معلولان ایرانی برای سفر چه مقدار در سال هزینه می کنند

مسافرت از جمله ضروریات زندگی مردم در کشورهای توسعه یافته و درحال توسعه محسوب می شود و زندگی ماشینی و فعالیت در شهرهای صنعتی ایجاب می کند مردم بلحاظ خستگی و یک نواختی شرایط برای رهایی اززندگی تکراری و خروج از بحران های روحی و گرفتاریهای اجتماعی بیشتربه مسافرت بروند . یک بررسی آماری نشان می دهد ۶۰% مردم ایران بطورمتوسط درسال حداقل دوبارمسافرت کرده اند و این ارقام نشانگررشدچشمگیرگردشگری ومسافرت نزد ایرانیان درسالهای اخیر بوده است , به موازات گسترش سفرها هزینه های سفر هم به نحو خیره کننده ایی افزایش یافته است واین درحالی است که هنوز بسیاری ازمردم اصراربه سفر درفصول خاص و حداکثر ۴ ماه اول سال رادربرنامه مسافرت خود قرارداده اند و به بقیه فصول کمترتوجه دارند , درحالی که سفردرسایرماههای سال به نسبت ازهزینه کمتری برای خانواده ها برخورداراست . دراین زمینه مسئولین تلاش دارند مردم رابه سفر درسایر ماههای سال ترغیب کنند درهرحال مطالعات نشانگرآنست که متوسط هزینه مسافرت خانواده ها ایرانی برای حداقل یک نوبت مسافرت داخلی به ترتیب عبارتند از :
1280481_195839860596593_1641899655_nهزینه اقامت یک خانواده ۴ نفره در هتل های درحد سه ستاره ایران برای یک شب ۴,۰۰۰,۰۰۰ ریال .
هزینه سه وعده غذای متوسط ۲,۰۰۰,۰۰۰ ریال .
هزینه میانگین وسایط نقلیه و حمل ونقل بین شهری ۱۰,۰۰۰,۰۰۰ ریال .
سایر هزینه ها شامل گشت شهری , بازدید ازمراکزتفریحی و تاریخی , فرهنگی و مذهبی ۲,۰۰۰,۰۰۰ ریال .
تفریح و خرید سوغات وهدایا و مصنوعات شهرهای محل مسافرت معادل ۵,۰۰۰,۰۰۰ ریال .
برای خانواده های ایرانی هزینه دارد و اگراین مبلغ رابرای حداقل ۳ شبانه روز درنظر بگیریم به رقمی بالغ بر ۵۰,۰۰۰,۰۰۰ ریال برای یک نوبت سفردرسال خواهیم رسید . این مبلغ حداقل ومتوسط هزینه ایی است که خانواده های ایرانی برای یک نوبت درسفر هزینه می کنند .
معلولان ازجمله اقشاری هستند که علاوه بر مبالغ مذکور به لحاظ موقعیت خاص جسمی و نیاز به بهره گیری از امکانات خاص مجبورند ارقامی بیشتر از مبالغ ذکرشده برای مسافرت عموم , هزینه کنند . هرچند متاسفانه امکانات و تجهیزات خاص درحد بسیارناچیزی دراختیارگردشگران معلول کشور قرار دارد , معذالک شرایط جسمی و محدودیت های حرکتی این افراد ایجاب می نماید که درصدی ازهزینه های مسافرت را برای استفاده ازبرخی امکانات اختصاص دهند که درمواقعی فقط دربحث نوع وسیله حمل ونقل مسافرتی و وسایط نقلیه شهری مناسب , امکان اقامت درمراکز اقامتی که دارای سرویس بهداشتی فرنگی و حمام مناسب باشند و…. به بیش از ۵۰% بیشترازهزینه سفر این قبیل افراد درمقایسه با سایر گروههای اجتماعی بالغ می شود و این مبالغ صرفا” برای یک نوبت سفر درطول سال قابل محاسبه است .
دراین بین بسیاری از معلولین و سالمندان به رغم داشتن بنیه مالی مناسب صرفا”بدلیل کمبود امکانات گردشگری اعم ازمحل اقامت , رستوران , خدمات شهری مناسب , وسایط نقلیه مسافرتی اعم ازشهری و بین شهری و سایرتجهیزات مورد لزوم مانند صندلیهای طبیعت پیما , صندلی های چرخدارساحل نوردی , قایق و کشتی های توریستی مناسب سازی شده , ابزارتفریحی خاص و …. ترجیح میدهند به کشورهای خارجی مسافرت کنند تا ازاین امکانات بهره کافی ببرند , بی شک این نوع مسافرت هزینه هایی بیش از هزینه سفر داخلی را برای این قبیل ازگردشگران ایرانی درپی خواهد داشت , معذالک بنابر دلایلی که بازگو شد این دسته ازمعلولین ترجیح می دهند یک تادونوبت ازسفرسالیانه خود را درخارج ازکشور سپری نمایند . بررسی ها نشان می دهد درسال گذشته حداقل ۱۰% از۶ میلیون گردشگرایرانی که فقط به ترکیه سفرکرده اند را معلولین و سالمندان تشکیل داده اند , البته بسیاری ازمعلولین وسالمندان کشور نیز سفر به عتبات عالیات , مکه معظمه و سایرکشورهای آسیایی و اروپایی و حتی آمریکایی را مقصد سفر خود انتخاب کرده اند که بدین صورت تعداد قابل توجهی ازمعلولین و سالمندان صرفا”بدلیل نیازبه امکانات خاص و ویژه و عدم وجود زیرساخت های اساسی توریسم معلولین درکشور مقاصد غیرداخلی رابرگزیده و متحمل هزینه های زیادی می شوند .
بنابراعلام سازمان جهانی گردشگری درسال ۲۰۱۴ درکشورهای اروپایی معلولان و سالمندان بطور متوسط ۴ تا ۸ نوبت در طول سال به مسافرت رفته اند ودرهرنوبت بطور میانگین۶۰۰ یورو هزینه داشته اند که درمجموع ۳۰ میلیون نفر گردشگران معلول اروپایی رقمی بالغ بر ۱۵۰ میلیارد یورو هزینه کرده اند . این رقم قابل توجه استعداد ایجاد تغییرات بنیادی دراقتصاد گردشگری هرحوزه ای را دارا می باشد و درکشورهای اروپایی هم هتل ها , موسسات , سازمانها و صنایع و خطوط هوایی , دریایی , ریلی و زمینی و…. بخشی ازدرآمد اصلی خود را براساس سرویس دهی و تامین نیازهای گردشگران معلول وسالمند استوار نموده اند و ازهرفرصتی برای نوآوری و ایجاد خدمات جدید بمنظور جذب بیشتر توریست های معلول وسالمند بهره می برند .
مشارکت و همکاری زمینه ساز توسعه توریسم معلولان در ایران است
بررسیها و مطالعات انجام شده نشانگرآنست که اگرمعلولان و سالمندان متوسط هزینه دونوبت مسافرت داخلی خود وخانواده ایشان را براساس آمارهای اشاره شده برای سرمایه گذاری در طرح ایجاد مجموعه های اقامتی , تفریحی معلولین و سالمندان کشور که دارای کلیه امکانات و تجهیزات با رعایت بالاترین استانداردهای جهانی و درنقاط مناسب کشورباملحوظ داشتن معیارهای اساسی اعم ازموقعیت گردشگری , آب وهوا , جاذبه های طبیعی , فرهنگی , تاریخی و غیرو باشد ,اختصاص دهند , ضمن مشارکت درایجاد مجموعه های مناسب و مجهز به امکانات و تجهیزات ویژه گردشگران معلول وسالمند , قادرخواهند بود سالیانه یک هفته به همراه خانواده خود دریکی ازمدرنترین مجموعه های توریستی , تفریحی کشور وحتی منطقه بصورت رایگان اقامت نمایند واوقات خوش وبه یادماندنی را تجربه نموده وازسود ارزش افزوده این سرمایه گذاری درمدت زمان محدود بهره مند شوند .
ما برای دستیابی به این هدف سالها مطالعه و تجربه اندوزی با استفاده ازدانش زبده ترین کارشناسان درحوزه مدیریت اقتصادوبازاریابی , گردشگری , توانبخشی و کاردرمانی , معماری و شهرسازی , ورزش وتفریحات سالم , مهندسی تجهیزات و ابزارخاص و استفاده ازتجربیات کشورهای مترقی در زمنیه توریسم معلولین را پشت سرگذاشته ایم و طرحهایی دراین زمینه تهیه کرده ایم که به سرعت قابل اجرا می باشد .
درمباحث بعدی بیشتر به جزئیات این طرح خواهیم پرداخت ضمن آنکه مشتاقانه در انتظار دریافت نظریات کلیه جانبازان , معلولین وسالمندان کشور عزیزمان در زمینه مشارکت دراین اقدام بزرگ اجتماعی که زمینه ساز رشد وتوسعه توریسم معلولان درایران اسلامی خواهد بود می باشیم .

منبع: سایت آداک گردشگران معلولین، ۶ مرداد ۱۳۹۴

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *