دومین گردهمایی معلمان ناشنوای سراسر کشور، تهران ۱۳۸۵

دومین گردهمایی معلمان ناشنوای سراسر کشور
تهران ـ ۱۳۸۵

دومین گردهمایی معلمان ناشنوای سراسر کشور به دعوت کانون ناشنوایان ایران و با پشتیبانی سازمان آموزش و پرورش استثنایی کشور و فرهنگسرای قانون (ابن‌سینا) در روزهای ۱۸ و ۱۹ مرداد ۱۳۸۵، با هدف بحث و تبادل نظر درباره مسائل شغلی معلمان ناشنوا و مسائل آموزشی اطفال ناشنوا برگزار شد که قطعنامه نهایی آن به شرح ذیل می‌باشد:
الف ـ ما معلمان ناشنوای تهران و شهرستان‌های حاضر در گردهمایی ۱۸ و ۱۹ مردادماه ۱۳۸۵ تهران با سپاس از کانون ناشنوایان ایران به خاطر تشکیل شورای معلمان ناشنوا و دعوت به این گردهمایی و با تشکر از پشتیبانی مسئولان محترم سازمان آموزش و پرورش استثنایی کشور و کمک‌های مسئولان و کارکنان محترم فرهنگسرای ابن‌سینا (قانون) در برگزاری این گردهمایی و با خوشحالی از دیدار و آشنایی با همکاران خود و بعد از تبادل نظر با تأکید بر لزوم توجه ریاست محترم سازمان آموزش و پرورش استثنایی کشور به مفاد قطعنامه گردهمایی معلمین و فرهنگیان ناشنوا در اردیبهشت ۱۳۸۴ در اصفهان و قسمت آموزش قطعنامه هشتمین گردهمایی نمایندگان کانون‌های ناشنوایان سراسر کشور در اردیبهشت ۱۳۸۵ در مشهد در موارد زیر توجه خاص و اقدام فوری را درخواست و انتظار داریم:
۱. شناسایی زبان اشاره به عنوان وسیله اولیه و طبیعی ارتباط انسان‌ها بالاخص ناشنواها و استفاده از آن در آموزش دانش‌آموزان ناشنوا و در تفهیم و تفاهم با معلمان ناشنوا با لحاظ نقش اساسی زبان اشاره در حل مسائل شغلی معلمان ناشنوا و نیز مسائل آموزشی اطفال ناشنوا.
۲. صدور دستورالعمل و بخشنامه به همه مؤسسات آموزشی خاص ناشنواها، دایر به اجتناب از هرگونه تبعیض رفتاری با معلمان ناشنوا از جمله دعوت آنان به شورای معلمان مدارس برای شرکت در مذاکرات و تصمیم‌گیری‌های آموزشی، اداری با استفاده از ترجمه و تفهیم گفت‌وگوها با اشاره.
۳. تدوین ضوابط خاص ارزشیابی معلمان ناشنوا و انتخاب معلم ناشنوای نمونه
۴. تنظیم و اجرای برنامه‌های آموزشی ویژه و مناسب آموزش ضمن خدمت معلمان ناشنوا با استفاده از ترجمه و تفهیم گفتگوها با اشاره
۵. استفاده از معلمان ناشنوا متناسب با تحصیلات و توانایی آنها در آموزش مواد درسی مثل ریاضی، فیزیک و… نیز استفاده از معلمان ناشنوا و نیمه شنوای شایسته در پست‌های مدیریت و معاونت و مشاور مدارس مخصوص ناشنواها
۶. صدور دستورالعمل به واحدهای مربوطه دایر بر منع هرگونه ترغیب و اصرار و اجبار اولیاء به انتخاب آموزش تلفیقی
۷. تقویت مدارس مخصوص ناشنواها با اقدامات لازم برای ارتقای کیفیت آموزش در این مدارس
ب ـ ما معلمان ناشنوا خود را متعهد می‌دانیم که ضمن تلاش مستمر برای افزایش آگاهی‌ها و معلومات خود، همراه و همدل برای بهبود اساسی وضع معلمان ناشنوا و نیز اصلاح و پیشرفت آموزش اطفال ناشنوا به فعالیت خود در شورای معلمان ناشنوا ادامه دهیم.
منبع: شکست سکوت، ش ۱۹ و ۲۰، پاییز و زمستان ۱۳۸۵، ص۱۱

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *