با اين شهر ناشناخته آشنا شويد

با اين شهر ناشناخته آشنا شويد

يک عکاس، مجموعه آثارش از آسايشگاه معلولان جسمی و حرکتی شهيد فياض بخش مشهد را با رويکرد مستندگونه و انسان دوستانه به نمايش می گذارد.
يک عکاس، مجموعه آثارش از آسايشگاه معلولان جسمی و حرکتی شهيد فياض‌بخش مشهد را با رويکرد مستندگونه و انسان‌دوستانه به‌نمايش می‌گذارد.
مهدی حسينی درباره‌ی ايده‌ی برپايی نمايشگاه «نگاه» از عکس‌های اين آسايشگاه، اظهار کرد: آسايشگاه معلولان جسمی و حرکتی شهيد فياض‌بخش مشهد دومين مرکز بزرگ ايران در اين زمينه است که ۸۰ درصد هزينه‌های آن از بخش خصوصی تأمين می‌شود. اين مکان را عبدالله هنری پايه‌گذاری کرده و بعدها با تلاش‌های شهيد فياض‌بخش برای بازگرداندن آن به دست خيران، به نام او نامگذاری شد.
او ادامه داد: اين مرکز حدود ۵۳۰ معلول جسمی و حرکتی را تحت پوشش قرار داده است. وقتی وارد اين مرکز می‌شويد، انگار به يک شهر ناشناخته قدم گذاشته‌ايد. بخش‌های مختلفی مانند آب‌درمانی، فيزيوتراپی، گفتاردرمانی و کارگاه مشاغل برای معلولان در نظر گرفته شده است، اما به دلايلی اين مرکز در کشور شناخته‌شده نيست. نمايشگاه عکس‌های اين مرکز با هدف شناساندن آن و با رويکرد انسان‌دوستانه و مستندگونه برپا می‌شود.
اين عکاس همچنين بيان کرد: هزينه‌های اين مرکز بسيار بالاست و برای هر بيمار در هر ماه مبلغ زيادی خرج می‌شود. هزينه نگهداری معلولان از نوزاد تا بزرگسال در اين آسايشگاه در سال ۹۴ بالغ بر يک ميليون و ۴۰۰ هزار تومان است که فقط ۲۰ درصد آن را بهزيستی تأمين می‌کند و بقيه هزينه‌ها را متعمدان و خيران تأمين می‌کنند. برخی بيماران اين مرکز غيربومی هستند و تقدير اين‌گونه رقم می‌خورد که به اين مرکز منتقل و در آن نگهداری شوند.
در متن معرفی اين نمايشگاه آمده است: «سلامتی هميشه با معنی شکرگزاری همراه است. اين روزها که کسی تحمل کوچکترين سختی را ندارد و آسايش و لذت برای افراد به راحتی به فعل تبديل می‌شود، افرادی هستند که شکرگزارند، ويلچر خود را به حرکت درمی‌آورند، درد جسم و روح خود را با ديوارها و بغض‌های‌شان را با نگاه‌شان کنترل می‌کنند و زمانی که تو آن‌ها را در آغوش می‌گيری جنس ديوارش به جسم تبديل می‌شود و آرامش می‌گيرد. او بيدار است و به ما نگاه می‌کند.»
مهدی حسينی، دانشجوی رشته عکاسی خبری دانشکده خبر و عضو انجمن مطبوعاتی و انجمن عکاسان کشور است که نمايشگاه «نگاه» حاصل عکاسی او است. اين نمايشگاه با مشاوره‌ی محمدمهدی رحيميان و اديتوری ساسان پناهی برگزار می‌شود.
نمايشگاه «نگاه» از ۲ تا ۷ مردادماه از ساعت ۱۵ تا ۲۱ در شهر مشهد، ضلع جنوب غربی بوستان کوه‌سنگی، نگارخانه چارسوق، سالن‌های «ترمه‌چي» و «سلطانعلی مشهدي» ميزبان علاقه‌مندان خواهد بود. افتتاحيه اين نمايشگاه ساعت ۱۷ روز جمعه دوم مردادماه برگزار می‌شود.

منبع: جماران ؛ سایت شمعدانی، ۳ مرداد ۱۳۹۴

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *