برگزاری اولين دوره آموزش قالی بافی نابينايان در ايران

برگزاری اولين دوره آموزش قالی‌بافی نابينايان در ايران

1442044613445_43698رئيس مرکز آموزش فنی و حرفه‌ای خواهران شاهرود از ابداع روشی برای تشخيص رنگ‌ و قالی‌بافی نابينايان توسط نابينای شاهرودی خبر داد و گفت: اولين دوره آموزش قالی‌بافی ويژه زنان نابينا و کم‌بينا به همت مرکز آموزش فنی و حرفه‌ای خواهران شاهرود‌، در اين شهرستان برگزار شد.
پروين مقدس در اين خصوص اظهار کرد: اين دوره آموزشی با همکاری بهزيستی و در محل شرکت تعاونی مرواريد کوير شاهرود و منطبق بر استانداردهای آموزش فنی و حرفه‌ای به اجرا در آمده است.
وی افزود: اين دوره به‌عنوان اولين آموزش رسمی و کلاسيک در حرفه قالی‌بافی به دختران نابينای استان است که در کشور نيز برای اولين بار در اين حجم و رشته برگزار می‌شود.
مقدس با تاکيد بر اينکه مربی نابينای اين دوره موفق به ابداع روش‌هايی گرديده که قالی‌بافان نابينا بدون کمک سايرين، به تشخيص رنگ‌ها و بافت فرش بپردازد، خاطرنشان کرد: بر اين اساس تمهيدات لازم برای آشنايی اين مربی روشن‌دل با شرايط خاص(خط بريل) و نيز استانداردهای فنی و حرفه‌ای فراهم شد تا استانداردهای قالی‌بافی ويژه نابينايان به نگارش در آيد.
رئيس مرکز آموزش فنی و حرفه‌ای خواهران شاهرود همچنين تصريح کرد‌: اين دوره آموزشی بر اساس تفاهم‌نامه منعقد شده بين اداره کل آموزش فنی و حرفه‌ای استان سمنان و اداره کل بهزيستی اجرايی، و طی آن 51 نفر از روشندلان به‌صورت رايگان، آموزش قاليبافی ديدند.
مقدس با بيان اينکه کليه کارآموزانی که در اين طرح، گزينش و به کارگاه معرفی شدند کم بينا و نابينا بوده و دارای حداقل مدرک تحصيلی کارشناسی در رشته‌های مختلف هستند، ابراز اميدواری کرد: با اجرايی شدن اين طرح شاهد افزايش اشتغال‌زايی برای جامعه نابينا در استان و سطح کشور باشيم.
منبع: ایسنا، 22 شهریور 1394؛ سایت شمعدانی

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.