آیا معلولین در سفرهای هوایی ترس و اضطراب دارند؟

آیا معلولین در سفرهای هوایی ترس و اضطراب دارند؟

SideBull-PRM_Ambulift_docked_7252تحقیقات جدید درانگلستان نشان می دهد احتمال آنکه افراد معلول به علت ترس ازسفر هوایی امتناع کنند بطرز محسوسی بیشتر ازبقیه افراد است.
بااین حال تحقیقات نشان می دهد افراد معلولی که در 12 ماه اخیر سفر هوایی داشته اند مسافرانی مطمئن به سفرهوایی هستند که ازخدمات ویژه تسهیل کننده که شرکتهای هواپیمایی دراختیارشان قرارمی دهند راضی بوده و به احتمال زیاد چندین سفرهوایی درطول سال خواهند داشت . مقامات هواپیمایی کشوری CAA ازاین تحقیق برای ادامه همکاری ها با صنعت حمل ونقل هوایی و همچنین موسسات مرتبط استفاد می کنند تا بتوانند با بهبود اطلاعات موجود در مورد خدمات ویژه به مسافران معلول اطمینان خاطر دهند و سطح آگاهی معلولین از سفرهوایی را افزایش دهند .
CAA بااستفاده ازتوان تاثیرگذاری اطلاعات جدید خود تاکنون به بهبود کیفی اطلاعات موجود درمورد خدمات ویژه معلولین وتسهیل آن درشرکت های بزرگ هواپیمایی و تمامی فرودگاههای انگلستان کمک شایانی کرده است . تحقیقات CAA نشان می دهد در12 ماه گذشته افراد ناتوان و معلول بدلیل ترس ازوقوع حوادث غیرمترقبه بطور محسوسی تعداد کمتری سفر هوایی داشته اند . رویهم رفته , تنها 39 درصد افراد با نوعی ازمعلولیت بعنوان مسافرجدید شناخته می شوند به این معنی که درسال گذشته یک بار سفر هوایی داشته اند این آمار درافراد بدون معلولیت 52 درصد است .
بااین حال تحقیقات موید آنست که 78 درصد افرادی که قبل ازسفر تقاضای خدمات ویژه و نوع آن را درفرودگاه و یا شرکتهای هواپیمایی اعلام کرده اند وازتجربه سفر خود خیلی راضی بوده اند 54 درصد و افرادی که اعلام رضایت نسبی کرده اند 24 درصد بوده اند . همچنین این تحقیقات نشانگر آنست که افراد معلولی که مسافرجدید هستند به اندازه افراد سالمی که مسافر جدید بوده اند تمایل به داشتن سفرهای هوایی بیشتردرسال داشته اند . این بررسی مشخص می کند که یکی ازدلایل این تفاوت کلی مریوط به نگرانی در مورد دسترسی , ازجمله مشکلات حرکتی و ارتباطی و همچنین ترس ازوقوع حوادث غیرمترقبه می باشد بااین حال درصورتیکه مسافران جدید ازقبل عوامل فرودگاهها و شرکت های هواپیمایی را مطلع کرده و نیازخدماتی خود را اعلام کنند , رضایت ازسرویسهای ارائه شده بالاخواهد بود .
این یافته ها درتحقیق جدید مشتری محوری که CAA با هدف شناخت بیشتررفتار , نیازها و نگرش مردم نسبت به سفر هوایی انجام داده بود بدست آمده است . مدیر گروه برای سیاست تنظیم مقررات درCAA دراظهارنظری درمورد این تحقیق گفت درصورتیکه افراد با توانایی کم , ازقبل تقاضای خدمات ویژه را مطرح نمایند اغلب ازخدمات ارائه شده در فرودگاهها و توسط ایرلاین های هواپیمایی بسیار راضی بوده و درطول یک سال چندین بار سفرهوایی داشته و بطور قطع مسافرانی مطمئن ( به سفر هوایی ) خواهند بود . بااین حال تعداد قابل توجهی از افراد معلول هستند که شناخت کمی نسبت به سفرهای هوایی داشته و ترس زیادی ازوقوع حوادث غیرقابل پیش بینی دارند و شواهد نشان می دهد این گروه بندرت سفرهوایی داشته یا آنکه هرگز ازسفرهوایی استفاده نمی کنند .
متاسفانه عدم شناخت و نداشتن اطلاعات کافی خصوصا”درمورد تسهیلات ویژه مناسب که فرودگاهها و خطوط هوایی قانونا”مکلف به تامین آنها هستند تا معلولین وسالمندان بتوانند ازنقطه مبداء تا مقصد با سهولت و کمترین مشکل سفرکنند , یکی ازبزرگترین موانع برای استفاده ازسفرهوایی بشمار می رود . نقش ما به عنوان حامی مشتریان , دادن این اطمینان به مردم است که همه بطور عادلانه ای بتوانند ازپرواز هوایی استفاده کرده و تجربه لذت بخشی داشته باشند و ما با تدابیروشیوه های مناسبی که دراین صنعت بکار می بریم مانند اطلاع رسانی و تبلیغات درمورد تسهیلات ویژه برای بهبود و استمرارخدمات دردسترس , این مهم را به انجام می رسانیم .
یافته های دیگر دراین تحقیق نشان می دهد که :
– بطورکلی اعتمادعمومی زیادی نسبت به امنیت مسافرت هوایی و استانداردهای پرواز وجود دارد .
– عموما”مشتریان ازاطلاع رسانی خدمات درمورد انتخاب سفر هوایی رضایت کافی داشته اند , با این حال برخی گروهها شامل افراد معلولی که اخیرا”سفرهوایی نداشته و بالای 60 سال سن دارند اطلاعات کمتری دارند .
– دلیل اصلی مردم برای نداشتن سفرهوایی دائم و همین طور عدم استفاده ازسفرهوایی بیشترمحدودیت های مالی است . این تحقیق به منظور اطلاع رسانی به رویکردی مستدل و مستند مبتنی برمقررات انجام شده و درآینده ای نزدیک ازآن به منظور بهبود خدمات استفاده خواهد شد . سال گذشته CAA ازامکانات تحقیقاتی خود که بعنوان بخشی ازقانون حمل ونقل هوایی کشوری درسال 2012 معرفی شده بود برای ملزم کردن شرکت های بزرگ هواپیمایی و فرودگاهها جهت بهبود کیفیت اطلاع رسانی درمورد ارائه خدمات ویژه درپایگاه های اطلاع رسانی استفاده کرد .
ما از 50 شرکت هواپیمایی و تمامی فرودگاههای انگلستان خواستیم اطمینان یابند که این اطلاعات جامع تر , مفیدتر و قابل فهم تر تنها با یک کلیک ازصفحه اصلی وب سایتشان قابل دریافت می باشد .
همچنین ازمدیران پایگاه های اطلاعاتی درخواست کردیم که خط تماس تلفنی ویژه ایجاد نموده و دروب سایت های خود اطلاع رسانی کنند تا مسافرین بتوانند نیازخود به خدمات ویژه درپروازها را هماهنگ کرده و یا درصورت عدم رضایت اعتراض و شکایت خود را ارائه کنند .
منبع: global accessibility news ترجمه: شبکه مترجمین ایران ؛ سایت آداک گردشگران معلولین، 2 تیر 1394

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *