کتابشناسی آثار سید عبدالهادی شیرازی، مرجع روشندل

به کوشش: اباذر نصر اصفهانی

شرح حوادث پر تلاطم زندگاني مرجع عظماي جهان تشيع آيت  الله سيد عبدالهادي شيرازي (درگذشت ۱۳۸۲ق) گوياي اين است که معلوليت مانع پيشرفت و دستيابي به اهداف متعالي نيست. مرجعيت مشاغل فراوان دارد و بايد پاسخگوي سؤالات اقشار مختلف مردم  بود، ايشان با اينکه از نابينايي رنج مي برد وظايف مرجعيتي خود را کنار نگذاشت و اين بيماري به تدريس و زعامت ايشان لطمه‏اي وارد نکرد. بلکه مانند گذشته به تدريس و حل مشکلات مردم مشغول بود. در دوره مرجعیت ایشان، خدمات فراوانی در زمینه فرهنگ شیعه و رسیدگی به شیعیان اجرا شد.

کتابشناسی آثار
خانبابا مشار از فهرست نگاران و کتاب شناسان بزرگ ايران درباره ايشان نکاتي دارد و گزارش او از زندگي و کارنامه علمي ايشان اينگونه است: حاج سيد عبدالهادي بن إسماعيل حسيني شيرازي (۱۳۰۰ق ـ ۱۳۸۲ق)
در سنه ۱۳۰۰ق متولد شده. پس از تکميل مقدمات و سطوح در سامراء بسال ۱۳۲۶ق به نجف مهاجرت کرده و به تحصيلات خود ادامه داد. بعد از وفات آيت الله خراساني به سامراء مراجعت نموده و در سال ۱۳۳۷ق براي بار دوم به نجف رهسپار و نزد شريعت اصفهاني به استفاده پرداخته و پس از وفات وي به افاده و تدريس فقه و اصول فقه پرداخته است و تا آخر عمر در نجف اقامت داشت و بعد از وفات آيت الله حاج آقا حسين طباطبايي بروجردي يکي از مراجع بزرگ تقليد بود. در عصر روز جمعه دهم صفر ۱۳۸۲ق در شهر کوفه وفات يافت و در نجف اشرف مدفون گرديد. آثار باقيمانده از ايشان عبارتند از:
۱. تعليقة علي عروة الوثقي (عربي): چاپ نجف، ۱۳۷۱ق، سربي، وزيري، ۷۹ص.
۲. ذخيرة العباد ليوم المعاد، طهران، بي‌تا، سربي، رقعي، ۲۹۸ص.
۳. الرضاع(عربي)، تقرير سيد عبدالهادي شيرازي، تحرير ميرزا محمد تقي تبريزي، نجف ۱۳۷۲ق، سربي، رقعي، ۱۱۰ص.
۴. مناسک، نجف، بي تاريخ، سربي، رقعي، ۹۱ص
۵. وسيلة النجاة (عربي)، نجف، ۱۳۷۴ق، سربي، رقعي، ۱۸۸ص.

دریافت کتاب سيد عبدالهادي شيرازي، مرجع و خادم روشندل

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *