دفاتر منطقه ای و نمایندگی فدراسیون جهانی ناشنوایان در دنیا

یک فهرست شامل تمام دفاتر منطقه ای مدیریت و نمایندگی فدراسیون جهانی ناشنوایان در دنیا در این لینک موجود است:
http://wfdeaf.org/whoarewe/general-secretariat

wfdاعلامیه فدراسیون جهانی ناشنوایان
ایران در سال 1356 شمسی به عنوان مرکز دفتر منطقه ای مدیریت و نمایندگی فدراسیون جهانی ناشنوایان در قاره آسیا انتخاب گردیده و خانم ثمینه باغچه بان مسئولیت آن را تا زمان وقوع انقلاب اسلامی ایران را به عهده داشت. از این به بعد ، متاسفانه با شروع جنگ و حمله عراق ، موقعیت و جایگاه ممتاز کشور ایران تنزل یافت و مسئولیت این مرکز دفتر منطقه ای مدیریت و نمایندگی فدراسیون جهانی ناشنوایان از کشور ایران پس گرفته شد و به کشور ژاپن سپرده شد که تاکنون همچنان ادامه دارد. ژاپن بیشتر توجه خویش را بر مناطق شرقی قاره آسیا مانند: فیلیپین ، اندونزی ، مالزی ، سنگاپور ، تایوان ، هنگ کنگ ، ماکائو ، مغولستان و چین متمرکز می کند لذا توجه لازم نسبت به مناطق دور غربی قاره آسیا از جمله: ایران را به کار نمی برد. از طرف دیگر، ایران یک کشور عربی زبان نمی باشد لذا خارج از قلمرو مناطق عربی محسوب می شود.
به طور کلی ، ایران شباهت و وابستگی و نزدیکیهای زیادی با آسیای میانه مانند: ترکیه ، آذربایجان ، ارمنستان ، گرجستان ، ترکمنستان ، تاجیکستان ، ازبکستان ، افغانستان و پاکستان را دارد که همه شان برای قرنها تحت قلمرو و سرزمین ” پارس ” شناخته می شدند و هر سال مراسم نوروزی را بر پا می کنند. اما متاسفانه به خاطر ضعف و کم تحرکی اعضای هئیت مدیره کانون ناشنوایان ایران در بیست سال پیش (اوایل دهه هفتاد شمسی) که ریاست و دبیرکلی کانون بر عهده آقایان هادی معیری و محمود پاکزاد بود ، فدراسیون ناشنوایان روسیه با مرکزیت مسکو مسئولیت دفتر منطقه ای مدیریت و نمایندگی فدراسیون جهانی ناشنوایان تحت عنوان ” منطقه آسیای میانه و اُروپای شرقی ” را به عهده گرفت که کشورهای آسیای میانه و همجوار ایران مانند: آذربایجان ، ارمنستان ، گرجستان ، ترکمنستان ، ازبکستان و تاجیکستان به عضویت آن درآمدند و تاکنون در جلسات سالیانه آن با مدیریت و نظارت انجمن ناشنوایان مسکو – روسیه شرکت می کنند.
با توجه به اینکه ناشنوایان کشورهای ترکیه و ایران با تفوق و برتری و نفوذ تاریخی روسیه بخوبی آشنا هستند ، هیچوقت حاضر به عضویت و پذیرش مرکزیت شهر مسکو جهت مدیریت آسیای میانه نیستند ، لزوم یک رایزن جدی و قوی با فدراسیون جهانی ناشنوایان احساس می شود تا موافقت و جواز صدور یک نمایندگی منطقه ای جدید به نام ” اکو ” یا ” پارس ” با مرکزیت شهر تهران – ایران کسب شود و از کشورهای همجوار و غیر عربی مانند: ترکیه ، افغانستان ، پاکستان ، آذربایجان ، ارمنستان ، گرجستان ، ترکمنستان ، تاجیکستان و ازبکستان که روی هم رفته ده کشور می شود با احتساب خود کشور ایران.
سازمان بین المللی ” اکو ” در این راه ، می تواند کمک موثری به کانون ناشنوایان ایران برای رایزن با فدراسیون جهانی ناشنوایان بکند که محل دفتر اصلی آن در شهر تهران مستقر است و سه کشور اصلی یعنی ایران و ترکیه و پاکستان آن را در پنجاه سال پیش تاسیس کردند و سایر کشورهای آسیای میانه کم کم به عضویت آن درآمدند.
آدرس لینک اطلاعاتی مربوط به اکو:
http://fa.wikipedia.org/wiki
http://www.ecosecretariat.org/in2.htm
دریافت فایل PDF : سازمان همکاری اکو

منبع: روابط عمومی بنیاد پژوهشهای ناشنوایان ایران، رضا ذبیحی

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.