نمایشگاه صنایع دستی معلولان در مجلس شورای اسلامی

معاون وزیر و رئیس سازمان بهزیستی کشور همزمان با دومین روز از هفته گرامیداشت معلولان از افتتاح نمایشگاه صنایع دستی معلولان تحت پوشش بهزیستی در خانه ملت با حضور نائب رئیس مجلس شورای اسلامی خبر داد و گفت: حضور نمایندگان مجلس در غرفه‌های نمایشگاه حکایت از توجه آنها به نیازها و خواسته‌های آنها دارد.
به گزارش پیک توانا: نمایشگاه صنایع دستی معلولان به همت بهزیستی کشور و در خانه ملت برگزار شد و «محمدرضا باهنر» نائب رئیس، «عبدالرضا عزیزی» رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی و رئیس سازمان بهزیستی کشور و جمعی از سازمان‌های مردم‌نهاد در افتتاحیه آن حضور داشتند.
photo_2015-12-08_11-14-45«انوشیروان محسنی‌بندپی» معاون وزیر و رئیس سازمان بهزیستی کشور در حاشیه این مراسم، گفت: این نمایشگاه در راستای ایجاد فرصت مناسب برای به منصه ظهور رساندن توانمندی‌ها و ظرفیت‌های معلولان در محل برگزاری نمایشگاه مجلس شورای اسلامی از امروز تا ۱۸ آذرماه دایر شده است.
معاون وزیر و رئیس سازمان بهزیستی کشور با بیان اینکه این نمایشگاه محل نشان دادن توانمندی‌های مختلف معلولان، اعم از منبت‌کاری، معرق، انواع و اقسام صنایع دستی، گلیم‌بافی، فرش‌بافی و… است، افزود: همچنین اطلاعات معلولانی که در مسابقات المپیک و پارالمپیک آسیایی و جهانی دارای مقام هستند نیز در این نمایشگاه نشان داده شده است.
وی تصریح کرد: تمامی اطلاعات معلولان نخبه هر ۳۱ استان کشور در زمینه‌های علمی، هنری، فرهنگی، دینی و… نیز در این نمایشگاه با مشارکت NGOهای تحت نظارت بهزیستی به عنوان همکار به معرض نمایش گذاشته شده است؛ همچنین نایب رئیس مجلس شورای اسلامی در بازدید از این نمایشگاه ابراز امیدواری کرد که تمام توان خود را برای سرعت بخشیدن به تصویب لایحه حمایت از حقوق معلولان داشته باشد؛ لذا امیدواریم در طول فعالیت مجلس نهم، شاهد تصویب این لایحه و تبدیل آن به قانون باشیم.
محسنی‌بندپی در حاشیه افتتاحیه این نمایشگاه درخصوص اشتغال معلولان، گفت: سال گذشته تنها حدود ۲۰ درصد اعتبارات اشتغال بهزیستی وصول شد؛ به همین منظور در حال حاضر نظارت بر بانک‌های عامل را در دست اجرا داریم تا افراد تحت پوشش بهزیستی اعم از معلولان، زنان سرپرست خانوار و… بتوانند از وام‌ها و تسهیلات اشتغال به این سازمان بهره‌مند شوند.
معاون وزیر و رئیس سازمان بهزیستی کشور در پایان به رایزنی با کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی اشاره کرد و ادآور شد: در حال حاضر از طریق کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی مساله نظارت بر بانک‌های عامل را در پیش گرفتیم و این کمیسیون هم جلسه‌ای را با بانک‌های عامل تشکیل داده و از آنها خواسته است تا مبالغ تعهد شده را مطابق قانون در اختیار بهزیستی قرار دهند.

هنرکده توانا که زیرنظر کانون معلولین توانا، در نمایشگاه صنایع دستی معلولان که به مناسبت روز جهانی معلول در مجلس شورای اسلامی برپا شده است، حضور یافت.
به گزارش پیک توانا: این واحد هنری با حضور در این نمایشگاه و عرضه تولیدات و هنرهای دستی هنرمندان دارای معلولیت، به انعکاس توانمندی های این گروه از جامعه و اشاعه فرهنگ “خواستن، توانستن است” به ویژه نزد نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی پرداخته است.
زینت بریانی، مدیر واحد هنرکده توانا در این باره گفت: توانایی های معلولان، پایانی ندارد و این نمایشگاه تنها گوشه کوچکی از عزم و اراده افراد دارای معلولیت است.
بریانی همچنین استقبال نمایندگان مجلس از این نمایشگاه را قابل توجه دانست و گفت: نمایندگان مجلس بازدیدهای مفصلی از نمایشگاه داشتند و با وقت گذاری و توجه به توانمندیهای معلولان در عرصه صنایع دستی، نشان دادند که معلولان را از بدنه جامعه جدا نمی دانند و ما امیدواریم این توجه به زودی در قالب تصویب قانون جامع حمایت از معلولان کاربردی شود.
وی خاطرنشان ساخت: معلولان در سال های گذشته فعالیت های ارزنده ای داشته اند و برای حضور اجتماعی خود از هیچ تلاشی فروگذار نمی کنند به گونه ای که در این نمایشگاه نیز حضور معلولان، از استان های دور و نزدیک مشاهده می شود.
بریانی با بیان اینکه دولت با بها دادن به پتانسل معلولان در زمینه های هنری و با سرمایه گذاری در این عرصه ضمن ایجاد شغل و درآمد برای معلولان، می تواند دستاورد خوبی در زمینه توانبخشی روحی و حضور اجتماعی آنها داشته باشد اذعان داشت: ما در این نمایشگاه تولیدات معلولان را شامل انواع کیف های چرم، گلیم، عروسک های بافتنی، زیورآلات و محصولات شیشه عرضه کرده ایم.
زینت بریانی که خود از ناحیه پا دارای معلولیت بوده و دبیر بازنشسته آموزش و پرورش است افزود: کانون معلولین توانا سالهاست در زمینه اصلاح فرهنگ جامعه نسبت به افراد دارای معلولیت فعالیت می کند و جذب معلولان در واحد هنرکده توانا، آموزش تولید صنایع دستی به معلولان، خرید تولیدات آنها و حتی پرداخت کمک هزینه خرید مواد اولیه به آن دسته از افرادی که امکان مالی ضعیفی دارند در راستای ایجاد اشتغال و حضور اجماعی معلولان صورت می گیرد.
وی همچنین نمایندگان مردم استان های همدان، قزوین و تهران را از جمله نمایندگان بازدید کننده از غرفه هنرکده توانا در این نمایشگاه خواند و اظهار کرد: معاون رئیس جمهور، رئیس بهزیستی کشور، معاون امور توانبخشی وی و برخی از مسئولان کشوری ضمن بازدید از نمایشگاه، استعدادها و قابلیت های معلولان را در خور تجلیل دانستند.
منبع: رقیه بابایی، سایت کانون توانا، 17 آذر 1394

1 پاسخ
 1. سید علی اکبر حسینی
  سید علی اکبر حسینی گفته:

  شکرانه بازوی توانا / بگرفتن دست ناتوان است
  خدا به شما و خانواده محترمتان سلامتی و طول عمر با عزت عطا فرماید
  سر بلند و پیروز باشید.

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *