سفرهای دریایی تجربه ای نو و به یاد ماندنی برای معلولان

سفرهای دریایی تجربه ای نو و به یاد ماندنی برای معلولان

دریانوردی به صورت گسترده از زمانی آغاز شد که کاشفان درجستجوی سرزمینهای نو و ناشناخته عزم سفرکردند و به دنبال افقهای جدید دل به دریا زدند، براثر همین کنجکاوی و شور و شوق دریانوردان بود که سرزمینهای جدیدی همچون آمریکا , استرالیا , نیوزلند و بسیاری ازجزایر کوچک و بزرگ دراقیانوسهای اطلس و آرام و هند شناخته شدند . ازجزایر ماداگاسکار درساحل شرقی آفریقا گرفته تا جزایرکوچک یخی درقطب شمال , سفرهای دریایی به طور جدی ازقرن ۱۵ میلادی آغاز شد و این پرتقالی ها , اسپانیایی ها و سپس هلندی ها بودند که درجستجوی طلا , ابریشم , نیشکروادویه به سرزمینهای جدید پا نهادند .
درقرن نوزدهم میلادی سفرهای دریایی رفته رفته حالت تفریحی به خود گرفتند و ازسال ۱۸۵۸ اولین کشتی های تفریحی درآبهای آزاد حضور یافتند . دهه ۱۹۳۰ میلادی دوران طلایی و رونق کشتی های تفریحی , مسافرتی می باشد و فصل جدیدی درتاریخ سفرهای دریایی دراین دهه آغاز گردید و کشتی های عظیم و مجللی همچون کوئین مری و کوئین الیزابت با ظرفیتی بالغ بر ۲۰۰۰ نفر درآبهای اقیانوس آرام و اطلس خود نمایی کردند .
کشتی های تفریحی شهرهایی شناور برآبند و تمامی امکانات رفاهی یک هتل لوکس را یک جادرخود جای داده اند . سفر باکشتی های مدرن دریایی , رضایت هرفرد درهرسن و باهرسلیقه ای را تامین می نماید . ازکودکان و نوجوانان گرفته تا زوجهای جوانی که درماه عسل هستند , ازافرادی که درجستجوی آرامش اند تا همسفرانی که علاقه مندبه مناظر بکرو رویایی هستند .
تماشای طلوع طلایی و غروب سحرانگیز خورشید ازفراز عرشه کشتی , فرصتی بی نظیرجهت استراحت , تمرکز اعصاب و گریز از زندگی پرجنب و جوش شهری , بازدید از چند مقصد زیبای گردشگری تنها درعرض چند روز و حس واقعی پرواز برفراز امواج سفید دریا همه و همه تجربه ای بی نظیر و بیاد ماندنی از سفر باکشتی را درذهن هر مسافربه یادگار می گذارند .

مهمترین امکانات کشتی های تفریحی
رستورانهای متعدد با غذاهای لذیذ و متنوع , فروشگاه خرید سوغات , عکاسخانه , سینما , استخر , سالنهای ورزشی و بدنسازی , آمفی تئاتر و سالنهای نمایش همراه با اجرای برنامه های سرگرم کننده , انواع بار و کافی شاپ و مهد کودک قسمتی ازامکانات این شهرهای شناور درآب هستند .

مهمترین ویژگیها و مزایای سفرهای دریایی بطور خلاصه عبارتند از :
تجربه زندگی در یک هتل لوکس با کلیه امکانات یک شهر .
صرف وعده های غذایی صبحانه , نهار و شام در رستورانهای کشتی بصورت رایگان .
بهره گیری از برنامه های متنوع تفریحی و نمایشی وبا کیفیت بطور رایگان .
بازدید از چند کشور باحال و هوای مختلف در مدت زمانی کوتاه .
بازدید از مقاصد بکر و دیدنی که معمولا”در سفرهای زمینی از آنها بازدید نمی شود .
امکان بازدید از چندین مقصد بدون نیاز به ورود و خروج به هتل شهرهای مختلف .
عدم نیاز به حمل اثاثیه و چمدانهای سنگین ازیک هتل به هتل دیگر .
دوری از استرس پروازهای هوایی و اضطراب ناشی از انتظار در فرودگاهها .
برخورداری از هوای پاک و مملو از اکسیژن دریا به دور از هرنوع آلودگی .

در بیشتر کشتی های تفریحی موجود در جهان امکانات ویژه ای برای مسافرین معلول درنظر گرفته شده است که به این قبیل گردشگران این اجازه را می دهد بدون دلواپسی ازامکانات و تجهیزات خاص در همه قسمت های کشتی های تفریحی رفت و آمد داشته و همانند سایر مسافرین کشتی ازلحظه لحظه سفردریایی خود لذت ببرند . عمده امکانات موجود درقالب کشتیهای تفریحی برای معلولان بشرح ذیل است :
آسانسور و بالابرهای ریلی برای ورود معلولان ازاسکله به داخل کشتی .
کابین های مجهز منطبق با استانداردهای موردنیازافراد دارای صندلی چرخدارهمراه با سرویس بهداشتی و حمام مناسب .
پیش بینی انواع امکانات مورد نیاز افراد با اختلالات بینایی و شنوایی ازقبیل دستگاههایی برای شنیدن برنامه های متنوع داخل کشتی برای نابینایان و زیرنویس رئوس برنامه های اجرایی برای ناشنوایان دردستگاههای پرتابل که دراختیاراین افراد قرارداده میشود .
نصب علائم راهنمای برجسته در کف عرشه و محلهای عمومی کشتی , آسانسورها و راهروها و کلیه محلهای عمومی برای نابینایان .
پیش بینی سرویس های عمومی بهداشتی ویژه معلولین در قسمت های عمومی کشتی .
استفاده از لیفت های مربوط به استخر و سونا lift pool برای معلولین و افراد با نارسایی در حرکت .
پیش بینی محلهای استقرار افراد دارای صندلی چرخدار در فضاهای عمومی و نمایش کشتی از قبیل سینماها , تئاتر و سالن نمایش , کازینو , رستورانها و کافی شاپ های کشتی .
استفاده از درب های اتوماتیک و آسانسورهای مجهز برای حمل ونقل معلولین در قسمت های مختلف کشتی .
پیش بینی کابین های قابل دسترس بصورت پراکنده و درتمام زوایای کشتی اعم از عرشه , بالکن , طبقات بالا و متوسط کشتی بمنظور برخورداری مسافرین معلول کشتی از کلیه امکانات موجود.

منبع: سایت آداک گردشگران معلولین، ۱۷ شهریور ۱۳۹۴

1 پاسخ دادن
  1. الهام یاقوتی
    الهام یاقوتی می گوید:

    سلام اگه این سفرهای دریایی برای ما فراهم لشود عالی میشود..من ازمشهد هستم..ممنون

    پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.