هاکی روی یخ

هاکی روی یخ معلولان و یا هاکی روی یخ با سورتمه (به انگلیسی: Ice sledge hockey) ورزشی است که بر اساس بازی هاکی روی یخ برای افراد معلول طراحی شده است. این ورزش در دهه ۱۹۶۰ در یک مرکز بازپروری در استکهلم سوئد ابداع شد. در حال حاضر این ورزش یکی از رشته های پرطرفدار در بازی‌های پارالمپیک زمستانی است.
دو مرد معلول از کشور سوئد در دهه [[۱۹۶۰ (میلادی)|۱۹۶۰}} تصمیم گرفتند با ساخت یک سورتمه ویژه با وجود معلولیت به ورزش هاکی روی یخ ادامه دهند. اختراع آنها شامل دو تیغه اسکیت بر روی یک قاب فلزی بود که اجازه حرکت را به سادگی به ورزشکار می‌داد. آنها سورتمه را به وسیله دو دستگیره دوچرخه برای میله های سورتمه به پایان بردند. با این وجود تفاوت چندانی میان سورتمه ساخت آنها با سورتمه که امروزه در بازی‌های پارالمپیک مورد استفاده قرار می گیرد از نظر وزن و اندازه وجود ندارد. پس از گذشت مدتی از اختراع این ورزش و سورتمه مخصوص آن نخستین مسابقات این رشته در سال ۱۹۷۱ برگزار شد که در آن پنج تیم از اروپا شرکت کرده بودند. در سال ۱۹۸۱ بریتانیای کبیر تیم ملی هاکی روی یخ معلولان خود را تأسیس کرد که این عمل طی مدت کوتاهی در سال ۱۹۸۲ در کانادا نیز تکرار شد.
منبع: دانشنامه آزاد ویکی پدیا

نگاهی به پرطرفدارترين ورزش پارالمپيک زمستانی
يکی از ورزش‌های جالب و البته پرطرفدار در پارالمپيک های زمستانی، رشته هاکی روی يخ معلولان يا “سورتمه هاکی” است.
هاکی روی يخ معلولان(Ice sledge hockey) رشته‌ای در ورزشهای زمستانی است که از دهه ۶۰ ميلادی در يک مرکز بازپروری معلولان در استکهلم سوئد ابداع شد و به مرور و با گذشت زمان ارتقا پيدا کرد و حالا به عنوان يکی از رشته‌های پرطرفدار پارالمپيکی مطرح گرديده است.
دو ورزشکاه معلول در سوئد که علاقه بسياری به رشته هاکی روی يخ داشتند، تصميم گرفتند تا يک سورتمه يخی برای خود بسازند و بر محدوديت خود در پرداختن به رشته هاکی روی يخ پايان دهند.
اختراع اين دو ورزشکار شامل دو تيغه اسکيت بر روی يک قاب فلزی بود که اجازه حرکت را به سادگی به ورزشکار می‌داد. آنها ساخت سورتمه را به وسيله دو دستگيره دوچرخه برای ميله‌های سورتمه به پايان بردند. با اين وجود از نظر وزن و اندازه، تفاوت چندانی ميان سورتمه ساخته شده توسط آنها با سورتمه‌هايی که امروزه در بازی‌های پارالمپيک مورد استفاده قرار می گيرد وجود ندارد.
پس از گذشت مدتی از اختراع اين ورزش و سورتمه مخصوص آن، نخستين مسابقات اين رشته در سال ۱۹۷۱ برگزار شد که در آن پنج تيم از اروپا شرکت کرده بودند و از سال ۱۹۷۶ درالمپيک زمستانی تورنتو به طور رسمی وارد پارالمپيک شد.
تفاوت اصلی اين رشته با هاکی معمولی در آن است که بازيکنان نه با اسکيت، بلکه سوار بر سورتمه‌های ويژه فلزی روی يخ حرکت می کنند و به جای يک چوب با دو چوب هاکی حرکت و بازی می کنند که نوک آنها دندانه دار است.
البته اين رشته علاوه بر جذابيت‌هايی که برای تماشاگران دارد برای ورزشکاران خطراتی را نيز به همراه دارد و احتمال مصدوميت جدی در آن بسيار است. با اين حال طرفداران اين رشته جذابيت را بر هر چيزی ترجيح می‌دهند و از مصدوميت هم هراسی ندارند.
حالا با نزديک شدن به المپيک زمستاني۲۰۱۴ سوچی بسياری منتظر برگزاری مسابقات اين رشته در پارالمپيک هستند و پيش بينی می‌شود بليط‌های مسابقات اين رشته ورزشی به سرعت فروش رود.
بازی‌های المپيک زمستانی ۲۰۱۴ سوچی از ۷ تا ۲۳ فوريه و بازيهای پارالمپيک سوچی نيز از ۷ تا ۱۶ مارچ برگزار خواهد شد.
در دوره پيش بازی‌های پارالمپيک ۲۰۱۰ در ونکوور کانادا، تيم ايتاليا قهرمان شد و و ژاپن عنوان نايب قهرمانی را کسب کرد.
منبع: سایت شمعدانی، ۲ آذر ۱۳۹۲

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *