کسب رتبه برتر علمی فرهنگی در دومین جشنواره خودباوری

گزارش دومین جشنواره خودباوری

1-
روزهای 18 و 19 شهریورماه دومین جشنواره خودباوری اشتغال توان یابان توسط مجتمع آموزشی نیکوکاری رعد در شهرک قدس تهران برگزار شد. سال گذشته عنوان این همایش، اشتغال صرف بود و امسال عنوان آن، خودباوری تشکل‌ها و دستگاه‌های متولی و سازمان‌های حمایت‌گر اشتغال بود. از این‌رو عنوان اصلی و فرعی همایش اینگونه بود:
01جشنواره خودباوری: گردهمایی تشکل‌های همسو، دستگاه‌های متولی و سازمان‌های حمایت‌گر اشتغال توان‌یابان
شعار این جشنواره چنین است: فرصتی برای تعامل سازنده سمن‌های فعال در عرصه کارآفرینی، دستگاه‌های اجرایی و نهادهای حمایتی در زمینه طراحی مشاغل مناسب معلولان.
لوگو جشنواره امسال بسیار زیبا و به صورت چهارگوش و با کاشی‌کاری سبز و خطوط زرد و زمینه آبی لاجوردی طراحی و منتشر شده است:

حامی و پشتیبان امسال شرکت تولید کننده وسایل توان‌بخشی و پزشکی موژان طب است. دفتر فرهنگ معلولین رسماً دعوت شده بود و فضایی به عنوان غرفه هم برای نمایش محصولات داده بودند. گزارشی از رخدادها، تجارب و دیگر ابعاد این همایش عرضه می‌شود.
2-
این جشنواره شامل نشست عمومی (افتتاحیه و اختتامیه)، نشست مدیران و بالاخره نمایشگاه آثار بود. در افتتاحیه نمایشگاه وزیر تعاون، رفاه و کار آقای علی ربیعی با تولیدکنندگان و غرفه‌داران به گفت‌وگو پرداخت. جلسه اختتامیه نیز به تفصیل برگزار شد و شامل سخنرانی‌ها و اهداء جوایز بود.
در حیاط مجتمع رعد، مراکز مدعو غرفه داشتند و آثار خود را به نمایش گذاشتند. اما تقسیم و سازمان‌دهی در کار نبود و غرفه‌های هنری، رسانه‌ای، علمی و فرهنگی و آموزشی در کنار هم بودند. لازم به ذکر است مؤسسات و تشکل‌های معلولین چندگونه خط‌مشی و رویکرد دارند:
– آموزشی، برخی تشکل‌ها فقط به تعلیم می‌پردازند. اینگونه تشکل‌ها خود چندگونه است. تشکل‌هایی که به آموزش آشپزی یا به آموزش توانایی‌ها و مهارت‌های فکری مثل آموزش کامپیوتر، زبان اشاره و خط بریل می‌پردازند. همچنین مراکز هستند که به آموزش‌های دینی اهمیت می‌دهند. کلاس‌های آموزش روخوانی قرآن، قرائت، حفظ قرآن و احادیث معصومین(ع) و آموزش احکام را برگزار می‌کنند.
ـ تشکل‌هایی هستند که به کارهای هنری اقدام می‌کنند. آموزش مهارت‌های هنری مثل آموزش موسیقی، نقاشی و غیره یا تولید آثار هنری مثل جاجیم و قالی یا ظروف سفالی و غیره.
ـ مراکزی هستند فقط به رسانه اقدام دارند و خبررسانی و اطلاع‌رسانی در سرلوحه وظایف آنها است. اینان سایت یا نشریه راه‌اندازی کرده و مدیریت می‌نمایند.
ـ مراکزی هستند به ساخت و تولید وسایل و ابزارآلات ویژه معلولین اقدام می‌کنند. تولید عصا، ویلچر، سمعک و ده‌ها وسیله دیگر در برنامه آنها است.
ـ و بالاخره مراکزی رویکرد علمی و فرهنگی دارند. فرهنگ‌سازی از طریق تألیف کتاب یا نشریه و انتشار این مقولات در قلمرو آنها است.
02مشکلات، موانع و دردسرهای کارهای علمی و فرهنگی به‌ویژه مراکزی که دارای پروژه‌های ملی و ابتکاری هستند، بیشتر است. متأسفانه کمتر هم در چشم هستند و کمتر به آنها بها می‌دهند، با اینکه اساسی‌ترین و زیربنایی‌ترین امور بر عهده آنها است.
غرفه‌های دایر و موجود در حیاط مجتمع رعد غیر از 2 غرفه تماماً هنری و آموزشی بود. فقط دفتر فرهنگ معلولین و انجمن علمی و آفرینش‌های هنری به مدیریت مهندس برجیان کتب تولیدی آورده بودند. البته موسسه توانبخشی ولیعصر(عج) نیز چند عنوان کتاب آورده بود.
دفتر فرهنگ معلولین از نظر کمیت حدود 30 کتاب و نشریه و 25 عنوان کتاب گویا و بریل آورده بود.
اما نشست مدیران روز دوم ساعت 30/4 عصر شروع و تا ساعت 7 ادامه داشت. ابتکار خوبی است. برای هم‌افزایی و استفاده از تجارب یکدیگر چاره‌ای جز آشنایی با یکدیگر و معارفه و برگزاری جلسات گفت و شنود نیست.
مدیران به معرفی آثار، طرح‌ها و ایده‌های خود پرداختند اما وقت کافی برای دیالوگ و پرسش و پاسخ نبود. از این‌رو فقط به معرفی خود و مراکز پرداختند. امید است در سال‌های آتی یک روز کامل به نشست مدیران اختصاص یابد تا انتقال تجارب و استفاده از دستاوردهای دیگران امکان‌پذیر شود.
اما نشست پایانی و اختتامیه از ساعت 7 بعدازظهر پنج‌شنبه آغاز و تا 5/9 شب ادامه داشت. در ادامه پیام آقای نحوی‌نژاد معاونت توان‌بخشی سازمان بهزیستی توسط دکتر دواتگران مدیر دفتر توان‌‌بخشی سازمان قرائت شد. متن پیام قابل تأمل است. می‌توان بر آن خرده گرفت ولی در مجموع خوب بود. اما خود دکتر دواتگران نیز حدود یک ربع ساعت سخنرانی کرد و آراء خود را گفت. مهم‌ترین نکته‌ای که بیان کرد: در دهه‌های جدید توان‌بخشی ماهیتاً شده، کتاب، نشریه و رسانه جزء عناصر توان بخشی شده است. کتابخانه‌ها وقتی مجهز به کتاب بریل و گویا بشوند می‌توان مطمئن شد، تبعیض مرتفع شده و توان‌بخشی قابل تحقق است.
سپس هدایا جهت تقدیر از مراکز و شخصیت‌های برتر، اهدا شد. امسال این مراسم هم بهتر اجرا شد و تنوع بیشتر داشت یعنی برای هر تعداد تقدیرنامه، افراد تقدیرکننده عوض می‌شدند.دفتر فرهنگ معلولین در بخش علمی و فرهنگی حائز رتبه برتر شده و لوح و تندیس جشنواره را دریافت نمود. گزارش جامع افراد و مراکز برتر توسط خبرگزاری‌ها منتشر شده است.
3-
مسئولین و مدیران مجتمع آموزشی رعد با احترام کامل از مهمانان پذیرایی کردند و به قول معروف سنگ تمام گذاشته بودند. به رغم خستگی و تلاش شبانه روزی، اما در برخورد با مهمانان مدعو چهره‌ای گشاده و لبخند بر لب داشتند. ابتکارات جدیدی نسبت به سال قبل در کارشان بود. سال گذشته جلسه معارفه و هم‌افزایی و مباحثه مدیران نبود ولی امسال حدود 5/2 ساعت جلسه‌ای با شرکت مدیران و معرفی خودشان و برنامه‌هایشان برگزار شد. اما اشکالاتی هم بود که به اهمّ آن‌ها اشاره می‌شود:
– هر مدیر سوابق خود و تمامی تجارب خود را به میان می‌آورد و تلاش می‌کند کارهایش را به بهترین روش معرفی کند. لازم است با وزارتخانه‌های کار و رفاه یا حداقل سازمان بهزیستی هماهنگی شود و به مراکز و مدیران مدرک واقعی بدهند. مدارکی که تأثیر حقوقی داشته باشد. این شیوه ارزیابی و ارائه کارنامه کاری موجب می‌شود، رقابت سالمی پدید آید.
032- حضور مسئولین و مدیران در جمع مراکز باید جدی‌تر باشد. اینکه بعضی از مدیران فقط به غرفه‌ها بیایند و گفت‌وگویی باشد، دردی را درمان نمی‌کند. چرا هیچ‌یک از مدیران سازمان بهزیستی که در مجتمع حضور داشتند در جلسه مدیران نیامدند؟ آیا این بی احترامی به مدیران نبود؟ آیا مسئولین مجتمع رعد هماهنگی کردند و از آنان خواستند و آن‌ها نیامدند؟
حضور آنان هم نباید صوری باشد بلکه از قبل اعلام شود که مثلاً یک ساعت با دو تن از مدیران فلان سازمان یا وزارتخانه درباره فلان مبحث بحث و گفت‌وگو خواهد شد. مدیران مراکز پرسش‌های فراوان دارند، در ایام کاری که دسترسی به مدیران سازمان‌ها مشکل است و در چنین روزهایی هم مسئولین توجهی به آمدن در کنار مدیران مراکز ندارند. پس چه زمانی باید این دو گروه کنار هم بنشینند. کشور ما و نظام مدیریتی ما اسلامی است و از سیره نبوی و علوی باید پیروی کنیم. امام علی(ع) در مورد مدیریت معلولین به استاندارش مالک اشتر دستوراتی می‌دهد که به برخی از آن‌ها اشاره می‌کنم:
– فلا یشغُلَنّکَ عنهم بطرٌ فاِنّکَ لا تُعْذرُ بتضییع الصغیر لإحکامک الکثیر المهمّ
مقام و موقعیت تو را از آن‌ها (معلولین) غافل نکند؛ نمی‌توان به بهانه اینکه کارهای زیاد و مهم داری امور کوچک را رها کنی و به آن‌ها نپردازی.
– انّه لا تسکن نفوس الناس الی انّک قد قضیت حقوقهم بظهر الغیب دون مشافهتک بالحاجات و ذلک علی الولاة ثقیل
تأمین حقوق و نیازهای معلولان به روش مدیریت از پشت پرده و غیر حضوری مردم را راضی و قانع نمی‌کند و باید شفاف و حضوری به آنان خدمت کنی؛ البته این روش برای مسئولین سنگین است.
و تجلس لهم مجلساً تتواضع فیه، تخفض لهم فی مجلسک ذلک جناحک و تلین لهم کنفک فی مراجعتک و وجهک.
با آنان در یک جلسه بنشین و تواضع داشته باش همچون کبوترانی که بال خود را برای نشستن دیگران پهن کرده‌اند و به هنگام مراجعه و مواجهه با تو با آنان نرمش و مدارا داشته باش (بخشی از عهدنامه امام علی(ع) و مالک اشتر)
روشی واقعی که ائمه(ع) و حتی قرآن کریم توصیه کرده‌اند، مسئولین رده بالا، وزراء، معاونان وزیران، مدیران کل باید در کنار معلولین و خادمان معلولین نشسته و به روش انسانی گفت‌وگو نمایند.
البته امسال مدیران بیشتری حضور پیدا کردند و باید از همه آنان تشکر کرد. بالاخره رفتار آنان از نگاه مردم پنهان نمی‌ماند و مردم این زحمات و تلاش‌های آنان را با تشکر و قدرشناسی بدرقه کرده و در وقت مقتضی جبران می‌نمایند.
4-
04دفتر فرهنگ معلولین مثل سال گذشته در این جشنواره شرکت کرد. هم در نمایشگاه غرفه داشت و هم در نشست‌ها فعالیت داشت. سال گذشته و امسال بیشترین تولیدات علمی و فرهنگی متعلق به دفتر بود به طوری که برخی از بازدیدکنندگان با اعجاب و شگفتی به دفتر نگاه می‌کردند. با وجود کثرت آثار اما غرفه‌ای که به دفتر داده بودند هم کوچک و هم در محلی نامناسب قرار داشت. اگر نسبت به تعداد تولیدات، امکانات تخصیص یابد، مناسب‌تر است. امسال کارهای جدید دفتر عبارت بودند از:

الف) کتاب کاغذی
اصلی‌ترین فعالیت دفتر تولید و تألیف کتب مورد نیاز است و اولین مرکزی است که آثار مرجع و راهنما در موضوعات معلولین تولید می‌کند.
تألیفات امسال دفتر: 1- دانشنامه نابینایی و نابینایان 2- حقوق معلولین ایران 3- راهنمای فیلم‌های ویژه معلولین
اما کتب زیر چاپ که در غرفه صرفاً معرفی شد: 4- احکام ناشنوایان 5- احکام معلولین 6- فرهنگنامه مراکز معلولین 7- فرهنگنامه ابزارآلات ویژه معلولین 8- مأخذشناسی جامع خط بریل 9- مأخذشناسی جامع کتاب گویا 10- رسم المصحف بریل
ب) کتاب گویا
1- مجموعه اعجاز در قرآن کریم 2- مجموعه مولانا 3- صحیفه کامله سجادیه 4- مجموعه اقبال لاهوری
ج) کتاب بریل
1- قرآن الکریم، خط عثمان طه 2- مجموعه اسناد حقوق بشر
د) سایت اینترنتی
سایت دفتر با رویکرد پرداختن به مباحث علمی و آکادمیک جهت فرهنگ‌سازی دایر شده و همواره فعال بوده است. از نظر تعداد بازدیدکننده در ردیف سایت‌های فعال و پرطرفدار است.
05هـ) بانک اطلاعات
تأسیس نخستین بانک جهانی معلولین شامل شخصیت شناسی، کتب، ابزارآلات، مراکز و تشکل‌ها، نشریات، سایت‌های ویژه.
و) شبکه موبایلی
تأسیس و راه‌اندازی شبکه‌های موبایلی جهت گفت و شنود معلولان و گسترش فرهنگ تفاهم و گسترش وفاق جمعی.
ز) نشریه
سه شماره جدید نشریه که ویژه خط بریل است عرضه شد.

خط‌مشی دفتر فرهنگ معلولین فرهنگ‌سازی است. فرهنگ به عنوان اصلی‌ترین عنصر در توان دهی و توان‌بخشی به معلولین مورد توجه کارشناسان جدید است. معلولی که از نظر ذهنیت، امید و تفکر قدرتمند باشد می‌تواند بر همه مشکلات خود فائق آید. اما معلول ناتوان از نظر ذهنی و روحی هر چند امکانات کافی برای زندگی داشته باشد اما باز در حلّ مشکلات خود عاجز است. نیز خودباوری معطوف به فرهنگ است. مدیریت محترم مجتمع رعد و جشنواره خودباوری به ویژه جناب مهندس میرزا خانی، آقای مهندس عامری، خانم اکبری، خانم صادق‌پور، خانم داداشی و مدیریت محترم رسانه آقای محمدرضا دشتی لطف و مرحمت خاصی نسبت به دفتر داشته‌اند و همین‌جا برای چندمین بار از آنان تشکر می‌نماییم.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *