حاشیه‌های ستاد مناسب‌سازی معلولان/ هیچ دستگاهی گزارش عملکرد نداد

سومین جلسه ستاد مناسب‌سازی معابر و اماکن برای تسهیل تردد معلولان و جانبازان در ساختمان وزارت کشور به ریاست معاون وزیر با چند حاشیه برگزار شد.
2000941خبرگزاری مهر، گروه جامعه- سید هادی کسایی زاده: ساعت ۱۴:۳۰ دقیقه قرار است سومین جلسه «ستاد هماهنگی و پیگیری مناسب سازی اماکن و معابر برای تسهیلات در تردد جانبازان و معلولان و سالمندان» در سالن شهید رجایی ساختمان وزارت کشور برگزار شود. دعوت شدگان نمایندگان دستگاه های مرتبط و عضو ستاد هستند که تا ساعت ۱۵ خبری از آنها نبود. بعد از ۳۰ دقیقه تاخیر یک به یک اعضای جلسه حاضر شدند اما رئیس جلسه خندان دل معاون عمرانی وزیر کشور از همه اعضا زودتر حاضر شد.
داستان این ستاد از این قرار است که در سال گذشته این ستاد تشکیل شد و در تاریخ ۱۰ خردادماه سال جاری با تصویب هیئت وزیران قرار شد به استناد اصل ۱۳۸ قانون اساسی با هدف سیاست‌گذاری و برنامه ریزی اجرایی و نظارت بر امر مناسب سازی و ایجاد بانک اطلاعات مناسب سازی ستاد هماهنگی مناسب سازی کشور به ریاست وزیر کشور و اعضای این ستاد اعم از آموزش و پرورش، وزیر کشور یا معاون، وزیر بهداشت، راه و شهرسازی، صنعت و معدن و تجارت، بهزیستی، بنیاد شهید، رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور، نماینده تام الاختیار قوه قضائیه، صدا و سیما و وزارت علوم همراه با ۵ نفر از نمایندگان جامعه معلولان کشور و ۳ کارشناس فعالیت خود را قانونی تر اجرا کنند.
هیچ دستگاهی گزارش عملکرد نداد
بر این اساس سال گذشته 2 جلسه این ستاد برگزار شد اما جلسه سوم با یک سال تاخیر و البته بدون حضور تمامی اعضا عصر سه شنبه در وزارت کشور برگزار شد. ابتدای جلسه فیلم کوتاهی از مشکلات معلولان با مناسب سازی معابر پخش شد و بعد دبیر جلسه اعلام کرد: قرار بود این جلسات هر ۲ ماه یکبار برگزار شود اما حالا یکسال از نخستین جلسه گذشته است. در مورد تشکیلات این ستاد هم باید بگویم نامه ای به سازمان مدیریت داده ایم و این سازمان از ما چارت و شرح وظایف می خواهد. بودجه هم باید تعیین کنیم که ۴ دستگاه بودجه مورد نیاز خود را اعلام کردند.
همچنین قرار شد دستگاه های عضو ستاد گزارش عملکرد خود در مناسب سازی را رسما اعلام کنند که متاسفانه هیچ دستگاهی اقدامات خود را ارسال نکرد.
2 استان علاقه ای به معلولان نداشتند!
در این جلسه مصوبات جلسات قبل که ۹۰درصد آن اجرایی نشده بود قرائت شد. از پیشنهاد برگزاری همایش، ایجاد رشته تحصیلی مناسب سازی در دانشگاه بهزیستی تا غیبت برخی اعضا در جلسات اما ستاد های مناسب سازی در استان ها ایجاد شده بود با این حال در این جلسه اعلام شد که خوزستان و آذربایجان شرقی در یک سال گذشته علاقه ای به برگزاری این ستاد در استان نشان نداده اند.
ستاد مناسب سازی در استانها سوری است
مشاور وزیر کشور که عضو این ستاد است در ادامه این جلسه گفت: این جلسات در استانها بیشتر سوری و شکلی است و خودم در برخی از آنها حاضر بودم. به نوعی دبیر خانه را به این سمت سوق می دهند که مثلا این تعداد جلسه تشکیل دادیم در حالی که اصلا برخی جلسات در استانها به دلیل نبود مدیران مرتبط رسمیت ندارد. بعد نمودارها را به سقف می چسبانند که چه ها کرده ایم. به اعتقاد من خود بهزیستی و بنیاد شهید اول از بازرسی از ساختمانهای خودشان شروع کنند.
صدا و سیما: ساختمان ما مناسب سازی شده!
نماینده صدا و سیما هم بر اساس برنامه جلسه قرار شد گزارش عملکرد ارائه کند که کل گزارش این بود: صدا و سیما برای معلولان مناسب سازی شده!؟ که برخی اعضای جلسه معترض شدند که بهتر است اقدامات صدا و سیما روی سریال ها و فیلم ها در ترویج این فرهنگ معطوف شود.
نماینده NGO ها: یعنی حق معلول نیم ساعت برنامه در صدا و سیما نیست؟
نماینده سازمانهای مردم نهاد هم گفت: آقایان طوری صحبت می کنند انگار از معلولان بیشتر دغدغه دارند. ما کشور فقیری نیستیم پس چرا هر جا برای مناسب سازی می رویم می گویند پول نداریم! یعنی حق یک معلول در ایران نیست که نیم ساعت در روز برنامه صدا و سیما داشته باشد!؟
نماینده وزارت صنعت: ما پای کار هستیم
نماینده وزارت صنعت و معدن و تجارت هم در این جلسه که به نیابت از همکارش حاضر شده بود قول داد که در حوزه مناسب سازی هر پیشنهادی را ارائه کنند پای کار باشند و حتی زمین و امکانات در این خصوص ارائه می کنند.
اتوبوس های ما صندلی ویژه معلول ندارند
یکی از اعضای شورا گفت: همه فکر می کنند مناسب سازی فقط برای جانباز و معلولان است در حالی که سالمندان، کودکان، افرادی که بیمار هستند یا فرد عضوی از بدنش شکسته یا کودکی خردسال دارد هم باید از این امکانات استفاده کند. کدام اتوبوس و متروی ما صندلی مناسب برای معلول دارد؟ چرا یک صنعتگر ایرانی در خاوران برای عراق اتوبوس مناسب معلول می سازد اما خودمان این درخواست را نداریم؟
خط و نشان معاون وزیر
حمید خندان دل معاون وزیر کشور در پایان جلسه گفت: ما چرا باید در این جلسات بنشینیم و در مورد کلیت حرف بزنیم در حالی که ۳ کمیته تخصصی داریم. این کمیته ها باید راه حل را برررسی کرده و نتیجه را برای تائید به جلسه بیاورند. اواخر بهار جلسه چهارم برگزار می شود و کمیته ها گزارش های خود را آماده کنند. از دبیرخانه هم می خواهم هر سازمانی گزارش نداد اعلام کنید تا مورد را به وزیر مربوطه اش گزارش کنیم. در ضمن به وزا هم می گوئیم چه افرادی بودند و چه افرادی نبودند و اگر هم شد به هیئت دولت اعلام می کنیم.
نکته قابل تامل نماینده وزارت علوم/ سکوت رئیس بهزیستی
هرچند این جلسه بیش از ۲.۵ ساعت طول کشید و بحث ها پراکنده بود اما انگار این ستاد قرار است بعد از یک سال و نیم آرام آرام به خود بیاید که قرار است چه کند. نکته دیگر این بود که رئیس بهزیستی در این جلسه حرفی برای گفتن نداشت و حتی پیشنهادی هم ارائه نکرد. اما نماینده وزارت علوم بحث جالبی را عنوان کرد و این بود که اصلا بر اساس رای دیوان عدالت اداری دولت و نهادهای اجرایی حق ندارند در موضوع مناسب سازی اماکن و معابر وارد شوند!؟

منبع: خبرگزاری مهر، 27 بهمن 1394

3 پاسخ
 1. محمد حسن وجداني نژاد شيرازي
  محمد حسن وجداني نژاد شيرازي گفته:

  باعرض سلام و خسته نباشيد
  متاسفانه هرچه اظهار نظر مي نويسيم نه هيچ مسولي به خود زحمت ميدهد پاسخ مسايل مطروحه را بنويسد و نه از طرف دفتر معلولين پاسخی داده مي شود در صورتي كه نوشته شده است اظهار نظر شما در انتظار پاسخ است.

  پاسخ
 2. محمد حسن وجداني نژاد شيرازي
  محمد حسن وجداني نژاد شيرازي گفته:

  با عرض سلام مجدد نكاتي الزاما بايد به عرض دست اندر كاران دفتر فرهنگ معلولين برسانم
  1- مناسب سازي را مي توان با مخارج كم ولي سود فراوان به كار بست مثلا نصب يك يا چند دستگاه توالت ويژه معلولين در پارك ها كه با يك كانكس امكان پذير است.
  2- نصب يك زنگ هشدار دهنده در اول پله هاي پل هاي هوايي كه البته اگر پلهاي هوايي با پله برقي و يا اسانسور باشد ميزان استفاده از آن بسيار زياد است و بنده راه کارهايي دارم كه در صورت نياز به عرض مي رسانم كه اين پله برقي ها نه تنها خرج ندارد بلكه براي شهرداري ها در آمد هم دارد.
  3- اصلاح پياده روها و نداشتن پله در وسط پياده رو و جلو گيري از تخريب و كند و كاو در پياده رو ها و در صورت الزام كند و كاو محل با چراغ خطر و زنگ هشدار دهنده و ميله هاي آهني در اطراط محل كند و كاو.
  4- نصب كفپوش هاي استاندارد بين المللي در پياده روها و ايستگاه مترو و محل اتصال پياده رو ها به خيابان براي اطلاع بيشتر كلمه كفپوش ويژه نابينايان را در گوگل تايپ كنيد و با جستجو در ويكي پديا كاملا با گويايي آگاهي پيدا مي كنيد از دفتر فرهنگ معلولين كه واقعا مدافع بي انتظار پاداش معلولين است استمداد مي نمايم كه موضوع را رسانه اي كنند و مسولين را آگاهي دهند.
  با تقديم احترام محمد حسن وجداني نژاد شيرازي

  پاسخ
 3. محمد حسن وجدانی كارشناس امور نابينايان
  محمد حسن وجدانی كارشناس امور نابينايان گفته:

  با عرض سلام و ارادت خالصانه نسبت به كليه معلولين اعم از بينايي ، شنوايي، جسمي حركتي، نخاعي، شيميايي ، دياليزي و كليه معلوليني كه در اثر كهولت سن از وسايل معلولين استفاده مي كنند . با عرض تسليت به حضور خانواده مرحومه مخفوره خانم هما بدر كه خود نابينا بود و شوهر ايشان آقاي شروين وفا كه در اثر عدم توجه مسولين متروي تهران نسبت به مناسب سازي مترو با عث شدند اين بانوي نابينا در چاله مترو تهران سقوط كند و شوهر معلولش را با دو فرزند خرد سال در غم از دست دادن يك همسر معلول فداكار تنها بگذارد و با عرض معذرت از طرف مسئولين ستاد مناسب سازي كشوركه به جاي انديشيدن به حال معلولين كشور به شيريني و شربت خوردن مشغولند و افسوس كه ما مسوليت را به جمعي سپرده ايم كه از بي دردان حامعه هستند و باز با عرض پوزش از آقاي غلامحسين شارعي كه با وجود نابينايي خود و عدم رعايت مسايل مناسب سازي در چاله مترو سقوط كردند ولي خوشبختانه به صورت دراز كش در زير ترن و مابين دو خط ريل سقوط كردند. چه اندازه از معلولين بايد ناقص العضو شوند و فوت شوند و علاوه بر معلوليتشان معلوليتي چند هم بر آنها اضافه شود كه جلسه مناسب سازي معلولين بيشتر از يك سال تاخير در تشكيل جلسه پيدا نكند بايد از اين مسولين واقعا سلب اميد و ايمان شود.
  بنده به عنوان يك كارشناس امور معلولين كه حتي اين مساله را به وزارت آموزش و پرورش گزارش كرده ام آن هم در سال 1362 و متاسفانه فقط به صورت رد و بدل شدن يك گزارش محدود ميشود آن موقع زمان جنگ بود ولي حالا فقط زمان سازندگي است . پيشنهاد دارم كه دفتر فرهنگ معلولين به عنوان يك سازمان دفاع از حقوق حقه معلولين يا ستادتشكيل دهد و در اين ستاد انواع مناسب سازي ها را مطرح كند و بيان كند كه هر كدام از مناسب سازي ها چه مخاطراتي دارد و در ستاد مناسب سازي وزارت كشور نيز به عنوان مشاور شركت كند و به مسولين توصيه هاي لازم را داشته باشد بنده خودم بشخصه حاضرم در اين ستاد همكاري داشته باشم و از افرادي مانند دكتر سيد مهدي صادقي نژاد هم جهت شركت در اين همايش دعوت مي كنم به اميد تصميم عاجل و آجل.
  افسوس كشور ما که حيات خود را مديون رزمندگان مي داند و خود را مديون جانبازان و شهدا ميداند ولي متاسفانه از مناسب سازي پله ها، آسانسور ها، پله برقي ها، پياده روهاي خيابان ها، سرویس های بهداشتی عمومي، پله هاي عمومي، پلهاي هوايي و ….. براي همين معلولين و جانبازان تفره مي روند. (mhvojdhni[@]gmail.com)

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *