نخستین جشنواره ملی نمایشنامه نویسی “تدبیر قلم” با موضوع معلولیت در شهرکرد

3259024_185اختتامیه نخستین جشنواره ملی نمایشنامه نویسی تدبیر قلم در شهرکرد
با موضوع معلولیت، شناخت مشکلات و توانمندسازی معلولان

آیین اختتامیه نخستین جشنواره ملی نمایشنامه نویسی «تدبیر قلم» با موضوع معلولیت، شناخت مشکلات و توانمندسازی معلولان، سه شنبه 26 خرداد در شهرکرد برگزار می شود.
مدیرکل بهزیستی استان چهارمحال و بختیاری از برگزاری آیین اختتامیه نخستین جشنواره ملی نمایشنامه نویسی «تدبیر قلم» با موضوع معلولیت، شناخت مشکلات و توانمندسازی معلولان، در روز سه شنبه 26 خردادماه با حضور مسئولان کشوری و استانی در شهرکرد خبر داد.
محمد میرزایی گفت: در مجموع 89 اثر به دبیرخانه این جشنواره ارسال شد که 11 اثر در مرحله داوری به عنوان آثار برتر انتخاب و معرفی شد.
به گفته وی؛ نمایشنامه های «شهردار کجاست؟» نوشته صباح سلطانی، «موطلا» نوشته نرگس سوری، «تنهایی» اثر علی میرزا عمادی، «مینا» نوشته میلاد باختری، «دخمه» اثر فرزانه رحیمی، «ماهتاب» از ستاره افشون، «آیدا» از منیژه معصومی، «معصومیت های پنهان» از محمد پورجعفری، «پر قوس و قزح» اثر بهنام میرزایی، «باغ پرتقال» نوشته زهرا صدری، و «نوای آوا» نوشته صبورا شهابی، 11 اثر برتر مرحله داوری نخستین جشنواره ملی تدبیر قلم است.
مدیرکل بهزیستی استان چهارمحال و بختیاری افزود: این آثار مربوط به بخش های نمایشنامه نویسی «صحنه‌ای»، «کودک و نوجوان» و «عروسکی» است که با محوریت معلولان و برابرسازی فرصت ها در تمامی عرصه ها، ارتقای سطح آگاهی عمومی و تغییر نگرش نسبت به افراد دارای معلولیت، تلفیق اجتماعی فرد معلول و کمک به مشارکت وی در جامعه، پیشگیری از معلولیت‌ها و تشدید آن، توانمند سازی افراد معلول، درونی سازی الگو‌های رفتار اخلاقی، رشد دیدگاه همدلی و ارزش‌های مثبت فرهنگی، تقویت حس مسئولیت پذیری و پرورش نگرش مطلوب اجتماعی و احترام به حقوق معلولین و منزلت آنان، شناخت و درک معلولین و برقراری ارتباط سالم به دور از هرگونه تفاوت، و تاکید بر نگرش مثبت خانواده به فرزند دارای معلولیت و کمک به شکوفایی توانایی‌های بالقوه وی ارسال شده اند.
میرزایی اضافه کرد: اعلام فراخوان نخستین جشنواره ملی نمایشنامه نویسی «تدبیر قلم» 15 دی ماه سال گذشته، آخرین مهلت ارسال آثار 21 اسفند و زمان داوری و معرفی آثار برتر هم 21 فروردین ماه امسال بود.
این جشنواره توسط اداره کل بهزیستی استان چهارمحال و بختیاری، با همکاری معاونت امور توانبخشی و دفتر امور توانبخشی روزانه و توانپزشکی سازمان بهزیستی کشور برگزار می شود.
منبع: باشگاه خبرنگاران؛ سایت مجتمع نیکوکاری رعد غرب، 19 خرداد 1394

با توجه به اهداف تربیتی و آموزشی هنر نمایش و نقش موثر آن در توانمند سازی افراد معلول و کارکرد اجتماعی آن بویژه در ارتقاء سطح آگاهی عمومی ، انتقال مفاهیم به مخاطبین با تاکید بر تغییر نگرش جامعه و پیشگیری از گسترش فرهنگ ناتوانی ، ضرورت تدوین آثار نمایشی با بن مایه معلولیت ومسائل مرتبط با آن را دو چندان می کند.
با توجه به خلاء موجود در زمینه متون نمایشی مرتبط و به منظور دستیابی به مجموعه ای از آثار نمایشی کیفی و استاندارد ، معاونت امور توانبخشی سازمان بهزیستی کشور نخستین جشنواره نمایشنامه نویسی را با تاکید بر محورهای زیر در تاریخ 21 بهمن ماه 1393 برگزار می نماید.

محورهای جشنواره:
– معلولین و برابر سازی فرصت ها در تمامی عرصه های اجتماعی ، آموزشی ، فرهنگی و هنری
– ارتقاء سطح آگاهی عمومی وتغییر نگرش نسبت به افراد دارای معلولیت
– تلفیق اجتماعی فرد معلول و کمک به مشارکت وی در جامعه
– پیشگیری از معلولیت ها وتشدید آن
– توانمند سازی افراد معلول
– درونی سازی الگو های رفتار اخلاقی ، رشد دیدگاه همدلی و ارزش های مثبت فرهنگی
– تقویت حس مسئولیت پذیری و پرورش نگرش مطلوب اجتماعی و احترام به حقوق معلولین و منزلت آنان
– شناخت و درک معلولین و برقراری ارتباط سالم به دور از هرگونه تفاوت
– تاکید بر نگرش مثبت خانواده به فرزند دارای معلولیت و کمک به شکوفایی توانائی های بالقوه وی

علاقمند ان به شرکت در این جشنواره می توانند آثار خود را در بخش های نمایشنامه نویسی صحنه ای، کودک و نوجوان و عروسکی با توجه به محورهای اشاره شده تا تاریخ 12 بهمن ماه به دبیرخانه جشنواره ارسال نمایند.
هیات داوران پس از بازخوانی آثار، تعداد 10 نمایشنامه به عنوان برگزیده و بدون در نظر گرفتن اولویت اعلام خواهد نمود.

شرایط و مقرارت شرکت کنندگان :
1. آثاری مورد پذیرش و ارزیابی قرار خواهند گرفت که با توجه به محورهای ارائه شده در فراخوان نوشته شده باشد .
2. آثار ارسالی به دبیرخانه عودت داده نمی شوند.
3. ستاد برگزاری جشنواره ، حق چاپ آ ثار منتخب را دارد .
4. شرکت کنندگان در تعداد آثار ارسالی محدودیتی ندارند.
5. کلیه آثار می بایست در نرم افزار word 2007 با فونتB Nazanin 12 و به صورت یک رو تایپ و شماره گذاری شود و در سه نسخه به همراه یک حلقه لوح فشرده به دبیرخانه ارسال گردد.
6. تکمیل فرم مشخصات نویسنده و ارسال آن به همراه یک قطعه عکس پرسنلی 4*3
7. آثاری که از سوی هیات داوران برای چاپ مناسب تشخیص داده شوند ، پس از طی مراحل لازم ازسوی معاونت امور توانبخشی سازمان بهزیستی کشوربه چاپ خواهد رسید.
8. اسکان و پذیرایی منتخبین بر عهده دبیرخانه خواهد بود.

تقویم جشنواره:
آخرین فرصت ارسال آثار(تمدید شد): 25 بهمن ماه 1393 (تمدید شد)
اعلام نتایج داوری: 20 بهمن ماه 1393 (تمدید شد)
تاریخ برگزاری اختتامیه: 21 بهمن ماه 1393 (تمدید شد)

آدرس دبیرخانه : استان چهارمحال و بختیاری-شهرکرد-خیابان شریعتی-جنب کلینیک امام علی(ع)- اداره کل بهزیستی استان-دفتر معاون امور توانبخشی
تلفن : 03832241640- 09137048280 آقای دکتر شفیعی
آدرس ایمیل : tadbir-ghalam@yahoo.com

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *