نصراله رضایی

print

نصراله رضایی: پیشکسوت آموزش رایانه به نابینایان

مهندس نصراله رضایی درسال۱۳۳۰ در اصفهان متولد گردید. ایشان در سال ۱۳۴۹ دیپلم خود را در رشته ریاضی از دبیرستان سعدی اصفهان دریافت نمود . در همان سال در دانشگاه صنعتی شریف در رشته مهندسی مکانیک پذیرفته شد؛ ولی به دلیل علاقه وافر به ریاضیات و رایانه و همچنین بروز مشکلاتی در بینایی خود، در سال ۱۳۵۰ تغیر رشته داده و در دانشکده ریاضی و علوم کامپیوتر دانشگاه صنعتی شریف ادامه تحصیل داد. او پس از فارغ التحصیل شدن از این رشته و گذراندن دروسی از فوق لیسانس کامپیوتردرسال۱۳۵۴ در آموزش و پرورش شهرستان اردستان اصفهان به کار مشغول شد و یک سال بعد به آموزش و پرورش اصفهان منتقل گردید. اولین کتاب خود را به نام زبان آموزشیMINA در بهمن ماه سال ۱۳۵۴ به رشته تحریر در آورد. این کتاب تا سال ۱۳۵۷در دانشگاه صنعتی شریف تدریس می شد و پس از آن با تغییراتی تجدید چاپ و در موسسه عالی بانکداری تدریس گردید.
دومین کتاب این نابینای موفق در سال ۱۳۶۸ با عنوان شناخت کامپیوتر و کمودور ۶۴ توسط مرکز تحقیقات معلمان استان اصفهان منتشر گردید. او اولین کلاسهای آموزشی رایانه برای معلمان اصفهان را در مرکز تحقیقات معلمان این شهر در سال ۱۳۶۸ برقرار نمود.
بارها از ایشان شنیده شده که همواره در اندیشه آموزش رایانه به نابینایان بوده اند و در این راه در سال ۱۳۷۳ در مجتمع آموزشی ابابصیر وابسته به آموزش و پرورش استثنائی مشغول به تدریس رایانه گردید.
دانش آموزان نابینا از آموزش رایانه استقبال شدیدی نمودند بطوری که تعدادی از آنها در رشته کامپیوتر در هنرستان مشغول به تحصیل شدند و حتی پس از فراغت از دوره هنرستان از اولین دانش آموزان نابینائی بودند که در رشته کامپیوتر به دانشگاه راه یافتند و خوشبختانه پس از فراغت از تحصیل مشغول به کار شدند و به این راه برای ادامه تحصیل نابینایان در رشته کامپیوتر در دانشگاه هموار گردید؛ بنابراین تعداد بیشتری از نابینایان به این رشته گرایش پیدا کردند.
مهندس رضایی در سال ۱۳۷۸ نرم افزار صفحه خوان JAWS (job Access With Speech) را از اینترنت Download نموده و کتاب مبانی کامپیوتر و خودآموز JAWSرا براساس این صقحه خوان تهیه و در اختیار نابینایان قرار داد.
ایشان همچنین زبان ویژه کامپیوتر و آموزشهای ICDLرا با همکاری خانه ریاضیات اصفهان و بنیاد دانش و هنر تهیه نموده ودر اختیار نابینایان کل کشور قرار داده است.
مهندس رصایی در سال ۱۳۸۴ کتاب خودآموز Windows xp پیشرفته برای نابینایان، در سال ۱۳۸۶ خودآموز اینترنت برای نابینایان و در سال ۱۳۸۷ خودآموز Excel برای نابینایان را منتشر کرده اند.
مباحث هر سه این کتابها توسط مؤلف نابینای آنها، نصرالله رضایی، به صورت عملی ارائه شده است. عبارات انگلیسی که همراه صحبتها می‌شنوید، خروجی برنامه صفحه خوان JAWS است، که نوشته‌ها را به گفتار تبدیل می‌کند و از این راه تمام تعاملاتی که بینایان به کمک بینایی با سیستم دارند، برای نابینایان به صورت صوتی عنوان می‌شود.
لازم به ذکر است در تهیه کتب فوق دکتر محسن صدیقی مشکنانی عضو هیأت علمی دانشگاه صنعتی اصفهان با ایشان همکاری نموده اند.
مهندس رضایی انجمنی به نام انجمن علمی فرهنگی موج نور را با همکاری سازمان ها، افراد مرتبط با نابینایان و اساتید دانشگاه اصفهان و دانشگاه صنعتی اصفهان در محل خانه ریاضیات اصفهان تشکیل داده که هدف از آن سازماندهی آموزش رایانه و علوم به نابینایان در سراسر کشور می باشد.
ایشان کلاسهای متعددی برای آموزش رایانه به نابینایان در شهرهای اصفهان، تهران، مشهد، تبریز و… برقرار نموده که در این کلاسها با استفاده از رایانه عادی و صفحه خوان JAWS به صورت عملی وتئوری، رایانه در سطوح مختلف به نابینایان تدریس می گردد.
مهندس رضایی هم اکنون نیز مشغول تدریس در کلاسهای آموزش رایانه به نابینایان در خانه ریاضیات اصفهان و مجتمع نابینایان بهزیستی اصفهان می باشد. همچنین ایشان در سمینارهای متعدد داخلی و خارجی و بین المللی شرکت که به عنوان نمونه می توان به سمینارهای زیر اشاره کرد:
E-Learning : خرداد ۸۲ در تهران
ICT For the blind :مرداد۸۲ در ژاپن
و چندین سمینار دیگر.

منابع: www.iranrp.ir , sadighim.ir , www.mnsi.ir

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *