دومین نشست مشورتی صلیب سرخ و هلال احمر درباره معلولین در تهران

دومین نشست مشورتی فدراسیون بین المللی جمعیت های صلیب سرخ و هلال احمر
در خصوص روش های ارتقای کیفیت زندگی معلولین جسمی و ذهنی در تهران

33,photo_2015-11-10_17-39-10در نشست مشورتی تهران مطرح شد:
ایجاد فرصتی برای معلولین به منظور داشتن یک زندگی عادی
دومین نشست مشورتی فدراسیون بین المللی جمعیت های صلیب سرخ و هلال احمر در خصوص روش های ارتقای کیفیت زندگی معلولین جسمی و ذهنی در تهران برگزار شد.
به گزارش خبرگزاری مهر به نق از دفتر کمیته بین المللی صلیب سرخ در تهران، جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران و فدراسیون بین المللی جمعیت های صلیب سرخ و هلال احمر، دومین نشست مشورتی را در خصوص روش های ارتقای کیفیت زندگی معلولین جسمی و ذهنی برگزار کردند.
این نشست سه روزه با هدف ارائه توصیه های نهضت بین المللی صلیب سرخ و هلال احمر برای کمک به معلولین و یافتن راه های عملی برای رفع موانع پیشرفت آنها در اجتماع برگزار می شود.
آقای محمد شهاب الدین محمدی عراقی، مدیر کل امور بین الملل و حقوق بین المللی بشردوستانه در این رابطه گفت: رسیدگی به موانع اجتماعی پیشرفت معلولین یکی از مسئولیت های سازمانهای بشردوستانه است. شرکای ما در نهضت بین المللی صلیب سرخ و هلال احمر از ظرفیت و تخصص خود استفاده می کنند و در جهت کاهش آلام افرادی که نیاز های خاص دارند منابع خود رو بسیج می کنند و تبادل دانش انجام می دهند.
به گفته وی جمعیت هلال احمر ایران تلاش های خود را بر کمک رسانی به معلولین متأثر از بلایای طبیعی متمرکز کرده است. در عین حال، کاهش خطراتی که این افراد در بلایای طبیعی با آن مواجه هستند نیز از اولویت های جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران است.
همچنین اولیویه مارتین، رئیس نمایندگی کمیته بین المللی صلیب سرخ در ایران اظهار داشت: افرادی که دچار معلولیت هستند برای داشتن یک زندگی عادی با مشکلات متعددی مواجه اند. آنها اغلب با مشکلاتی همچون در حاشیه قرار گرفتن، برچسب خوردن و عدم شمول در اجتماع دست و پنجه نرم می کنند. ما دوره ها و برنامه های اقتصادی خرد و گوناگونی را برای کمک به آنها اجرا می کنیم تا به عضوی سازنده از جامعه بدل شوند.
وی افزود: این برنامه ها شامل تسهیلات نقدی برای ایجاد کسب و کارهای کوچک، و یا آموزش مهارت های جدید و یافتن شغل هستند. اما هنوز کارهای زیادی باید انجام شود که از این رو ما چارچوب راهبردی شمول معلولیت را در سطح نهضت ایجاد کردیم که سیاست های راهبردی در این زمینه را در طول چهار سال پیش رو ارائه خواهد کرد.
این دومین نشست مشورتی است که با حضور ۱۲ جمعیت ملی از کشورهای استرالیا، کامبوج، کلمبیا، کوبا، غنا، اندونزی، ایران، نروژ، سومالی، سودان، فلسطین، و ویتنام به همراه فدراسیون بین المللی جمعیت های هلال احمر و صلیب سرخ برگزار می شود.
اولین نشست مشورتی در سال ۲۰۱۳ برگزار شد و تمرکز آن بر تقویت تلاش های نهضت در ترویج شمول معلولیت و تصویب قطعنامه ای دراین باره بود. نشست دوم در صدد ادامه این حرکت است: قطعنامه مروج شمول معلولیت توسط ۱۸۶ جمعیت ملی صلیب سرخ و هلال احمر در جلسه جهانی ماه دسامبر به تصویب خواهد رسید.
کمیته بین المللی صلیب سرخ فعالیت هایی را به نفع معلولین، به طور مستقیم و یا با همکاری دولت ها و جمعیت های ملی، در جریان مخاصمات مسلحانه یا شرایط خشونت آمیز انجام می دهد. کمیته بین المللی صلیب سرخ همچنین از برنامه های جمعیت های ملی که به نیاز های ویژه معلولین می پردازند حمایت می کند و تخصص و توصیه های لازم را در اختیار آنها قرار می دهد.

33,photo_2015-11-10_17-38-50استقرار مرکز آموزش بین المللی توانبخشی جسمی در ایران
هلال احمر و کمیته صلیب سرخ توافق کردند؛
استقرار مرکز آموزش بین المللی توانبخشی جسمی در ایران
رئیس نمایندگی کمیته بین المللی صلیب سرخ در ایران، از استقرار مرکز آموزش بین المللی توانبخشی جسمی در ایران خبر داد.
به گزارش خبرگزاری مهر، اولیویر مارتین در نشست مشورتی شمول معلولیت که با همکاری مشترک کمیته بین المللی صلیب سرخ، جمعیت هلال احمر ایران و فدراسیون بین المللی صلیب سرخ و هلال احمر در تهران کار خود را آغاز کرد، با بیان اینکه کمیته بین المللی صلیب سرخ، تجربه و تخصص گسترده ای در توانبخشی جسمی دارد، افزود: این کمیته و جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران سابقه طولانی همکاری در این زمینه دارند.
وی با اشاره به اینکه بیش از ۱۰ سال است با جمعیت هلال احمر ایران در خصوص ارائه آموزش های خطرات ناشی از مین به جمعیتهای آسیب پذیر در مناطق آلوده به مین در ایران همکاری می کنیم، ادامه داد: برپایه چنین مشارکت موفقی، هر دو سازمان توافق کردند تا همکاری های خود را در زمینه توانبخشی جسمی با استقرار مرکز آموزشی بین المللی توانبخشی جسمی در ایران و با توسعه مشارکت میان خود فراتر از مرزهای کشور گسترش دهند.
رئیس نمایندگی کمیته بین المللی صلیب سرخ در ایران تصریح کرد: با وجود کنوانسیون سازمان ملل درباره حقوق اشخاص دچار معلولیت، کماکان اشخاص معلول با موانع متعددی برای مشارکت در جوامع مواجهند. موانع محیطی، ارتباطی، نهادی و رفتاری به تبعیض و معضلات معلولین دامن می زنند اما تمامی این موانع قابل پیشگیری هستند.
مارتین با بیان اینکه معلولین اغلب از وضع سلامت ضعیف تر، سطح تحصیلات پایین تر و فرصت های اقتصادی کمتری برخوردارند، افزود: کمیته بین المللی صلیب سرخ بر این باور است که نهضت بین المللی صلیب سرخ و هلال احمر مسئولیت و نقش مهمی در رفع این موانع برعهده دارد تا به معضلات قابل پیشگیری رسیدگی کرده و افراد دچار معلولیت را برای غلبه بر چالش های زندگی توانمند سازد.
وی با اشاره به اینکه کمیته بین المللی صلیب سرخ از سالها پیش بر پیشگیری از معلولیت با ارائه خدمات توانبخشی جسمی و ترویج معاهدات منع استفاده تسلیحاتی متمرکز شده است‏، افزود: کمیته بین المللی صلیب سرخ به ارائه تخصص، توصیه و حمایت از جمعیت های ملی که علاقه مند به اجرای برنامه هایی برای پاسخ دهی به نیازهای ویژه معلولین هستند، ادامه خواهد داد.

منبع: خبرگزاری مهر ؛ سایت کانون معلولین توانا، 13 آبان 1394

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *