نشریات جدید ناشنوایی ایران

فعالیت‌های ناشنوایان ایرانی در عرصه روزنامه‌نگاری
نشریات جدید ناشنوایی ایران

محمد نوری

مجله‌ها و نشریات تأثیر مهم و سرنوشت ساز بر جامعه ناشنوایان داشته‌اند. زیرا ناشنوایان معمولاً در مدارس معمولی یا مدارس ناشنوایی سواد خواندن و نوشتن را فرا گرفته‌اند و توان مطالعه نشریات بینایی دارند. از طرف دیگر آمار نشان داده که ناشنوایان به مطالعه نشریات و حتی روزنامه‌ها علاقه داشته و پیگیر اخبار و حوادث یا مطالب علمی هستند و مجلات را مطالعه می‌کنند. اما متأسفانه به دلیل فقدان امکانات کمتر صاحب نشریه‌ای وزین و پر مطلب و مؤثر بوده‌اند. اولین نسل نشریات ناشنوایی در ایران توسط مرحوم باغچه‌بان منتشر شد. یعنی ایشان بنیان‌گذار «نشریه ناشنوایی» هم هست.
جامعه ناشنوایان و نخبگان این جامعه باید اقدام به انتشار نشریه‌ای جامع و به روز نمایند و ناشنوایان را به مشارکت فرا خوانند، تا از این طریق بعضی از ضعف‌های ناشنوایان در زمینه نویسندگی و اطلاع از واژه‌ها را جبران نمایند.
در مورد نشریات چند اقدام ضروری در حال انجام است. اینجانب و همکارانم در دفتر فرهنگ معلولان مشغول هستیم و به مرور منتشر می‌کنیم. این موضوعات در سه بخش کلی زیر می‌باشند:
1- شناسنامه نگاری نشریات
درصدد هستیم نشریات معلولین و نیز نشریات ناشنوایی ایرانی و خارجی را معرفی کنیم. در این مرحله فقط مشخصات صوری مثل قطع، تاریخ انتشار، تاریخ توقف احتمالی را می‌آوریم.
2- راهنماسازی برای هر نشریه
هر یک از نشریات دقیقاً مطالعه و مطالب آن اعم از مقاله، خبر و گزارش به روش علمی نمایه و فهرست می‌شود و نهایتاً راهنمای مندرجات نشریات منتشر می‌گردد.
3- مأخذشناسی نشریات و روزنامه‌نگاری
مطالبی که درباره نشریات یا روش، تاریخ و دیگر جنبه‌های روزنامه‌نگاری معلولیتی منتشر شده هم در یک طرح مستقل معرفی می‌شوند. در این‌جا به شخصیت‌هایی که در زمینه تولید و نشر یا راه‌اندازی و مدیریت یا مقاله‌نویسی نشریات معلولیتی و ناشنوایان؛ همکاری کرده‌اند را هم معرفی می‌کنیم.
امیدواریم بتوانیم یافته‌ها و تحقیقات خود را در این محور در سه شماره مجله توان‌ نامه بیاوریم، سپس به صورت کتاب منتشر کنیم. از این‌رو از همه کسانی که در این زمینه مطلب، نشریه قدیمی و اطلاعی دارند همکاری فرمایند. کسانی که نشریات قدیمی دارند می‌توانند به رسم امانت در اختیار این دفتر قرار دهند یا به این دفتر بفروشند.
قابل توجه همه فرهنگ دوستان و علاقه‌مندان به فرهنگ معلولین عرضه می‌کنیم که اگر اطلاعات پراکنده کنونی جمع‌آوری و تدوین نشود و به فصل‌های آتی منتقل نگردد. در تاریخ مفقود شده و از بین می‌رود. افراد بسیار انگشت شماری از دوره مرحوم باغچه‌بان باقی مانده‌اند مانند سید رضا قلی شهیدی و سید محسن میرلوح موسوی. امیدواریم این اشخاص یا فرزندان و نوادگان آنان پیام ما را دریافت کرده و پاسخ مثبت دهند.
* آوای دوست
مدیر مسئول: دکتر عبدالحمید حسین نیا
سردبیر: دکتر سید محمدرضا توکلی
آخرین شماره: سال بیستم، مهر و آبان 1393، شماره 45
آوای دوست نشریه خبری داخلی انجمن علمی جراحان گوش، گلو، بینی و سر و گردن ایران است. این خبرنامه، از پاییز 1374 انتشار آن در تهران آغاز شد. دارای مقالات علمی و خبرهای مختلف در زمینه پزشکی است.
انجمن گوش و گلو و بینی و جراحی سر و گردن ایران، به عنوان انجمنی نوپا و مردم نهاد در سال 1333 رسماً تأسیس شد. هدف از برپایی چنین انجمنی، افزون بر کمک به ارتقای دانش، مهارتها و اخلاق حرفه‌ای در زمینه رشته گوش و گلو و بینی و جراحی سر و گردن، تبیین راهکارهای ضروری برای بهبود مراقبتهای پزشکی در این رشتـه و خدمت رسانی بیشتر به بیماران است. این انجمن تاکنون توانسته اقداماتی مختلف از جمله انتشار خبرنامه داخلی آوای دوست و … را انجام دهد. در واقع، اینها دستاورد فرد یا گروه ویژه‌ای نیست و همه همکاران متخصص گوش، گلو و بینی در کشور عزیزمان ایران، در آن سهیم بوده‌اند.
در چاپ دوره جدید شماره 13 این نشریه در سال 1388 مقاله‌ای علمی راجع به در میان گذاشتن خبرهای ناگوار به والدین بیماران، از جمله والدین ناشنوا توسط دکتر گیتا موللی نوشته شده است. که در آن به نکات مهمی که باید به والدین کودکان ناشنوا پس از تشخیص کم‌شنوایی کودک گفته شود پرداخته است. دکتر عبدالحمید حسین نیا، مدیر مسئول آن و دکتر علی اصغر پیوندی، سردبیر این نشریه است. همکاران سردبیری عبارت‌اند از: دکتر علی افتخاریان، دکتر محمدرضا توکلی دکتر علیرضا جعفری، دکتر ابراهیم رزم پا، دكتر محمدحسین عزیزی، دكتر محمدرضا فتح العلومی، دکتر کاوه کیوانی، دکتر مسعود متصدی، دكتر بهرام ملكوتی، دکتر بیژن نقیب زاده.
* آوای نگاه
انجمن خانواده ناشنوايان ايران با پيشنهاد گروهى از خانواده‌هاى ناشنوا و حمايت سركار خانم ثمينه باغچه‌بان دختر گرانقدر زنده ياد استاد جبار باغچه‌بان و مدير عامل وقت سازمان ملى رفاه ناشنوايان (انجمن خانواده ناشنوايان ايران) بنيان نهاده شد. این انجمن يكي از بزرگترين مؤسسات ناشنوايان در ايران مى باشد و در راستاى خدمت رسانى به قشر ناشنوا، فعاليتهاى متعددى دارد از جمله انتشار نشريه نگاه. اين نشريه زير نظر کمیته‌ای منتشر می‌شود. اعضاى كميته نشریه «آوای نگاه» متشكل از جوانان ناشنوا و كم‌شنوايى است كه داوطلبانه و به صورت افتخارى و با همكارى يكديگر مطالب ويژه ناشنوايان و معلولان را از منابع مختلف روز گردآورى نموده و سپس بعد از تكميل امورى چون تنظيم، صفحه آرائى و چاپ در اختيار همنوعان عزيز خود جهت افزايش سطح اطلاعات و معلومات قرار می‌گيرد. طرح چاپ نشریه داخلی وابسته به انجمن خانواده ناشنوایان ایران در سال 1383 شمسی با پیشنهاد لیلا اعتماد که مدیر مسئول و سردبیر و همچنین تصویب اعضای هئیت مدیره پی‌ریزی شد. بدین ترتیب دومین نشریه رنگی ناشنوایان با عنوان آوای نگاه ( بعد از نشریه شکست سکوت ) در بهار 1384 شمسی به صورت فصلنامه چاپ شد. حدود چهارده شماره از این نشریه منتشر شده است که بیشتر مطالب‌شان جنبه اطلاع رسانی را دارد. در چاپ دوره جدید مجله آوای نگاه با انتشار اولین شماره این مجله (دوره جدید) در پاییز و زمستان 1393 می‌باشد که نشریه تخصصی ناشنوایان با عنوان (آوای نگاه) با مجوز رسمی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی منتشر شد. مطالب این نشریه شامل اخبار، گزارش اجتماعی، فرهنگی، آموزش، علمی و غیره در جهت حمایت از حقوق ناشنوایان کشور می‌باشد. اعضای هیئت تحریریه جدید این شماره از این نشریه آقای رضا محمودی مدیر مسئول آن و بهاره نظام دوست، سردبیر این نشریه است. همکاران سردبیری عبارت‌اند از: حامد عابدین‌زاده، هومن نادری، فاطمه آبشاری و دیگر همکاران … در این شماره جدید به موضوعاتی چون مروری بر شکل‌گیری انجمن خانواده ناشنوايان ايران و مهمترین مشکلات ناشنوایان: ارتباط و آموزش و بیان زندگی نامه استادان حسین گلبیدی و جبار باغچه‌بان می‌پردازد.
* افق اندیشه
کانون ناشنوایان ایران نشریه‌ای رسمی به نام افق اندیشه دارد که در هفتم شهریور سال 1393 شمسی با حضور رؤسای پیشین کانون ناشنوایان ایران آقایان هادی معیری و بهروز مبشری و جمعی از جوانان ناشنوا و دست اندر کاران چاپ نشریه افتتاح گردید. بعد از برگزاری انتخابات کانون ناشنوایان ایران، اعضای هئیت مدیره جدید اقدام به چاپ نشریه‌ای کردند که به صورت فصلنامه داخلی است و مدیر مسئول آن شیدا شهیدی و سردبیری مونا کریمی می‌باشد و بیشتر مطالب آن درباره ناشنوایی و اخبار و اطلاعات راجع به آنها است. نشریه جدید افق اندیشه به عنوان اولین نشریه کانون ناشنوایان ایران به همگان معرفی گردیده است که اداره آن نشریه توسط خود ناشنوایان صورت می‌گیرد. لازم به یادآوری است که کانون ناشنوایان ایران دارای خبرنامه‌هایی همچون “گزارش” (1342) و “پیام ناشنوا” (1377-1372) و “صدای ناشنوا” (1386-1381) بوده که تفاوت زیادی با موازین یک نشریه مطبوعاتی داشتند. فصلنامه صدای ناشنوا که مسئولیت آن را دكتر خسرو گیتی دبیر آن موقع كانون ناشنوایان برعهده داشت نه برای انتشار عمومی، بلكه برای اعضا به شكل جزوه منتشر می‌كرد. این فصلنامه، آگاه كردن اعضای كانون از افكار و اخبار درباره ناشنوایان ایران و جهان، به ویژه افزایش اطلاعات ناشنوایان ایران نسبت به حوادث جهانی را در دستور كار خود قرار داده بود. معمولاً اخبار خود كانون، مانند برگزاری نشستها، مصوبات، اقدامات و دیگر حوادث مربوط به كانون را منعكس می‌نمود.
* پیک شنوایی
نشریه دیگر، پیک شنوایی و گفتار بود که سازمان ملی رفاه ناشنوایان برای آشنا کردن مردم با مشکلات و دشواری‌های ناشنوایان چاپ می‌کرد. این نشریه به صورت فصلنامه و به سردبیری مشیری، بین سال‌های 1352 تا 1357 منتشر می‌شد.
* پیک ناشنوا
اولین شماره فصلنامه پیک ناشنوا با رویکرد فرهنگی و ورزشی در حوزه ناشنوایان سراسر کشور با صاحب امتیاز و مدیر مسئول لیلا اعتماد (رئیس سابق انجمن خانواده ناشنوایان ایران و نیز مدیر مسئول سابق فصلنامه آوای نگاه) در تاریخ 26 مهرماه 1394 به چاپ رسیده است. اهداف و فعالیت‌های مهم در نشریه پیک ناشنوا به شرح ذیل است:
1. شناسایی و معرفی قشر ناشنوایان به عنوان یکی از اعضای جامعه هدف در نزد عموم مردم کشور و نیز مسئولان مرتبط برای حمایت از اشخاص ناشنوا. 2. معرفی توانمندی‌های ناشنوایان به عموم مردم و مسئولان. 3. معرفی نخبگان ناشنوا به مسئولان ذی‌ربط برای استفاده از توانمندی‌های آنان. 4. داشتن یک نشریه مختص به ناشنوایان همچون نشریات مختص به معلولان جسمی و روشندل برای بیان خواسته‌ها و مشکلات خویش و ارائه راهکارهای برای رفع مشکلات ناشنوایان. 5. همکاری با شرکت‌ها و مؤسسات مرتبط برای درج تبلیغ جهت خرید و سفارش از تولیدات آنان. 6. معرفی قهرمانان اخلاق ناشنوا به عموم ناشنوایان کشور جهت الگوپذیری از فعالیت‌ها و زندگی‌نامه موفق آنان. 7. فراهم آوردن منابع کتاب‌ها و نشریات ویژه ناشنوایان جهت مطالعه و استفاده از نشریات تخصصی آنان.
* توان نامه
از نشریاتی است که به همه معلولان حرکتی، نابینا و ناشنوا می‌پردازد و دارای مباحث مهم و اطلاع رسانی درباره مسائل ناشنوایان است. این مجله وابسته به دفتر فرهنگ معلولین است. اولین شماره آن در شهریور و مهر 1392 منتشر شد. در همین شماره مطلبی درباره فستیوال نقاشی ناشنوایان در ایتالیا (تیر 1392)، مقاله‌ای درباره فیلم لرزاننده چربی درباره پسری ناشنوا؛ مقاله‌ای درباره بتهوون ناشنوا و نیز دارای این مطالب است. شعر ناشنوایان، درس قرآنی به ناشنوایان در روسیه، تساوی ورزشکاران ناشنوا با ورزشکاران عادی، ناشنوایان در مسابقات المپیک، کاروان ورزشی ناشنوایان ایران، موفقیت ناشنوایان در المپیک.
همچنین دیگر شماره‌های توان نامه دارای مطالب متنوع و بسیار درباره ناشنوایان است. نیز این مجله درصدد انتشار ویژه نامه‌ای درباره زبان اشاره است.
* خبرنامه شنوایی
خبرنامه شنوایی نشریه داخلی گروه آموزشی و توان‌بخشی ناشنوایان دانشگاه علوم بهزیستی و توان‌بخشی تهران است. انتشار آن از پاییز ۱۳۸۰ به صورت جزوه و با انتشار محدود، و عمدتاً در تهران آغاز شده است. و صرفاً شامل گزارشی از رخدادهای فرهنگی مربوط به ناشنوایان است. در این نشریه به کنفرانس‌های علمی، معرفی ابزارها و روشهای جدید، افزایش شنوایی، توصیف دستاوردهای جدید پزشکی در عرصه گوش و حلق، گزارش فعالیتهای مراکز ناشنوایان در جهان و بالاخره معرفی سایتهای اینترنتی ناشنوایان، در دستور کار این خبرنامه قرار دارد. یونس لطفی، مدیر گروه آموزشی و توان‌بخشی ناشنوایان، مدیر مسئول آن و گیتا موللی، سردبیر این نشریه است. همکاران سردبیری عبارت‌اند از: نعیمه دانشمندان، مریم صادقی‌جم، نیلا قاسمی افشار، مریم رضایی نگار و محمدرضا رجبی.
لازم به ذکر است که در ابتدای نخستین شماره، هدف از انتشار این نشریه، آموزش مداوم در جهت ارتقای توانمندیها و رشد دانش و نگرش شغلی ناشنوایان بیان شده است. در ادامه به موضوعات مرتبط با ناشنوایان که در شماره‌های مختلف این نشریه به آن پرداخته شده، آمده است.
شماره 2 زمستان 1380 شامل عناوین کنفرانس‌های بین‌المللی، پردازش زبان اشاره در مغز کاشت‌های حلزونی، معلولیت ناشنوایی- نابینایی(2)، کم‌شنواهای حسی عصبی متابولیک بیماری‌های خود ایمنی گوش داخلی. در شماره 3 بهار1381 شامل راهنمای اجرای برنامه جامع غربالگری شنوایی نوزادان، شنیدن از طریق لمس، معلولیت ناشنوایی- نابینایی(3)، کاشت‌های حلزونی(2) مداخله زود‌هنگام و تکامل زبان در کودکان ناشنوا و کم‌شنوا، کم‌شنوایی حسی عصبی متابولیک (2). شماره 4 تابستان 1381 با موضوعات کنفرانس‌های بین‌المللی، مداخله زود‌هنگام چیست، نوزایش سلولهای موئی گوش داخلی، معلولیت ناشنوایی- نابینایی(4)، چکیده مقالات تخصصی. شماره 1 پاییز 1381 شامل کنفرانس‌های بین‌المللی، برنامه جامع غربالگری شنوایی نوزادان، ارزیابی زبانی کودکان کم‌شنوا، معلولیت ناشنوایی- نابینایی(5) تأثیر کم شنوایی انتقالی بر تشخیص گفتار… شماره 2 زمستان 1381 با عنوان‌های کنفرانس‌های بین‌المللی، برنامه جامع غربالگری شنوایی نوزادان ارزیابی زبانی کودکان کم‌شنوا (2)، معلولیت ناشنوایی- نابینایی(6)، موسیقی درمانی و صوت‌درمانی، تأثیر موسیقی درمانی در کودک ناشنوا، ژن درمانی. شماره 3 بهار 1382 شامل عناوین کنفرانس‌های بین‌المللی، ژن جدید کم‌شنوایی، برنامه جامع غربالگری شنوایی نوزادان ارزیابی زبانی کودکان کم‌شنوا (3) معلولیت ناشنوایی- نابینایی(7)، ژن درمانی(2) ارزیابی زبانی کودکان کم‌شنوا(3)، راههای عصبی شنیداری. و در شماره 4 پاییز 1382 موضوعاتی با عناوین کنفرانس‌های بین‌المللی، معلولیت ناشنوایی- نابینایی(8)، مداخله‌های جدید در نقص شنوایی(1) برنامه جامع غربالگری شنوایی نوزادان ارزیابی زبانی کودکان کم‌شنوا (قسمت آخر)، ژن درمانی در ضایعات شنوایی(2) چکیده مقالات تخصصی نوروپاتی شنوایی(1). و در شماره 1 زمستان 1382 شامل کنفرانس‌های بین‌المللی، معلولیت ناشنوایی- نابینایی(9)، مداخله‌های جدید در نقص شنوایی(2)، زبان اشاره و کاشت حلزون، اهمیت مشاوره ژنتیک برای والدین کودکان ناشنوا، نوروپاتی شنوایی(2). و شماره 3 زمستان 1383 با عناوین آموزش‌های کوتاه مدت پیش از زبان‌آموزی (SPPI)، معلولیت ناشنوایی- نابینایی(9)، افسانه‌هایی در مورد کم‌شنوایی. شماره 14 پاییز 84 شامل موضوعات سیستم‌های عصبی اصلی در پردازش زبان اشاره، اختلالات استخوانی و افت شنوایی رشد مهارت‌های گفتاری کودکان کم‌شنوا پس از دریافت کاشت حلزون و ….. و شماره 17 پاییز 87 کاشت حلزون از گذشته تا حال، انقلابی جدید در ساخت کاشت حلزون فهرست کنفرانس‌ها و کارگاه‌های بین المللی کاشت حلزون و …. بیان شده است.
* سمعک
جمعیت حمایت از کودکان کر و لال نشریه‌ای به نام سمعک یا سمعک چیست یا کودک شما و سمعک منتشر می‌کرد. بیشتر مطالب این نشریه درباره ناشنوایی و سمعک و گوش بود. این جمعیت به منظور گسترش اطلاعات ناشنوایان و کم شنوایان و خانواده‌های آنان، آخرین اطلاعات و اخبار را درباره سمعک و گوش و ناشنوایی را منتشر می‌کرد. از این‌رو خط‌مشی آن اطلاع‌رسانی و آموزش بود.
* شکست سکوت
این نشریه به صورت فصلنامه آموزشی و خبری منتشر می‌شد. صاحب امتیاز نشریه کانون ناشنوایان خراسان بود. نخستین شماره خبرنامه شکست سکوت در تابستان ۱۳۷۵ با مدیر مسئولی محمد سعیدی و سردبیری روزبه قهرمان چاپ شد.کانون ناشنوایان خراسان، توسط جمعی از ناشنوایان مشهد، به ویژه حسین تقی‌زاده منعمی در بهار ۱۳۶۵ تأسیس شد و به عنوان شعبه‌ای از کانون ناشنوایان ایران فعالیت خود را آغاز کرد و با ورود جوانان ناشنوای تحصیل کرده به هئیت مدیره کانون در بهار ۱۳۷۵ به صورت فعال‌ترین کانون ناشنوایان در سراسر کشور درآمد. پس از تلاشهای بسیار محمد سعیدی و روزبه قهرمان، امتیاز رسمی وزارت ارشاد و فرهنگ اسلامی برای انتشار نشریه شکست سکوت و توزیع آن در سراسر کشور، در پاییز ۱۳۸۰ صادر شد. بدین ترتیب، نخستین مجله رنگی در طول تاریخ نشریات ناشنوایان ایران، با عنوان شکست سکوت در بهار ۱۳۸۱ چاپ شد که تمام موازین حرفه مطبوعاتی در آن مورد توجه قرار گرفته است. در شماره نخست نشریه مذکور، معرفی کامل از تاریخچه و فعالیت گسترده کانون ناشنوایان خراسان، همراه آشنایی با اعضای همکاران نشریه که بعضی از آنان عضو هئیت مدیره کانون هم هستند، همچنین پردازش زبان اشاره در مغز انسان، و کاشت حلزون شنوایی از مطالب قابل توجهی است که آورده شده است.
این نشریه از نظر محتوایی و علمی هم بهترین نشریه عمومی برای ناشنوایان ایران است و دارای مطالب متنوع و سودمند از جنبه‌های مختلف زندگی، فرهنگ و جامعه ناشنوایی است. البته با تشدید بسیاری مرحوم محمد سعیدی و فوت ایشان نیز عزیمت آقای قهرمان به کانادا جهت ادامه تحصیل و تدریس این نشریه تعطیل شد.
در شماره دوم و سوم نشریه مذکور، به موضوعاتی در خصوص ناشنوایان با آوردن مقالات تحقیقی و علمی در زمینه‌ ناشنوایان، ازجمله نگاهی به زندگی پر فراز و نشیب ناشنوایان، مسأله شنوایی و استفاده از سمعک، زبان اشاره، راههای پیشگیری از ناشنوایی و بد شنوایی و مسأله شنوایی و اهمیت آن پرداخته است. در شماره مذکور مقاله‌ای از گیتا موللی، کارشناس ارشد شنوایی شناسی با عنوان ناشنوایی- نابینایی چیست؟ آمده که در آن به تعریف از ناشنوایی- نابیناییی مادرزاد و اکتسابی و همچنین مهمترین علل ناشنوایی و نابینایی مادرزاد و اینکه ناشنوا – نابینایان مادرزاد نیازمند چه حمایت هایی هستند؟ پرداخته است.
* شنوایی شناسی
شنوایی شناسی نشریه رسمی دانشگاه علوم پزشکی تهران است که مقاله¬های بالینی و علوم پایه دستگاه شنوایی و تعادل و علوم وابسته را به زبان فارسی ـ انگلیسی به چاپ می‏رساند. هدف از انتشار آن بالابردن سطح دانش شنوایی¬شناسان، آسیب-شناسان گفتار و زبان، متخصصان گوش، گلو و بینی، مغز و اعصاب، کودکان و زبانشناسان در زمینه شنوایی و تعادل، حفاظت شنوایی و توانبخشی مبتلایان به آسیب¬های شنوایی و تعادلی به ویژه در موارد بومی ایران است. این مجله حمایت انجمن علمی شنوایی شناسی ایران را دارد. و عضو کمیته اخلاق نشر (COPE) است. نشریه دارای رتبه علمی – پژوهشی (پزشکی) است و دوره انتشار آن به صورت فصلنامه و صاحب امتیاز آن دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی ـ درمانی تهران می‌‌باشد و اعضای هیئت تحریریه آن به ترتیب مدیر مسئول مهین صدایی، سردبیر دكتر مسعود متصدی زرندی، مدیر اجرایی و طراح شیما سلیمانی و محل انتشار آن تهران است. اولین شماره نشریه در سال 1371 با تعداد 10مقاله به چاپ رسید. نشریه تا سال 2014 با نام دو ماهنامه شنوایی شناسی منتشر شده است، همچنین نشریه از سال 2013 به صورت الكترونیكی منتشر می‌شود. آخرین شماره آن دوره 23، شماره 6 – ( 11-1393 ) است. و ادامه انتشار مجله شنوایی شناسی از دوره 24، شماره 1، سال 2015؛ به زبان انگلیسی و با عنوان Auditory and Vestibular Research خواهد بود.
مجله شنوایی شناسی در بانک‌های اطلاعاتی و مجموعه‌های زیر نمایه می‌شود:
AcademicKeys, CINAHL, CiteFactor(Directory Indexing of International Research Journals), Directory of open Access Journals(DOAJ), EBSCO(Academic Search Complete, academic search premier, academic search R&D, CINAHL Plus with Full Text, CINAHL Plus), Electronic Journals Library , Global Impact Factor (GIF), Google scholar, Google Scholar Metrics, Hinairi, Index Copernicus, Index Medicus for the WHO Eastern Mediterranean Region (IMEMR), Iran Journals, Iran Medex, Islamic World Science Citation Center (ISC), LocatorPlus, Magiran, Open Academic Journals Index, Open Gate Journal, Scientific Information Database (SID), Ulrich, Universal Impact Factor, WorldCat.
* گوش، گلو، بینی و حنجره
مجله گوش، گلو، بینی و حنجره ایران، به مدیر مسئولی یحیی نوروز بیگی و سردبیری نعمت الله مختاری و امیر محمدی از سوی دانشگاه و علوم پزشکی مشهد از 1368 چاپ شده است.
در پایان
متأسفانه کار روزنامه نگاری و اداره نشریه در جامعه ناشنوایان دوام و پایداری ندارد. نشریه‌هایی که منتشر شده پس از چند شماره تعطیل شده است. یک علت مهمّ آن اختلافات در این جامعه است. افراد و جریان‌های ناشنوا نمی‌توانند با هم مشارکت و همزیستی و همکاری داشته باشند با اینکه لازمه پیشرفت و ترقی، کار جمعی و مشارکت جمعی و رسیدن به وفاق عمومی است. با اینکه افراد فرهیخته و صاحب فکر و مبتکر در جامعه ناشنوا کم نیست و همگی آنان دارای استعدادهای خلاق و درخشان هستند اما به دلیل نداشتن زمینه‌ها و امکان گفتگو و دیالوگ، راه‌های همکاری بر روی آنان مسدود است. انسان‌ها از طریق گفتگو به وفاق، اشتراک، جامعه پذیری، حل اختلافات و اشتراک مساعی و کار گروهی می‌رسند. درست است ناشنوایان نمی‌توانند تکلم و شنوایی داشته باشند ولی با کمک وسایل مدرن مثل شبکه‌های موبایلی می‌توانند با یکدیگر دیالوگ داشته و تلاش کنند وفاق جمعی و پیوندهای اجتماعی و جامعه پذیری را در خود گسترش دهند.
تنفیر و فرار کردن از یکدیگر به جای وصل و هم‌گرایی و هم‌افزایی از آفت‌های شکننده و زیان آور برای جامعه ناشنوایی ایران است و درمان این آفت تنها به دست و توسط خود ناشنوایان امکان پذیر است. در صورتی که این مشکل حلّ شود، روزنامه نگاری پایدار و کار مطبوعاتی مؤثر هم شکل می‌گیرد و تداوم خواهد داشت.

1 پاسخ دادن
  1. حمید تقی زاده منعمی
    حمید تقی زاده منعمی می گوید:

    فهرست جامعی بود،سپاسگذارم بابت گردآوری،حمید هستم فرزند حسین تقی زاده منعمی و دوست کوچک زنده یاد محمد سعیدی و تعدادی از ناشنوایان اللخصوص روزبه قهرمان و هنرمند فراموش شده قنبرعلی علی زاده. سربلند و پیروز باشید.

    پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.