بیانیه تشکلهای معلولین استان اصفهان به مناسبت روز جهانی معلولین

بزرگ‌ترین بزرگداشت انسان‌ها رعایت حقوق آن‌هاست
بیانیه تشکلهای معلولین استان اصفهان به مناسبت روز جهانی معلولین
معلول از آن واژه هایی است که شرح الفاظیش و مصداق اجتماعیش، تفاوت و فاصله فراوان دارد. معلول در لغت آبستن معنای ناتوانی و نیاز است و در اجتماع ناظر بر صبر پیشگانی است که جزئی از توان ظاهری خود را داده اند و بسیاری بر توانمندی های پنهان خود افزوده اند، و این بیان نه اغراق است نه چاپلوسی بلکه کوتاهترین گزارشی است بر تمجید روز جهانی معلولین و تقدیر از آنهائیکه چنانچه عضو ناقصی دارند، افکارشان نافذتر است و چنانچه ذهنشان نارساست، در عوض عواطف و احساساتشان جانفزاست.
هر ساله در روزهای قبل و بعد سوم دسامبر یا دوازدهم آذر ماه اخبار گوناگونی پیرامون مسایل‌ مربوط به معلولان می‌خوانیم، جشن‌ها و برنامه‌های مختلفی برگزار می‌شود و مسوولان همه متفق‌القول به اینکه باید مشکلات را حل کنیم، اذعان دارند، از این بیانیه‌ای از طرف جامعه معلولین با مضمون نیاز‌های معلولین تهیه و توسط توسط جامعه معلولین استان به اطلاع استاندار و مسئولین اجرایی استان رسانده شد.
متن بیانیه به شرح زیر می باشد:
اربعین صدای عدالت و صداقت و شاخه های درخت ازادگی است که از خاک کربلا روییده است و تا ژرفای روز ها و روزگاران ریشه دوانیده است ضمن عرض تسلیت اربعین حسینی بر شما زنده دلان خصوصا معلولین ،تقارن این روز را با استانه قرار گرفتن بر روز جهانی معلولین که متبرک از یاد خداوند حسین (ع) است را گرامی و به فال نیک میگیریم.
وجود تنوع یا تفاوت در ظاهر ، رفتار و توانایی های افراد از پدیده ها مورد قبول همگان است.
گسترش جوامع بشری و افزایش روز افزون تعداد افراد معلول خصوصا در کشور های فقیر و در حال توسعه باعث گردیده که موضوع حقوق افراد دارای معلولیت به عنوان یکی از بزرگترین چالش های جوامع امروزی محسوب گردد.
از طرف دیگر برخورد های مناسبتی با معلولیت یکی از زشت ترین حالت ها از باز نمایی واقعیت های جامعه معلولین می باشد.
ما بایستی زمینه ورود معلولان به زندگی عادی را تسهیل کنیم بی شک آنچه در این میان اهمیت دارد برخورد حقوقی با موضوع معلولیت می باشد و نگاه ترحم امیز و بعضا صدقه ای جهت رفع نیاز این بزرگترین اقلیت ، باعث گردیده که اقلب از دسترسی به حقوق اساسی و بنیادین خود دور نگه داشته شود .
اگر امروز حقوق اجتماعی معلولان نادیده گرفته می شود علت اصلی ان عدم درک صحیح دولت مردان و عدم وجود تشکل هایی با رویکرد دفاع از حقوق اجتماعی معلولان است. امروز همگان ازعان دارند که اگر معلولان منهای ان گروه که به مراقبت داعم نیاز دارن از حد اقل حقوق اجتماعی و قانونی خود برخوردار باشند با کسب علم و مهارت و تامین شغل پایدار نیازی به ترحم اغنیا و کمک های ناچیز دستگاه های حمایتی نخواهد د اشت حال این سوالات مطرح است :
-آیا حقوق مندرج در اسناد بین المللی برای معلولان کافی است؟
-آیا زمینه تحقق حقوق بین المللی در قوانین داخلی کشور فراهم گردیده است؟
-آیا قوانین بین المللی و داخلی دارای ضمانت اجرایی لازم و کافی می باشد ؟
لذا حال که ما در دورانی از تاریخ معلولان هستیم که می توان آن را دوران شکوفایی سازمان های معلولین نامید .
بیایید در سال همدلی با عزمی راسخ و همتی والا حول سه محور اساسی توانمند سازی– فرهنگسازی و دفاع از حقوق معلولین برنامه ریزی و با ترسیم و طراحی نقشه راه و تثبیت جایگاه خویش در افق سند چشم انداز نظام مقدس جمهوری اسلامی هوشمدانه ضمن کارشناسی های علمی و استفاده از تجارب تاریخی و دلسوزانه در فکر پیشرفت معلولان باشیم تا بجای اینکه به عزیزان معلول بگوییم : توانمند عزیز تو در شهر خودت غریبی تو بهره ای از این شهر و سرزمین آباد نداری ، تو نمی توانی از خیابان ها ، پارکها، ادارات ، مدارس ، وسایل نقلیه عمومی ، امکانات تفریحی و حقوق شهروندی خود استفاده کنی ، راستی مگر تو از این اب خاک نیستی مگر تو شهروند این کشور نیستی پس چرا در شناسنامه ات نوشته اند ایرانی …. ، شیعه ….، صادره از ….؟
پس مسوولین محترم ، دوستان عزیز : معلولین برای احقاق حقوق شهروندی خویش دست نیاز به سوی شما دراز می نمایند ، باور کنید معلولین در بسیاری جهات توانا و با استعدادند فقط باید انها را پذیرفت ، به انها امکانات مناسب داد ، فرصت مشارکت انها را در اجتماع افزایش داد .
به شکرانه ی این نعمت که خداوند به شما سلامتی و دانش و تخصص عنایت فرموده است و با عنایت به سخن حضرت امام (ره) که خدمت معلولین ، خدمت به نبی اکرم است امیدواریم که در برنامه ریزی های خود در هر پست و مقام و حرفه ای که هستید به فکر معلولین باشید که دست و چشم و گوش و هوش شما قدرت و توانایی و امید و امنیت را در زندگی انها جاری خواهید کرد.
بیایید امسال به بهانه این روز از خود بپرسیم تا بحال برای معلولین واقعا چه کرده ایم؟ و تا سال آینده برای معلولین چه کارهایی میتوانیم انجام دهیم.
برانچه گذشت و انچه شکست ، انچه نشد ، حسرت نخور ، زندگی اگر آسان بود با گریه ای آغاز نمی شد.
منبع: محمد رضا طاهری، تشکل های معلولان استان اصفهان، 12 آذر 1394

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.