اثرات سو کم شنوایی بر رشد کودک

اثرات سو کم شنوایی بر رشد کودک

کم‏ شنوایی اثرات سوء بسیاری بر فرد کم‏ شنوا بر جا می‏گذارد.مهم‏ترین جنبهء کم‏ شنوایی،تأثیر آن بر توانایی‏های‏ ارتباطی فرد است.
کم‏شنوایی بر چهار جنبهء کلی زندگی فرد اثرات سوء دارد:
1. سبب تأخیر در رشد مهارت‏های ارتباطی،بیانی و درکی‏ (زبان و گفتار)می‏شود؛
2. این اشکالات زبانی سبب بروز مشکلات یادگیری‏ می‏شود که موفقیت‏های تحصیلی فرد را متأثر می‏کند؛
3. اشکالات ارتباطی سبب بروز اختلالات رفتاری و اجتماعی،نظیر انزوا طلبی و اعتماد به نفس ضعیف‏ می‏شود؛
4. اشکالات فوق بر توانایی‏های‏ شغلی فرد اثرات سوء دارد.
مهارت‏های ارتباطی
هرچه سن شروع کم‏شنوایی پائین‏تر و میزان آن بیش‏تر باشد،اثرات سوء آن بر گفتار کودک بیش‏تر است.زیرا برای‏ دستیابی به رشد زبانی یک سن بحرانی زبان‏آموزی وجود دارد. به این معنا که چند سال نخست زندگی هر کودک در یادگیری‏ زبان وی اهمیت اساسی دارد و پس از آن،زبان‏آموزی بسیار مشکل صورت می‏گیرد.بنابراین،یک کم‏شنوایی خفیف هم‏ می‏تواند اثرات عمیقی برگفتار کودک داشته باشد.کودکان‏ کم‏شنوا در درک زبان و دریافت گفتار با مشکل مواجهند. بیش‏تر روی نام‏ها و فعل‏ها تأکید دارند و در درک ضمایر، حروف اضافه،اشاره و…اشکال دارند و دستور زبانشان‏ ایجاد اشکالات رفتاری در این کودکان بستگی به نوع‏ برخورد اطرافیان،به‏ویژه‏ والدین با آنان دارد
ضعیف است.زیرا بخشی از اصوات را یا اصلا نمی‏شنوند یا به‏طور ناقص می‏شنوند.این کودکان در درک مفاهیمی انتزامی‏ دچار اشکال هستند.در صورتی که اقدامات مداخله‏ای و توانبخشی مناسب صورت نگیرد،هرچه سن کودک بالاتر رود، شکاف بین دستور زبان آنان و همسالانشان بیش‏تر می‏شود. این کودکان معمولا در درک کلماتی که چند معنا دارند،مشکل‏ پیدا می‏کنند،در گفتار خود از جملات کوتاه‏تر استفاده می‏کنند و در نوشتن و درک جملات پیچیده و طولانی دچار اشکالات‏ بسیاری می‏شوند.
معمولا این کودکان،قسمت‏های‏ پایانی کلمه‏ها و جمله‏ها را نمی‏شنوند و این‏ سبب می‏شود،زمان افعال و مفرد یا جمع بودن آن را درک نکنند.در نتیجه، در گفتار خود نیز ضمائر و زمان افعال را به‏ اشتباه بیان می‏کنند.به دلیل آن‏که برخی از اصوات گفتاری مانند س،ش،ف،ت و ک را نمی‏شنوند،در گفتار خود نیز از آن‏ها استفاد نمی‏کنند و در نتیجه،گفتاری نامفهوم دارند.آن‏ها معمولا صدای خود را نمی‏شنوند،ازاین‏رو یا به‏طور غیر عادی بلند،یا خیلی آهسته‏ صحبت می‏کنند.به علاوه،آهنگ گفتارشان صحیح نیست و زیروبمی عادی ندارد.
پیشرفت‏های تحصیلی
معمولا این کودکان در رشد درکی و هوشی از همسالان‏ خود عقب‏ترند،زیرا بیش‏تر جنبه‏های هوشی،ناشی از تجربهء افراد است و آنان یک حس مهم یعنی شنوایی را که عامل مهمی در کسب تجربه است،از دست داده‏اند.
البته آنان کم‏هوش‏تر از کودکان عادی نیستند و به صورت‏ بالقوه دارای همان توانایی‏ها هستند.رشد درسی کودکان‏ کم‏شنوا معمولا ضعیف‏تر از کودکان طبیعی است؛به ویژه در خواندن،زبان و ریاضی مشکل دارند.حتی کم‏شنوایی‏های‏ کم‏تر هم سبب می‏شوند،کودک در حدود کلاس،از همسالان خود عقب بماند؛مگر این‏که اقدامات توانبخشی‏ مناسبی صورت گیرد.کودکان دچار کم‏شنوایی‏های عمیق نیز در صورت عدم مداخلهء مناسب،هیچ‏گاه در مهارت‏های‏ آموزشی خود به بالاتر از کلاس 4 یا 5 دست نمی‏یابند.میزان‏ موفقیت آنان بستگی به مداخلهء به موقع،همکاری والدین و کیفیت،کمیت و زمان صرف شده در خدمات حمایتی برای‏ کودک دارد.
عملکرد اجتماعی
به دلیل آن‏که این کودکان معمولا در خانواده‏های شنوایی‏ متولد می‏شوند که قادر نیستند،ارتباط مناسبی با کودکان خود برقرار کنند و توانایی‏های بالقوه‏شان را شکوفا کنند و اطرافیان‏ نیز به دلیل ذهنیت غلط خود نسبت به کم‏شنوایی،رفتارهای‏ ناخوشایند دارند،آنان نسبت به این جنبه‏های منفی‏ عکس العمل نشان می‏دهند و در زمینه‏های اجتماعی دچار مشکل می‏شوند.معمولا انزوا طلب هستند،دوستان کمی‏ دارند و در روابط اجتماعی با دیگر افراد دچار اشکال می‏شوند. ایجاد اشکالات رفتاری در این کودکان بستگی به نوع برخورد اطرافیان،به ویژه والدین با آنان دارد.
میزان تأثیرات سوء آسیب شنوایی بستگی به عوامل متعددی‏ دارد که مهم‏ترین آن‏ها عبارتند از:زمان شروع کم‏شنوایی،سن‏ تشخیص،شدت افت شنوایی،زمان شروع استفاده از سمعک‏ و مهم‏تر از همه،زمان شروع اقدامات توانبخشی.

منبع: www.drmovallali.mihanblog.com/post/165

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *