هشتمین گردهمایی کانون‌های ناشنوایان سراسر کشور

هشتمین گردهمایی کانون‌های ناشنوایان سراسر کشور
مشهد مقدس، ۱۳۸۵

هشتمین گردهمایی کانون‌های ناشنوایان سراسر کشور به میزبانی کانون ناشنوایان مشهد، ۲۷ و ۲۸ اردیبهشت ماه ۱۳۸۵ در محل زائر سرای ثامن‌الائمه این شهر برگزار شد.
در مراسم افتتاحیه این همایش که فرماندار مشهد، رئیس سازمان آموزش و پرورش خراسان رضوی، مدیریت و کارشناسان آموزش و پرورش استثنایی، ریاست و کارشناسان اداره بهزیستی مشهد، ریاست و دبیر کل کانون ناشنوایان ایران، نمایندگان و رؤسای کانون ناشنوایان سراسر کشور و جمعی از فعالان و پیش‌کسوتان جامعه ناشنوایان حضور داشتند، مسعود فیروزی، دبیر این همایش، ضمن خوشامد گویی و خیر مقدم به میهمانان، به مقدمات و برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته در جهت هر چه بهتر برگزار شدن این همایش اشاره کرد و اظهار داشت: از حدود یک سال قبل، کانون ناشنوایان مشهد در قالب ۴ کمیته علمی، اجرایی، انتظامات و اسکان، برنامه ریزی بخش‌های مختلف این همایش را آغاز کرد و ضمن برگزاری جلسات متعدد با مسئولان نهادهای مختلف، تمام تلاش خود را برای جلب مشارکت‌های مادی و معنوی، ایجاد هماهنگی و تأمین نیازها و مقدمات اولیه این همایش به کار بست.
فیروزی در ادامه، عدم اجرایی شدن سهمیه ۳ درصدی استخدام معلولان، استانی شدن آن و متعاقب آن به صفر رسیدن سهمیه استخدام معلولان، عدم توجه مسئولان به ضرورت وجود رابط ناشنوایان در نهادها، ادارات، محاکم قضایی و به دنبال آن، تضییع حقوق فردی و اجتماعی این عزیزان، عملکرد ضعیف وزارت رفاه به عنوان متولی اصلی معلولان در راستای بررسی و پیگیری مطالبات به حق ناشنوایان و … را از جمله مشکلات اصلی و عمده جامعه ناشنوایان برشمرد و افزود: استمرار و عدم تحقق خواسته‌های جامعه ناشنوایان از یک طرف و اعتقاد به توانمندی‌ها و استعدادهای بالقوه این عزیزان از طرف دیگر، ما را بر آن داشت که ناشنوایان را برای شروعی دوباره و ایجاد تحولات اساسی ترغیب و تشویق نماییم.
به این منظور، طبق نظرات ارزشمند آقای دکتر خسرو گیتی، شعار این همایش را «خودمان را بسازیم» در نظر گرفتیم.
فیروزی در خاتمه اظهار امیدواری کرد که کلیه مفاد قطعنامه این همایش به یمن وجود بارگاه ملکوتی حضرت رضا(ع) و اتکا به نفس، پیگیری و تلاش مستمر جامعه ناشنوایان محقق و عملی شود.
در ادامه مراسم افتتاحیه، دبیر کل کانون ناشنوایان ایران به ایراد سخن پرداخت و خارج کردن ناشنوایان از انزوا و تنهایی، تحکیم دوستی و ایجاد همبستگی بیشتر بین کانون‌ها، ایجاد فرصتی مناسب برای یادگیری، تبادل نظرات، تجربیات و به دنبال آن افزایش آگاهی، تقویت روحیه اعتماد به نفس، تصویب قطعنامه و انعکاس خواسته‌ها و مطالبات ناشنوایان به جامعه را از جمله مهمترین فواید برپایی این گونه همایش‌ها بر شمرد.
دکتر گیتی با طرح توصیه‌های ارزشمند خود از همه ناشنوایان خواست که: دوست و پشتیبان یکدیگر باشند، به مطالعه نشریات کانون بپردازند و کلیه اطلاعات، اخبار و … را به سایر دوستان خود انتقال دهند، در تصمیم‌گیری‌ها به نظرات مخالف خود توجه کنند، به رأی اکثریت احترام بگذراند و از تشکیل تشکل‌های مجزا خودداری کنند.
فرماندار شهر مشهد نیز در ادامه، ضمن خیر مقدم به شرکت کنندگان، عدم تحقق خواسته‌های جامعه ناشنوایان را ناشی از ناآگاهی دستگاه‌های دولتی و متولیان امر دانست و تصریح کرد: ما مجریان ناتوانی هستیم که نمی‌توانیم توانایی‌ها و استعدادهای ناشنوایان را شناسایی، کشف و در بخش‌های مختلف به کار گیریم و این ناتوانی از ناآگاهی ماست.
موحدیان در پاسخ به دلایل عدم اجرایی شدن قوانین حمایتی معلولان اظهار داشت: ما وظیفه داریم که این قوانین را پیگیری کنیم. اما متأسفانه سیستم و نظام اداری که مجری سیاست‌های دولت می‌باشد، دچار اشکال است. بنابراین به تک تک ناشنوایان توصیه می‌کنم که با تلاش مستمر و مداوم، پیگیر مطالبات خود باشند.
فرماندار مشهد، انسجام، تقویت همبستگی و ایجاد اقتدار در جامعه ناشنوایان و به دنبال آن حل مشکلات این قشر را از جمله فواید و اثرات برگزاری این همایش‌ها عنوان کرد و از ناشنوایان خواست که با صبر و پشتکار، تمام تلاش خود را برای تحقق اهداف، خواسته‌ها و مطالبات خود به کار گیرند و در این راه هیچ‌گاه ناامید نشوند.
مدیر آموزش و پرورش استثنایی خراسان رضوی نیز در ادامه این مراسم، ضمن تشکر از کلیه دست اندرکاران برگزاری این همایش و عرض خیر مقدم به میهمانان، اظهار داشت: جامعه توانمند، جامعه‌ای است که بتواند شرایط رشد، موفقیت و رسیدن به کمال مطلوب را برای همه افراد خود فراهم آورد و اگر جامعه‌ای در فراهم آوردن این شرایط ناموفق باشد، معلول و ناتوان است.
مهین توکلی با استناد به آیه‌ای از قرآن کریم، تأکید کرد: خداوند سرنوشت هیچ گروهی را تغییر نمی‌دهد، مگر اینکه خود آن گروه، وضعیت خود را تغییر دهند. بنابراین جامعه از یک طرف و ناشنوایان با خودباوری، اثبات توانمندی‌ها، برنامه ریزی و مداومت از طرف دیگر می‌توانند در رفع مشکلات و کمبودها قدم بردارند.
مدیر آموزش و پرورش استثنایی خراسان رضوی در ادامه، ناشنوایان را به خودباوری، اعتماد به نفس، همدلی و گذشت، سخت‌کوشی و تلاش، امید و خوش‌بینی، تعهد و وظیفه شناسی و کانون‌های ناشنوایان را به فراهم آوردن زمینه آموزش و فراگیری علوم روز برای همه اعضا و ارتباط و همکاری مستمر با کانون‌ها و مراکز ویژه ناشنوایان در خارج از کشور، تشکیل کمیته جلب مشارکت‌های مردمی در کانون‌ها، اطلاع‌رسانی گسترده عملکرد، خواسته‌ها و موفقیت‌ها به مسئولان، مردم و خیرین توصیه و تشویق کرد.
رئیس کانون ناشنوایان ایران نیز در این مراسم ضمن تشکر از دست اندرکاران برگزاری این همایش و حضور نمایندگان کانون‌های ناشنوایان سراسر کشور، ابراز امیدواری کرد که با پیگیری ناشنوایان، مفاد قطعنامه به اطلاع کلیه متولیان امر رسیده و به نتیجه مطلوب منتهی شود.
مبشری در ادامه سخنانش از فرماندار مشهد و سایر مسئولان شرکت کننده در این مراسم خواست که کانون ناشنوایان مشهد را در احداث زمین این کانون، یاری و پشتیبانی نمایند.
در مراسم اختتامیه این همایش نیز که با حضور حجة الاسلام، حاج آقای علی عسکری، نماینده مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی، حال و هوای خاصی به خود گرفت، مسعود فیروزی، ضمن تشکر از حضور وی به نمونه‌ای از کم توجهی‌های متولیان به ویژه وزارت رفاه اشاره کرد و اظهار داشت: در شرایطی که معلولان، اصلی‌ترین و مهم‌ترین مشتریان خدمات وزارت رفاه هستند و این وزارت برای رفع بسیاری از مشکلات آن‌ها، هنوز قدمی برنداشته است، باشگاه داری از جانب این وزارت چه معنایی دارد؟ در حالی‌که همه ما خوب می‌دانیم که مخارج سالانه باشگاهی مثل استقلال تهران، سالانه چند میلیارد تومان هزینه در بردارد.
وی در ادامه با اشاره به پیشنهاد جمعی از نمایندگان ناشنوایان از حجة الاسلام، حاج آقای عسکری به عنوان یکی از فعالان حوزه و دانشگاه خواست که طلبه‌های جوان را برای همکاری و ارتباط بیشتر با کانون‌ها، فراگیری زبان اشاره و آموزش مسائل مذهبی و تبلیغات اسلامی به این عزیزان تشویق و ترغیب نماید.
دبیر کل کانون ناشنوایان ایران نیز خطاب به نماینده مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی، خواستار رسیدگی به مشکلات و مطالبات ناشنوایان شد و گفت: وسایل توان‌بخشی به ویژه سمعک، دستگاه‌های ارتباطی همچون فاکس و … تأثیر بسیار زیادی در بهبود زندگی فردی و اجتماعی ناشنوایان ایفا می‌کنند. اما متأسفانه وضعیت مالی نامناسب اغلب ناشنوایان اجازه تهیه این وسایل را به آن‌ها نمی‌دهد.
در صورتی که با توجه به ثروت ملی و بودجه کشور، دولت می‌تواند با اختصاص هزینه‌ای ناچیز به درخواست‌های مشروع این قشر پاسخ داده و آن‌ها را به وسایل توان‌بخشی مجهز کند.
دکتر گیتی از بیکاری به عنوان یکی از مشکلات عمده جامعه ناشنوایان یاد کرد و اظهار داشت: بیکاری، ناشنوایان را بیش از سایر افراد اجتماع رنج می‌دهد. بنابراین دولت باید با فراهم آوردن فرصت‌های شغلی این گروه را برای دستیابی به استقلال مالی و تأمین مایحتاج ضروری زندگی یاری نماید و یا برای آن‌ها مستمری بیکاری در نظر بگیرد.
نماینده مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی در ادامه مراسم اختتامیه به ایراد سخن پرداخت و اظهار داشت: در سال جاری ۱۹۵ هزار میلیارد تومان بودجه در اختیار دولت آقای احمدی‌نژاد قرار گرفته است بنابراین دولت باید پاسخگوی مشکل اشتغال همه اقشار باشد.
از طرفی دولت، ایجاد ۷۵۰ هزار فرصت شغلی را در قالب تعاونی‌ها در نظر گرفته است که بر اساس مصوبات دولت، ۱۰۰ هزار فرصت شغلی به استان خراسان اختصاص یافته است. بنابراین به ناشنوایان عزیز توصیه می‌کنم که با ایجاد تعاونی‌های تولیدی گروهی و دریافت تسهیلات از وزارت تعاون، برای جمع کثیری از دوستان خود، فرصت‌های اشتغال را فراهم کنند.
حجة الاسلام عسکری با اشاره به مشکلات ناشنوایان تأکید کرد: شرم آور است که یک انسان مسلمان در کشورمان برای تهیه یک وسیله حیاتی مثل سمعک مشکل داشته باشد و دستگاه‌های متولی وزارتی ما، کارشان باشگاه دارای و یا باشگاه داری سیاسی و مواردی از این نوع باشد.
وی اضافه کرد: وزارت رفاه، مسئول پاسخگویی به مطالبات شما می‌باشد و ما این وزارت را از وضعیت باشگاه داری خارج می‌کنیم.
نایب رئیس کمیسیون اصل نود مجلس در خاتمه سخنانش قول مساعد داد که مفاد قطعنامه و خواسته‌ها و مطالبات جامعه ناشنوایان را از طریق ریاست مجلس و کمیسیون اصل نود پیگیری نماید.
در پایان این همایش، ضمن تقدیر و تشکر از کلیه شرکت کنندگان، تندیس یادبود این همایش با نمایندگان کانون‌های ناشنوایان سراسر کشور اهدا شد.
منبع: شکست سکوت، ش ۱۷و۱۸، بهار و تابستان ۱۳۸۵.
گردهمایی آینده
هشتمین گردهمایی کانون‌های ناشنوایان سراسر کشور، ۲۸ اردیبهشت ماه ۱۳۸۵ در حالی به کار خود پایان داد که جای خالی بسیاری از مسئولان و متولیان استانی و کشوری دعوت شده در بین نمایندگان جامعه ناشنوایان بیش از پیش احساس می‌شد.
شاید قضاوت درباره دلایل عدم حضور مسئولان، کار ساده‌ای نباشد؛ اما هنگامی که به سخنان این دولتمردان در باب لزوم تحقق عدالت اجتماعی، برابرسازی فرصت‌ها و هزاران هزار جمله زیبا و عامه پسند دیگر گوش می‌سپاریم و حضور شوق برانگیز و وصف ناشدنی مسئولان را در جمع پر مهر آن‌ها نظاره گر می‌شویم، از اینکه به حکم اقلیت بودن، در اولویت‌های ردیف‌های پایین امور حمایتی، قانون‌گذاری و برنامه ریزی قرار گرفته‌اند، تأسف می‌خوریم.
با این حال از حضور ارزشمند سایر مسئولان محترم شرکت کننده، بهره برده و در فرصت کوتاه به دست آمده، گفتگویی کوتاه با تنی چند از این عزیزان انجام دادیم که حاصل آن از نظرتان می‌گذرد:
نماینده مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی: ناشنوایان و تشکیل فراکسیونی ویژه در مجلس
جناب آقای عسکری، نمایندگان مردم در مجلس، چقدر با مشکلات و مطالبات جامعه ناشنوایان آشنایی دارند و آیا ساز و کار قانون اساسی، اجازه حضور نماینده‌ای از جامعه معلولان را در دوره‌های مجلس می‌دهد یا خیر؟
نمایندگان پس از سه هفته کاری قانون‌گذاری در مجلس، در هفته فعالیت نظارتی و در حوزه‌های انتخابیه خود به شنیدن مشکلات اقشار مختلف مردم و پیگیری مطالبات آن‌ها می‌پردازند. به این ترتیب همه نمایندگان در جریان مشکلات صنوف و اقشار خاص هستند به ویژه نمایندگانی که عضو کمیسیون‌های نظارتی مجلس، مثل کمیسیون اصل نود، هستند.
در پاسخ به سؤال دومتان باید بگویم که اقشار و گروه‌های مختلف مردم مثل جامعه ناشنوایان می‌توانند با ارائه طرح تشکیل فراکسیونی ویژه در مجلس، یک یا جمعی از نمایندگان را مسئول پیگیری مطالبات و خواسته‌های خود کنند.
به نظر شما آیا قانون جامع رفاه معلولان پاسخگوی همه نیازهای این گروه می‌باشد؟
این قانون در بعضی از بخش‌ها، جوابگوی نیازها نمی‌باشد به ویژه در بخش هدفمندکردن یارانه‌ها در حال حاضر مطالعات کارشناسی دولت به منظور بازنگری مجدد این قانون به اتمام رسیده است و ما منتظر طرح لایحه‌های جدید در این زمینه هستیم که ان شاء اللّه با طرح و تصویب لوایح جدید به ویژه هدفمند شدن یارانه‌ها، پاسخگویی دولت و وزارت رفاه به اقشار آسیب‌پذیر کارآمدتر خواهد شد.
فرماندار مشهد: ناشنوایان؛ اقلیت اما واقعیت
آقای موحدیان، به نظر شما به غیر از سازمان‌های متولی ناشنوایان وظیفه سایر نهادها در زمینه بررسی و رفع مشکلات این گروه چه می‌باشد؟
ـ درست است که ناشنوایان، یک گروه اقلیت می‌باشند اما واقعیت هستند و همه نهادها باید برای حل مشکلات این گروه و به ویژه رفع مشکل اشتغال اهتمام ورزند.
* برگزاری این گونه همایش‌ها را در احقاق حقوق فردی و اجتماعی و دستیابی هرچه سریع‌تر به خواسته‌ها و مطالبات این گروه، چگونه ارزیابی می‌کنید؟
ـ برگزاری این همایش نقش بسیار زیادی در طرح و حل مسائل و مشکلات ویژه این گروه ایفا می‌کند در عین حال این عزیزان باید با حفظ انسجام خود، از فرصت‌های این چنین، استفاده کرده و خواسته‌های خود را به مسئولان دیکته کنند و پیگیر مطالبات خود باشند.
* در جهت عملی و اجرایی شدن مفاد قطعنامه این همایش، چه تدابیری را در فرمانداری در نظر می‌گیرید؟
ـ من پیگیر خواسته‌ها و مطالبات قید شده در مفاد قطعنامه این همایش هستم هرچند که با وظایف فرمانداری غیرمرتبط باشند.
مدیر آموزش و پرورش استثنایی خراسان رضوی: مسئولان کمک به ناشنوایان را وظیفه خود بدانند.
خانم توکلی، نقش و وظایف سازمان‌های متولی ناشنوایان کاملاً بارز و مشخص است، شما برای به صحنه آوردن و دخیل کردن سایر نهادها، جهت رفع هرچه سریع‌تر کمبودها و مشکلات این گروه، چه راه‌کارهایی را پیشنهاد می‌کنید؟
ـ ناشنوایان به عنوان گروهی از شهروندان جامعه باید از حقوقی برابر با سایر شهروندان برخوردار باشند اما متأسفانه مسئولان نهادهای مختلف، شناخت کافی از نیازها و انتظارات این گروه ندارند.
به این ترتیب تشکل‌های غیر دولتی مرتبط با ناشنوایان و کانون‌ها باید ضمن برگزاری جلسات مستمر با مسئولان نهادهای مختلف و طرح مشکلات و نیازها، بیان توفیقات، توانمندی‌ها و قابلیت‌های این گروه، ضمن افزایش آگاهی و شناخت جامعه و مسئولان، آنها را به سرمایه‌گذاری در جهت رفع مشکلات ناشنوایان تشویق و ترغیب نمایند و از آنجا که جامعه ما یک جامعه عاطفی و مذهبی است، من اطمینان دارم که مسئولان نیز پس از شناخت ناشنوایان و نیازهای آنها به میدان خواهند آمد به شرط آنکه مسئولان محترم به ابراز همدردی و همدلی اکتفا نکنند و کمک به این قشر را وظیفه خود بدانند.
* ناشنوایان در زمینه آموزش با چه مشکلات عمده‌ای رو به رو هستند؟
ـ کمبود فضاهای آموزشی، نیروهای متخصص و تجهیزات توان‌بخشی در زمینه آموزش کودکان ناشنوا در مقطع پیش دبستانی یکی از مشکلات عمده ماست.
از طرفی دانش‌آموزان ناشنوا که تا مقطع متوسطه از معلم رابط و پشتیبان برخوردار هستند پس از ورود به مراکز آموزش عالی، در زمینه آموزش و پیگیری امور دانشجویی با مشکلات زیادی مواجه می‌شوند.
بنابراین پیش‌بینی جایگاهی به عنوان دفتر پشتیبانی از دانشجویان استثنایی، تدوین دستورالعمل اجرایی، اختصاص اعتبار و تأمین نیروی انسانی مورد نیاز این دفاتر، ضروری به نظر می‌رسد.
* پیگیری تشکیل این دفاتر ویژه را از وظایف چه سازمان و یا نهادی می‌دانید؟
ـ ایجاد این دفاتر نیازمند یک همکاری بین بخشی بین وزارت علوم، کانون‌های ناشنوایان و احتمالاً آموزش و پرورش استثنایی است.

قطعنامه هشتمین گردهمایی
نمایندگان کانون‌های ناشنوایان سراسر کشور
ساختن خویش
چون افزایش آگاهی‌ها و آمادگی بیشتر اعضای کانون برای فعالیت مفید در کانون‌ها عامل مؤثر در پشبرد امور جامعه ناشنوا و بهبود زندگی آنها است به همه اعضای کانون‌ها با وجود شرایط سختی که در آن به سر می‌برند توصیه می‌شود:
۱ـ مطالعه نشریات کانون و روزنامه و کتاب را سرگرمی خود قرار دهند.
۲ـ اصول کار جمعی را که رعایت اساسنامه کانون و رعایت دیگران و احترام به رأی اکثریت است تکلیف خود بدانند.
۳ـ قدر خدمت رهبران و مسئولان ناشنوا را بشناسند و مشوق آنان در ادامه خدمت باشند.
۴ـ جوانان تحصیلکرده ناشنوا، انگلیسی کتبی و اشاره بین‌المللی را یاد بگیرند تا بتوانند از نوشته‌های راجع‌ به اشخاص ناشنوا به زبان انگلیسی استفاده نمایند و در نتیجه کانون‌ها برای حضور در صحنه بین‌المللی آماده شوند.
۵ـ سختی‌ها را با صبر و متانت و خونسردی و تلاش برای آینده بهتر پشت سر گذارند.
آموزش
با تأکید بر قطعنامه گردهمایی تجلیل از معلمان ناشنوای سراسر کشور مورخ ۱۲ و ۱۳ اردیبهشت ماه ۱۳۸۴ در اصفهان نکات زیر در زمینه آموزش اطفال ناشنوا اضافه می‌شود:
۱ـ هر چند آموزش اطفال ناشنوا در کلاس‌های مختلط با اطفال شنوا آن هم بدون پشتیبانی آموزش لازم نباید توصیه و تبلیغ شود ولی در مواردی که اولیا مایل به ثبت نام فرزندان ناشنوا یا نیمه‌شنوای خود در کلاس‌های عادی باشند یک دوره آموزشی شش ماهه پیشنهاد می‌شود که در ضمن با پایان، هر گاه مدیر مؤسسه آموزشی مربوطه تشخیص دهد دانش‌آموز ناشنوا قادر به تحصیل در کلاس عادی نیست ترتیب انتقال او به مدرسه خاص ناشنواها داده شود.
۲ـ تجویز صریح استفاده از اشاره در آموزش اطفال ناشنوا به عنوان یک وسیله طبیعی ارتباط انسان‌ها اعم از شنوا و ناشنوا، رعایت مقررات معتبر بین‌المللی در این خصوص و احترام به یک قانون طبیعی در جهت مصالح اطفال ناشنوا خواهد بود.
۳ـ لزوم ارتقای کیفیت آموزش زبان گفتاری و نوشتاری با تجدید نظر لازم در برنامه‌های آموزشی مورد تأکید است.
۴ـ جز در نقاط دور دست تشکیل اضطراری کلاس‌های مختلط دانش‌آموز ناشنوا با دانش‌آموزان دارای معلولیت‌های دیگر قابل قبول نیست.
۵ـ لزوم برقراری سهمیه آموزش عالی برای اشخاص ناشنوا به عنوان خواست چندین ساله جامعه ناشنوا و برگزاری مسابقه ورودی بین داوطلبان ناشنوا در صورت لزوم مورد تأکید است.
۶ـ خاتمه دادن به رفتار تبعیض‌آمیز بین معلمان شنوا و ناشنوا و استفاده از نظریات معلمان ناشنوا در تصمیم‌گیری‌های آموزشی ـ اداری مدارس خاص ناشنواها اقدامی مؤثر در بهبود کیفیت آموزش دانش‌آموزان ناشنوا می‌باشد.
اشتغال و مستمری بیکاری
چون با وجود قوانین راجع به استخدام اشخاص دارای معلولیت و با وجود مساعی سازمان بهزیستی کشور بحران بیکاری جوانان ناشنوا شدیدتر و وخیم‌تر از بیکاری اشخاص شنوا ادامه دارد. ضمن اینکه ادامه تلاش‌های سازمان بهزیستی و سعی در تهیه طرح‌های ابتکاری کانون‌ها در زمینه اشتغال اشخاص ناشنوا مورد انتظار است برقراری مستمری بیکاری برای اشخاص معلول از جمله ناشنوا‌ها به عنوان اقدامی انسانی و عادلانه تقاضای مصرانه جامعه ناشنوا از دولت می‌باشد.
تأمین خدمات مترجمی زبان اشاره
احتیاج به خدمات مترجمی زبان اشاره در آموزش و زندگی ناشنواها، توجه و اقدامات خاص و مؤثر سازمان بهزیستی کشور و سازمان آموزش و پرورش استثنایی و کانون ناشنوایان ایران را در زمینه تأمین مترجم زبان اشاره واجد شرایط ایجاب می‌کند.
تأمین نیاز طبیعی جوانان ناشنوا به ازدواج
۱ـ ازدواج ناشنوا با شنوا توصیه نمی‌شود.
۲ـ با لحاظ آثار سوء روانی و اجتماعی محرومیت جوانان ناشنوا از ازدواج بنابر ملاحظات افراطی پیشگیری از ناشنوایی، ازدواج آگاهانه جوانان ناشنوا با ناشنوا توصیه می‌شود.
۳ـ راهنمایی و توصیه اولیا به فرزندان ناشنوای خود در انتخاب همسر حق آنان است و تصمیم‌گیری نهایی آگاهانه در انتخاب همسر حق جوانان ناشنوا است.
تجهیز وسایل فنی توان‌بخشی
با صرف مبلغ بسیار ناچیزی از بودجه دولت می‌توان همه اشخاص ناشنوا را رایگان به وسایل فنی توان‌بخشی (سمعک، فاکس، تلفن همراه) مجهز کرد و سختی‌ها و محرومیت‌های ناشی از ناشنوایی آنها را به طور مؤثر کاهش داد.
عبارت توان‌بخشی بدون تأمین رایگان وسایل فنی توان‌بخشی برای اشخاص ناشنوا بی‌معنی است.
قابل استفاده کردن تلویزیون برای اشخاص ناشنوا
الف) اشخاص ناشنوا که از رادیو نمی‌توانند استفاده نمایند حق دارند به جبران این محرومیت، قابل استفاده کردن تلویزیون را برای خود خواستار باشند و در این زمینه زیرنویس و اشاره‌گر از وسایل تأمین منظور آنها است.
ب) کانون‌ها باید با نظرخواهی از همه اعضای خود درباره کمّ و کیف زیرنویس‌ها و اشاره‌گرهای تلویزیون ظرف یک ماه از این تاریخ نتیجه نظرخواهی را برای اقدام لازم بعدی به طور کتبی به کانون ناشنوایان ایران اعلام دارند.
قانون راجع به حمایت از اشخاص معلول
جامعه ناشنوا مصرّاً در انتظار رفع موانع اجرای قانون راجع به حمایت از اشخاص دارای معلولیت و خواستار وضع قانون تکمیلی در جهت توسعه حقوق اشخاص معلول با لحاظ طرح قانون الگوی مصوب سازمان ملل متحد می‌باشد.
پیگیری خواسته‌ها
به عهده کانون ناشنوایان ایران است که توجه به قطعنامه‌های گردهمایی‌ها را درباره آموزش دانش‌آموزان ناشنوا و سایر خواسته‌ها با رعایت سلسله مراتب اداری از مسئولان امر بخواهد و در صورت ادامه بی‌اعتنایی مسئولان محترم اجرایی برای تأمین مطالبات مذکور به قوه مقننه و در صورت لزوم قوه قضائیه رجوع نماید.
شعار پایانی گردهمایی
ایمان به خداوند، ساختن خویش، حفظ همبستگی و اتحاد و اجتناب از نفاق، نیروبخش ما در ادامه تلاش برای تأمین شرایط زندگی بهتر و پیشرفت‌های آینده جامعه ناشنوا خواهد بود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *