در حاشیه برگزاری مسابقات انتخابی داوطلبان مسابقات ابیلیمپیک 2016 فرانسه

مسابقات انتخابی ابیلیمپیک 2016 فرانسه در مجتمع رعد برگزار شد
جمعه هشتم آبان ماه آزمون انتخابی مسابقات ابیلیمپیک 2016 فرانسه با حضور 37 شرکت کننده از 15 شهر کشور در مجتمع آموزشی نیکوکاری رعد برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی مجتمع رعد؛ این آزمون بر اساس استانداردهای اعلامی از سوی برگزار کننده مسابقات بین المللی مهارت ویژه افراد دارای معلولیت برای انتخاب نفرات برتر و اعزامی به مسابقات ابیلیمپیک 2016 در کشور فرانسه برگزار شد.
3بر پایه این گزارش در این آزمون توان یابان واجد شرایط در چهار رشته عکاسی، طراحی صفحات وب، طراحی پوستر و نقاشی با حضور داوران متبحر از اساتید دانشگاهی در واحد آموزش مجتمع آموزشی نیکوکاری رعد به رقابت پرداختند.
این گزارش می افزاید نفرات برتر این آزمون برای شرکت در اردوی نهایی به سازمان فنی و حرفه ای کشور معرفی خواهند تا بعد از گذراندن اردوی آمادگی و شرکت در مسابقات نهایی فروردین ماه سال 96 برای حضور در مسابقات بین المللی مهارت های فنی حرفه ای به فرانسه اعزام شوند.
شایان ذکر است برگزاری مسابقات ابیلیمپیک هر 4 سال یک بار به صورت بین المللی اجرا می شود، فرصت مناسبی است تا عزیزان توان یاب ایرانی شایستگی های خود را در عرصه های جهانی به اثبات برسانند.

مهندس منصور برجیان مدیر عامل انجمن آفرینش های هنری معلولان ایران:
منصور برجیان مدیر عامل انجمن آفرینش های هنری معلولان ایران هنگام بازدید از برنامه آزمون مسابقات انتخابی داوطلبان مسابقات ابیلیمپیک 2016 فرانسه در مجتمع رعد گفت: من واقعا از بعضی از کارهای دوستان شرکت کننده لذت بردم اما اگر اشتباه نکنم نحوه ی داوری بین شرکت کنندگان اینگونه است که کارهای نهایی را بررسی کرده و در نهایت بهترین اثر را انتخاب می کنند.
به گزارش روابط عمومی مجتمع رعد؛ وی در ادامه افزود: اگر نظر من را خواسته باشید بهتر است مانند مسابقات پاراالمپیک می بود که در آنجا نوع معلولیت ملاک ارزیابی قرار می گیرد به عنوان مثال معلولین از دو پا با یکدیگر یا نابینایان و یا ناشنوایان هر یک در گروه مخصوص خود در رقابت شرکت داده می شوند.
مدیر عامل انجمن آفرینش های هنری معلولان ایران که تاکنون چندین جشنواره در حوزه معلولیت ار برگزار کرده است افزود: در جشنواره کاریکاتور _ پوستر که برگزار شد آنجا هم به داوران توصیه کردم که تنها به طرح نگاه نکنید مجموعه را در نظر بگیرید و یک امتیاز را برای پارامترهای مختلف منظور کنید.
برجیان در پایان برای شرکت کنندگانی که در نهایت راهی مسابقات فرانسه خواهند شد آرزوی موفقیت کرد و گفت: امیدوارم تمام عزیزانی که راهی مسابقات نهایی در فرانسه می شوند بتوانند با حضور پرتوان و چشمگیر خود مدالهای رنگارنگی را برای کشورمان به ارمغان آورند. همچنین از مسولان برگزاری مسابقات که زحمت هماهنگی این رویداد را بر عهده داشته اند قدردانی می کنم.

دکتر کامران عاروان مدیر عامل جامعه معلولان ایران:
هشتم آبان ماه مسابقات ملی مهارت افراد دارای معلولیت با حضور 37 نفر از 15 شهر کشور در مجتمع آموزشی نیکوکاری رعد برگزار شد.
تعدادی از شرکت کنندگان این رقابت به مرحله نهایی راه یافته و پس از گذراندن اردوی آمادگی در سازمان فنی و حرفه ای کشور و شرکت در آزمون نهایی به مسابقات جهانی در فروردین ماه 96 در فرانسه راه خواهند یافت.
همزمان با برگزاری این آزمون دکتر کامران عاروان مدیر عامل جامعه معلولان از محل برگزاری مسابقات بازدید کرد و در گفت و گو با خبرنگار روابط عمومی مجتمع رعد به سوالات زیر پاسخ داد.
●نظر شما درباره برگزاری این آزمون در موسسه رعد چیست؟
_ تاکنون چندین المپیاد فنی و حرفه ای ویژه افراد معلول برگزار شده است و امید است که با کمک سازمان های دولتی گسترش بیشتری بیابد و استعدادهای مختلف از سراسر کشور شناسایی کنیم.
در هر استانی افراد زیادی هستند که در زمینه های مختلف مرتبط با المپیاد، خبره شده اند.
ما می توانیم از این جمعیت زیاد با استعداد های مختلف استفاده کرده و یک المپیاد در سطح عالی سازماندهی کنیم.
خوشبختانه دوستان ما در بخش خصوصی همواره تلاش لازم را در این زمینه انجام داداه اند و بدنه ی نخبگان جامعه را می شناسند و با آنها در ارتباطند چه انجمن هایی مثل مجتمع رعد و انجمن باور که در برگزاری این رقابت حضور مستقیم دارند و چه انجمن های دیگر که می توانند به برگزاری آن کمک کنند.
●پشنهاد شما برای هرچه بهتر برگزار شدن این المپیاد در آینده چیست؟
_به نظر بنده بهتر است این المپیاد به بخش غیر دولتی واگذار شود و بخش دولتی حمایت و نظارت لازم را انجام دهد که بتوانیم تعداد بیشتری از داوطلبان را از سطح کشور جمع آوری کنیم ما در روستاها بسیاری از افراد دارای معلولیت را داریم که مستعد و هنرور هستند که باید به طور صحیح و دقیق اخبار به آنها اطلاع رسانی شود.
●در واقع یک فراخوان گسترده و عمومی لازم است؛ درست است؟
_بله؛ باید یک فرجه زمانی مناسب در نظر گرفته شود به نظر من باید که با تعامل بیشتر بخش خصوصی و دولتی با یکدیگر و برنامه ریزی دقیق از سال قبل تمهیدات لازم پیش بینی شود که در زمان برگزاری المپیاد آمادگی های لازم وجود داشته باشد و شرکت کنندگان هم زمان مناسبی برای تمرین در اختیار داشته باشند.
در واقع برنامه ریزی پیشرفته برای سنوات بعد از همین حالا باید صورت بگیرد و سعی شود که به قولی شب امتحانی نباشیم. اگر اردوهای تمرینی در نظر گرفته شود بسیار خوب است باید از اساتید مجرب در این زمینه کمک بگیریم.
●و سخن آخر؟
_ بچه ها را رها نکنیم همچنان که برای المپیادهای دیگر یک سری امتیازات در نظر می گیریم، نخبگان دارای معلولیت کشور را هم از یاد نبریم و از آنها هم حمایت و پشتیبانی کنیم به عنوان مثال برای آنها امتیازاتی از قبیل ورود به دانشگاه و مشاغل مختلف در نظر بگیریم و حمایت مالی را هم از یاد نبریم چرا که تمام فعالیت های این قشر حساس مستلزم هزینه است و خیلی از آنها از طبقات مرفه جامعه نیستند نمی گویم قول بدهیم اما به فکر آنها باشیم.

ترانه میلادی گرافیست برجسته دارای معلولیت:
در حاشیه برگزاری مسابقات انتخابی داوطلبان مسابقات ابیلیمپیک 2016 فرانسه در گفت و گو با خبرنگار روابط عمومی مجتمع رعد به سوالات زیر پاسخ داد.
●تاثیر برگزاری المپیادهای مهارتی _ تخصصی افراد دارای معلولیت کشور را چطور ارزیابی می کنید؟
مسابقات ابیلیمپیک سالیان زیادی است که در جهان برگزار می شود و این نهمین دوره از برگزاری مسابقات است اصولا بحث شناسایی توانمندی های افراد دارای معلولیت و عرضه آن به جامعه با دو هدف صورت می گیرد؛ اول اینکه معلولان را ترغیب به فعالیت های اجتماعی بیشتری می کند و به خودکفایی و استقلال فردی سوق می دهد و دیگر اینکه افراد سالم را با توانایی ها و قابلیت های این افراد آشنا می کند که از این منظر رویداد مهمی تلقی می شود.
●نقش سازمان فنی و حرفه ای را در این زمینه تا چه حد موثر تلقی میکنید؟
در ایران سازمان فنی حرفه ای به تازگی وارد این وادی شده است در صورتی که به زعم ما فعالان حوزه ی معلولان جامعه، این مهم باید یکی از وظایف اصلی این سازمان باشد و حتی وزارت کار هم می تواند هم­دست توانمند سازی و آموزش مهارت های لازم به افراد دارای معلولیت باشد.
متاسفانه باور غلطی که وجود دارد این است که هر چیزی که مرتبط با افراد دارای معلولیت باشد، انتظارات ؛ متوجه سازمان بهزیستی است در صورتی که زندگی یک فرد معلول هم مانند سایر افراد جامعه دارای جنبه های مختلفی است که هر کدام از سازمان های مربوطه باید مسئولیت خود را در این زمینه بر عهده بگیرند اشتباه است که بخث مهارت آموزی، تحصیلات، اشتغال، ازدواج را از سازمان بهزیستی انتظار داشته باشید.
●سازمان های مردم نهاد تا چه حد میتوانند تاثیرگذار باشند؟
_سازمان های مردم نهاد از مدتی پیش مشارکت خود را در این زمینه اعلام کردند و از سازمانهای دولتی هم خواستند که مسئولیت خود را جدی بگیرند ما به تازگی توانستیم نمایندگان بهزیستی و سازمان فنی و حرفه ای را سر یک میز بنشانیم که همکاری های لازم را با هم داشته باشند در کشورهای پیشرفته این رویداد به صورت یک روز ملی در تقویمشان ثبت می شود و این مسابقات هم به صورت سالیانه برگزار می شود و به فرد برگزیده فرصت رقابت در سطح جهانی داده می شود متاسفانه ما در کشورمان به دلیل نداشتن هماهنگی های لازم بین سازمانهای ذی ربط ؛ زمان بسیاری را از دست دادیم و به کیفیت مد نظرمان در این زمینه دست پیدا نکردیم اما در هر حال به قدمی که برداشته ایم امیدواریم و هدفمان این است که به صورت یک برنامه ی مدون و تقویمی دربیاید.
●سطح این المپیاد را در کشورمان چگونه ارزیابی میکنید؟
ما خوشبختانه افراد مستعد و با قابلیت های بالای زیادی در کشور داریم اما متاسفانه هنوز با استانداردهای جهانی فاصله زیادی داریم و آن هم به این خاطر نیست که بچه ها تلاش خود را نکرده اند بلکه زمینه لازم برای پیشرفت وجود نداشته است و آموزش های به روز در دسترس این افراد نبوده است و به همین خاطر امکان حضور در سطح جهانی نداشته اند.
●آیا تبلیغات لازم در این زمینه صورت گرفته است؟
در این دوره از مسابقات به علت محدودیت زمانی که وجود داشت نتوانستیم تبلیغاتی که برای اطلاع رسانی در سطح کشور مد نظرمان بود را انجام دهیم ولی با این وجود از طریق سازمان های مردم نهاد توانستیم تعدادی از ماهرین را جذب کنیم. امید این است که بتوانیم با برنامه ریزی به انسجام و کیفیت مورد نظر در مسابقات برسیم.

دکتر حمید رضا اسماعیل بیگی؛ معاون دفتر توانپزشکی سازمان بهزیستی کشور:
با تاکید بر نقش سازمان بهزیستی کشور در برگزاری مسابقات ابیلیمپیک گفت: سازمان بهزیستی در این راستا نقش مهمی دارد که تا کنون به نحو احسن ایفای نقش کرده است. المپیاد افراد دارای معلولیت قدمت زیادی در کشور ندارد به غیر از چند بار که توسط تشکل­های غیر دولتی همچون مجموعه­های رعد و باور این قبیل کارها سازماندهی شده اند به همین دلیل در این زمینه نیاز به ساماندهی احساس می­شود که تاکنون مقدمات این کار به متولی­گری دولت با هماهنگی دو سازمان بهزیستی و فنی و حرفه ای همراه با مجموعه های رعد و باور انجام شده است.
به گزارش روابط عمومی مجتمع رعد؛ وی افزود : با وجود اینکه افراد دارای معلولیت بسیار مستعد و توانایی که در کشور داریم اما هنوز دبیرخانه ای که تشکیلات را از قبل فراهم کند، نداریم و افراد مستعد را بعد از شناسایی به سازمان معرفی می کنیم.
این کارشناس بهزیستی در پایان گفت: در حال حاضر از بین 49 رشته در 7 الی 9 رشته افراد مستعد داریم که از طریق حوزه توانبخشی سازمان بهزیستی به سازمان فنی حرفه ای، حوزه مسابقات معرفی می شوند.
منبع: سایت مجتمع رعد، 12 آبان 1394

منتخبان ابیلمپیک (المپیاد قابلیت های فنی و حرفه ای افراد دارای معلولیت) به شرح زیر می باشند:
1. برنامه نویسی؛ آقای مجید فرهنگ فر از یزد
2. طراحی اتوکد؛ آقای داوود ماسری فراهانی از تهران
3. طراحی پوستر؛ خانم ترانه میلادی از تهران
4. طراحی شخصیت؛ خانم مهسا خان احمدی از تهران
5. طراحی صفحات وب؛ مانی رضوی زاده از تهران
6. عکاسی فضای باز؛ آقای حامد راستی از فارس
7. نقاشی؛ محمدرضا جهان پناه از فارس
8. کنده کاری چوب؛ آقای محمد امیری از همدان

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *