بازوی پروتزی، همبازی جديد کودکان معلول در لگوسازی

1436852578434_4يک طراح کلمبيايی به نام «کارلوس تورس» از موسسه طراحی Umeå در سوئد، نوعی سيستم پروتزی خلاقانه ارائه داده که کودکان معلول را از انزوا و حس خود‌کم‌بينی نجات می‌دهد.
به گزارش سرويس فناوری ايسنا، دست مصنوعی اين مبتکر می‌تواند به اين کودکان در ساخت سازه‌های لگوی از پيش‌برنامه‌ريزی‌شده کمک کرده و به طور جدی به آن‌ها در بازپروری و غلبه بر ترومای از دست‌دادن جوارحشان کمک می‌کند.
کارلوس تورس برای ساخت اين پروتز مصاحبه‌هايی را با تکنسين‌های اورتوپد و روانشناس‌های کلينيک در کلمبيا انجام داد تا از اهميت چرخه‌های اجتماعی يک بيمار آگاهی يافته و چگونگی اثرگذاری اين سيستم بر ارتقای اعتماد به نفس او اطلاع يابد.
وی سپس به آزمايشگاه Lego Future و سازنده عروسک در دانمارک رفت تا ايده‌های خود را در قالب طراحی پروتز جديد ارائه دهد.
يکی از ويژگی‌های کليدی سيستم پروتزی IKO اين است که با استفاده از آن می‌توان لگوهايی را به همراه دوستان يا اعضای خانواده ساخت.
نمونه اوليه دست پروتزی جديد به کودکان امکان استفاده از قوه تخيل خود و خانواده‌ را برای ساخت بازوی خود با استفاده از ابزار لگو می‌دهد.
اين رابط دارای يک باتری، پورت شارژ، واحد پردازنده و يک جفت حسگر ميوالکتريک است که حرکت انتهای بازو را رهگيری کرده و آن را به يک سيگنال تبديل می‌کند.
يک جزء ماهيچه‌ای جداگانه اين سيگنال‌ها را دريافت می‌کند و چون مجهز به يک موتور و رابط‌های لگو است، در نهايت اتصالات مختلف را می‌توان به آن اعمال کرد.
تورس اين ابداع را بر روی يک کودک هشت‌ساله آزمايش کرد و يکی از لگوهايی که وی با کمک اين بازو ساخت، يک کشتی فضايی بود که مجهز به آجر سبک مقلد ليزر بود.
نتايج اين آزمايشات بهتر از حد انتظارات تورس بود و وی به دنبال تجاری‌سازی سيستم پروتزی خود است.
اين مبتکر درباره بهای احتمالی اين سيستم اطلاع‌رسانی نکرده اما اميدوار است بين دسامبر سال 2016 و اواسط سال 2017 آن را عرضه کند.
منبع: ایسنا ؛ سایت شمعدانی، 25 تیر 1394

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.