گزارش سومین همایش سازمانهای مردم نهاد آموزش و اشتغال توانیابان (سماوات)

گزارش سومین همایش سازمانهای مردم نهاد آموزش و اشتغال توانیابان (سماوات) 23-25 دیماه 94، بندرعباس
برگزار کننده انجمن ضایعات نخاعی استان هرمزگان

سومین همایش سازمان های مردم نهاد آموزش و اشتغال توانیابان باحضور مدیران ارشد 27 موسسه نیکوکاری عضو سماوات به میزبانی انجمن ضایعات نخاعی هرمزگان در سالن همایش کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و سالن کنفرانس مرکز علمی کاربردی بهزیستی و تامین اجتماعی برگزار گردید. تمرکز این همایش برآموزش و اشتغال پایدار معلولین و ارائه چشم انداز سماوات و معرفی دستاوردهای موسسات شرکت کننده و توانیابان بود.
450429f2-5dc6-4bc1-8da7-c92fbe765a67مهمانان شرکت کننده در همایش در بدو ورود به بندرعباس از انجمن ضایعات نخاعی استان هرمزگان و مرکز حرفه آموزی و تولیدی معلولین وابسته به انجمن بازدید نمودند و از نزدیک با دستاوردهای این انجمن و کارگاههای حرفه آموزی و تولیدی خیاطی ،معرق،محرق ساقه گندم، صنایع دریایی صدف ،گلهای کریستالی، چرم دوزی و آثار صنایع دستی دست ساخت هنرمندان معلول این مرکز آشنا گردیدند و سپس از موزه مردم شناسی بندرعباس بازدید نمودند.
روز اول همایش :
همایش باقرائت قرآن و سرود جمهوری اسلامی شروع گردید سپس آقای معنائی مدیرعامل انجمن ضمن خیر مقدم به مدعوین شرکت کننده در همایش تاریخچه انجمن و فعالیتهای آن را برای حضار تشریح نمود آقای مطهری دبیرهمایش به حاضرین خیرم مقدم گفتند و گروه موسیقی روشندلان صبا به اجرای موسیقی پرداختند در ادامه آقای مهندس سلطان زاده مدیرعامل انجمن سماوات گزارش عملکرد این انجمن را ارائه نمودند و در ادامه آقای دکتر سیدساعد مطهری دبیر همایش درباره جمع بندی چشم انداز سماوات و ارائه آمار معلولین و کارکرد آن در تدوین برنامه و بودجه و تصویب آن بعنوان الگوی عملی خیریه های سماوات پرداختند.
همایش با گفتگوی مدیران عضو سماوات درباره آسیبهای ، چالشها و دستاوردهای در بعدازظهر همان روز در سالن کنفرانس مرکز علمی کاربردی بهزیستی و تامین اجتماعی ادامه یافت.
روز دوم همایش :
همایش با قرائت قرآن و سرود جمهوری اسلامی ایران در سالن مرکز علمی کاربردی بهزیستی آغاز و سپس آقای دکتر سیدعلی ضیائی رئیس هیات مدیره سماوات سخنرانی نمودند در ادامه آقای دکتر رئوفی معاونت توسعه مدیریت ومنابع انسانی استانداری هرمزگان و آقای دکتر حبیبی معاون پشتیبانی وتوسعه مدیریت منطقه آزاد قشم و آقای استاد رئیس هیات مدیره انجمن ضایعات نخاعی و مشاور استاندار در امور معلولین و در پایان آقای دکتر هدائی مدیرعامل موسسه توانیابان مشهد درباره مدیریت عاشقی و همچنین آقای دارابی مسئول تشکلهای عیردولتی استانداری به ایراد سخنرانی پرداختند.
همایش در بعداز ظهر همان روز با سخنرانی آقای مهندس هادی پور مدیرعامل کانون توانای قزوین و عضو هیات مدیره سماوات در خصوص دستاوردهای این کانونن ادامه یافت سپس طرح جایزه ویژه سماوات برای حمایت از اشتغال معلولین بررسی و مورد تصویب قرار گرفت ، در ادامه آقای کن موروکا مدیرکل آفریقا، خاورمیانه و مغلوستان از موسسه IRH (موسسه پژوهش در شادی انسان ها وموسسه نلسون ماندلای ژاپن در خصوص معلولیت به ایراد سخنرانی در خصوص معلولیت پرداختند و در پایان دوکتاب ذهن تزلزل ناپذیر و عشق بورزید، روح خود را پرورش دهید و دیگران را ببخشید تالیف آقای ریو هو اوکاوا موسس علم شاد زیستن که توسط آقای ساعد مطهری دبیرهمایش ترجمه گردیده بود به منظور اختصاص بخشی از درآمد حاصل از فروش این کتاب به موسسات خیریه رونمایی گردید، در ضمن در حین همایش آقای روزبه نعمت الهی و عمران طاهری از خوانندگان مطرح کشور و استان از حامیان انجمن ضایعات نخاعی می باشند در همایش حضور یافتند و با اهدای تابلوی تزئینی از طرف انجمن مورد تقدیر قرار گرفتند.
روز سوم همایش :
همایش در روز سوم با قرائت قرآن و سرود جمهوری اسلامی ایران شروع گردید سپس دبیرهمایش آقای دکتر ساعد مطهری به جمع بندی موضوعات پرداختند در ادامه سپس آقای دکتر نامور مطلق معاون صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی ،گردشگری و صنایع دستی کشور به همراه آقای ضیائی مدیرکل میراث فرهنگی ،گردشگری و صنایع دستی هرمزگان و آقای بناوند معاون صنایع دستی این سازمان که توسط سماوات در این مراسم دعوت گردیده بودند در این مراسم حضور یافتند و به ایراد سخنرانی پرداختند ، در پایان آقای دکتر نامور مطلق به همراه مدیران سازمان میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی استان از مرکز حرفه آموزی و تولیدی معلولین وابسته به انجمن ضایعات نخاعی هرمزگان و صنایع دستی دست ساخت این مرکز بازدید نمودند.
همایش در ساعت 12 روز جمعه 25 دیماه 94 پایان یافت و تمامی مهمانان دعوت شده از سراسزر کشور از جزیره هرمز بازدید نمودند.
منبع: سایت انجمن معلولین استان هرمزگان

09d212a2-5d25-4375-a896-eaeecf738931سيد ساعد مطهري دبیر همایش سماوات گفت:
هرکسی در اینجا با هر مسئولیتی باید افتخار کند که در مکانی چون موسسات نیکوکاری با الهامی معنوی مشغول به کار است و بدینگونه است که باید به تربیت جانشینان مناسب همت گماریم و دانش و تجربه را از دیگران به خود و از خود به دیگران انتقال و تسری دهیم . بحث ما بحث دغدغه هاست، بحث نشدن ها نیست. لذا ما امروز کلید آرمان شهر را میزنیم ، شاید وقتی دیگر و یا توسط جانشینان ما به نتیجه نهایی برسد. مهم این است که انشااله گام صحیح برای انجام کار نیک و درست برداشته شود.

عليرضا آتشک مدير و قائم مقام مدير عامل موسسه رعد الغدير:
اصلی ترین هدف موسسه رعد الغدیر ایجاداشتغال پایدار بوده و در این امر تا حدود زیادی به موفقیت رسیده ایم و کارهای بسیار خوبی را انجام داده ایم . موسسه ی رعد الغدیر 1380 با هدف اشتغال زایی برای معلولین تاسیس شد وتاکنون به موفقیت های بسیاری دست یافته است بطوری که ما امروز بعنوان برترین موسسه مردم نهاد الگوی منطقه خاورمیانه درحوزه ی آموزش فنی و حرفه ای ،توانبخشی و کارگاه های حمایتی اشتغال شناخته می شویم.
وی افزود: تاکنون طرح های بسیاری را در راستای اشتغال زایی معلولین انجام داده ایم که ایجاد کارگاه های صنایع دستی و هنری ،کارگاه تولیدی خیاطی رعد جامه ،کارگاه بسته بندی برکت سبز ریحون ،تهیه و توزیع غذا ،کارگاه تهیه و توزیع گیاهان دارویی نگار،کارگاه بسته بندی مواد غذایی نیک، مرکز پیام رعد الغدیر ،گروه هنری رعد الغدیر و طرح راحیل از جمله ی آنهاست که درکل این فعالیت ها برای برای 1500 نفرمعلول را آموزش داده و برای450 نفر کارآفرینی کرده است.
آتشک تصریح کرد: در کارگاه صنایع دستی محصولات بسیار متنوعی را تولید می کنیم و مسوولین را متقاعد کرده ایم که برای هدایایی که می خواهند بدهند این هدایا را از موسسه ی ما تهیه کنند همچنین کارگاه تولیدی – خیاطی رعد جامه که هم اکنون 20نفر در این کارگاه به صورت تمام وقت درحال کار هستند و کلیه ی امور دوخت و دوز البسه ازجمله لباس بیمارستانی لباس کار و لباس های مدارس را انجام می دهند از دیگر برنامه های اجراشده توسط موسسه است.
وی تاکید کرد: از مهم ترین طرح ها و برنامه های موسسه، call centerیا مرکز پیام موسسه است که برای 50نفر اشتغال زایی کرده و برنامه های متنوعی را اجرا می کند ازجمله طرح هایی که توسط مرکز پیام انجام می شود می توان به اجرای طرح های پژوهشی و افکار سنجی ،اجرای طرح های تحقیقات بازار ،نظر سنجی ،سنجش رضایت مشتریان و بازاریابی تلفنی اشاره داشت.
آتشک بیان کرد: طرح راحیل و کاریابی هم از طرح های موفق دیگر ما می باشد که در طرح راحیل خدماتی را به خانواده های متوفیان ارایه می دهیم.

12439234-a032-4908-8588-b76905aa5219خسرو منصوريان (موسس انجمنهاي “احيا ارزشها” و “توانياب”) در سماوات ،خطاب به مديران سازمانهاي مردم نهاد دربيان تجربيات چندين ساله خود گفت:
1- ایجاد تغییر در ادبیات و نگرش جامعه نسبت به معلولیت و معلولان را مد نظر داشته باشيم.
2- توجه به توانبخشی بهنگام کودکان به عنوان واجب عینی در نظر بگيريم.
3- ایجاد فرصت های برابر و توانبخشی مبتنی بر جامعه از اهم رويکردهاي شماست.
4- عادی سازی و عدم تفکیک توان یابان از سایر افراد جامعه به ویژه در محیط های آموزشی از تاکيدهاي شما باشد.
5- بزرگ فکر کنیم ولی کوچک عمل کنیم.
6- از تأسیس تشکیلات کلان بپرهیزیم.
7- باید به این امر توجه داشته باشیم که 95% داوطلبان به ویژه افراد غیرحرفه ای، تنها مخل کار هستند،لذا باید در گزینش داوطلبان، حساس باشیم.
8- یک نیروی مخلص، عاشق و اگاه، از هر کمک دیگری، باارزش تر است.
9- از کارهای زودبازده، سطحی، ارزان قیمت و ملموس بپرهیزیم.
10- اگرچه NGO یک مؤسسه غیرانتفاعی است، اما نباید به نان دانی افراد فرصت طلب و توصیه شده مدیران تبدیل شود.
11- تمامی دریافت های نقدی و غیرنقدی ثبت در دفاتر قانونی شود.
12- نباید قائم به شخص یا فامیل باشد، در محیط NGO تصمیم گیری را با نگاه سیاسی، ایدئولوژیک و خانوادگی برحذر داریم
13- باید شفاف، پاسخگو و منعطف باشد.
14- از شورای عالی مالیاتی، برای نظارت بر عملکرد مالی مؤسسه، استفاده کنیم و ضمن دریافت کد اقتصادی، هر ساله دفاتر روزنامه و کل را به موقع دریافت و پلمپ کنیم.
15- حتی المقدور تعمدی در به عضویت دراوردن افراد نیکوکار خوشنام در سازمان خود نداشته باشیم و به این مهم که “یک ده آباد به از صد شهر خراب است” اعتماد کنیم و لذا در جذب و تربیت کادر و کشف نیروهای جدید کوشا باشیم.
16- سایت اطلاع رسانی مؤسسه باید به روز بوده و ارتباطات سیار و سیستمی فعالی داشته باشیم.
خسرو منصوريان همچنین گفت:
سمن ها، در کنار آگاهی بخشی در زمینه معلولیت، به دلیل در اختیار داشتن سرمایه های اجتماعی، علاوه بر در دسترس بودن برای تمامی اقشار جامعه به ویژه افراد و خانواده های فرودست می تواند نگاه افراد جامعه را به مسئله معلولیت تغییر داده و از ظرفیت های اجتماعی برای ایجاد فرصت های برابر بهره گیرد.
البته لازم به ذکر است که سازمان های غیرانتفاعی و غیردولتی دارای برخی آفت های بالقوه نیز می باشند که صرفاً در صورت داشتن انگیزه و نیت نوع دوستی و سپردن کار به کاردان و داشتن دانش و تخصص ازآن آفت ها می توان در امان بود.

3b6e9fef-109e-4f56-bb5e-4d1811d0f63eدکتر کن موروکا مدير کل خاورميانه و مغولستان موسسه خيريه بين المللي نلسون ماندلا IRH(موسسه شاد زیستى):
ایران كشورى متمدن و داراى تاریخ عظیم است و در آینده می تواند رهبرى خاورمیانه را برعهده بگیرد. در دنیا علیه ایران تبلیغات زیادى صورت مى گیرد كه قصد دارند چهره ى ایران را مخدوش كنند من قبل از اینكه به ایران بیایم یكى ازدوستانم به من تاکیدمى كرد كه به ایران نیایم زیرا ایران كشور خطرناکى است ولى وقتى من به ایران آمدم دیدم ایران كشورى متمدن است که مردمانى فرهیخته و تحصیلكرده دارد و بسیاركشور زیبا و آرامى است.
وى افزود: من براى رونمایى از کتاب هاى پروفسور ریو، هو اوكاوا كه جناب ساعد مطهرى عضو هیئت مدیره موسسه رعد الغدیر و شبکه سماوات است زحمت ترجمه ى آن به فارسى را کشیده اند به ایران آمدم.
کی موروکا خاطرنشان کرد : کتاب هاى پروفسور اوکاوا به 27 زبان زنده ى دنیا ترجمه شده كه بیست و هشتمین زبان، زبان فارسى است و این كتاب ها در بیش از 100كشور دنیا استفاده مى شوند.
زندگى دفترچه تمرینى است از مشکلات که باید آنهاراحل كنیم و اینكه انسان هایى با معلولیت به دنیا مى آیند به این دلیل است كه خداوند مى خواهد به ما بفهماند که این جسم سالم چه سعادت و موهبتى است که خداوند به ما ارزانى داده است. من باور دارم که همه ى ما به یك خداوند ایمان داریم و ژاپنى ها اعتقاد دارند که خداوند مانند خورشید است وهمچو خورشید نور خود را دراختیار انسانها قرار میدهد ما بدون خداوند نمى توانیم زندگى کنیم همانطور که بدون خورشید زندگى امکان پذیرنیست.
وى افزود: ما داراى یك زندگى جاودانه هستیم که ازطرف خداوند به ما اهدا شده و باید بدانیم كه مكان اصلى زندگى ما درآخرت است واین دنیا جز مكانى براى آموزش و تعلیم وتربیت ما انسان هانیست .
موروكا با اشاره به مشكلات معلولین بیان کرد: تولد افراد معلول به این دلیل نیست كه آنها روحو جسم ضعیفی دارند بلکه معلولین از روح بلند و پاکى برخور دارند و این عزیزان با معلولیت هایشان به ما بیاموزند كه جسم سالم چه نعمت بزرگى است و ما باید شكرگزار این نعمت ها باشیم.
وى تاکید كرد: باید بدانیم كه افراد معلول مانند فرشتگان به زمین نازل مى شوند اگرچه داراى محدودیت هاى جسمى اند ولى روح آن ها هیچ گونه محدودیت و معلولیتى ندارد و آزادانه مى توانند به بهشت بروند.

مهندس احمد حبیبی مدیرتوسعه منطقه آزاد قشم:
اشتغال زایى باید به یكى از مهم ترین دغدغه هاى مسوولین تبدیل شود و همه باید دست به دست هم دهیم تا این مشكل حل شود.
امروزه یكى از مهمترین مسایلى که کشورها مخصوصا ایران اسلامى را تهدید مى کند مشکل بیكارى است به طورى که در هر خانواده اى یك جوان بیكار وجود دارد به همین دلیل اشتغال زایى باید به یكى از مهم ترین دغدغه هاى مسوولین تبدیل شود و همه باید دست به دست هم دهیم تا این مشكل حل شود.
وى افزود: کشور ما ظرفیت هاى بسیارى دارد و ما باید از این ظرفیت ها برای حل مشكلات استفاده كنیم.
حبیبی تاكید كرد: كسانى که بعنوان مددکار بار این جامعه را به دوش می كشند باید شكر گزار باشند زیرا خداوند فرصت خوبى برای خدمت کردن به آنها داده است. ما طرح هاى متنوعى را در زمینه ى اشتغال زایى انجام دادهایم كه از جمله آنها واگذارى تاکسى به کسانى که بیکار و داراى گواهى نامه و تحت پوشش کمیته بودند که در همین راستا امسال 15دستگاه خودرو تاکسی واگذار کرده ایم همچنین ما به عزیزانى که تحت پوشش کمیته امداد بوده و در روستاها زندگى مى کردند امکانات و مجوز هاى لازم براى ایجاد هتل كاشانه در روستا دادیم كه با اجاره ى آنها زندگى خود را مى گزرانند.
حبیبی تاکید كرد: منطقه آزاد بستر خوبى است براى فعالیت و همه میتوانن از این بستر استفاده كنند ما این آمادگی را داریم که هر كارگاه و نمایشگاهى که مجموعه انجمن ضایعات نخاعی استان هرمزگان و یا موسسات عضو شبکه سماوات مى خواهید در قشم برپا کنید زمین و مجوز هاى لازم را بدهیم.

6a714129-47f8-41ac-8f6c-5e2b9b67ddc7یکی از مصوبات این همایش: مقرر شده تفاهم نامه 3 جانبه میان منطقه آزاد قشم، انجمن سماوات و انجمن ضایعات نخاعی هرمزگان در راستای راه اندازی مرکز دائمی عرضه محصولات صنایع دستی و هنری مددجویان سماوات با هدف حمایت از تولید و عرضه محصولات با کیفیت و دارای شناسنامه صنایع دستی هنری مددجویان سماوات تنظیم گردد.(به نمایندگی اجرایی انجمن ضایعات نخاعی استان هرمزگان) که این مصوبات 14 بند داشته که به امضای شرکت کننده در همایش سماوات به امضا رسیده است.
این همایش باحضور دکتر احمد حبیبی معاون پشتیبانی و توسعه مدیریت منطقه آزاد قشم و دکتر رئوفی سرپرست معاونت مدیریت و منابع انسانی استاندرای هرمزگان ، دکتر بهمن نامور مطلق معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی و سازمان میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری کشور، مهندس ضیایی مدیرکل میراث فرهنگی و صنایع دستی هرمزگان ، مهندس ضیایی مدیرکل میراث فرهنگی و صنایع دستی هرمزگان ،کن موروکا مدیرموسسه IRH آفریقا،خاورمیانه و مغلوستان (موسسه پژوهش علم شاد زیستن) و روزبه نعمت الهی خواننده مشهور و مردمی کشور برگزار شد.
منبع: کانال تلگرامی موسسه رعدالغدیر

کتاب
سماوات: سازمان های مردم‌ نهاد آموزش و اشتغال توان یابان، علی نوری، انتشارات توانمندان و دفتر فرهنگ معلولین، ۱۳۹۷، ۳۴۴ ص.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *