محمد خزائلي

شادروان محمد خزائلي در سال ۱۲۹۲ هجري شمسي دركرهرود اراك متولد شد، در هجده ماهگي بر اثر ابتلا به بيماري آبله بينايي خود را از دست داد، وي در هفت سالگي به مكتب شيخ حسين مدني رفت و به محض افتتاح اولين مدرسه در اراك روانه مدرسه شد.
تحصيلات متوسطه را در دبيرستان صمصامي اراك گذرانيد و ديپلم خود را در رشته ادبيات با گذرانيدن امتحانات متفرقه در تهران اخذ نمود، وي در سال ۱۳۱۸ ازدواج كرد و ثمره اين پيوند چهار دختر و چهار پسر مي باشد.
در سال ۱۳۲۱ به استخدام وزارت فرهنگ درآمد و به عنوان معلم و دبير در شهرستانهاي گلپايگان و اراك تدريس كرد. نحوه تدريس وي در درس هندسه چنان بود كه تعجب و تحسين وزير فرهنگ وقت را برانگيخت و موجب اعطا مدال درجه اول علمي به وي گشت. خزائلي در سال ۱۳۲۴ درجه ليسانس خود را از دانشكده الهيات با رتبه اول دريافت نمود و مجدداً مفتخر به دريافت مدال علمي شد.
پس از آن در سال ۱۳۲۵ از دانشكده حقوق و در سال ۱۳۲۹ از دانشكده ادبيات نيز ليسانس گرفت، رساله دكتراي حقوق او كتابي است با عنوان مسئوليت مدني كارفرما ناشي از عمل كارگر، كه كتاب تحقيقي ارزنده اي است.
پشتكار و قدرت فراگيري و ذوق وي چنان بود كه در سال ۱۳۳۲ در رشته ادبيات فارسي و در سال ۱۳۳۶ در رشته حقوق قضايي از دانشگاه تهران درجه دكتري گرفت.
خزائلي به تصديق اغلب دانشمندان و اهل فن در علوم مذهبي و ادبيات عرب و معقول و منقول، تصوف، علم تفسير و حقوق اسلامي و مذهب شناسي كم نظير بود. او در سال ۱۳۱۷ اولين آموزشگاه خزائلي را در اراك تأسيس نمود و سپس آموزشگاههاي ديگري را در تهران بنيان نهاد، وي بنيانگذار آموزشگاههاي شبانه در ايران و همچنين مؤسس اولين انجمن حمايت و هدايت نابينايان و آموزشگاه نابينايان بزرگسال در ايران است.
شادروان دكتر محمد خزائلي به آموزش بنيادها و نهادهاي ادبي خدمتي بسزا نموده است و تأليفات او درباره اعلام و احكام قرآن و حكمت مشاء و منطق و فلسفه شرق و منطق نظري و عملي از جمله منابع و مأخذ تحقيقات قرآني و فلسفي و منطقي به شمار مي آيند. وي همچنين كتابهاي ديگري در زمينه روانشناسي، زيبا شناسي به دانش پژوهان هديه نموده و با ياري دوستان خود از جمله دكتر حسن سادات ناصري كتاب بديع و دكتر محمد خوانساري كتاب مختارات و به مدد سيد ضياءالدين ميرميران دستور جاويدان و اسلوب الحديث را با كمك سيد عبدالباقي تنكابني به جامعه ادبي ايران تقديم نموده است.
دكتر محمد خزائلي نه تنها در راه نشر فرهنگ و معارف كشورمان براستي كوشش نمود بلكه در راه بهزيستي و بهسازي جامعه نابينايان ايران نيز خدمات ارزنده اي نموده است. وي در سال ۱۳۵۳ پس از يك هفته اغما در سن ۶۲ سالگي چشم از جهان فروبست.

جهت دريافت اطلاعات بيشتر ميتوانيد كتاب زير را دريافت نماييد:

khazaeli

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *