بازدید مجمع مدرسین و محققین حوزه علمیه قم از دفتر فرهنگ معلولین

بازدید مجمع مدرسین و محققین حوزه علمیه قم از دفتر فرهنگ معلولین

modaresin01دوشنبه 28 دی‎ماه 1394 دفتر فرهنگ معلولین به قدوم پژوهشگران برجسته از مجمع مدرسین ومحققین حوزه علمیه آراسته شد. ساعت 18 تا 20 بیست نفر از این تشکل تشریف آوردند. اینان بیش از هرچیز دغدغه‎های انسان دوستی و کرامت انسانی داشتند و می‎خواستند روش تکریم معلولان را بدانند.
لحظاتی پس از ساعت شش جلسه شروع شد، نخست آقای محمد نوری گزارش مبسوطی از اقدامات و فعالیت‎های این دفتر عرضه کرد. سپس زمان طرح پرسش فرا رسید و مدیریت دفتر به این پرسش‎ها جواب گفت. آنگاه به تناول شام پرداختند و پس از گفت‎وگوی آزاد، جلسه به اتمام رسید.
گزارش مدیریت دفتر
آقای محمد نوری ابتدا به این موضوع پرداخت که روحانیت به ویژه پژوهشگران و مدرسین و مبلغین روحانی از گروه‎های بسیار مهم مرجع است و می‎تواند در تحولات جامعه معلولین مؤثر باشد. هدایت فکری مردم و شاکله‎دهی و خط دادن به اندیشه مردم و اینکه مطابق معارف دینی به معلولین احترام داشته باشند از کارهای مهمی است که فقط از روحانیت برمی‎آید. در اصل روحانیون دو کار مهم باید برای معلولان انجام دهند:
1ـ تدوین و تنقیح اندیشه دینی مرتبط به معلولین
آیات و روایات فراوان یا در فقه احکام بسیار همچنین در کلام متونی درباره معلولین داریم و لازم است اینها به‌روزرسانی گردد و مطابق اقتضائات و نیازهای روز تبیین و منتشر شود. متأسفانه احکام ما در زمینه معلولین ذهنی هنوز رنگ و شکل هزار سال قبل را دارد و به معلولین ذهنی، سفیه گفته می‎شود با اینکه معلولان ذهنی درست است در یک زمینه عقب مانده یا آسیب‎پذیراند ولی گاه در زمینه‎هایی نابغه‎اند. هرسال در ورزش تیم‎های معلولین ذهنی، مدال‎آوران طلا و نقره هستند. اگر سفیه و کودن بودند که نمی‎توانستند در رقابت‎های بسیار مشکل مدال‎آور باشند. البته معلولان چشمی یعنی نابینایان یا ناشنوایان یا معلولین ضایعه نخاعی و حرکتی هم در ورزش‎های پارالمپیک پیشرفت‎های چشمگیر داشته‎اند.
در متون دینی اسلامی و شیعی بسیار از تکریم معلولان گفته شده، اما متأسفانه گاه اینها را تحرف شده عرضه کرده‎اند، گاه مخلوط به عناصر یهودی و ضعیف شده و بالاخره هنوز متون واقعی آنگونه که سیره رسول خدا(ص) است عرضه نشده است. وظیفه نخبگان روحانیت مثل شما است که اینها را بازنویسی و عرضه کنید.
لازم به ذکر است یهود و مسیحیت یعنی کتاب عهدین، دیدگاه منفی نسبت به معلولین دارد و معلولیت را نشانه‌ای از خشم پروردگار می‎دانند ولی در اسلام کاملاً برعکس است. مثلاً در قصص انبیاء در قرآن تحلیل‎های بسیار انسانی و مطلوب از معلولین عرضه شده است.
2ـ کار دوم روحانیت اطلاع‎رسانی و وعظ است. در سخنرانی‎ها و در کارهای رسانه‎ای، روحانیت باید مروج و مبلغ همه اقشار آسیب‌مند اجتماعی از جمله معلولان باشد. در ایران 10 درصد از جامعه معلولیت دارند یعنی قشر وسیعی و لازم است برای این قشر انبوه اجتماعی برنامه‎های تبلیغی مستقل باشد.
modaresin02متأسفانه برنامه تبلیغی مستقل برای معلولین تاکنون در حوزه اجرا نشده است. دفتر تبلیغات و دیگر نهادهای تبلیغی و معاونت تبلیغی حوزه برای کارگران، برای روستائیان، برای دانش‎آموزان، مبلغ اعزام کرده ولی هیچگاه برای معلولین اعزام مبلغ نداشته‎ایم. البته فعالیت‎های محدود و موقت بوده مثلاً دفتر آیت الله العظمی وحید خراسانی یک گروه جهت آموزش زبان اشاره برای طلاب مبلغ تجهیز کرد و یک سال کار کردند و مبلغینی برای ناشنوایان اعزام شدند ولی این هسته و سامانه هم کمرنگ شده است.
بهرحال روحانیت در کنار معلمین، استادان دانشگاه و روزنامه‎نگاران جزء گروه‎های مهم مرجع و تعیین کننده هستند. مسأله مهم و بعدی که روحانیت باید سامان‎ دهد پذیرش معلولین در حوزه علمیه قم است. برخی شهرها پذیرش دارند اما قم پذیرش را ممنوع کرده‎اند. با اینکه معلولین هیچ چیز کمتر از افراد عادی ندارند و سخن آنان در مردم تأثیر بهتر دارد.
اما نسبت به فعالیت‎های این دفتر چند نکته عرض کنم. این دفتر تخصصی برای نخبگان معلول و فقط فعالیت علمی و فرهنگی انجام می‎دهد و تمامی محصولات را رایگان در اختیار جامعه هدف قرار می‎دهد. این دفتر توسط حجت السلام والمسلمین سیدجواد شهرستانی در مهرماه 1390 تأسیس شده و تاکنون بیش از چهار هزار ساعت تولید کتاب گویا داشته است. تولید کتاب گویا با چند هدف تعقیب شده است: فرهنگ‎سازی و ترویج فرهنگ شیعی در جامعه هدف؛ دوم دو منظوره بوده یعنی هم نابینایان و هم افراد عادی بتوانند استفاده کنند؛ سوم با حداقل امکانات و حداکثر کیفیت عرضه شده است؛ چهارمین ویژگی مرتبط به امور فنی است و تلاش کرده‎ایم مجموعه‌ای تولید کنیم مثلاً یک مجموعه درباره زن و خانواده و یک مجموعه درباره اعجاز قرآن و غیره.
در زمینه تولید کتب مرجع، تألیف آثار مرجعی مثل دانشنامه و کتابشناسی‎های لازم برای معلولین را شروع کرده‎ایم، چند کار چاپ شده، چند کار در دست نهایی شدن است بالاخره مرجع‎سازی و تولید آثار مرجع در همه فرهنگ‎های یک کار زیربنایی و اصلی است و تا کتاب مرجع نباشد نمی‎توان به سامان‎دهی نهایی فکر کرد.
فعالیت دیگر تولید مجله‎ توان‎نامه است. تلاش شده مجله‎ای وزین، کاملاً علمی، به روز و مهم‎تر رفرنس و محور باشد. لذا هر شماره به موضوع تخصصی اختصاص دارد. نیز سایت و بانک اطلاعات و شبکه موبایل معلولان هم توسط این دفتر راه‎اندازی شده است که هرکدام خودش یک پروژه مستقل است.
پس از سخنان آقای محمد نوری، حجت الاسلام محمود صلواتی مدیر فرهنگی مجمع مدرسین و محققین از آیت الله العظمی سیدعلی سیستانی و حجت السلام والمسلمین شهرستانی که این تشکل بی‎نظیر را ایجاد کرده‎اند تشکر کرد. آقای کرمی از نویسندگان و وعاظ مشهور حوزه از حاج‎ آقا شهرستانی تشکر کرد و گفت امشب بر معلومات من چیزهای زیادی افزوده شده و فهمیدم معلولین هم یک سوژه فرهنگی و تبلیغی مهم است.
آقای احمدیان نویسنده و پژوهشگر حوزوی؛آقای مهدیه پژوهشگر قرآنی و کلام در حوزه؛ آقای نوریها مترجم و نویسنده؛ آقای ابراهیمی نویسنده و واعظ؛ آقای احمدی مبلغ و مدرس؛ آقای تمسکی استاد حوزه و دانشگاه؛ آقای رضاپور و آقای مصیب روزخوش پژوهشگران قرآنی نیز از حاج آقا شهرستانی تشکر کردند و گفتند امشب نکات بسیار درباره معلولین متوجه شدیم.
نیز آقای مقدسی، آقای کوشا و آقای صالحی که همگی از مدرسین حوزه و منبری مشهوراند گفتند ما نمی‎دانستیم مؤسسه‎ای با این حجم فعالیت فعالیت هست و الان که دانستیم وظیفه دیگری داریم و لازم است در تبلیغ و ترویج اینجا بکوشیم و مردم را تشویق به حمایت کنیم.
در ادامه آقای نوری در مورد چند مطلب خیلی خلاصه گفت:
نیاز ما به مباحث، تحلیل‎ها و تحقیقات زیاد است، اما موضوعات اولویت‎دار را در مجله توان‎نامه منتشر کرده‎ایم مثلاً در رشته تاریخ، در رشته فقه و حقوق چه نیازهای علمی و پژوهشی داریم، اینها را لیست کرده‎ایم، اما برخی رشته‎ها هنوز لیست نشده و از شما استدعا می‎کنیم کمک کنید. همچنین انتظار داریم در تبلیغات و نیز در تدریس و فرهنگ‎سازی کمک کنید. یعنی به عنوان کارشناس تجارب و دستاوردهای خود را به ما هم بدهید. زیرا درصدد تهیه جزوه و کتابی هستیم که به توجیه مبلغین و اطلاع‎رسانان و روزنامه‎نگاران بپردازد.

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.