ درصد از اندام‌های بدنمان اندام‌های فعال است. بعد از ۱۵ سالگی که این حادثه برای من به وجود آمد، حدود دوسال مشغول درمان بودم. در کل خانواده و اطرافیانم منتظر مرگ من بودند، ولی یک چیزی در درونم به من می‌گفت که به هیچ عنوان قرار نیست که من بمیرم. یعنی تنها کسی که صد در صد مطمئن بود که این بیماری من را نمی کشد و یک راه سختی در درون زندگی برای من باز می‌کند، خود من بودم، یک سری از پزشک‌ها که پزشک‌های خیلی حاذقی بودند، به خانواده ام گفته بودند که این اتفاق می‌افتد، ولی من خودم می‌دانستم که این اتفاق نمی افتد. نمی دانم چه بود ولی احساس می‌کنم که خدا خواسته بود، که این انرژی را به من بدهد که این گفتمان پزشک باعث نشود از نظر روحی بمیرم.
الآن بیشتر در گیر کارهای انجمن و چند پروژه ی آموزشی در داخل و خارج از کشور هستم.
سخت ترین دورانی که هر معلولی دارد، یکی دو سال اول معلولیت است که به آن Golden time یا زمان طلایی می‌گویند. اگر معلولی بتواند در آن زمان خودش را پیدا کند، و با خودش کنار بیاید، مراحل بعدی زندگی اش خیلی راحت خواهد بود.
علاوه بر مشکلات و فشارهای زندگی نبود دکتر مخصوص معلولان هم علت است. پزشک ما تخصص ویژه ای ندارد. از معلول همان معاینه ای را می‌کند که از زن سالم می‌کند. در صورتی که معاینه و درمان برای زن معلول و زن سالم متفاوت است. این همه مشکلات زنان معلول ما هست.
***
مانی رضوی زاده
مانی رضوی زاده. 32 ساله عضو انجمن باور تهران
روزی از روزهای چهارده سالگی، روزی از روزهای خوب اردو و بازی با بچه ها، روزی از روزهای خوب سرخوشی‌های کودکانه، یکی از همان روزها که می‌توانست یکی از رنگین ترین‌ها باشد، برای مانی تبدیل شد به روزی سرنوشت ساز. او حین بازی روی تپه‌های منظریه، از بلندای تپه‌ای سقوط کرد و دچار ضایعه نخاعی شد.
مانی رضوی زاده تمام روزهای هجده سال آینده را، تا امروز که ۳۲ ساله است، روی ویلچر نشسته است. این پسر جوان، خوش تیپ و خوش برخورد، پر از ایده‌های نو و خلاقانه است.
مانی از اولین روز شکل گیری انجمن باور در اوایل دهه ۱۳۸۰ تا امروز همراه این انجمن بوده. او مدتی است برنامه حضور در مدارس و مهدکودک‌ها را اجرا می‌کند؛ یعنی با ویلچر به میان کودکان در سنین مختلف می‌رود، با آنها در مورد پاها و دست‌هایش که توانایی گذشته را ندارند، و در مورد معلولیتش حرف می‌زند؛ با آنها بازی می‌کند، و به سؤال‌های گاه خنده‌دار و گاه ناراحت کننده آنها، با خوشرویی جواب می‌دهد.
بچه‌های مهدکودک دقایق اول به صندلی او نزدیک نمی شوند اما کم کم با صحبت‌ها و بازی هایی که مانی ترتیب می‌دهد او را به عنوان دوست می‌پذیرند.
علاوه بر رفاقت و صمیمیتی که در همه برنامه‌ها شکل گرفته است، آگاه کردن کودکان از موضوع معلولیت، مُزد شیرینی است که مانی با هر بار حضورش در یکی از این برنامه‌ها، به تمامی آن را می‌چشد.
بعضی انسان‌ها هستند که می‌توانند در هر شرایطی، تغییری هرچند اندک در اطراف و اطرافیان خود ایجاد کنند؛ و مانی بدون تردید یکی از این انسان‌های نادر است.
***
شعله قدم زاده
شعله قدم زاده معلول جسمی حرکتی ومدیرعامل انجمن مهرمعلولین چرام ازکهگیلویه وبویراحمد
***
طاهره رعدی
دارای معلولیت نوروپاتی شدید و همچنین سرطان
سی سال مقام قهرمان کشوری شنا، حدود صد مدال و حکم قهرمانی، دارای بیش از پنجاه مقاله علمی داخل و خارج کشور، فوق لیسانس مدیریت اطلاعات سلامت، کارشناس نظارت بر درمان دانشگاه علوم پزشکی ایران،
دارای کارهای هنری ازجمله مرواریدبافی و گلدوزی باوجود معلولیت دستها، نماینده جامعه معلولین ایران
***
امیر مظلومین
امیر مظلومین 26سال ناشنوا تهران هستم لیسانس برق الکترونیک خوندم، دوربین کنترل سرعت کار میکنم.
***
حامد راستی
حامد راستی یکی از جوانان بااستعداد و نابغه در حوزه هنر و عکاسی است که موفق به کسب مقام اول مسابقات انتخابی المپیاد فنی و حرفه ای فرانسه و نماینده ایران فرودین ماه95 در کشور فرانسه می‌باشند.
این هنرمند عکاس در سال 1366 در نی ریزبه دنیا آمد. وی پس از سپری کردن دوران ابتدایی، راهنمایی و دبیرستان، فارغ التحصیل رشته کامپیوتر از نی ریزشد و سپس برای گذراندن دوران کارشناسی به ارسنجان رفت.
وی که از دوران کودکی به عکاسی علاقه زیادی داشت در دانشگاه ارسنجان نیز با شرکت در کلاس‌های عکاسی دانشگاه دوره مقدماتی عکاسی را برای اولین بار در آنجا گذراند سپس توسط یکی از هم دانشگاهی هایش در کلاس‌های عکاسی یکی از آموزشگاه‌های شیراز حضور پیدا کرد.
حامد راستی در سال 91مدرک عکاسی حرفه ای خود را از شیراز دریافت و پس از بازگشت به نی ریز این حرفه را به عنوان کار و آینده خود انتخاب کرد.
وی به مدت 4 سال عکاسی را به صورت حرفه ای دنبال می‌کند که امسال با حضور در مسابقات انتخابی المپیاد فنی و حرفه ای و پشت سرگذاشتن رقیبان خبره خود در این رشته به عنوان نماینده ایران در رشته عکاسی المپیاد فنی و حرفه ای انتخاب شد.
به همین بهانه به سراغ حامد راستی رفته ایم تا با وی در این خصوص به گفت و گو بنشینیم.
اولین دوربین دیجیتال را مادرم برایم خرید
حامد می‌گوید: عکس گرفتن را با موبایل شروع کرده ام و تمام لحظاتی را که در طبیعت، جمع خانوادگی و. . . بودم را برای گرفتن عکس سپری می‌کردم تا اینکه در سال 1386 مادرم اولین دوربین دیجیتال را از مکه برایم خرید.
وی گفت: در دوران دانشگاه با دوستانی آشنا شدم که عکاس بودند و من هم به همراه آن‌ها در اردوهای عکاسی شرکت می‌کردم تا بتوانم تکنیک‌های عکاسی را یاد بگیرم.
***
الهام اژدری
الهام اژدری و کم شنوا هستم از تهران. کارشناسی گرافیک و مشغول نقاشی میباشم.
***
الهه خراسانی
سلام من الهه خراسانی هستم ۲۴ ساله از کرج کاشت حلزون هستم.
***
بهرام صدری
بهرام صدری نوجوان هنرمند معلول جسمی حرکتی ایرانی با حضور در نمایشگاه بین المللی نقاشی که در شهر واسنار هلند برپا شده، نگاه بازدیدکنندگان این نمایشگاه را متوجه هنر ذاتی و ناب خودش کرد.
این هنرمند نوجوان ایرانی آثار مفهومی زیبایی را خلق کرده که با توجه به معلولیت جسمی و حرکتی در نوع خودش بی نظیر است و تعجب و شگفتی بازدیدکنندگان را به دنبال داشته است.
بهرام صدری که با حمایت دکتر جهانگیری سفیر ایران در لاهه و مؤسسه خیریه بهشت رضا(ع) در این نمایشگاه حضور پیدا کرده است، در خصوص هدف از خلق آثار به نمایش گذاشته شده گفت: هدف من از خلق این آثار، به تصویر کشیدن مفهوم انسان و انسانیت است و اینکه بتوانم به مردم دنیا نشان بدهم که معلولیت فقط راه رسیدن به هدف را مشکل تر می‌کند و هدف همیشه پابرجاست.
بهرام صدری نوجوان هنرمند معلول ایرانی که جهت شرکت در نمایشگاه بین المللی هلند به این کشور سفر کرده به محض ورود مورد استقبال دکتر جهانگیری سفیر ایران در هلند و برخی مقامات دیگر از جمله رستگار ریاست بانک ملت و زمانی نیا از معاونین وزارت نفت قرار گرفت.
تقدیر اعضای شورای شهر از نقاش نوجوان معلولین
به گزارش خبرگزاری مهر، در دویست و سیزدهمین جلسه شورا و همزمان با روز جهانی معلولین اعضای شورای اسلامی شهر تهران از پنج نفر از معلولین فعال تقدیر کردند.
در این مراسم از بهرام صدری ۱۴ ساله معروف به بهرام پیکاسو تقدیر شد.
بهرام صدری که پس از تقدیر کارلوس کی روش سرمربی تیم فوتبال آوازه جهان شد به دعوت علیرضا جهانگیری سفیر ایران در هلند توانست ضمن نمایش آثار خود در گالری patried-van dorst محل برپایی نمایشگاه هنری سفارتخانه‌ها در شهر واسنار هلند و قرار گیری در ردیف برترین نقاشان ۱۴ کشور دنیا به عنوان تنها نقاش معلول و نوجوان تحسین و حیرت همگان از جمله موموکا معروفترین نقاش گرجستانی را برانگیزد.
به گفته اصلانی رئیس انجمن خیریه بهشت امام رضا(ع) و مرکز نگهداری بهرام، او تنها نقاشی بود که در این نمایشگاه توانست تمام آثار ارائه شده خود را به فروش برساند که این امر به نوعی بیانگر برتری صدری نسبت به سایر نقاشان حاذق از دیگر کشور‌ها بوده است.
***
عسگری
عسگری هستم از تهران، نوع معلولیت فلج اطفال، تحصیلات لیسانس
کارهای هنری معرق. سوخت چوب. غزال تراشی. چرم دوزی انجام میدم.
***
سمیه قلی‎زاده
سلام. من سمیه قلی زاده هستم. نیمه شنوا. لیسانس حسابداری. در حال حاضرم تو تخصص خودم مشغول کار هستم.
***
مهرناز
مهرناز هستم 37ساله، تهران زندگی میکنم، فوق لیسانس مدیریت هستم، درگیر بیماری میوپاتی هستم
***
آقاخانی
ناشنوا هستم دارای لیسانس طراحی لباس ودبیر استثنایی با13 سال سابقه در حال حاضر بچه‌های کم توان ذهنی تدریس میکنم.
***
نرگس
نرگس هستم، متولد ١٣٦٧ از كردستان، ٢7 آذر نخاعي شدنم ٧ ساله ميشه
***
لیلا صوفیانی
لیلا صوفیانی از آذربایحانغربی شهرستان سلماس، معلول جسمی وحرکتی
***
آذین نیشابوری
ایشان در محدوده شهرستان فعالیت داشتم و بیشتر جنبه مشاوره ای برای دختران معلولی که بیشتر در گوشه خانه بودند و توانستند خیلیهاشونو به جامعه بر گردونند، ارزشهاشونو بهشون یاد آوری کنم و روال معمول زندگی رو‌ با یاری در امر ازدواج و مشاوره در حل مشکلات زناشویی و شرکت در فعالیتهای اجتماعی در محدوده کوچیک شهرشون انجام داده ام.
***
سهیلی
سلام. ضایع نخاعی گردنیم ازگیلان
***
ریحانه غدیری
دیستروفی عضلانی دارم. محل زندگیم نیشابور هست.
شاغل هستم. 5ساله شغل بیرون ازخونه دارم و حسابدارم. همزمان با شغل حسابداری دوشغل دیگر رو هم ساپورت میکنم.
به اصطلاح وقت سرخاروندنم ندارم.
***
اعظم عزیزی
اعظم عزیزی هستم، 27 ساله، مبتلا به بیماری دیستروفی عضلانی لیمب گریدل، در حال حاضر معرق کاری انجام میدم بصورت تفریحی، اهل و ساکن تهران، متاهل هستم. . .
چند تا مصاحبه باهام تابحال شده، 8 سال وبلاگ داشتم و وبلاگم به عنوان وبلاگ برتر انتخاب شد، به اسم “من و میوپاتی”، 3 سال وب سایت داشتم. . .
دکترها به دلیل اشتباه پزشکی کاری کردند زودتر از روال طبیعی ویلچرنشین بشم.
شعر و داستانک هم میگم که توی مجله چاپ شده.
و نقاشی روی کاشی انجام میدم، با رنگ صنعتی آلکیدی خودرو، ایده و سبک خودم هست.
***
مجید فرهنگ‎فر
مجید فرهنگ فر، نفر اول المپیاد معلولین کشوری در سال 94، ناشنوای کامل بر اثر بیماری اریون، قادر به صحبت کردن روان با لب خوانی
_کارشناسی مهندسی نرم افزار
_کارشناسی ارشد انفورماتیک پزشکی
_بورسیه دکترای آکادمی علوم پزشکی مسکو
_دارای نشان برترازدانشگاه بریستول انگلستان ودانشگاه گالودت امریکا
_مدرس پردازش تصویر درسیستم سونوگرافی ورادیولوژی در دانشکده پیراپزشکی یزد
_ ارایه دهنده مقاله برتر در همایش‌های کشوری علوم پزشکی سال 93 ، 92 ، 94
_عضو بنیادملی نخبگان کشور واستان یزدباسه ثبت اختراع
_الف)طراحی وپیاده سازی نرم افزار ارتباط موبایل ناشنوایان با افراد شنوا
_ب)طراحی وپیاده سازی نرم افزارآموزش زبان اشاره فارسی ناشنوایان به سه زبان فارسی-انگلیسی-عربی
_ج)سیستم پردازش گفتارطبیعی پزشک درتختهای بیمارستانی جهت ثبت درپرونده الکترونیکی
مدیر شرکت سامانه‌های هوشمند کویر
کارشناس و برنامه نویس دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد
مسول فناوری اطلاعات کلینیک بقایی پور بیمارستان شهید صدوقی یزد
***
ملیحه همایونی
ملیحه همایونی، 34 ساله، مشهد، ضعف عضلانی دارم، عضو گروه تئاتر معلولین جسمی حرکتی مشهد- بچه‌های باران به سرپرستی آقای حمید کیانیان میباشم. (بتازگی اسم گروهمون به نام مؤسسه خیریه توانمندسازی- بچه‌های باران تغییر کرده)
****
مینا
بنده میناهستم ازاستان گلستان
***
آسیه خلیلی
آسیه/۳۱/ اصفهان / جسمی حرکتی و شنوایی/ مجرد نقاشی
نخست خودرا معرفی نموده و بفرمایید دارای چه نوع معلولیتی هستید؟
اینجانب آسیه خلیلی، بیست وهشت سال پیش درشهر مبارکه به دنیاآمدم،
دارای معلولیت جسمی- حرکتی و کم شنوایی هستم،
دارای دپیلم نقاشی از هنرستان میر اصفهان و نیز دانشجوی گرافیک رایانه بوده ام که بنابه دلایلی انصراف دادم.
*چطور شد به نقاشی علاقه‌مند شدید؟ از چه سالی شروع کردید؟
به این دلیل که نقاشی آرامش خاصی به من می‌داد، من از ۶سالگی به نقاشی علاقه پیداکردم.
*آیا نقاشیهای تان را در نمایشگاهها، در معرض عموم مردم قراردادید؟
بله. درطول سالها چندین مرتبه درنمایشگاههای نقاشی و نمایشگاه صنایع دستی معلولین از طرف بهزیستی ودیگر دستگاههای مرتبط شرکت داشته ام.
هم چنین در استان گیلان در نمایشگاه نقاشی ناشنوایان از طرف هنرستان ناشنوایان میرشرکت نموده ام.
انشاالله درآینده نزدیک بتوانم نمایشگاه انفرادی میزنم.
*درزمینه تحصیل چگونه عمل کرده اید و چه مدرکی دارید؟
به دلیل اینکه هنرستان ناشنوایان در شهر مبارکه وجود ندارد، ۵سال را به مطالعه انواع کتابهای روانشناسی و مجلات، بافتنی با قلاب، گلسازی، آموزش نقاشی به کودکان عادی می‌گذراندم احساس کردم می‌توانم دوره دپیلم هنرستان بدون حضور فیزیکی در مدرسه بگیرم. اواخر تابستان سال۸۳ بعد از مشورت با مدیر مدرسه میر و اجازه گرفتن از اداره آموزش و پرورش استثنایی شهراصفهان، در هنرستان ناشنوایان میر ثبت نام کردم و در خانه با کتابهای کمک درسی و جزوه‌های درسی بدون داشتن معلم خصوصی درس می‌خواندم و فقط در امتحانات شرکت می‌کردم. تابالاخره اینکه موفق به اخذ دپیلم با نمرات عالی شدم.
*آیا شما درحال حاضربه ناشنوایان آموزش میدهید؟
بله، آموزشیار فرد به فرد، یعنی هرهفته به مدت دو ساعت ونیم به یک فرد ناشنوا (کم سواد) در منزلمان درسها از قبیل آموزش جمله نویسی، زبان اشاره، آشنای گنجینه لغوی و حتی از طریق اینترنت کتابهای درسی (ساده و درک مطلب) را دانلود می‌کنم و آن را به سوادآموز درس می‌دهم و خوشبختانه که فرد ناشنوا گنجینه لغوی و نگارشش کم کم در حال بیشرفت است. و بعضی وقتها آموزش اشاره به مربیان گروه سرود ناشنوایان می‌دهم.
*به نظرشما چه کارهایی باید صورت گیرد تا دید مردم نسبت به معلولین تغییر کند و همچنین معلولین این آگاهی را پیدا کنند که می‌توانند کارهای تاثیرگذار انجام دهند؟
به نظر من برای اینکه معلولین در جامعه جایگاهی داشته باشند و مردم دید مثبتی نسبت به معلولین داشته باشند اول می‌بایست معلولین باید با تلاش خود و مشاوره باافراد موفق وکشف اینکه در خود چه استعدادی را دارند باپشتکار و علاقه فراوان هنر خود را در جامعه نشان دهند.
*راز موفقیت خودرا در چه می‌بینید؟
توکل به خدا، اعتماد به نفس بالا، تلاش، درس گرفتن از شکست ها، صداقت، پشتکار، نیکی به هم نوعان خود، کمک به زیردستان، یاری خواستن از بزرگان.
*بهترین خاطره؟
تأسیس خانه فرهنگ ناشنوایان شهرستان مبارکه، شرکت در مراسم ها، اردوها و جشن‌های ازدواج ناشنوایان
***
وحیدمصدقی
من وحیدمصدقی هستم. 38 سال دانشجوی کارشناسی حسابداری. نیمه شنوای از نوع عمیق شدید.
***
دکترگیتا موللی
من دکتر گیتاموللی هستم. کارشناس ارشد شنوایی شناسی و دکترای روانشناسی و آموزش کودکان استثنایی. استادیار دانشگاه علوم بهزیستی و مرکز تحقیقات توانبخشی اعصاب اطفال و مدیر مرکز فرانک (ویژه کودکان کم شنوا و خانواده)
***
سمانه
سمانه هستم، 21ساله و کم شنوا، دانشجوی اطلاعات پزشکی کاشان، ساکن تهران
***
اعظم عزیزی
مصاحبه رادیو تهران با خانم اعظم عزیزی /در روزجهانی معلولین
در این ساعت از روز از نو، میریم سراغ یک مصاحبه دیگه ای با یک توان یاب دیگه و یه مکان دیگه، مکانی درست در شلوغی ترین نقطه تهران بزرگ؛ مترو تهران، جایی که خیلی از آدمای جامعه مون به هر نحوی و به دنبال حل مشکلات زندگی تو اون همیشه در حال رفت و آمد هستن!
شاید پیش خودتون فکر کید چرا تو مترو، و چرا جای شلوغی مثل مترو؟!
خب باید بگیم که ۱۲ آذر ماه به مناسبت روز جهانی معلولین نمایشگاه نقاشی توی مترو امام خمینی تهران برگزار شده بود که در اون توان یابان عزیز و هنرمدی که بیشتر کارهای هنریشون از جمله نقاشی رو با دهان و حتی پاهاشون خلق کرده بودن به دید نمایش برای علاقه‌مندان گذاشتن!
خلاصه سرتون رو درد نیارم، میریم سراغ مصاحبه!
هفته گذشته در ایستگاه امام خمینی مترو تهران نمایشگاهی نقاشی برپا شده بود که آثار نمایشگاه رو هنرمندان و معلولانی با دهان و پاهایشان خلق کرده بودن، معلولیت این هنرمندان به حدی بود که حتی قادر به صحبت کردن هم نبودند. این نمایشگاه علاوه بر مردم عادی میزبان معلولان زیادی هم بود و نکته ای که در این نمایشگاه توجه من رو جلب کرد معلولانی بودند که هرکدام به طریقی دچار معلولیت شده بودند.
اعظم یکی از بازدیدکنندگان که به همراه مادرش به نمایشگاه اومده بود بر اثر بیماری دیستروفی عضلانی دچار معلولیت شده.
من اعظم عزیزی هستم ۲۷ ساله کارشناسی آی تی دارم، از ۱۵ سالگی مبتلا به بیماری دیستروفی عضلانی شدم؛ ضعف عضلات، الآن هم ۵ سالی میشه که روی ویلچر هستم.
اولین کسی که بهت گفت به این بیماری مبتلا هستی کی بود؟! و اینکه چه علائمی داشتی موقعی که به این بیماری مبتلا شدی، علائم اولیه ات چی بود؟
من اولین کسی که مشکوک شد به بیماریم مادربزرگم خدابیامرز بود، که ایشون گفتن که من احساس می‌کنم وقتی داری راه میری پاتو داری بد میزاری؛ احساس می‌کنم یک پات انگاری داری رو پنجه پاهات راه میری؛ حالا به اصطلاح عامیانه میگن اردکی راه رفتن رو پنجه؛ بعد اول پدرم خدابیامرز گفتن نه، دختره، نازداره، یکی یه دونه است ناز و ادا داره دختره دیگه بالاخره؛
دیگه مادربزرگم حساسیت زیاد نشون دادن تا این که آخر سر با پدرم رفتیم دکتر، من اولین تشخیصی که به من دادن گفتن در رفتگی لگنه؛ ولی خب چون من علائم دیگه رو نداشتم دوباره باز پیگیری‌های دیگه ای ما رفتیم انجام دادیم؛ یه دکتری گفت MS هستش که اونم رد شد؛ در نهایت ما رفتیم بیمارستان شهدای تجریش اونجا از من بیوکسی کردن از عضله ام نمونه برداری کردن دو روز هم بستری بودم، که در نهایت به من گفتن که شما مبتلا به بیماری دیستروفی عضلانی هستین که یکی از نادرترین بیماری‌های دنیا هستش؛ در حال حاضر هم درمان قطعی نداره؛ احتمال داره شاید پنج سال دیگه، شاید ده سال دیگه شایدم بیست سال دیگه، ولی روی ویلچر شاید شما بشینی، باید این احتمال هم در نظر داشته باشی؛ این آمادگی رو داشته باشی که ویلچرنشین بشی. ولی دست خودته که دیرتر بشی یا زودتر؛
من علائمم که بگم، من البته نوع بیماریم دیستروفی عضلانی لیمب گریدل هستش، یعنی کمربند شانه ای، یعنی من کتفم ضعیفه، دوتا کتفام ضعیفه، دستم کامل بالای سرم نمیاد، بعد اون قسمتی که پا به بدن متصل میشه ضعیفه؛ مثلا زانو مشکلی نداره، زانومو می‌تونم خم و راست کنم، دستامم هیچ مشکلی نداره، قدرتشو داره، ولی مثلا بالا آوردن و راه رفتن و دیگه این قدرت رو ندارم!
برامون بگین بیماری چی هست؟!
بیماری دیستروفی عضلانی یه بیماری ژنتیکیه، که امکان داره توی یه خانواده ای مادر سالم باشه ولی ژن اون هم ناقل باشه، یعنی ژن اون رو همراه خودش داشته باشه و به بچه خودش منتقل کنه؛ مثلا مثل مادر من، که خودشون سالم بودن ولی این ژنو داشتن و به من انتقال دادن، ولی خب اگر من خودم بخوام بچه دار بشم، خیلی احتمالش کم هست که بچه من بگیره، چون این بیماری خود منو مبتلا می‌کنه، البته از بیماری‌های ما نوع‌های Cشون هم هستند، که امکان داره به بچشون هم منتقل کنن.
البته بیماران دیستروفی باید قبل از ازدواج حتما آزمایش ژنتیک رو بدن، غربالگری بشن و قبل از بارداریشون هم حتما آزمایشات لازم رو انجام بدن، برای جلوگیری از مبتلا شدن جنینشون.
قبل از اینکه متوجه بشی که به این بیماری مبتلا شدی، چیکارا میکردی؟! بعد از اینکه مبتلا شدی اون کارها رو ول کردی، یا نه داری ادامه میدی؟
من…، خب اون موقع جوون بودم که به این بیماری مبتلا شدم، بعد قبل از اون شاید خیلی یه نوجوونی بودم که خیلی فعال بودم، خیلی اکتیو بودم، تو رشته‌های ورزشی فعالیت داشتم، ولی خب زمانی که فهمیدم به این بیماری مبتلا شدم، چون خواهی نخواهی درگیر یه سری مسائل شدم، فیزیوتراپی رفتن، کاردرمانی رفتن، آب درمانی رفتن، یعنی بیشتر وقت منو مسائل درمانی گرفت، حتی شاید من جنبه تفریحیمم خیلی به شدت کمتر شد، حتی شاید من تا دو سه سال پیش سینما نرفته بودم، شاید ده س
اله بود سینما نرفته بودم؛ یعنی یه جورایی همه چیزو گذاشته بودم کنار فقط چسبیده بودم به درمان. تا جایی رسید که دیدم کار به اون صورتی نمیشه برای درمان قطعی بیماری فعلا انجام داد، و دکترها گفتند شما در حال حاضر می‌تونین فقط با مصرف مکمل‌ها یا تغذیه درست، آب درمانی با ورزش‌های سبک از پیشرفت بیماریتون جلوگیری کنید.
برای شما این اتفاق افتاده که ناتوان بشین، کلا از نظر جسمی از همه لحاظ؟!
من…، اون اوایل بیماریم یه دختری بودم چون خیلی شیطون بودم، خیلی فعال بودم، خب… خیلی برام یه خورده ناباورانه بود که مثلا منی که همه کار میتونستم، حتی من از مدرسه، من رو از ورزشم معاف کردن. گفتن که چون این بیماری رو داری احتمال داره مثلا بخوری زمین، تعادلت بد باشه، مثلا ما مسئولیت قبول نمی کنیم؛ در قبالی که یه اتفاقی برای شما بیفته، بخاطر همین من رو از ورزش معاف کردن.
بعد همین که شمارو معاف کنن، اینکه مثلا شما وارد هرجایی میشی مثلا بگن هان، شما چون روی ویلچر هستین، شما چون این بیماری رو داری، یا معلولیت داری نمی تونی از این استفاده کنی. بیشتر این خود اجتماع هستن که ماهارو محدود میکنن؛ بعد این محدودیته باعث میشه تو روحیه فرد هم اثر بزاره؛ یعنی فرد با خودش میبینه که، خب… من بالاخره این بیماری رو دارم، این محدودیت رو دارم، جامعه هم داره منو محدودتر می‌کنه، عوض اینکه مسیرو بتونه برای من بازتر کنه و من بتونم فعالیتم رو بیشتر کنم، فعالیت رو محدود می‌کنه.
من اوایل حتی افسردگی حادی گرفته بودم، می‌گفتم که خب…، مثلا حالا من اینطوری شدم، رفتم منی که اونجوری بودم، حالا شدم، تبدیل شدم به یه آدم بی انرژی و خونه نشین. بعد تا دو سه سالی اینجوری بود، بعد از اینکه دیپلم گرفتم، یه خورده دانشگاه قبول شدم این باعث شد که یه خورده یه هدفی پیدا کنم توی زندگیم تلاشمو بیشتر کنم.
برامون می‌گی چرا اومدی متروی امام خمینی؟! چون اینجا مترو امام خمینی هستش، برامون بگو که چطوری اومدی اصلا؟!
من، یکی از دوستام که خبردار شدم خودشون اینجا کاراشونو به نمایش گذاشته بودن، به بچه‌ها اطلاع رسانی کردن که توی متروی امام خمینی به مناسبت ۱۲ آذر روز جهانی معلولین یه نمایشگاه نقاشی از چندتا هنرمندی که با دهان و پا نقاشی می‌کنن برگزار میشه؛ بعد ما هم با دوستامون هماهنگی کردیم، با دوستایی که همه به نوعی معلولیت دارن، هماهنگی کردیم که به صورت گروهی بیایم بازدید اینجا؛ حالا هرکس به یه نوعی اومده، من دو سه تا از دوستام مثل اینکه خودشونم با مترو اومدن، دوستام میتونستن حالا راه برن، پاشون لنگ میزد. اونا با مترو اومده بودن، بعد بعضی از دوستام با خط واحد اومده بودن تا اینجا، خود منم با سامانه حمل و نقل جانبازان و معلولین شهرداری اومدم.
چرا شما توی نمایشگاه هیچ آثاری نزاشتین؟!
راستش توی قشر معلولین بچه‌های هنرمند خیلی زیادن، ولی متأسفانه، نمیدونم حالا بهزیستی به خاطر اینکه شاید خیلی مددجو داره، من الآن خودم شاید سه چهار ساله که به مددکارم گفتم که کارای هنری انجام میدم، معرق انجام میدم، مشبک انجام میدم، مثلا پیکرتراشی انجام میدم. ولی در صورتی که هر دفعه زنگ میزنم، میگه، میگیم… میگیم… مثلا نمایشگاه باشه ما زنگ میزنیم بهتون میگیم، ولی در صورتیکه اصلا به ما هیچ اطلاع رسانی نمیشه، حتی من شعر میگم، داستان میگم، توی مجله هم چاپ شده؛ ولی اصلا هیچ ترتیب اثری نمیدن؛ یعنی تا خودمون زنگ نزنیم، خودمون اقدام نکنیم، خودمون پیگیری نکنیم … اصلا اونا هیچ اقدامی نمیکنن برای ما.
الآن میبینم که نقاشی هایی انجام دادی که روی کاشیه و خیلی هم زیباست، در مورد این برامون توضیح میدین؟!
من حدود هفت، هشت سالی میشه یه ایده ای به ذهنم رسید بارنگ صنعتی خودرو، با رنگ آرکریدی، روی کاشی نقاشی کنم. بعد این کارو از خیلی مبتدی خودم شروع کردم بدون اینکه هیچ آموزشی دیده باشم. خودم شروع کردم هی به مرور، به مرور کارم هی بهتر شد، بعد هی یه سری تجربه‌ها مثلا به دست آوردم که کجا چیو استفاده کنم بهتر میشه. بعد من طراحی هام هم خودم می‌کنم، یعنی از طراحی تا اجرا روی کاشیشو خودم انجام میدم، کار کپی انجام نمیدم.
این نقاشی هایی که انجام میدی روی کاشی تا حالا شده بفروشی؟!
بله… فروش هم داشتم ولی بیشتر به دوستای خودم هدیه دادم، برای مراسم تولدشون، ازدواج و… بیشتر برای کادو بهشون دادم؛ ولی سفارش هم داشتم از دوستام یا بعضی از شرکت‌ها بودن که سفارش گرفتم و براشون انجام دادم، به صورت محدود.
بچه‌های مبتلا به بیماری دیستروفی عضلانی، به نظر من خدا یه نعمتی رو ازشون گرفته و چندن نعمت دیگه رو توی وجودشون به ودیعه گذاشته، که یکی از اونا هنراییه که دارن؛ بچه‌های ما اکثرا یا شعر میگن، یا نقاشی میکشن، یا داستان میگن؛ و خیلی هم ذوق بالایی دارن بچه هامون؛ ولی متأسفانه به نظر من چون ماها یه خورده تو ترددمون مشکل داریم زیاد نمیتونیم کارای خودمون رو معرفی کنیم یا به گوش بقیه مردم برسونیم.
اگه شهرداری با ما یه همکاری بکنه با انجمن دیستروفی یه هماهنگی انجام بده که بچه هایی که مبتلا به بیماری دیستروفی هستن بتونن که کارای خودشون رو به صورت منسجم بیارن توی همین مترو، حالا ایستگاه‌های مترو که من دارم میبینم که خیلی هم پر رفت و آمد هست به دید نمایش بزارن، هم مردم ببینن هم به جورایی به نحوی با یه بیماری آشنا بشن. بین این چند سال چه قدر میشه، بین این ۱۲ سال که مبتلا شدی نقطه برجسته زندگیت چی بوده؟!
یکی اینکه اون موقعی که خیلی نقاشی هام یعنی به جایی رسید که همه تعریف و نمجید میکردن، اونجا فهمیدم با این که دچار معلولیت هستم میتونم کارایی رو انجام بدم که خیلیایی که سالم هستن و میان نقاشی‌های منو میبینن، واقعا حسرت میخورن که چرا ما یه همچین هنری رو نداریم؛ یکی اونجاش برام خیلی خوب بود؛ دانشگاه رفتنم، و ازدواج کردنم.
ازدواج هم کردی؟!
بله…: )
همسرت کجاست؟!
همسرم ماموریت هستن
چند سالگی ازدواج کردی؟!
من… دو ماه و نیمه که ازدواج کردم
سالمن؟!
بله… همسرم سالم هستن
چطور با بیماری شما کنار اومدن؟!
-قبل از اینکه با هم ازدواج کنیم، من خیلی باهاش صحبت می‌کردم؛ میگفتم ماهایی که مثلا معلول هستیم دوست نداریم که کسی با ما ازدواج میکنه از روی ترحم با ما ازدواج کنه. چون من خیلی این برام مسئله مهمی بود، دوست نداشتم من با کسی ازدواج کنم که از روی ترحم با من ازدواج کنه، بعد… خدای نکرده بعد از اینکه ترحمش تموم شد به این نتیجه برسه که “من اشتباه کردم با این فرد ازدواج کردم”. خیلی با هم دیگه صحبت کردیم؛ صحبت‌های منطقی کردیم. موشکافانه در مورد بیماریم توضیح دادم، و اینکه تمام شرایط رو خیلی صادقانه بهشون گفتم.
بعد ایشونم بهم گفتن که تنها چیزی که برای من مهمه، صداقت و مهربونی فرده و گفتش که من اصلا احساس نمی کنم که شما روی ویلچر نشستی؛ حالا حرفی که زدن گفتن که “من روح شما رو خیلی بلندتر از اون چیزی می‌بینم که روی یک ویلچر نشسته باشه، شما به دید من یک آدم سالم هستی، هیچ فرقی نمی بینم”.
کارای خونه رو خودتون انجام میدین یا همسرتون؟!
معمولا پنجاه پنجاهه، ولی خب چون ماها که رو ویلچر نشستیم، باید… معمولا خب الآن من همه کابینتام پایینه، بعد اجاق گازم اجاق رو میزیه، پایینه باز؛ یعنی ماها چون نمیتونم از کابینت‌های بالا یا طیقات بالا چیزی رو ورداریم، معمولا همه چیزامون باید پایین دم دستمون باشه.
الآنم من معمولا یه روز در میون من آشپزی می‌کنم، تو کارای خونه هم مشکلی ندارم، جاروبرقی کشیدن و ظرف شستن و اینا… مشکلی ندارم چون همه کارامو روی ویلچر انجام میدم، ولی فقط خیلی آهسته و آروم؛ کلا اصلا بیماران دیستروفی چون زود خسته میشن معمولا کاراشون هم آهسته آهسته انجام میدن.
اعظم جان برای دیدن این نمایشگاه به همراه مادرشون اومدن؛ اعظم چه جور دختریه؟! (صحبت با مادر وی)
با محبته، بالاخره درک میکنه منو…
شیطونی می‌کرد، بچه بود؟!
خیلی… اصلا یعنی زمانی که اعظم بنده خدا اینجوری بود، اصلا همه مون تعجب کردیم. گفتیم چی شد یه دفعه ای بازی گوش بود، اینور اونور پله میرفت، بالا میپرید پایین مینشست بلند میشد، بعد بندرعباس بودیم، یعنی چون نظامی بودیم سالی یه بار مثلا از بندرعباس میومدیم تهران. بعد این بنده خدا می‌رفتیم خونه مادربزرگه مثلا دوتا ساک سه تا دستش میگرفت از بالا با شیب به چه تندی، خواستیم بیایم پایین بازم سخت بود برامون، یعنی با الآن مقایسه می‌کنم میبینم چی شد یه دفعه ای، یه دفعه ای اصلا دیگه همه چی رفت کنار. الآن به این نقطه میرسم می‌بینم تا آدم مادر نشه نمیدونه؛ راضیم به خودم یه چیزی بشه، ولی به این نشه! به خدا… خوشبخت بشن، به جاهای بالاتر برسن، از ما گذشت…
البته این خاصیت همه مادران ایرانیه فکر میکنم که، دوست دارن خودشونو فدا بکنن تا بچه هاشون به یه جایی برسن!
یعنی واقعا خداشاهده اینو از ته قلبم دارم میگم، راضی ام خودش همیشه سلامت باشن، کاری هم از دستم بر بیاد، تا زمانی که بتونم کاری براشون انجام بدم خوشحال میشم.
و اما ادامه صحبت‌ها با اعظم خانم
دوست داری مادر بشی، فکر می‌کنی از پس مادر شدن بر بیای؟!
بله… چرا که نه، به نظر من حق همه خانوما و دخترخانم‌ها ازدواج کردنه، من میگم که این خیلی بده که ما بیایم اولا غربالگری بکنیم بگیم که خب… مثلا چون این خانم معلولیت داره نباید ازدواج کنه.
چون من قبل از این خیلی از دوستای خودم حتی به عینه تو روی خودم میگفتن، دوستان سالم خودم میگفتن، میگفتن که مثلا تو برای چی میخوای ازدواج کنی، یا مثلا دلیلی نداره بخوای ازدواج کنی، کی حاضر میشه بخواد مثلا باتو ازدواج کنه؟!
ولی من با این تفاسیر بازم ازدواج کردم، مثل بقیه دوستام که روی ویلچر نشستن و مادر شدن منم تصمیم دارم که مادر بشم.
بزرگ ترین آرزوت چیه؟!
بزرگ ترین آرزوم؟! …
اولا که سلامتیه! هم برای همه دوستام هم برای خودم؛ بعدم اینکه دوست دارم بچم صحیح و سلامت باشه، به جاهای خیلی خوب هم برسه!
جمله ای که روز معلول همسرت برات فرستاد چی بود؟!
میگه من معلولم به هزاران علت، اما تو از آن هزار گفتنی تری!
به راستی معلولیت محدودیت نیست، معلولیت یعنی هنر زندگی کردن، هنری که شاید خیلی از افراد سالم اون رو نداشته باشن!
***
علی پازوکی مهر
28 ساله و کارمندم در زمینه مهندسی عمران
***
محمد رضا کمربندی
من محمد رضا کمربندی هستم 24 سالمه کارمند دانشگاه علمی کاربردی آستارا معلولیت 20 درصد فقط از پا بی عصا و ویلچر راه میرم هدفم ازدواجه اگر خانومی هست برای ازدواج موافقت میکنه پیام بده
***
ساغر
ساغرهستم فلج اطفال ویلچریم 36ساله مجرد
***
مینا
مینا هستم کم شنوا 23ساله از تهران، لیسانس گرافیک دارم.
***
نازگل
نازگل چهل و یک سالمه مجرد از ساری فلج اطفال
***
نازیلا
نازیلا هستم 30 سالمه، نزدیک به 3ساله درگیر ضایعه نخاعی هستم له شدگی نخاعی. در شمال ایران زندگی میکننم و هم اکنون با بیماریم مبارزه میکنم و درحال حاضر بدون بریس پا توی خونه تمرین میکنم و درصدد گرفتن عصای زیر بغل هستم و از زندگیم لذت میبرم.
***
شهرام
سلام شهرام 29 تهران ویلچری
***
استفان هاوکینگ
یکی از بزرگترین دانشمندان فیزیک نظری معاصر و به اعتقاد برخی از دانشمندان برجسته ترین فیزیکدان بعد از انیشتین است. شاید چهره ی اورادر حالی که روی صندلی چرخ دارش نشسته است و به کمک ابزار‌های نوین رایانه ای به تکمیل نظریاتش می‌پردازد دیده باشید. او ضمن مبارزه با بیماری لاعلاجش که قدرت هر حرکتی را از اوگرفته است به کمک نیروی اراده و توانایی علمی بالا و برجسته ای که دارد همواره به پردازش نظریاتی در گستره ی کیهان شناسی میپردازد و همواره در تلاش است تا پاسخی برای اساسی ترین پرسش‌های کیهان شناسی در خصوص چگونگی جهان افرینش بیابد.
هاوکینگ در پاسخ به این که چه هدفی رادنبال میکند می‌گوید: هدف من بسیار ساده است: فهم کامل کیهان و گیتی. چرا به این شکلی که هست به وجودامده و این که دلیل وجود ان چیست؟
استفان هاوکینگ در سال ۱۹۴۲ در جریان جنگ جهانی دوم در شهر اکسفورد انگلستان متولد شد.
در نوجوانی دانش اموز برجسته ای نبود و دست نوشته هايش مايه نا اميدي معلمانش بود. اما به ياد گيري رموز ابراز به شدت علاقه نشان داد در سال 1959 در 17 سالگي براي تحصيل در علوم طبيعي با تاكيد بررشته ي فيزيك به آكسفورد رفت و خود را در دانشگاه هاي آكسفورد و كمبريج در رشته ي فيزيك اغاز كرد. از همان زمان به فيزيك اختري و كيهان شناسي علاقه‌مند شد. در ژانويه 1963 در سن 21 سالگي ٬ دانشجوي مقطع كارشناسي ارشد كمبريج در شاخه ي كيهان شناسي بود كه به بيماري فلج تدريجي عضلات ALS مبتلا شد. اين بيماري موجب از هم پاشيدگي تدريجي سلول هاي عصبي نخاع ومغز كه فعاليت هاي ارادي ماهيچه‌ها را تنظيم مي كنند ٬ ميشود.
او در خصوص بيماريش مي گويد: زماني كه انسان با مرگ زودرس مواجه مي شود ٬ به اين نكته پي مي برد كه زندگي ارزش زندگي كردن را دارد و خيلي كارها هست كه انسان مي خواهد انجام دهد. هر چند بيماري اوراافسرده وبي انگيزه كرده بود، اما ازدواجش با جين وايلد كه داراي شخصيت مذهبي بود دوباره شادي را به زندگيش باز گردانيد. استفان در اين مورد مي گويد: نامزدي زندگي مرا تغيير داد. به من چيزي داد كه براي آن زندگي كنم. مرا به زندگي مصمم كرد. بدون كمك هاي جين قادر به ادامه زندگي نبودم و اراده اي هم براي آن نداشتم. و از آن پي با تلاش و جديتي كه در تحقيقاتش به خرج مي داد در تحصيلاتش پيشرفت چشمگيري كرد ٬ طوري كه در سال 1965 از يكي از كالج كمبريج به نام گانويل و كيس بورس پژوهشي گرفت و در همان سال ازدواج كرد. جين ليسانس خود را در دانشگاه لندن در رشته ي آموزش زبان تمام كرد و پايان هفته را به كمبريج رفت و رساله ي دكتراي هاوكينگ را براي او تايپ كرد.
اولين پسر انها ٬ در 1967 به دنيا امد و اين براي هاوكيتگ انگيزه اي جديدي ايجاد كرد. در آخر دهه 1960 اودر جستجوي اين بود كه جهان چگونه است و چگونه ممكن است اغاز شده باشد ٬ چيزيكه او ان را شركت در بازي جهان مي نامد. در اواخر دهه شصت ٬ هاوكينگ از راه رفتن باز ماند و از ان پس او با كمك صندلي چرخ دار به فعاليت مي پردازد.
اما چيزي كه زندگي هاوكينگ را متمايز مي كند اميد است. بيش از چهل سال از زماني كه پزشكان تشخيص دادند ٬ هاوكينگ بيش از دو يا سه سال بيشتر زنده نخواهدماند ٬ مي گذرد پيام او به ديگران همواره اين بوده است كه به بيماري نينديشند زيرا زندگي و زندگي كردن را وراي داشتن قدرت حركتي مي داند.
***
سمانه
من معلولیت cp سمت چپ لیسانس شیمی کاربردی دارم 3 ساله کار می‌کنم به مدت انجمن باور و بعد دفتر بیمه و الآن یک و نیم سال است کارشناس اتوماسیون اداری هستم با بیمه و غیره اولین کارم از صفر بود اما باعث شد تجربیات خوبی کسب کنم. دومین جا کارفرما معلول بود چند ماه حقوقم را نداد منم ازش به اداره کار شکایت کردم با 1 سال دوندگی حقم را ازش گرفتم به بیمه هم جریمه داد الآنم جایی کار می‌کنم که 250 نفر کارمند داره و فقط من معلولم
***
جانی اک
هنرپیشه و رهبر ارکستر “جانی اک” کسیکه بدون پا بدنیا آمد.
جانی اک دربیست و هفتم اوت سال 1911 م. در بالتیمور بدنیا آمد.
جانی اک در زمستان سال 1932 م. ارکستر مخصوص خود را در بالتیمور تشکیل داد، ورهبری آن را به عهده گرفت. اومدتی به سینما روی آورد، و درفیلمای زیادی بازی کرد، که درمیان آنها می‌توان به فیلم تارزان و نقص خلقت اشاره کرد. هم اکنون درموزه شهر نیویورک عکس و شرح حال مختصری ازجانی اک به عنوان رهبر ارکستر و هنرپیشه معروف وجود دارد.
“پس ما می‌توانیم”
***
حسین
۲۷ مازندران لیسانس عمران
***
زهرا
زهرا ازاصفهان، فوق دیپلم، 30 ساله
***
نیما
نیما 29 ساکن قزوین اصالت گیلان دیپلم و بیمار ms
***
مهرآرا
مهرآرا هستم. 42ساله. دیستروفی دوشن.
***
مهری سلطانی
سلام مهری هستم متولد سال 49. . . فوق دیپلم حسابداری. . . تولید کننده تابلو فرش و گبه. . . معلول حرکتی. . . خراسان رضوی تربت جام
***
فریبا معصومی
چند روز پیش یک دعوت نامه از طرف فریبا معصومی برای بازدید از نمایشگاهش در تهران گذاشته بودیم
حال مصاحبه ای که ازشون گرفته شده و درد دل هایی کرده است را ببینید و با این بزرگوار اشنا شوید
واقعا ارزش خواندن دارد
تنها سرش حرکت می‌کند و بخشی از انگشت‌ها و مچ دستش. حتما باورش برای شما هم سخت خواهدبود اگر بگویند تمام کارهایی که بر روی میز می‌بینید از شال گردن، پاپوش ها، عروسک ها، لیف ها، گل‌ها و. . . کار دست‌های خودش است که به شکل خوابیده بر روی زمین آنها را درست کرده و بافته. شاید به همین خاطر باشد که میل بافتنی از دستش نمی افتد و هر از گاهی دستی به میل و کامواهایش می‌برد که کمی باورپذیری این ماجرا را برای بازدیدکننده‌ها ساده تر کند.
***
عبدالمطلب اکبری
شهید عبدالمطلب اکبری یک شهید ناشنوا بود.
پنچ دقیقه قبل از اینکه برم یک نفر اومد کنارم نشست و گفت: آقا یه خاطره برات تعریف کنم؟
گفتم: بفرمائید!
عکسی به من نشون داد، یه پسر نوزده – بیست ساله‌ای بود، گفت: اسمش «عبدالمطلب اکبری» ست، این بنده خدا زمان جنگ مکانیک بود و در ضمن ناشنوا هم بود.
عبدالمطلب یک پسر عمو هم به نام «غلامرضا اکبری» داشت که شهید شده. غلامرضا که شهید شد، عبدالمطلب سر قبرش نشست و بعد با زبون کر و لالی خودش با ما حرف می‌زد، ما هم گفتیم: چی می‌گی بابا؟! محلش نذاشتیم، هرچی سر و صدا کرد هیچ کس محلش نذاشت.
وقتی دید ما نمی‌فهمیم، بغل دست قبر این شهید با انگشتش یه دونه چارچوب قبر کشید و رویش نوشت: شهید عبدالمطلب اکبری. بعد به ما نگاه کرد و گفت: ‌نگاه کنید! خندید، ما هم خندیدیم. گفتیم حتما شوخیش گرفته، دید همه ما داریم می‌خندیم، طفلک هیچی نگفت؛ یه نگاهی به سنگ قبر کرد و با دست، نوشته‌اش را پاک کرد. سپس سرش را پائین انداخت و آروم رفت. . .
فردایش هم رفت جبهه. 10 روز بعد پیکر پاک شهید عبدالمطلب را آوردند و دقیقاً توی همین جایی که با انگشت کشیده بود خاکش کردند. »
خدا رحمتش کنه روح این شهید بزرگوار شاد. صلوات و فاتحه نثار روح شهدا تقدیم کنیم.
***
سعیده قدس
سعیده قدس متولد ۱۳۳۰ در تهران نویسنده و نیکوکار ایرانی
***
سجاد
نامه زندگی دوران کودکی سجاد
من همه را می‌بخشم ، و در ابتدا خود را می‌بخشم ، به خاطر این که سزاوار بهترین‌ها هستم، من همان چیزی هستم که باید باشم یعنی بهترین مخلوق من به خاطر عطر گل یاس همه را می‌بخشم به خاطر آسمان آبی و به خاطر پرواز کبوتران که سپید است وبه خاطر صدای امواج دریا که خاطره انگیز است همه را همه را می‌بخشم وابتدا خود را می‌بخشم. خود را به خاطر مهربانی قلب مادر و به خاطر زیبایی آفتاب در حال غروب می‌بخشم. عطر یاسها را استشمام می‌کنم و خدا را شکر به خاطر این که یاس را آفرید. و برای این که به من قلب داد و برای خاطر اینکه ماه زیباست و خدا را شکر می‌کنم برای هر طلوع که می‌بینم هنوز تنفس می‌کنم و هنوز خوشبختم و هنوز می‌فهمم و هنوز می‌توانم فریاد بزنم که من هستم وموفق هستم!
من سجاد درسال 1364 در روستای گنجگان حوالی یاسوج به دنیا آمدم. سه ماهه بودم به علت بیماری کم خونی چند ماهی در بیمارستان بستری شدم و تشخیص پزشکان برای درمان، تعویض خون من بود واین کار سه بار انجام شد که سومین بار اهداء کننده من شهید شریعتی و شهید کریمیان بودند که باعث نجات من گردید. اما این بیماری باعث شد تا شنوایی خودم رو از دست بدهم.
در آن دوران بیماری پدر و مادرم سخت تلاش کردند تا من دوباره زندگی بی درد وبیماری را از سر بگیرم.
اما بیماری باعث شد ناشنوای مطلق بشوم. دوران کودکی برای من بسیار سخت بود چون به خوبی نمی توانستم حرف بزنم در ارتباط با دیگران مشکل داشتم و بی توجهی زیادی به من میکردند.
بالاخره من هم به مدرسه رفتم و تاحدی با جمله‌ها و کلمات آشنا شدم متأسفانه در مدرسه هم با بی توجهی معلمان و همکلاسی هایم روبرو شدم واین باعث شد من در کلاس سوم به مدت هشت سال ترک تحصیل کنم.
سال 1380 کلاس چهارم را در نهضت سواد آموزی گذراندم. و چون در روستا زندگی میکردیم مشغول کشاورزی شدم.
خانواده من در سال 1382 برای زندگی به شهر یاسوج رفتند ولی من در روستا ماندم کنار عمویم به کشاورزی ادامه دادم و بعد از گذشت یکسال به علت تنهایی رفتم یاسوج در کنار خانواده.
سال 1384 به پدرم گفتم قصد ادامه تحصیل دارم و شروع کردم به خواندن و کلاس پنجم را غیرحضوری امتحان دادم وقبول شدم. مهر ماه همین سال در مدرسه راهنمایی ناشنوایان ثبت نام کردم.
دوستان زیادی پیدا کردم واز اینکه با همنوعان خودم آشنا شده بودم خیلی خوشحال شدم واین شادی باعث ادامه تحصیلم شد.
سال 1389 دیپلم گرفتم و در کنکور دانشگاه شرکت کردم وبه لطف خدا در رشته کاردانی کامپیوتر قبول شدم و این قبولی همه مردم روستا را متعجب کرد. باتلاش فراوان دوره کارشناسی رشته مهندسی فناوری اطلاعات را باموفقیت سپری کردم هم کارمند دولتی خدمت میکنم
در گذشته مشکلات زیادی داشتم وزندگی سختی رو گذراندم اما به لطف خداوند زندگی بهتر شد و من شکر گزار هستم. . . .
***
زهرا
زندگیم خیلی داستانهای جالب، زیبا و عجیبی داشتند ولی من عاشق زندگی کردند بودم هر چیزی رو می‌دیدم مثل بچه‌ها شگفت زده و ذوق میکردم من از تلاش و کوشش کردند خسته نمیشدم اتفاقا لذت میبردم قبل از شروع کلاس اول اون زمان پیش دبستانی بودم سال1362 شنوای کامل بودم یه اتفاق ناخواسته برام پیش آمد مهمان اقوامون بود اولین بار آمد منزل ما منم خیلی خوشحال بودم مثل پروانه دورش می‌چرخیدم منو غلن دوش گذاشت تو شانش قدش خیلی بلند و منم همینطور شب عید فطر بود یهویی موج میگیرش منو پرت میکنه سمت پنکه سقفی روشن بود و پنکه در کوتاهترین زمان پرتم میکنه سمت میز شیشه ای خرد و شکسته میشه عین فیلمهای بدلکاران بود باورکن خون از تمام بدنم خارج میشن گوش، حلق و بینی خیلی سخت بود زمان چنگ بود و ساکن اهواز بودم هیچ بیمارستانی نتونست منو بستری کنه چون از شهیدان و زخمیها پر بود تااینکه بیمارستان گلستان زیر نظر استادان و دانشجویان بستری کردند حالم خوب شد ولی متأسفانه فراموش کردند گوشم رو پاک کنند چون خون تو گوشم ماند باعث کاهش شنوایی پیدا کنم
دوران ابتدایی سه سال مردود شدم بخاطر دیکته و املا پدرم خیلی سعی کرد مشکلم رو حل کنه ولی کم آورد چندسال برام معلم خانگی گرفت بازم موفق نشد دیگه من و پدرم بریدیم به پدرم گفتم نمیخوام درس بخونم پدرم گفت باشه هیچی هم نگفت تا دو هفته از بازگشایی مدارس گذشته بود دلم هوای مدرسه کرد خودم و دوستم رفتم مدرسه ثبت نام کردم اونم کلاس پنجم بود سر کلاس خیلی اذیت شدم هنر خوب شنیدن رو نداشتم ولی بازم ناامید نشدم دیگه کم کم حوصله ام سر رفت از نظر روحی و جسمی بدنم خسته شدند یکی میخواد با من حرف بزنه سریع واکنشم نشون میدم یعنی حوصله گوش کردند رو ندارم ولی وقتی میخام باهاش حرف بزنم تلافی کار منو در میاره الآنم باز هم تحمل میکنم سختیهای زیادی کشیدم بلاخره موفق شدم مقطع کارشناسی ارشد طراحی پارچه و لباس به اهتمام رساندم حتی واسه شغلم برند ساختم اونم به اسم خوب خیلی طرحش قشنگه خودم برند رو ساختم استادام و دوستام شگفت زده شدند همه برای من آرزویی موفقیت میکند ولی دوست دارم مشکلم رو حل کنم( به روز) باشم و همینطور آقای باغچه بان خدمتگذار خوبی برا ایران و جهان بود منم یک تکه ای از خودم مانند باغچه بان خدمتگذار خوبی برا جامعه باشم.
***
مریم
سلام مریم هستم 39 سال، جسمی حرکتی.
***
بتهوون
بتهوون در 35 سالگی کر میشه. ناشنوای مطلق. جالبه بدونید بزرگ ترین آثار موسیقی بتهوون بعد از 35 سالگی او خلق شده! بعد از اینکه ناشنوای مطلق شده!
بتههون وقتی ناشنوا است و نُتی رو که روی کاغذ آورده رو نمی تونه بشنوه، جای تعجب داره که چطور نُت هاش رو اصلاح می‌کرده! جالب تر اینه که شاهکار هاش بعد از ناشنوا شدنش خلق شده. از بتهوون می‌پرسن “آقای بتهوون شما چطور این آثار رو خلق می‌کنی؟! تو که نمی تونی بشنوی؟! ”
میگه: کی گفته من نمی تونم بشنوم؟! من نُت‌ها رو می‌نویسم. چشم هام رو می‌بندم. در ذهنم می‌بینم که گروه کنسرت داره نُت من رو اجرا می‌کنه. اشتباهاتش رو با گوش ذهنم می‌شنوم و اصلاح می‌کنم.
***
رضا
سلام رضاهستم 24ساله لیسانس بیوشیمی معلولیتم جسمی حرکتی
***
رضا افشارپور
متن زیر نوشته ای از سعید مجردی مدیر سایت اینترنتی مغان ارس است که در خصوص رضا افشارپور همکار هنرمند نوشته شده است. افشارپور که یک معلول هنرمند است، فعالیتهای قابل توجهی در مقوله هنر داشته و با پشتکار و همت خود موفقیتهایی را به دست آورده است. این متن که به مناسبت ۱۲ آذر روز جهانی معلولان نوشته شده بود، با تاخیر به دفتر نشریه واصل شد. اما به دلیل اهمیت موضوع و تقدیر از این همکار پر تلاش آن را درج می‌کنیم.
اخیرا در تبریز کتابی تحت عنوان “مکث” منتشر شد که بخشی از آن کتاب ۱۲۵ صفحه ای به معرفی ۳۶نفر معلولان آذربایجان شرقی می‌پردازد. در بین این عزیزان هنرمندی می‌درخشد که اینجانب به چند دلیل پیشنهاد معرفی نامبرده را در آن نشریه مینمایم
۱ ـ نویسنده بخش اعظم این قسمت (۳۵ صفحه) از ۱۲۵ صفحه را با توجه به فعالیت‌های فراوان فرهنگی وی به ایشان اختصاص داده است
۲ ـ نامبرده کارمند رسمی مدیریت درمان تامین اجتمائی استان است و در درمانگاه شماره یک تبریز خدمت میکند
۳ ـ بیمه شدن هنرمندان در ایران برای اولین بار با تلاش نامبرده صورت گرفت. مرحوم استاد عاشیق علی فیض الهی وحید چند روز قبل از فوت در آخرین مصاحبه خود، در جواب خبرنگاری که پرسیده بود: ـ آیا خبر دارید که اخیرا” عده ای از هنرمندان برای اولین بار توسط مدیر عامل تامین اجتماعی بیمه شده اند؛ گفت: بیمه شدن هنرمندان را با شادی استقبال کردم، ولی قبل از ایشان سرپرست و رئیس ما ـ افشارـ که خود از کارمندان تامین اجتمائی است چندین هنرمند را بیمه کرده بود. (متن کامل این مصاحبه چند سال پیش در آتیه تحت عنوان گپی خودمانی با مرحوم عاشیق علی فیض الهی وحید چاپ شد. )
۴ ـ از بین بیوگرافی این ۳۶ نفر افشار تنها کسی است که مطالب خود را با استناد ارائه داده است.
اینک با توجه به موارد گفته شده خواهشمند است زندگینامه زیر به مناسبت ۱۲ آذر ( روز جهانی معلولین ) در تامین درج شود.
اين نوشته بدون ترديد تشريح فرآيند تصميم و فرآیند شكل گيري شخصيتي قوي و ممتاز است كه بدون توجه به نقص عضو و معلوليت خاص كه از سيزده سالگي گريبانش را گرفته است، اكنون مردي ۴۸ ساله و داراي توانايي هاي برتر است و به فرازهاي بلند موفقيت دست يافته است.
قسمتی از مقاله ی “ویلچر نشین سرزمین هنر” نشریه ی “تامین”چنين بنظر ميرسد كه رضا افشارپور (افشار) در حاليكه از مشكلات جسمي كه مختص معلولان است رنج مي برد توانسته است با سوار بر مشكلات به ابتكارات ويژه اي هم در عرصه هنر، فرهنگ، و موسيقي دست يابد.
اين هنرمند شاعر، نويسنده و كارگردان در سابقه هنري خود گويندگي راديو را نيز تجربه كرده است و از صداي دلنشين و تاثير گذاري نيز برخوردار است.
افشار فرزند محله پل سنگي تبريز در خيابان فارابي ديده به جهان گشود و اكنون آوازه اش به اقصي نقاط كشور عزيزمان ايران و نیز به برخي از كشورهاي ديگر رسيده است. در كتاب مكث نويسنده سركار خانم پروين پناهي كه خود دچار ضايعه نخاعي است در باره اين هنرمند تبريزي مكثي زيبا كرده است و به تشريح موفقيتهاي وي پرداخته و زواياي پيشرفت و رشد وي را ترسيم كرده است. ” رضاافشار موسس و بنيانگذار كتابخانه ملي ـ مردمي، انجمن ادبي و بزرگترين گروه هنري كشور به نام نامي محمد فضولي مي باشد”(كتاب مكث – پروين پناهي ص. ۶۱ ).
نمايشنامه طنز ” گجيل قاپيسي ” که به عنوان اولین درام موزیکال دربین ترک زبانان ایران مطرح است، دست آورد فرهنگي اين هنرمند تبريزي است كه احساس را با هنر تلفيق كرده و به ارزيابي واقعيات پرداخته است.
رضا افشارپور (افشار)شعرايي همانند يالقيز در نغمه هاي انجمن، اوياق در فضولي اوجاقي و استاد حاج موسي هريسي نژاد در قصيده فضولي به توصيف اين هنرمند توانا چكامه هايي سروده اند. رضا افشارپور در سال ۱۳۷۱ به استخدام مديريت درمان سازمان تامين اجتماعي درآمد و ماجراي استخدام خودش را در قالب نمايشنامه اي به نام ” آتيلميش” به روي صحنه آورد. در مكث در اين باره نوشته شده است: ” نكته جالب توجه اين كه پس از استخدام پرجنجال وي، افشار در مراسم روز جهاني معلولين چگونگي استخدام خود را در قالب نمايشنامه اي به نام ” آتيلميش” در حضور مدير كل وقت امور درمان تامين اجتماعي استان ( دكتر رضا علويزاده)به صحنه برد. ”
اين معلول توانا و هنرمند تبريزي در سال ۱۳۷۳ به دليل تلاشهاي خستگي ناپذيرش از ديده‌ها پنهان نماند و با دعوت بهزيستي استان به سمت مشاور امور فرهنگي هنري مدير كل بهزيستي منصوب شد.
در باره فعاليتها و تلاشهاي فرهنگي و هنري افشار در كتاب مكث در صفحه ۷۲در مصاحبه ايشان با نشريه دانشجويي دنيز چنين آمده است ” تشكيل اولين اركستر رسمي آذربايجاني ويژه خواهران، تاسيس اولين گروه موسيقي رسمي عاشيقلار موسوم به ” ساري تئل ” بنيانگذاری كتابخانه مردمي ملا محمد فضولي، راه اندازي انجمن ادبي فضولي، ضبط و پخش نمايشنامه تلويزيوني “تولكوناغيلي” مخصوص كودكان با زبان تركي از سيماي مركز تبريز و. . . همه و همه با همت والاي فرهيخته فرهنگي و هنرمند دلسوخته اين مرزوبوم رضا افشارپور متخلص به افشار انجام پذيرفت. ”
اميد كه بتوانيم ايستادن را از اين مردان نشسته بياموزيم و در پيچ و خم حجره هاي علم و دانش و ويلچر نشينان عرصه هنر به پاي سخنان حكيمانه ايشان كه با تن شكسته اما قلبي استوار و ايماني محكم در ميدان عمل بر زبان جاري مي سازند بنشينيم و برخاستن را بياموزيم.
بدين سان مردان و زنان بزرگي را كه بر ويلچرهايشان نشسته‌اند و به دورنماي روشن حيات اميدوارند در يابيم و از دستانشان بگيريم و نگذاريم شمع وجودشان در هجران توجه ما بتدريج به خاموشي گرايد.
منبع:
ـ نشریه ی داخلی سازمان تامین اجتماعی (تامین)، صفحه ی ۱۱، ستون گفتگو، ضمیمه ی شماره ی ۶۴۳
***
میلتون اریکسون
میلتون اریکسون وقتی دوازده ساله بود دچار فلج اطفال شد. ده ماه بعد شنیدکه پزشکی به مادرش گفت: پسرتان شب را تاصبح دوام نمیاورد. اریکسون صدای گریه مادرش را شنید. فکر کرد٬ که میداند٬ شایداگر شب را دوام بیاورم مادرم اینطور زجر نکشد. تصمیم گرفت تا سپیده دم صبح بعد نخوابد. وقتی خورشید بالا آمدبه طرف مادرش فریاد زد: من هنوز زنده ام! چنان شادی عظیمی درخانه درگرفت که تصمیم گرفت همیشه تمام تلاشش رابکندکه یک شب دیگر دردو رتج خانواده اش را عقب بیندازد. اریکسون در سال ۱۹۹۰ در هفتادوپنج سالگی در گذشت واز خود چندین کتاب مهم درباره ظرفیت عظیم انسان برای غلبه بر محدودیت هایش بجا گذاشت.
**
علی
علی معلول جسمی حرکتی 24قزوین
***
آلوا ادیسن، تامس
تمام گروه معلولین سخته ولی ناتوان نیستند:
“آنها می‌توانند چون می‌خواهند”
آلوا ادیسن، تامس
مخترع ناشنوا.
تامس آلوا ادیسن، یازدهم فوریه 1847 م. درمیلان، ایالت اوهایو، درخانواده ای نه چندان مرفه دیده به جهان گشود.
وی از آغازکودکی مایه حیرت واعجاب دیگران بود به طوری که کنجاوی بیش از حدوسؤالات متوالی از معلمان موجب اخراجش ازمدرسه گردید.
ادیسن دریک سانحه قطار درسال 1862 م. به هنگام نجات جان یک کودک بسختی آسیب دید، گرچه ازاین حادثه جان سالم به در برد، ولی متأسفانه برای همیشه ازحس شنوایی محروم گردید.
ادیسن بعد ازاین حادثه هرگز به مشکل ناشنوایی فکر نکرد و با تلاشی بیشتر و دور از هیاهو شروع به اختراعات و ابداعات بسیار نمود.
او درسال 1868 م. نخستین اختراع خود را به ثبت رسانید و آن عبارت از وسیله ای بود، برای ثبت و شمارش آرا به طریق مکانیکی.
در بیست وسه سالگی مؤسسه مهندسین مشاور را تأسیس کرد، واز آن پس تامدت شش سال درشهرنیویورک اقامت گزید.
او با وجود تمامی مشکلات ناشنوایی، روزانه درحدود بیست ساعت کارمیکرد و دراین مدت به ثبت اختراعاتی توفیق یافت.
ادیسن درسال 1876 م. آزمایشگاهی در قریه منلوپارک، در ایالت نیوجرسی دایر کرد و این نخستین آزمایشگاه تحقیقات صنعتی بود و فی الواقع می‌توان آن را کارخانه اختراعات دانست.
وی براین اعتقاد بود که لااقل هرده روز یک اختراع تازه عرضه کند، و به توفیق دست یافت زیرا تاقبل از مرگ یک هزار و یکصد اختراع خود را به ثبت رسانید.
درسال 1878 م. درسی و یک سالگی اعلام کرد می‌خواهد موضوع تامین روشنایی از نیروی برق را مورد بررسی قرار دهد.
وی در بیست ویکم اکتبر 1879 م. موفق به تهیه لامپی شد که مدت چهل ساعت متوالی کارکرد و بدین ترتیب ثابت نمود که او را می‌توان پس از ارشمیدس بزرگترین مخترع جهان به شمارآورد.
تامس آلوا ادیسن این نابغه ناشنوا و پدر اختراعات در هیجدهم اکتبر 1931 م. در “وست آرینج” ایالت نیوجرسی بعد از هشتاد و چهار سال تلاش بی وقفه و خدمت به مردم دیده از جهان فروبست.
***
کامران فرخ منش
دانشجوی ارشد گردشگری. از حدود پنج سال پیش که کارشناسی هتلداری میخوندم پیرامون سفر و گردشگری افراد دارای معلولیت به خصوص مقوله مشکلات اقامتی در هتل‌ها در حال مطالعه و پژوهش هستم. موضوع پایان نامم عوامل موثر در انتخاب و ترجیح هتل از دیدگاه افراد دارای معلولیت جسمی حرکتی هست. برای مصاحبه و پرسشنامه به همکاری افراد استفاده کننده از صندلی چرخدار نیاز دارم. دوستانی که مایلید با من همکاری داشته باشید خصوصی به من پیام بدید و اگر دوست استفاده کننده از صندلی چرخداری رو میشماسید لطفاً پیام من رو بهش برسونید. لازم به ذکر میدونم که بگم در حال حاضر در حال مناسب سازی کاروانسرا و کمپ و اقامتگاه گردشگری کویری در جنوب تهران در نزدیکی قم هستیم و بدون شک ارتباط با شما دوستان به درک صحیح از خواسته‌ها و نیازها برای این پروژه و پروژه‌های مشابه کمک خواهد کرد. با تشکر. کامران فرخ منش
***
جبار باغچه‌بان
میرزا جبار عسگرزاده معروف به جبار باغچه‌بان (۱۹ اردیبهشت ۱۲۶۴، ایروان – ۴ آذر ۱۳۴۵، تهران) بنیان‌گذار نخستین کودکستان و نخستین مدرسه ناشنوایان ایران درتبریز است. او همچنین اولین مؤلف و ناشر کتاب کودک در ایران است.
میرزا جبار عسگرزاده به سال ۱۹ اردیبهشت ۱۲۶۴ در شهرایروان پایتخت کنونی جمهوری ارمنستان به دنیا آمد و جدّش از مردم تبریز بود. او ابتدا در تبریز کودکستانی را تحت عنوان «باغچه اطفال» دایر کرد و به همان خاطر خود را باغچه‌بان نامید.
او مدرسه ناشنوایان را در سال ۱۳۰۳ با وجود مخالفت‌های زیاد از جمله رئیس فرهنگ وقت دکتر محسنی در تبریز دایر کرد. این کلاس جنب باغچه اطفال باغچه‌بان در کوچه انجمن در ساختمان معروف به عمارت انجمن تأسیس شد.
او از سال ۱۳۰۷ خورشیدی علی‌رغم دشواری‌های وسیع چاپ و کلیشه، چاپ کتاب‌های ویژه کودکان را با نقاشی‌هایی که خود می‌کشید آغاز کرد. یکی از کتاب‌های وی با عنوان «بابا برفی» توسط کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان به چاپ رسیده و شورای جهانی کتاب کودک آن را به عنوان بهترین کتاب کودک انتخاب کرد. ثمین باغچه‌بان، آهنگساز و نویسنده، یکی از فرزندان جبار باغچه‌بان است.

–>دریافت متن کامل کتاب (PDF)

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.