انتشار کتاب “معماران فرهنگ ناشنوایی در ایران”

انتشار کتاب “معماران فرهنگ ناشنوایی در ایران”

دفتر فرهنگ معلولین نزدیک به دو سال است مشغول تألیف کتابی جامع و مستند درباره شخصیت‌هایی است که به فرهنگ ناشنوایان ایران سر و سامان دادند، برای ناشنوایان نظام آموزش و پرورش تأسیس کردند، مجله و نشریه راه‌اندازی کردند، چاپ و نشر و تألیف کتاب را فعال کردند و خلاصه فرهنگ ناشنوایی را بنیان نهادند. این کتاب 30 شخصیت را در یک سده اخیر شناسایی و معرفی کرده است. اولین شخصیت مرحوم جبار عسکرزاده مشهور به باغچه‌بان یا جبار باغچه‌بان است. پس از او شاگردان آن مرحوم مثل سیدرضا قلی شهیدی، محسن میرلوح موسوی، علی سرتیپی، جولیا آن آلیور، کامران رحیمی، حسین گلبیدی، محمود پاکزاد، خسرو گیتی، نسرین ظلی، پریچهر غفوریان و … در فهرست این کتاب دیده می‌شوند.
این شخصیت‌ها به عنوان خادمان، سلسله جنبانان و بنیانگذاران، بعضاً ناشنوا هستند؛ در بین آنها افرادی مثل خانم ثمینه باغچه‌بان و آقای حسین گلبیدی که از نعمت شنوایی برخوردارند وجود دارد. فرهنگ ناشنوایی یکی از فرهنگ‌های اصیل و دارای مبانی و ضوابط منطقی است؛ این فرهنگ به دلیل اینکه توسط انسان‌های شریف، دلسوز، پاکباز، پاک دست، فکور و مبتکر تأسیس شده، هر چه بر آن زمان می‌گذرد، ابعاد و قوت‌های آن بیش از پیش آشکار می‌گردد.
این کتاب به روش علمی توانسته به خوبی ابعاد فرهنگ ناشنوایی و شخصیت‌های مؤثر در معماری آن را معرفی کند. اسم و عنوان جذاب و مطلوبی هم برای آن انتخاب شده و آن را “معماران فرهنگ ناشنوایی در یک سده اخیر ایران” نام نهاده‌اند.
شیوه مؤلفان صرفاً زندگی‌نامه نگاری نیست و علاوه بر زندگی‌نامه نخبگانی که در تأسیس و تداوم فرهنگ ناشنوایی مؤثر بوده‌اند، به کارنامه آنها، عصر و ویژگی‌های دوره‌ای که در آن می‌زیسته‌اند، تحولات اجتماعی و فرهنگی ناشنوایان هم با دقت و وسواس پرداخته‌اند. این کتاب دارای فصل‌های زیر می‌باشد:
فصل نخست: جبار باغچه‌بان معمار اصلی فرهنگ ناشنوایی
در این فصل به زندگی‌نامه، خدمات و فعالیت‌ها، آثار و تداوم راه باغچه‌بان می‌پردازد.
پس از باغچه‌بان به نقش فرزندان در استمرار خط فرهنگی پدر یعنی ثمین، ثمینه و دیگر اعضای خانواده می‌پردازد.
فصل دوم: رضا قلی شهیدی استمرار راه استاد
این فصل به زندگانی، فعالیت‌ها، آثار و دیدگاه‌های آقای شهیدی و اعضای خانواده مثل شیدا شهیدی می‌پردازد.
فصل سوم: حسین گلبیدی و بسط روش باغچه‌بان در اصفهان
این فصل به زندگی‌نامه، فعالیت‌ها، دیدگاه‌ها و خدمات مرحوم گلبیدی و همکارانش در اصفهان می‌پردازد.
فصل چهارم: توسعه شیوه باغچه‌بان در دیگر شهرها
این فصل به فعالیت‌های فرهنگی در زمینه ناشنوایان در تبریز، مشهد و شیراز می‌پردازد.
فصل پنجم: شاگردان و رهروان باغچه‌بان در تهران
در این فصل حدود 20 شخصیت که در مکتب باغچه‌بان پرورش یافتند هر چند بعضاً خود مدارس مستقلی گشودند، معرفی می‌شوند. زندگی‌نامه، خدمات و جنبه‌های مختلف شخصیتی و کاری آنها توضیح داده شده است.
این کتاب برای اولین بار به صورت مجموعی هم به شخصیت‌ها و هم به مجموعه مباحث و موضوعات مرتبط به هم می‌پردازد. قبلاً کتاب‌هایی به یک فرد و یک یا چند موضوع می‌پرداخت و تا کنون مجموعه شخصیت‌های مؤثر و بنیانگذار و مجموعه مسائل و موضوعات موجود در بستر تحولات ناشنوایی ایران یک جا بحث و بررسی نشده بود و این کتاب این ویژگی را دارد و از این جهت اهمیت خاص دارد.
این مرکز درصدد تألیف و نشر اثر دیگری با عنوان “تاریخ ناشنوایی ایران” است. قبلاً هم کتاب “حقوق معلولان ایران” را تألیف کرده است.
امید است کتاب معماران فرهنگ ناشنوایی ایران هر چه زودتر به دست پژوهشگران و اهل مطالعه برسد.
مؤسسات و اشخاصی که خواهان این اثر هستند می‌توانند از طریق سایت، ایمیل و تلفن‌های دفتر فرهنگ معلولان تماس گرفته و درخواست نمایند.

—» دانلود متن کامل کتاب(pdf) ؛ html

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *