همایش فریاد خاموشان

همایش فریاد خاموشان
(سبزوار، مهرماه 1382)

سید رضا علوی و کلارا بلیغی

مراسم سومین همایش ناشنوایان سبزوار یا عنوان فریاد خاموشان توسط کانون ناشنوایان سبزوار برگزار شد. این همایش که به مناسبت هفته جهانی ناشنوایان در مورخه سوم مهرماه 1382در محل تالار فرهنگ برگزار شد. تعدادی از مسئولان شهرستان و افراد خیّر و جمع کثیری از ناشنوایان، خانواده‌های آنان و همچنین رؤسا و جمعی از اعضای کانون‌های ناشنوایان مشهد، اسفراین، نیشابور، بجنورد، تربت جام، گنبد کاووس، زابل، اصفهان، تهران، شاهرود، زاهدان، رئیس انجمن ناشنوایان کرج و مهندس محمد سعیدی مدیر فصلنامه شکست سکوت و همکارانشان حضور داشتند.
مراسم فوق با تلاوت آیاتی از کلام‌اللّه مجید آغاز و پس از اجرای سرود ملی ایران آقای علی قزی ریاست کانون و دبیر جشنواره ضمن عرض خیر مقدم و تبریک هفته جهانی ناشنوایان به مهمانان، گزارش مختصری از اهمّ فعالیت‌های کانون در طول یک سال گذشته ارائه نمودند. نامبرده ضمن تشکر از مساعدت‌های چند تن از مسئولان و افراد خیّر شهرستان در خصوص برگزاری این همایش خواستار توجه هرچه بیشتر آنان به قشر محروم و کم توقع ناشنوایان شد.
در قسمتی از برنامه‌ها نیز آقای مهندس محمد سعیدی مدیر مسئول نشریه شکست سکوت به ایراد سخنرانی پرداخت. وی ضمن تشکر از برگزارکنندگان همایش خلاصه‌ای از تاریخچه، وظایف و فعالیت‌های فصلنامه شکست سکوت را بیان نموده و خواستار همکاری کلیه ناشنوایان به خصوص رؤسای کانون‌های با این نشریه نوپا شد. وی در خاتمه سخنان خود جایزه آقای سید رضا علوی برنده جدول شماره نشریه را به ایشان اهداء نموده و از همکاری‌های خوب ایشان به عنوان نماینده این نشریه در سبزوار تقدیر کردند.
برنامه‌های جالب دیگری نظیر پانتومیم، سرود ناشنوایان، مسابقه، اهدا کادو به زوجین ناشنوا و … نیز برگزار شد که مورد استقبال عموم مهمانان قرار گرفت. از نکات مهم این جشنواره می‌توان به استقبال بی‌نظیر مهمانان و همچنین ترجمه برنامه‌ها به زبان اشاره (و بالعکس) توسط هشت تن از رابطین این کانون اشاره نمود.
ضمناً نمایشگاهی از آثار هنری هنرمندان ناشنوای سبزواری، کتب مختلف درباره ناشنوایان و نمایش مصور فعالیت‌های کانون از آغاز تأسیس (سال 76) به صورت عکس و فیلم ویدیویی در کنار این جشن برپا شده در خاتمه برنامه‌ها با اهدا جوایزی از کلیه هنرمندان ناشنوا و برگزارکنندگان این مراسم تقدیر شد.
در این راستا با آقای علی قزی دبیر جشنواره هفته ناشنوایان سبزوار که می‌توان او را به عنوان ناشنوای موفق و فعال در سطح کشور شناخت، به گفت‌وگو نشستیم:
* لطفاً خودتان را معرفی نمایید.
ـ اینجانب علی قزی متولد 1356 و دیپلم رشته عمران می‌باشم و حدود 7 سال است که سمت سرپرستی کانون ناشنوایان سبزوار را بر عهده دارم.
* وجه تسمیه هفته ناشنوایان و هدف آن را اعلام بفرمایید؟
‌ـ اجازه می‌خواهم که من هم به نوبه خودم هفته جهانی ناشنوایان را به همه همدردان عزیز و خانواده‌های آنان تبریک و تهنیت عرض کنم. به منظور گسترش فعالیت‌ها و توانمندی‌های ناشنوایان و آشنایی جامعه با این قشر و پی بردن به استعدادهای بالقوه آن‌ها و آشنایی با مراکز ناشنوایان به خصوص کانون‌های ناشنوایان و جهت بیان اهداف و شرح فعالیت‌ها و تقدیر از کارکنان زحمتکش و کلیه افرادی که با ناشنوایان و کانون ناشنوایان به هر نوعی همکاری دارند از 2- 8 مهرماه (بایادمان هلن کلر) را به عنوان هفته ناشنوایان نام‌گذاری کردند. از آنجا که این ایام فرصتی است که افراد جامعه از مراکز آموزشی و کانون ناشنوایان بازدید به عمل آورده و ضمن شناخت بیشتر، آن‌ها را مورد لطف خود قرار دهند.
* مشاهده می‌شود اکثریت قریب به اتفاق در این جشن با شکوه شرکت نموده‌اند نظرتان نسبت به استقبال مردم در سال‌های گذشته و اکنون چیست؟
ـ استقبال بی‌نظیر مردم و مخصوصاً مسئولان نشان دهنده این است که ناشنوایان در کار تبلیغاتی خود موفق بوده و توانسته‌اند جایگاهی برای خود در جامعه داشته باشند و برای افراد جامعه ارزش و احترام خاصی دارند. این استقبال و مشارکت مردم در جشن هفته جهانی ناشنوایان سبزوار نسبت به سال‌های گذشته خیلی بی‌نظیر بود که جای خوشحالی است. من لطف مسئولان، مردم، خانواده‌های ناشنوایان و خود عزیزان ناشنوا را به فال نیک می‌گیرم.
* آیا مشارکت‌های مردمی و دیگر ارگان‌های دولتی در این خصوص کارآیی لازم را داشته است؟ در صورت داشتن کارآیی توضیح بیشتری بدهید؟
ـ بله، مشارکت‌ها و کمک‌های مردم و ارگان‌های دولتی از جمله اداره اوقاف، شورای شهر، شهرداری، معاونت محترم اجتماعی و سیاسی فرمانداری شهرستان سبزوار در این امر نقش به سزایی داشته‌اند و از کلیه مسئولان محترم ارگان‌های یاد شده به عنوان پیشگامان خیر جهت یاری در برگزاری مراسم تشکر و قدردانی می‌نمایم.
جا دارد از سازمان صدا و سیما و روزنامه خراسان جهت انعکاس خبرهای این جشن در خصوص آگاه سازی جامعه که ما را یاری نمودند تشکر نمایم.
* شعار هفته ناشنوایان و دلیل آن را بیان نمایید؟
ـ شعار این بار جشنواره ما (فریاد خاموشان) است بدین منظور ناشنوایان جهت برقراری ارتباط از طریق زبان گفتاری با دیگران مشکل دارند. با این شعار می‌خواهند به مردم بفهمانند که ما با استفاده از اشاره دست هم می‌توانیم با شما ارتباط برقرار کنیم و فریادمان را به گوش همه برسانیم و به همه نشان دهیم که خاموش نیستیم.
* جنابعالی خود درد آشنا و درد کشیده ناشنوایی هستید از دیدگاه خود توان‌مندی‌های ناشنوایان را چگونه ارزیابی می‌کنید؟
ـ از آن‌جایی که گفتند: «خدا گر ز حکمت ببندد دری، ز رحمت گشاید در دیگری»
گرچه از نعمت شنیدن محروم هستیم اما همانند دیگر افراد جامعه می‌توانیم مؤثر باشیم. اگر جامعه و مردم شناخت بیشتری نسبت به ما ناشنوایان پیدا کنند و پی به توانایی‌های نهفته ما ببرند آن‌وقت است که ما استعدادهای بالقوه خود را بارور ساخته‌ایم. چه بسا بیشتر از افراد جامعه بتوانیم به وطن و هموطنانمان خدمت کنیم. من به عنوان نماینده‌ای از جامعه ناشنوایان از مسئولان می‌خواهم که در زمینه آگاه‌سازی جامعه نسبت به این قشر از طریق رسانه‌های گروهی کمر خدمت ببندند به این امید که گرهی از مشکلات و معضلات اجتماعی ناشنوایان گشوده شود تا آنان نیز همانند افراد سالم جامعه از امکانات رفاهی و امنیتی نسبی برخوردار گردند.
* چه پیامی برای مردم دارید؟
ـ من از همه هموطنان سخت‌کوش خود تقاضا می‌کنم که به ناشنوایان توجه نمایند و به دیده ترحم به آن‌ها نگاه نکنند و در برخورد و ارتباط با آن‌ها روش واضح و صحیح را به کار گیرند و از هر گونه اداها و بلند صحبت کردن که بسیار جلب توجه می‌نماید، اجتناب نمایند و از کانون‌های ناشنوایان شهرستان خود بازدید نموده و آن‌ها را مورد لطف خود قرار دهند.
* چه برنامه‌هایی برای آینده در نظر دارید؟
ـ با همکاری شهرداری سبزوار قطعه زمینی با مساحت 376 متر برای کانون ناشنوایان گرفتیم اما به خاطر عدم توانایی مالی این زمین رها شده است. در نظر داریم هر چه سریع‌تر با همکاری‌ مسئولان و کمک‌های مردمی محل ثابت و همیشگی برای کانون که خانه دوم ناشنوایان می‌باشد، بنا کنیم.
* در آخر اگر خاطره خوشی از خدمت به ناشنوایان دارید تعریف کنید.
ـ حدود 7 سال پیش که کانون ناشنوایان سبزوار تأسیس شد کلمه کانون ناشنوایان برای اذهان مردم بسیار عجیب و غریب بود. در آغاز با مشکلات زیادی مواجه بودیم، ولی با توکل به خداوند و با پیگیری‌های زیاد و تلاش فراوان توانسته‌ایم بر تمام مشکلات فائق آییم به طوری‌که استقبال پرشور و گرم مسئولان و مردم مهربان سبزوار در این جشن که تمام خستگی‌های ما را از تن بیرون آوردند، یک نمونه و یک خاطره بسیار خوبی است که در خاطرمان نقش می‌بندد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *