میراث فرهنگی برای معلولین در ایران غیر قابل دسترس است

میراث فرهنگی آینه زندگی گذشتگان است و سیر حرکت انسان در طول تاریخ بشریت را بازگو می‌کند. بدون شک شناخت و حفظ هویت و روح فرهنگی مردمان هیچ سرزمینی بدون صیانت از میراث فرهنگی و آثار باقی مانده از قرون گذشته امکان‌پذیر نخواهد بود.
large_2.resize0595میراث فرهنگی انعکاس‌دهنده تجربیات انسانی است، تجربیاتی که عمرشان با قدمت تاریخ برابری می‌کند. این آثار در حقیقت دریچه‌های هستند که چشم مردمان امروز را به سوی روحیات، خلق خوی و آداب و رسوم گذشتگان خود باز می‌کند. بدون شک ملتی می‌تواند دم از پیشینه غنی و هویت ریشه‌دار فرهنگی بزند که مستنداتی به عنوان میراث فرهنگی به جهانیان ارائه دهد. امروزه ملتها و اقوام برای گفتگو و هم‌اندیشی بیشتر به شناخت نسبت به هم نیاز دارند و میراث فرهنگی و یادمانهای تاریخی ابرازی هستند که می‌توانند مسیر تحقق این هدف را هموارسازند. ایران سرزمینی با پیشینه دیرینه بوده و در گوشه و کنار خود میراث‌کهن وارزشمندی را جای داده است. بدون شک شناساندن این میراث کهن به مردم نقش به سزایی در مقابله با تهاجم فرهنگی دارد و عرق ایرانی بودن را در میان آنها تقویت می‌کند. معلولین هم مانند سایرمردم علاقه دارند باحضور دراماکن تاریخی و موزه ها هویت فرهنگی مردمان ابران زمین را بیشتر بشناسند و بافرهنگ , آداب ورسوم و تاریخ گذشتگان آشناشوند و بر عظمت تاریخ کشورشان ببالند , اما متاسفانه عدم توجه به نیازهای ضروری این هموطنان موجب گردیده معلولین و سالمندان ایرانی و اخیرا”گردشگران معلول وسالمند خارجی از این موهبت فرهنگی محروم بمانند , ودرمواقعی با اصرارو تحمل سختی های بسیارو استفاده ازکمک های اطرافیان وعبورازموانع موجود دراماکن تاریخی و فرهنگی , بطور خیلی ناقص فقط گوشه ناچیزی ازعظمت و غنای فرهنگی کشورمان را ببینند .
درصورتی که کشورهایی که حتی یک دهم مجموعه های تاریخی , فرهنگی و موزه های کشور ما راهم ندارند , چنان درزمینه تامین امکانات مورد نیاز بازدید کنندگان معلول و سالمند از بناهای تاریخی و موزه های کشورشان برنامه ریزی و زیرساخت های مورد نیاز را تامین کرده اند که اکثر معلولین بدون نیاز به حتی کمک همراهان خود بدون مواجه با موانع ناشی از ساختارباستانی بناهای قدیمی کشورشان قادرند به راحتی ازاین بناها بازدید نموده و لذت ببرند . به عنوان نمونه درایتالیاکه دارای بناهای تاریخی متعددی است , دربیشترابنیه تاریخی و موزه ها تلاش شده شرایط حضور معلولین فراهم شود , آنجاکه امکان ایجاد سطح شیبداربدون ایجاد خدشه به اصل بنا بوده , هماهنگ با معماری مجموعه سطوح شیبدار ثابت و متحرک ایجاد شده است و درآنجا که این شرایط به لحاظ فنی مهیا نبوده است ازابزارجایگزین نظیر بالابرهای پله , صندلیهای پله نورد , حمل کننده مکانیکی با استفاده ازدستیارو…. استفاده شده است . ضمن آنکه خدمات عمومی ازقبیل محل پارک خودرومعلولین بصورت انفرادی و جمعی , سرویس بهداشتی استاندارد معلولین , آسانسور , سیستم های صوتی برای توضیح مشخصات بنای تاریخی برای نابینایان , سیستم های پرتابل تصویری و حتی استفاده ازراهنمایان اماکن تاریخی مسلط به زبان اشاره برای بازدید کنندگان ناشنواو برخی خدمات دیگربهره گیری شده است . مضاف به اینکه ورود و بازدید معلولین به کلیه اماکن تاریخی و موزه های ایتالیا برای معلولین و یک نفرهمراه وی رایگان است !!
italy_tour_4درکشورما هم معلولین انتظار ندارند یک بنای دوهزارساله برای ایجاد مثلا”مسیرعبور صندلی چرخدار دچارخدشه جبران ناپذیر شود ولی انتظاردارند مسئولین ذیربط با برنامه ریزی و بکارگیری ابزارهای جایگزین مکانیکی و تسهیل کننده که اکنون در اغلب کشورهای مترقی و دارای ابنیه تاریخی و فرهنگی برای معلولین و سالمندان بکار گرفته می شود , این اماکن رابرای معلولین قابل دسترس کنند . چرانباید معلولین بتوانند از بناهای تاریخی مانند تخت جمشید , پرسپولیس , طاق بستان , حتی آرامگاه های شاعران و اسطوره های فرهنگی مانند فردوسی , سعدی , حافظ , خیام , باباطاهر و هزاران بنای تاریخی و فرهنگی دیگر بدلیل عدم وجود امکانات جایگزین و تسهیل کننده که درحال حاضر دربسیاری ازکشورهای دنیا استفاده می شود , بازدید کنند , سازمان میراث فرهنگی , صنایع دستی و گردشگری کشور که این روزها به یکی ازامیدهای تحول اقتصادی کشور ازمسیرایجاد شرایط و امکانات برای حضورهرچه بیشتر گردشگران خارجی و توسعه زیرساخت های گردشگری کشورو افزایش درآمد ارزی ازمحل ورود گردشگران , تبدیل شده چه زمانی می خواهد چاره ای به حال گردشگران معلول وسالمند داخلی و خارجی بکند که مشتاقانه درآرزوی دیدار ازگنجینه های تاریخی کشور در اقصی نقاط این خاک زرخیز, چشم امیدبه برنامه ریزی و اقدامات مسئولین متولی گردشگری کشور دوخته اند ؟! وقت آن نرسیده معاون محترم رئیس جمهور ورئیس سازمان میراث فرهنگی , صنایع دستی و گردشگری کشور نسبت به ایجاد شورای برنامه ریزی گردشگری معلولین و سالمندان و انتصاب یکی ازمدیران باتجربه و مطلع درسازمان تحت نظرخود برای این مسئولیت دستور لازم صادرنماید ؟ وآیا هنوز زمان آن فرانرسیده است ازموسسات تخصصی و نهادهای مردمی فعال درزمینه توریسم معلولین در برنامه ریزی برای سروسامان دادن به مشکلات بیش از17 میلیون گردشگران معلول وسالمند استفاده شود ؟!
جناب آقای رئیس ازشما به عنوان عضو هیئت دولت تدبیروامیدویکی از تصویب کنندگان لایحه اصلاحی قانون جامع حمایت از حقوق معلولین که اخیرا”درهیئت دولت مصوب گردیده و جهت طی مراحل قانونی وتصویب نهایی به مجلس شورای اسلامی تقدیم گردیده , انتظارمیرود به عنوان مجری ماده 16 لایحه قانون جامع حمایت از حقوق معلولین هرچه سریعتر نسبت به تدوین و ابلاغ سیاست های اجرایی و حمایتی درزمینه توسعه توریسم معلولین و ایجاد شورای برنامه ریزی دراین خصوص دستورموکد صادر فرموده و درجهت احقاق حقوق معلولین درمحدوده وظایف سازمان تحت نظارت جنابعالی اقدامات اساسی بعمل آید تاانشاا.. درآینده نزدیک شاهد ایجاد دسترسی معلولین و سالمندان داخلی و خارجی به میراث فرهنگی ایران عزیزمان باشیم.

منبع: سایت آداک گردشگران معلولین، 15 مهر 1394

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *