مشخصات فني و كاربري متن خوان فارسي پارس آوا (ویژه نابینایان) نسخه 1و2

مشخصات فني و كاربري متن خوان فارسي پارس آوا (ویژه نابینایان) نسخه 1و2

الف ) مشخصات فني و كاربري بخش متن­خوان بسته نرم ­افزاري پارس­ آوا نگارش 0 . 1
علی­رغم تولید نرم­افزارهای تبدیل متن به گفتار برای زبانهای مختلف از سالها پیش، متاسفانه تا چندی پیش نرم­افزار مناسب و قابل استفاده­ای برای زبان فارسی ارائه نشده بود. بر این اساس با هدایت و مدیریت خانه نور ایران و حمایت بنیاد شهید و امور ایثارگران ، بسته نرم­افزاری پارس آوا نگارش 1/1 در اردیبهشت 1387 عرضه شد. این نرم­افزار ویژه­ی نابینایان و کم­بینایان فارسی زبان ایران و دیگر کشورها طراحی شده و با قیمت بسیار جزئی در اختیار این قشر عزیز و ارزشمند قرار داده شده است . این بسته نرم افزاری شامل دو سی دی و یک قفل سخت افزاری بوده که بعد از نصب متن خوان فارسی پارس آوا رایانه را قادر میسازد تا کلیه متون فارسی و انگلیسی که بر روی صفحه نمایش رایانه ظاهر میگردد برای نابینا بخواند . همچنین این نرم افزار نابینا و کم بینا را قادر میسازد تا وارد اینترنت شده و از کلیه پایگاههای اطلاعاتی فارسی استفاده نموده ، و در محیط wordبه تایپ و نوشتن متون فارسی بپردازد . و همچنین کلیه کتب الکترونیکی غیر از pdfرا برای نابینا قرائت نماید . لازم به توضیح است که پس از تولید اولین نگارش این نرم افزار تنوع بازار کار برای نابینایان افزایش یافته و بازارهای جدیدی را جهت اشتغال برای ایشان فراهم نموده . هم اکنون که نگارش 2.0 متن خوان فارسی پارس آوا با مشخصاتی که ذیلاً خواهد آمد آماده توزیع میان کاربران می باشد.

ویژگیهای کاربری متن­خوان پارس آوا
1- کمک شایان توجه نرم افزار پارس آوا به کلیه افراد غیر ایرانی خواهان فراگیری زبان فارسی و کمک به تلفظ صحیح واژگان
2- نشر و ترویج فرهنگ ایرانی ، اسلامی در کشورهای فارسی زبان و غیر فارسی زبان
3- ظرفیت استفاده از این نرم افزار در بسیاری از فعالیت های علمی – پژوهشی ، فرهنگی ، صنعتی ، تجاری و… توسط شرکتها و دستگاههای دولتی و خصوصی
4- قابلیت استفاده از این نرم افزار توسط افراد بینا
5- قابليت خواندن متون فارسي و انگليسي
6- تبديل متن به گفتار فارسي با صداي قابل فهم
7-کاربری راحت برای نابینایان با امكان استفاده از كليدهاي ميانبر جاز
8- قابلیت نصب بر روی ویندوزXP و ویندوز Vista
9- داراي آموزش صوتي و مكتوب برای کاربران
10- امکان نصب و حذف آسان و ساده­ی نرم­افزار توسط نابینایان بدون نیاز به کمک افراد بینا
11- ارائه­ی دیکشنری ویژه­ی کاربران برای افزودن لغات جدید به نرم­افزار
12- امکان اصلاح نحوۀ خواندن کلمات در ديكشنري كاربر و يا تعريف کلمات جديد جهت تصحيح خواندن آنها
13- امكان به اشتراك گذاري لغات ديكشنري بين كاربران مختلف
14- امکان گردش در قسمت های مختلف ويندوز
15- قابلیت خواندن اعداد فارسي و انگليسي
16- قابلیت افزایش و کاهش سرعت خواندن متن
17- قابلیت اعمال تنظیمات دلخواه در نحوه خواندن اعداد و علائم سجاوندي
18- قابلیت خواندن متن به صورت حرف به حرف، کلمه به كلمه، جمله به جمله، صفحه به صفحه و تمام متن به صورت يكجا
19- خواندن حروف در هنگام تايپ با رايانه
20- خواندن نام فایل‌ها، پرونده‌ها، منوها و قسمت‌های مختلف ویندوز که به فارسی یا انگلیسی نوشته شده است
21- قابليت استفاده از امكانات جاز براي مرور صفحات اينترنت و HTMLفارسي و انگليسي
22- امكان استفاده از نرم­افزارهاي مجموعه آفيس براي كاربران نابينا
23- سازگاري با استانداردSAPI 5 مایکروسافت (Speech API 5)

ب ) قابلیت و توانمندی های جدید نرم افزار پارس آوا نگارش 2.0
در این نگارش نسبت به پارس آوا نگارشِ 1/1، تغییرات متعددی انجام گرفته و امکاناتِ جدیدی به پارس آوا اضافه شده است که در ادامه به برخی از آنها اشاره می شود.
1- اصلاح قفل
در پارس­آوا نگارشِ 1/1، کاربر ناچار بود که قفل را تنها در همان درگاهِ USBکه Driverرا در آن نصب کرده بگذارد اما در این نگارش، دیگر نیازی نیست که Driverنصب شود و همچنین در هر درگاهِ USBکه قفل گذاشته شود، کار می کند.
2- نصبِ سریع و اشغالِ فضای کم تر
در نگارش قبلی پارس آوا به علت استفاده از نرم­افزارِ ATT Natural Voicesمراحل نصب بسیار طولانی بود و همچنین فضای زیادی از حافظه، اشغال می گردید. در حال حاضر کاربر با صرفِ کمترین زمان و فضا می تواند پارس آوا را به راحتی نصب نماید.
3- نصب بر روی Windows 7
در نگارش جـــدیـــد پــارس آوا کـاربران مـی توانــنــــد عــلاوه بــــــــــــــر Windows XPو Windows Vista Ultimate 32 Bit ، پارس آوا را بر روی Windows 7 Ultimate 32 Bit نیز نصب نمایند و بدینوسیله جدیدترین سیستم عاملِ روز دنیا در دسترس نابینایان قرار می گیرد.
4- تشخیص نگارشِ JAWS
در هنگام نصب پارس آوا اگریک یا چند نگارش از جاز در کامپیوتر نصب باشد، پارس آوا آن را تشخیص می دهد و کاربر می تواند انتخاب کند که تنظیمات پارس آوا در کدامیک از نگارش­های جاز، فعال شود.
5- فارسی و انگلیسی شدنِ پنجره­ها
در این نگارش، مرحله­ی نصب و حذفِ پارس آوا، دیکشنری کاربر ( User Dictionary) و مدیریتِ صدا ( Voice Manager) به دو زبانِ فارسی و انگلیسی طراحی شده است و کاربر می تواند هر یک از این دو زبان را انتخاب نماید.
6- خواندن متون انگلیسی با Eloquence
از زمانی که پارس آوا نگارشِ 1/1 در اختیار کاربران قرار گرفت، بیشترین پیشنهادها در خصوص تغییر صدای انگلیسی پارس­آوا بود. که در این نگارش جدید می توانند از صدای Eloquenceبرای خواندن متون انگلیسی استفاده نمایند.
7- کار با موتورهای انگلیسی خوان مختلف
در نگارش قبلی پارس آوا، کاربر مجبور بود کهمتن­خوان انگلیسی ATT Natural Voicesرا نصب کند و این متن­خوان، غیر از آنکه کاربر را محدود می­نمود، فضای زیادی را نیز از هارد، اشغال می­کرد.
در نگارش جدید پارس آوا، کاربر می­تواند یکی از موتورهایی که بر روی کامپیوتر نصب دارد و لیستِ آن در مدیریت صدا می باشد را به دلخواهِ خود انتخاب نماید.
8- تشخیص حروف بزرگ از کوچک در انگلیسی
در پارس آوا نگارشِ 1/1 کاربر نابینا در هنگام خواندن و یا نوشتنِ متونِ انگلیسی، متأسفانه نمی توانست حروف بزرگ را از کوچک تشخیص دهد. اکنون در نگارشِ جدید، این امکان برای کاربر ایجاد شده است که بتواند حروف بزرگ را از کوچک بشناسد.
9- خواندن تاریخِ هجری شمسی
یکی از مشکلاتِ روزمره­ی کاربرانِ فارسی زبان، میلادی بودن تاریخ کامپیوتر است. در این نگارشِ جدید، کاربران می­توانند با زدن کلیدهای Control + F12تاریخ را به هجری شمسی بشنوند.
10- افزودن سه صدای جدید
در این نگارش، سه صدای جدید به پارس آوا اضافه شده است؛ صدای زن با نام مینا، دختربچه با نام شادی و پسر بچه با نام دارا، که دو صدای اخیر صداهای فانتزی می­باشند و از دو صدای سینا و مینا گرفته شده­اند.
11- افزایش سرعت عملکرد
در نگارشِ 1/1، نرم افزار پارس آوا گاهی با مکث­های طولانی روبرو می­شد و این درنگ­ها موجب ناراحتی کاربر نابینا می­گردید. با تلاش­های بسیاری که به عمل آمد تا حد زیادی این مشکل برطرف گردید و اکنون کاربر می­تواند با سرعت بیشتری در کامپیوتر، حرکت نماید.
12- تغییر پیچ، سرعت و میزانِ بلندی صدای فارسی
در نگارش جدید پارس آوا کاربر می­تواند در صورت تمایل در « مدیریت صدا» پیچ، سرعت و میزانِ بلندی صدای فارسی را تنظیم کند بدون اینکه نیاز باشد صدای انگلیسی را تغییر دهد.
13- تنظیم حرکات کلمه
یکی از مشکلات متن­خوان­های فارسی، اعمالِ کسره­ی اضافه می­باشد. در پارس آوای جدید اگر کسره­ی اضافه در انتهای کلمات در متنی گذاشته شده باشد، آنها را تشخیص می­دهد و متن را با صحت بیشتری بیان می­کند. البته کاربر می­تواند در مدیریت صدا گزینه­ی « نادیده گرفتنِ تمام حرکات » را انتخاب کند تا دیگر، حرکات کلمه در خواندن اعمال نشود.
14- افزودن کلمات جدید به واژه گان
در پارس آوا نگارشِ 1/1، کلمات زیادی نادرست تلفظ می شد؛ در نگارش حاضر، صدها کلمه ­ی جدید به واژه گانِ اصلی پارس آوا اضافه گردید که این باعث شده است پارس آوا با صحت بیشتری متون را بخواند.
15- اصلاح علائم نگارشی
برخی از علائم در نگارش قبلی پارس آوا یا اصلاً خوانده نمی شد و یا به صورت ناخوشایندی تلفظ می­گردید، این مشکل تا حد زیادی در نگارش جدید برطرف شده است.
16- اصلاح خواندن حروف
برخی از حروف در نگارش قدیم پارس آوا نامفهوم تلفظ می­شد. تلاش گردید که تا حد امکان، این مشکل مرتفع شود و حروف با کیفیتِ بهتری برای کاربر قابل شنیدن باشد.
17- افزایش عملکرد دیکشنری کاربر
با اصلاحات گوناگونی که در پنجره­ها و گزینه­های دیکشنری کاربر صورت گرفت اکنون کاربر با سهولت بیشتری می تواند از این برنامه، استفاده نماید. همچنین برای یافتن کلمات در دیکشنری کاربر، می­توان به راحتی با انتخابِ گزینه­ی « پیدا کردن» کلمه­ی مورد نظر را جستجو نمود.

منبع: وب سایت خانه نور ایران (www.khana.ir)

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.