نخستین جشنواره تولید کتابهای صوتی

نخستین جشنواره تولید کتابهای صوتی در اصفهان

به گزارش ایران سپید با توجه به اینکه کتاب های خط بریل برای نابینایان بسیار محدود است بهترین جایگزین را می توان کتاب های گویا قرار داد که از چند سال گذشته کتاب ها توسط گویندگان خوانده می شود و فایل صوتی آن در اختیار نابینایان قرار می گیرد.
کتابهای صوتی متن کتابی است که توسط یک یا چند گوینده خوانده می‌شود و بصورت فایل صوتی درمی‌آید که در ابتدا با هدف نیاز نابینایان ارائه می شد اما اکنون با وجود سرگرمی های جدید، میل به درآمد بیشتر به دنبال ترویج مصرف گرایی و در نتیجه کاهش اوقات فراغت و مسایلی مانند آن باعث شده افرادی که زمان کمتری برای مطالعه دارن کتابهای گویا که به صورتmp3 در آمده را استفاده کنند.
می‌توان با استفاده از کتابهای صوتی زمان‌هایی را که به طور عادی از دست رفته محسوب می‌شوند، به بهترین زمان برای مطالعه تبدیل کرد.
کتابخانه فاطمه زهرا (س) و کتابخانه گویا بیش از 7 هزار کتاب صوتی در تمام مقاطع تحصیلی و موضوعات آزاد را جمع آوری کرده و در اختیار نابینایان و افرادی که خواهان استفاده از کتابهای صوتی هستند، قرار داده است.
در همین راستا کتابخانه گویا فاطمه زهرا (س) وابسته به سازمان فرهنگی تفریحی شهرداری اصفهان نخستین جشنواره تولید کتابهای صوتی استان اصفهان را با هدف تولید و جمع آوری کتابهای صوتی در دو بخش اصلی (رقابتی) و بخش ویژه کودک برگزار می کند.
ایجاد فرصت و زمینه ای برای علاقمندان به گویندگی از طریق ضبط کتاب های صوتی، ترویج فرهنگ مطالعه و فراهم نمودن امکان دسترسی آسان به کتاب از طریق فایل صوتی در هر زمان و مکان، شناسایی افراد مستعد و علاقمند به گویا سازی کتاب هم از دیگر اهداف این جشنواره است.
افرادی که علاقه مند هستند در این جشنواره شرکت کنند می توانند در بخش اصلی در موضوعات روانشناسی، شعر، داستان ، سلامت و تغذیه، حقوق شهروندی، اصفهان شناسی کتابی را انتخاب و آن را بخوانند در واقع فایل صوتی آنرا ایجاد کنند.
علاقه مندان تا پایان شهریور ماه فرصت دارند لوح فشرده فایل صوتی کتاب را به دبیرخانه جشنواره ارسال کنند، همچنین به نفرات برگزیده جوایز نقدی اهدا می شود.
منبع: روزنامه ایران سپید، 24 مرداد 1394

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.