الهام مظاهری

بانوی روشندل چهارمحالی تابلو فرش می بافد/ هنری که سرمنشا آن چشم نیست

” الهام مظاهری” بانوی روشندل اهل چهارمحال و بختیاری است که با وجود اینکه دارای معلولیت است و از نعمت بینایی برخوردار نیست می تواند فرش بافی کند و هم اکنون تابلو فرشهای بسیار زیبایی بافته است.
خداوند انسان را آفرید و به او توانمندیهایی داد که با تکیه بر توان و اراده به سعادت و کمال برسد.
انسانها همه چشم به آینده دوخته و تلاش می کنند که با توان و اراده بیشتر به موفقیت های بالاتر برسند. بسیاری راه درست می پیمایند و هر لحظه با توان بیشتر حرکت می کنند، تعدادی در مسیر خسته می شوند و از ادامه راه صرف نظر می کنند، بسیاری از اول راه را غلط می روند وبه بیراهه می روند و…..
در مسیر زندگی کسانی وجود دارند که قدر سلامتی خود و وجود استعدادهای خود را نمی دانند و بیهوده فقط روزها را شب و شب ها راصبح می کنند و بدون هیچ اراده و تلاشی در آرزوی آینده درخشان هستند اما در این راه افرادی هستند که با وجود معلولیت های جسمی اراده ای استوار دارند و با همین اراده استوار و تلاش بی وقفه به سوی اینده روشن در حرکت هستند.
الهام مظاهری نمونه بارز یکی از توانمند ترین افراد جامعه است که با وجود نداشتن نعمت بینایی در راه موفقیت و آینده روشن در حرکت است و به افتخارات بالایی رسیده است.
این بانوی نابینای چهارمحالی توانسته با نداشتن بینایی فرش بافی کند و تابلو فرش های زیبایی را پدید آورد. این بانوی روشندل همچنین با همت خود توانسته مدرک کارشناسی ادبیات را از دانشگاه پیام نور شهرکرد اخذ کند.
الهام مظاهری با وجود اینکه متاهل است و کارهای خانه را انجام می دهد، تابلو فرشهای بسیار زیبایی را با ظرافت خاص بافته است که کمتر فرد سالمی می تواند این کار را بکند.
تابلو فرش، فرشی بافته شده با گره های ظریف است که فرد عادی نیز در بافندگی آن نیاز به مهارت خاص دارد و ظرافت تار و پود آن چشم هر بیننده ایی را به خود خیره می سازد.
این بانوی روشندل چهارمحالی عنوان کرد: متولد ۱۳۶۰ و متاهل هستم و از دو سال گذشته آموزش تابلو فرش را شروع کردم.
وی بیان کرد: با توجه به نابینا بودنم با راهنمایی معلم و مربی آموزشی دو ماه برای یادگیری بافتن تابلو فرش صرف کردم.
برای تشخیص رنگ نخ های ابریشم از خط بریل استفاده می کنم
وی تصریح کرد: برای تشخیص رنگ نخ های ابریشم از خط بریل استفاده کردم و شماره بندی رنگ ها در نقشه تابلو فرش، کار بافنگی را برای من تسهیل کرد و مربی آموزش تابلو فرش، زحمات زیادی برای یادگیری من متحمل شد و گاها چندین روش مختلف را برای آموزش بهتر من بکار گرفت.
مظاهری در ادامه گفـت: نابینایان باید توانایی خود را باور کنند و معلولیت محدودیت نیست زیرا یک انسان نابینا در صورت تلاش و کوشش می تواند همانند یک فرد عادی فعالیت کند.
وی تصریح کرد: افراد معلول دارای مهارت و استعداد های فراوانی هستند و افراد و مسئولان باید توانایی افراد را باور کنند و فرد معلول نباید خود را محدود سازد.
افراد نابینا با تلاش و کوشش وخودباوری می توانند کارهای بزرگ را انجام دهند
وی با اشاره به اینکه خواستن توانستن است، افزود: افراد نابینا با تلاش و کوشش وخودباوری می توانند کارهای بزرگ را انجام دهند و دیگران نیز باید آنان را حمایت کنند.
این روشندل چهارمحالی بیان کرد: دارای مدرک کارشناس ادبیات از دانشگاه پیام نور شهرکرد هستم و به نویسندگی و شعرسرایی علاقه خاصی دارم و چندین قطعه شعر نیز سروده ام.
وی بیان کرد : هم اکنون تسلط کامل بر نرم افزار های کامپیوتر دارم و نابینایان توانمندتر از آنچه دیگران تصور می کنند هستند.
الهام مظاهری گفت: انسانی که کوشش و تلاش را سرلوحه کار خود قرار دهد به هدف خود خواهد رسید و زمانی که من اقدام به یادگیری تابلو فرش نمودم در ظاهر کار سخت و نشدنی تصور می شد اما با تلاش و همت به خواسته خود رسیدم .
وی ادامه داد: در ابتدای کار با توجه به عدم مهارت کافی و ظرافت تابلو فرش بافتن و گره زدن برایم سخت و دشوار بود اما با همت و حوصله توانستم تابلو فرش خود را پس از یکسال به پایان برسانم.
منبع: مریم احمدی بابادی، سایت بال پرواز، 25 دی 1392

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.