همایش خودباوری نابینایان

همایش خودباوری نابینایان*

در تاریخ7 مهرماه 1390 مراسم همایش خودباوری نابینایان استان قم به همت و تلاش موسسه نیکو تلاش در یکی از ساختمانهای سازمان بهزیستی استان قم واقع در خیابان شهید فاطمی(دورشهر) درساعات 3 برگزار گردید. موضوع این جلسه یکی از مسائل حادّ جامعه معلولین روشندل یعنی خود باوری است. به دلایل مختلف بعضی از روشندلان به انواع بیماریهای روحی و روانی دچار شده اند و گاه برخی از این بیماری ها به مرحله اپیدمی رسیده است. به طوری که اگر راه چاره ای اندیشیده نشود حوادث تلخ فراوانی را شاهدخواهیم بود. از اینرو یکی از ابتکارات سازمان بهزیستی ریاست محترم این سازمان در این سال ها، اینگونه همایش ها برای بررسی مسائل و مشکلات حادّ روشندلان بوده است.
فقدان اشتغال، نداشتن تامین مادی، فشارهای اجتماعی و گاه خانواده و ده ها مشکل دیگر تاب وتوان اینان را بریده و گاه احساس پوچی ، یأس ، دل مردگی می کنند. همیشه در کنج خانه نشسته و بدون امید به آینده با افکار مشوش صبح تا شام مشغول اند. این ترسیمی از زندگی بعضی از عزیزان روشندل است. البته قصد توهین به آنان نیست بلکه واقعیت ها را باید بررسی کارشناسانه کرد تا به راه کارهای سودمند برسیم. در بین افراد جامعه روشندلان افراد مبتکر خلاق و پر فعالیت هم کم نیست.
با اینکه در فرهنگ اسلامی تأکید فراوان شده که مسئولان باید زندگی آبرومندی برای آحاد معلولین مهیا کنند، اشتغال و دیگر امور معیشتی و فرهنگی آنان را سامان بدهند، جامعه در قبال اینان وظیفه دارد. قرآن در سوره عبس، دفاع همه جانبه ای از روشندلان به عمل آورده است. نیز حضرت علیع در عهد نامه مالک اشتر از جمله دستوراتی که به او می دهد رسیدگی به معلولین است.
هدف مهم این همایش، آشنا نمودن روشندلان با معارف و برنامه های اسلام برای بهتر شدن زندگی خودشان و نیز آشنا نمودن جامعه به وظایف خود بوده است. تا بلکه اینان در آینده از زندگی بسیار شاد و شیرین برخوردار شوند. این همایش برای این منظور بر پا شده تا به روشندلان بگوید وظیفه آنان چیست و مشکلات را چگونه می توان به کمک سازمان بهزیستی مرتفع نمود.
جلسه با تلاوت آیات کلام مجید آغاز و در ادامه آقای دکتر ظروفی درباره خودباوری واینکه نابینایان باید به این مرحله برسند که کارهای خود را مستقل انجام دهند و نیاز کمتری به دیگران جهت امور خود داشته باشند در ادامه آقای اسدی یکی از کارشناسان امور نابینایان که خود روشندل است به سخنرانی پرداخت و درمورد جایگاه نابینایان در جهان و تکنولوژی های پیشرفته ای که در جهان وجود دارد و ما از عقب هستیم. آموزش کامپیوتر . الکترونیکی و دیجیتال شدن بسیاری از کارهای نابینایان و نداشتن نماینده از ایران در سازمان های جهانی روشندلان سخن گفت. سپس خانم ولدخانی دانشجوی رشته استثنایی با گرایش نابینایان به ذکر پاره ای از کمبودهای معلولان مخصوصاً نابینایان پرداخت و آمادگی خود را جهت آموزش خط بریل و کامپیوتر اعلام و از نبود مکانی برای این کار گلایه کرد.
در ادامه مسابقه ای با عنوان “ساختار خط بریل” مطرح شد. سپس از سه تن از شاعران نابینا پرسش مطرح شد. آنگاه یکی از اعضا دفتر فرهنگ معلولین به پاسخگویی پرسش ها اقدام نمود. آنگاه آقای اشعری از اعضا دفتر فرهنگ معلولین به مداحی و روضه خوانی پرداخت. در ادامه گروه همخوان و تواشیح دفتر فرهنگ معلولین به همخوانی ومدح حضرت زهرا (س) پرداختند و مجلس حال و هوایی دیگر پیدا کرد و شرکت کنندگان بسیار متأثر شدند.
درآخر جناب آقای دکتر مظفری مسئول بهزیستی استان به ایراد سخنرانی پرداخت. ایشان ضمن گزارشی از وضعیت موجود و خدمات بهزیستی پیشنهاداتی هم مطرح کردند؛ از جمله ضرورت تأسیس هیئت مذهبی معلولان را مطرح کردند. و گفتند همانطور که همه گروه ها و اقشار دسته عزاداری و هئیت دارند، مناسب است معلولین هم داشته باشند.
در پایان یکی دو تن از معلولان مورد تقدیر قرار گرفتند در مجموع جلسه نسبتاً خوبی بود. پیشنهاد ما اینست که حداقل هر دوماه یکبار اینگونه جلسات تشکیل گردد.

*این گزارش توسط خبرنگار وکارشناس خبری دفتر فرهنگ معلولین، آقای حسین مظاهری تدوین شده است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.