برنارد برگ

bernardbragg13در روز ۲۷ سپتامبر ۲۰۰۸ میلادی ، ناشنوایان آمریکا بویژه ایالت کالیفرنیا یک مراسم جشن به یاد ماندنی را جهت بزرگداشت برنارد برگ Bernard Bragg و قدردانی از خدمات ارزنده اش به هنر تئاتر ناشنوایان آمریکا برگزار کردند که روز تولد هشتاد سالگی اش محسوب می شد.
برنارد برگ در روز ۲۷ سپتامبر ۱۹۲۸ میلادی در محله بروکلین نیویورک آمریکا از پدر و مادر ناشنوا به دنیا آمد. پدر برنارد ، اولف برگ Wolf Bragg در هنر تئاتر فعالیتی می کرد ، لذا برنارد از همان کودکی ، کشش زیادی به بازیگری داشت.
برنارد برگ از مدرسه ناشنوایان نیویورک و سپس دانشگاه گلودت در رشته تئاتر فارغ التحصیل شد و همکاری با انجمن ملی تئاتر ناشنوایان National Theatre of the Deaf (NTD)i را شروع کرد و مدتی بعد به نزد استاد ممتاز پانتومیم به نام مارسل مارسو Marcel Marceau در شهر پاریس فرانسه رفت و به یادگیری فنون اصلی پانتومیم پرداخت و در این راه ، استعدادهای بی نظیری را از خودش نشان داد به طوری که مارسل او را بهترین شاگرد خویش دانست.
برنارد برگ در سال ۱۹۷۷ میلادی طی یک برنامه تحت عنوان ” تور بین المللی ” سفر به ۳۶ شهر در ۲۵ کشور را آغاز کرد و به تشویق ناشنوایان برای اهمیت دادن به ارزشهای نمایشی خودشان پرداخت . او در آبان ماه ۱۳۵۶ شمسی به کشور ایران آمد و به مدت هشت روز در شهر تهران ماند و به اجرای نمایشات برای دانش آموران ناشنوا پرداخت که یکی از شاگردان ناشنوا ی تهران به نام عباس بهمنش بعد از حدود ۲۵ سال ، موفق به دیدار مجدد با اُستاد برنارد برگ در محل دانشگاه گلودت گردید.
استاد برنارد برگ در سال ۱۹۸۸ میلادی به اخذ درجه دکترای افتخاری از دانشگاه گلودت نایل آمد و اکنون در ایالت کالیفرنیا دوران بازنشستگی خود را می گذراند و گاهگاه در فستیوالهای هنری ناشنوایان آمریکا حضور می یابد و به تشویق و راهنمایی هنرمندان جوان ناشنوا می پردازد و برای آنها خاطراتی از فعالیتهای هنری خویش را بازگو می کند.
اُستاد برنارد برگ طی مکاتبات با روزبه قهرمان به ذکر خاطراتی از جولیا سمیعی و سفر به ایران و دیدار با ناشنوایان پرداخت که به مرور زمان ، در وب سایت بنیاد پژوهشهای ناشنوایان ایران منتشر خواهد شد. نمونه های عکس از برنارد برگ که توسط دوستدارانش گرفته شده ، در اینجا عرضه می شود.
برای آشنایی بیشتر با شرح حال اُستاد برنارد برگ و آثارش شامل نمایشنامه ، داستان ، شعر و نقاشی می توان به وب سایت رسمی برنارد برگ مراجعه کرد:  www.bernardbragg.com

منبع: روزبه قهرمان، وب سایت بنیاد پژوهش های ناشنوایان ایران

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *