راه اندزی نخستین وب سایت اماکن مناسب سازی شده

وبسایت بانک اطلاعات مناسب سازی(www.monasebsazi.com)، نسخه آزمایشی تلاش انجمن باور است که برای شناسایی و معرفی اماکن مناسب‌سازی‌شده در تهران راه اندازی شده است . انجمن باور در یک سال گذشته به بیش از ۱۰۰۰ نقطه در سطح شهر تهران سر زده است تا براساس استانداردهای علمی تشخیص دهد که برای افراد دارای معلولیت قابل دسترس هستند یا نه… به هرکدام از این بناها یک امتیاز (طلایی، نقره‌ای، برنزی و نامناسب) اختصاص داده است و این اماکن مناسب را به مرور روی نقشه این وبسایت منتشر خواهد کرد. در هنگام افتتاح وبسایت، اطلاعات ۱۱۰ مکان مناسب و قابل‌دسترس وارد شده است و این کار در هفته‌های آتی هم ادامه می‌یابد.

در بخش درباره ما سایت مناسب سازی آمده است:
این سامانه اطلاعات مکانی مبتنی بر وب، درحقیقت محصول فاز یکم پروژه شناسایی اماکن مناسب‌سازی شده تهران برای افراد دارای معلولیت بوده که قرار است در فازهای بعدی، بازدید نقاط باقیمانده، انتشار اطلاعات به‌دست آمده و تکمیل وبسایت، و طراحی و انتشار اپلیکیشن موبایل آن نیز انجام شود.
در شهر تهران فضاهای قابل‌استفاده برای افراد دارای معلولیت وجود دارند، هرچند بسیار کم تعداد، اما این فضاها به دلیل عدم اطلاع‌رسانی، مورد استفاده افراد با کم‌توانی‌های جسمی قرار نمی‌گیرند. اگر معرفی دقیقی از این خدمات و میزان دسترسی و استفاده از آن‌ها برای افراد دارای معلولیت باشد، هم امکان مراجعه به آن فضاها افزایش می‌یابد و هم جامعه از نیروی بالقوه این افراد، که به دلیل شرایط نامناسب گوشه‌گیر شده‌اند، استفاده می‌کند.
تاکنون اطلاعاتی جامع و مکتوب و به‌روزشده در این حوزه در دسترس نبود. این اطلاعات بیشتر به صورت تجربیات شخصی و بدون کار تخصصی و به صورت شفاهی منتقل می‌شد. به این صورت که مثلاً افراد یا انجمن‌های مرتبط، تجربیات خود را (مثلاً اینکه فلان رستوران امکان استفاده دارد یا سرویس بهداشتی‌اش مناسب است و کارمندانش همکاری می‌کنند) در گفتگوهای روزمره و به صورت پیشنهاد به دوستان خود بازگو می‌کنند.
ایده بام این بود که با تحقیق و بازدیدهای میدانی از اماکن شاخص عمومی شهر تهران، وضعیت آنها را با استفاده از استانداردهایی که به‌دقت تنظیم شده‌اند، ارزیابی کنیم و پس از جمع‌آوری داده‌ها و بررسی و پردازش آنها، بانک اطلاعاتی جامع از اماکن مناسب افراد معلول در وبسایت و اپلیکیشن موبایل، همراه با نقشه‌های قابل جستجوی آنلاین، برای استفاده عموم کاربران در دسترس باشد.
پروژه شناسایی اماکن مناسب‌سازی شده تهران برای افراد دارای معلولیت با هدف شناسایی اماکن شاخص عمومی مناسب‌سازی شده در مناطق ۲۲گانه تهران بزرگ، توسط انجمن باور انجام می‌شود و خروجی اصلی آن، ارائه اطلاعات گردآوری‌‌شده در کاربری‌ها و دسته‌بندی‌های مشخص در قالب بانک اطلاعات مناسب‌سازی (بام) است.
با انجام این پروژه ضمن شناسایی و معرفی اماکن دسترس‌پذیر، می‌توان با انجام اقدامات ترویجی و تبلیغاتی متناسب، نهضتی اجتماعی را برای تشویق مسئولان، سازندگان و دست‌اندرکاران شهری و ساخت و ساز ایجاد کرد تا در توسعه شهر، نیازهای ویژه اقشار دیگر (معلولان، جانبازان و سالمندان) را در نظر بگیرند.
منبع: سایت مناسب سازی(بام)، آذر 1394

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *