معلولیت​ حق تو نیست!

معلولچه کسی با معلولیت به دنیا می‌آید؟ آیا معلولیت مادرزادی سهم خدادادی است که برخی افراد ناخواسته هدیه می‌گیرند؟ چرا برخی افراد از زمان تولد در استفاده کامل از توانایی‌های جسمی، ذهنی، حرفه‌ای، اجتماعی یا روانی‌شان ناتوان هستند و نمی‌توانند از قابلیت‌های ظاهری یا عملکردی اعضایشان بخوبی و همچون یک فرد طبیعی استفاده کنند؟
شاید امروزه با پیشرفت های چشمگیر روش های توانبخشی و مهندسی پزشکی بتوان قدم های خوبی در ارتقای کارایی معلولان جسمی حرکتی برداشت، اما ممکن است این دسته از افراد گاهی نتوانند به بهره وری مطلوب در امور شخصی، اجتماعی و حرفه ای خود دست یابند و از نظر روحی- روانی نیز در برخی ​ موارد با خلأ ناشی از ناتوانی ها روبه رو شوند.
اما نکته اینجاست بسیاری از خانواده هایی که در معرض خطر داشتن فرزند یا فرزندان معلول هستند با افزایش سطح آگاهی و اطلاعات خود از راه های تشخیصی، کنترلی و در واقع پیشگیری از معلولیت ها می توانند مانع از داشتن فرزندی معلول شوند. دکتر سیدنوید المدنی، مشاور ژنتیک بالینی و عضو هیات علمی پژوهشگاه رویان در این ارتباط می گوید: در پیشگیری از بروز معلولیت های جسمی، داشتن آگاهی نسبت به روش های تشخیصی و غربالگری حین بارداری و بهره گیری درست از آنها و پرهیز از عوامل موثر در بروز معلولیت های ارثی و ژنتیک مانند ازدواج های فامیلی بسیار تاثیرگذار است. این متخصص ژنتیک در گفت وگو با جام جم تاکید می کند: البته باید میان معلولیت های ارثی با مادرزادی تفکیک قائل شد، چراکه بسیاری از معلولیت های مادرزادی بدون آن که علت ژنتیک داشته باشد از زمان تولد در نوزاد وجود دارد و او را با اختلالات عملکردی در اعضای مختلف بدنش روبه رو می کند .نکته مهم آن است که در این دسته از معلولیت ها، هم عوامل اکتسابی و هم غیراکتسابی و ارثی می تواند نقش داشته باشد. بر این اساس شناسایی عوامل اکتسابی و غیراکتسابی موثر در بروز معلولیت های مادرزادی​ طی بارداری در کنار توجه به عوامل ارثی بسیار اهمیت دارد.
ازدواج فامیلی​ اولویت آخرتان باشد
متخصصان ژنتیک از آن رو ازدواج های فامیلی را دارای مرغوبیت پایین تری نسبت به ازدواج های غیرفامیلی می دانند که برخی بیماری های منجر به معلولیت فقط از طریق ازدواج فامیلی و مشابهت ژن ها فرصت ظهور پیدا می کند.
دکتر المدنی در این ارتباط توضیح می دهد: البته در مورد بیماری های شایعی چون تالاسمی احتمال بروز ژن عامل بیماری در ازدواج های غیرفامیلی هم زیاد است، اما در مورد بسیاری از بیماری ها این احتمال با ازدواج فامیلی چند برابر می شود. به این علت احتمال بروز معلولیت ها در ازدواج های فامیلی بیشتر است، پس باید حتی الامکان از این گونه ازدواج ها خودداری کرد. اما در صورت ازدواج فامیلی، لازم است بررسی های دقیق ژنتیک قبل از بارداری و مشاوره با متخصص صورت بگیرد.
وقتی مداخلات پزشکی دردسرساز می شود
متخصصان همواره تاکید می کنند​ مصرف هر نوع دارو طی بارداری بخصوص در هفته ها و ماه های اول​ نباید بدون تجویز پزشک صورت بگیرد. حتی در صورتی که یک خانم پیش از بارداری​ به علت بیماری خاصی به طور مداوم دارویی مصرف می کرد​، باید حتما با پزشک خود مشورت کند تا مقدار دارو برحسب شرایط خاص بارداری​ با توجه به وضع جنین و ضرورت مصرف دارو تجویز شود.
از سوی دیگر، نباید از خاطر برد​تابش اشعه ایکس به مادر می تواند به بروز ناهنجاری های آشکار، کاهش رشد یا مرگ جنین منجر شود. پس چنانچه مادری هنگام عکسبرداری با اشعه ایکس باردار باشد حتما باید پزشک را در جریان حاملگی خود قرار دهد.
اختلالات جسمی و ذهنی؛ تاثیر سوءتغذیه در بارداری
نیازهای تغذیه ای هر فرد در چارچوب تامین انرژی، ویتامین ها و املاح تعریف می شود. حال طی بارداری چنین نیازی باید برای دو نفر یعنی مادر و جنین در مسیر تعادل، تناسب و تنوع تامین شود. بررسی ها نشان داده است که سوءتغذیه شدید در اوایل بارداری سبب بروز نقایص جسمی و ذهنی در جنین و در اواخر بارداری سبب کاهش رشد جنین و تولد نوزاد کم وزن خواهد شد. به بیان دیگر وزن گیری کمتر از حد مطلوب در بارداری سبب وزن گیری ناکافی جنین، کم وزنی نوزاد در زمان تولد و افزایش احتمال مرگ جنین و در مادران باردار سبب افزایش خطر مسمومیت بارداری، خونریزی و کم خونی مزمن پس از زایمان و عوارض طولانی مدت آن می شود.
ایمنی باردار در برابر بیماری های عفونی
خوشبختانه با افزایش اطلاعات و آگاهی بسیاری از بارداران نسبت به ضرورت ارتقای سطح بهداشت و سلامت جسمی​، میزان بروز بیماری های مقاربتی طی بارداری کاهش یافته است، اما خوب است بدانید ​ ابتلای مادر بخصوص در ماه پنجم بارداری به بیماری های مقاربتی، تاثیرات سوءشدیدی بر جنین دارد و اغلب باعث سقط جنین، عقب افتادگی ذهنی، نابینایی یا اختلالات جسمانی می شود.اما دکتر المدنی به اهمیت پیشگیری مادران باردار نسبت به ابتلا به برخی بیماری های عفونی خطرناک چون سرخجه و آبله مرغان طی بارداری نیز اشاره می کند و می افزاید: تزریق واکسن سرخجه از مواردی است که برانجام آن پیش از اقدام به بارداری تاکید می شود. در واقع اهمیت غربالگری پیش از بارداری نه تنها از حیث بررسی وجود معلولیت های ژنتیک یا مادرزادی بلکه از حیث ایمن بودن مادر نسبت به بیماری های عفونی خطرناک چون سرخجه، اوریون، تب مالت و حصبه از نظر حفظ سلامت جنین و مادر بسیار اهمیت دارد.
مواردی که نباید نادیده گرفته شود
فراموش نکنید ناسازگاری خون مادر و جنین، عاملی موثر در بروز عقب ماندگی ذهنی، فلج مغزی و اختلالات گفتاری تلقی می شود که با مراجعه بموقع مادران RH منفی که شوهران RH مثبت دارند، قابل کنترل است. از سوی دیگر مصرف سیگار و مواد مخدر نیز عوارض زیادی ​بر سلامت نوزادان متولد شده از مادران سیگاری همراه دارد.
بی شک بارداری در سنین کمتر از ۱۸ و بالای ۳۵ سال نیز با احتمال بروز معلولیت های جسمی و ذهنی در جنین همراه خواهد بود.
ضربه های وارد شده به شکم مادر و زایمان های طولانی، ناآگاهی و رعایت نکردن مسائل بهداشتی حین زایمان نیز می تواند باعث بروز انواع معلولیت های ذهنی و جسمی در نوزادان شود. بررسی ها نشان داده است ​داشتن استرس و هیجان های دائم و عمیق مادر می تواند احتمال بروز اختلالات جسمی مانند نوزاد لب شکری یا شکاف کام، اختلالات ذهنی و کم وزن بودن نوزاد را همراه داشته باشد.
امکان تشخیص ژنتیکی از 11 هفتگی
به گفته دکتر المدنی از آنجا​ که امکان تشخیص های ژنتیکی و شناسایی ژن های معیوبی که معلولیت های ذهنی و جسمی را به دنبال دارد از هفته یازدهم بارداری ممکن است، منعی از نظر سقط جنین در صورت تائید وجود ژن معیوب وجود ندارد. البته امکان مشاهده بسیاری از معلولیت های جسمی از طریق سونوگرافی سه بعدی و چهاربعدی در هفته هجدهم بارداری نیز وجود دارد، اما بررسی های ژنتیک در مواردی که فاکتور خطری وجود دارد، بسیار دقیق تر خواهد بود.
بی شک در صورت ازدواج فامیلی یا وجود هر نوع معلولیت مادرزادی در پدر یا مادر، پدر بزرگ و مادر بزرگ و خانواده درجه اول والدین یا فرزند قبلی خانواده انجام این تست های تشخیصی ضروری است. گرچه برخی از بیماری های ژنتیک فقط در جنس خاصی به طور مثال در فرزندان پسر امکان بروز پیدا می کند که با تعیین جنسیت جنین تا 18 هفتگی می توان از احتمال بروز یا بروز نیافتن آن اطمینان حاصل کرد.
منبع: پونه شیرازی، گروه جامعه جام جم آنلاین، 1392/9/7 ؛ وب سايت جامعه معلولين ايران

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.