گزارش سفر ارمنستان و بازدید از انجمن ناشنواهای ارامنه

گزارش سفر ارمنستان و بازدید از انجمن ناشنواهای ارامنه

در طی مدت دوماه تعطیل تابستانی به ارمنستان رفتم و یک هفته را در ایروان مرکز ارمنستان گذراندم و در این مدت چند بار به محل انجمن ناشنواهای ارامنه رفتم و با ناشنواهای انجمن دیدار و گفتگو کردم اطلاعات زیر ره آورد این سفر می باشد .
ارتباط من با ناشنوایان ارمنی با استفاده از زبان اشاره طبیعی بود و با وجود اختلاف در علائم اشاره به سبب یکسانی قواعد ساختاری دو زبان اشاره ایرانی و ارمنی تفهیم و تفاهم بطور کلی سهل و اسان بود .

معرفی سازمان
بطوری که ذیلاً مشاهده می­شود در وب سایت سازمان از عبارت انجمن و در ایمیل آن از عبارت جامعه استفاده شده است.
www.deafarmorg.ascg.com armdeafsociety@gmail.com
تاریخ تاسیس انجمن ناشنوایان ارامنه ۱۹۳۲ میلادی برابر ۱۳۱۱ شمسی یعنی ۸۲ سال قبل می باشد .

aramanehزبان
– وسیله ارتباطی ناشنوایان ارمنی زبان اشاره طبیعی است و با همکاری با فدراسیون جهانی ناشنوایان یک کتاب علائم اشاره هم به زبان ارمنی در سال ۲۰۰۷ منتشر شده است .
– زبان اشاره ارمنی در شهرهای مختلف ارمنستان اختلاف کمی باهم دارند .
– ۸۰ درصد علائم اشاره ارمنستان با علائم اشاره روسیه و آذربایجان یکسان است .
– در دانشگاه زبان اشاره تدریس می­شود و اشخاصی که زبان اشاره را خوب یاد بگیرند در مدرسه ناشنواها استخدام می شوند .
– در استفاده از زبان اشاره طبیعی حالات قیافه و بدن مهم دانسته می­شود .

هشتادمین سالگرد
بمناسبت هشتادمین سالگرد تاسیس انجمن یا جامعه ناشنوایان مراسمی برگزار شده و نیز به این سبب تاریخچه ناشنوایان ارمنی به دو زبان روسی و ارمنی با ترجمه خلاصه آن به زبان انگلیسی منتشر شده که نویسنده این تاریخچه یک ناشنوا می باشد .

هیئت مدیره
هیئت مدیره انجمن یا جامعه ناشنوایان ارمنستان مرکب از ۲۴ نفر ناشنوا است.

کارکنان
کارکنان انجمن یا جامعه ناشنوایان ارمنستان ناشنوا می­باشند .

گواهی نامه رانندگی
در سال ۱۹۹۹ میلادی صدور گواهی­نامه رانندگی برای ناشنواها ممنوع شده ولی با اقدامات انجمن بعد از پنج سال این ممنوعیت مرتفع شده و یک ناشنوا می­تواند گواهی­نامه رانندگی تحصیل نماید .

وضع مالی
در گذشته که وضع اقتصادی ارمنستان خوب بود ناشنواها کار می­کردند و پول جمع می­کردند و دو ساختمان احداث کردند یکی بیمارستان بود که به دولت هدیه دادند . به ناشنواها مسکن رایگان می­دادند در ساختمان چهار طبقه ناشنواها در کارگاه­­های خیاطی ، کفاشی و غیره مشغول کار بودند . بعد از جدا شدن از روسیه و جنگ با آذربایجان و زلزله ویرانگر وضع اقتصادی ارمنستان خراب شد و این کارگاه­ها تعطیل شد. ناشنواها یا بیکار هستند و یا به کارهایی با درآمد کم مثل مستخدمی در منازل به کار اشتغال دارند . عده ای هم برای پیدا کردن کار با درآمد نازل به روسیه و کشورهای دیگر مهاجرت کرده اند .
هیئت مدیره انجمن و سازمان ورزشی ناشنوایان در همین ساختمان کار می کنند .
بعضی اطاقهای ساختمان را اجاره داده اند در این اطاقها بازی بیلیارد دو کافی شاپ و نانوایی با کارکنان ناشنوا دایر می باشد محل برگزاری مراسم هفته جهانی ناشنوایان و اجرای برنامه های رقص و پانتومیم بطور کلی اجتماعات در همین ساختمان می باشد .

تعداد اعضا
تعداد اعضای انجمن ناشنوایان ارمنستان بالغ بر ۱۳۵۰ نفر است .

مزایای عضویت
مزایای عضویت در انجمن ناشنوایان ارمنستان عبارت است از:
– حمایت انفرادی از ناشنواها مانند کشور ما
– تامین مترجم زبان اشاره در موارد نیاز
– استفاده از برنامه های توریستی و خدمات دیگر با پنجاه درصد تخفیف

کارایی حیرت انگیز زبان اشاره طبیعی و یک پیشنهاد سازنده
ره آورد ارمنستان اطلاعاتی از وضع ناشنوایان کشور ارمنستان بود که آقای اردوان گیتی با استفاده از زبان اشاره طبیعی در ارتباط با ناشنواهای ارمنستان در انجمن آنان در ایروان تحصیل کرده بود.
هفته قبل سه جوان ناشنوای ایتالیایی در اجرای یک برنامه سیاحتی خود بعد از توقفی در ایروان/ ارمنستان به تهران آمدند . من دوبار آنها را دیدم . ارتباط آنها با خانواده ناشنوایم با زبان اشاره طبیعی بود و جریان گفتگو و تفهیم و تفاهم آنان با زبان اشاره طبیعی روان و بدون اشکال بود وقتی از آنها سئوال کردم در ایروان به انجمن ناشنوایان ارمنستان رفته­اند پاسخ آنها مثبت بود و اضافه کردند که در آنجا شنیده­ اند که اخیراً یک جوان ناشنوای ایرانی هم در ایروان بوده و با آنها دیدار کرده است که مقصودشان آقای اردوان گیتی بوده است . سئوالی را که قبلاً از اردوان پرسیده بودم و از این سه جوان ناشنوای ایتالیایی هم پرسیدم این بود که در تفهیم و تفاهم با زبان اشاره طبیعی اشکالی با ناشنواهای ارمنستان داشته اند ؟ جواب آنها هم مثل جواب اردوان منفی بود و با این تجربه مسلم است که این چند ناشنوای از سه کشور مختلف ارمنستان و ایتالیا و ایران با استفاده از زبان اشاره طبیعی اشکال ارتباطی با هم نداشته ­اند که این حاکی از کارآیی حیرت انگیز زبان اشاره طبیعی به عنوان پایه اشاره بین المللی می باشد.

منبع: اردوان گیتی، سایت جوانان ناشنوای پیشتاز ایران، ۱۵ مرداد ۱۳۹۳

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *