ساره جوانمرد

sare-javanmardساره جوانمرد: تغییر نگاه مردم به معلولان مهمترین هدف من است
تهران – ایرنا – دارنده عنوان بهترین ورزشکار زن سال ۲۰۱۴ آسیا می گوید: باید نگاه جامعه به معلولان تغییرکند وایجاد تغییردرجامعه رامهم ترین رسالت زندگی و حضورش در میادین آسیایی و جهانی عنوان کرد.
ساره جوانمرد در گفت و گو با ایرنا گفت: همیشه به این مساله اشاره کرده ام و بار دیگرتاکیدمی کنم از اینکه می توانم مدال های خوشرنگ کسب کنم تا پرچم ایران و سرود ملی کشورم طنین انداز شود، بسیار خوشحالم اما هدف نهایی من کسب این مدال های رنگارنگ نیست.
دارنده دومدال طلای بازیهای پاراآسیایی ۲۰۱۴ اینچئون خاطرنشان کرد:بزرگترین و مهمترین رسالت من در زندگی تغییر نگاه ترحم آمیز مردم به معلولان است، زیرا بسیاری از افراد سالم ، معلولان را به دلیل محدودیت های جسمی ناتوان تصور می کنند که این کاملا اشتباه است.
این تیرانداز۳۰ساله کشورمان گفت: بسیاری ازمعلولان توانمندترازافرادی هستند که به ظاهر سالمند و امیدوارم روزی برسد که مردم ایران نیز مانند بسیاری از کشورها به معلولان نگاهی بدور از ترحم داشته و تمامی این تفکرات بد و خام در خصوص معلولان تغییر کند.
وی درپاسخ به سوال خبرنگار ایرنا که آیا افزایش امکانات برای فعالیت و زندگی معلولان نیز بخشی از این هدف هست یا خیر افزود: اگر دیدگاه جامعه نسبت به معلولان وتوانمندی های آنان تغییر کند خود به خود امکانات جامعه برای استفاده بهتر این قشر افزایش می یابد.
دارنده مدال طلای قهرمانی جهان آلمان ادامه داد: بخاطر کسب عنوان بهترین ورزشکار زن آسیا به خود می بالم ، زیرا کسب چنین عناوینی توسط ورزشکاران معلول بویژه زنان، توانمندیهای آنان را برای مردم و جامعه ثابت می کند.
جوانمردگفت: معلولان درسخت ترین شرایط زندگی کرده وفعالیت های اجتماعی داشته اند، ولی فضای فرهنگی نامناسب وافکاراشتباه شرایط رابرای آنان بسیار سخت تر می کند.
دارنده مدال طلای جام جهانی لهستان افزود: کسب ۱۲۰ مدال رنگارنگ توسط ورزشکاران معلول در بازیهای پاراآسیایی با تفکر موجود در جامعه و در قیاس با مدال های کسب شده توسط کاروان ورزشی ایران در بازیهای آسیایی نشان از قدرت بیشتر معلولان دارد.
**راه اندازی تیراندازی در رشته ۲۵مترتعدادمدال ها را افزایش می دهد
بهترین ورزشکار زن سال ۲۰۱۴ آسیا معتقد است با راه اندازی تیراندازی تپانچه مسافت ۲۵ متر شانس تیراندازان ایرانی برای کسب مدال در پارالمپیک ریو افزایش می دهد.
جوانمرد ادامه داد:اگرماده ۲۵مترراه اندازی شودهمانطور که تیراندازان توانستند در زمانی کوتاه درماده ۵۰متر به آمادگی دست یافته و مدال کسب کنند قطعا می توانند در پارالمپیک با افزایش مواد، مدال های بیشتری نیز برای کاروان ایران کسب کنند.
وی اضافه کرد: کمتر از دو سال تا بازیهای پاراآسیایی ریو باقی مانده است و تیراندازی معلولان هشت مسابقه جهانی درسال ۲۰۱۵ پیش رو دارد که اگر تیم ملی بتواندحداقل سه یا چهاررقابت جهانی شرکت کند به آمادگی بالایی دست خواهد یافت.
این تیرانداز ۳۰ساله با بیان اینکه سهمیه پارالمپیک ریو را تیرماه سال گذشته و درجریان مسابقات قهرمانی جهان آلمان کسب کرده است، گفت: سه مسابقه جهانی تیراندازی از مجموع هشت مسابقه ، رقابت های توزیع سهمیه المپیک است و تیراندازان ایران این فرصت را دارند تا تعداد بیشتری سهمیه برای المپیک ۲۰۱۶ کسب کنند.
جوانمردگفت: برای حضورقدرتمنددربازیهای پاراآسیایی اینچئون هفت ماه تمرینات منظم را پشت سرگذاشتیم و بعد ازیک استراحت کوتاه، ازهفته گذشته رقابت های آزاد تیراندازی آغاز شده که طی پنج مرحله ادامه دارد.
وی ادامه داد: علاوه بر رقابت های آزاد تیراندازی ، رقابت های لیگ تیراندازی نیز در سه مرحله برگزار خواهد شد که حضور در این رقابت ها می تواند به آماده سازی بازیکنان ملی پوش کمک بسزایی داشته باشد.
** از عملکردم در سال ۹۳ راضی ام
دختر تیرانداز ایرانی گفت: از عملکردم در سال ۹۳ راضی هستم زیرا توانستم در ۳ رویداد مهم این سال چهار مدال طلا بدست آورم.
به گفته وی مدال طلای رقابت های قهرمانی جهان درآلمان، مدال طلای جام جهانی لهستان و دو مدال طلای مواد ۱۰متربادی و ۵۰ متر خفیف بازیهای پاراآسیایی دستاوردش در سال ۹۳ است.
جوانمرد علاوه بر تحصیل در مقطع کارشناسی مدیریت بازرگانی ، به عنوان کارمند قراردادی سابقه بیش از چهار سال همکاری با اداره کل تربیت بدنی استان فارس را دارد.
وی درخصوص فعالیت های اجتماعی اش گفت: قرار بود مسئولان شرایط را برای اشتغالزایی قهرمانان آسیا و جهان فراهم کنند اما پس از گذشت چند سال این موضوع درپیچ وخم کارهای اداری گم شدوهیچ صحبتی دراین خصوص نمی شود.
تیرانداز جوان کشورمان اظهارامیدواری کرد تامدیران کشورومسئولان ورزش امکانات و شرایط بهتری برای تحصیل و کار ورزشکاران و قهرمانان ورزشی فراهم کنند.
وی همچنین گفت: درصورتی که ورزشکاران وقهرمانان ورزشی شغلی داشته باشندمی توانند بدون دغدغه به فعالیت های ورزشی شان پرداخته و موفقیت های بیشتری برای کشور فراهم کنند.
ساره جوانمرد سال ۱۳۶۳ با معلولیت مادر زاد از ناحیه پا در شهرستان شیراز متولد شد،وی چهارمین دختر از پنج فرزند خانواده است وکسب چند مدال رنگی در پارالمپیک ۲۰۱۶ برزیل نیز یکی از اهداف کوتاه مدت وی محسوب می شود.

منبع: خبرگزاری ایرنا؛ سایت کانون معلولان توانا، ۳ آذر ۱۳۹۳

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *