مروری بر قوانین معافیت مددجویان + سوالات متداول

در این گزارش تمامی موضوعات معافیت مددجوبان، مشمولان وظیفه عمومی که شامل قوانین، تبصره‌ها و سوالات متدوال می‌شود، گردآوری شده است.
در ماده ۴۴ مکرر قانون وظیفه عمومی درباره معافیت مددجویان آمده است:

*معافیت یک فرزند مادر فاقد شوهر تحت پوشش کمیته امداد یا بهزیستی:
برخلاف روال گذشته که مادر تحت پوشش کمیته یا بهزیستی که می بایست تنها دو فرزند پسر داشته باشد، اما دیگر تعداد پسران موردی ندارد و مادر اگر حتی بیشتر از دو تا پسر داشته باشد در صورتی که قبلا برادران دیگر از معافیت کفالت مادر استفاده نکرده باشند ،مشمول میتواند برای معافیت اقدام نماید.
چنانچه فرزندان واجد شرایط مادر بیش از یک فرزند باشند انتخاب مشمولی که باید معاف شود با مادر خواهد بود.
شرط اصلی در این معافیت فاقد همسربودن مادر به دلیل فوت شوهر یا طلاق از وی می باشد و مادرانی که همسرشان غایب مفقودالاثر شده یا در حبس میباشند در شمول این مقررات قرار نمی گیرند.

*معافیت مشمول دارای فرزند معلول:
در این معافیت غیبت مشمول مانع رسیدگی به درخواست وی می باشد(غیبت مشمول اشکال دارد) و فرزند وی(مشمول) باید تحت پوشش بهزیستی قرار داشته باشد.
معافیت تنها پسر خانواده هایی که دارای سه فرزند دختر میباشند:
مشمول می بایست تنها پسر خانواده بوده و فاقد هرگونه برادر بیشتر یا کمتر از ۱۸ سال باشد.(مشمول اصلا نباید برادر داشته باشد)
وجود برادران غایب مفقودالاثر یا در حبس مانع بهره مندی مشمول از معافیت است.(و به او معافیت تعلق نمی گیرد)
تاهل(ازدواج کرده) یا مطلقه بودن(طلاق گرفته) خواهران مانع معافیت مشمول نمی باشد.(معافیت به او تعلق می گیرد)
در این معافیت غیبت مشمول مانع رسیدگی به درخواست وی بوده(غیبت مشکل دارد ) ولی در صورت فوت یا معلولیت فرد معاف شده پسر متولد شده دیگر نمی تواند از این معافیت استفاده کند.
در زمان درخواست و رسیدگی به این معافیت حداقل میبایست سه نفر ازخواهران مشمول در قید حیات باشند.
در صورتی که پدر در قید حیات باشد وضعیت جسمانی وی ملاک رسیدگی نبوده و صرفا تحت پوشش بودن وی یا مادر مشمول در کمیته امداد یا بهزیستی شرط اصلی رسیدگی میباشد.(پدر یا مادر حتما باید تحت پوشش کمیته و یا بهزیستی باشند)
استفاده برادر ناتنی از این معافیت در صورتی که خواهران از طریق پدر یا مادر با مشمول دارای رابطه نسبی باشند بلامانع است.(باید یا از پدر و یا از مادر یکی باشند)

*معافیت مشمولانی که با بانوان دارای معلولیت جسمی –حرکتی ازدواج کنند:
مشمولانی که با بانوان معلول ازدواج می کنند از معافیت موقت ۵ ساله استفاده و در صورت استمرار ازدواج پس از اتمام۵ سال از معافیت دائم برخوردارمی شوند.
تبصره:در صورتی که مشمول در مدت معافیت موقت به دلیل فوت یا طلاق همسر شرایط معافیت را از دست داده و خود را ظرف مدت ۶ ماه از تاریخ وقوع معرفی نکرده باشد غایب محسوب می گردد و برابر مقررات با وی رفتار خواهد شد.
ملاک محاسبه معافیت موقت ، از تاریخ ازدواج(ثبت عقد)بوده و زمان معلولیت دررسیدگی موثر نیست.
مثال:مشمولی که در تاریخ ۲۰/۴/۱۳۸۵ با خانم معلول ازدواج کرده باشد چون بیش از ۵سال از تاریخ ازدواج سپری شده درخواست کارت معافیت دائم بلامانع خواهد بود(اشکالی ندارد).
چنانچه مشمول از معافیت موقت به سبب معلولیت همسربهره مند شده باشد(معافیت موقت به او تعلق گرفته باشد) و همسر وی(مشمول) بعد از خاتمه ۵ سال ازدواجشان، و قبل از صدور کارت فوت نماید(زنش فوت نماید) درخواست کارت معافیت دائم برای مشمول بلامانع خواهد بود.(کارت معافیت برای مشمول صادر خواهد شد)
در این معافیت غیبت مشمول مانع رسیدگی بوده(مشمول نباید غیبت داشته باشد) و در صورت فوت یا طلاق فرد معاف شده(در صورت فوت یا طلاق مشمول) و ازدواج مجدد معلول(زن) استفاده همسر جدیداز معافیت نیز بلامانع است (اشکالی ندارد).
برای بهره مندی از این معافیت معلول باید تحت پوشش بهزیستی باشد.
با عنایت به اینکه برابر تبصره ماده «۱»قانون حمایت جامع از حقوق معلولان ،معلولیت در سه حوزه جسمی،ذهنی و روانی دسته بندی شده است ،منظور از معلولیت جسمی –حرکتی وجود معلولیت در حوزه های جسمی(ارتوپدی،جراحی مغز و اعصاب و …) بینایی ،شنوایی و گفتاری میباشد و معلولیت های ذهنی و روانی در این نوع معافیت ملاک رسیدگی نخواهد بود.(بیماریهای ذهنی و روانی به تنهایی شامل معافیت نمی شود)
تبصره : درصورتی که معلولیت به صورت توامان (ترکیبی) بوده و معلولیت ذهنی یا روانی منجر به ایجاد معلولیت جسمی نیز شده باشد رسیدگی به درخواست مشمول با رعایت مقررات مندرج در ابلاغیه فوق الذکر بلامانع است.

*سوالات متداول معافیت ماده ۴۴مکرر قانون خدمت وظیفه عمومی درباره معافیت مددجویان
۱٫برای معافیت همسر معلول ،آیا غیبت و فرار مانع رسیدگی می باشد ؟
جواب : بله در معافیت همسر معلول غیبت مانع بهره مندی مشمول از معافیت خواهد بود .
۲٫من دوبرادر بالای ۱۸ سال دارم که خدمت کرده اند پدرم هم فوت کرده است و مادرم تحت پوشش کمیته امداد است آیا معافیت شامل حال من می شود یا خیر ؟
جواب : در صورتی که قبلا برادر دیگر از معافیت کفالت مادر استفاده نکرده باشد می توانید از معافیت مادر تحت پوشش و فاقد همسر با وجود برادران دیگر هم بهره مندشوید.
۳٫آیا درحین تحصیل می توان برای معافیت مادر تحت پوشش بهزیستی یا کمیته امداد اقدام کرد ؟
جواب : بله رسیدگی به معافیت مدد جویان حین تحصیل مانعی ندارد.
۴٫آیا غیبت یا فرار مانع رسیدگی به معافیت مادر تحت پوشش کمیته امداد یا بهزیستی می شود ؟
جواب : بله ، درمعافیت مادر تحت پوشش کمیته امداد غیبت مشمول مانع بهره مندی وی از معافیت خواهد بود .
۵٫من تنها پسرخانواده هستم برای معافیت سه خواهر تحت پوشش کمیته امداد اگر پدر درقیدحیات باشد مانعی ندارد ؟
جواب : در صورتی که پدر در قید حیات باشد وضعیت جسمانی وی ملاک رسیدگی نبوده و صرفا تحت پوشش بودن پدر یا مادر مشمول در کمیته امداد یا بهزیستی شرط اصلی رسیدگی می باشد.
۶٫آیا غیبت و فرار مانع استفاده از معافیت سه خواهری می باشد ؟
جواب : بله غیبت و فرار از خدمت مانع رسیدگی میباشد .
۷٫مطلقه یا متاهل بودن خواهر برای معافیت ۳خواهری مانعی ندارد ؟
جواب : خیر تاهل یا مطلقه بودن خواهران مانع معافیت مشمول نمی باشد.
۸٫در معافیت ۳ خواهری آیا برادر ناتنی می تواند از این معافیت بهره مند گردد ؟
جواب : استفاده برادر ناتنی از این معافیت در صورتی که خواهران از طریق پدر یا مادر با مشمول دارای رابطه نسبی باشد بلامانع است . ( باید از پدر و یا از مادر یکی باشد ) .
مخاطبان گرامی می‌توانند در صورت لزوم سوالات خود را جهت پاسخگویی مسوولان نظام وظیفه از طریق نظرات برای ما ارسال کنند.
منبع: باشگاه خبرنگاران؛ سایت کانون معلولین توانا، 23 خرداد 1394

1 پاسخ
  1. اصغر
    اصغر گفته:

    باسلام ماسه برادر هستیم که برادر بزرگم طلبه هستن وزن و دوتا بچه دارن و برادر کوچکترم در خونه هست و سربازی نرفته ومن هم برادر وسطی هستم که هم اکنون دانشجو هستم،مادر من مددجو کمیته امداد میباشند،من چند روز پیش کمیسیون داشتم برای کفالت که قبول نکردن و گفتن شما یه پسر دیگه در خانه دارین،ولی مادرم من رو هم در کمیته به عنوان سرپرست و هم در نظام وظیفه به عنوان سرپرست وکفیل خود انتخاب کرد،مگرر قانون 44مکرر نمیگوید که اگر مادر بیش از دوتا فرزند ذکور هم داشته باشد انتخاب فردی که معاف میشود با مادرهست،پس چرا با اینکه من نامه از کمیته داشتم و مادرهم در نظام وظیفه امضا واثر انگشت دادکه میخواهد من معاف شوم من را معاف نکردن

    پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *