مؤسسه خیریه نگهداری کودکان معلول در مالزی

مؤسسه خیریه نگهداری کودکان معلول در مالزی

مهدی منتظر القائم

دکتر مهدی منتظر القائم از چهره‌های خدوم و خلاق فرهنگی روز یکم شهریورماه 94 از دفتر فرهنگ معلولین بازدید داشتند؛ ضمن صحبت‌ها، از سفر به مالزی و بازدید از مؤسسه بچه‌های معلول خبر داد. پیگیر شدیم و اطلاعات سودمندی از این مؤسسه به دست آوردیم که ذیلاً تقدیم می‌گردد.
خانم الهه حشمتی (نورمن)، فارغ التحصیل در رشته علوم اقتصاد از دانشگاه لندن، پس از پایان تحصیل در سال ۱۹۷۸، با همکلاسی مالزیایی خود ازدواج کرد و به مالزی مهاجرت نمود. از ایشان به عنوان اولین ایرانی ساکن مالزی نام برده می‌شود. ایشان در سال ۱۹۸۷ فعالیت خود را با عضویت در گروه‌هایی چون East Meet West و Perkim آغاز کرد. در همان سال با همکاری خانم کثلین مونا عثمان (Kathleen Muna Othman)، سازمان خیریه‌ای به نام تاسپوترا (Tasputra) برای نگهداری کودکان معلول تأسیس کردند که تا به امروز موفق به نگهداری صدها کودک شده است. در طول این سال‌ها با توجه به طیف وسیع فعالیت‌های مختلف ایشان، این خیریه مورد توجه دولت و رسانه‌های مالزی قرار گرفته و تاکنون مقالات و مصاحبه‌های زیادی از ایشان در رسانهها منتشر شده است. فعالیت‌های بیدریغ و خیرخواهانهی ایشان در امور خیریه، چهره‌ای نیکوکار در اذهان عمومی باقی گذاشته است که باعث افتخار و سربلندی جامعه ایرانی در مالزی می‌باشد.

موفقیت یک زن ایرانی در مالزی
محمد مهدی زاهدی سفیر جمهوری اسلامی ایران در مالزی به همراه تعدادی از مسئولان کشورمان از مرکز توانبخشی و آموزشی کودکان استثنایی «تاسپوترا» در شهر کوالالامپور بازدید کرد.
به گزارش خبرنگار مهر، سفیر جمهوری اسلامی ایران در مالزی به همراه رایزن فرهنگی و تعدادی از دیپلمات‌های کشورمان از مرکز توانبخشی و آموزشی کودکان استثنایی «تاسپوترا» در شهر کوالالامپور بازدید و از نزدیک با فعالیت‌های این مرکز آشنا شدند.
خانم الهه حشمتی مدیر این مرکز در این بازدید دو ساعته ضمن معرفی بخش‌های مختلف مرکز و بیان نیازها و مشکلات موجود در امر خدمت رسانی مطلوب خواستار توجه و کمک بیشتر نهادها و مردم خیّر برای کمک به این مجموعه شد.
زاهدی کشورمان ضمن تشکر از تلاش‌های خانم حشمتی و همکاران ایشان و همچنین امضای دفتر یادبود، گفت: داشتن انگیزه خدمت‌رسانی به همنوع مخصوصاً افرادی که دارای شرایط خاص جسمانی می‌باشند از موهبت‌های الهی است که خداوند این انگیزه و روحیه را در مجموعه افراد حاضر در این مرکز قرار داده است و شایسته است همواره خداوند متعال را به خاطر این موهبت الهی شاکر بود.
در پایان این بازدید نهالی به رسم یادبود توسط سفیر کشورمان در این مرکز کاشته شد.
مرکز توانبخشی تاسپوترا 23 سال پیش توسط خانم حشمتی از ایرانیان مقیم مالزی با سرمایه اولیه 10 هزار رینگیت اهدایی تانکو عبدالرحمان پوترا الحاج نخستین نخست وزیر مالزی دائر شد و از همان زمان به امر خدمت‌رسانی به کودکان استثنایی مشغول می‌باشد.
«تاسپوترا» نخستین مرکز اسلامی نگهداری کودکان استثنایی در مالزی است که بیش از 50 کودک استثنایی را با شرایط خاص نگهداری می‌کند.
بازدید تیم فوتبال ایران
تیم فوتبال هنرمندان کشورمان که برای تشویق تیم ملی ایران در چارچوب مسابقات جام ملتهای آسیا در مالزی بسر می‌برد، با حضور در مرکز معلولان جسمی‌ـ ذهنی «تاسپوترا پریم» کوالالامپور، مهروزی ایرانیان را به نمایش گذاشتند. اعضای تیم هنرمندان کشورمان در این بازدید، ضمن آشنایی با فعالیت‌های این مرکز، با اعضای کادر آن دیدار و گفت‌وگو کردند.
حسین یاریار مدیرعامل تیم هنرمندان کشورمان طی سخنانی خطاب به کارکنان این مرکز خیریه، تلاش‌های آنان را در راستای جلب رضایت خالق هستی دانست. وی قول داد۲۰‬ درصد از درآمد تیم هنرمندان در شرق آسیا، به مرکز خیریه تحت سرپرستی خانم حشمتی، بانوی فداکار ایرانی اختصاص یابد. ‬‬‬
خانم حشمتی نیز با قدردانی از حضور هنرمندان فرهیخته تاکید کرد که امروز بوی وطن بزرگ و عزیزمان ایران در مرکز خیریه تاسپوترا پریم به مشام می‌رسد.
برخی از داوطلبان نیز از سایر کشورها به این مرکز آمده و چند ماهی را به صورت داوطلبانه و بدون دریافت هیچگونه وجهی به معلولان رسیدگی می‌کنند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *