بیانیه رسمی فدراسیون جهانی ناشنوایان (WFD) به مناسبت هفته جهانی ناشنوایان

بیانیه رسمی فدراسیون جهانی ناشنوایان (WFD)
به مناسبت هفته جهانی ناشنوایان
٢١ تا ٢٧ سپتامبر ٢٠١٥

ترجمه: سرگل صفائی

wfd2015امسال، هفته جهانی ناشنوایان با موضوع “با حق داشتن زبان اشاره، كودكان ناشنواى ما توانمند مى شوند!” از ٢١ تا ٢٧ سپتامبر ٢٠١٥ برگزار خواهد شد.
خوب است بدانیم که :
در مقالات شماره 2. 9، 21، 24، 30 کنوانسیون سازمان ملل در بخش حقوق افراد معلول (CRPD) و جامعه ناشنوایان ، در مورد زبان اشاره آمده است که:
فرزندان ناشنوا میتوانند استفاده از زبان اشاره و حق داشتن آن را بعنوان یک اصل از قوانین حقوق بشر و یک حق لازم از بدو تولد درخواست کنند.
در این مقاله ناشنوایان را بعنوان یک گروه اقلیت زبانی ( جامعه ناشنوا) به رسمیت میشناسد.
ناشنوایان متعلق به گروهی شناخته میشوند که از راه چشم و نگاه اطلاعات خود را مبادله مینمایند.و خواستار آن است که زبان اشاره به عنوان یک حق در دسترس افراد ناشنوا باشد.
و همانطور که در ماده 24 بخش 3 تبصره (ب) از کنوانسیون جهانی حقوق معلولین (CRPD) عنوان شده، دولت ها موظف به تسهیل یادگیری زبان اشاره و ارتقاء هویت زبانی جامعه ناشنوایان هستند.
شعار “با حق داشتن زبان اشاره، كودكان ناشنواى ما توانمند مى شوند”، زبان اشاره را به عنوان وسیله زبانی معتبر برای انتقال افکار، ایده ها و احساسات قلمداد مى كند.
این یک واقعیت پذیرفته شده و تصویب شده در ماده 2 کنوانسیون جهانی حقوق معلولین (CRPD) است . که زبان اشاره را برابر با زبان گفتاری مى داند.
به این ترتیب، يادگيرى زبان اشاره نبايد به عنوان آخرین راه حل، و گزینه نهایی مطلوب یا موقت برای کودکان ناشنوا باشد.
“با حق داشتن زبان اشاره، كودكان ناشنواى ما توانمند مى شوند” و همچنین تاكيد مى كند که استفاده از زبان اشاره مانع یادگیری یک زبان گفتارى نیست و سواد و زبان برابر با گفتار و ارتباط نیست.
توسعه زبان باید مقدم بر همه چیز باشد و توسعه گفتار مى تواند بعداً رخ دهد.
در مقابل، توسعه زود هنگام گفتار به تنهایی نمى تواند مهارت های زبان و سواد را تضمین کند.
مغز، بدون تحریک کافی در طول سال هاى حساس آموزش، از بدو تولد تا ٣ سالگی، ممکن است به اندازه ٣٠ درصد تحليل رود و کارآیی خود را از دست بدهد.
در واقع، نوزادان شنوا که والدينشان از زبان اشاره استفاده مى كنند فرصت برترى در برقراری ارتباط با والدينشان دارند. با توجه به حمایت ناکافی خانواده و جامعه در طول این دوره حساس برای یادگیری ، کودکان ناشنوا در یادگیری زبان هنگام شروع آموزش رسمی سرگردان مى شوند.
بنابراین برای کودکان ناشنوا از اهمیت زیادی برخوردار است كه قادر به استفاده از زبان اشاره در سال های اولیه پس از تولد و در تمامی دورانها و زمینه های زندگی باشند.
لینک وب سایت رسمی فدراسیون جهانی ناشنوایان:  http://wfdeaf.org/news/international-week-of-the-deaf-2015

منبع: سایت کانون ناشنوایان ایران، 29 شهریور 1394

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *