محمد رضا دشتی

dashtiدر چند سال اخیر شاهد حضور پررنگ افراد دارای معلولیت در سطح جامعه هستیم که مهم‌ترین دلیل این حضور، گسترش فعالیت های انجمن های مردم نهاد و ارتقای مهارت های اجتماعی افراد دارای معلولیت است.
اگر در حوزه رسانه کمی فعال باشید خواهید دید که تقریبا هر روز اخبار مرتبط با معلولان بر روی خروجی خبرگزاری های داخلی قرار می گیرد. چه از نشست افراد دارای معلولیت با مسوولین دولتی و نمایندگان مجلس و شهرداری ها و چه در کسب مقام های مختلف ورزشی در سطح جهانی و چه کسب عناوین علمی و فرهنگی.
محمد رضا دشتی از فعالان حقوق معلولان معتقد است در سال های اخیر در کشورمان، خود افراد معلول نقش اساسی در به دست آوردن حقوق شهروندی را داشته اند. وی معتقد است بستر سازی و تسهیل دسترسی افراد دارای معلولیت به محیط فیزیکی شهر، اجتماعی،‌ اقتصادی و فرهنگی و توجه به بهداشت و تحصیل و دسترسی به اطلاعات و ارتباطات افراد دارای معلولیت را قادر می‌سازد تا از تمام حقوق انسانی و شهروندی خود بهره مند شوند.
به همین دلیل وی برای ارتقای آگاهی معلولان ایران پایگاه اینترنتی معلولین ایران را با نام شمعدانی به نشانی www.shamdani.com راه اندازی کرده است و در چند روز اخیر شاهد بودیم که این پایگاه اینترنتی از مرز ۲ میلیون بازدید گذشت. موفقیتی که برای سایتی با مخاطبین خاص قابل اهمیت است.
به همین مناسبت مصاحبه ای را با مدیر پایگاه اینترنتی شمعدانی انجام داده ایم. در سوابق فعالیت های محمد رضا دشتی مسوولیت روابط عمومی مرکز جامع توانبخشی معلولان ذهنی عمل، دبیر جمعیت حمایت از حقوق معلولین، اولین دبیر کمیته پیگیری قانون جامع حمایت از حقوق معلولین، سردبیر نشریه نیلوفرانه و عضویت در انجمن متخصصان روابط عمومی به چشم می خورد.
مینا آروانه همسر ایشان و مددکار اجتماعی موفق با ۱۵ سال سابقه فعالیت است و پایگاه اینترنتی مددکاری اجتماعی ایران www.socialworkeriran.com را اداره می کند.
-اولین سوال من از وی درباره تعریف و نگاه ایشان به واژه معلولیت بود و اینکه از نظر ایشان چه کسی معلول است. برایم جالب بود تا فردی که از ۲ عصا و کفش طبی برای راه رفتن استفاده می کند، به این واژه چگونه نگاه می کند؛ وی گفت: در تعریف واژه معلولیت و فرد دارای معلولیت در طول سال های اخیر تعاریف مختلفی ارائه شده است. اما همانطور که می دانیم این تعاریف از سوی افراد صاحب نظر در حوزه توانبخشی و با توجه به شرایط جوامع و تغییر نگرش نسبت به مسائل و ارتباطات اجتماعی و چند شاخص دیگر ارائه می شود.
در این چند سال سازمان ملل میزان مشارکت افراد در فعالیت های اجتماعی را معیاری برای معلولیت دانسته اند و به نظر من هم تعریف خوبی است. اما در جامعه ما با ساختار فرهنگی و اجتماعی خاص خودمان که افراد دارای معلولیت حداقل از نظر حضور فیزیکی برای مشارکت های اجتماعی با مشکلات فراوان روبرو هستند، کمی قابل تامل هست.
ما از یک سو با مردم در سطح جامعه روبرو هستیم که نگاه خاص و غالبا ترحم آمیز نسبت به معلولان دارند و از سوی دیگر مسوولین که به نظر من هنوز به توانمندی های افراد معلول ایمان ندارند و خود افراد دارای معلولیت که اگر صادقانه نگاه کنیم از جایگاه و نقش اجتماعی خود آگاهی دقیقی ندارند.
محمد رضا دشتی معتقد است هنوز میزان آگاهی جامعه ما نسبت به افراد معلول در سطح خوبی نیست و می گوید: شما نتایج موفقیت افرادی که معلولیت دارند و سایر افراد را بررسی کنید؛ خواهید دید که جامعه شامل مردم با ساختارهای فرهنگی مختلف و مسوولین چه برخوردی با این ۲ گروه دارند. شما می دانید قوی ترین مرد وزنه بردار جهان که معلولیت هم دارد، هموطن خودمان هست. رسانه ها چقدر ایشان را معرفی کردند و چقدر به آقای رضا زاده قوی ترین مرد وزنه بردار جهان پرداختند.
اختلاف سطح پاداش قهرمانان المپیک و پاراالمپیک تیم های ایرانی را ببینید و میزان هزینه ها و کسب مدال توسط این دو گروه را هم مقایسه کنید، متوجه خواهید شد تعریف واژه معلولیت چه داستان غم انگیزی دارد.
-نظر شما درخصوص وضعیت شغلی و بازنشستگی معلولین چیست؟
وضعیت اشتغال در کشور روند مشخصی نداشته است و دوستان دارای معلولیت هم به مراتب متاثر از این وضعیت هستند. اخیرا آقای شیخ الاسلام وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی خبر از ایجاد دو و نیم میلیون فرصت شغلی داده اند که امیدوارم معلولان هم در کنار سایر افراد جامعه در این چرخه به طور طبیعی قرار گیرند و بتوانند از فرصت های شغلی استفاده کنند.
همانطور که می دانید ما قانون ۳ درصد استخدامی را داریم که موسسات دولتی می بایست این قانون را رعایت کنند. البته ما آماری از میزان اجرای این قانون نداریم و نمی دانیم دستگاه ها چه تعداد از افراد دارای معلولیت را استخدام کرده اند.
جای تاسف دارد که بگویم در همین استخدام های اخیر آموزش و پروش، صدای دوستان دارای معلولیت بلند شد و کار در سطح وزارت رفاه و مجلس هم پیگیری شد که دوستان ما فقط و فقط به دلیل داشتن نقض عضو از استخدام در آموزش و پرورش منع شدند.
تا جایی که بنده می دانم، مشاور امور معلولان وزارت رفاه اجتماعی به جدیت پیگیر قضیه بودند و فراکسیون حقوق معلولان مجلس شورای اسلامی هم قضیه را بررسی کردند.
مساله بازنشستگی پیش از موعد برای معلولان هم همان قانونی است که افراد دارای ۲۰ سال سابقه کار و ۵۰ سال سن می توانند بازنشسته شوند.
فرصت خوبی است، اما در بررسی که بنده داشتم، مساله ۵۰ سال سن برای افراد دارای معلولیت زیاد است. امیدوارم با پیگیری انجمن های معلولین و نمایندگان مجلس و وزارت رفاه اجتماعی این شرط سنی هم برداشته شود. عزیزان زیادی با سایت شمعدانی تماس میگیرند که متاسفانه شرط سنی را ندارند.
-از مسوولان مربوطه چه درخواستی دارید؟
پیشنهاد می کنم با نگاهی کارشناسانه به مساله معلولیت و افراد دارای معلولیت نگاه کنند. اجازه دهند دیدگاه های علمی و اندیشمندانه جایگزین اقدامات سطحی و عوام پسند شوند.
به خصوص حالا که ریاست سازمان بهزیستی کشور تغییر کرده اند، امیدوارم در کارشان موفق باشند و فرصت های همکاری بیشتری را با انجمن های معلولان ایجاد نمایند و از دیدگاه های کارشناسی اعضای کمیته پیگیری قانون جامع حقوق معلولان بهره مند شوند.
ما کارشناسان بسیار خوب و توانمندی داریم که باید ظرفیت های لازم برای حضور این دلسوزان در سطح سازمان بهزیستی ایجاد شود.
-لطفا پایگاه اینترنتی معلولان ایران شمعدانی را بیشتر معرفی نمایید؟
این پایگاه به عنوان یکی از مراکز اینترنتی اطلاع رسانی به افراد دارای معلولیت راه اندازی شده است. تلاش شده است در آن آخرین اخبار قابل اهمیت برای مخاطبان خاص گردآوری شود.
بخش های مختلفی دارد از جمله اخبار در حوزهای مختلف عمومی، ‌ورزشی، فرهنگی، اجتماعی، اخبار مجلس درباره معلولین و .. مصوبات دولت و شورای شهر، بخش اخبار مناسب سازی و قوانین ملی و بین المللی.
وی در پایان به کسب رتبه رنگینک ۵ گوگل و گذشتن از مرز ۲ میلیون بازدید اشاره کرد و این افتخار را به همه دوستان شمعدانی تبریک گفت و افزود: چشم امید شمعدانی به باور شماست؛ اگر چه شمعدانی های باورش خشکیده باشند.

منبع: وب سایت انجمن معلولان ضایعات نخاعی استان تهران، 30 شهریور 1390

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.