ملاحظاتی درباره سخنرانی سفیر ایران در کنوانسیون معلولین سازمان ملل

هشتمین کنفرانس سالانه کنوانسیون معلولین در سازمان ملل
سخنرانی سفیر ایران در سازمان ملل آقای حسین دهقانی

محمد نوری

آقای حسین دهقانی نماینده و سفیر ایران در سازمان ملل در چهارشنبه 19 خردادماه 1394 در هشتمین نشست کنوانسیون معلولین نکاتی بیان کرده‌اند. از چند سایت به سخنرانی ایشان دست یافتیم. گروه سیاست خارجی خبرگزاری فارس 21 خرداد 94 سخنرانی ایشان را منعکس کرده است. البته متن انگلیسی آن را هنوز پیدا نکرده‌ایم. قطعاً خبرگزاری‌ها و سایت‌های ایرانی تلخیص کرده و خلاصه سخنرانی ایشان را چاپ کرده‌اند. اگر بعداً تمامی سخنرانی را به دست آوردیم ملاحظات و دیدگاه‌های جدید خود را اعلام کرده و اگر داوری اشتباهی داشته باشیم اعلام کرده و معذرت خواهی می‌نماییم.
آقای دهقانی نکات خوبی را بیان کرده و در دو بخش به برجسته‌سازی نکات ایشان درباره معلولین می‌پردازیم. در بخش دوم درباره نکاتی که باید متعرض می‌شد ولی بیان نکرده‌اند، توضیح می‌دهیم.
الف) برجسته‌سازی نکات:
1- آقای دهقانی درباره معلولین می‌گوید: «حدود یک میلیارد از جمعیت جهان معلول‌اند و حدود هشتاد درصد این افراد در کشورهای در حال توسعه‌اند.»
یعنی از هفت میلیارد جمعیت جهان، یک میلیارد، نابینا، ناشنوا، حرکتی و ذهنی‌اند. اگر هشتاد درصد آنها در کشورهای در حال توسعه باشند یعنی هشتصد میلیون نفر معلول در کشورهای در حال توسعه می‌باشند. اگر جمعیت کشورهای در حال توسعه را سه میلیارد بدانیم، حدود 15 درصد جمعیت این کشورها معلول‌اند. یعنی از هر صد نفر، پانزده نفر معلول دارند.
2- آقای دهقانی فقر و ضعف دانش معلولين را به عنوان دو عامل عمده نابرابری‌ها برشمرده و راه مبارزه با آن را توانمندسازی، آموزش، کارآفرينی و اشتغال‌زایی براي اين قشر از جامعه دانسته است.
تمام معلولین فقیر نیستند، آچیچ فاقد دست و پا دارای شرکت بزرگ تجاری است. آقای حسینی نابینای مطلق صاحب شرکت بزرگ صادرات و واردات در ایران است، آقای مقدس، قطع نخاعی صاحب شرکت بزرگ تجاری در تهران است.
نیز همه معلولین فاقد دانش نیستند بلکه معلولینی در جهان مثل هاوکینگ جزء نابغه‌های جهان و از مهم‌ترین نوابغ قرن حاضر محسوب می‌شوند. در ایران هم معلولینی هستند که وکیل، استاد دانشگاه، عضو شورای شهر، حقوقدان، روزنامه‌نگار، پژوهشگر و نویسنده و دارای مشاغلی در رده‌های بالای اجتماعی و فرهنگی هستند. بنابراین ترسیم چهره مخدوش از همه معلولین و معرفی آنها به عنوان فقیر و فاقد دانش صحیح نیست. البته به دلیل سیاست‌های غلط و شیوه‌های مدیریتی غلط بسیاری از معلولین در فقر نگه داشته شده‌اند و از سرمایه‌های درونی و استعدادهای بی‌بدیل آنها استفاده و بهره‌برداری نشده است. آقای دهقانی باید به مدیران در همه کشورهای در حال توسعه توصیه می‌کرد که به معلولین اهتمام داشته و به آنها مجال و فرصت بدهند.
3- آقای سفیر به لایحه قانون جامع حمایت از معلولین اشاره کرده و به خوبی از آن دفاع کرده است نیز به تلاش‌های توانمندسازی زنان در ایران اشاره کرده است.
4- در مورد ورزش معلولین و پیشرفت معلولین در این زمینه آقای سفیر گزارش مطلوبی عرضه کرده است.
5- افزایش تشکل‌های مردمی معلولین را گزارش کرده‌اند که جای تشکر و تقدیر دارد.
6- آخرین نکته که آقای دهقانی فرمودند، تکمیل پروتکل کنوانسیون سازمان ملل موسوم به 2015 و تأکید بر برجسته کردن و اهمیت دادن به همه معلولین حتی معلولین ذهنی در جهان است.
آقای سفیر به نکته مطلوبی اشاره کرده‌اند. جناب آقای دهقانی حضرتعالی به عنوان نماینده کشوری هستید که معلولین آن همواره در طول تاریخ مایه افتخار و مباهات بوده‌اند. به نکات مطلوبی اشاره کردید. اگر متن کامل سخنرانی شما به معلولین ایران اهدا شود ممنون می‌شویم. اما نکاتی هم هست که اشاره نکرده‌اید که در بخش بعد متذکر می‌شویم.
ب) نکات بیان نشده:
آقای دهقانی خوب و مناسب بود به این نکات می‌پرداختند:
1- آمارهایی از ایران بیان می‌کرد و وضع معلولین را در ایران برجسته می‌نمود و خواستار مشارکت مجامع بین‌المللی برای رفع مشکلات معلولین می‌گردید. برای نمونه تحریم‌ها بیشترین تأثیر منفی را در معلولین داشته است. آیا سزاوار نبود آقای دهقانی با دلیل و آمار تأثیرهای منفی و رنج و عذاب معلولین در نداشتن حداقل امکانات مطلوب مثل ویلچر، عصا و غیره را یادآور می‌شد، آنگاه از مجامع و مراکز تصمیم سازی جهان می‌خواست جهت کمک به معلولین، تحریم‌ها را بر دارند.
آقای دهقانی شما نماینده ایران و لاجرم نماینده معلولین در ایران هستید و انتظار هست، مصالح و منافع این قشر را در نظر گرفته و برای رفع مشکلات آنها تلاش کنید.
2- در مورد فقر و ضعف دانش معلولین و نیز اشتغال و کارآفرینی آنها انتظار هست ایشان از طرح‌های بزرگی که در ایران هست دفاع می‌کرد. مهم‌ترین طرح مربوط به بانک اطلاعات معلولین است. اگر این بانک تأسیس و راه‌اندازی شود، بسیاری از مشکلات معلولین مرتفع می‌گردد. زیرا با اطلاع‌رسانی درباره ظرفیت‌ها و توانایی‌های آنان، جذب و به کار گماری آنها تسهیل می‌گردد. نیز بسیاری از روابط و مناسبات سالم بین جامعه معلولین و نهادهای مردمی شکل خواهد گرفت.
بانک جهانی اطلاعات معلولین و بانک اطلاعات معلولین کشورهای در حال توسعه یک نیاز جدی و عمومی و زیربنایی است. با سامان‌دهی به آن، بسیاری از مشکلات حل و فصل می‌گردد. برخی NGOهای معلولین مثل دفتر فرهنگ معلولین و انجمن علمی و آفرینش‌های هنری معلولان در حال راه‌اندازی این بانک هستند.
3- در مورد لایحه جامع و قانون جامع که در 63 ماده در حال نهایی شدن است. خوب بود آقای سفیر به مشارکت مدنی و مشارکت معلولین در مراحل مختلف این قانون اشاره می‌کرد. شخصاً به تجمع معلولین و شکل‌گیری مجمع هم‌اندیشی و نشست‌های مکرر این مجمع و بررسی پیشنهادات و ابلاغ این پیشنهادات به دولت خوب است به جهانیان گزارش شود.
4- در زمینه پارالمپیک مناسب بود آقای سفیر به نکات مهمی مثل ضرورت استفاده از توانایی‌ها و استعدادهای همه معلولین در زمینه ورزش اشاره می‌کرد. نیز جبران ضعف‌های سازمان پارالمپیک در اطلاع‌رسانی مهم است. یکی از نواقص پارالمپیک نداشتن سیستم اطلاع‌رسانی جامع است؛ به طوری‌که همه حوادث این سازمان را پوشش و گزارش دهد. نیز پارالمپیک در بخش جذب طرح‌های پژوهشی و انجام انواع تحقیقات و نشر آنها ضعیف بوده است. به طوری‌که در جهان معدود کتاب یا مقاله در این‌باره تألیف و عرضه شده است. گزارش این ضعف‌ها و نکات به نمایندگان کشورها ضروری است.
5- هم اکنون تشکل‌هایی برای معلولین توسط نهادهای کلان مثل مراجع تقلید راه‌اندازی شده است. آیت الله سیستانی دفتر فرهنگ معلولین را دارد، آیت الله وحید خراسانی مرکز آموزش زبان اشاره ویژه طلاب را راه‌اندازی کرده است. همچنین تشکل‌هایی مثل رعد غرب تهران و رعد الغدیر که زنجیره‌ای هستند و شعبه‌های مختلف در شهرهای ایران دایر کرده‌اند نقش مؤثر و سازنده دارند. کانون توانای قزوین و راه‌اندازی کارخانه فیروز با مشارکت معلولین اهمیت دارد.
6- سفیر محترم جناب آقای دهقانی، جهانیان به ویژه نمایندگی‌های کشورها در سازمان ملل از میراث مسلمانان در زمینه معلولین اطلاع ندارند. لذا در این زمینه معروض می‌دارم:
– همانطور که شعر بنی آدم در بالای سر در سازمان ملل قرار گرفت، متن‌های مهم و بی‌بدیل درباره معلولین در میراث ما هست که شأنیت حکّ شدن در بالای سر در یونسکو یا سازمان ملل را دارد. مثل آیات نخست سوره عبس که در متون دینی دنیا و در بین همه ادیان مثل این آیات وجود ندارد. خداوند به شدت از نابینایی به نام عبدالله بن ام مکتوم دفاع کرده است و عمل مشاهیر و سران که نسبت به عبدالله بی توجهی کردند را مذمت کرده است و او را برتر از اغنیا و ثروتمندان و سزاوار احترام می‌داند.
– رسول خدا(ص) در دوره مدینه، عبدالله بن ام مکتوم را به عنوان مؤذن صبح و جانشین خود برای رسیدگی امور مردم گمارد. یعنی عبدالله را به عنوان وزیر فرهنگ و ارشاد و وزیر کشور انتخاب کرد.
– در میراث علمی ایرانی و اسلامی، صدها نابینا، ناشنوا و فلج و مشلول هست که در رشته‌های علوم قرآنی، علوم حدیثی، پزشکی و دیگر رشته‌های علوم سرآمد شدند و حتی شهرت جهانی داشتند مثل رودکی نابینا، ذکریای رازی، ابابصیر، جابر و غیره.
نمایندگی ایران در سازمان ملل می‌تواند این شخصیت‌ها را در روز جهانی معلولین یا روز جهانی نابینایان در قالب کتاب یا مجله یا جزوه معرفی کند.
یکی از افتخارات ایران در دوره اسلامی، مسئله معلولین است و سفیر محترم می‌توانند این افتخارات را به دنیا معرفی نمایند. البته در ایران بسیاری از اینها کتاب شده یا در نشریه‌های ویژه معلولین یا در سایت‌ها آمده است.
در پایان از جناب آقای دهقانی سفیر محترم در بذل توجه و اهتمام به معلولین ایران و جهان کمال تشکر را داریم و امیدواریم ایشان در مسیر خدمات خود موفق‌تر باشند.
منبع: محمد نوری، دفتر فرهنگ معلولین، 23 خرداد 1394

تشريح اقدامات و حمايت‌های دولت ايران از حقوق معلولين توسط سفير ايران در سازمان ملل

dehghaniبه گزارش گروه سیاست خارجی خبرگزاری فارس، حسین دهقانی سفیر و معاون نمایندگی جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان ملل در نیویورک روز چهارشنبه در هشتمین کنفرانس سالانه اعضای کنوانسیون حقوق افراد دارای معلولیت سخنرانی کرد.
وی در اين سخنرانی با اشاره به اينکه حدود يک ميليارد از جمعيت جهان معلول هستند و حدود هشتاد درصد اين افراد در کشورهای در حال توسعه زندگی می‌کنند، بر اهميت کاهش فقر و نابرابری در حمايت از معلولين تأکید کرد. دهقانی همچنين فقر و ضعف دانش معلولين را به عنوان دو عامل عمده نابرابری‌ها برشمرد و راه مبارزه با آن را توانمندسازی، آموزش، کارآفرينی و اشتغال‌زایی براي اين قشر از جامعه دانست.
سفير کشورمان در ادامه اين سخنرانی با اشاره به مقررات جديد دولت جمهوری اسلامی ايران در حمايت از حقوق افراد دارای معلوليت در کشور که دارای يازده فصل و 63 ماده است، به تشريح اهداف اين مقررات در افزايش خدمات و توانمندسازی و کارآفرينی برای معلولين پرداخت. نماينده کشورمان با استناد به گزارش ملی اجرای مفاد کنوانسيون حقوق افراد دارای معلوليت توسط جمهوری اسلامی ايران به کميته معلولين سازمان ملل متحد تأکید کرد که مسئله توانمندسازی زنان دارای معلوليت نيز مورد توجه جدی کشورمان بوده است.
معاون نماينده دائم کشورمان در ادامه اين سخنرانی به حضور خانم نعمتی تنها بانوی ايرانی برنده مدال طلای پارالمپيک در نشست سال گذشته در سازمان ملل اشاره کرد و گفت که ايشان توسط کميته بين‌المللی پارالمپيک به عنوان نامزد دريافت جايزه يکی از 18 ورزشکار برتر جهان به بنياد توسعه ورزش معرفی و توسط اين بنياد به عنوان يکی از 18 ورزشکار برتر جهان انتخاب شده و هم اکنون هدف بالاتری را در مسير حضور همزمان در المپيک و پارالمپيک دنبال می‌کند.
دهقانی در ادامه سخنرانی خود با اشاره به افزايش تعداد سازمان‌های مردم نهاد در جمهوری اسلامی ايران در حوزه حقوق افراد دارای معلوليت بر نقش مؤثر آنها در ارتقا و تحقق حقوق معلولين تأکید کرد و افزود: تعداد اين سازمان‌ها در ايران در حال افزايش است.
سفير ايران در پايان سخنرانی خود با اشاره به اهميت گنجاندن حقوق افراد دارای معلوليت در دستورکار توسعه پس از 2015 که تحت بررسی بين کشورهاست، همچنين تأکید کرد که در تعيين شاخص‌های اين دستورکار بايد به افراد دارای معلوليت‌های عصبی و معلوليت‌های ذهنی نيز توجه شود و هيچ گروه از معلوليت‌ها مغفول واقع نشود.
منبع: خبرگزاری فارس، 21 خرداد 1394

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.