نشست مشترک کانون توانا و دفتر سازمان ملل با محوریت بررسی کنوانسیون حقوق افراد دارای معلولیت

6December2015-Tavana1نشست مشترک کانون معلولین توانا با نمایندگان سازمان ملل متحد در ایران در محل دفتر این سازمان در تهران به آدرس خیابان شریعتی، خیابان قبا، جنوب بلوار شهرزاد، شماره۸ روز یکشنبه ۱۵ آذر ۱۳۹۴ ساعت ۱۰ الی ۱۲ برگزار شد.
به گزارش پیک توانا: این نشست که اولین نشست مشترک کانون معلولین توانا با نماینده سازمان ملل در ایران است با ‌حضور مدیر کل امور کارآفرینی و مدیر کل امور رفاهی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، معاون توانمندسازی بهزیستی کشور، عضو شورای شهر تهران و جمعی از مدیران تشکل‌های معلولان و با محوریت بررسی کنوانسیون حقوق افراد دارای معلولیت در ایران برگزار شد.

mr-mousaviموسس کانون توانا در نشست مشترک کانون توانا با سازمان ملل: توجه به مسائل معلولان ناشی از حرکت‌های تشکل‌های معلولان است
موسس و رئیس هیئت‌مدیره کانون معلولین در نشست مشترک با نمایندگان سازمان ملل در ایران که با ‌حضور مدیر کل امور کارآفرینی و مدیر کل امور رفاهی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، معاون توانمندسازی بهزیستی کشور، عضو شورای شهر تهران، پژوهشگر ارشد دفتر مطالعات حقوقی مجلس شورای اسلامی، اعضای هیئت مدیره ی کانون توانا ضمن تبریک روز جهانی معلول گفت: در گذشته روز جهانی معلول حتی در تقویم‌ها هم جای نداشت اما امروز رسانه‌ها توجه زیادی به مسائل معلولان می‌کنند و این رویداد ناشی از حرکت‌های خوب سازمان‌های مردم‌نهاد و تشکل‌های معلولان است.
به گزارش پیک توانا: سیدمحمدموسوی ادامه داد: جامعه در نگرش به معلولان نیازمند یک تغییر نگرش جدی است و باید دیدگاه جامعه را در این‌زمینه اصلاح کرد.
وی اظهار داشت دو ماه قبل در مقر سازمان ملل متحد در آمریکا نسبت به توجه دولت ها به افراد دارای معلولیت اعتراض کردم و امروز همان اعتراض را دوباره تکرار می کنم که برخی دولت ها با مدیریت اشتباه خود به بروز معلولیت ها دامن می زنند.
موسس کانون توانا اظهار داشت: دولت‌ها در توانمندسازی معلولان به حدی ضعیف عمل می‌کنند که ایجاد اشتغال کانون توانا و فیروز به‌طور شگفت‌انگیزی مورد توجه قرار می‌گیرد.
موسوی خاطرنشان ساخت: ما افراد دارای معلولیت را به کار گرفته‌ایم و بااینکه نهادهای دولتی و غیردولتی ما را در این زمینه کارآفرین برتر دانسته و مورد تجلیل قرار می‌دهند اما خودمان از این رویداد که فرد معلول را به کار کارگری گرفته‌ایم خوشحال نیستیم.
مدیرعامل گروه بهداشتی فیروز همچنین با تاکید بر اینکه معلول، باید امور فکری جامعه را به عهده بگیرد افزود: معلولان به واسطه محدودیتی که در جسم دارند نباید کارهای یدی و کارگری انجام دهند و باید امور فکری و مدیریتی را عهده دار شوند.
این کارآفرین برتر کشوری خاطرنشان کرد: در دنیای امروز که دنیای فکرهاست و بزرگترین کارها توسط اندیشه‌ها به پیش می‌رود، معلول دیگر معلول نیست و می‌تواند با اندیشه ی خود امور جامعه را به جلو هدایت کند.
موسوی گفت: پیش از انقلاب صنعتی که ماشین وجود نداشت و کلیه‌ی امور توسط جسم انسان انجام می‌شد جسم‌ های سالم انسان ها معیارهای مهمی بودند اما بعد از رنسانس این رویکرد در دنیا تغییر کرد و جسم انسان کمترین نقش و ذهن او بیشترین کارایی را یافت اگرچه متاسفانه دیدگاه جامعه تغییر چندانی پیدا نکرد.
وی ادامه داد: امروز دنیا، دنیای تکنولوژی و دوره ای که فرد معلول سربار محسوب شود گذشته است اگر چه هنوز رسوبات این تفکر غلط حتی در مسئولان سازمان ملل نیز وجود دارد.
رییس هیت‌مدیره‌ی کانون توانا با بیان اینکه کانون توانا در حمایت و پشتیبانی تحصیلی دانش‌آموزان ممتاز نیز وارد شده افزود: ما با این هدف که در آینده از کارگر شدن دانش‌آموزان معلولِ امروز جلوگیری کنیم این حرکت را آغاز کرده و تمام توان خود را در این زمینه به کار خواهیم گرفت.
این مسئول کانون توانا تاکید کرد: خداوند به ما معلولان حکم کرده که کار فکری و پژوهشی انجام دهیم و خود را آماده ی پذیرفتن مسئولیت های سنگین در جامعه کنیم.
موسوی با بیان اینکه اندیشه ی غلطی که در دنیا نسبت به معلولان وجود دارد باید برداشته شود گفت: وقت آن رسیده که ما و پیشکسوتانِ حمایت از حقوق معلولان، حرکت های مربوط به نگرش به معلولان را جهت دهی کنند.
سیدمحمد موسوی با بیان این مطلب که ما کاری به دولت ها و حکومت ها نداریم و هر کس که پنچری چرخ ویلچر معلولان را بگیرد برای ما ارزشمند است تصریح کرد: ما به قانون جامع حمایت از معلولان اعتراض داریم با این حال بودن همین قانون هم برای برداشتن قدم های بعدی خوب است.
وی اذعان داشت: همه ساخته های انسان زاییده ی محدودیت های اوست و انسان ها هر جا که محدودتر بوده اند، سازنده تر ظاهر شده اند و جامعه باید امور فکری را به ما معلولان بسپرد.
موسوی همچنن با اشاره به این نکته که مسئولیت افراد دارای معلولیت در ایران به سازمان بهزیستی سپرده شده و بهزیستی علیرغم نام زیبایی که دارد برای به زیستن معلولان، موفقیت های زیادی به دست نیاورده گفت: آموزش، ایجاد فرصت های برابر، دفاع از حقوق معلولان و… از جمله انتظاراتی هستن که از سازمان بهزیستی می رود ولی اجرایی نشده اند.
این فعال اجتماعی معلولان در کشور با ارج نهادن به حرکت های تشکل های معلولانِ ایران افزود: سازمان های مروم نهاد معلولان در ایران خواهان حقوق خود هستند و تفاوت های فعالیت های زیادی با نمونه های مشابه خود در دنیا دارند در حالی که تشکل های معلولان در دنیا هنوز به دنبال جمع آوری خیریه و کمک بلاعوض هستند.

عضو شورای شهر تهران در نشست کانون توانا با سازمان ملل: مخالفت با امکان کاندیداتوری نابینایان در انتخابات مجلس خلاف روح کنوانسیون حقوق معلولان است
به گزارش پیک توانا: دکترعلی صابری در نشست مشترک کانون معلولین توانا با تاکید بر اینکه اصلی‌ترین ماده ی کنوانسیون حقوق افراد دارای معلولیت دولت ها را مکلف به رفع تبعیض کرده افزود: مخالفت با امکان حضور نابینایان در انتخابات مجلس شورای اسلامی ایجاد تبعیض بوده و خلاف قانون است.
وی تاکید کرد: ما چیزی به مفاد کنوانسیون اضافه نکرده ایم بلکه همه قوانین موجود را برای رفع تبعیض جمع آوری کرده ایم وماده ی ۴ این قانون علاوه بر تاکید بر رفع تبعیض، دولت ها را مکلف کرده که در آینده نیز از تصویب قوانین تبعیض آور خودداری کنند.
وکیل پرونده ی خون های آلوده با بیان این مطلب که هیچ کدام از نمایندگان ما مخالف شرع و قانون نیستند افزود: گزارش های سازمان های مردم نهاد می تواند نشان دهد که ما خلاف کنوانسیون عمل کرده ایم در حالیکه تاکنون هیچ قانون و فتوایی مبنی بر عدم توانایی افراد نابینا نداشته ایم.
دکتر صابری برگزاری نشست مشترک با سازمان ملل متحد آن هم در محل دفتر این سازمان را نوید بخش دانست و گفت: سازمان ملل عنصر کارایی است که می توان از آن در اجرای کنوانسیون حقوق افراد دارای معلولیت کمک گرفت.
وی با اشاره به این مطلب که کنوانسیون حقوق افراد دارای معلولیت برای اولین بار به پیشنهاد کشور مکزیک به صحن سازمان ملل متحد رفت و توسط کمیته ی تخصصی مجمع عمومی به تصویب رسید
صابری تصریح کرد: قبل از الحاق ایران به کنوانسیون بین المللی حقوق افراد دارای معلولیت در سفرهایی که به منظور بررسی الحاق ایران به این کنوانسیون به آمریکا داشتیم شاهد پیگیری کشورهایی مانند اردن و یمن در این زمینه بودیم و از اینکه از ایران کسی پیگیر این مساله نبود افسوس و تاسف می خوردیم.
این عضو شورای شهر تهران ادامه داد: در این سفرها افرادی که از اردن و یمن آمده بودند با استهزاء به ما می گفتند که از کشور شما نه تنها تاکنون فرد دارای معلولیتی برای پیگیری الحاق به این کنوانسیون نیامده بلکه افراد غیر معلولی هم که آمده اند، در جلسات سکوت اختیار کرده اند.
علی صابری اظهار داشت: تشکل‌های معلولان در الحاق ایران به کنوانسیون حمایت از حقوق معلولان نقش مهمی داشتند و الحاق ایران به کنوانسیون نتیجه ی ۲ سال فعالیت جامعه‌ی معلولان است.
عضو شورای شهر تهران ادامه داد: الحاق ایران به این کنوانسیون دلایلی داشت که مهم ترین آن سیاسی نبودن مسائل معلولان از آن جمله است.
وی اظهار داشت: همه ی ما به عنوان جامعه معلولان ایران معتقد به نظام بوده و در چهارچوب نظام هستیم اما اگر می خواهیم معنای واقعی سازمان مردم نهاد را داشته باشیم، همیشه باید ناقد فعالیت های دولت باشیم و دولت را مکلف به گزارش‌دهی بکنیم.
این فعال اجتماعی معلولان خاطر نشان ساخت: کنوانسیون حقوق افراد دارای معلولیت دو پروتکل الحاقی دارد که ما هنوز به این دو پروتکل ملحق نشده ایم و این نشست فضای خوبی برای پرداختن به این مساله مهیا کرده است.
صابری افزود: معلولان می توانند در رابطه با هر سندی که سازمان ملل برای معلولان قرار داده گزارش بدهند و این رویداد نشانگر بلوغ فکری، مدنی و فرهنگی جوامع است.
وی همچنین از ایجاد دبیرخانه‌ی کنوانسیون حقوق افراد دارای معلولیت به همت بهزیستی کشورخبر داد و گفت: روز ملی پاراالمپیک نیز با تلاش فدراسیون ورزش های جانبازان و معلولین در تقویم ایران گنجانده شد.
این حقوقدان که دارای محدودیت بینایی است اذعان داشت: تشکل های معلولان باید بدانند که ما نهادهای مستقل هستیم و باید مستقلا نظر بدهیم و در جامعه حضور داشته باشیم.

photo_2015-12-06_11-45-40معاون مرکز مطالعات سازمان ملل در نشست مشترک کانون توانا با سازمان ملل: ایجاد فرصت‌های برابر برای معلولان در الویت است
به گزارش پیک توانا: محمد مهدی مقدم در نشست مشترکی که به مناسبت روزجهانی معلولان در محل دفتر سازمان ملل و به همت کانون توانا برگزارشد روز جهانی معلول را به همه افراد دارای معلولیت تبریک گفت و افزود: مجمع عمومی سازمان ملل متحد سوم دسامبر هر سال را به عنوان روز گرامیداشت معلولان نامیده و این روز را گرامی می دارد.
وی گفت کشورها در این روز موظف‌اند تا آگاهی‌های لازم در مورد معلولان را به افراد دارای معلولیت و عموم جامعه ارائه دهند.
مقدم تصریح کرد: دولت ها همچنین باید تصمیم گیری های لازم را برای معلولان به عمل بیاورند و ایجاد فرصت های برابر برای آن‌ها را در الویت کارهای خود قرار دهند.
معاون مرکز مطالعات سازمان ملل متحد در ادامه با آرزوی ایجاد دسترسی های همگانی برای افراد دارای معلولیت پیام بان‌کی‌مون، دبیر کل سازمان ملل متحد را که در ادامه به بخش هایی از آن اشاره می شود قرائت کرد.
داشتن جهانی پایدار و جامع برای تمامی افراد مستلزم مشارکت کامل همه افراد با توانایی‌های مختلف است. برنامه توسعه پایدار سال ۲۰۳۰ شامل موضوعات بسیاری در رابطه با افراد معلول است و ضرورت دارد با همکاری، این تعهدات اجرایی شود.
همچنین در سومین کنفرانس جهانی کاهش بلایا، نقش کلیدی افراد معلول مورد تایید قرار گرفت که می‌تواند در ارتقاء رویکردی جهانی‌تر و در دسترس‌تر جهت آمادگی و واکنش به بلایا تاثیرگذار باشد. علاوه بر این، قرار است در کنفرانس سال آینده مسکن و توسعه پایدار شهری ملل متحد برنامه جدید توسعه شهری به منظور ایجاد شهرهایی پایدار، جامع و قابل دسترس‌تر مورد بحث قرار گیرد.

معاون توانمند سازی بهزیستی کشور در نشست مشترک کانون توانا با نماینده سازمان ملل: هیچ معلول پشت نوبتی برای دریافت خدمات بهزیستی وجود ندارد
photo_2015-12-06_18-48-20-1024x5761به گزارش پیک توانا: منصور الله وردی در نشست مشترک سازمان ملل با کانون معلولین توانا که در محل سازمان جلسات سازمان ملل برگزار شد، اظهار داشت: بسیاری از انتقاداتی که به سازمان بهزیستی وارد می‌شود نابجا است.
وی افزود: امروز انتقاداتی به نحوی مدیریت سازمان بهزیستی وارد می‌شود که خلاف واقع است، کسانی که انتقاداتی به سازمان بهزیستی دارند به جای انتقاد، راهکارهای برای رفع مشکل ارائه دهند.
الله وردی با بیان اینکه سازمان بهزیستی متولی افراد دارای معلولیت در ایران است و خطاب به منتقدان این موضوع پرسید آیا سازمان یا نهادی پیدا می‌شود که مسئولیت بهزیستی را بتواند انجام دهد؟
معاون توانمند سازی بهزیستی کشور با اشاره به نحوه ی پرداخت مستمری به افراد دارای معلولیت تصریح کرد: انتقاداتی که در مورد میزان مستمری وارد می‌شود صحیح است ولی اعتبارات موجود بهزیستی امکان افزایش مستمری‌ها را نمی‌دهد و این مستمری‌ها با توجه به اعتبارات سازمان بهزیستی پرداخت می‌شود در صورتی که سیاست‌های دولت در این خصوص نیز به شیوه دیگری است.
وی ادامه داد: انتقاداتی که در مورد خدمات سازمان بهزیستی به افراد دارای معلولیت مطرح می‌شود صحیح نیست تاجایی که امروز هیچ فرد معلولی برای دریافت خدمات به ویژه دریافت ویلچر پشت نوبت نمی ماند و پوشش صددرصدی در ارائه ی خدمات بهزیستی در دستور قرار گرفته است.
الله وردی خاطرنشان کرد: در حال حاضر ارایه ی لوازم کمک توانبخشی در هفت استان محروم کشور به صورت پایلوتی و به روز انجام می شود و در آینده ی نزدیک این طرح در سراسر کشور انجام می‌شود.
معاون توانمند سازی بهزیستی کشور مطرح کرد: در مورد اصلاح و تصویب قانون جامعه معلولان نیز سازمان بهزیستی از هیچ تلاشی دریغ نکرده است تا بتوان شاهد اتفاقات خوبی در این حوزه باشیم.
سید محمد موسوی موسس کانون معلولان توانا نیز در این نشست با بیان این مطلب که سازمان‌های مردم نهاد با بهزیستی مشکلی ندارند، تاکید کرد: ما با افراد دلسوزی که در سازمان بهزیستی فعالیت دارند مشکلی نداریم بلکه از این ناراحتیم که سازمانی با اهداف و ماموریت‌های بالابه وجود آمده بود، امروز از اهداف و آرمان‌های خود فاصله گرفته و اگر انتقادی وجود دارد به نحوه ی عملکرد این سازمان است وگرنه هیچ مشکلی با معاونان و کارکنان این حوزه وجود ندارد.
وی عنوان کرد: سازمان‌های مردم نهاد معلولان زمانی به اهداف خود دست پیدا خواهند کرد که سازمان بهزیستی را فتح کنند، بنابراین فتح سازمان بهزیستی باید در اولویت سازمان‌های مردم نهاد کشور قرار گیرد.

پژوهشگر ارشد دفتر مطالعات حقوقی مجلس: اجرای کامل کنوانسیون حقوق افراد دارای معلولیت نیازمند عزم ملی است
پژوهشگر ارشد دفتر مطالعات حقوقی مجلس گفت: چالش‌ها و دغدغه‌ها حوزه معلولان در ایران نیازمند عزم همه‌جانبه بوده و رفع آن را نمی‌توان تنها محدود به برنامه‌های بهزیستی دانست.
به گزارش پیک توانا خیرالله شهبازی در نشست مشترک سازمان ملل با کانون معلولین توانا که در مقر سازمان ملل در ایران که با هدف بررسی روند اجرای کنوانسیون حقوق افراد دارای معلولیت در ایران برگزار شد، اظهار کرد: در طول تاریخ نگرش‌هایی که نسبت به معلولان وجود داشته تغییرات بسیاری کرده است ولی با این حال اثراتی از نحوه ی برخورد با افراد دارای معلولیت به جا مانده که نیازمند تغییر است.
وی افزود: در گذشته به دلیل شرایط جامعه افراد دارای معلولیت نمی‌توانستند هیچ نقشی در جامعه ایفا کنند تاجایی که از معلولان به عنوان سرباران جامعه یاد می‌شد ولی امروزه به دلیل پیشرفت‌هایی که به وجود آمده افراد دارای معلولیت می‌توانند نقش‌های بسیاری را در سطح‌های مدیریتی ایفا کنند.
پژوهشگر ارشد دفتر مطالعات حقوقی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: با تصویب کنوانسیون حقوق افراد دارای معلولیت در سازمان ملل رویکرد جامعه معلولان به رویکرد حقوق بشری تبدیل شده است تا جایی که اگر امروزه هر کشوری حقوق معلولان را نقض کند جامعه معلولان آن کشور می‌تواند ایرادات و اشکالات جامعه خود در اجرای این کنوانسیون را به سازمان ملل گزارش داده و از طریق مجامع بین‌المللی پیگیری کنند.
وی خاطرنشان کرد: کنوانسیون حقوق افراد دارای معلولیت طوری برنامه‌ریزی و تصویب شده که بیشتر کشورهای توسعه نیافته نیز بتوانند به آن محلق شوند در همین راستا امروزه بیشتر کشورهای ملحق شده به این کنوانسیون را کشورهای جهان سوم تشکیل می‌دهند.
شهبازی با تاکید به این نکته که چالش‌ها و دغدغه‌ها حوزه معلولان در ایران نیازمند عزم همه‌جانبه است، گفت: مشکلات افراد دارای معلولیت مشکلی نیست که بهزیستی بتواند به تنهایی به تمام ابعاد آن ورود پیدا کرده و برای آن برنامه‌ریزی کند بلکه نیازمند یک عزم ملی و همه‌جانبه است
وی ادامه داد: بنابراین اجرای کامل کنوانسیون حقوق افراد دارای معلولیت در ایران نیازمند مشارکت همه دستگاه‌های اجرایی بوده و باید برنامه‌ریزی مشترکی در این خصوص صورت گیرد.

مدیرعامل انجمن ندای معلولین: افراد دارای معلولیت نباید متکی به سازمان‌ها و ادارات دولتی باشند
مدیرعامل انجمن ندای معلولین گفت: مشکلات و دغدغه‌ها جامعه معلولان باید توسط افراد دارای معلولیت برطرف شده و معلولان نباید متکی به سازمان و به سازمان و ادارات دولتی باشند.
به گزارش پیک توانا محمود کاری در نشست مشترک سازمان ملل با کانون معلولین توانا که به منظور بررسی روند اجرای کنوانسیون حقوق افراد دارای معلولیت در محل سازمان ملل در ایران برگزار شد، اظهار کرد: یکی از مورادی که در کنوانسیون حقوق افراد دارای معلولیت به آن اشاره شده و در ایران کمتر به آن توجه می‌شود استفاده از واژه ” افراد دارای معلولیت” به جای معلولان توسط مسئولان و در جامعه است.
وی افزود: ولی متاسفانه به این موضوع کمتر توجه می‌شود، بنابراین باید با اجرای برنامه‌های فرهنگی، استفاده از واژه افراد دارای معلولیت به جای معلولان را در جامعه نهادینه کرد.
مدیرعامل انجمن ندای معلولین تاکید کرد: افراد دارای معلولیت نباید متکی به سازمان‌ها و ادارات دولتی باشند بلکه مشکلات و دغدغه‌های افراد دارای معلولیت باید توسط خود جامعه معلولان برطرف شود.
وی با بیان این مطلب که دسترسی افراد دارای معلولیت به امکانات شهری از اهمیت ویژه برخوردار است، عنوان کرد: اگر تمام امکانات برای علم‌آموزی افراد دارای معلولیت فراهم شود ولی وی نتواند در جامعه حضور پیدا کند هیچ فایده‌ای نخواهد داشت بنابراین دسترسی راحت افراد دارای معلولیت به منابع و امکانات شهری اهمیت ویژه دارد که باید به آن پرداخته شود.

عضو انجمن ضایعه نخاعی ایران: مسئولان در حوزه معلولان به عدالت اجتماعی توجه کنند
به گزارش پیک توانا کاظم البرزکوهی در نشست مشترک سازمان ملل با کانون معلولین توانا که با محوریت بررسی روند اجرای کنوانسیون حقوق افراد دارای معلولیت با حضور جمعی از مسئولان کشوری در محل سالن جلسات سازمان ملل در ایران برگزار شد، اظهار کرد: در جامعه امروزی باید تمام امکانات شهری و محیطی به صورت یکسان و مساوی تقسیم شود تا بتوان شاهد عدالت اجتماعی در جامعه باشیم.
عضو انجمن ضایعه نخاعی ایران تصریح کرد: همانطور که در جامعه امکانات رفاهی فراهم می‌شود باید به تناسب آن برای افراد دارای معلولیت نیز امکانات فراهم کرد زیرا افراد دارای معلولیت به امکانات نیاز دارند که برای حضور آنها در جامعه حیاتی است.
وی عنوان کرد: سازمان ملل به عنوان بزرگ‌ترین سازمان مردم‌نهاد جهان باید یک بودجه خاصی را برای سازمان‌های مردم‌نهاد شاخص و فعال در نظر گرفته و دراختیار آن‌ها قرار دهد تا بتوانند در جهت تحقق اهداف کنوانسیون گام‌های موثری را بردارند.
کاظم البرزکوهی عضو انجمن ضایع نخایی ایران در ادامه این مراسم پیامی‌ را به زبان انگلیسی برای رئیس سازمان ملل جهان قرائت کرد.

منبع: رقیه بابایی، سایت کانون معلولین توانا، ۱۵ آذر ۱۳۹۴

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *